Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

εκλεισα τελικα τον γουση στο metropolitan.παιρνει το 1/3 τετοιων περιστατικων μου ειπαν..μου φανηκε και καλος ..θα δουμε!

Πολυ καλη επιλογη.

Ποτε θα πας?


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα στη παρεα.

Εχει κανεις δοκιμασει να παιρνει τη θυροξινη του το βραδυ αντι για το πρωι η σε 2 δοσεις,πρωι - βραδυ;

Εγω ειμαι σταθερα πρωι μεχρι τωρα 1 ωρα πριν το πρωινο,οι τιμες πλεον εχουν ρυθμιστει,οχι ομως το σωμα (ελαφριες ζαλαδες,κατι σαν ομιχλη στο κεφαλι και αρκετες φορες ελλειψη ενεργειας).

Διαβασα καποιες αναφορες σε ξενο φορουμ που ελεγε ακριβως αυτο και οτι μερικοι που το δοκιμασαν τους αλλαξε τη ζωη.Σε καποιους βεβαια δημιουργησε αναταραχη και ανησυχια αλλα σε πολυ περισσοτερους βοηθησε !!!

Παραθετω και το link,αν καταλαβει κατι καποιος που εγω δε το αντιληφθηκα.

http://patient.info/forums/discuss/taking-levothyroxine-at-night-improved-my-life--226315

Link to comment
Share on other sites

Georgedet

Καλησπερα! το ειχα διαβασει και εγω σε αλλο φορουμ ξενο, επειδη ειμαι σε φαση προσαρμογης αυτη την στιγμη και παιρνω 150 mg Tirosint, θα δειξει.... Ρωτησα ομως τον ενδοκρινολογο που με εχει αναλαβει τωρα και ηταν αντιθετος να παιρνουμε το βραδυ θυροξινη λογω μη σωστης απορροφησης, παντως το εχω στα υποψην να το δοκιμασω εαν τυχον προκυψει προβλημα απορροφησης.

Εγω τωρα εχω αλλο θεμα και δεν ξερω που να το αποδωσω, μου προεκυψε κνιδωση που ποτε δεν ειχα τετοια θεματα αλλεργιας και πομφων στο σωμα και μου βγαινει κυριως τα ξημερωματα,δεν ξερω αν ειναι αποτελεσμα της δοσης της θυροξινης που παιρνω μηπως ειναι υψηλη,γιατι το προβλημα εμφανιστηκε οταν αρχισε να ανεβαινει η δοση της θυροξινης... σε συνδιασμο με ισως χαμηλο ανοσοποιητικο,διαβασα οτι το εχουν πολλοι και σχετιζεται με προβληματα θυρεοειδη,χασιμοτο,κλπ, ευτυχως δεν ειναι βαριας μορφης σε σχεση με αλλα περιστατικα που εχω δει και εχω διαβασει αλλα δεν παυει να με απασχολει καθημερινα.

Αυτο που εκανα ειναι να παρω 1000 mg βιταμινη C ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΑ για 6 μερες και εξαφανιστηκαν οι πομφοι,χθες που δεν πηρα C , ξαναεμφανιστηκαν σημερα. Μου εδωσαν να παρω XOLAIR, για 5-6 μερες αλλα δεν σου λυνει το προβλημα,ασε που μολις διαβασα τα συμπτωματα θελησα να μην τα παρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα georgedet,

κι εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα. Ενώ οι τιμές έχουν ρυθμιστεί εγώ δεν την παλεύω καθόλου κάποια πρωινά. O γιατρός μου πίστευε ότι φταίει ότι ήθελε να κρατάει την tsh πολύ πολύ χαμηλά αλλά ακόμα και όταν την ανεβάσαμε λίγο είχα ίδια συμπώματα απλά πιο ήπια (ναυτία στο στομάχι, ζαλάδες και δυσφορία). Της είπα ότι θέλω να δοκιμάσω άλλο χάπι και μου μίλησε και για το tirosint αλλά λόγω τιμής μου είπε να δοκιμάσω κάτι άλλο πρώτα και να έχουμε αυτό σαν τελευταία επιλογή. Τώρα παίρνω Τ4 ίδιας δοσολογίας και είμαι πολύ καλύτερα μπορώ να πω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα georgedet,

κι εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα. Ενώ οι τιμές έχουν ρυθμιστεί εγώ δεν την παλεύω καθόλου κάποια πρωινά. O γιατρός μου πίστευε ότι φταίει ότι ήθελε να κρατάει την tsh πολύ πολύ χαμηλά αλλά ακόμα και όταν την ανεβάσαμε λίγο είχα ίδια συμπώματα απλά πιο ήπια (ναυτία στο στομάχι, ζαλάδες και δυσφορία). Της είπα ότι θέλω να δοκιμάσω άλλο χάπι και μου μίλησε και για το tirosint αλλά λόγω τιμής μου είπε να δοκιμάσω κάτι άλλο πρώτα και να έχουμε αυτό σαν τελευταία επιλογή. Τώρα παίρνω Τ4 ίδιας δοσολογίας και είμαι πολύ καλύτερα μπορώ να πω.

Επανερχομαι στο θεμα της βραδυνης ληψης.Λοιπον μετα απο 8 ημερες δοκιμης κατεληξα στο συμπερασμα οτι τουλαχιστον για το δικο μου οργανισμο,αυτο δε δουλευει.Αν και αισθανομουν αρκετα καλυτερα το πρωι,κατα τη διαρκεια της ημερας,εκει γυρω στο μεσημερι επεφτα πολυ σε ενεργεια και συνεχιζοταν πανω κατω μεχρι και το βραδυ.Οποτε αλλαξα και ξαναγυρισα στο πρωι.

Μετα απο κουβεντα στο θεμα αυτο με ενα φιλο φαρμακοποιο,οταν του εξηγησα πως παιρνω τη δοση του χαπιου (να θυμισω οτι εχω το thyrormone 0,01 με δοσολογια εναμισυ την ημερα) και οτι μοιραζω το δευτερο χαπακι στη μεση και το αποθηκευω σε ειδικη θηκη για χαπια για την επομενη.Μου ειπε λοιπον οτι υπαρχει πιθανοτητα το δευτερο αυτο μισο χαπακι που μενει,μεχρι την επομενη να εχει χασει τις ιδιοτητες του λογω υγρασιας (τα χαπια αυτα αναμειγνυονται με ενα ειδος σκονης που ειναι ευαισθητα στην υγρασια) και ετσι να μην παιρνω τη σωστη δοση.Αρχισα λοιπον να παιρνω κανονικα το 1,5 και να πεταω το υπολοιπο.

Περιμενω και θα δουμε σε μερικες ημερες

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Επανερχομαι στο θεμα της βραδυνης ληψης.Λοιπον μετα απο 8 ημερες δοκιμης κατεληξα στο συμπερασμα οτι τουλαχιστον για το δικο μου οργανισμο,αυτο δε δουλευει.Αν και αισθανομουν αρκετα καλυτερα το πρωι,κατα τη διαρκεια της ημερας,εκει γυρω στο μεσημερι επεφτα πολυ σε ενεργεια και συνεχιζοταν πανω κατω μεχρι και το βραδυ.Οποτε αλλαξα και ξαναγυρισα στο πρωι.

Μετα απο κουβεντα στο θεμα αυτο με ενα φιλο φαρμακοποιο,οταν του εξηγησα πως παιρνω τη δοση του χαπιου (να θυμισω οτι εχω το thyrormone 0,01 με δοσολογια εναμισυ την ημερα) και οτι μοιραζω το δευτερο χαπακι στη μεση και το αποθηκευω σε ειδικη θηκη για χαπια για την επομενη.Μου ειπε λοιπον οτι υπαρχει πιθανοτητα το δευτερο αυτο μισο χαπακι που μενει,μεχρι την επομενη να εχει χασει τις ιδιοτητες του λογω υγρασιας (τα χαπια αυτα αναμειγνυονται με ενα ειδος σκονης που ειναι ευαισθητα στην υγρασια) και ετσι να μην παιρνω τη σωστη δοση.Αρχισα λοιπον να παιρνω κανονικα το 1,5 και να πεταω το υπολοιπο.

Περιμενω και θα δουμε σε μερικες ημερες

Πώς πάει?

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι στιγμης παει τελεια.Με εξαιρεση 2 φορες που εφαγα πρωινο (μια ωρα μετα το χαπι).Μαλλον η απορροφηση της ορμονης αργει για μενα και ετσι κατεληξα να πινω μονο ενα καφεδακι και στις 12.00 και μετα κατι ελαφρυ για να μην μας κοβει η πεινα.

Παντως 17 ημερες τωρα η ενεργεια εχει επιστρεψει δριμυτερη,χωρις να αλλαξω κατι στη ποσοτητα της δοσης.

Αναμενονται και σε λιγες ημερες οι εξετασεις αιματος,μετα απο την επισκεψη στο γιατρο και βλεπομε για περαιτερω.

Να μην παρεξηγηθω,οι παρατηρησεις αυτες αφορουν εμενα προσωπικα.Ουτε κανω τον ειδημονα,ουτε μου το ειπε καποιος γιατρος.Ποσο μαλλον οταν καποια συμπτωματα,οπως δυσαπορροφηση και φουσκωματα που ειχα,σε δυο που το ειπα δεν το συνδεουν με το θυρεοειδη,οποτε ψαχνομαι...

Παραξενευομαι παντως που αυτο το θεμα δεν εχει πολυ ενεργη συμμετοχη το τελευταιο καιρο.Τι εγινε,λυθηκαν ολα τα μικροπροβληματα?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και απο μένα!Μόλις έκανα εγγραφή..αν και δυσκολευτηκα λιγο..Ειμαι 33 χρονών μανουλα ενος αγοριού 7.5 χρονών.Μετά απο εναν τυχαίο υπέρυχο θυροειδή ανακάλυψα όζους και μάλιστα η ακτινολογος με παρέπεμψε για παρακέντηση.Η fna εδειξε υποψία κακοήθειας στο στάδιο 5 συμφωνα με το σύστημα κατηγοριοποίησης berthesda και πρέπει να κάνω χειρουργείο:confused:Εχω αγχωθεί πάρα πολύ γιατί ολα έγιναν πολύ γρήγορα και βρέθηκα στην Αθήνα να ψάχνω ενα καλό χειρούργο(είμαι απο επαρχία).Ειμαι ανασφαλιστη και δεν μπορω να ανταπεξέλθω οικονομικα στα ιδιωτικα.Μου ειπαν για τον κυριο βασιλείου στο Αρεταιειο και τον κύριο Ζωγραφο στο Γεννηματα.Εχει κάποια χειρουργηθεί με τους παραπάνω;;Αν ναι μπορειτε να μου πείτε εντυπώσεις;;Υπάρχει κάποιος αλλος χειρουργος που έχετε μεινει ικανοποιημένοι;;Στείλτε μου πμ αν δεν θέλετε δημοσια για διαφημιστικους λόγους..Ειμαι πολύ αγχωμένη και στεναχωρημενη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα!είναι κι εγώ καινούργια στο forum!την τρίτη έμαθα ότι έχω έναν οζο 0,7 με 0,4 mm με ασαφή όρια ,και μικροαπασβεστωσεις ο οποίος κρίθηκε λίαν ύποπτος και ένα λεμφαδενα ύποπτο.ειναι δίπλα στην καρωτίδα και δίπλα στην αορτή οπότε συμφωνούν όλοι ότι πρέπει να γίνει θυρεοειδεκτομη και αφαίρεση των κάτω λεμφαδένων!θα χειρουργηθεί το νοεμβριο και μετά την ιστολογική βλέπουμε για το ιώδιο!ή ιστορία μου τώρα ξεκινά, και από χθες διαβάζω τα post και παίρνω κουράγιο γιατί οσο κι αν σου λένε ότι από αυτό δε θα φύγεις στο άκουσμα και μόνο ένα σοκ το παθαινεις.ειμαι 36 χρόνων και έχω δυο παιδιά!!!εύχομαι σε όλους καλη ανάρρωση και δύναμη.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ δύσκολο να γίνει παρακέντηση γιατί είναι δίπλα στην καρωτίδα οπότε επέλεξαν απευθείας χειρουργείο.σε ιδι τικη κλινική , αν και μου σύστησαν και σε δημόσιο νοσοκομείο έναν πολύ καλό γιατρό.προς το παρόν παίρνω τ4 γαι δεύτερη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...