Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, Blue Velvet said:

      Αχ μην κάνεις τεστ τόσο νωρίς,τζάμπα λεφτά ρε συ..Εμένα μέχρι χθες το πρωί έδειχνε αρνητικό,το μεσημέρι έδειξε αχνό θετικο.Περιμενε έξι μέρες τουλάχιστον,γιατί αλλιώς θα σου δείξει αρνητικό και θα στεναχωρεθεις.

      Αυτό βασικά …. 

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Εγώ είχα μία διαταραχή ασβεστίου και έπαιρνα ασβέστιο από την πρώτη μέρα και δεν πήρα κάτι άλλο.χθες βγήκε ή ιστολογική μου, θηλωδες καρκίνωμα Ca ο πιο απλός τύπος χωρίς μεταστάσεις στους λεμφαδένες.τωρα μάλλον θα κάνω ιώδιο, αλλά το συζητάμε γιατί ήταν μικρό αλλά στην άκρη του θυροειδή.Σημερα επισκέφτηκαν την ενδοκρινολογο και ξεκίνησα Τ4 των 88. Ευτυχώς το ασβέστιο είναι παροδικό αλλά θα συνεχίσω να το παίρνω.εγω σε δύο μήνες περίπου θα ξανακανω υπέρηχο σε ακτινολογο, για να δούμε πόσο καλά καθαρίστηκε ή περιοχή.καο μετά μάλλον ιώδιο.Εγω θα ξαναπαω στη γιατρό την άλλη εβδομάδα για το ασβέστιο όμως που εσύ δεν έχεις πρόβλημα! να σου πω όμως κάτι θέλω συνέχεια να κοιμάμαι.....τη δευτέρα γυρναω δουλειά να δούμε πως θα πάω.. ..... υπομονή ! πότε βγαίνει ή ιστολογική σου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα κι απο μενα σε ολη την παρεα παλια και νεα μελη!

Εγω σας βρηκα περιπου πριν 1-1.5 μηνα οταν"επεσα κι εγω αποτομα απο το ροζ υπεροχο συννεφακι μου" στο ακουσμα των λεξεων "υποψια θηλωδους ca θυροειδους" Εχω διαβασει το φορουμ ηδη 2 φορες. Στην αρχη μου φαινονταν ολα κινεζικα, στη συνεχεια εμαθα πολλα πραγματα μεσα απο τις εμπειριες των παλιων! Που ειστε βρε κοριτσια (και λιγα αγορια?)??? Για σας λεω, τις παλιες-παλιους!

Η ιστορια μου με λιγα λογια. Μεσα Οκτωβρη, υπερηχος, παρακεντηση fna , υποψια θηλωδους ca, 3 οζοι ο μεγαλυτερος 1,39 εκ (που στην ιστολογικη βγηκε τελικα 2 εκ).

7 Noεμβριου χειρουργειο, αποτελεσματα ιστολογικης 10 μερες μετα οπου ηταν τελικα οπως την φοβομουν και μολις σημερα κανονισα για το ιωδιο στις 12 Δεκεμβριου. Εγω δεν ειχα καν ενδοκρινολογο οποτε ολα αυτα μου ηρθαν τοσο αποτομα και τοσο βαρια με κρισεις πανικου, και τρομο για τα παντα παρολο που ολοι μου λενε οτι ολο αυτο ειναι οτι πιο λαιτ θα μπορουσε να συμβει. Η καθημερινοτητα μου αλλαξε δραματικα, και το μονο που ευχομαι ειναι ολο αυτο να τελειωσει συντομα και να επιστρεψω στην ρουτινα μου (την οποια καθολου δεν την εκτιμαμε οταν την εχουμε).

Ευχομαι σε οσους ειναι ακομα στην αρχη και ακομα το περνανε, με αγωνια στο φουλ για αποτελεσματα, εξετασεις, ραντεβου με γιατρους κλπ να εχουν δυναμη και τα καλυτερα αποτελεσματα. Ελπιζω οι πιο παλιες/ιοι ( Georgiamami, sonia64, ars, folegandros, dosoula, κερασω, Ντιτα, vasvol, mary78,ναγια, Νικος21, liladam, xrysa&&,maria@@, liveloula, barbie22, elleg και τοοοσοι πολλοι αλλοι να ειστε ολοι καλα και να σας ξαναδουμε, να μας δωσετε λιγη απο τη δυναμη σας και να ξερετε οτι ηδη μας εχετε βοηθησει με τα οσα γραψατε σε οοολες αυτες τις σελιδες. Ευχαριστουμε!

Αγαπητα μελη της τελευταιας αυτης σελιδας που ειστε ενεργοι, ψυχραιμια και να πιστεψουμε οτι ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!

Θα τα λεμε εδω!

Link to comment
Share on other sites

tania η ιστολογική μου είπαν οτι θα βγει σε 20-25 μέρες..Οσο για την υπνηλία εγω ειδα και έπαθα να σηκωθώ να πάω το παιδι σχολείο:eek:Ειναι και η εξάντληση όλες αυτες τις ημέρες,η νάρκωση...θα δείξει, χτες το βράδυ γύρισα σπίτι.Οσο για τον ενδοκρινολόγο επειδή όλα έγιναν πάρα πολύ γρηγορα(μόνη πήγα να κάνω έναν υπέρυχο),δεν έχω κάποιον...Πηγα βασικά σε έναν της μάνας μου μια φορά κι αυτο ήταν όλο..δεν ξέρω αν θα συνεχίσω εκεί ή πρέπει να ψάξω και για ενδοκρινολόγο!!

Gingerομοιοπαθής και συ!!Ευχομαι υπομονή και πίστη και όλα θα ρυθμιστούν!Η υποψία θυλώδους ειναι στο νουμερο 5 στη λίστα berthesda;;;Σε ποιο νοσοκομείο θα κάνεις ιώδιο,αν επιτρέπεται;Μην απελπίζεσαι,αν και το ίδιο πρέπει να πω και στον εαυτό μου,ειναι το ξάφνικο που σε ταραζει...και εκει που είσαι μια χαρά ξαφνικά ολα γυρίζουν ανάποδα..τι να κάνουμε όλα μεσα στη ζωη ειναι!Παιρνεις κάποιο χάπι μέχρι να μπεις στο ιώδιο;;Πως αισθάνεσαι γενικώς;

Link to comment
Share on other sites

Ginger2 πόσο μα πόσο σε καταλαβαίνω! ξαφνικά μαθαμε για το θηλωδες και το θηλακιωδες,για τους λεμφαδένες, τους παρθυροειδεις......... Πρέπει να σκεφτόμαστε θετικα!!θα τα περάσουμε όλα μαζί, κι εγώ θα κάνω ιώδιο το φεβρουαριο όμως.ευχομαι όλα να πάνε καλά.

Alice2 πάλι καλά που πας το παιδί στο σχολείο,εγω δεν μπορώ να ξυπνησω.....μπράβο βρε κορίτσι μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Alice2, καταρχην ευχομαι η ιστολογικη σου να βγει καθαρη!! Ανεξαρτητου αποτελεσματος ενδοκρινολογο θα πρεπει να εχεις απο δω και περα εφορου ζωης αφου εβγαλες τον αδενα οποτε απο δω και περα μονο το χαπι ειναι ικανο να σε ρυθμισει. Παντρευομαστε και ενδοκρινολογο λοιπον!

Ναι η υποψια θυλωδους ειναι στο Bethesda 5, εκει ημουν κι εγω.

Το ιωδιο θα το κανω στο Ιατροπολις με πυρηνικο τον Κυριο Βολιωτοπουλο τον οποιο τον γνωρισα χθες και μου φανηκε εξαιρετος επιστημων και ανθρωπος και καθησυχαστικος. Ειμαι παρα πολυ αγχωμενη και για την διαδικασια αλλα και για τα επομενα σταδια (οπως ολοι φανταζομαι) γιατι θελω να παει καλα το ιωδιο, να καουν ολα, να μη γινει κατι ασχημο και να μην χρειαστει να το ξανακανω γιατι εχω και τα χρονακια μου και θα ηθελα να κανω κι εγω ενα παιδακι. Ενας λογος παραπανω λοιπον που με εχει παρει τοσο απο κατω ειναι κι αυτος :-(

Χαπι δεν εχω παρει καθολου μετα το χειρουργειο (μεθαυριο κλεινω 3 εβδομαδες απο το χειρουργειο) ωστε να ανεβει η tsh και να μπω οσο πιο γρηγορα γινεται για τη θεραπεια του ιωδιου. Αισθανομαι πρησμενη, βαρια, και κουρασμενη πιο πολυ ψυχικα και σιγουρα τους τελευταιους μηνες δεν ειμαι και η καλυτερη παρεα για τους γυρω μου. Ελπιζω ολοι μας να ανακαμψουμε γρηγορα, να βρουμε πισω την ψυχραιμια μας και να ξεπερασουμε οοολα τα εμποδια.

Θετικη σκεψη λοιπον! (το λεω για να το ακουω εγω πρωτη πρωτη):cool:

Link to comment
Share on other sites

Ginger2 πόσο μα πόσο σε καταλαβαίνω! ξαφνικά μαθαμε για το θηλωδες και το θηλακιωδες,για τους λεμφαδένες, τους παρθυροειδεις......... Πρέπει να σκεφτόμαστε θετικα!!θα τα περάσουμε όλα μαζί, κι εγώ θα κάνω ιώδιο το φεβρουαριο όμως.ευχομαι όλα να πάνε καλά.

Alice2 πάλι καλά που πας το παιδί στο σχολείο,εγω δεν μπορώ να ξυπνησω.....μπράβο βρε κορίτσι μου!

Tania 8980 ετσι οπως τα λες! Επλουτισαμε το λεξιλογιο μας και τις γνωσεις μας χωρις να το θελουμε :tongue: Ας σκεφτομαστε ολοι ΘΕΤΙΚΑ λοιπον. Εσυ που θα κανεις το ιωδιο?

Link to comment
Share on other sites

Α και κατι ακομα που βρηκα οσον αφορα την διαιτα προετοιμασιας για το ιωδιο, ειναι οτι ναι καποιοι φουρνοι πουλανε ψωμι χωρις καθολου αλατι ΑΛΛΑ πριν το αγορασετε να σιγουρευτειτε οτι το ψωμι αυτο δεν περιεχει επισης ιωδιο διοτι καποιοι το χρησιμοποιουνε σαν βελτιωτικο! ω ναι! Προσοχη λοιπον!

Ιδου και το σχετικο αρθρο που περιεχει και αλλες πληροφοριες.

https://mythyroid.org/%CE%B4%CE%AF%CE%B1%CE%B9%CF%84%CE%B1-%CF%86%CF%84%CF%89%CF%87%CE%AE-%CF%83%CE%B5-%CE%B9%CF%8E%CE%B4%CE%B9%CE%BF/

Πηγη- mythyroid.org Διαιτα φτωχη σε ιωδιο

Link to comment
Share on other sites

Α και κατι ακομα που βρηκα οσον αφορα την διαιτα προετοιμασιας για το ιωδιο, ειναι οτι ναι καποιοι φουρνοι πουλανε ψωμι χωρις καθολου αλατι ΑΛΛΑ πριν το αγορασετε να σιγουρευτειτε οτι το ψωμι αυτο δεν περιεχει επισης ιωδιο διοτι καποιοι το χρησιμοποιουνε σαν βελτιωτικο! ω ναι! Προσοχη λοιπον!

Ιδου και το σχετικο αρθρο που περιεχει και αλλες πληροφοριες.

https://mythyroid.org/%CE%B4%CE%AF%CE%B1%CE%B9%CF%84%CE%B1-%CF%86%CF%84%CF%89%CF%87%CE%AE-%CF%83%CE%B5-%CE%B9%CF%8E%CE%B4%CE%B9%CE%BF/

Πηγη- mythyroid.org Διαιτα φτωχη σε ιωδιο

Kαλησπέρα σας και εύχομαι η σημερινή μέρα να ξεκίνησε αισιόδοξα για όλους!

Κανείς δεν μου είπε για προετοιμασία για ιωδιο.:mad::mad:Σας το συνέστησε ο γιατρός σας;;Γιατι είναι απαραίτητο;

ginger μην αγχώνεσαι με το θέμα παιδι αν διαβασες και τις προηγούμενες σελίδες πολλές μετα αποκτήσανε μωράκι!Απλά υπομονή λιγο θέλει!Και γω ξέρω γυναίκες απ το περιβάλλον μου που μετά απο αυτη τη διαδικασία γίνανε μανούλες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πολύ καλό το άρθρο ginger.Δεν είχα ιδέα..αν και διαβασα οτι η δίαιτα τηρείται 2 εβδομάδες πριν.Εγω πρέπει να περιμένω 20 μερες,μπορει και πραπάνω την ιστολογική,και μετα να κλεισω ραντάβου για ιώδιο...λογικά σε κανα μήνα..Εχω δρομο ακομα..το άγχος θα με φάει..

Link to comment
Share on other sites

Alice2, οχι-οχι δεν αναφερομουν σε σενα ή σε καποιον συγκεκριμενα οταν εβαλα παραπανω το αρθρο για τη διαιτα του ιωδιου, αλλα γενικοτερα σε οσους διαβαζουν ή οποιον θα χρειαστει να την κανε,ι κι αυτο διοτι διαβασα σε προηγουμενες σελιδες για καποιους φουρνους που πουλανε ψωμι χωρις αλατι το οποιο ειναι ομως πιθανο να περιεχει ιωδιο αφου καποιοι το βαζουν ως βελτιωτικο. Γι αυτο και συνισταται πριν αγορασουμε το οτιδηποτε ετοιμο να ρωταμε εαν περιεχει ειτε αλατι ειτε ιωδιο για να ειμαστε καλυμενοι.

Εγω ξεκιναω τη διαιτα τη Δευτερα. Ναι εμενα μου συνεστησαν το ιωδιο γιατι υπηρχε κακοηθεια οπως εδειξε η ιστολογικη κι οπως αφαιρειται ο αδενας παντα μενει ενα υπολειμμα το οποιο και πρεπει να καταστραφει. Ακομα δεν ξερω τι υπολειμμα εχει μεινει, θα το μαθω με το uptake (σπινθηρογραφημα τραχηλου) δυο μερες πριν το ιωδιο οπου και τοτε αποφασιζεται νομιζω τι δοση θα παρω. Αχ αγχος αγχος αγχος.

Εσυ, προσπαθησε να σκεφτεσαι θετικα για την ιστολογικη σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν , εγώ ιώδιο μάλλον θα κάνω το φεβρουαριο, στη θεσσαλονικη.κι εμένα μου είπαν για ειδική διατροφή, και ότι θα σταματήσω το χάπι το Τ4 αλλά αυτά θα με απασχοληθούν μετά.alice2 από εδώ και πέρα πρέπει να βρεις ενδοκρινολογο συμφωνω κι εγώ, αυτός θα σε κατατοπιζει.g inger κι εγώ δεν είμαι από τις καλύτερες παρέες, αλλά προσπαθώ,(δεν τα καταφερνω πάντα) έχω και τα παιδιά στο σπίτι οπότε δεν έχω και πολλά περιθώρια. Χθες όμως αρπαχτηκα με έναν γνωστό που μου είπε ε ένταξε δεν είναι και τίποτα, οι περισσότερες γυναίκες το έχουν.εγινα πυρ και μανία, γιατί ξέρω ότι είναι ιασιμο αλλά στα 36 μου, έχω αυτή την ιστολογική και από εδώ και πέρα κάθε χρόνο έχουμε τον έλεγχο, την έννοια της υποτροπής και όλα αυτά που αισθανεστε κι εσείς.Ετσι κι εγώ τα είπα και ξεθυμανα!τέλος πάντων!Προς το παρόν να χαρουμε το κυριακάτικο πρωινό μας με τον καλύτερο τρόπο!

Link to comment
Share on other sites

Ginger2 μη στεναχωριςσαι για τα παιδιά!θα τελειώσει ή περιπέτεια θα την κοιτάς από μακριά και μετά θα κρατας στην αγκαλιά σου το μεράκι σου.ειδες πόσες κοπέλες το πέρασαν και τώρα έχουν τα παιδάκια τους; alice πως πάνε οι πόνοι;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,

όπως έχω ξαναγράψει έκανα αφαίρεση αρχές του 2015. Ενώ πριν ήμουνα στα αρκετά αδύνατα μου θα έλεγα από το χειρουεγείο και και μετά και σχετικά άμεσα πήρα κάποια κιλά τα οποία ακόμα δεν έχω καταφέρει να χάσω. Βέβαια ενώ κάπνιζα κανονικά από τότε το έχω ελλατώσει πάρα πάρα πολύ, που σίγουρα παίζει κι αυτό ρόλο. Απλά τον καιρό τα κιλά αυτά ήταν περισσότερο σαν πρήξιμο παρά πάχος. Συνέβη σε κάποιον άλλον αυτό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...