Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 43 λεπτά , Angot είπε:

      @Blue Velvet τελικά είναι σάκχαρο αυτό που μ πιάνει! το νιώθω πάλι τώρα και μέτρησα πίεση και εχω 10,1 με 6,3 ! φυσιολογική για τα δεδομένα μ

      Και τι σου είπε ο γιατρός? Πρέπει να αλλάξεις κάτι στη διατροφή σου? Φάε κάτι αλμυρό τώρα πάντως για να σου ανέβει λίγο η πίεση

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι,

όπως έχω ξαναγράψει έκανα αφαίρεση αρχές του 2015. Ενώ πριν ήμουνα στα αρκετά αδύνατα μου θα έλεγα από το χειρουεγείο και και μετά και σχετικά άμεσα πήρα κάποια κιλά τα οποία ακόμα δεν έχω καταφέρει να χάσω. Βέβαια ενώ κάπνιζα κανονικά από τότε το έχω ελλατώσει πάρα πάρα πολύ, που σίγουρα παίζει κι αυτό ρόλο. Απλά τον καιρό τα κιλά αυτά ήταν περισσότερο σαν πρήξιμο παρά πάχος. Συνέβη σε κάποιον άλλον αυτό?

καλησπέρα σου και σου εύχομαι όλα να πάνε κάλα απο δω και πέραΕχει περάσει και ένας χρονος και ελπίζω να είσαι καλήτερα απ ότι στην αρχή.Αυτό για το πρήξιμο το έχω ακούσει απο πολλές..Εχει ρυθμιστεί ο θυροειδης σου με τα χάπια;Εγω πριν 5 μέρες έκανα αφαίρεση και περιμένω την ιστολογική..Οσο για το κάπνισμα..και γω κανω 1-2 τσιγαρα την ημέρα απο πακέτο που έκανα πριν:rolleyes:Παιζει ρόλο και η διατροφη και η ασκηση,απ την στιγμη που αφαιρέθηκε ο αδένας...έτσι νομίζω..τι να σου πω θα σε κατατοπίσει και κάποια άλλη που γνωρίζει περισσοτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ginger2 μη στεναχωριςσαι για τα παιδιά!θα τελειώσει ή περιπέτεια θα την κοιτάς από μακριά και μετά θα κρατας στην αγκαλιά σου το μεράκι σου.ειδες πόσες κοπέλες το πέρασαν και τώρα έχουν τα παιδάκια τους; alice πως πάνε οι πόνοι;

τανια,όσο περνάνε οι μέρες νοιώθω και καλήτερα!Ο αυχένας και γενικα το πίσω μερος του κεφαλιού ειναι ξεπιασμένο και αυτο που νιώθεις σαν πονολαιμο φεύγει και αυτο!Εσύ πώς εισαι;;Ο πονολαιμος έφυγε;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας καινούργια είμαι στο καφέ αλλά σας διαβάζω καιρό είχα πολυοζωδη βρογχοκήλη με θεραπεία οι 4οζοι μίκραιναν ο ένας μεγάλωνε στον τελευταίο υπερηχο είχε πάει 0.65 μια βδομάδα μετά που πήγα για παρακέντηση 0.95 έχανε το ακτινολογικό εδώ..υποψια θυλακωδους νεοπλάσματος :(μετά από μήνα αναμονής χειρουργήθηκα τέλη Οκτωβρίου περιμένω ιστολογική σε δημόσιο νοσοκομείο αργεί όμως έχω και εγώ μικρά παιδάκια αλλά με το άγχος δεν βγαίνει τίποτε μου είπε ο χειρούργος ότι δεν έκοψε λεμφαδένες αλλά ο οζος ήταν κολλητός με τον ιστό οπότε διήθηση...

Link to comment
Share on other sites

μηλιά καλοσώρισες στη παρέα μας!Κουράγιο.. και εγώ ιστολογική περιμένω οπώτε καταλαβαίνω την αγωνια σου.Και γω σε δημόσιο χειρουργήθηκα.Ευχομαι να τελειώσουν όλα γρήγορα και να είμαστε με τα παιδάκια μας όπως πριν..!

Link to comment
Share on other sites

Αχ τέλος εβδομάδας μου είπαν να ξαναπάρω μήπως έχει βγει χειρουργηθηκα 26 Οκτωβρίου εγώ το περίμενα γιατι οι άλλοι όζοι μικραιναν αυτό το παλιοπραγμα μεγάλωνε αλλά μόλις διάβασα την fna με τα Bethesda κλπ τα παιξα δεν είναι εύκολο να διαχειριστώ όλο αυτό οποτε κάνω συνεδρίες με ψυχολόγο που μου είπε ότι σε όλους συμβαίνει κάτι κακό και να μην ανυσηχω γιατί έφυγε όλος ο θυρεοειδής.πρέπει να έχω καλή ψυχολογία για τα παιδία ότι είναι θα το πω στην ψυχολόγο και εδώ...💪

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρέπει να κάνεις υπομονή και να εισαι αιδιόδοξη!Κάποια στιγμή όλα αυτα θα τα θυμάσαι σαν ένα κακό όνειρο!Καταλαβαίνω την αγωνια σου και το άγχος σου γιατι και γω μεσα σε αυτό είμαι.Πρέπει όμως να φανούμε δυνατές και να έχουμε πίστη ότι όλα θα πάνε καλά!

Σε ποια νουμερο ήσουν στη λίστα berthesda;Εγω στο νουμερο 5, υποψια κακοήθειας γενικά μου αναφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κάνεις υπομονή και να εισαι αιδιόδοξη!Κάποια στιγμή όλα αυτα θα τα θυμάσαι σαν ένα κακό όνειρο!Καταλαβαίνω την αγωνια σου και το άγχος σου γιατι και γω μεσα σε αυτό είμαι.Πρέπει όμως να φανούμε δυνατές και να έχουμε πίστη ότι όλα θα πάνε καλά!

Σε ποια νουμερο ήσουν στη λίστα berthesda;Εγω στο νουμερο 5, υποψια κακοήθειας γενικά μου αναφέρει.

Και εγώ στο 5ημουν κατά Bethesda υποψία θηλακιωδους νεοπλάσματος όμως βγήκε σε εμένα η ιστολογική αργεί να φανταστείς σε δημόσιο που έκανα εγώ το χειρουργείο 26οκτωμβριου 1 Νοεμβριου πήρε αριθμό προτοκολου στο πανεπιστημιακό πού το στείλαν Έχω μιλήσει με νοσοκομεία που έχουν ιώδιο έχω καταλήξει που θα κλείσω όταν βγει η ιστολογική.Στο μεταξύ εγώ έχω υποθυρεοειδισμό τώρα πίνω t3 των 25δυο φορές την ημέρα έχω πάρει βάρος χωρίς να τρώω άντε να περάσει ο καιρός να ξεκινήσω t4 Εχω κούραση βάρος δυσκοιλιότητα μόνο η περίοδος ήρθε στην ώρα της μετά το χειρουργείο...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως απ ότι έχω διαβάσει και μου έχουν πει και οι γιατροι που επίσκέφτηκα λένε πως ο θυλώδης και ο θυλακιώδης που ειναι και οι πιο συχνές κακοήθειες του θυροειδη ειναι ιάσιμοι.Και μένα απ το νοσοκομείο ο ενδοκρινολόγος μου έδωσε το τ3 των 25 2 φορές τη μέρα.Εγω απο πρήξιμο μέχρι στιγμής δεν έχω δει κάτι,άλλα έχω μεταπτώσεις στη ψυχολογία,μια περίεργη κόπωση, κομένα τα πόδια μου(κομάρες),και λίγο ποιο συχνες επισκεψεις στη τουαλέτα.Την Τετάρτη θα πάω να κόψω και τα ράμματα στα εξωτερικα ιατρεία.Αραγε πονάνε;;;Sorry ρε κορίτσια αλλα είμαι λίγο φοβιτσιάρα...:oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα!12 μέρες μετά είμαι πολύ καλύτερα, οι πόνοι έχουν σχεδόν φύγει , μόνο που και που πονάει ή τομή και φυσικά υπάρχει και το οίδημα που το συνηθισα ή κόπωση και τα υπόλοιπα μετά τις 10 μέρες σχεδόν έφυγαν απλά κουραζομαι πιο εύκολα.εγω παίρνω τ4 το ξεκινησα βέβαια μία εβδομάδα μετά γιατί θα αργησω να κάνω ιώδιο.σημερα ξεκιναω τη δουλειά άντε να δούμε πως θα πάει! μηλιά και alice και ginger σας καταλαβαίνω! εγώ δεν έκανα παρακέντηση γιατί ήταν σε περίεργο σημείο, αλλά ή ιστολογική μου βγήκε από την πέμπτη την έκανα ιδιωτικά και είναι θυλωδες καρκίνος του θυρεοειδούς κλασικου τυπου! χωρίς λεμφαδένικες μεταστάσεις! Τι να πω !Πίστη δύναμη υπομονή θετική σκέψη!Όλα καλά θα πάνε αφού το ξέρετε όλες ότι είναι ιασιμο!(εννοείται ότι τα λέω για να τα ακούσω πρώτη εγώ). 😘😘😘

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα!12 μέρες μετά είμαι πολύ καλύτερα, οι πόνοι έχουν σχεδόν φύγει , μόνο που και που πονάει ή τομή και φυσικά υπάρχει και το οίδημα που το συνηθισα ή κόπωση και τα υπόλοιπα μετά τις 10 μέρες σχεδόν έφυγαν απλά κουραζομαι πιο εύκολα.εγω παίρνω τ4 το ξεκινησα βέβαια μία εβδομάδα μετά γιατί θα αργησω να κάνω ιώδιο.σημερα ξεκιναω τη δουλειά άντε να δούμε πως θα πάει! μηλιά και alice και ginger σας καταλαβαίνω! εγώ δεν έκανα παρακέντηση γιατί ήταν σε περίεργο σημείο, αλλά ή ιστολογική μου βγήκε από την πέμπτη την έκανα ιδιωτικά και είναι θυλωδες καρκίνος του θυρεοειδούς κλασικου τυπου! χωρίς λεμφαδένικες μεταστάσεις! Τι να πω !Πίστη δύναμη υπομονή θετική σκέψη!Όλα καλά θα πάνε αφού το ξέρετε όλες ότι είναι ιασιμο!(εννοείται ότι τα λέω για να τα ακούσω πρώτη εγώ). 😘😘😘

μπράβο κορίτσι!!Ολα καλα θα πάνε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καταρχην ευχαριστω για το θαρρος που μου δινετε! Εναι πολυ σημαντικο να αλληλοστηριζομαστε γιατι ειναι αλλιως να τα ακους απο ανθρωπους που περνανε ή εχουν περασει τα ιδια!

Alice 2 και Antwnini, αφου εχετε ελαττωσει το τσιγαρο κοψτε το. Δεν το παιζω δασκαλα κι ουτε θα πω οτι ειναι ευκολο. Κι εγω πρωην καπνιστρια ειμαι που το εκοψα μαχαιρι πριν 4 χρονια περιπου. Και καπνιζα 1,5-2 πακετα την ημερα. Αφου μπορειτε και το εχετε περιορισει τοσο πολυ, ειστε στα μισα του δρομου. Πιστεψτε στον εαυτο σας και καντε το!

Alice 2 εμενα τα ραματα μου τα εκοψε την επομενη του χειρουργειου κι ουτε που καταλαβα τιποτα. Και ειμαι κι εγω φοβιτσιαρα! Τον τελευταιο ειδικα καιρο φοβαμαι και την σκια μου. Οποτε μην ανησυχεις καθολου.

Τania 8980, οπως τα λες! Θαρρος, πιστη κι αφου μπηκαμε στο χορο θα χορεψουμε. Κι αφου το φορουμ ειναι γουρικο ε κατι καλο θα φερει και σε εμας.

Mηλια5 καλα αποτελεσματα στην ιστολογικη σου! Δεν εισαι μονη σου, να ξερεις οτι ολοι ειμαστε στα καγκελα. Κι εγω πολυ πιθανο να ζητησω βοηθεια ψυχιατρου γιατι ναι μεν ειμαι λιγο καλυτερα απο οτι ημουν αλλα φοβαμαι οτι οσο θα πλησιαζει το ιωδιο, η απομονωση, σπινθηρογραφηματα κλπ θα ερθω σε πολυ δυσκολη κατασταση παλι.

Κοριτσια χαιρομαι που φυγαν οι πονοι κι αισθανεστε καλυτερα. Ετσι, σιγα σιγα να φυγουν ΟΛΑ!

Link to comment
Share on other sites

alice.2

ξεκίνησα γυμναστική ένα μήνα μετά το χειρουργείο κι από τότε γυμνάζομαι τακτικά. δεν μπορώ να πω ότι κάνω δίαιτα όμως, τρώω ότι έτρωγα και πριν απλά αυτά τα κιλά μου έμειναν από τότε.o θυροειδής μου ρυθμίστηκε πολύ γρήγορα εγώ δεν νιώθω καλά κάποια πρωινά. άλλαξα μάρκα χαπιού και μπορώ να πω είμαι καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Alice2 Tania8980 Ginger ευχαριστώ για την συμπαράσταση !Tania8980 γιατί θα αργήσεις το ιώδιο?έχει πολλούς μήνες αναμονη?εγώ που ρώτησα την περασμένη βδομάδα το μεταξα μου είπε ότι με ιστολογική κλείνουν τώρα για μέσα Ιανουαρίου αλλά κάθε μέρα κλείνονται νέα ραντεβού πριν κλείσω εγώ θα τηλεφωνήσω σε όλα.Alice2δεν πονάς όταν σου κόβουν τα ράμματα όταν μου τα κόψε ο χειρούργος μου λέει κρατάω νυστέρι (σαν το Στέλλα κρατάω μαχαίρι) πρόσεχε μην κουνηθείς κόβει μου είπε.Ginger2καλή μου όχι σε ψυχίατρο σε ψυχολόγο πάω και αν χρειαστεί θα πας και εσύ αυτή κατευθύνει την σκέψη μας και ότι λέμε σε αυτήν είναι εμπιστευτικό πρέπει κάπου να τα πούμε που δεν θα μας παρεξηγήσουν μου λέει η ψυχολόγος μου κάθε πρόβλημα έχει την λύση του περιμένω την ιστολογική για να πάω σε αυτήν αλλά και πριν το ιώδιο θα πάω για εμψύχωση εννοείται με ηρεμεί μου λέει τι αγχώνεσαι για την ιστολογική αφού βγήκε ο θυρεοειδής?πίνουμε και καφεδάκι στο γραφείο της β

Link to comment
Share on other sites

Alice2 Tania8980 Ginger ευχαριστώ για την συμπαράσταση !Tania8980 γιατί θα αργήσεις το ιώδιο?έχει πολλούς μήνες αναμονη?εγώ που ρώτησα την περασμένη βδομάδα το μεταξα μου είπε ότι με ιστολογική κλείνουν τώρα για μέσα Ιανουαρίου αλλά κάθε μέρα κλείνονται νέα ραντεβού πριν κλείσω εγώ θα τηλεφωνήσω σε όλα.Alice2δεν πονάς όταν σου κόβουν τα ράμματα όταν μου τα κόψε ο χειρούργος μου λέει κρατάω νυστέρι (σαν το Στέλλα κρατάω μαχαίρι) πρόσεχε μην κουνηθείς κόβει μου είπε.Ginger2καλή μου όχι σε ψυχίατρο σε ψυχολόγο πάω και αν χρειαστεί θα πας και εσύ αυτή κατευθύνει την σκέψη μας και ότι λέμε σε αυτήν είναι εμπιστευτικό πρέπει κάπου να τα πούμε που δεν θα μας παρεξηγήσουν μου λέει η ψυχολόγος μου κάθε πρόβλημα έχει την λύση του περιμένω την ιστολογική για να πάω σε αυτήν αλλά και πριν το ιώδιο θα πάω για εμψύχωση εννοείται με ηρεμεί μου λέει τι αγχώνεσαι για την ιστολογική αφού βγήκε ο θυρεοειδής?πίνουμε και καφεδάκι στο γραφείο της β

Μηλια5 θα αργησω γιατί από τη μία στο δημόσιο νοσοκομείο έχει αναμονή(αυτό κάνω στο δημόσιο), αλλά το δικό επειδή είναι πολύ μικρό και κλασικου τυπου και χωρίς μεταστάσεις μπορώ να το κάνω και αργότερα, οπότε αποφασίσαμε ότι εκείνη είναι βολική περίοδος και για τα παιδία μου!εν τω μεταξύ δεν είναι ακόμα σίγουρο αν θα κάνω!!!

Link to comment
Share on other sites

.Alice2δεν πονάς όταν σου κόβουν τα ράμματα όταν μου τα κόψε ο χειρούργος μου λέει κρατάω νυστέρι (σαν το Στέλλα κρατάω μαχαίρι)�� πρόσεχε μην κουνηθείς κόβει μου είπε.

Tώρα με εμψύχωσες!!!:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:!χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...