Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Εννοείται και ειναι πολύ καλά. Διπλασιαστηκε ολοκαθαρα!  Πότε ξαναεχετε επαναληπτική?

      Μόνο 1 σε όλες ή σε περιπτώσεις υψηλού κινδύνου?  

      Την Τετάρτη άσε και δεν της βρίσκουν και φλέβες κάθε φορά την έχουν μια ώρα. Απλά έχω άγχος γιατί το βλέπω λίγο για βλαστοκυστη και βασικά φοβάμαι γιατί έχω την αμοιβαία μετάθεση στον καρυότυπο μην δείχνει κάτι αυτό με την χοριακη εύχομαι πραγματικά όλοι να τα  καταφέρουμε 

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Σας ευχαριστώ πολύ όλες!!!!Εγώ 15 μέρες μετά επαθα φαρυγγίτιδα!μου πονούν ολα εσωτερικά!alice2 κι εμένα ή τομή μου είναι πολύ μικρή μία μαύρη γραμμή ακόμα! Μηλιά κορίτσι μου σε καταλαβαίνω γιατί ή δικιά μου περιπέτεια ξεκίνησε στις 24 οκτωβριου χειρουργήθηκε στις 17 νοεμβρη και πήρα ήδη την ιστολογική μου.Παντως κι εγώ ακόμα δεν ξέρω αν θα κάνω ιώδιο! περιμένουμε τον παθολογοανατομο να δώσει διευκρινίσεις στη γιατρό για να αποφασίσουμε! Υπομονή όλες μαζί το παίρναμε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα και καλη εβδομαδα!

Μηλια 5 τι να πω για την καθυστερηση. Λιγη υπομονη ακομη, πιστευω αυτη την εβδομαδα θα βγει. Πραγματι η αναμονη ειναι το χειροτερο.

Tania8980 περαστικα για τη φαρυγγιτιδα!

Καλα αποτελεσματα και στις δυο ( Μηλια για την ιστολογικη και Τανια ευχομαι να μην χρειαστεις το ιωδιο)

Εγω απο την αλλη, ειχα συναντηση με τον πυρηνικο μου το Σαββατο για να λυσω τις αποριες μου (τον εχω πρηξει :oops:)και μπαινω στην τελικη ευθεια. Το Σαββατο παιρνω το χαπι για το uptake, Δευτερα κανω το σπινθ. τραχηλου (uptake) για να δουν το υπολλειμα και κατευθειαν μπαινω θαλαμο. Ομολογω οτι τα χω παιξει. Ειμαι πολυ αγχωμενη για τα παντα παρολο που βαθια μεσα μου πιστευω οτι ολα θα πανε καλα. Και τελικα αυριο εχω ραντεβου και με ψυχιατρο που ηδη πολυ το καθυστερησα γιατι το εχω παρει πολυ βαρια κι εχει επηρρεασει ολη την καθημερινοτητα μου αυτο το πραγμα. Εχω κανει καποια βηματα μονη μου αλλα τωρα που πλησιαζει το ιωδιο εχω αγχωθει υπερβολικα πολυ και δεν μπορω να το δικαιολογησω.

Link to comment
Share on other sites

Tania περαστικά σου!!ισως γιατι μετα το χειρουργείο είμαστε πολύ ευαίσθητες και θέλει προσοχή!Ειναι και η εποχή τωρα περιεργη..με πολλές ιώσεις.Παίρνεις καράμελες για το λαιμό;

Μηλια δυστηχώς η αναμονή είναι το χειρότερο πράγμα!!Σε καταλαβαίνω απόλυτα..πιστεψε με..

ginger όταν ο καιρος πλησιάζει τότε πράγματι ειναι που αγχώνεσαι περισσότερο!προσπάθησε να ηρεμήσεις και σκέψου οτι μπήκες στη τελική ευθεία!Θα κάνεις το ιώδιο και θα τελειώσεις!Σκέψου θετικά και όλα θα πάνε καλα.Μην πανικοβάλλεσαι όλα θα τελειώσουν γρηγορα!

Link to comment
Share on other sites

Aχ Alice μου σε ευχαριστω πολυ! Μακαρι να πανε ολα καλα για ολες μας κι ολος ο κοσμος να εχει υγεια! Εγω πριν απο ολο αυτο ημουν τερας ψυχραιμιας και λογικης και τωρα δεν με αναγνωριζω. Γι αυτο κι ελπιζω η ψυχιατρος να με βοηθησει να ξαναβρω γρηγορα το κεφι μου και τις ισορροπιες μου και να μην εχω στο μυαλο μου μονο μαυρες σκεψεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,

Επανέρχομαι μετά από αρκετό καιρό αφού πέρασε και η περιπέτεια με το ιώδιο. Θέλω να πιστεύω ότι όλα πήγαν καλά. Το σπινθηρογράφημα που έκανα αμέσως μετά το ιώδιο έδειξε ότι η στόχευση πέτυχε. Τα πραγματικά αποτελέσματα θα φάνουν μετά από ένα χρόνο. Καλά αποτελέσματα σε όλους και καλές γιορτές

:D:D:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Tania8980δίκιο έχεις είδα και το ποστ σου πιο πάνω .ο Φεβρουάριος σχετικά κοντάειναι περνάει ο καιρός... θα ήθελα να ρωτήσω κάποια που έχει κάνει ιώδιο αν τύχει να συμπεσει η ημερομηνία του ιώδιού με έμμηνο ρυση τι γίνεται ?υπάρχει πρόβλημα η δεν παίζει ρόλο εγώ το ιώδιο το έχω σίγουρο γιατί μπορεί ο όζος μου να ήταν 0.95 αλλά η νέα ενδοκρινολόγος μου μου είπε ότι ήταν στην άκρη εκτός αυτού οι χειρουργοι μου είπαν ότι ήταν κολλητά στους ιστούς...😩

Καλημέρα ,

Δεν υπάρχει πρόβλημα με την έμμηνο ρύση .Κάνεις κανονικά τη θεραπεία με το ιώδιο . Απλά υπάρχουν τεχνικά προβλήματα για σένα . θα πρέπει να κάνεις συχνά μπάνιο λόγο της ραδιενέργειας και δυσκολεύεσαι λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Zazoul, οντως μπερδευτικες λιγακι... τη thyrogen την κανουμε αναξαρτητως τιμων...και την κανουμε για να μην μπουμε στη διαδικασια του βαριου υποθυροειδισμου με τη διακοπη του χαπιου για ενα μηνα...με λιγα λογια η tg, που ειναι καρκινικος δεικτης για να ειναι πιο αξιοπιστη χρειαζεται να εχουμε tsh υψηλη.. για να εχουμε υψηλη tsh η κοβουμε το χαπακι μας για κανενα μηνα με τις συνηθεις επιπτωσεις του υποθυροειδισμου η κανουμε την ενεση δυο μερες και ανεβαινει tsh χωρις να υπαρχουν αυτα τα συμτωματα...... το προτεινουν οι γιατροι για να μη ταλαιπωρειται ο ασθενης για ενα μηνα με κοπωση, ζαλαδες κτλ..βεβαια πολυ συχνα στις αιματολογικες παρολο που μπορει να εχουμε χαμηλη tsh κανουμε και tg για να δουμε στο περιπου που κυμαινομαστε... εγω μετα την ενεση ειχα tsh 157.. το ανεφερα γιατι με τετοια τιμη θα περιμενε κανεις να εχω καποιο συμπτωμα υποθυροειδισμου μεχρι αυτη να επανελθει στα φυσιολογικα αλλα δεν ειχα τιποτα ευτυχως!! thyrogen επισης κανουμε οταν ειναι να γινει σπινθηρογραφημα και παλι για τους ιδιους λογους... για να μην μπουμε σε βαρυ υποθυροειδισμο και ταλαιπωρειται ο οργανισμος μας!!

Μάλιστα τωρα οκ κατάλαβα, Ευχαριστώ παρά πολυ, καλές γιορτές και υγεία πάντα εύχομαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα ,

Δεν υπάρχει πρόβλημα με την έμμηνο ρύση .Κάνεις κανονικά τη θεραπεία με το ιώδιο . Απλά υπάρχουν τεχνικά προβλήματα για σένα . θα πρέπει να κάνεις συχνά μπάνιο λόγο της ραδιενέργειας και δυσκολεύεσαι λίγο.

niki70σε ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες σκεφτόμουν μήπως επερνα τον γυναικολόγο να μου δίνε κάτι αλλά αφού δεν υπάρχει πρόβλημα δεν θα τον ενοχλησω.Tania8980περαστικά εμένα πριν το χειρουργείο ο φαρμακοποιός μου μου έκανε το αντιγριπικό γιατί μου είπε ότι μετά το χειρουργείο θα έχω εξασθενημένο ανοσοποιητικό περαστικά Ginger2θα σε ηρεμήσει αύριο ο γιατρός όλα καλά θα πάνε θα πάρεις ιώδιο θα περάσει και αυτό.Και εγώ με την ιστολογική παίρνω την πυρηνικό την ενδοκρινολόγο και εννοείται με καφεδάκι στο γραφείο της ψυχολόγου μου να μου πει πως θα σκεφτώ για να μην τα παίξω γιατί αυτή η ιστολογική υποθέτω θα έχει λεπτομέρειες ιατρικούς όρους που θα μου χαλάσουν την διάθεση και μου έχει πει δεν πρέπει να χαλάσει η ψυχολογία καλές γιορτές σε όλες όλους σας θα τα πούμε

Link to comment
Share on other sites

γεια σας εχω κανει χειρουργειο αλλα μου ειπαν πρεπει να κανω ραδιενεργο ιωδιο

θα μου κανουν την thyrogen ενεση και θελω να μαθω ποναει η ενεση μετα το ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΝΑΕΙ ή υπαρχουν παρενεργειες? ευχαριστω :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Εύχομαι κι εγώ με τη σειρά μου, τις καλύτερες ευχές σε όλους και να είναι ή τελευταία μας περιπέτεια!Ginger ότι σε κάνει να νιώθεις καλύτερα να το κάνεις! Νομίζω μία ψυχολόγος είναι πολύ καλή επιλογή ! Ελπίζω να πάνε όλα καλά με το ιώδιο! περιμένουμε νέα σου!!!!!!!Δύναμη σε όλες!!! θετική σκέψη!!

Link to comment
Share on other sites

mimika22, η ενεση ειναι μια απλη ενεση στον ποπο... δεν ποναει και συνηθως δεν εχει παρενεργειες... μιλησα για την εμπειρια μου παραπανω... δεν ειναι κατι τραγικο και στο λεω εγω που ηταν η πρωτη ενεση που εκανα στη ζωη μου...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολες κοριτσια!

Τα νεα μου εχουν ως εξης. Το ραντεβου με την ψυχιατρο πηγε καλα. Μου εδωσε αγωγη για ενα μηνα και θα τα ξαναπουμε γιατι οπως λεει το οτι ο θυροειδης ειναι σε αυτη τη φαση αρρυθμιστος δεν την κανει να εχει σαφη εικονα. Μου τονισε οτι ο θυροειδης επηρρεαζει τα παντα ομως και πιο πολυ απο ολα την ψυχολογια μας κι οτι κανονικα ολοι οσοι εχουν θεμα θα πρεπει να παρακολουθουντε απο την αρχη απο ψυχολογο/ψυχιατρο. Και για μια ακομη φορα ακουσα απο επισημα χειλη οτι ολες οι μη σωστες λειτουργιες του θυροειδη (υπο/υπερ/οζοι/χασιμοτο κλπ) επηρρεαζονται απο το αγχος, και απο το οτι δεν εκφραζομαστε. Επειδη δλδ σε περιοδους της ζωης μας ΔΕΝ λεμε αυτα που θελουμε να πουμε σε καποιους και τα κραταμε μεσα μας. Ιδιαιτερα οσοι ειμαστε λιγο παραπανω ευαισθητοι, την πληρωνουμε με αυτον τον τροπο....

Εκανα και χοριακη προληπτικα οπως μου ειπαν μετρησαν και την tsh και τωρα περιμενω να μαθω εαν φτανει για να μπω για το ιωδιο.

Καποιο νεο οι υπολοιπες? ακομα οι ιστολογικες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...