Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

5 hours ago, Lina456 said:

Καλημέρα κοριτσια! Εφτασα στο νοσοκομειο, και περιμενω να μπω! Σας στελνω τα φιλιά μου! 

Καλή επιτυχία! Σιδερένια!

29 minutes ago, vtgian said:

Μπράβο του! Είναι εξαιρετικός. 

Εγώ δε θα πω ψέματα, μέχρι στιγμής δε νιώθω ότι έχω στρώσει στο θέμα του ύπνου και γενικά στο θέμα ενέργειας. Είναι μέρες που νιώθω πολύ πολύ καλά και άλλες που δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου. Θα μου πείτε, γιατί πριν δεν το είχες; Όχι. Όχι σε τέτοιο έντονο βαθμό. Διάβαζα και από group του εξωτερικού ότι κάποιες γυναίκες το αντιμετωπίζουν αυτό, να έχουν κάποιες μέρες που κυριολεκτικά δεν μπορούν να σηκωθούν από το κρεβάτι και δυστυχώς μου συμβαίνει και εμένα. Όχι συχνά, αλλά του στυλ μια φορά στις δύο εβδομάδες. Επίσης ο ύπνος μου κάποιες μέρες είναι πολύ "ελαφρύς", σα να μη μπορώ να ξεκουραστώ σε βάθος. Χωρίς όμως να επηρεάζει το πως θα νιώθω μέσα στη μέρα. Για παράδειγμα μπορεί να κοιμηθώ καλά και να ξυπνήσω με μηδέν ενέργεια, ή να κοιμηθώ ελάχιστα αλλά να είναι μια χαρά το πρωί! Πολύ περίεργο μου φαίνεται όλο αυτό...

Πόσος καιρός έχει περάσει από το χειρουργείο σου; Χάπι για το θυρεοειδή τι παίρνεις; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 16 λεπτά , christina86 είπε:

Πόσος καιρός έχει περάσει από το χειρουργείο σου; Χάπι για το θυρεοειδή τι παίρνεις; 

Χειρουργείο τέλος Οκτώβρη, ιώδιο τέλος Νοέμβρη. Μέχρι Γενάρη έπαιρνα Τ4 100mg αλλά μου το ανέβασε στα 137mg γιατί η TG και η THS δεν είχαν κατέβει όσο ήθελε.

Μου είπε ότι θέλουμε να πετύχουμε υπερθυρεοειδισμό για ένα χρόνο περίπου, ώστε να αδρανοποιήσουμε λόγω αχρηστίας όσα τυχόν θυρεοειδικά κύτταρα μπορεί να έχουν μείνει.


A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, vtgian said:

Χειρουργείο τέλος Οκτώβρη, ιώδιο τέλος Νοέμβρη. Μέχρι Γενάρη έπαιρνα Τ4 100mg αλλά μου το ανέβασε στα 137mg γιατί η TG και η THS δεν είχαν κατέβει όσο ήθελε.

Μου είπε ότι θέλουμε να πετύχουμε υπερθυρεοειδισμό για ένα χρόνο περίπου, ώστε να αδρανοποιήσουμε λόγω αχρηστίας όσα τυχόν θυρεοειδικά κύτταρα μπορεί να έχουν μείνει.

Τ4 κατευθειαν μετά το χειρουργείο Ε; Και σταμάτησες για το ιώδιο ή έκανες την ένεση; Πολύ αγχωτικό αυτό της ρύθμισης, ελπίζω τώρα με την ανεβασμένη δόση να σου δουλέψει! Εγώ δεν έχω αισθανθεί ακόμα διαφορετικά, αλλα μου είπε κ ο χειρουργός ότι οι ορμόνες δρουν συσσωρευτικά, δεν ξεμένει ο οργανισμός την άλλη μέρα που βγάζεις το θυρεοειδή…Τ4 μου έδωσαν κι εμένα των 112. Θα δειξει τώρα φαντάζομαι αν μου δουλεύει…

 

Link to comment
Share on other sites

Sorry, δεν το έγραψα σωστά. Τ3 πήρα μετά το χειρουργείο, διακοπή μια εβδομάδα πριν το ιωδιο να καθαρίσει ο οργανισμός, thyrogen και μία μέρα μετά το ιώδιο ξεκίνησα το Τ4. 

Μακάρι να μη χρειαστείς τίποτε άλλο!


A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως μια φίλη που μιλάμε και αυτή έκανε 2 χρόνια να στρώσει ο ύπνος της αλλά ρε κορίτσια θα το αντέξουμε και αυτό ας είμαστε καλά και δεν πειράζει !!!! Βέβαια στη περίπτωση μου πρέπει να σας ενημερώσω ότι πριν λίγο αδιαθέτησα και ίσως και για αυτό το λόγο κάνουν οι ορμόνες μου πάρτυ !!! Ξεκίνησα και το Τ4 σε μεγαλύτερη δόση μου το πήγε στο 137 και μου είπε από τον άλλον μήνα θα το παει στο 150 !!!! Τούρμπο θα γίνω !!! Εμένα το θέμα μου είναι πως θα χάσω κανένα κιλό ….. εσείς με αυτό το θέμα τα καταφέρνετε ;;; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 28 λεπτά , Αριστέα είπε:

Πάντως μια φίλη που μιλάμε και αυτή έκανε 2 χρόνια να στρώσει ο ύπνος της αλλά ρε κορίτσια θα το αντέξουμε και αυτό ας είμαστε καλά και δεν πειράζει !!!! Βέβαια στη περίπτωση μου πρέπει να σας ενημερώσω ότι πριν λίγο αδιαθέτησα και ίσως και για αυτό το λόγο κάνουν οι ορμόνες μου πάρτυ !!! Ξεκίνησα και το Τ4 σε μεγαλύτερη δόση μου το πήγε στο 137 και μου είπε από τον άλλον μήνα θα το παει στο 150 !!!! Τούρμπο θα γίνω !!! Εμένα το θέμα μου είναι πως θα χάσω κανένα κιλό ….. εσείς με αυτό το θέμα τα καταφέρνετε ;;; 

Εμένα λεπτή δε με λες, 1,65 και 69 κιλά. Το καλό είναι ότι τα έχω  κατανεμημένα σχετικά ομοιόμορφα και γενικά δε μου φαίνεται και τόσο. Και γενικά δε με ενοχλεί και τόσο η εικόνα μου. Πρακτικά με όλα αυτά έχασα και ξαναπήρα περίπου 3-4 κιλά. Πρέπει να μπω σε πρόγραμμα αλλά δεν είμαι ψυχολογικά έτοιμη για αυτό ακόμα. Προς το παρόν προσπαθώ να κάνω γρήγορο περπάτημα (να ανεβάζω λίγο παλμούς και να ιδρώνω) για 30-45 λεπτά καθημερινά που μου κάνει καλό και μόλις ανέβει λίγο η διάθεσή μου θα το παλέψω να τρώω πιο σωστά (γιατί όντως τρώω πολλές πολλές σαλχαμάρες). Ξέρω ότι αν το πάρω σοβαρά θα έχω αποτέλεσμα (το έχω ξανακάνει στο παρελθόν), τώρα δεν είμαι σε διάθεση να αλλάξω κάτι.

 


A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Lina456 είπε:

Καλημέρα κοριτσια! Εφτασα στο νοσοκομειο, και περιμενω να μπω! Σας στελνω τα φιλιά μου! 

Καλή επιτυχια @Lina456. Όλα να πάνε κατ ευχήν.  Στείλε μας όταν μπορέσεις να μας πεις πως είσαι. Σιδερένια 

Link to comment
Share on other sites

@Lina456 Καλή επιτυχίααααα!!!!Καλή ανάρρωση...όλα θα πάνε σούπερ!!!Βήμα βήμα και όλα θα περάσουν σε λίγο καιρό..υπομονή και επιμονή!!Και προπάντων  όσο λιγότερες κακές σκέψεις,μιλάω εκ πείρας κι εγώ!!!Καλησπέρα κορίτσια σας στέλνω τα φιλιά μου..έχω καιρό να σας  γράψω αλλά σας διαβάζω...έπαθα ένα σοκ οταν μπήκα να σας διαβάσω πριν λίγες μέρες και είδα οτι μεγάλωσε αρκετά η παρέα!!!

:):)

 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Αριστέα είπε:

Πάντως μια φίλη που μιλάμε και αυτή έκανε 2 χρόνια να στρώσει ο ύπνος της αλλά ρε κορίτσια θα το αντέξουμε και αυτό ας είμαστε καλά και δεν πειράζει !!!! Βέβαια στη περίπτωση μου πρέπει να σας ενημερώσω ότι πριν λίγο αδιαθέτησα και ίσως και για αυτό το λόγο κάνουν οι ορμόνες μου πάρτυ !!! Ξεκίνησα και το Τ4 σε μεγαλύτερη δόση μου το πήγε στο 137 και μου είπε από τον άλλον μήνα θα το παει στο 150 !!!! Τούρμπο θα γίνω !!! Εμένα το θέμα μου είναι πως θα χάσω κανένα κιλό ….. εσείς με αυτό το θέμα τα καταφέρνετε ;;; 

Εάν αυτό σε κάνει να νιώθεις καλύτερα εγώ ενώ φούσκωσα στο ιώδιο τώρα έχω χάσει αρκετά κιλά και κάνω εύκολα....ελπίζω να συνεχίσει έτσι γιατί ήδη έχασα 10 και θέλω αλλά 10. ( Είμαι 81 κιλά τώρα με ύψος 1,72 περίπου ). Τα κιλά είναι το λιγότερο που θα έπρεπε να μας απασχολεί!!!!

Εγώ γενικά κατέληξα στα επείγοντα πριν κάποιες μέρες επειδή με έχει ταράξει στις ταχυκαρδίες ο υεπρθυροειδισμος.... Με tsh 0.09.... τι να πω!!! Τώρα παίρνω β αναστολέα...ο ύπνος επίσης περίεργος.... Δεν μπορώ να σηκώνομαι.... Θεωρώ θέλει ο οργανισμός μας τον δικό του Ρυθμό να συνηθίσει....!!! 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια! Σας γραφω απο το νοσοκομειο, η επέμβαση πηγε καλα κ τωρα μονο λιγο πονολαιμο νιωθω αλλα ειμαι οκ!

Το γιατρο που τον ειδα χθες μου ειπε οι λεμφαδενες οι κεντρικοι ολοι καθαροι, τους ελεγξε οποτε κατι ειναι κ αυτο!  

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, Lina456 είπε:

Γεια σας κοριτσια! Σας γραφω απο το νοσοκομειο, η επέμβαση πηγε καλα κ τωρα μονο λιγο πονολαιμο νιωθω αλλα ειμαι οκ!

Το γιατρο που τον ειδα χθες μου ειπε οι λεμφαδενες οι κεντρικοι ολοι καθαροι, τους ελεγξε οποτε κατι ειναι κ αυτο!  

Μπράβο! Πολύ καλά νέα!

Ξεκούραση τώρα, να πάρεις πάλι πίσω τις δυνάμεις σου!


A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Lina456 είπε:

Γεια σας κοριτσια! Σας γραφω απο το νοσοκομειο, η επέμβαση πηγε καλα κ τωρα μονο λιγο πονολαιμο νιωθω αλλα ειμαι οκ!

Το γιατρο που τον ειδα χθες μου ειπε οι λεμφαδενες οι κεντρικοι ολοι καθαροι, τους ελεγξε οποτε κατι ειναι κ αυτο!  

Μπραβο κορίτσι  μας. Καλή ανάρρωση. 

Link to comment
Share on other sites

On 8/2/2022 at 5:25 ΜΜ, vtgian είπε:

Χωρίς να είμαι ειδικός, νομίζω ότι το ραδιενεργό ιώδιο δεν έχει ιδιαίτερη επιρροή σε υπόλοιπα όργανα ακριβώς γιατί επηρεάζει μόνο τα θυρεοειδικά κύτταρα. Εννοείται ρωτάς τους γιατρούς για αυτό.

Ελπίζω και οι δύο γιατροί να σε κάνουν να νιώσεις άνετα και το μόνο σου δίλημμα να είναι ποιον να διαλέξεις.

Συνηθίζεται πριν πάρεις την κανονική δόση του ιωδίου, να κάνεις ένα σπινθηρογράφημα με μικρή δόση, το οποίο θα δείξει στον πυρηνικό το μέγεθος του ιστού που έχει μείνει από την επέμβαση και που βρίσκεται, ώστε να υπολογίσει τη δόση που θα πρέπει να σου χορηγήσει. Μετά από μία εβδομάδα θα κάνεις το ολόσωμο, όπου θα δουν τι ποσοστό έμεινε και σε ποιο σημείο (ιδανικά θέλουν να δουν ελάχιστο και μόνο στην περιοχή του θυρεοειδούς). Πολύ σωστά σου τα είπε η ακτινολόγος. Όσο πιο πολλές οι εκκρίσεις, τόσο πιο γρήγορα απομακρύνεται το ιώδιο. 

Καλώς μας βρήκες! 

Είναι απολύτως φυσιολογικό να μην αισθάνεσαι καλά και να είσαι ανήσυχη. Η λέξη και μόνο καρκίνος προκαλεί φόβο σε όλους. Έχει μεγάλη σημασία να ακούς όχι ότι σου λέει ο καθένας, αλλά αυτό που σου λένε οι γιατροί σου. Το θηλώδες καρκίνωμα, ειδικά όταν δεν έχει περίεργες διαφοροποιήσεις (όπως μετάλλαξη BRAF ή tall cell) θεωρείται ιάσιμο και το μόνο του κακό είναι ότι μπαίνουμε σε μια διαδικασία να αλλάξουμε κάποια μικρά πραγματάκια στη ζωή μας. Σίγουρα δεν είναι ευχάριστο στα καλά του καθουμένου να χρειάζεσαι επέμβαση, να παίρνεις χάπια εφόρου ζωής και να πρέπει να κάνεις ετήσια κάποιες εξετάσεις. Θέλουμε το χρόνο μας να το χωνέψουμε όλο αυτό. Εγώ προσπαθώ να με πείσω ότι είναι απλά ένα τσεκ που θα πρέπει να κάνω, όπως οι τυπικές εξετάσεις αίματος ή η μαστογραφία. Ως μαμά ενός κοριτσιού 7 ετών, θα σου έλεγα να επικεντρωθείς στο επόμενο βήμα που είναι το ιώδιο. Έχεις επιλέξει που θα το κάνεις; Έχεις χώρο για απομόνωση; Έχεις σκεφτεί πως θα διαχειριστείς την απουσία σου; Γενικότερα, από στήριξη πως είσαι;

Καλημέρα κι από εμένα. Νέο μέλος κι εγώ....σας διαβάζω λίγες μέρες. Χειρουργήθηκα στις 18/1. Από μια tsh οριακή, επίσκεψη σε ενδοκρινολογο, υπέρηχος, όζοι, fna, ,,θηλωδες νεοπλασμα, χειρουργείο, βιοψία 2εστιακο με 5 διηθημενους λεμφαδένες από τους 15 που αφαίρεσαν ...Έπαιρνα κουράγιο από εσάς αλλά με αυτή την ανάρτηση είμαι πάλι στα πατωματα. Ο ένας όζος περιγράφεται με tall cells....Τι σημαίνει αυτό??? 

πρίν από 13 λεπτά , Ανελιζ είπε:

Καλημέρα κι από εμένα. Νέο μέλος κι εγώ....σας διαβάζω λίγες μέρες. Χειρουργήθηκα στις 18/1. Από μια tsh οριακή, επίσκεψη σε ενδοκρινολογο, υπέρηχος, όζοι, fna, ,,θηλωδες νεοπλασμα, χειρουργείο, βιοψία 2εστιακο με 5 διηθημενους λεμφαδένες από τους 15 που αφαίρεσαν ...Έπαιρνα κουράγιο από εσάς αλλά με αυτή την ανάρτηση είμαι πάλι στα πατωματα. Ο ένας όζος περιγράφεται με tall cells....Τι σημαίνει αυτό??? 

Περιγράφεται σε κάποιο όλο κορίτσι έτσι?? Έχω μέλλον?? Είμαι 43 και έχω 2 παιδιά....

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Ανελιζ είπε:

Καλημέρα κι από εμένα. Νέο μέλος κι εγώ....σας διαβάζω λίγες μέρες. Χειρουργήθηκα στις 18/1. Από μια tsh οριακή, επίσκεψη σε ενδοκρινολογο, υπέρηχος, όζοι, fna, ,,θηλωδες νεοπλασμα, χειρουργείο, βιοψία 2εστιακο με 5 διηθημενους λεμφαδένες από τους 15 που αφαίρεσαν ...Έπαιρνα κουράγιο από εσάς αλλά με αυτή την ανάρτηση είμαι πάλι στα πατωματα. Ο ένας όζος περιγράφεται με tall cells....Τι σημαίνει αυτό??? 

Περιγράφεται σε κάποιο όλο κορίτσι έτσι?? Έχω μέλλον?? Είμαι 43 και έχω 2 παιδιά....

Καλημέρα και καλώς μας βρήκες! Είμαστε ίδια ηλικία και έχουμε πολύ μέλλον μπροστά μας :) 

Τι stage σου δήλωσαν; Το tall cells, αν δεν κάνω λάθος δείχνει μια μεγαλύτερη επιθετικότητα και αυξημένες πιθανότητες για μεταστάσεις, που σημαίνει συχνότερο προληπτικό έλεγχο. Ωστόσο με έναν καλό καθαρισμό έχεις κάνει ήδη ένα πολύ καλό βήμα. Επίσης μιλάμε για θηλώδες οπότε είναι αντιμετωπίσιμο. Ιώδιο έχεις κάνει ή θα κάνεις; Οι γιατροί σου τι σου λένε;


A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Lina456 είπε:

Γεια σας κοριτσια! Σας γραφω απο το νοσοκομειο, η επέμβαση πηγε καλα κ τωρα μονο λιγο πονολαιμο νιωθω αλλα ειμαι οκ!

Το γιατρο που τον ειδα χθες μου ειπε οι λεμφαδενες οι κεντρικοι ολοι καθαροι, τους ελεγξε οποτε κατι ειναι κ αυτο!  

Καλή ανάρρωση να έχεις LINA

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...