Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, η ζωή είναι όμορφη said:

      Μπορεί να μην σε ξέρω αλλά πραγματικά σας εύχομαι τα καλύτερα αλήθεια σου εύχομαι μόνο καλά νέα από εδώ και πέρα. Πρέπει να κάναμε μαζί την εμβρυομεταφορα Παρασκευή. Πρώτη χοριακη Σάββατο (9ημερα) 27 κάτι Δεύτερη χοριακη Δευτέρα (11 ημέρα) 69 κάτι Τετάρτη σήμερα (13 ημέρα) 227 πιστεύεις έχουμε ελπίδα;;; Φοβάμαι γιατί ξεκίνησε με μικρή χοριακη. Φοβάμαι για χρωμόσωμα που έχω μη δεν πάει κάτι καλά. Κορίτσια σε όλες εύχομαι τα καλύτερα αλήθεια είναι δύσκολος ο δρόμος μασ αλλά θα τα καταφέρουμε 

      Πολύ καλα εξελίσσεται κατά την ταπεινή μου άποψη ! Θερμά συγχαρητήρια !!!

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

πρίν από 25 λεπτά , Nansi S. είπε:

Καλησπέρα σε όλη την παρέα, σε παλιά και νέα μέλη!Δε μπαίνω πια συχνάζει καθως στις 28/12 έφερα στον κόσμο το δεύτερο κορίτσι μου και είμαι ανάμεσα σε θηλασμούς, πάνες και ξενύχτια!Παρόλα αυτά είμαι πολύ ευτυχισμένη και ευλογημένη που μετά από 2 χειρουργεία, 2 ιώδια,μια μετάσταση και δυσμενείς καταστάσεις κρατάω στα χέρια μου τους θησαυρός μου!Θέλω λοιπόν να πω ότι αυτός ο καρκίνος που μας έλαχε (ακόμα κι ο δικός μου)είναι αντιμετωπισιμος,θέλει μόνο υπομονή για όσα πρέπει να ακολουθήσουμε!Να ευχηθώ σε όλους καλά αποτελέσματα, εγώ μετά από 1,5 χρόνο στις 2 Μαρτίου θα πάω στην Αλεβιζακη για αίμα και αξονική και ελπίζω να είναι καλά και τα δικά μου αποτελέσματα!Αγωνιστικούς χαιρετισμούς σε όλη την παρέα!!

Ψυχή μου όμορφη μπράβο!! Να μια ακτίνα αισιοδοξίας.... Το χρειαζομογν! Να σου ζήσει το παιδάκι σου! Ολα θα σου πάνε καλά!!!!!! Καλή επιτυχία!!

Πώς ήταν η εγκυμοσύνη σου χωρίς θυροειδή;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 48 λεπτά , Nansi S. είπε:

Καλησπέρα σε όλη την παρέα, σε παλιά και νέα μέλη!Δε μπαίνω πια συχνάζει καθως στις 28/12 έφερα στον κόσμο το δεύτερο κορίτσι μου και είμαι ανάμεσα σε θηλασμούς, πάνες και ξενύχτια!Παρόλα αυτά είμαι πολύ ευτυχισμένη και ευλογημένη που μετά από 2 χειρουργεία, 2 ιώδια,μια μετάσταση και δυσμενείς καταστάσεις κρατάω στα χέρια μου τους θησαυρός μου!Θέλω λοιπόν να πω ότι αυτός ο καρκίνος που μας έλαχε (ακόμα κι ο δικός μου)είναι αντιμετωπισιμος,θέλει μόνο υπομονή για όσα πρέπει να ακολουθήσουμε!Να ευχηθώ σε όλους καλά αποτελέσματα, εγώ μετά από 1,5 χρόνο στις 2 Μαρτίου θα πάω στην Αλεβιζακη για αίμα και αξονική και ελπίζω να είναι καλά και τα δικά μου αποτελέσματα!Αγωνιστικούς χαιρετισμούς σε όλη την παρέα!!

Nansi μου να σου ζήσει η ζουζουνα σου και η Αγγελικούλα βέβαια αν θυμάμαι καλά, να είσαι καλά κορίτσι μου, τα φιλιά μου!!! 

Link to comment
Share on other sites

@Nansi S. ποσό πολύ σε ευχαριστώ για αυτό το μήνυμα !!!!! Μου έδωσες τόση χαρά !!!! Κλαίω από την χαρά μου !!!! Πήρα μεγάλη δύναμη θελουμε τοσο πολύ ένα παιδάκι …. Άλλωστε έτσι έμαθα για το τι έχω επειδή εψαχνα να δω γιατί δεν μένω έγκυος Μακαρι σε 1,5 χρόνο από τώρα να έχω να σας πω καλά νέα και εγώ !!!!! Θα έχεις τα καλύτερα αποτελέσματα σαν τα νέα που μόλις διάβασα !!!! Να σε έχει ο θεός καλά !!!! Θα κοιμηθώ σήμερα σαν πουλάκι ( με λίγα παραπάνω κιλά ) κορίτσια πάμε γερά!!!!! Καλό βράδυ σε όλες !!!! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Αριστέα είπε:

@Nansi S. ποσό πολύ σε ευχαριστώ για αυτό το μήνυμα !!!!! Μου έδωσες τόση χαρά !!!! Κλαίω από την χαρά μου !!!! Πήρα μεγάλη δύναμη θελουμε τοσο πολύ ένα παιδάκι …. Άλλωστε έτσι έμαθα για το τι έχω επειδή εψαχνα να δω γιατί δεν μένω έγκυος Μακαρι σε 1,5 χρόνο από τώρα να έχω να σας πω καλά νέα και εγώ !!!!! Θα έχεις τα καλύτερα αποτελέσματα σαν τα νέα που μόλις διάβασα !!!! Να σε έχει ο θεός καλά !!!! Θα κοιμηθώ σήμερα σαν πουλάκι ( με λίγα παραπάνω κιλά ) κορίτσια πάμε γερά!!!!! Καλό βράδυ σε όλες !!!! 

Είδες κορίτσι μου; Στο είπα!!!! Εννοείται θα κάνουμε παιδάκια....εσύ πρώτη έχεις προτεραιότητα !!!!!! Όνειρα γλυκά!!! Όσο για τα κιλακια...εμείς οι αφρατουλες έχουμε νοστιμιά!!!!να που θα τα χάσεις όμως εγώ τώρα στη φάση που είμαι υπέρ χάνω ένα κιλό την εβδομάδα !!! Θα γίνω μοντέλο λέμε!!!!! Φιλάκια !!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Annakypr said:

Ο πυρηνικός σε συνεργασία με τον ενδοκρινολόγο έχουν τον τελευταίο λόγο !!! Εύχομαι μέσα από καρδιάς να μην χρειαστεί.....

Σε ευχαριστώ πολύ Annakypr. Σκέφτομαι να πάρω και μια ακόμη γνώμη από άλλο ενδοκρινολόγο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

15 ώρες πρίν, Dina R είπε:

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να ξεκινήσω λέγοντας πόσο με έχει βοηθήσει το forum αυτό μιας και διαγνώστηκα κι εγώ με καρκίνο του θυροειδη. Διαβάζοντας τις ανησυχίες αλλά και λαμβάνοντας την θετική ενέργεια που έχετε, παίρνω θάρρος για τις δυσκολίες που έρχονται. Αρχικά, μετά από υπέρηχο λόγω ενόχλησης στον λαιμό, διαπιστώθηκε πολυοζωδης βρογχοκήλη με τον μεγαλύτερο όζο να είναι 4 εκατοστά. Μετά από παρακέντηση, επίσκεψη στον ακτινολόγο κύριο Καλοβιδουρη, εξετάσεις αιματολογικές κτλ όλοι με διαβεβαίωναν πως δεν πρόκειται για κακοήθεια. Η βιοψια όμως ήρθε να το διαψεύσει, καθώς όσο ασχολιοντουσαν όλοι με τον μεγάλο όζο, ένας μικρούλης δίπλα του ενός εκατοστού, έκανε την ζημιά. Ο χειρουργός μου λέει πως με καθάρισε καλά κ δεν θα έλεγε ούτε εξετάσεις να κάνω περαιτέρω. Ο ενδοκρινολόγος με στέλνει για θεραπεία με ιώδιο. Τα έχω χαμένα. Την Τρίτη θα με δουν στο Μεταξά. Δεν ξέρω τι να περιμένω. Την τελική απόφαση για το τι πρέπει να κάνω, θεωρείτε την έχει το νοσοκομείο; Τα έχω χαμένα ειλικρινά.

 

O ενδοκρινολόγος έχει τον κύριο λόγο για το αν χρειάζεσαι ιώδιο και είναι και αυτός που βάσει της βιοψίας θα προτείνει δόση. Στη συνέχεια αναλαμβάνει ο πυρηνικός. Ο χειρουργός πρέπει να είναι επιμελής, λεπτολόγος και να αφήσει το ελάχιστο δυνατό υπόλειμμα χωρίς να κάνει άλλες "ζημιές". Το Μεταξά είναι εξαιρετικό και αν θυμάμαι καλά έχει δωμάτια με θέα και μπορείς να βγεις μπαλκόνι (σημαντικό για εμένα για την ψυχολογία)

12 ώρες πρίν, Lina456 είπε:

Σε ευχαριστω Katekat, για την ενθαρρυνση και τις συμβουλες σου! Αχ, ειλικρινα ποιος να μου το ελεγε οτι απο μια επισκεψη ελεγχου θα εφτανα σε αυτο το σημειο! Σιγουρα αντιμετωπιζεται, ειναι ολοι τους καθετοι σε αυτο, εγω ξερεις απορω αν θα εχω και μετα την ενεργεια να συνεχισω τη ζωη μου. Ειμαι αρκετα δραστηρια, επαγγελματικα, με ταξιδια κλπ..... και εχω λιγο παγωσει δε στο κρυβω με ολο αυτο. Διαβαζω ενθαρρυντικα νεα απο ολες σας εδω και χαιρομαι..... :)  

Νομίζω οτι οι περισσότεροι το έχουμε ζήσει αυτό το "ποιος να μου το έλεγε". Και εμένα από τυπικό έλεγχο βγήκε και έπεσα από τα σύννεφα. Ήμουν στο τσακ για επαγγελματικό ταξίδι Αμερική και ξαφνικά όλα στοπ. Θα τους ξαναβρούμε τους ρυθμούς μας όμως. Εγώ προς το παρόν το έχω ρίξει στο shopping, ανανέωσα τα χειμωνιάτικά μου ρούχα και προσπαθώ να πηγαίνω για έντονο περπάτημα κάποιες φορές μέσα στην εβδομάδα.

12 ώρες πρίν, Αριστέα είπε:

Κορίτσια εγώ εκανα το ιώδιο !!!! Έμεινα μέσα 2 μέρες καραντίνα και σήμερα γύρισα στο σπίτι μου !!!! Τα αποτελέσματα ήταν θεαματικά την Δευτέρα η ακτινοφυσικος με μέτρησε και είχα 56 μονάδες και σήμερα το πρωί 15 έπαθε σοκ μου λέει έκανες πολύ καλή δουλειά σε 46 ώρες !!!!! Η νοσοκόμα γελούσα γιατί με τρολαρε επειδή είχα πιει 12 λίτρα νερό αλλά τελικά βοήθησαν !!!!! Τώρα θα πάω Δευτέρα για το σπινθηρογράφημα !!!! Αχ όλοι από μια επίσκεψη φτάσαμε εδώ ;;  Κορίτσια θετική σκέψη και θα το περάσουμε και αυτό που θα παει το καλοκαίρι θα μαστε καλά να κάνουμε τα μπάνια μας!!!!! Εγώ αυτό σκέφτομαι !!!!  Θυμάται καμία να μου πει με πόσες μονάδες βγήκε ;;; Θέλω να δω πόσες μέρες θα μείνω καραντίνα 

Ούτε εγώ ξέρω με πόσες μονάδες βγήκα, στο πυρηνικό τμήμα του Ιατρόπολις δε δίνουν και πολλές πληροφορίες. Μου είπαν μόνο ότι τα πήγα καλύτερα από το μέσο όρο και μου έδωσαν αναλυτικά οδηγίες για το μετά. Και εμένα μου είπε να βγαίνω βόλτες και με παρέα αν θέλω αλλά σε απόσταση. Στην εβδομάδα πάνω που θα πας για το ολόσωμο θα ξέρεις περισσότερα.

10 ώρες πρίν, Nansi S. είπε:

Καλησπέρα σε όλη την παρέα, σε παλιά και νέα μέλη!Δε μπαίνω πια συχνάζει καθως στις 28/12 έφερα στον κόσμο το δεύτερο κορίτσι μου και είμαι ανάμεσα σε θηλασμούς, πάνες και ξενύχτια!Παρόλα αυτά είμαι πολύ ευτυχισμένη και ευλογημένη που μετά από 2 χειρουργεία, 2 ιώδια,μια μετάσταση και δυσμενείς καταστάσεις κρατάω στα χέρια μου τους θησαυρός μου!Θέλω λοιπόν να πω ότι αυτός ο καρκίνος που μας έλαχε (ακόμα κι ο δικός μου)είναι αντιμετωπισιμος,θέλει μόνο υπομονή για όσα πρέπει να ακολουθήσουμε!Να ευχηθώ σε όλους καλά αποτελέσματα, εγώ μετά από 1,5 χρόνο στις 2 Μαρτίου θα πάω στην Αλεβιζακη για αίμα και αξονική και ελπίζω να είναι καλά και τα δικά μου αποτελέσματα!Αγωνιστικούς χαιρετισμούς σε όλη την παρέα!!

Συγχαρητήρια! Τα καλύτερα νέα!


A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, ΑΓΓΕΛΙΚΗ78 said:

Καλησπέρα Dina, καλώς ήρθες στην παρέα μας!!! Κάπως έτσι ξεκίνησε και μένα βλέποντας στον υπερυχο ένα οζο κάτω του ενός εκατοστού, η FNA βέβαια έδειξε κακοήθεια αλλά μου είπαν ότι μάλλον δεν θα χρειαστεί να να κάνω ιώδιο, στη βιοψία όμως βρήκαν έξι οπότε.... Την τελική απόφαση στην δική μου περίπτωση την πήρε η ενδοκρινολογος, η πυρινικος όταν πήγα να κλείσω το ραντεβού την ημερομηνία του ιωδίου δηλαδή απλά το επιβεβαίωσε στην δόση μόνο άλλαξαν τα πράγματα. Βέβαια η ενδοκρινολογος μου είναι ιδιώτης και η πυρινικος σε δημόσιο νοσοκομείο οπότε δεν υπήρχε επικοινωνία μεταξύ τους. Αφού κλείσεις την ημερομηνία θα σε καθοδηγήσουν από το νοσοκομείο με λεπτομέρειες είτε για διακοπή χαπιού ή thirogen και τη σχετική δίαιτα. Μην αγχώνεσαι, είναι βέβαια ένα σοκ αλλά είναι μια κοινή διαδρομή που την έχουμε κάνει όλες στο φόρουμ και η θεραπεία μας. Ότι θες μην διστάσεις να ρωτήσεις ή να μοιραστείς σκέψεις σου... 

Καλημέρα ΑΓΓΕΛΙΚΗ78 καλώς σας βρήκα! Έχω κλείσει ραντεβού στο Μεταξά για την Τρίτη για συνάντηση με την πυρινικο και επίσης αύριο άλλο ραντεβού με δεύτερο ενδοκρινολόγο για να έχω μία ακόμα άποψη. Ή που θα επιβεβαιωθεί η ανάγκη για ιώδιο ή που θα μπερδευτώ χειρότερα. Σε ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα σου.

11 minutes ago, vtgian said:

O ενδοκρινολόγος έχει τον κύριο λόγο για το αν χρειάζεσαι ιώδιο και είναι και αυτός που βάσει της βιοψίας θα προτείνει δόση. Στη συνέχεια αναλαμβάνει ο πυρηνικός. Ο χειρουργός πρέπει να είναι επιμελής, λεπτολόγος και να αφήσει το ελάχιστο δυνατό υπόλειμμα χωρίς να κάνει άλλες "ζημιές". Το Μεταξά είναι εξαιρετικό και αν θυμάμαι καλά έχει δωμάτια με θέα και μπορείς να βγεις μπαλκόνι (σημαντικό για εμένα για την ψυχολογία)

Καλημέρα vtgian. Το πόσο άσχετη νιώθω δεν περιγράφεται. Τον συγκεκριμένο ενδοκρινολόγο που με "παρακολουθεί" τον έχω δει δυο φορές. Μία πριν το χειρουργείο και μια μετά για να δει την βιοψία. Δεν μου είπε καν για συγκεκριμενη δοση, τίποτα. Απλά ένα "πήγαινε στο Μεταξά για ιώδιο". Ευτυχώς έκλεισα να δω και δευτερο ενδοκρινολόγο. Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Annakypr είπε:

Ψυχή μου όμορφη μπράβο!! Να μια ακτίνα αισιοδοξίας.... Το χρειαζομογν! Να σου ζήσει το παιδάκι σου! Ολα θα σου πάνε καλά!!!!!! Καλή επιτυχία!!

Πώς ήταν η εγκυμοσύνη σου χωρίς θυροειδή;;;

Σας ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου για τις ευχές σας!!Εννοείται πως θα κάνετε παιδάκια όσες το επιθυμείτε και θα είστε γερές να τα μεγαλώσετε..Η εγκυμοσύνη μου ήταν πραγματικά πολύ καλή, καλύτερη από την πρώτη που προφανώς είχα θέμα και δεν το γνώριζα αλλά παίζει ρόλο και η ενδοκρινολογος μου που με καθησυχαζε και με έχει ρυθμίσει σωστά! @ΑΓΓΕΛΙΚΗ78 Σε ευχαριστω πολύ, καλα θυμάσαι έχω και το Αγγελικακι μου! @Αριστέα μου δε ξέρω σε τι φάση βρίσκεσαι αλλά να είσαι σίγουρη πως υπάρχει τέλος σε όλα αυτά και θα έρθει και το παιδάκι όταν πρέπει!Εύχομαι καλή συνέχεια σε όλες και θα μπαίνω όσο μπορώ!Σας φιλώ!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@Dina R θα κάνεις πολύ καλά να συμβουλευτείς άλλον ενδοκρινολόγο. Ιδανικά, η ομάδα ενδοκρινολόγος - χειρουργός - παθολοανατόμος -  πυρηνικός πρέπει να έχουν συνεργασία μεταξύ τους, σε επίπεδο προσέγγισης τουλάχιστον. Όλοι άσχετοι ήμασταν πριν. Εγώ δεν ήξερα καν τι κάνει αυτό το όργανο :) 

Πρώτα από όλα ο ενδοκρινολόγος οφείλει να σε ενημερώσει γιατί προτείνει ιώδιο, ποια είναι η διαδικασία, με ποιον τρόπο θα σε προετοιμάσει (μόνο αποχή και δίαιτα ή με ενέσεις thyrogen). Θα σου δώσει παραπεμπτικό  με την έκθεσή του βάσει των εξετάσεών σου και της βιοψίας και με αυτά και τις εκθέσεις χειρουργού και βιοψίας θα πας σε πυρηνικό. Αν είσαι νότια Αττική θα σου έλεγα να δεις τον ενδοκρινολόγο που με παρακολουθεί, είναι εξαιρετικός και ανθρώπινος, θα απαντήσει πάντα στο κινητό για οποιαδήποτε απορία, για εμένα ήταν μεγάλο στήριγμα. Η κα Αλεβιζάκη που ειπώθηκε πριν είναι επίσης εξαιρετική. Καλά λόγια έχω ακούσει και για την κα Παυλάτου στο Μαρούσι. Από εδώ και στο εξής, ο ενδοκρινολόγος θα είναι στη ζωή σου οπότε θα πρέπει να έχεις καλή σχέση μαζί του, να τον εμπιστεύεσαι και να νιώθεις ασφάλεια.


A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, vtgian said:

@Dina R θα κάνεις πολύ καλά να συμβουλευτείς άλλον ενδοκρινολόγο. Ιδανικά, η ομάδα ενδοκρινολόγος - χειρουργός - παθολοανατόμος -  πυρηνικός πρέπει να έχουν συνεργασία μεταξύ τους, σε επίπεδο προσέγγισης τουλάχιστον. Όλοι άσχετοι ήμασταν πριν. Εγώ δεν ήξερα καν τι κάνει αυτό το όργανο :) 

Πρώτα από όλα ο ενδοκρινολόγος οφείλει να σε ενημερώσει γιατί προτείνει ιώδιο, ποια είναι η διαδικασία, με ποιον τρόπο θα σε προετοιμάσει (μόνο αποχή και δίαιτα ή με ενέσεις thyrogen). Θα σου δώσει παραπεμπτικό  με την έκθεσή του βάσει των εξετάσεών σου και της βιοψίας και με αυτά και τις εκθέσεις χειρουργού και βιοψίας θα πας σε πυρηνικό. Αν είσαι νότια Αττική θα σου έλεγα να δεις τον ενδοκρινολόγο που με παρακολουθεί, είναι εξαιρετικός και ανθρώπινος, θα απαντήσει πάντα στο κινητό για οποιαδήποτε απορία, για εμένα ήταν μεγάλο στήριγμα. Η κα Αλεβιζάκη που ειπώθηκε πριν είναι επίσης εξαιρετική. Καλά λόγια έχω ακούσει και για την κα Παυλάτου στο Μαρούσι. Από εδώ και στο εξής, ο ενδοκρινολόγος θα είναι στη ζωή σου οπότε θα πρέπει να έχεις καλή σχέση μαζί του, να τον εμπιστεύεσαι και να νιώθεις ασφάλεια.

@vtgian Το μόνο που μου έδωσε ο ενδοκρινολόγος είναι το τηλέφωνο του Μεταξά. Αν είναι δυνατόν! Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, να είσαι καλά. Μου ανοίξατε τα μάτια γενικώς στο forum. Δεν είναι τόσο το ότι έχω αγχωθεί, όσο το ότι δεν έχω ιδέα από τις διαδικασίες. Το άγχος το πέρασα πολύ πριν φτάσω στο χειρουργείο, 2 χρόνια πριν, με κρίσεις πανικού, με παρακολούθηση από ψυχίατρο, με αντικαταθλιπτικά, με το που ανακαλύφθηκαν οι όζοι. Και να φανταστείς τότε δεν υπήρχε και η υπόνοια κακοήθειας γιατί όλες οι εξετάσεις έβγαιναν "καθαρές". Παρόλα αυτά εγώ το ένιωθα μέσα μου πως είναι "κακό" και το άγχος με κατέβαλε. Τώρα είμαι πολύ καλύτερα ψυχολογικά και το αντιμετωπίζω. Είναι σοκ βέβαια, αλλά το αντιμετωπίζω.

 Μένω στο κέντρο στην Κυψέλη, όπου έχει ιατρείο η ενδοκρινολόγος που θα δω αύριο (Παπαργύρη Παναγιώτα). Κρατάω τα ονόματα που μου αναφέρεις ώστε αν χρειαστεί να πάω και σε τρίτη, να είναι κάποια από τις παραπάνω.  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 22 λεπτά , Dina R είπε:

@vtgian Το μόνο που μου έδωσε ο ενδοκρινολόγος είναι το τηλέφωνο του Μεταξά. Αν είναι δυνατόν! Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, να είσαι καλά. Μου ανοίξατε τα μάτια γενικώς στο forum. Δεν είναι τόσο το ότι έχω αγχωθεί, όσο το ότι δεν έχω ιδέα από τις διαδικασίες. Το άγχος το πέρασα πολύ πριν φτάσω στο χειρουργείο, 2 χρόνια πριν, με κρίσεις πανικού, με παρακολούθηση από ψυχίατρο, με αντικαταθλιπτικά, με το που ανακαλύφθηκαν οι όζοι. Και να φανταστείς τότε δεν υπήρχε και η υπόνοια κακοήθειας γιατί όλες οι εξετάσεις έβγαιναν "καθαρές". Παρόλα αυτά εγώ το ένιωθα μέσα μου πως είναι "κακό" και το άγχος με κατέβαλε. Τώρα είμαι πολύ καλύτερα ψυχολογικά και το αντιμετωπίζω. Είναι σοκ βέβαια, αλλά το αντιμετωπίζω.

 Μένω στο κέντρο στην Κυψέλη, όπου έχει ιατρείο η ενδοκρινολόγος που θα δω αύριο (Παπαργύρη Παναγιώτα). Κρατάω τα ονόματα που μου αναφέρεις ώστε αν χρειαστεί να πάω και σε τρίτη, να είναι κάποια από τις παραπάνω.  

΄Ήσουν άτυχη που δεν είχες καθοδήγηση από τον ενδοκρινολόγο. Και εγώ ανήσυχη θα ήμουν αν δεν είχα κάποιον να μου εξηγήσει τι ακριβώς συμβαίνει και πως αντιμετωπίζεται. Tέλος καλοκαιριού και μετά από έλεγχο ωρυλά για άσχετο λόγο, απουσία παθολόγου για γενικές εξετάσεις, οδηγήθηκα σε ενδοκρινολόγο, τυχαία επιλογή, ο πρώτος διαθέσιμος για ραντεβού. Σκέψου την έκπληξή μου όταν με είδε και μου είπε "μα καλά κανένας δεν παρατήρησε το εξόγκωμα στο λαιμό σου;". Μου εξήγησε όλα τα πιθανά σενάρια και με ηρέμησε ότι ακόμα και το χειρότερο (καρκίνος) είναι αντιμετωπίσιμο. Πραγματικά στάθηκα πολύ τυχερή με αυτόν τον άνθρωπο γιατί έγινε οδηγός μου στην παντελή άγνοια που είχα επί του θέματος. 

Να πάρεις όποια βοήθεια είναι απαραίτητη, από χαμομηλάκι μέχρι αντικαταθλιπτικά. Ο κάθε ένας από εμάς έχει διαφορετικές αντοχές και ανοχές, οφείλουμε στον εαυτό μας να τον προσέξουμε. Σου εύχομαι από καρδιάς να είναι όλα θετικά από εδώ και στο εξής.

  • Ευχαριστώ 1

A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλήμερα !!!! Να ξέρετε ξυπνάω και σκέφτομαι τι κάνετε ;;; Πως είστε ;; Θα πρέπει να κάνουμε μια συνάντηση μην σας πω ένα σύλλογο για ενημέρωση και υποστήριξη ατόμων !!!! Παίζει μεγάλο ρόλο σε τι γιατρό θα πέσεις και πόσο θα σε κάνει να νιώθεις ήρεμα !!!! Εγώ έχω μια ερώτηση στις παλιές άμα βγάλω τος κουβέρτες έξω στο ήλιο πειράζει ;;; Δεν μένει κανείς άλλος μόνη μου είμαι !!!! Απλα έχει τέλειο ήλιο !!!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , Αριστέα είπε:

Κορίτσια καλήμερα !!!! Να ξέρετε ξυπνάω και σκέφτομαι τι κάνετε ;;; Πως είστε ;; Θα πρέπει να κάνουμε μια συνάντηση μην σας πω ένα σύλλογο για ενημέρωση και υποστήριξη ατόμων !!!! Παίζει μεγάλο ρόλο σε τι γιατρό θα πέσεις και πόσο θα σε κάνει να νιώθεις ήρεμα !!!! Εγώ έχω μια ερώτηση στις παλιές άμα βγάλω τος κουβέρτες έξω στο ήλιο πειράζει ;;; Δεν μένει κανείς άλλος μόνη μου είμαι !!!! Απλα έχει τέλειο ήλιο !!!!! 

Να τις βγάλεις άφοβα! Και σήμερα και αύριο. Και να βγεις και εσύ εξώ, καλό θα σου κάνει!

  • Μου αρέσει 1

A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, vtgian said:

΄Ήσουν άτυχη που δεν είχες καθοδήγηση από τον ενδοκρινολόγο. Και εγώ ανήσυχη θα ήμουν αν δεν είχα κάποιον να μου εξηγήσει τι ακριβώς συμβαίνει και πως αντιμετωπίζεται. Tέλος καλοκαιριού και μετά από έλεγχο ωρυλά για άσχετο λόγο, απουσία παθολόγου για γενικές εξετάσεις, οδηγήθηκα σε ενδοκρινολόγο, τυχαία επιλογή, ο πρώτος διαθέσιμος για ραντεβού. Σκέψου την έκπληξή μου όταν με είδε και μου είπε "μα καλά κανένας δεν παρατήρησε το εξόγκωμα στο λαιμό σου;". Μου εξήγησε όλα τα πιθανά σενάρια και με ηρέμησε ότι ακόμα και το χειρότερο (καρκίνος) είναι αντιμετωπίσιμο. Πραγματικά στάθηκα πολύ τυχερή με αυτόν τον άνθρωπο γιατί έγινε οδηγός μου στην παντελή άγνοια που είχα επί του θέματος. 

Να πάρεις όποια βοήθεια είναι απαραίτητη, από χαμομηλάκι μέχρι αντικαταθλιπτικά. Ο κάθε ένας από εμάς έχει διαφορετικές αντοχές και ανοχές, οφείλουμε στον εαυτό μας να τον προσέξουμε. Σου εύχομαι από καρδιάς να είναι όλα θετικά από εδώ και στο εξής.

@vtgianΕυτυχώς στάθηκες τυχερή στην ατυχία σου. Σε ευχαριστώ πολύ, το ίδιο εύχομαι για σένα. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες!

Έχω να μπω 2-3 εβδομάδες και σοκάρομαι με όλες τις καινούργιες ιστορίες που διάβασα, είμαστε τόσες πολλές τελικά! Εγώ χειρουργήθηκα την Παρασκευή, μου έκανε και κεντρικό λεμφαδενικο καθαρισμό γιατί δυο άτυποι λεμφαδενες που βγήκαν και έστειλαν για ταχεία βιοψία την ώρα του χειρουργείου δεν έδειξαν σαφές αποτέλεσμα. Το χειρουργείο κράτησε 5 ώρες σχεδόν αλλά όλα καλά, είμαι σπίτι από το Σάββατο και πια αισθάνομαι σχεδόν νορμαλ! Περιμένουμε τώρα την ιστολογική, μου είπαν 15 ημέρες, για να δούμε και αν θα χρειαστεί το ιώδιο μετά. 
 

Καλή δύναμη και περαστικά μας να είναι σε όλες! ❤️
 

 

12 hours ago, vtgian said:

@Dina R θα κάνεις πολύ καλά να συμβουλευτείς άλλον ενδοκρινολόγο. Ιδανικά, η ομάδα ενδοκρινολόγος - χειρουργός - παθολοανατόμος -  πυρηνικός πρέπει να έχουν συνεργασία μεταξύ τους, σε επίπεδο προσέγγισης τουλάχιστον. Όλοι άσχετοι ήμασταν πριν. Εγώ δεν ήξερα καν τι κάνει αυτό το όργανο :) 

Πρώτα από όλα ο ενδοκρινολόγος οφείλει να σε ενημερώσει γιατί προτείνει ιώδιο, ποια είναι η διαδικασία, με ποιον τρόπο θα σε προετοιμάσει (μόνο αποχή και δίαιτα ή με ενέσεις thyrogen). Θα σου δώσει παραπεμπτικό  με την έκθεσή του βάσει των εξετάσεών σου και της βιοψίας και με αυτά και τις εκθέσεις χειρουργού και βιοψίας θα πας σε πυρηνικό. Αν είσαι νότια Αττική θα σου έλεγα να δεις τον ενδοκρινολόγο που με παρακολουθεί, είναι εξαιρετικός και ανθρώπινος, θα απαντήσει πάντα στο κινητό για οποιαδήποτε απορία, για εμένα ήταν μεγάλο στήριγμα. Η κα Αλεβιζάκη που ειπώθηκε πριν είναι επίσης εξαιρετική. Καλά λόγια έχω ακούσει και για την κα Παυλάτου στο Μαρούσι. Από εδώ και στο εξής, ο ενδοκρινολόγος θα είναι στη ζωή σου οπότε θα πρέπει να έχεις καλή σχέση μαζί του, να τον εμπιστεύεσαι και να νιώθεις ασφάλεια.

Καλησπέρα @vtgian:)  εγώ είμαι νότια, αν μπορείς να μοιραστείς τον ενδοκρινολόγο σου! δεν θα αλλάξω τη δική μου προς το παρόν αλλά θα ήθελα να έχω μια εναλλακτική/ κάποιον για δεύτερη γνώμη.

23 hours ago, Nansi S. said:

Καλησπέρα σε όλη την παρέα, σε παλιά και νέα μέλη!Δε μπαίνω πια συχνάζει καθως στις 28/12 έφερα στον κόσμο το δεύτερο κορίτσι μου και είμαι ανάμεσα σε θηλασμούς, πάνες και ξενύχτια!Παρόλα αυτά είμαι πολύ ευτυχισμένη και ευλογημένη που μετά από 2 χειρουργεία, 2 ιώδια,μια μετάσταση και δυσμενείς καταστάσεις κρατάω στα χέρια μου τους θησαυρός μου!Θέλω λοιπόν να πω ότι αυτός ο καρκίνος που μας έλαχε (ακόμα κι ο δικός μου)είναι αντιμετωπισιμος,θέλει μόνο υπομονή για όσα πρέπει να ακολουθήσουμε!Να ευχηθώ σε όλους καλά αποτελέσματα, εγώ μετά από 1,5 χρόνο στις 2 Μαρτίου θα πάω στην Αλεβιζακη για αίμα και αξονική και ελπίζω να είναι καλά και τα δικά μου αποτελέσματα!Αγωνιστικούς χαιρετισμούς σε όλη την παρέα!!

Ποσο εξαιρετικό μήνυμα! Σε αναμονή για να δω αν θα κάνω ιώδιο και με μια μπεμπα 13 μηνών στο σπίτι που δεν μπορώ να διαχειριστώ να μη δω 20 μερες, ποσο ενθαρρυντικό να ακούς για την επόμενη μέρα όταν τα αφήσουμε όλα πίσω! ❤️ Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου και να είστε καλά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...