Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

1 ώρα πρίν, Αριστέα είπε:

Καλησπέρα και καλή εβδομάδα κορίτσια !!!! Εγώ σήμερα μπήκα και εκανα το ιώδιο !!!! Όλα μια χαρά νιώθω λίγο ένα όρθιο πτώμα αλλά μπυ είπαν πως είναι φυσιολογικό !!!!! Το δωμάτιο είναι πολύ ωραίο και μεγάλο !!!!! Μου έφυγε το άγχος της αναμονής !!!! Εσείς τι κάνετε ;;; Γιατί βρε Αννουλα @Annakypr μου να ακυρώσεις την εκδρομή σου !!!! Εγώ όταν επερνα το χάπι το Τ4 135 ενιωθα ένα σφυξιμο στο διάφραγμα τώρα μια βδομδα που το έκοψα μου πέρασαν όλα αλλά έλεγα πως ήταν άγχος !!!! Λέτε να ειναι τπτ με την καρδια ;;;  

Μπράβο!!! Πόσα mCi πήρες;; Να μην παραλείπεις τα νεράκια σου και τα ντουζακια σου!! Καλή διαμονή!!!! 

 

Όχι βρε λεμεεεεε  όλα καλά!

Τελικά ίσως πάω αφού αποκλείστηκαν τα χειρότερα εγώ φοβόμουν το εμβόλιο....με ξεσκονισαν κανονικά στο νοσοκομείο ..... Η tsh τελικά ήταν στο 0,09... Αλλά εκεί πρέπει να βρίσκεται....άντε να δω πως θα την βγάλω αχχχ για πόσο καιρό πρέπει να είμαστε υπέρ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μπράβο κορίτσι μου !!!! Έτσι να σαι καλά και ζωηρή !!!! Όλα είναι θέμα ψυχολογιασ !!!! Εγώ το συγκρίνω με τις χημειοθεραπειες και μου φανηκε παιχνιδάκι το ιώδιο !!!! Πήρα νομίζω 113 έτσι πρέπει να έγγραφε το χαρτί αλλά δεν ρωτησα και ολας !!!! Έχω μόνο μια παράξενη κούραση και μια μεταλλική γεύση !!!! Αλλά εντάξει !!! Πίνω όλη μέρα νερά !!!! 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Αριστέα είπε:

Μπράβο κορίτσι μου !!!! Έτσι να σαι καλά και ζωηρή !!!! Όλα είναι θέμα ψυχολογιασ !!!! Εγώ το συγκρίνω με τις χημειοθεραπειες και μου φανηκε παιχνιδάκι το ιώδιο !!!! Πήρα νομίζω 113 έτσι πρέπει να έγγραφε το χαρτί αλλά δεν ρωτησα και ολας !!!! Έχω μόνο μια παράξενη κούραση και μια μεταλλική γεύση !!!! Αλλά εντάξει !!! Πίνω όλη μέρα νερά !!!! 

Πίνε όσο νερό σου λένε να πίνεις, δε χρειάζεται να υπερβείς τις δυνατότητές σου (μπορεί να είναι και αρνητικό). Σε γενικές γραμμές 2,5 λίτρα την ημέρα είσαι εντάξει. Καραμελίτσες και γενικότερα ξυνά να μασουλάς και θα ξαναβρεις τη δύναμή σου. Η παράξενη κούραση είναι συνδυασμός του υποθυρεοειδισμού με το ιώδιο. Πότε θα ξαναρχίσεις το Τ4;


A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπυ είπαν ποσο να πίνω …. Γενικά πίνω αρκετό νερό καθημερινά περίπου 3 λίτρα Ε τώρα το αύξησα πίνω 4 με 4,5 λίτρα …. Τρώω φέτες από φρέσκο λεμόνι έφαγα και χτες το βράδυ πατατάκια γιατί έφεραν ψαρόσουπα και ήταν χάλια !!!! Το t4 θα το ξεκινήσω από αύριο μου είπε ο γιατρός αλλά εντάξει όλη μέρα ξαπλα είμαι δεν πειράζει !!!! Εσυ τι κανείς ;;; Πως είσαι ;; 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το πας!

Αν δεις το γιατρό (τον Γιώργο) να του πεις ότι η φίλη-συμμαθήτρια της γυναίκας του, από Αθήνα, τελικά είχε uptake 0.4%  και ότι για ακόμα μια φορά τον ευχαριστώ για την υποστήριξη :)

Γενικά είμαι καλά, ειδικά έτσι και έτσι. Νιώθω ότι δε θα είμαι ποτέ τόσο ξέγνοιαστη όσο πριν, ότι ποτέ δε θα είμαι απολύτως "καλά" και αυτό με στεναχωρεί. Ο ύπνος μου έχει γίνει περίεργος, νιώθω κούραση και υπερένταση ταυτόχρονα. Υπάρχουν μέρες που είμαι σε τρελή φόρμα και μέρες (όπως σήμερα) που χασμουριέμαι όλη μέρα και δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου (και ας έχω κοιμηθεί). Ισως χρειάζεται και άλλος χρόνος.

Καλά, άμα μου έφερναν ψαρόσουπα θα έμενα νηστική. Είναι το μοναδικό φαγητό που δεν μπορώ να φάω με καμία δύναμη!


A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα στην ομορφη ομαδα!
Εγω εκλεισα την Πεμπτη ραντεβου με τον Καρβουνη κ τον Βαμβακιδη, να δω τι θα μου πουνε και απο κοντα  και θα σας πω εντυπωσεις, παντως οντως δε θελω να μπλεξω και με αλλους και ζαλιστω

Βρε παιδια, ρωτησε καμια για την απορροφηση ιωδιου απο αλλα οργανα και πχ τι σημαινει αυτο για το στηθος κλπ ;

Ξερω, προτρεχω αλλα διαβαζω διαφορα αρθρα κ αναρωτιεμαι αν το εχετε συζητησει κ με ποιον γιατρο

Λινα

Link to comment
Share on other sites

@vtgian Ναι θα τον δω αύριο όποτε θα του το πω !!!! Τι είναι το uptake ??? Αυτό που μου είπε ότι θα κάνω την Δευτέρα το ολόσωμο σπινθηρογράφημα ;;; Εσυ ποσό καιρό έχει που έκανες ιώδιο ;; Έχεις ρυθμίσει την τιμή του θυρεοειδή ;;;μήπως είναι νωρίς ακόμα και θέλει χρόνο ;;; Γιατί να μην είσαι ξένοιαστη αν όλα είναι καθαρά !!!! Να σκεφτεσαι θετικά !!!! Αχ δεν φαντάζεσαι πως βρωμάει ;;; Την έβαλα μέσα σε μια σακούλα και στο ψυγείο …. Σήμερα μου έφεραν και γλυκακι με λυπήθηκαν μετά από τα χτεσινά … @Lina456 άντε καλή αρχή εύχομαι να βρεις αυτόν που θα σε κανείς να νιώθεις ήρεμη και σίγουρη !!!! Ο πυρηνικός γιατρός μαζί με τον ενδοκρινολόγο μου μου είπαν πως όσα λιγότερα διαβάζεις τόσο καλύτερα θα είμαι !!!! Και είχαν δίκαιο μια φίλη έκανε ιώδιο 2 μέρες που ήταν έκλαιγε και ήθελε να φύγει και εγώ το έχω δει σαν διακοπές και ξεκούραση ….. όποτε μην κάθεσαι και βλέπεις που μπορεί να σε επιρρεασει !!!! Η ακτινοφυσικος χτες μου είπε όσο πιο πολύ νερό πιεις τόσο πιο εύκολα θα αποχωρήσει από μέσα σου  και ειδικά αν πηγαινεις και για κακά (συγνώμη κορίτσια ) τόσο πιο εύκολα θα καθαρίσει όλο το σύστημα !!!!! Επίσης ότι τα μπάνια δεν  έχουν  καμία σημασία αν δεν ιδρώνεις 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Χαίρομαι που βρήκα την όμορφη παρέα σας!

Ήθελα να σας πω την ιστορία μου και να ακούσω την γνώμη σας!

Ξεκίνησα προληπτικά για εξετάσεις, η παθολόγος μου είπε να κάνω υπέρηχο θυρεοειδή(δεν είχα κάνει ποτέ αφού πάντα η tsh μου ήταν φυσιολογική και δεν μου το είχε προτείνει κάποιος γιατρός), δυστυχώς στον υπέρηχο βρήκαμε όζους, κάναμε fna η οποία έδειξε θετικό για κακοήθεια! Έκανα επέμβαση εδώ και δύο βδομαδες, όπου σωματικά είμαι πολύ καλά, όμως ψυχολογικά χάλια! Η βιοψία έδειξε πολυεστιακο θηλωδες Καρκίνωμα(2 εστίες και διηθημένους 6 λεμφαδενες, επισησ Αναφέρει θηλωδες και κατά τόπους θύλακιωδης διαμόρφωση)!17 Μαρτίου θα μπω για ραδιενεργό ιώδιο!

Οι περισσότεροι γύρω μου είναι καθησυχαστικοί, εγώ όμως φοβάμαι πολύ!

Να σας πω ότι έχω ένα παιδάκι 3 χρόνων και φοβάμαι πολύ μην πάθω κάτι από όλο αυτό!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Lina456 είπε:

Καλησπερα στην ομορφη ομαδα!
Εγω εκλεισα την Πεμπτη ραντεβου με τον Καρβουνη κ τον Βαμβακιδη, να δω τι θα μου πουνε και απο κοντα  και θα σας πω εντυπωσεις, παντως οντως δε θελω να μπλεξω και με αλλους και ζαλιστω

Βρε παιδια, ρωτησε καμια για την απορροφηση ιωδιου απο αλλα οργανα και πχ τι σημαινει αυτο για το στηθος κλπ ;

Ξερω, προτρεχω αλλα διαβαζω διαφορα αρθρα κ αναρωτιεμαι αν το εχετε συζητησει κ με ποιον γιατρο

Λινα

Χωρίς να είμαι ειδικός, νομίζω ότι το ραδιενεργό ιώδιο δεν έχει ιδιαίτερη επιρροή σε υπόλοιπα όργανα ακριβώς γιατί επηρεάζει μόνο τα θυρεοειδικά κύτταρα. Εννοείται ρωτάς τους γιατρούς για αυτό.

Ελπίζω και οι δύο γιατροί να σε κάνουν να νιώσεις άνετα και το μόνο σου δίλημμα να είναι ποιον να διαλέξεις.

πρίν από 41 λεπτά , Αριστέα είπε:

@vtgian Ναι θα τον δω αύριο όποτε θα του το πω !!!! Τι είναι το uptake ??? Αυτό που μου είπε ότι θα κάνω την Δευτέρα το ολόσωμο σπινθηρογράφημα ;;; Εσυ ποσό καιρό έχει που έκανες ιώδιο ;; Έχεις ρυθμίσει την τιμή του θυρεοειδή ;;;μήπως είναι νωρίς ακόμα και θέλει χρόνο ;;; Γιατί να μην είσαι ξένοιαστη αν όλα είναι καθαρά !!!! Να σκεφτεσαι θετικά !!!! Αχ δεν φαντάζεσαι πως βρωμάει ;;; Την έβαλα μέσα σε μια σακούλα και στο ψυγείο …. Σήμερα μου έφεραν και γλυκακι με λυπήθηκαν μετά από τα χτεσινά … @Lina456 άντε καλή αρχή εύχομαι να βρεις αυτόν που θα σε κανείς να νιώθεις ήρεμη και σίγουρη !!!! Ο πυρηνικός γιατρός μαζί με τον ενδοκρινολόγο μου μου είπαν πως όσα λιγότερα διαβάζεις τόσο καλύτερα θα είμαι !!!! Και είχαν δίκαιο μια φίλη έκανε ιώδιο 2 μέρες που ήταν έκλαιγε και ήθελε να φύγει και εγώ το έχω δει σαν διακοπές και ξεκούραση ….. όποτε μην κάθεσαι και βλέπεις που μπορεί να σε επιρρεασει !!!! Η ακτινοφυσικος χτες μου είπε όσο πιο πολύ νερό πιεις τόσο πιο εύκολα θα αποχωρήσει από μέσα σου  και ειδικά αν πηγαινεις και για κακά (συγνώμη κορίτσια ) τόσο πιο εύκολα θα καθαρίσει όλο το σύστημα !!!!! Επίσης ότι τα μπάνια δεν  έχουν  καμία σημασία αν δεν ιδρώνεις 

Συνηθίζεται πριν πάρεις την κανονική δόση του ιωδίου, να κάνεις ένα σπινθηρογράφημα με μικρή δόση, το οποίο θα δείξει στον πυρηνικό το μέγεθος του ιστού που έχει μείνει από την επέμβαση και που βρίσκεται, ώστε να υπολογίσει τη δόση που θα πρέπει να σου χορηγήσει. Μετά από μία εβδομάδα θα κάνεις το ολόσωμο, όπου θα δουν τι ποσοστό έμεινε και σε ποιο σημείο (ιδανικά θέλουν να δουν ελάχιστο και μόνο στην περιοχή του θυρεοειδούς). Πολύ σωστά σου τα είπε η ακτινολόγος. Όσο πιο πολλές οι εκκρίσεις, τόσο πιο γρήγορα απομακρύνεται το ιώδιο. 

πρίν από 26 λεπτά , Annaph είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Χαίρομαι που βρήκα την όμορφη παρέα σας!

Ήθελα να σας πω την ιστορία μου και να ακούσω την γνώμη σας!

Ξεκίνησα προληπτικά για εξετάσεις, η παθολόγος μου είπε να κάνω υπέρηχο θυρεοειδή(δεν είχα κάνει ποτέ αφού πάντα η tsh μου ήταν φυσιολογική και δεν μου το είχε προτείνει κάποιος γιατρός), δυστυχώς στον υπέρηχο βρήκαμε όζους, κάναμε fna η οποία έδειξε θετικό για κακοήθεια! Έκανα επέμβαση εδώ και δύο βδομαδες, όπου σωματικά είμαι πολύ καλά, όμως ψυχολογικά χάλια! Η βιοψία έδειξε πολυεστιακο θηλωδες Καρκίνωμα(2 εστίες και διηθημένους 6 λεμφαδενες, επισησ Αναφέρει θηλωδες και κατά τόπους θύλακιωδης διαμόρφωση)!17 Μαρτίου θα μπω για ραδιενεργό ιώδιο!

Οι περισσότεροι γύρω μου είναι καθησυχαστικοί, εγώ όμως φοβάμαι πολύ!

Να σας πω ότι έχω ένα παιδάκι 3 χρόνων και φοβάμαι πολύ μην πάθω κάτι από όλο αυτό!

Καλώς μας βρήκες! 

Είναι απολύτως φυσιολογικό να μην αισθάνεσαι καλά και να είσαι ανήσυχη. Η λέξη και μόνο καρκίνος προκαλεί φόβο σε όλους. Έχει μεγάλη σημασία να ακούς όχι ότι σου λέει ο καθένας, αλλά αυτό που σου λένε οι γιατροί σου. Το θηλώδες καρκίνωμα, ειδικά όταν δεν έχει περίεργες διαφοροποιήσεις (όπως μετάλλαξη BRAF ή tall cell) θεωρείται ιάσιμο και το μόνο του κακό είναι ότι μπαίνουμε σε μια διαδικασία να αλλάξουμε κάποια μικρά πραγματάκια στη ζωή μας. Σίγουρα δεν είναι ευχάριστο στα καλά του καθουμένου να χρειάζεσαι επέμβαση, να παίρνεις χάπια εφόρου ζωής και να πρέπει να κάνεις ετήσια κάποιες εξετάσεις. Θέλουμε το χρόνο μας να το χωνέψουμε όλο αυτό. Εγώ προσπαθώ να με πείσω ότι είναι απλά ένα τσεκ που θα πρέπει να κάνω, όπως οι τυπικές εξετάσεις αίματος ή η μαστογραφία. Ως μαμά ενός κοριτσιού 7 ετών, θα σου έλεγα να επικεντρωθείς στο επόμενο βήμα που είναι το ιώδιο. Έχεις επιλέξει που θα το κάνεις; Έχεις χώρο για απομόνωση; Έχεις σκεφτεί πως θα διαχειριστείς την απουσία σου; Γενικότερα, από στήριξη πως είσαι;

  • Ευχαριστώ 1

A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites

@vtgian ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Αν είχα κάποια από αυτές τις μεταλλάξεις που αναφέρεις θα το έγραφε η βιοψία μου; Μήπως είναι αυτό που αναφέρει θυλακιωδη διαμόρφωση ή θυλακιωδη διηθητικό κατα τόπους; Παρόλα αυτά βέβαια, σαν συμπέρασμα λέει πολυεστιακο θηλώδες! έστειλα την βιοψία μου και σε έναν κυτταρολόγο στην Γερμανία και μου είπε να μην ανησυχώ και οτι με το ραδιενεργό ιώδιο θα πανε όλα καλά, παρόλα αυτά δεν μπορώ να σταματήσω να ανησυχώ! Νομίζω οτι δεν θα τελειώσει τόσο «απλά» όλο αυτό! Το ιώδιο θα το κάνω σε δημόσιο νοσοκομείου του Ηρακλείου! Έχω κλείσει ένα διαμέρισμα για 15 μέρες να απομονωθώ εκεί και ελπίζω να μην χρειαστεί παραπάνω! Η αλήθεια είναι οτι πρώτη φορά άφησα τον μικρούλη τις μέρες του χειρουργείου και αυτή θα είναι η δεύτερη φορά! Έχω την μαμά μου και τον σύζυγο μου που θα είναι με τον μικρούλη μου! Προσπαθώ να του το παρουσιάσω όλο σαν κάτι θετικό, ότι η μανούλα θα λείπει για να είναι πιο δυνατή μετά και να παιζουμε πολλές πολλές ώρες κλπ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@vtgian εγώ δεν έκανε τπτ πριν το ιώδιο μόνο εξετάσεις αίματος και μια χαρτογράφηση υπέρηχο λεμφαδένων !!!! Λες να μην είναι καλά τα πράγματα ;; Ωχ !!!! Κι δεν πιάνει εδώ κάτω στο μπουντρούμι το κινητό να πάρω το γιατρό :( 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Αριστέα είπε:

@vtgian εγώ δεν έκανε τπτ πριν το ιώδιο μόνο εξετάσεις αίματος και μια χαρτογράφηση υπέρηχο λεμφαδένων !!!! Λες να μην είναι καλά τα πράγματα ;; Ωχ !!!! Κι δεν πιάνει εδώ κάτω στο μπουντρούμι το κινητό να πάρω το γιατρό :( 

Καταρχάς....μα ψαρόσουπα;;;;;;;;;;;; Κι εγώ νηστική θα έμενα.... 

Μην αγχώνεσαι!!!!!!! Κάθε γιατρός ακολουθεί άλλο πρωτόκολλο. Σχετικά με το uptake έχω διαβάσει ότι αμφισβητείται η χρησιμότητα του. Κι εγώ το έκανα βεβαια. Ήπια ένα χαπακι με ελάχιστη δόση και πριν μπω έκανα ένα σπινθηρογράφημα όχι ολόσωμο μόνο στο λαιμό όπου είδαμε το υπολλειμα. ( Εγώ είχα 1,5 περίπου που θεωρείται καλό ). 

Ρώτα τον γιατρό σου να σου πει γιατί δεν το έκανε!!! Συνήθως πάντως το πρωτόκολλο το ζητά για να φανεί το υπολλειμα και να καθοριστεί η δοση. Γιατρός δεν είμαι όμως.

Πώς νιώθεις;; 

 

1 hour ago, Annaph είπε:

@vtgian ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Αν είχα κάποια από αυτές τις μεταλλάξεις που αναφέρεις θα το έγραφε η βιοψία μου; Μήπως είναι αυτό που αναφέρει θυλακιωδη διαμόρφωση ή θυλακιωδη διηθητικό κατα τόπους; Παρόλα αυτά βέβαια, σαν συμπέρασμα λέει πολυεστιακο θηλώδες! έστειλα την βιοψία μου και σε έναν κυτταρολόγο στην Γερμανία και μου είπε να μην ανησυχώ και οτι με το ραδιενεργό ιώδιο θα πανε όλα καλά, παρόλα αυτά δεν μπορώ να σταματήσω να ανησυχώ! Νομίζω οτι δεν θα τελειώσει τόσο «απλά» όλο αυτό! Το ιώδιο θα το κάνω σε δημόσιο νοσοκομείου του Ηρακλείου! Έχω κλείσει ένα διαμέρισμα για 15 μέρες να απομονωθώ εκεί και ελπίζω να μην χρειαστεί παραπάνω! Η αλήθεια είναι οτι πρώτη φορά άφησα τον μικρούλη τις μέρες του χειρουργείου και αυτή θα είναι η δεύτερη φορά! Έχω την μαμά μου και τον σύζυγο μου που θα είναι με τον μικρούλη μου! Προσπαθώ να του το παρουσιάσω όλο σαν κάτι θετικό, ότι η μανούλα θα λείπει για να είναι πιο δυνατή μετά και να παιζουμε πολλές πολλές ώρες κλπ.

Μόνο κουράγιο μπορω να πω. Δεν μπορώ να φανταστώ πως είναι να αφήνεις το παιδάκι σου. Απλά σκέψου ότι όλα τα κάνεις για να είσαι υγιής δίπλα στο παιδάκι σου. 

3 ώρες πρίν, Lina456 είπε:

Καλησπερα στην ομορφη ομαδα!
Εγω εκλεισα την Πεμπτη ραντεβου με τον Καρβουνη κ τον Βαμβακιδη, να δω τι θα μου πουνε και απο κοντα  και θα σας πω εντυπωσεις, παντως οντως δε θελω να μπλεξω και με αλλους και ζαλιστω

Βρε παιδια, ρωτησε καμια για την απορροφηση ιωδιου απο αλλα οργανα και πχ τι σημαινει αυτο για το στηθος κλπ ;

Ξερω, προτρεχω αλλα διαβαζω διαφορα αρθρα κ αναρωτιεμαι αν το εχετε συζητησει κ με ποιον γιατρο

Λινα

Αχ κι εγώ το έχω άγχος τα έχω διαβάσει όλα αυτά!! Όμως επιλέγω να σταματήσω πια το ψάξιμο και να εμπιστευτώ τους γιατρούς μου...πριν τρελαθώ!!!! Δυστυχώς κανείς δεν μπορεί να μας υπογράψει συμβόλαιο για το μέλλον. Σημασία έχει τι έχουμε τώρα. 

Εμένα μου είπαν γενικά ότι αυτό αφορά μεγάλες δόσεις κι επαναλαμβανόμενες. 

Θέλω πολύ να το πιστέψω αυτό. 

Εμένα γενικά με πιάνουν και κάτι αλλά σαν σκέψεις. Ότι πχ δεν είναι μόνο το ιώδιο ως κάψουλα αλλά μετά δεν παίρνω ακτινοβολία πίσω από τα ρούχα κλπ; Κι αν δεν καθάριζα καλά τη τουαλέτα και εμενε κάτι; Κι από την οδοντόβουρτσα μου και από όλα αυτά δεν έπαιρνα πίσω ακτινοβολία; 

Επειδή όμως αν το σκεφτόμαστε πολύ θα τρελαθουμε στο τέλος ας εμπιστευτούμε την επιστήμη. Με την ελπίδα για ένα καλύτερο αύριο....

Εάν όμως μάθεις κάτι πάνω σε αυτό γενικάενημερωσε μας. Ακριβή απάντηση ούτε εγώ έχω πάρει.

Φιλικα

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Annaph είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Χαίρομαι που βρήκα την όμορφη παρέα σας!

Ήθελα να σας πω την ιστορία μου και να ακούσω την γνώμη σας!

Ξεκίνησα προληπτικά για εξετάσεις, η παθολόγος μου είπε να κάνω υπέρηχο θυρεοειδή(δεν είχα κάνει ποτέ αφού πάντα η tsh μου ήταν φυσιολογική και δεν μου το είχε προτείνει κάποιος γιατρός), δυστυχώς στον υπέρηχο βρήκαμε όζους, κάναμε fna η οποία έδειξε θετικό για κακοήθεια! Έκανα επέμβαση εδώ και δύο βδομαδες, όπου σωματικά είμαι πολύ καλά, όμως ψυχολογικά χάλια! Η βιοψία έδειξε πολυεστιακο θηλωδες Καρκίνωμα(2 εστίες και διηθημένους 6 λεμφαδενες, επισησ Αναφέρει θηλωδες και κατά τόπους θύλακιωδης διαμόρφωση)!17 Μαρτίου θα μπω για ραδιενεργό ιώδιο!

Οι περισσότεροι γύρω μου είναι καθησυχαστικοί, εγώ όμως φοβάμαι πολύ!

Να σας πω ότι έχω ένα παιδάκι 3 χρόνων και φοβάμαι πολύ μην πάθω κάτι από όλο αυτό!

Καλησπέρα κορίτσι μου!!!! Καλώς ήρθες στην παρέα και θα δεις και εσύ με τη σειρά σου πως όλα θα πάρουν το δρόμο τους. Αρχικά μην φοβάσαι καθόλου, η περίπτωση μας θεωρείται καλά διαφοροποιημενη που σημαίνει ότι απορροφά ιώδιο οπότε καταστρέφετε ότι έχει απομείνει από την επέμβαση. Για να σε ηρεμήσω η δική μου περίπτωση είναι πολυεστικο με έξι θυλωδη μικροκαρκινωματα κάτω του 1 cm με θηλακιωδη πρότυπο ανάπτυξη ή αλλιώς διαμόρφωση, αυτή η περίπτωση ανήκει σε ποικιλία του θηλωδη καρκίνου την συναντάμε σε ποιο μεγάλες ηλικίες αλλά υπάρχουν σε μικρό ποσοστό και σε μικρότερες, σταδιοποιηση σε εμάς δεν κάνουν απλά χωρίζουν σε στάδιο 1 κάτω των 55 και στάδιο 2 πάνω των 55. Στην βιοψία όχι δεν γράφουν αν είναι ηψηλο κύτταρο ή Braff γιατί πρέπει να γίνει γενετικός έλεγχος. Στο δια Ταύτα, είμαι σχεδόν 2 χρόνια μετά και είμαι καλά. Μην ανησυχείς, να έχεις έναν καλό ενδοκρινολογο που θα σε καθοδηγήσει και έναν καλό πυρινικο που με βάση τη βιοψία σου και αιματολογικες που θα κάνεις θα σου πουν και πόσα mcri θα χρειαστεί να πάρεις. Όπως βλέπεις εδώ είναι μια όμορφη παρέα που δίνει τα φώτα της σε κάθε βήμα. Όλα θα πάνε καλά. 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Annaph είπε:

@vtgian ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Αν είχα κάποια από αυτές τις μεταλλάξεις που αναφέρεις θα το έγραφε η βιοψία μου; Μήπως είναι αυτό που αναφέρει θυλακιωδη διαμόρφωση ή θυλακιωδη διηθητικό κατα τόπους; Παρόλα αυτά βέβαια, σαν συμπέρασμα λέει πολυεστιακο θηλώδες! έστειλα την βιοψία μου και σε έναν κυτταρολόγο στην Γερμανία και μου είπε να μην ανησυχώ και οτι με το ραδιενεργό ιώδιο θα πανε όλα καλά, παρόλα αυτά δεν μπορώ να σταματήσω να ανησυχώ! Νομίζω οτι δεν θα τελειώσει τόσο «απλά» όλο αυτό! Το ιώδιο θα το κάνω σε δημόσιο νοσοκομείου του Ηρακλείου! Έχω κλείσει ένα διαμέρισμα για 15 μέρες να απομονωθώ εκεί και ελπίζω να μην χρειαστεί παραπάνω! Η αλήθεια είναι οτι πρώτη φορά άφησα τον μικρούλη τις μέρες του χειρουργείου και αυτή θα είναι η δεύτερη φορά! Έχω την μαμά μου και τον σύζυγο μου που θα είναι με τον μικρούλη μου! Προσπαθώ να του το παρουσιάσω όλο σαν κάτι θετικό, ότι η μανούλα θα λείπει για να είναι πιο δυνατή μετά και να παιζουμε πολλές πολλές ώρες κλπ.

Εμένα με ενημέρωσε ο χειρουργός ότι το παθολογοανατομικό κέντρο στο οποίο στέλνουν τις βιοψίες τους δίνει πλήρη αναφορά, οπότε όταν πήρε τα αποτελέσματα μου επιβεβαίωσε ότι δεν ανιχνεύτηκαν περίεργες μεταλλάξεις και ότι μπορώ να μείνω ήσυχη ότι ο καρκίνος μου είναι από τους πλήρως αντιμετωπίσιμους. Από τη στιγμή που και ο κυτταρολόγος σου λέει ότι όλα καλά, νομίζω ότι δε χρειάζεται να ανησυχείς άλλο. Σχετικά με την απομόνωση, να τονίσεις ότι έχεις παιδάκι 3 ετών και να τους ρωτήσεις ρητά πότε είναι ασφαλές να αγκαλιάσεις και να μείνεις ώρα κοντά στο παιδί σου. Σίγουρα τα πάντα εξαρτώνται από τη δόση, το υπόλειμμα και το πόσο γρήγορα "καθαρίζεις". Ωστόσο για τόσο μικρά παιδιά το σύνηθες είναι να είσαι σε απόσταση για τρεις εβδομάδες (από τη στιγμή που βγαίνεις από το θεραπευτήριο). Μπορεί τη τρίτη εβδομάδα να είσαι σπίτι σου αλλά και πάλι να μην πρέπει να έρχεσαι σε επαφή με το παιδί. 

Μια χαρά θα είστε μετά, να είσαι σίγουρη. Θα βρείτε τους ρυθμούς σας και σιγά σιγά ούτε που θα το θυμάστε. 

15 ώρες πρίν, Αριστέα είπε:

@vtgian εγώ δεν έκανε τπτ πριν το ιώδιο μόνο εξετάσεις αίματος και μια χαρτογράφηση υπέρηχο λεμφαδένων !!!! Λες να μην είναι καλά τα πράγματα ;; Ωχ !!!! Κι δεν πιάνει εδώ κάτω στο μπουντρούμι το κινητό να πάρω το γιατρό :( 

Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να ανησυχείς. Το uptake δεν είναι στάνταρτ πρακτική, ούτε καθορίζει κάτι. Κάποιοι κάνουν, κάποιοι όχι, μου το είχε πει και ο ενδοκρινολόγος αυτό.


A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Lina456 είπε:

Καλησπερα στην ομορφη ομαδα!
Εγω εκλεισα την Πεμπτη ραντεβου με τον Καρβουνη κ τον Βαμβακιδη, να δω τι θα μου πουνε και απο κοντα  και θα σας πω εντυπωσεις, παντως οντως δε θελω να μπλεξω και με αλλους και ζαλιστω

Βρε παιδια, ρωτησε καμια για την απορροφηση ιωδιου απο αλλα οργανα και πχ τι σημαινει αυτο για το στηθος κλπ ;

Ξερω, προτρεχω αλλα διαβαζω διαφορα αρθρα κ αναρωτιεμαι αν το εχετε συζητησει κ με ποιον γιατρο

Λινα

Γειά σου lina456. Δυστυχώς  είμαστε πολλές  και πολλοί. Αλλά όλα αντιμετοπιζονται. Κι εγώ είχα οζο 1,2 εκ. Και χειρουργηθηκα από τον κ. Σακοραφα.  Εξαιρετικός επιστήμονας, ανθρώπινος και πιο προσιτός οικονομικά  σε σχέση με τους άλλους που αναφέρθηκαν.  Δεν θα χάσεις κάτι να επικοινωνήσεις μαζί του. Απαντάει και σε μειλ και τηλ. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...