Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

μανουλες Μαιου 2018


xaroumenh mama

Recommended Posts

3 ώρες πρίν, Evangeliaa είπε:

Κοριτσια ειστε σιγουρες πως οταν αντλεις με το θηλαστρο μειωνεται η παραγωγη? Γιατι εγω πιστευω ακριβως το αντιθετο...και το βλεπω κιολας στην πραξη

Εξαρταται τι θηλαστρο εχεις. Αν ειναι νοσοκομειακο ειναι οκ. Αν οχι κινδυνευεις η με υπερπαραγωγη η με μειωση της παραγωγης. 

3 ώρες πρίν, Anastasakii είπε:

Εμενα το θηλαστρο δυστυχως δεν μ κανει τιποτα..αντε να βγαζω 60 με το ζορι κ απο τα δυο..Ομως πιστευω δεν ειναι θεμα θηλαστρου ειναι θεμα στηθους..αν εχει γαλα το δυηθος δεν νομιζω να ελαττωνει την παραγωγη με την αντληση..!ποση ωρα πρεπει να τα χρησιμοποιουμε?

Εχω ρωτησει σε ομαδα θηλασμου γιατι ηθελα να αντρω μια φορα τη μερα μονο. Και για να μην εχω προβλημα μου προτειναν της medela swig maxi. Οντως βγαζω το βραφυ αφου εχει εδραιωθει ο θηλασμος. Σε 5 λεπτα ειμαι ετοιμη. Για αντλησεις ανα 3 ωρες χρειαζεσαι σιγουρα νοσοκομειακο. Επισης το στηθος ειναι εργοστασιο οχι αποθηκη. Οσο περισσοτερο θηλασει το μωρο τοσο παραγεται. Και δεν ειναι ενδεικτικο το ποσο βγαζει το θηλαστρο με το ποσο τρωει το μωρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τα μωράκια σας κοιμούνται στο δικό σας δωμάτιο? Και ποια πιστεύετε ότι είναι η ιδανική ηλικία για να πάνε στο δικό τους?

6 ώρες πρίν, Anastasakii είπε:

Κι εγω το novalac premium της δινω αφου πρωτα της δωσω κ απ το δικο μου..ο γιατρος μ ειχε πει το frisolac αλλα το εκανε συνεχεια εμετο με το novalac δεν μου ξαναεκανε!εχω φτασει ομως σε σημειο να της δινω κ 150 ml καποιες φορες γιατι δεν ηρεμει με τιποτα..ολο πειναει και δεν κοιμαται αν κ ο γιατρος μου ειπε να της δινω 90!παρολα αυτα κοιμαται δυσκολα την ημερα και αγχωνομαι μηπως κανω κατι λαθος..

Δεν νομίζω ότι κάνεις κάτι λάθος,είναι ανάλογα τα μωρά. Και μένα ο δικός μου αν κοιμηθεί καλά το βράδυ την μέρα δεν κοιμάται τόσο και το αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Vasia21 είπε:

Τα μωράκια σας κοιμούνται στο δικό σας δωμάτιο? Και ποια πιστεύετε ότι είναι η ιδανική ηλικία για να πάνε στο δικό τους?

Δεν νομίζω ότι κάνεις κάτι λάθος,είναι ανάλογα τα μωρά. Και μένα ο δικός μου αν κοιμηθεί καλά το βράδυ την μέρα δεν κοιμάται τόσο και το αντίθετο.

Φυσικα και κοιμαται η μπεμπα μαζι μας. Οταν ειναι ετοιμα θα φυγουν. Ο γιος μου εφυγε 3.5 χρονων γιατι ειπε οτι πλεον δεν ειναι ανετος. Χωρις καμια προσπαθεια απο μερους μου. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από έμενα...είμαι ο Γιώργος από Θεσσαλονίκη και είμαστε στην 6η εβδομάδα...την Τρίτη 26 του μηνός έχουμε γιατρό για να ακούσουμε πρώτα ο θεός καρδούλα!! Μέχρι στιγμής την πρώτη φορά που πήγαμε στον γιατρό ήταν πολύ ικανοποιητικός για πρώτης φορά με τον σάκο κλπ κλπ μετά από 2 μέρες έβγαλε λίγο καφέ η γυναίκα μου και της έδωσε το utrogestan μόνο βράδυ πριν τον ύπνο...το θέμα μου είναι ότι μια σταματάει μια βγάζει σήμερα έβγαλε λίγο αίμα στις 1.20 το μεσημέρι και μέχρι να έρθω εγώ το βράδυ στις 11 δεν έβγαλε τίποτα και μετά που έβαλε το χάπι διότι το παίρνει κολπικά έβγαλε λίγο καφέ και όλα αυτά στο σκούπισμα συγνώμη που γίνομαι λίγο πιο σαφες! Ο γιατρός είπε ξάπλα μόνο τουαλέτα και φαγητό θα σηκώνεσαι και αυτό κάνουμε!!! Να ανησυχήσουμε για κάτι;;; Αν και έχω διαβάσει πολλά έχω ακούσει πολλά!!! Το καλο είναι ότι δεν έχουμε αιμορραγία

Επεξεργάστηκαν by ΓΙΩΡΓΟΣ_90
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , ΓΙΩΡΓΟΣ_90 είπε:

Καλησπέρα και από έμενα...είμαι ο Γιώργος από Θεσσαλονίκη και είμαστε στην 6η εβδομάδα...την Τρίτη 26 του μηνός έχουμε γιατρό για να ακούσουμε πρώτα ο θεός καρδούλα!! Μέχρι στιγμής την πρώτη φορά που πήγαμε στον γιατρό ήταν πολύ ικανοποιητικός για πρώτης φορά με τον σάκο κλπ κλπ μετά από 2 μέρες έβγαλε λίγο καφέ η γυναίκα μου και της έδωσε το utrogestan μόνο βράδυ πριν τον ύπνο...το θέμα μου είναι ότι μια σταματάει μια βγάζει σήμερα έβγαλε λίγο αίμα στις 1.20 το μεσημέρι και μέχρι να έρθω εγώ το βράδυ στις 11 δεν έβγαλε τίποτα και μετά που έβαλε το χάπι διότι το παίρνει κολπικά έβγαλε λίγο καφέ και όλα αυτά στο σκούπισμα συγνώμη που γίνομαι λίγο πιο σαφες! Ο γιατρός είπε ξάπλα μόνο τουαλέτα και φαγητό θα σηκώνεσαι και αυτό κάνουμε!!! Να ανησυχήσουμε για κάτι;;; Αν και έχω διαβάσει πολλά έχω ακούσει πολλά!!! Το καλο είναι ότι δεν έχουμε αιμορραγία

λιγο καφε ειναι συνιθισμενο στην αρχη μιας κυησης . ομως ειναι τοσο νωρις που ουτε ο γιατρος ουτε κ κανεις μπορει να σου πει τι σημαινει... απλα κανεις υπομονη κ περιμενετε να ακουσετε καρδουλα. ευχομαι οτι καλητερο!! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , linaa είπε:

λιγο καφε ειναι συνιθισμενο στην αρχη μιας κυησης . ομως ειναι τοσο νωρις που ουτε ο γιατρος ουτε κ κανεις μπορει να σου πει τι σημαινει... απλα κανεις υπομονη κ περιμενετε να ακουσετε καρδουλα. ευχομαι οτι καλητερο!! 

Ευχαριστούμε παρά πολύ! Μακάρι όλα να πάνε καλα...είναι το πρώτο μας...όποτε καταλαβαίνεις απλά είπα μήπως το χάπι κάνει την δουλειά που βγάζει καφέ; Γιατί όλη μέρα δεν έβγαλε τίποτα και είπα να το μοιραστώ εδώ μήπως ακούσω κάτι!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , ΓΙΩΡΓΟΣ_90 είπε:

Ευχαριστούμε παρά πολύ! Μακάρι όλα να πάνε καλα...είναι το πρώτο μας...όποτε καταλαβαίνεις απλά είπα μήπως το χάπι κάνει την δουλειά που βγάζει καφέ; Γιατί όλη μέρα δεν έβγαλε τίποτα και είπα να το μοιραστώ εδώ μήπως ακούσω κάτι!

το χαπι βοηθαει να σταματησει το οποιο αιμα δεν δημιουργει αιμοραγιες. ειναι ορμονη που ενισχυει την μητρα να μην κανει συσπασεις κ διωξει το εμβρυο με πολυ μπακαλιστικη εξηγηση. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, ΓΙΩΡΓΟΣ_90 είπε:

Καλησπέρα και από έμενα...είμαι ο Γιώργος από Θεσσαλονίκη και είμαστε στην 6η εβδομάδα...την Τρίτη 26 του μηνός έχουμε γιατρό για να ακούσουμε πρώτα ο θεός καρδούλα!! Μέχρι στιγμής την πρώτη φορά που πήγαμε στον γιατρό ήταν πολύ ικανοποιητικός για πρώτης φορά με τον σάκο κλπ κλπ μετά από 2 μέρες έβγαλε λίγο καφέ η γυναίκα μου και της έδωσε το utrogestan μόνο βράδυ πριν τον ύπνο...το θέμα μου είναι ότι μια σταματάει μια βγάζει σήμερα έβγαλε λίγο αίμα στις 1.20 το μεσημέρι και μέχρι να έρθω εγώ το βράδυ στις 11 δεν έβγαλε τίποτα και μετά που έβαλε το χάπι διότι το παίρνει κολπικά έβγαλε λίγο καφέ και όλα αυτά στο σκούπισμα συγνώμη που γίνομαι λίγο πιο σαφες! Ο γιατρός είπε ξάπλα μόνο τουαλέτα και φαγητό θα σηκώνεσαι και αυτό κάνουμε!!! Να ανησυχήσουμε για κάτι;;; Αν και έχω διαβάσει πολλά έχω ακούσει πολλά!!! Το καλο είναι ότι δεν έχουμε αιμορραγία

Καλημερα! Το καφε αιμα αποτι ξερω δεν ειναι προβλημα. Κοκκινο να μην ειναι

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Vasia21 είπε:

Τα μωράκια σας κοιμούνται στο δικό σας δωμάτιο? Και ποια πιστεύετε ότι είναι η ιδανική ηλικία για να πάνε στο δικό τους?

Δεν νομίζω ότι κάνεις κάτι λάθος,είναι ανάλογα τα μωρά. Και μένα ο δικός μου αν κοιμηθεί καλά το βράδυ την μέρα δεν κοιμάται τόσο και το αντίθετο.

Καλημέρα, εμεις πήραμε στην κορη μου μόνο κρεβάτι όταν μετακομισαμε επαρχία και ήταν ενάμιση χρονών...κοιμόμαστε εκεί μαζί και όταν την παρει ο ύπνος εγώ πηγαίνω στο κρεβάτι μου...τις σπάνιες φορές που θα ξυπνήσει το βράδυ με φωνάζει να της κάνω παρεουλα...δεν της αρέσει να έρχεται στο δικό μας, θέλει το δικό της κρεβάτι...μέχρι να μετακομισουμε ήταν στην κουνια της...Κ με τον μικρό μάλλον κάπως έτσι θα το κάνουμε...το θέμα είναι τι βολεύει την κάθε οικογένεια αλλά για μένα πριν τον χρόνο είναι πολύ μικρά να πάνε σε άλλο δωμάτιο...

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τι κανετε κοριτσια;

Εμεις ετσι κ ετσι...Εχω υπερπαραγωγη γαλακτος κ τις τελευταιες μερες ο μπεμπης πνιγεται απ το γαλα κ δεν τρωει...Τραβιεται προς τα πισω κ κλαμα...

Χθες ειχαμε το πιστολακι 2 ωρες ανοιχτο κ το ηρεμουσε κ ετρωγε σιγα σιγα.. 

Θα παρω τηλ τον παιδιατρο αν δω οτι συνεχιζει,μηπως χρησιμοποιησω θηλαστρο για να βγαζω γαλα κ αρχισω να πινω λιγο φασκομηλο... 

Απ τη μια φοβαμαι να τα κανω μηπως μειωσω πολυ την παραγωγη κ σε βαθος χρονου εχω θεμα,απ την αλλη ειναι ταλαιπωρια για ολους ,αλλα για το μωρο με νοιαζει που ταλαιπωρειται.

 


jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, agapi27 είπε:

Τι κανετε κοριτσια;

Εμεις ετσι κ ετσι...Εχω υπερπαραγωγη γαλακτος κ τις τελευταιες μερες ο μπεμπης πνιγεται απ το γαλα κ δεν τρωει...Τραβιεται προς τα πισω κ κλαμα...

Χθες ειχαμε το πιστολακι 2 ωρες ανοιχτο κ το ηρεμουσε κ ετρωγε σιγα σιγα.. 

Θα παρω τηλ τον παιδιατρο αν δω οτι συνεχιζει,μηπως χρησιμοποιησω θηλαστρο για να βγαζω γαλα κ αρχισω να πινω λιγο φασκομηλο... 

Απ τη μια φοβαμαι να τα κανω μηπως μειωσω πολυ την παραγωγη κ σε βαθος χρονου εχω θεμα,απ την αλλη ειναι ταλαιπωρια για ολους ,αλλα για το μωρο με νοιαζει που ταλαιπωρειται.

 

Αγάπη,αν προσπαθείς να βγάζεις λίγο γάλα με το χέρι σου πριν θηλάσει ο μικρός δεν θα είναι καλύτερα? 

Εμείς κάνουμε καθημερινά χαμογελακια και μας έχει τρελάνει!η αδερφούλα του τον αγαπάει πολύ πολύ!εγώ βέβαια αισθάνομαι λίγες τύψεις γτ όλη μέρα ο μικρός είναι ή αγκαλιά ή στήθος,είναι και οι δουλειές που ως γνωστόν δεν τελειώνουν και έτσι έχω παραμελήσει λίγο την μικρή μου και στεναχωριεμαι...προσπαθώ όσο μπορώ να ασχολούμαι και μαζί της, να διαβάζουμε,να ζωγραφίζει...οι δευτερομανουλες πώς τα πάτε? 

 κατά τ άλλα κυρίως το απόγευμα ο μικρός έχει γκρίνια αρκετή,μάλλον λόγω κολικων αλλά θα περάσει που θα πάει...οι γουλιτσες έχουν μειωθεί κάπως, όπως και οι εμετοί...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Εχω πολλη ροη κ κατα τη διαρκεια... Εβγαλε ο μπεμπης τη θηλη απ το στομα κ πεταγοταν το γαλα με ορμη πανω απο 10 δευτερα...

Πηρα τον παιδιατρο κ θα προσπαθησω με διαφορες στασεις θηλασμου κ αν δεν μπορεσω ,θα βαλω θηλαστρο.

Επισης κ εμεις ειχαμε κολικους κ πηραμε σταγονες προβιοτικων.

Το αγορακι μου κοιμαται γαληνια στην αγκαλια μ ωρες,αλλα μολις τον βαλω στο πορτ μπεμπε ξυπναει...

Το βραδυ στο κρεβατι ειναι οκ...Αλλα ειμαι εγω κ το στηθος:P:P διπλα του..

 

Ενα μπραβο στις δευτερομανουλες...Πως τα καταφερνετε;;;:P:P

 

 

  • Μου αρέσει 1

jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, θα ηθελα να σας ρωτησω...πώς κοιμουνται τα μωρακια σας το βραδυ? Εννοω τι φορανε κ με τι σκεπαζονται. Εγω του φοραω μονο ενα κοντομανικο ζιπουνακι, δεν θελει να σκεπαστει και μονο οταν κοιμηθει του ριχνω ενα σεντονακι στα ποδαρακια του.

Σημερα ηρθε ο ξαδερφος μου να δει το μωρο και εφερε εναν υπνοσακο. Ποια η γνωμη σας? Χρησιμοποιει καμια? Βολευει για καλοκαιρι ή να το αλλαξω να παρω μεγαλυτερο για χειμωνα?

  • Μου αρέσει 1

verzp2.pngYgrLp2.png

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Evangeliaa είπε:

Κοριτσια, θα ηθελα να σας ρωτησω...πώς κοιμουνται τα μωρακια σας το βραδυ? Εννοω τι φορανε κ με τι σκεπαζονται. Εγω του φοραω μονο ενα κοντομανικο ζιπουνακι, δεν θελει να σκεπαστει και μονο οταν κοιμηθει του ριχνω ενα σεντονακι στα ποδαρακια του.

Σημερα ηρθε ο ξαδερφος μου να δει το μωρο και εφερε εναν υπνοσακο. Ποια η γνωμη σας? Χρησιμοποιει καμια? Βολευει για καλοκαιρι ή να το αλλαξω να παρω μεγαλυτερο για χειμωνα?

Πλεον συστηνεται ο υπνοσακος για τον υπνο.Ακομα δεν εχω παρει ,λεω να παρω χειμωνιατικο.Τωρα τον εχω κ εγω με σεντονακι .

Εγω θα σου προτεινα να τον αλλαξεις αν εχεις τη δυνατοτητα... Εξαρταται κ τη θερμοκρασια του σπιτιου σας.

  • Μου αρέσει 1

jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...