Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

       

      Τον εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Απλά ελπίζω να πιάσει αυτό που έχω στην κατάψυξη και να μη χρειαστεί να κάνω πάλι ωοληψια,αλλά ακόμα και έτσι να γίνει,σίγουρα δεν θα με φορτώσει ένα σκασμό φάρμακα χωρίς λογο

      Εννοείται, κ στην χειρότερη μπορεί να πας με φυσικό κύκλο που δεν επιβαρυνεσαι με τόσα φάρμακα. Έχε πίστη όμως στο κατεψυγμένο εμβρυακι 💗 

      • Ευχή 1

μανουλες Μαιου 2018


xaroumenh mama

Recommended Posts

πρίν από 52 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Γεια σας , μανουλα Ιουνιου αλλα γενναω Μαιο κι εγω!!!

Επισκληριδιο έκανα στην 1η. Κουνάς κανονικά τα πόδια και νιώθεις μούδιασμα στην αρχή μετά από λίγο δεν νιώθεις τον πόνο αλλά ότι κάτι σε γδερνει θα το καταλαβαίνεις  (χωρίς να πονας)

Η αλήθεια είναι πως,  ενώ δε φοβήθηκα λεπτό τη γέννα,  οταν ήρθε η στιγμή της επισκληριδιου ήμουν πολύ τρομαγμένη.  

Επίσης εμένα με πείραξε πολύ και είχα τρελή φαγούρα.  Εμφανίστηκε αρκετές ώρες μετά  αυτή η παρενέργεια,  και έκανα ενέσεις κορτιζόνης περίπου τρείς μέρες  για να συνέλθω. 

Εγω ειχα αφορητους πονοκεφαλους για 1-2 εβδομαδες μετα την επισκληριδιο.. κατ ταλλα νιωθεις αλλα δεν πονας. Δεν ειναι τραγικο. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα!εγώ δεν είχα καμία παρενέργεια από την επισκληριδιο ούτε εκείνη την ώρα ούτε μετά...ίσα ίσα εκείνη την στιγμή με 8 διαστολή (την έκανα οριακά παραλιγο να μν προλάβω) ήταν τόσο η ανακούφιση που ευγνωμονώ αυτόν/η που την εφηύρε :-D

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!τι κάνετε?σήμερα πηγα και έφτιαξα τα χαρτιά στο ΙΚΑ ευτυχώς δεν ταλαιπωρηθηκα καθόλου!Εμενα η εμπειρία μου με την επισκληριδιο ήταν πολύ καλη...ο αναισθησιολογος ήταν πολύ καλός...και ειναι περίεργη αίσθηση νοιώθεις αλλά δεν πονάς! τα πόδια σου τα νοιώθεις μουδιασμένα αλλά μπορείς να τα κουνήσεις και εγώ ένοιωθα τις συσπάσεις αλλά δεν πονούσα! δεν είχα κάποια παρενέργεια αλλά εξαρτάται από τον οργανισμό...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια...

Εγω στη πρωτη μ γεννα-ναι,γεννησα φυσιολογικα το πρωτο :?- δεν ειχα κανει επισκληριδιο.Βασικα δεν προλαβε να ερθει η αναισθησιολογος και δεν εγινε ποτε.

Πονουσα ΠΟΛΥ,αλλα εφταιγε κ οτι ηταν με προκληση ο τοκετος.Και πονουσα πολυ στο μετα,οταν με καθαριζαν κ μ εκαναν μεθη...

Τελος παντων...Τωρα λεμε να παμε φυσιολογικα,καλως εχοντων των πραγματων. 

Στο φοβερο νοσοκομειο μας δεν κανουν επισκληριδιο στο φυσιολογικο κ μου ειπε ο γιατρος αν θελω να φερω εξωτερικο αναισθησιολογο και να τον πληρωσω εγω..

Εχουν αναισθησιολογο,αλλα καλυπτει τα επειγοντα,μου ειπαν...:cool::cool: Εννοειται οτι αμα παω με καισαρικη θα υπαρχει τ νοσοκομειου -ΕΛΠΙΖΩ-...:shock:

Δεν ξερω ακομα τι θα κανω...Αυτο που ''φοβαμαι'' ειναι ο πονος μετα  που θα με καθαριζουν.

Κατα τ αλλα,ξεκινησα ινσουλινη μια μικρη δοση μετα το βραδινο κ νομιζω οτι ηρθε η ωρα να παω κ σε διατροφολογο να με παρακολουθει για μια ισορροπημενη διατροφη με τις οδηγιες της ενδοκρινολογου.

Τα κιλα μειωνονται σταθερα,αλλα δεν το χαιρομαι γιατι ξερω οτι μολις γεννησω θα φαω τα 3πλασια αυτων που δεν εφαγα τοσο καιρο και θα  παρω ΟΛΑ τα κιλα που επρεπε να παρω.Μπορει κ λιγα επιπλεον για το γαμωτο...

Με αγχωσε ο γιατρος τ νοσοκομειου οτι εχω λιγα αμνιακα υγρα,με εβαλε και εκανα κ NST,ολα καλα τελικα.Τοσο μα τοσο αγχος σε αυτην την εγκυμοσυνη...

Αυτα τα λιγα απο εμενα...Θα εγραφα κι αλλα,αλλα ...:lol::lol:

 

 

  • Μου αρέσει 1

jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, agapi27 είπε:

Καλησπερα κοριτσια...

Εγω στη πρωτη μ γεννα-ναι,γεννησα φυσιολογικα το πρωτο :?- δεν ειχα κανει επισκληριδιο.Βασικα δεν προλαβε να ερθει η αναισθησιολογος και δεν εγινε ποτε.

Πονουσα ΠΟΛΥ,αλλα εφταιγε κ οτι ηταν με προκληση ο τοκετος.Και πονουσα πολυ στο μετα,οταν με καθαριζαν κ μ εκαναν μεθη...

Τελος παντων...Τωρα λεμε να παμε φυσιολογικα,καλως εχοντων των πραγματων. 

Στο φοβερο νοσοκομειο μας δεν κανουν επισκληριδιο στο φυσιολογικο κ μου ειπε ο γιατρος αν θελω να φερω εξωτερικο αναισθησιολογο και να τον πληρωσω εγω..

Εχουν αναισθησιολογο,αλλα καλυπτει τα επειγοντα,μου ειπαν...:cool::cool: Εννοειται οτι αμα παω με καισαρικη θα υπαρχει τ νοσοκομειου -ΕΛΠΙΖΩ-...:shock:

Δεν ξερω ακομα τι θα κανω...Αυτο που ''φοβαμαι'' ειναι ο πονος μετα  που θα με καθαριζουν.

Κατα τ αλλα,ξεκινησα ινσουλινη μια μικρη δοση μετα το βραδινο κ νομιζω οτι ηρθε η ωρα να παω κ σε διατροφολογο να με παρακολουθει για μια ισορροπημενη διατροφη με τις οδηγιες της ενδοκρινολογου.

Τα κιλα μειωνονται σταθερα,αλλα δεν το χαιρομαι γιατι ξερω οτι μολις γεννησω θα φαω τα 3πλασια αυτων που δεν εφαγα τοσο καιρο και θα  παρω ΟΛΑ τα κιλα που επρεπε να παρω.Μπορει κ λιγα επιπλεον για το γαμωτο...

Με αγχωσε ο γιατρος τ νοσοκομειου οτι εχω λιγα αμνιακα υγρα,με εβαλε και εκανα κ NST,ολα καλα τελικα.Τοσο μα τοσο αγχος σε αυτην την εγκυμοσυνη...

Αυτα τα λιγα απο εμενα...Θα εγραφα κι αλλα,αλλα ...:lol::lol:

 

 

Ούτε εμάς κάνουν επισκληριδιο στα νοσοκομεία εδώ...Ούτε έχουμε την επιλογή να πληρώσουμε για να έρθει κάποιος εξωτερικός αναισθησιολογος... η γέννας φυσιολογικά η κάνεις καισαρική και σου κάνουν επισκληριδιο..βασικά ραχιαια σου κάνουν μου το είπε μια μαμα που γέννησε πρόσφατα...και εγώ σε αυτή την εγκυμοσύνη εχω αγχωθεί παραπάνω...αλλά πλησιάζουμε...λίγο μας έμεινε!!!καλό θα ήταν να πας σε διατροφολογο...Εγω θα προσπαθήσω να μην ξεπεράσω τα 15 κιλά αυτή την φορά...θα δείξει...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 14/3/2018 at 2:56 ΜΜ, Evangeliaa είπε:

Μπαινουμε αισιως στον 8ο! Κοντευουμε κοριτσια... Δεν ξερω για εσας, αλλα εμενα ο υπνος εχει γινει ανυποφορος. Δεν μπορω να βολευτω, με ενοχλουν ολα, μεχρι και το βρακι που φοραω. Αλλα το χειροτερο απ ολα ειναι τα ποδια μου. Δεν μπορω να περιγραψω ακριβως τι παθαινω...σαν μουδιασμα, σαν να περναει απο μεσα ρευμα, και θελω να τα κουναω συνεχεια. Δεν εχουν πρηστει ιδιαιτερα και καθ ολη τη διαρκεια της ημερας δεν με ενοχλουν καθολου, μονο το βραδυ...με παιρνει πια ο υπνος τις πρωινες ωρες. Δραμα!! Στον γιατρο που το ανεφερα φαινεται να μην καταλαβε ακτιβως τι του ειπα. Μου ειπε απλα να κοιμαμαι στο πλάι. Ουφ! Κανεις δεν με καταλαβαινει. Εσεις ισως....Αντιμετωπιζει καμια κατι αναλογο? Δεν ξερω πως να το αντιμετωπισω!

Κουραγιο κ θετικη σκεψη!

Ευαγγελία το είχα στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου. Λέγεται σύνδρομο ανήσυχων ποδιών.οθτε εμένα καταλάβαινε τι έλεγα ο γιατρός μου αλλά το ανακάλυψα εγώ στο ιντερνέτ.ειναι τρομερά ενοχλητικό κ ευτυχώς σε αυτή την εγκυμοσύνη δεν το έχω σχεδόν καθόλου.

On 16/3/2018 at 8:55 ΠΜ, katrin* είπε:

Καλημέρα! @Afroditi85 και εγώ στην ντουλάπα έχω χώρο να βάλω δύο συρτάρια για τα ρούχα του μπέμπη,δίπλα στα συρτάρια της μικρής...είναι δουλειά που την έχω αφήσει στον άντρα μου...ελπίζω να μην το αφήσει για τελευταία στιγμή  (που για εκεί το πάει δηλαδή :mad:)...πολύ καλή προσφορά με 10 ευρώ η κάρτα των Orchestra...γτ τα 30 ευρώ δεν τα ξαναδινω,δεν με πολύ βόλεψαν τα ρούχα τους...αντε να ξεκινήσουμε πλυσίματα να γεμίσει το σπίτι μωρουδιακα χιχι!πήγαμε στα Λητώ και πήραμε ένα πατακι με ρόδες που ενώνεται στο καρότσι από πίσω για να στέκεται όρθια η κόρη μου όταν πηγαίνουμε βόλτες και να μην περπατάει όλη την ώρα...ελπίζω να την βολέψει!οι πρωτομανουλες πώς πάνε οι αγορές? 

Τι ηλικία έχει το μεγαλύτερο παιδάκι σου Κατρίν.θελω κ εγώ Μ το πάρω αλλά θα είναι 2 χρόνων κ δεν ξέρω αν θα βολεύει ή θα φεύγει κ θα μου τρέχει

On 17/3/2018 at 1:39 ΠΜ, Evangeliaa είπε:

Κι εγω τα ρουχαλακια και τα προικια, ολα ετοιμα στα συρταρια. Βαψαμε και το δωματιο...Τωρα,  το Πασχα θα ερθει μια φιλη και θα μου ζωγραφισει στον εναν τοιχο μια παρασταση απο τον μικρο πριγκιπα! Το επομενο που θελω να κανω ειναι να φτιαξω τη βαλιτσα μαιευτηριου και ολα ετοιμα για τον ερχομο του πριγκιπα μας! Αν και δρν βιαζομαστε...ακομα ειναι νωρις...

Τις τελευταιες μερες τον νιωθω αρκετα υπερκινητικο...εντονες κινησεις σε διαφορα σημεια, πιεζει ακομα και τα κοκαλα της λεκανης μου. Λετε να πηρε θεση? Ωχ! Αρχιζω κι αγχωνομαι λιγακι...

Εμείς όλα ίδια; Υπερκινητική κ η δική μου κ πιέζει συνέχεια το δεξί μου κόκκαλο μπροστά

On 19/3/2018 at 12:57 ΜΜ, nena111 είπε:

Γεια σας κοριτσια τι κανετε? Εγω πηγα στον γιατρο το Σαββατο καναμε το dopller ολα μας ε ιπε ειναι τελεια  ειναι 2 κιλα η μικρη 42 εκατοστα! Μου ειπε σε 2 εβδοαμδες που θα παω να με ξανα δει θα σταματησω το μαγνησιο για να ξεκινησουν οι συσπασεις! Εχει παρει θεση μου ειπε ο γιατρος με ρωτησε αν νιωθω καποια πιεση αλλα ειμαι οκ.

 Evangeliaa μου μια απο τα ιδια αρχιζω να αγχωνομαι κ γω λιγακι οσο πλησιαζει ο καιρος! φοβαμαι πολυ την επισκληριδιο το οτι δεν νιωθεις τα ποδια σου με φρικαρει λιγακι .Οποια κοπελα εχει κανει ας μας πει την εμπειρια της μπας και ησυχασουμε λιγακι εμεις οι φοβιτσιαρεεεεςςς!!!!

Βασικά δεν μπορείς να αισθανθείς τα πόδια σου.ειναι μουδιασμενα.κ εγώ στη σκέψη φρικαρατε.εκεινη την ώρα όμως σκέφτεσαι και πράττεις άλλα πράγματα.

 


kcVQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, σημερα ειχαμε κι εμεις το ντοπλερ 3ου τριμηνου! Ολα καλα, το αντρακι μας ειναι 1811 γραμ. και προχωραμε κανονικα. Θα μας ξαναδει σε 3 εβδομαδες.

Θα ηθελα να σας ρωτησω. Πώς σας μετρανε το αμνιακο υγρο και το μηκος του τραχηλου? Σας κανει κολπικη εξεταση? Γιατι εμενα δεν αναφερθηκε ποτε σε αυτα...

Επισης να αναφερω οτι ουτε εδω κανουν επισκληριδιο στο νοσοκομειο μας, αλλα εγω ευτυχως θα γεννησω σε κλινικη που εχει αναισθησιολογο, αν και σκεφτομαι οτι δεν θελω να κανω επισκληριδιο. Εσεις που εχετε γεννησει και ξερετε θα σκεφτεστε..."κουνια που σε κουναγε" αλλα εγω, θελετε πιστεψτε το θελετε οχι, φοβαμαι την ενεση περισσοτερο απο τους πονους της γεννας.

  • Μου αρέσει 1

verzp2.pngYgrLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Evangeliaa στο μετράνε την ώρα που σου κάνουν τον υπέρηχο και το αμνιακό υγρό και το μήκος του τραχήλου!απλά μαλλον δεν στο έχει αναφέρει ο γιατρός γιατί δεν υπάρχει κάποιο θέμα αλλά σίγουρα τα μετράει την ώρα που σου κάνει την εξετάση!τίποτα δεν είναι η ένεση δεν πονάει...αλλά αν αντέχεις τους πόνους και μπορείς...θα το δεις εκείνη την ώρα και μπορείς να αποφασίσεις...βέβαια από ένα σημείο και μετά δεν προλαβαίνεις να κάνεις!μια χαρά το άντρακι σου!εγώ θα παω αύριο στο γιατρό και ανυπομονώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! @Again mama είναι 3!το βάλαμε στο καρότσι το δοκιμάσαμε και με τη μικρή επάνω και έδειξε να της αρέσει...έχω ακούσει πολύ καλές κριτικές από μαμάδες, τώρα αν θα είναι χρήσιμο για εμάς κρατάω μια επιφύλαξη γτ όλες όσες έχουμε ήδη ένα τουλάχιστον παιδάκι ξέρουμε ότι κάποια πράγματα απλά δεν μας έχουν ταιριάξει...πιστεύω όμως ότι θα το βολευτουμε...υπήρχε στα Λητώ ένα που ήταν και πατακι αλλά καθόταν και το μεγαλύτερο παιδί σε καθισματακι...εμείς επιλέξαμε αυτό που ήταν μόνο πατακι,στέκεται δηλαδή όρθιο το παιδί...

@Evangeliaa κατά τη διάρκεια του υπερυχου στα μετράει ο γιατρός...βέβαια εμένα κάποιες φορές τον τράχηλο μου τον μετράει ενδοκολπικα...μάλλον θα είναι πιο αξιόπιστη μέτρηση έτσι...όσο για την.επισκληριδιο, όντως, βλέποντας και κάνοντας εκείνη τη στιγμή αφού έχεις την επιλογή :)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Evangeliaa είπε:

Θα ηθελα να σας ρωτησω. Πώς σας μετρανε το αμνιακο υγρο και το μηκος του τραχηλου? Σας κανει κολπικη εξεταση? Γιατι εμενα δεν αναφερθηκε ποτε σε αυτα...

Το αμνιακο με υπερηχο οπως σου ειπαν κ οι κοπελες.Τον τραχηλο για αξιοπιστη κ ακριβη μετρηση πρεπει κολπικα,οπως σου ειπε κ Κατριν.

Απλα κ εγω μια φορα που τον ρωτησα για τον τραχηλο τον μετρησε με τον υπερηχο,αλλα μ λεει ειναι στο  ''περιπου '' αυτη η μετρηση .

Ο ιδιωτης γιατρος μου παντα μου τα εξηγει κ μου λεει καθε μετρηση που κανουμε,τι βλεπουμε ,αν ειναι ολα καλα. Μας αφηνει κ αρκετη ωρα στο 4D υπερηχο κ βλεπουμε το μωρο κ μας βγαζει κ πολλες φωτογραφιες...Ειναι της υπομονης κ ηρεμος...

  • Μου αρέσει 1

jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, katrin* είπε:

Καλημέρα! @Again mama είναι 3!το βάλαμε στο καρότσι το δοκιμάσαμε και με τη μικρή επάνω και έδειξε να της αρέσει...έχω ακούσει πολύ καλές κριτικές από μαμάδες, τώρα αν θα είναι χρήσιμο για εμάς κρατάω μια επιφύλαξη γτ όλες όσες έχουμε ήδη ένα τουλάχιστον παιδάκι ξέρουμε ότι κάποια πράγματα απλά δεν μας έχουν ταιριάξει...πιστεύω όμως ότι θα το βολευτουμε...υπήρχε στα Λητώ ένα που ήταν και πατακι αλλά καθόταν και το μεγαλύτερο παιδί σε καθισματακι...εμείς επιλέξαμε αυτό που ήταν μόνο πατακι,στέκεται δηλαδή όρθιο το παιδί...

@Evangeliaa κατά τη διάρκεια του υπερυχου στα μετράει ο γιατρός...βέβαια εμένα κάποιες φορές τον τράχηλο μου τον μετράει ενδοκολπικα...μάλλον θα είναι πιο αξιόπιστη μέτρηση έτσι...όσο για την.επισκληριδιο, όντως, βλέποντας και κάνοντας εκείνη τη στιγμή αφού έχεις την επιλογή :)

Κολπικα είναι πιο αξιόπιστη μέτρηση σίγουρα...αλλά ίσως αν δεν βλέπει κάτι ανησυχητικό δεν σε βάζει σε αυτή την διαδικασία...και εγώ όταν είχα δει λίγο αίμα κολπικα μου μέτρησε τον τράχηλο για να είναι σίγουρος...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, agapi27 είπε:

Το αμνιακο με υπερηχο οπως σου ειπαν κ οι κοπελες.Τον τραχηλο για αξιοπιστη κ ακριβη μετρηση πρεπει κολπικα,οπως σου ειπε κ Κατριν.

Απλα κ εγω μια φορα που τον ρωτησα για τον τραχηλο τον μετρησε με τον υπερηχο,αλλα μ λεει ειναι στο  ''περιπου '' αυτη η μετρηση .

Ο ιδιωτης γιατρος μου παντα μου τα εξηγει κ μου λεει καθε μετρηση που κανουμε,τι βλεπουμε ,αν ειναι ολα καλα. Μας αφηνει κ αρκετη ωρα στο 4D υπερηχο κ βλεπουμε το μωρο κ μας βγαζει κ πολλες φωτογραφιες...Ειναι της υπομονης κ ηρεμος...

Ποιος γιατρός είναι αυτός Αγάπη;;


kcVQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Έκανα κι εγώ το ντόπλερ κι ευτυχώς όλα καλά με τη μπέμπα, όμως ο εμβρυολόγος είπε οτι δεν υπάρχει λόγος να μετρήσει τον τράχηλο μη γίνει τίποτα και προκληθεί τοκετός...

Ξέρετε εάν υπάρχει τέτοια πιθανότητα γιατί εμένα όσο νοσηλεύομαι με έχουν μετρήσει και ενδοκολπικά και μου έχουν κάνει και δακτυλική εξέταση και δεν θέλω να μου ξανακάνουν αν υπάρχει κίνδυνος...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, nineta είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Έκανα κι εγώ το ντόπλερ κι ευτυχώς όλα καλά με τη μπέμπα, όμως ο εμβρυολόγος είπε οτι δεν υπάρχει λόγος να μετρήσει τον τράχηλο μη γίνει τίποτα και προκληθεί τοκετός...

Ξέρετε εάν υπάρχει τέτοια πιθανότητα γιατί εμένα όσο νοσηλεύομαι με έχουν μετρήσει και ενδοκολπικά και μου έχουν κάνει και δακτυλική εξέταση και δεν θέλω να μου ξανακάνουν αν υπάρχει κίνδυνος...

Υπάρχει οντως κίνδυνος να προκήθει τοκετος. Καλύτερα να το αποφευγουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...