Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

μανουλες Μαιου 2018


xaroumenh mama

Recommended Posts

πρίν από 15 λεπτά , katrin* είπε:

@Vana87 μου εγώ λέω ότι είναι "λογικό" γτ αν ένα παιδί δεν αισθάνεται καλά δεν μπορεί να στο πει...ενώ ένας ενήλικας που τον πονάει το κεφάλι του και καταλαβαίνει ότι περιτριγυριζεται από ένα κρύωμα/ίωση, θεωρητικά θα σκεφτεί ότι δεν είναι πρέπον να έρθει σε επαφή με ένα νεογέννητο...εξάλλου μην ξεχνάς ότι για παράδειγμα σε ένα τρικλινο αν είναι μέσα ένα-δύο παιδάκια μπορεί να ενοχλήσουν κάποια λεχώνα,εγώ τουλάχιστον δεν θα είμαι μόνη μου στο δωμάτιο...τώρα εσύ αν θα είσαι σε μονόκλινο εννοείται ότι το παιδί σου δεν θα ενοχλήσει κανέναν...επιπλέον εμένα η κόρη μου είναι συνεννοησιμη και αν της πεις να κάτσει ήσυχα θα καθίσει, αλλά τουλάχιστον εγώ στον κύκλο μου έχω ανίψια κ γνωστά παιδάκια που θα έκαναν ένα δωμάτιο άνω κάτω...οπότε το να βρίσκεται ένα παιδάκι στην αίθουσα αναμονής ή στον παιδότοπο του μαιευτηριου ναι το θεωρώ πιο πρέπον από άποψη σεβασμού προς τις άλλες λεχωνες του δωματίου :)

Δεν μπορει ενα νοσοκομειο που προωθει τον αποκλειστικο θηλασμο και το rooming in να σου πει οτι το 3χρονο η διχρονο σου δεν θα ειναι μαζι σου οταν γεννησεις. Δλδ οταν ηταν νεογεννητο το στηριζαμε να συνδεθει με τη μελμητερα και κετα το πεταμε; ευτυχως που εκει που θα γεννησω σεβονται τη σχεση μανας με τα παιδια της. Και αν ειναι αρρωστο ουτε στο σπιτι θα το πει. Δεν εχει διαφορα αν ειναι 3 ημερων το νεογεννητο η 6. Το ιδιο ειναι. Για αλλα παιδακια εννοειται πως πρεπει να απαγορευεται. Μην σου πω και για μεγαλους που ειναι ασχετοι δεν θα επρεπε.

πρίν από 15 λεπτά , Afroditi85 είπε:

Αν είσαι σε μονοκλινο δεν ξέρω αν αλλάζει κάτι...το θέμα δεν είναι το δικό σου παιδί που θα είναι μετά στο σπίτι μαζί ούτως η αλλιώς...αλλά όταν είσαι με άλλον στο δωμάτιο πρέπει να σεβαστείς τον διπλανό σου...από την στιγμή που έτσι είναι οι κανόνες...στα Δημόσια δεν ξέρω τι γίνεται...

Εγω σε δημοσιο γενναω. Γραφει αυτο. Οτι τα δικα μας παιδια μας επισκεπτονται ελευθερα. Εμενα πραγματικα με ενοχλουν περισσοτερο οι μεγαλοι που βρωμανε τσιγαρα και αρωματα παρα τα παιδια της διπλανης. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι βρε @Vana87 μου εννοείται ότι δεν το πετάμε το παιδάκι...αλλά αν ένα παιδάκι είναι άρρωστο και κολλήσει κάτι τα άλλα νεογέννητα?κρίμα δεν είναι?τι θα πεις στην άλλη μαμά?βέβαια σου ξαναλέω, υπάρχουν και ενήλικες ανευθυνοι...καλά αυτό με το τσιγάρο και τις κολωνιες έχεις δίκιο... ίσως θα έπρεπε να υπάρχουν χώροι να μπορούν οι μαμάδες να δουν πιο εύκολα τα μεγαλύτερα παιδιά τους...και να περνάνε χρόνο μαζί τους ακόμα και ώρες εκτός επισκεπτηριου γτ καταλαβαίνω ότι κάποια παιδάκια μπορεί να θηλάζουν κ γενικά είναι δύσκολο για ένα νήπιο να μην βλέπει τη μαμά του...αλλά δυστυχώς αυτό δεν γίνεται τουλάχιστον στα μαιευτήρια εδώ...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Vana87 είπε:

Δεν μπορει ενα νοσοκομειο που προωθει τον αποκλειστικο θηλασμο και το rooming in να σου πει οτι το 3χρονο η διχρονο σου δεν θα ειναι μαζι σου οταν γεννησεις. Δλδ οταν ηταν νεογεννητο το στηριζαμε να συνδεθει με τη μελμητερα και κετα το πεταμε; ευτυχως που εκει που θα γεννησω σεβονται τη σχεση μανας με τα παιδια της. Και αν ειναι αρρωστο ουτε στο σπιτι θα το πει. Δεν εχει διαφορα αν ειναι 3 ημερων το νεογεννητο η 6. Το ιδιο ειναι. Για αλλα παιδακια εννοειται πως πρεπει να απαγορευεται. Μην σου πω και για μεγαλους που ειναι ασχετοι δεν θα επρεπε.

Εγω σε δημοσιο γενναω. Γραφει αυτο. Οτι τα δικα μας παιδια μας επισκεπτονται ελευθερα. Εμενα πραγματικα με ενοχλουν περισσοτερο οι μεγαλοι που βρωμανε τσιγαρα και αρωματα παρα τα παιδια της διπλανης. 

Εμάς δυστυχώς είναι έτσι εδώ...για να μην κολλήσει το παιδάκι καποιο άλλο νεογέννητο το κάνουν...Εγω θα είμαι σε τετρακλινο...αλλά εμενα είναι μεγάλη και καταλαβαίνει...τώρα όταν το παιδάκι είναι μικρό θέλει να δει την μαμα του δεν νομίζω ότι θα καταλάβει το απαγορεύεται...αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις κατεβαίνει η μαμά και το βλέπει...και θα μου πεις άμα έχεις κάνει καισαρική δεν θα είναι και τόσο εύκολο...

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, katrin* είπε:

Ναι βρε @Vana87 μου εννοείται ότι δεν το πετάμε το παιδάκι...αλλά αν ένα παιδάκι είναι άρρωστο και κολλήσει κάτι τα άλλα νεογέννητα?κρίμα δεν είναι?τι θα πεις στην άλλη μαμά?βέβαια σου ξαναλέω, υπάρχουν και ενήλικες ανευθυνοι...καλά αυτό με το τσιγάρο και τις κολωνιες έχεις δίκιο... ίσως θα έπρεπε να υπάρχουν χώροι να μπορούν οι μαμάδες να δουν πιο εύκολα τα μεγαλύτερα παιδιά τους...και να περνάνε χρόνο μαζί τους ακόμα και ώρες εκτός επισκεπτηριου γτ καταλαβαίνω ότι κάποια παιδάκια μπορεί να θηλάζουν κ γενικά είναι δύσκολο για ένα νήπιο να μην βλέπει τη μαμά του...αλλά δυστυχώς αυτό δεν γίνεται τουλάχιστον στα μαιευτήρια εδώ...

Αν ειναι αρρωστο εννοειται οτι δεν θα παει! 

πρίν από 7 λεπτά , Afroditi85 είπε:

Εμάς δυστυχώς είναι έτσι εδώ...για να μην κολλήσει το παιδάκι καποιο άλλο νεογέννητο το κάνουν...Εγω θα είμαι σε τετρακλινο...αλλά εμενα είναι μεγάλη και καταλαβαίνει...τώρα όταν το παιδάκι είναι μικρό θέλει να δει την μαμα του δεν νομίζω ότι θα καταλάβει το απαγορεύεται...αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις κατεβαίνει η μαμά και το βλέπει...και θα μου πεις άμα έχεις κάνει καισαρική δεν θα είναι και τόσο εύκολο...

 

Εγω σε μονοκλινο θα ειμαι!! 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, xaroumenh mama είπε:

Εγώ στη κληνικη του καπακη ...!με το καλό και σε σένα ... Είναι κ η κληνικη του Γαβριλάκη κ του τσεπετη ..!!!

Ναι ναι...εγω στου Γαβριλακη και ελεγα μηπως εχεις εμπειριες απο κει να μου πεις...

Με το καλο...εισαι τοοοοσο κοντα :-)

 


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, iwanna24 είπε:

Ναι ναι...εγω στου Γαβριλακη και ελεγα μηπως εχεις εμπειριες απο κει να μου πεις...

Με το καλο...εισαι τοοοοσο κοντα :-)

 

OXI δεν εχω λενε οτι ειναι η καλυτερη κληνικη των χανιων αυτη... αλλα εμπειρια δεν εχω ουτε απο εμενα ουτε απο καποιον γνωστο...!!!!! αυτο που ξερω και υσχιει σε ολες τις κληνικες εδω ειναι οτι πρεπει να φερεις δικο σου νεογνολογο στην κληνικη... συγουρα αν δεν εχεις βρει ολο και καποιον θα παρει η κληνικη τηλεφωνο για να ερθει αλλα αφου εχεις αυτη την δυνατοτητα καλο ειναι να ψαξεις που να τον εχεις και μετα τον ιδιο αν σου ταιριαζει...!!!!! σε ευχαριστω πολυ..!!!!!

  • Ευχαριστώ 1

em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , xaroumenh mama είπε:

OXI δεν εχω λενε οτι ειναι η καλυτερη κληνικη των χανιων αυτη... αλλα εμπειρια δεν εχω ουτε απο εμενα ουτε απο καποιον γνωστο...!!!!! αυτο που ξερω και υσχιει σε ολες τις κληνικες εδω ειναι οτι πρεπει να φερεις δικο σου νεογνολογο στην κληνικη... συγουρα αν δεν εχεις βρει ολο και καποιον θα παρει η κληνικη τηλεφωνο για να ερθει αλλα αφου εχεις αυτη την δυνατοτητα καλο ειναι να ψαξεις που να τον εχεις και μετα τον ιδιο αν σου ταιριαζει...!!!!! σε ευχαριστω πολυ..!!!!!

Να σε ρωτησω..μια που σε βρηκα. Εχεις καποιον νεογνολογο να προτεινεις?

Βασικο μου θεμα ειναι να μην ειναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΣ...τιποτα αλλο...


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , iwanna24 είπε:

Να σε ρωτησω..μια που σε βρηκα. Εχεις καποιον νεογνολογο να προτεινεις?

Βασικο μου θεμα ειναι να μην ειναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΣ...τιποτα αλλο...

εγω εχω την κυρια χαρα γαλανακη..!!! για εμενα ειναι πολυ καλη.....!!! μετα υπαρχουν  παρα πολυ νεογνολογοι πουμπορεις να επισκευτεις η κυρια χριστοδουλακη η κυρια φιωτακη η κυρια κυρκη ξυνη  κτλπ...μετα ειναι και η σοφια αλεβυζακη που ειναι συμβουλος θυλασμου απλα νομιζω πως ειναι παιδιατρος και οχι νεογνολογος αλλα μπορεις να την ρωτησεις κιολας αν σε ενδιαφερει..!!!

  • Μου αρέσει 1

em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια,ελπιζω να ειστε ολες καλα.

Εμεις ειχαμε μια τεραστια ταραχη.Την Τεταρτη σε μια εξιδεικευμενη εξεταση π μου ζητησε ο γιατρος τ νοσοκομειου βρηκαμε μια επιμηκυνση αορτης κ κατι αλλο.

Η εξεταση εγινε απο εξειδικευμενη γιατρο στην εμβρυομητρικη ιατρικη.

Επρεπε να το δει κ να το εκτιμησει εμβρυοκαρδιολογος (στην Αθηνα ή Θεσσαλονικη) κ μας συστησαν μια στην Αθηνα.

Τρομαξα παρα πολυ,φοβηθηκα,ενιωσα υπευθυνη.Ευτυχως αν κ πολυ αγχωμενη ,πιστευα οτι ολα θα πανε καλα.

Το ραντεβου ηταν το Σαββατο και ευτυχως ολα μια χαρα.Μια τιμη ειναι πιο χαμηλη ,αλλα κ παλι ειναι πανω απ το ''επικινδυνο οριο΄΄.

Τι ανακουφιση οταν μας ειπε το μωρακι σας ειναι μια χαρα.:-D:-D

Και δεν μπορεσε να κανει κ καποιες μετρησεις ,λογω γεματου εντερου... :oops::oops: :shock::shock::shock::shock::shock::shock:  :oops::oops: και θα κανουμε εναν προληπτικο επανελεγχο 3 μηνες μετα τη γεννα.

Αυτο προκληθηκε επειδη καπνιζα στην αρχη της εγκυμοσυνης.(πριν μαθω οτι ημουν εγκυος)

Το εταξα το μωρακι μ,στην Παναγια-καμια σχεση με το ονομα που ειχαμε διαλεξει με τον αντρα μ...:lol::lol:

Αυτα απο εμενα. Οπως καταλαβαινετε,πλεον δεν με νοιαζει ουτε που θα γεννησω,ουτε πως.Αρκει το μωρακι μ να ειναι υγιες...

:wub::wub:

 

  • Μου αρέσει 1

jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , agapi27 είπε:

Καλησπερα κοριτσια,ελπιζω να ειστε ολες καλα.

Εμεις ειχαμε μια τεραστια ταραχη.Την Τεταρτη σε μια εξιδεικευμενη εξεταση π μου ζητησε ο γιατρος τ νοσοκομειου βρηκαμε μια επιμηκυνση αορτης κ κατι αλλο.

Η εξεταση εγινε απο εξειδικευμενη γιατρο στην εμβρυομητρικη ιατρικη.

Επρεπε να το δει κ να το εκτιμησει εμβρυοκαρδιολογος (στην Αθηνα ή Θεσσαλονικη) κ μας συστησαν μια στην Αθηνα.

Τρομαξα παρα πολυ,φοβηθηκα,ενιωσα υπευθυνη.Ευτυχως αν κ πολυ αγχωμενη ,πιστευα οτι ολα θα πανε καλα.

Το ραντεβου ηταν το Σαββατο και ευτυχως ολα μια χαρα.Μια τιμη ειναι πιο χαμηλη ,αλλα κ παλι ειναι πανω απ το ''επικινδυνο οριο΄΄.

Τι ανακουφιση οταν μας ειπε το μωρακι σας ειναι μια χαρα.:-D:-D

Και δεν μπορεσε να κανει κ καποιες μετρησεις ,λογω γεματου εντερου... :oops::oops: :shock::shock::shock::shock::shock::shock:  :oops::oops: και θα κανουμε εναν προληπτικο επανελεγχο 3 μηνες μετα τη γεννα.

Αυτο προκληθηκε επειδη καπνιζα στην αρχη της εγκυμοσυνης.(πριν μαθω οτι ημουν εγκυος)

Το εταξα το μωρακι μ,στην Παναγια-καμια σχεση με το ονομα που ειχαμε διαλεξει με τον αντρα μ...:lol::lol:

Αυτα απο εμενα. Οπως καταλαβαινετε,πλεον δεν με νοιαζει ουτε που θα γεννησω,ουτε πως.Αρκει το μωρακι μ να ειναι υγιες...

:wub::wub:

 

Ευτυχώς όλα καλά!με ένα υγιές μωράκι σύντομα στην αγκαλιά σου!!!σε καταλαβαινω γιατί και εμείς μπήκαμε σε μια διαδικασία περαιτέρω εξετάσεων μετα την β επιπέδου...και μέχρι να κάνουμε όλες τις εξετάσεις τρελάθηκα από την αγωνία αν και μέσα μου ένοιωθα ότι όλα είναι καλά!σε ποια εμβρυοκαρδιολογο πηγές?Εγω πηγα σε μία που έρχεται από Αθήνα μια φορά το μήνα στην κλινική που παω!και εγω την εταξα στην Παναγία! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@agapi27 τέλος καλό όλα καλά!!!!αντε κορίτσια λίγο ακόμα έμεινε να πάρουμε στην αγκαλιά μας τα μωράκια μας...όλα καλά να πάνε για όλες μας κ με τη βοήθεια της Παναγίας κάθε γυναίκα που εγκυμονει να έχει ένα γερό μωρό στα χέρια της...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Afroditi85 είπε:

Ευτυχώς όλα καλά!με ένα υγιές μωράκι σύντομα στην αγκαλιά σου!!!σε καταλαβαινω γιατί και εμείς μπήκαμε σε μια διαδικασία περαιτέρω εξετάσεων μετα την β επιπέδου...και μέχρι να κάνουμε όλες τις εξετάσεις τρελάθηκα από την αγωνία αν και μέσα μου ένοιωθα ότι όλα είναι καλά!σε ποια εμβρυοκαρδιολογο πηγές?Εγω πηγα σε μία που έρχεται από Αθήνα μια φορά το μήνα στην κλινική που παω!και εγω την εταξα στην Παναγία! 

Η ιδια γιατρος πρεπει να μας εξετασε,γιατι μ ειπαν οτι ειναι απο Κρητη κ ερχεται 1 φορα το μηνα.Στην κ. Ελσα Τσαπακη.Εμενα μ τη συστησε η γιατρος απο εδω .

Κ επειδη εγω ηθελα πιο νωρις ραντεβου,μηπως δεν μπορουσε αμεσα μ ειπε οτι την εμπιστευεται γιατι εχει ξερει πως δουλευει και καλυτερα να παω σε αυτην..

Η αναμονη ειναι που σε τσακιζει.Αλλα κι εγω μεσα μου,πιστευα οτι ολα θα ειναι καλα.

@katrin* ναι...Θα εχουμε αγκαλια τα μωρακια μας σε λιγο καιρο...Πολλες απο εμας ουτε σε μηνα... Δοξα τω Θεω,ολα καλα. 


jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , agapi27 είπε:

Η ιδια γιατρος πρεπει να μας εξετασε,γιατι μ ειπαν οτι ειναι απο Κρητη κ ερχεται 1 φορα το μηνα.Στην κ. Ελσα Τσαπακη.Εμενα μ τη συστησε η γιατρος απο εδω .

Κ επειδη εγω ηθελα πιο νωρις ραντεβου,μηπως δεν μπορουσε αμεσα μ ειπε οτι την εμπιστευεται γιατι εχει ξερει πως δουλευει και καλυτερα να παω σε αυτην..

Η αναμονη ειναι που σε τσακιζει.Αλλα κι εγω μεσα μου,πιστευα οτι ολα θα ειναι καλα.

@katrin* ναι...Θα εχουμε αγκαλια τα μωρακια μας σε λιγο καιρο...Πολλες απο εμας ουτε σε μηνα... Δοξα τω Θεω,ολα καλα. 

Ναι στην ίδια πήγαμε!!!και εγω το ίδιο αλλα τελικά περίμενα μια εβδομάδα που θα ερχότανε αλλά όλα καλά!:-D

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια πως ειστε;; ολα καλα;;; εμεις προγραμματισαμε την καισαρικη για 30 του απριλη  αν δεν εχει βεβαια αλλα σχεδια ο μπεμπης!!!! 

αγαπη τελος καλο ολα καλα.... προσπαθησε τωρα να χαλαρωσεις να ηρεμησεις και να απολαυσεις το υπολοιπο της εγκυμοσυνηςσου  γιατι νιωθω πως εχεις αγχωθει πολυ και δε σου κανει καλο...!!!!!!!!!! γερα θα ειναι ολα τα μωρακια και ας ερθουν οπως θελουν...!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Μου αρέσει 4

em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , xaroumenh mama είπε:

καλημερα κοριτσια πως ειστε;; ολα καλα;;; εμεις προγραμματισαμε την καισαρικη για 30 του απριλη  αν δεν εχει βεβαια αλλα σχεδια ο μπεμπης!!!! 

αγαπη τελος καλο ολα καλα.... προσπαθησε τωρα να χαλαρωσεις να ηρεμησεις και να απολαυσεις το υπολοιπο της εγκυμοσυνηςσου  γιατι νιωθω πως εχεις αγχωθει πολυ και δε σου κανει καλο...!!!!!!!!!! γερα θα ειναι ολα τα μωρακια και ας ερθουν οπως θελουν...!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Καλημέρα! Με το καλό!παίρνουμε σειρά σιγά σιγά!εγω εχω σήμερα ραντεβού με το γιατρό και ανυπομονώ να δω το μωράκι μας και να δω τι θα μού πει!μου φαίνεται ότι έχει κατέβει η κοιλιά μου μου το λένε και οι υπόλοιποι...για να δούμε...

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...