Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, linaa είπε:

      Καλέ πόσο είναι η fsh k η ε2 σου? Αυτό έχει σημασία . Αν είναι καλές θα έχεις Κ καλή διεργεση 

      Συμφωνώ...παίζουν ρόλο και οι άλλες ορμόνες...Η ΑΜΗ δε καθορίζει την έκβαση μιας προσπάθειας. Το έχουμε δει άπειρες φορές! Πίστεψε με! Κάνε την προσπαθεια σου!! Σου εύχομαι να πετύχεις το θαυματακι σου!!!!

      • Ευχαριστώ 1

Cafe Σεπτέμβριος 2011


Συντονιστής Org

Recommended Posts

Α ωραία skoulikaki έχεις μπέμπη!!! Εγώ μπέμπα κ είμαι πολύ χαρούμενη από τότε που το μαθα νιώθω πολύ κοντά της κ κ΄ανουμε από τώρα νάζια στο μπαμπά όλη την ώρα κι αυτός λιώνει. Αλλά ουν σίγουρη οτι θα είχα αγόρι. Τι να πω τελικά αυτά που λένε μούφες μάλλον είναι. Υποτίθεται οτι αν κάνεις σσεξ την ωρα που γινεται ωορηξιια ή την ιδια μέρα είναι αγόρι. Εγω ψιλοκαταλαβαινω ποια είναι η πιο γόνιμη μέρα μου κ νομίζω οτι το προλάβαμε την ώρα που πεφτε. Κάναμε 13η βράδυ κ 14η πρωί. Κ μάλιστα εκεινες τις μέρες τα υγρα ηταν στο ζενιθ οποτε το συνδυασα οτι ειναι η πιο γονιμη μερα μου. Όχι οτι είχα κάποια προτιμηση γι α αγόρι αλλά το λεγα σε όλους με τόση σιγουριά αναπτύσσοντας τη θεωρία μου που αμα ξαναρχισω να λέω τετοια θα γελάνε μαζί μου. Πάντως έιναι ωραία να ξέρεις τι παιδάκι έχει έρχεσαι πιο κοντά του του μιλάς πιο συγκεκριμένα αποοκτάει προσσωπικότητα. Δεν είναι το μωρό σκέτο..


b5vNp2.png

6SMBp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλλιοπάκι καλημέρα! Επειδή στις προηγουμενες εγκυμοσύνες μου ήμουν αρκετα νέα και δεν τεθηκε θεμα αμνιο, έχω πληρη αγνοια. Αν καταλαβα ομως καλά, αφού θα υποβληθούμε σε αμνιοπαρακεντηση παραλειπουν οι γιατροι την αυχενική διαφανεια; Και για πες μου σε παρακαλώ,μεταξύ ποιων εβδομάδων γινεται η εξεταση αυτή. Ουφ, αγχωθηκα τώρα

Σ'αυτή την εγκυμοσύνη με περιμένουν πολλά... πέρα απο την αμνιο πρεπει να υποβληθώ και σε περιδεση τραχήλου την 13η εβδομάδα...καθοτι υποβληθηκα σε κωνοειδη εκτομη τραχήλου πριν 4 χρονια.

Στις άλλες εγκυμοσύνες μου δεν ειχα τιποτα απ' όλα αυτά. Ημουν βέβαια και 28 και 30 χρονών αντίστοιχα.

Δε πειράζει ομως...λεω οτι αφου η φύση με εκρινε ικανη να μεινω εγκυος θα με βοηθησει και να το φερω εις περας. Αυτά απο μένα. Σας φιλώ όλες!

Κάλλιο αργά παρά ποτέ..... Λοιπόν, η αμνιο γίνεται μεταξύ 17-22 εβδομάδων, κατά προτίμηση 18-20. Υπάρχουν και περιπτώσεις που γίνεται μετά τη β' επιπέδου για να εξεταστούν ενδελεχώς τυχόν ευρύματα....Λοιπόν, η αυχενική σου δίνει ενδείξεις, ενώ η αμνιοπαρακέντηση αποδείξεις. Οπότε εάν την επιλέξεις, δεν υπάρχει λόγος να κάνεις και αυχενική και papA. Η διαδικασία είναι απλή και σωματικά ανώδυνη. Αρχικά γίνεται ένας υπέρηχος αναλυτικός και μετά ένα τσιμπηματάκι στην κοιλίτσα με μια πολυυυ λεπτή βελονίτσα (πιο λεπτή από αυτή που παίρνει αίμα). Εγώ την πρώτη φορά έκλαιγα σε όλη τη διάρκεια, τώρα θα πάω ψύχραιμη! Πότε πας για περίδεση??? Μην σκέφτεσαι τίποτα, η κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική με διαφορετικές απαιτήσεις.

φιλιά σε όλες!!! είμαι επιτέλους σπίτι, 12 εβδομάδων, έχω φουσκώσει ελαφρώς, πρέπει να τσίμπησα και 2-3 κιλάκια. Οι ναυτίες υποχώρησαν, αλλά δεν εξαφανίστηκαν, η πείνα παραμένει. Μάλιστα έχω μεγάλη λαχτάρα για πικάντικα φαγητά!!!

Πάω πίσω τώρα να διαβάσω νέα από τις αυχενικές σας, είδατε και φύλο???? εμείς τιποτα ακόμα

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια την καλημέρα μου. Εχω μέρες να σας γράψω, όμως σας διαβάζω καθημερινά και μαθαίνω τα νέα σας.

Σκουλικάκι και Νεφέλη χαίρομαι πολύ για τις αυχενικές σας. Όλα να είναι έτσι μεχρι τέλους.

Καλλιοπάκι σ'ευχαριστώ πολύ για τις λεπτομερεις απαντήσεις σου.

Εγω, κορίτσια, σημερα έχω ραντεβου με τον γιατρό μου. Θα βγαλουμε χρονοδιαγραμμα για αυχενική και μετα για περιδεση. Υποθετω οτι αυχενική θα κάνω (ισως παραλειψει το παπΑ) διοτι πιστευω οτι δε θα με βαλει να κανω το χειρουργειο της περιδεσης αν πρωτα δεν εχει τις ενδειξεις της αυχενικής οτι ολα πηγαινουν καλα. Δε ξερω ...θα εχω νεα το αργα το απογευμα

Προς το παρον σας χαιρετώ και θα σας ενημερωσω . Σας φιλώ όλες


XEMUp2.png

xIp9p2.png

Ih5yp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τι συμπληρώματα παίρνετε;;;

Εγώ κορίτσια παίρνω σίδηρο Hemafer fol(περιλαμβάνει και το φολικό οξύ) δύο φορές την ημέρα γιατί είχα απο πριν χαμηλό αιματοκρίτη και ασβέστιο

calciform μια φορά την ημέρα.


E0adp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το hemafer fol πως το παιρνεις το γλειφεις το μασας η το καταπινεις εγω σα χαπι το παιρνω αλλα δεν εχω καταλαβει αν έτσι πρεπει. Εγω trofocard μαγνησιο 4, σιδηρο 2 , ασβεστιο 1. Τον πηρα τηλ του πα οτι δε θελω τοσα χαπια χωρις εξετασεις μου χουν κανει κ διαρροιες.

Κ τωρα παιρνω 1 trofocard πρωι ενα βραδυ ολα τ αλλα μου τα κοψε. Αποφασισα μονη μου να παιρνω κ ενα σιδηρο. Τι να πω εχω θυμωσει τα θεωρω ανευθυνα όλα αυτά. Αιματοκριτη πριν εναμιση μηνα ειχα 39.2 φεριτινη δεν κοιταξε συυνηθως ειναι χαμηλα η φεριτινη μου. Αυτο σημαινει οτι τωρα μπορει να χω 35 μπορει κ οχι . Πως να ξερω τι πρεπει να κανω με το σιδηρο. Ασβεστιο δε θελω να παιρνω εχω ακουσει διαφορα κ ετσι τρωω 4 μεριδες γαλακτοκομικα τη μερα. Ελπιζω να μη χασω ολα τα δδοντια μου γτ ειναι κ ευαισθητα τα ατιμα. Πειτε κ οι υπόλοιπες βρε κορίτσια να δούμε τι τακτικη ακολουθουν οι γιαατροι σας.


b5vNp2.png

6SMBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Κ εγώ εδώ!

Εγώ παίρνω Hemafer fol όπως εσύ κ η ελσουλα γιατί είχα ήδη πριν την εγκυμοσύνη χαμηλό σίδηρο. Τίποτα άλλο. Από ότι έχω καταλάβει κάθε γιατρός έχει το δικό του σύστημα. Και εγώ προσπαθώ να τρώω όσο περισσότερα γαλακτοκομικά.. Α! ΝΑ σου πω Νεφέλη για το Hemafer fol. Λοιπόν στην αρχή το μάσαγα αλλά μετά η οδοντίατρος μου είπε να μην το κάνω γιατί θα αλλάξει το χρώμα των δοντιών. Κ από τότε το καταπίνω με νερό ολόκληρο.


bg1134657.jpg"]bg1134657.jpg[/url]
Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν μου έχει δημιουργήσει καμία παρενέργεια ως τώρα. Επίσης έδω κ λίγο καιρό έχω σταματήσει κ το Crinone gel που ήταν φυσική προγεστερόνη που έπαιρνα κολπικά προληπτικά. Τώρα μου είπε ότι τρώει απ' τον πλακούντα οπότε δεν χρειάζεται. Και αυτό ευτυχώς δεν είχε παρενέργειες. Το trofokard τι είναι; Έχω κ μια άλλη απορία. Το ασβέστιο κ το μαγνήσιο το δίνουν με βάση κάποια εξέταση; Έχω κάνει πολλές κ δεν θυμάμαι αν έκανα κ για αυτά.


bg1134657.jpg"]bg1134657.jpg[/url]
Link to comment
Share on other sites

To hemafer fol το καταπινω απ'την αρχή.Όταν μου έδωσε ο γιατρός μου σίδηρο με ρώτησε αν θέλω αμπούλες ή χάπια και είπα χάπια και μου έδωσε αυτα.Έτσι κι αλλιώς και του φυλλάδιο μεσα στο κουτάκι που διάβασα έλεγε ότι μπορείς να το καταπιείς ή να το μασήσεις.Κι εμένα καμία παρενέργεια δε μου έχει δημιουργήσει.Ισα ίσα ενώ περίμενα οτι θα μου προκαλέσει δυσκοιλιότητα γιατί λένε οτι έτσι γίνεται συνήθως με το σίδηρο έγινε το αντίθετο, με βοήθησε πολύ, μου έκανε τη ζωή πολύ πιο εύκολη!:lol::P

Κι εγώ τα γαλακτοκομικα τα προτιμάω πολύ, πάντα μου άρεσαν.. το κακό είναι οτι είναι καλύτερο να μην τρώγονται λίγο πριν και αφου πάρεις το σίδηρο γιατι το ασβέστιο μειώνει την απορροφηση του σιδήρου.


E0adp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να στε καλά κορίτσια για τις απαντήσεις!! Το τροφοκαρντ είναι μαγνήσιο κ μου πε οτι είναι το αγαπημένο του χάπι. Κ ναι μου τα δωσε χωρίς εξετάσεις μου πε οτι δε φαίνονται αυτά από τις εξετάσεις αλλά άλλες κοπέλες απ οτι έχω διαβάσει κάνουν για μαγνήσιο κ ασβέστιο. Hemafer fol 1 ή 2 φορες τη μέρα παίρνεται γτ εμένα στην αρχή μουυ το δωσε 2 κ μου κανε εντύπωση γτ ειχα 39 αιματοκριτη. Σήμερα το μάσησα αλλά μετά μου κόλλησε στο δοντι κ δεν ξεκόλλαγε. Χαχα!!!!! Επίσης εξετάσεις μου κανε 1 φορά στην 8η εβδομάδα κ θα μου ξανακάνει στον πέμπτο είπε. Εσεις κάθε πότε κάνετε;;;;


b5vNp2.png

6SMBp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Α κι εμένα μου κοψε την προγεστερόνη παρόλο που η αποκόλληση συνεχίζεται αλλά δε μπήκε στον κόπο να μου εξηγήσει. Γενικά εγώ καθε φορά γυρνάω από το ιατρείο του κ κάθομαι κ ψάχνομαι κι εγω κι ο άντρας μου με έρευνες κ τέτοια λες κ είμαστε γιατροί μπας κ βγάλουμε άκρη. Δεν τον έχω αλλάξει μέχρι τώρα γτ πιστεύω οτι όλα αυτά δε σημαίνουν οτι δεν είναι καλός απλά δε με κάνει να νιώθω ήρεμη κ ασφαλής.


b5vNp2.png

6SMBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Kι εγώ έκανα μια φορά εξετάσεις στην αρχή και μου οτι θα ξανακάνουμε την επόμενη φορά που θα παω.Στις 7/4 εχω ραντεβού και θα είμαι στο τέλος του τέταρτου μήνα.


E0adp3.png
Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια την καλημέρα μου. Εχω μέρες να σας γράψω, όμως σας διαβάζω καθημερινά και μαθαίνω τα νέα σας.

Σκουλικάκι και Νεφέλη χαίρομαι πολύ για τις αυχενικές σας. Όλα να είναι έτσι μεχρι τέλους.

Καλλιοπάκι σ'ευχαριστώ πολύ για τις λεπτομερεις απαντήσεις σου.

Εγω, κορίτσια, σημερα έχω ραντεβου με τον γιατρό μου. Θα βγαλουμε χρονοδιαγραμμα για αυχενική και μετα για περιδεση. Υποθετω οτι αυχενική θα κάνω (ισως παραλειψει το παπΑ) διοτι πιστευω οτι δε θα με βαλει να κανω το χειρουργειο της περιδεσης αν πρωτα δεν εχει τις ενδειξεις της αυχενικής οτι ολα πηγαινουν καλα. Δε ξερω ...θα εχω νεα το αργα το απογευμα

Προς το παρον σας χαιρετώ και θα σας ενημερωσω . Σας φιλώ όλες

με το καλό! περιμένουμε τα νέα σου!

Κορίτσια τι συμπληρώματα παίρνετε;;;

τίποτα ακόμα, μόνο φιλισίν, παρόλο που έχω σχετικά χαμηλό αιματοκρίτη και φεριτίνες

Το hemafer fol πως το παιρνεις το γλειφεις το μασας η το καταπινεις εγω σα χαπι το παιρνω αλλα δεν εχω καταλαβει αν έτσι πρεπει. Εγω trofocard μαγνησιο 4, σιδηρο 2 , ασβεστιο 1. Τον πηρα τηλ του πα οτι δε θελω τοσα χαπια χωρις εξετασεις μου χουν κανει κ διαρροιες.

Κ τωρα παιρνω 1 trofocard πρωι ενα βραδυ ολα τ αλλα μου τα κοψε. Αποφασισα μονη μου να παιρνω κ ενα σιδηρο. Τι να πω εχω θυμωσει τα θεωρω ανευθυνα όλα αυτά. Αιματοκριτη πριν εναμιση μηνα ειχα 39.2 φεριτινη δεν κοιταξε συυνηθως ειναι χαμηλα η φεριτινη μου. Αυτο σημαινει οτι τωρα μπορει να χω 35 μπορει κ οχι . Πως να ξερω τι πρεπει να κανω με το σιδηρο. Ασβεστιο δε θελω να παιρνω εχω ακουσει διαφορα κ ετσι τρωω 4 μεριδες γαλακτοκομικα τη μερα. Ελπιζω να μη χασω ολα τα δδοντια μου γτ ειναι κ ευαισθητα τα ατιμα. Πειτε κ οι υπόλοιπες βρε κορίτσια να δούμε τι τακτικη ακολουθουν οι γιαατροι σας.

εγώ το κατάπινα, σαν χάπι, γιατί δεν μου αρέσουν με τίποτα τα μασουληχτά. Είχα τη σύμφωνη γνώμη του γιατρού, παρόλο που έτσι δυσχαιρένω λίγο την απορρόφηση. Προς το παρόν δεν άρχισα ακόμα να το ξαναπαίρνω, τον άλλο μήνα ίσως.

Νεφελάκι μην ανησυχείς και προσπάθησε να εμπιστευθείς τον γιατρό που έχεις επιλέξει. Εντάξει, όχι στα τυφλά, γενικά δεν σε ακούω πολύ ευχαριστημένη. Εφόσον σε βοηθά, να σου πω οτι ο δικός μου γιατρός για την ώρα μου είπε μονο να συνεχίσω filicin. Εχω αιματοκρίτη 32 και σίδηρο δεν θυμάμαι, κάπου στη μέση προς κάτω των φυσιολογικών ορίων. Φεριτίνη είναι κάπως χαμηλή. Αποφασίσαμε όμως να το προσπαθήσω με διατροφή και να μην αρχίσω από τώρα σίδηρο που φέρνει άλλα.... Μαγνήσιο δεν πήρα ούτε στην πρώτη εγκυμοσύνη, ενώ ασβέστιο πήρα τους τελευταίους μονο μήνες (7-9 αν θυμάμαι σωστα). Το άλλο το trofocard δεν ξέρω τι είναι...

Link to comment
Share on other sites

Α κι εμένα μου κοψε την προγεστερόνη παρόλο που η αποκόλληση συνεχίζεται αλλά δε μπήκε στον κόπο να μου εξηγήσει. Γενικά εγώ καθε φορά γυρνάω από το ιατρείο του κ κάθομαι κ ψάχνομαι κι εγω κι ο άντρας μου με έρευνες κ τέτοια λες κ είμαστε γιατροί μπας κ βγάλουμε άκρη. Δεν τον έχω αλλάξει μέχρι τώρα γτ πιστεύω οτι όλα αυτά δε σημαίνουν οτι δεν είναι καλός απλά δε με κάνει να νιώθω ήρεμη κ ασφαλής.

Νεφέλη μου ελπίζω να μη γίνομαι αδιάκριτη, αλλά από την αρχή θυμάμαι να έχεις κάποια "θεματάκια" με τον γιατρό σου. Αν κάνεις κάποια κίνηση, όσο νωρίτερα, τόσο το καλύτερο. Βέβαια καλός γιατρός δεν είναι μόνο αυτός που μας ξεαγχώνει. Ίσως ο δικός σου να είναι καλός επιστήμονας, αλλά σκέψου ότι για άλλους 6 μήνες θα έχεις στενή σχέση και θα βασίζεσαι σε αυτόν. Εάν είναι να σκας κάθε φορά, τι να πω... Για εμένα είναι κριτήριο η χημεία με τον γιατρό. Του δικού μου μου τη σπάει η γραμματέας, αλλα οκ, δενμπορείς να τα έχεις όλα....

Link to comment
Share on other sites

Kalliopaki καλά θυμάσαι!!!! Από την αρχή με προβλημάτιζε ο γιατρός μου. Βέβαια σήμερα μου λέει η μαμα μου οτι της έλεγε μια γνωστή οτι είχε αυτο τον γιατρό κ στα 3 της παιδιά κ εμεινε πολύ ευχαριστημένη. Κ οτι στο τρίτο έπαθε επιλόχιο κατάθλιψη κ την είχε από κοντά δεν την άφησε. Απλά θα θελα ενα γιατρο που να ειναι της ίδιας φιλοσοφίας με εμένα. Να πάμε οσο το δυνατόν πιο φυσικά να γεννήσω αν όλα πάνε καλά φυσιολογικά, να έχει μια μαία που θα με στηρίξει με το θηλασμό κ έχω αποφασίσει οτι θα του κάνω μια συζήτηση από την επόμενη κιόλας φορά για να μη βρεθώ προ εκπλήξεως. Παντως ο αιματοκρίτης σου έιναι υπερβολικά χαμηλός. Γιατί δε σου δίνει σίδηρο σου εξήγησε;; Τι πάει να πει να μην έχουμε άλλα. Σ ένα μήνα το πολύ θα σαι λιπόθυμη. Σόρρυ που το λέω τόσο απότομα αλλά έτσι νομίζω κι από αλλες που ακούω. Εκτός αν υπάρχει σοβαρός λόγος να μην πάρεις σιδηρο οπότε αν ξέρεις κάτι πες μας να ξέρουμε κ οι υπόλοιπες.


b5vNp2.png

6SMBp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...