Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

Μανούλες Οκτωμβρίου 2018!!


melina92

Recommended Posts

πρίν από 56 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Οι πονοι δεν είναι συσπασεις? Μ μπερδεύεις... Και στα μαθήματα ανωδυνου και ο γιατρος και η μαια, μας είπαν πως όταν οι πονοι είναι 10λεπτοι έχει ξεκινήσει ο τοκετος.... Δηλαδη εσυ πως θα ξέρεις πότε να πας? 

νομίζω άλλο οι πόνοι άλλοι οι συσπάσεις.  Στις δεύτερες πετρωνει όλη η κοιλιά ενώ στις  ωδίνες δεν είναι απαραίτητο.. το θυμάμαι από την ατυχία που είχα πριν 2 χρόνια..

  • Μου αρέσει 1

Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • anemoni1989

    1357

  • ada32

    1111

  • Marimarv

    1077

  • Μάντη

    1011

1 hour ago, anemoni1989 είπε:

Οι πονοι δεν είναι συσπασεις? Μ μπερδεύεις... Και στα μαθήματα ανωδυνου και ο γιατρος και η μαια, μας είπαν πως όταν οι πονοι είναι 10λεπτοι έχει ξεκινήσει ο τοκετος.... Δηλαδη εσυ πως θα ξέρεις πότε να πας? 

Λοιπόν όχι οι πόνοι δεν είναι συσπάσεις!!Έχω πόνους ανά 20 λεπτα αλλά δεν έχω σύσπαση. Δεν πετρωνει η κοιλια μόυ... Ετσι μου είπαν. Παρομοιο με την μαρθα..που έλεγε ότι έιχε πόνους περιόδου..

1 ώρα πρίν, Elenaki5186 είπε:

Ωραία θα είσαι η επόμενη :-) με το καλό να υποδεχτείς το νινακι σου. Και εγω εχω πονους περιόδου εδώ και μέρες και ο καρδιοτοκογραφος έδειξε μικρές συσπασουλες είπε ο γιατρός. Αλλά ως εκεί.

Ανά ποτε ειχες πονους; Ευχαριστώ πολύ! Εγω έχω δυνατους πονους ανα 20 -25λεπτα


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Ασία είπε:

Καλημέρα!με το καλό,έφτασε η μέρα σου!!!Μπορεί να γεννήσεις κ σήμερα δηλαδή η αύριο... πονάς τώρα? την διαστολή πως την είδε ο γιατρός? με κολπική εξέταση?

@Alekk να σας ζήσει το αγοράκι σας!! να χει Υγεία κ ευτυχία μια ζωή!!!Δεν πειράζει που κατέληξες σε καισαρική, σημασία έχει πως πήγαν όλα καλά κ τώρα τον κρατάς αγκαλιά!!Καλή δύναμη κ καλούς θηλασμούς τώρα...

@ada32 τώρα διάβασα πως μας λες περισσότερα παρακάτω... ήταν η πρώτη φορά που που έκανε κολπική εξέταση κ είδε πως έχεις διαστολή 2?

Εγγλέζος ο μικρός όμως!! στην ώρα του έδειξε σημάδια για να βγει χαχαχα με το που ήρθε η ΠΗΤ σου ήρθε κ το αιματακι.εύχομαι να μην πονάς μέχρι την Δευτέρα κ σύντομα να γεννήσεις με έναν πόνο

Ναι μου έβαλε χέρι!!!!χαχαχα 

Ευχαριστώ !!ελπίζω να γεννήσω νωρίτερα γτ είναι δυνατοι οι πονοι..

1 hour ago, lenoutso είπε:

Κι εγω είχα καφε υγρα με λιγο αιμα ,πονακια περιοδου  ανεκτα ,ελαχιστες συσπασεις και 2 εκ.  διαστολή..Επειδη είμαι απο επαρχια μετα την εξεταση η γιατρος μου  προτεινε να παμε νοσοκομειο και να βαλουμε πονους..οποτε κοντοζυγωνει και για σενα!!

Μετά από πόσες ώρες  γέννησες; επισης σε εβαλε ωδινες? Ωχ εμένα άρχιζουν κ πονανε αρκετα


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Μαρία1430 είπε:

Καλησπέρα κι απο εμένα! Γεννησα κι εγώ εναν παιδαρο 3860γρ 55εκ λιγο γκρινιάρη απο οτι φαίνεται.

Με το καλο ολες!

Να σ ζήσει!!! Γερος και καλοτυχος να ναι ο γλυκουλης!!! 

πρίν από 36 λεπτά , bella32 είπε:

νομίζω άλλο οι πόνοι άλλοι οι συσπάσεις.  Στις δεύτερες πετρωνει όλη η κοιλιά ενώ στις  ωδίνες δεν είναι απαραίτητο.. το θυμάμαι από την ατυχία που είχα πριν 2 χρόνια..

 

πρίν από 15 λεπτά , ada32 είπε:

Λοιπόν όχι οι πόνοι δεν είναι συσπάσεις!!Έχω πόνους ανά 20 λεπτα αλλά δεν έχω σύσπαση. Δεν πετρωνει η κοιλια μόυ... Ετσι μου είπαν. Παρομοιο με την μαρθα..που έλεγε ότι έιχε πόνους περιόδου..

Ανά ποτε ειχες πονους; Ευχαριστώ πολύ! Εγω έχω δυνατους πονους ανα 20 -25λεπτα

Εμενα μ ειχε πει οτι θα εχω πονους περιοδου ανα 10λεπτο και τοτε να τον παρω τηλεφωνο και να αρχίσω να ετοιμάζομαι για μαιευτηριο... Τι να πω??? 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 35 λεπτά , Μαρία1430 είπε:

Καλησπέρα κι απο εμένα! Γεννησα κι εγώ εναν παιδαρο 3860γρ 55εκ λιγο γκρινιάρη απο οτι φαίνεται.

Με το καλο ολες!

Να σου ζήσει ο Παιδαρος!!!! Μεγάλο μωρό!!πως εισαι εσυ;;;


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, anemoni1989 είπε:

Να σ ζήσει!!! Γερος και καλοτυχος να ναι ο γλυκουλης!!! 

 

Εμενα μ ειχε πει οτι θα εχω πονους περιοδου ανα 10λεπτο και τοτε να τον παρω τηλεφωνο και να αρχίσω να ετοιμάζομαι για μαιευτηριο... Τι να πω??? 

Ε φαντάζομαι αν έχεις πόνους Ανά 10 λεπτο ,λογικά θα πρεπει να έχεις κ συσπασεις!!εγώ έχω πόνους ανά 20-25Λέπτα αλλά όχι συσπάσεις..οι πόνοι σημαίνουν ότι το μωρό προσπαθει να κατεβει.. Φαντάζομαι ότι μετά μπορεί να μου βάλουν κ ωδινες για να επισπευσουν τον τοκετό. Δεν ξέρω τι να πω !μόλις μάθω θα ενημερώσω


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , ada32 είπε:

Ε φαντάζομαι αν έχεις πόνους Ανά 10 λεπτο ,λογικά θα πρεπει να έχεις κ συσπασεις!!εγώ έχω πόνους ανά 20-25Λέπτα αλλά όχι συσπάσεις..οι πόνοι σημαίνουν ότι το μωρό προσπαθει να κατεβει.. Φαντάζομαι ότι μετά μπορεί να μου βάλουν κ ωδινες για να επισπευσουν τον τοκετό. Δεν ξέρω τι να πω !μόλις μάθω θα ενημερώσω

Αααααααααα μάλιστα!!!!! Οκ, ενημέρωσε!!!!

Μας ενδιαφέρει!!!

  • Μου αρέσει 1

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλησπερα! Σας εχω χασει δεν προλαβαίνω ουτε τουαλέτα να παω... ελπιζω να μπουμε σε ενα πρόγραμμα συντομα.. το γαλα μ ακομη εχθές κατέβηκε.. εγω ολη μερα ειμαι μεσα στο κλαμα.. 

Ευχομαι με το καλο σε ολες δεν εχω παρακολουθήσει τα γεννητούρια! Οσες γεννησατε να σας ζήσουν!!! 

  • Μου αρέσει 1

jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Μαρία1430 είπε:

Καλησπέρα κι απο εμένα! Γεννησα κι εγώ εναν παιδαρο 3860γρ 55εκ λιγο γκρινιάρη απο οτι φαίνεται.

Με το καλο ολες!

Α σου ζήσει κορίτσι μου γερός και δυνατός να είναι σε όλη του την ζωή.. 

πρίν από 14 λεπτά , Μάντη είπε:

Κορίτσια μου καλησπερα! Σας εχω χασει δεν προλαβαίνω ουτε τουαλέτα να παω... ελπιζω να μπουμε σε ενα πρόγραμμα συντομα.. το γαλα μ ακομη εχθές κατέβηκε.. εγω ολη μερα ειμαι μεσα στο κλαμα.. 

Ευχομαι με το καλο σε ολες δεν εχω παρακολουθήσει τα γεννητούρια! Οσες γεννησατε να σας ζήσουν!!! 

Κορίτσι μου μην απελπίζεσαι όλα θα στρώσουν και θα βρείτε τους ρυθμούς σας.. Γύρισες σπιτάκι σου?? 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 27 λεπτά , Μάντη είπε:

Κορίτσια μου καλησπερα! Σας εχω χασει δεν προλαβαίνω ουτε τουαλέτα να παω... ελπιζω να μπουμε σε ενα πρόγραμμα συντομα.. το γαλα μ ακομη εχθές κατέβηκε.. εγω ολη μερα ειμαι μεσα στο κλαμα.. 

Ευχομαι με το καλο σε ολες δεν εχω παρακολουθήσει τα γεννητούρια! Οσες γεννησατε να σας ζήσουν!!! 

σου βγήκε όλη η κούραση..φεύγουν και οι ορμόνες και όσο να'ναι επηρεάζουν και αυτές. μην απελπίζεσαι, δεν είναι και μικρή η αλλαγή να έχουμε το μωράκι στο σπίτι! θα τους βρείτε τους ρυθμούς σας!

2 ώρες πρίν, Μαρία1430 είπε:

Καλησπέρα κι απο εμένα! Γεννησα κι εγώ εναν παιδαρο 3860γρ 55εκ λιγο γκρινιάρη απο οτι φαίνεται.

Με το καλο ολες!

να σου ζήσει ο παιδαρος!! ψηλό μωρό ε;;; να είναι υγιής και καλοτυχος κοπέλα μου!

  • Ευχαριστώ 1

Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Marimarv είπε:

Κορίτσια στ γενιά πρέπει να έχουμε αβαφα νύχια γενικά η μπορούμε να βάψουμε τν ποδιων.. 

Εγω χέρια ποδια τα εκανα γαλλικο... Αλλα οχι γαλακτερο... Διαφανη βάση εβαλα


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, ada32 είπε:

Μετά από πόσες ώρες  γέννησες; επισης σε εβαλε ωδινες? Ωχ εμένα άρχιζουν κ πονανε αρκετα

Μου βαλε ωδινες για να συντονιστουν οι πονοι..7 το απογευμα  μου βαλαν τον  ορο  11 παρα τεταρτο ειχα γεννησει!!

 

2 ώρες πρίν, Μάντη είπε:

εγω ολη μερα ειμαι μεσα στο κλαμα.. 

 

Ετσι κι εγω ημουν!Την τριτη μερα αρχισα να κλαιω και μου κρατησε μια βδομαδα!Ατιμες ορμονες,


hCvxp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , lenoutso είπε:

Μου βαλε ωδινες για να συντονιστουν οι πονοι..7 το απογευμα  μου βαλαν τον  ορο  11 παρα τεταρτο ειχα γεννησει!!

 

Ετσι κι εγω ημουν!Την τριτη μερα αρχισα να κλαιω και μου κρατησε μια βδομαδα!Ατιμες ορμονες,

Τέλεια!!δηλαδή ξεμπερδεψες με τις ωδινες..εγώ ακόμα σπίτι είμαι.. Περιμένω


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...