Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • κορίτσια τελικά με κράτησαν και για 4ο όρο! μου το χαμήλωσαν δοκιμαστικά στις 40 μονάδες δλδ να πέφτει πιο αργά με την προϋπόθεση να δουν πως παω και να κάνω nst ώστε να φύγω αύριο , αλλά μου το ανέβασε πάλι στο 60 όπως ήταν αρχικά! 😔 

      • Ευχή 4
      • Δύναμη! 1

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

πρίν από 4 λεπτά , Nicol_ είπε:

Μεχρι ενα σημειο συμφωνω μαζι σου. Επειδη ειμαι υπερκινητική δυσκολευομαι τωρα που πρεπει να προσεχω. Αλλα επειδη καθε οργανισμός ειναι διαφορετικός δεν ξερεις τι μπορεί να σου τυχει. Μπορει να κανεις τα παντα και να μη συμβει τιποτα και μπορει με ελαχιστα να παθεις πχ αποκόλληση. Αυτο δεν μπορει να στο πει κανεις. Οι γυναικες παλιοτερα εχανα κ αυτες παιδια οπως λεει η vasoth. Γενικα θελει μετρο σιγουρα και να ακους το σωμα σου. 

αχ ποσο σε καταλαβαίνω..... στην αλλη εγκυμοσύνη ημουν σε ακινησία σε αυτην εχω το ισχιο κανω 5 μέτρα και κουραζομαι. Παντα ημουν υπερκινητική και δραστήρια γυμναστήριο δουλεία βόλτα δουλειές οποτε ζοριστηκα καο ζοριζομαι ψυχολογικα!!! Όπως λες πρεπει να ακούμε το σώμα μας και να φθανουμε ως εκεί που παει ειναι λίγοι μήνες από την ζωή μας για την ίδια μας την ζωή..... τα παιδιά μας. Υπομονή κ επιμονή Λοιπον χωρις ταρζανιες!! 

  • Μου αρέσει 1

nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 2 λεπτά , Smile89 είπε:

αχ ποσο σε καταλαβαίνω..... στην αλλη εγκυμοσύνη ημουν σε ακινησία σε αυτην εχω το ισχιο κανω 5 μέτρα και κουραζομαι. Παντα ημουν υπερκινητική και δραστήρια γυμναστήριο δουλεία βόλτα δουλειές οποτε ζοριστηκα καο ζοριζομαι ψυχολογικα!!! Όπως λες πρεπει να ακούμε το σώμα μας και να φθανουμε ως εκεί που παει ειναι λίγοι μήνες από την ζωή μας για την ίδια μας την ζωή..... τα παιδιά μας. Υπομονή κ επιμονή Λοιπον χωρις ταρζανιες!! 

Κ εγω μια απτα ιδια ημουν δε ξερεις ποσο μου στοίχισε οταν μου ειπε ακινησια εντελως κ οτι ξεχνας τη δουλειά μεχρι να γεννησεις επειδη ειναι ορθοστασια κ κουραστικη αφου καμμια φορα λεω οτι αν δε παθαινα την αποκολληση δε θα προσεχα τοσο κ ισως εγινε για καλο τελικα 


0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Smile89 είπε:

Τότε που ταν στα χωραφια πολλες φορες τα έχαναν κ απλα δεν έλεγαν Τιποτα μην λενε οι υπόλοιποι οτι δεν μπορούν να κανουν παιδια. Οτι μπορεί να έφταιγε η σκληρή δουλεία ούτε λόγος. Φυσικα δεν ειμαστε απο ζαχαρη, ούτε κ πρεπει να χαιδευομαστε. Όπως λες κι εσύ ειναι αναλογα την περίπτωση. Φυσικα αν εχουμε την δυνατότητα να ξεκουραζομαατε κ να μην προκαλουμε. Αν δεν υπήρχε θέμα θα μας έλεγαν οι γιατροί μην προσέχετε Τιποτα. 

Συνήθως τότε πέθαιναν στην γεννα λόγω ανεπάρκειας ιατρικού εξοπλισμού. Και παλιά οι οικογένειες ήταν οι περισσότερες πολύτεκνες με 5 και 7 παιδιά... 

Δεν λέω σε καμία περίπτωση να μην προσέχουμε απλά λέω ότι δεν πρέπει να αντιμετωπίζουμε την εγκυμοσύνη σαν αρρώστια. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Vasoth. είπε:

Κ εγω μια απτα ιδια ημουν δε ξερεις ποσο μου στοίχισε οταν μου ειπε ακινησια εντελως κ οτι ξεχνας τη δουλειά μεχρι να γεννησεις επειδη ειναι ορθοστασια κ κουραστικη αφου καμμια φορα λεω οτι αν δε παθαινα την αποκολληση δε θα προσεχα τοσο κ ισως εγινε για καλο τελικα 

Εγώ γιαυτό ακόμη πηγαινω δουλεια αφού μπορώ να είμαι σε γραφείο, δεν θέλω να χασω την επαφή με το εξω. Ομως εξαρταμαι για τις μεταφορές μου. 

πρίν από 5 λεπτά , MBelicov είπε:

Συνήθως τότε πέθαιναν στην γεννα λόγω ανεπάρκειας ιατρικού εξοπλισμού. Και παλιά οι οικογένειες ήταν οι περισσότερες πολύτεκνες με 5 και 7 παιδιά... 

Δεν λέω σε καμία περίπτωση να μην προσέχουμε απλά λέω ότι δεν πρέπει να αντιμετωπίζουμε την εγκυμοσύνη σαν αρρώστια. 

Μιλαω για αυτές που τα χαναν έβλεπαν λιγο αίμα κ συνέχιζαν. 

Εννοείται η εγκυμοσύνη δεν είναι αρρώστια ειναι οτι πιο ομορφο. 


nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

 Την προηγούμενη φορά που ήμουν εγκυος έπλενα μέχρι και τα χαλιά  και δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα. Δούλευα ασταμάτητα, οδηγούσα και γενικώς δεν είχα αλλάξει τίποτε στην καθημερινότητα μου. Και όλα αυτά πριν ένα χρόνο...Αυτή τη φορά καμία σχέση....αίμα ακόμη και πριν τη χοριακη! 2 αποκολλησεις και ξάπλα στο κρεββάτι! Καθεμία ξέρει τα όρια της και κάθε σώμα και εγκυμοσυνη είναι διαφορετικά. Δεν χρειάζονται υπερβολές ούτε προς τη μια πλευρά ούτε προς την άλλη. Νομίζω ότι είναι λάθος να συγκρίνουμε τις σημερινές εποχές με παλιότερα και το τι έκαναν ή δεν έκαναν τότε οι γυναίκες. Πρώτον παιδιά έκαναν πολύ πολύ μικρότερες σε ηλικία με άλλες σωματικές αντοχές και δεύτερον πολλές γυναίκες και μωρά πέθαιναν από τις άσχημες συνθήκες και την ελλιπή ιατρική βοήθεια. Άλλες εποχές. Παλιά έλεγαν ότι η εγκυος γυναίκα είναι με το ένα πόδι στον τάφο! Σίγουρα η εγκυμοσυνη δεν είναι αρρώστια, είναι κάτι φυσιολογικό για το γυναικείο σώμα δεν παύει να είναι όμως και μια κατάσταση που θέλει λιγάκι προσοχή. 


preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , MBelicov είπε:

Συνήθως τότε πέθαιναν στην γεννα λόγω ανεπάρκειας ιατρικού εξοπλισμού. Και παλιά οι οικογένειες ήταν οι περισσότερες πολύτεκνες με 5 και 7 παιδιά... 

Δεν λέω σε καμία περίπτωση να μην προσέχουμε απλά λέω ότι δεν πρέπει να αντιμετωπίζουμε την εγκυμοσύνη σαν αρρώστια. 

Κ η γιαγια μου εκανε δεκα παιδια αλλα ειχε κ αλλες εφτα αποβολες επισης παλια εμεναν πολυ ευκολα εγκυες σε σχεση με σημερα οποτε μη συγκρινουμε το τοτε με το τωρα αλλα τα χρονια. Συμφωνω στο οτι δε πρεπει να τη βλεπουμε σαν αρρωστια εννοειτε αυτο απλα αν εχεις κ καποιο ιστορικο προσεχεις παραπανω χωρις να το θες


0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια συγνώμη αν παρεξηγήθηκα.. 

Σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι πρέπει να συγκρίνουμε το τότε με το τώρα. Καθώς και τότε δεν ήταν το καλύτερο. Όλες μας θέλουμε να κάνουμε το καλύτερο για τα μπεμπέ μας. Και η κάθε μία είναι ξεχωριστή περίπτωση. Απλώς υπάρχει φόβος πλέον γι αυτό είπα ότι η εγκυμοσύνη δεν είναι αρρώστια. Ίσως δεν εξήγησα ότι η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική η κολλητή μου είναι έγκυος και χωρίς να έχει πρόβλημα σταμάτησε την δουλειά γιατί την φοβίζανε και ήταν όλη μέρα στο κρεβάτι. Αυτό της βγήκε αρνητικά με αποτέλεσμα από τον 7ο κιόλας μήνα να μην μπορούσε να κουνηθεί πραγματικά. Και η γεννα της δεν ήταν όπως θα ήθελε. Απλά αυτό που είπα ήταν για να ξε τρομάξω κοπέλες που μπορεί να νομίζουν ότι αν είναι όρθιες θα κάνουν κακό στο μωρό πχ. Όλες μας θέλουμε προσοχή αλλά πολλές φορές από αγάπη δικοί μας άνθρωποι μας φοβίζουν

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Smile89 είπε:

Εγώ γιαυτό ακόμη πηγαινω δουλεια αφού μπορώ να είμαι σε γραφείο, δεν θέλω να χασω την επαφή με το εξω. Ομως εξαρταμαι για τις μεταφορές μου. 

Μιλαω για αυτές που τα χαναν έβλεπαν λιγο αίμα κ συνέχιζαν. 

Εννοείται η εγκυμοσύνη δεν είναι αρρώστια ειναι οτι πιο ομορφο. 

Εισαι τυχερη πραγματικα!! 

 

πρίν από 2 λεπτά , MBelicov είπε:

Κορίτσια συγνώμη αν παρεξηγήθηκα.. 

Σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι πρέπει να συγκρίνουμε το τότε με το τώρα. Καθώς και τότε δεν ήταν το καλύτερο. Όλες μας θέλουμε να κάνουμε το καλύτερο για τα μπεμπέ μας. Και η κάθε μία είναι ξεχωριστή περίπτωση. Απλώς υπάρχει φόβος πλέον γι αυτό είπα ότι η εγκυμοσύνη δεν είναι αρρώστια. Ίσως δεν εξήγησα ότι η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική η κολλητή μου είναι έγκυος και χωρίς να έχει πρόβλημα σταμάτησε την δουλειά γιατί την φοβίζανε και ήταν όλη μέρα στο κρεβάτι. Αυτό της βγήκε αρνητικά με αποτέλεσμα από τον 7ο κιόλας μήνα να μην μπορούσε να κουνηθεί πραγματικά. Και η γεννα της δεν ήταν όπως θα ήθελε. Απλά αυτό που είπα ήταν για να ξε τρομάξω κοπέλες που μπορεί να νομίζουν ότι αν είναι όρθιες θα κάνουν κακό στο μωρό πχ. Όλες μας θέλουμε προσοχή αλλά πολλές φορές από αγάπη δικοί μας άνθρωποι μας φοβίζουν

Ναι ετσι οπως το θετεις εχεις δικιο ηταν υπερβολικη αν δεν υπαρχει προβλημα συνεχιζεις τη ζωη σου κανονικα με λιγη προσοχη δεν υπαρχει λογος να συμπεριφερεσαι σαν αρρωστος γιατι αρρωσταινεις στο τελος.Εγω θα ξαναπω οτι ο καθενας εχει τις αντοχες του κ το σωμα μας δινει σημαδια μεχρι που μπορει να φτασουμε.

  • Μου αρέσει 1

0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , MBelicov είπε:

Συνήθως τότε πέθαιναν στην γεννα λόγω ανεπάρκειας ιατρικού εξοπλισμού. Και παλιά οι οικογένειες ήταν οι περισσότερες πολύτεκνες με 5 και 7 παιδιά... 

Δεν λέω σε καμία περίπτωση να μην προσέχουμε απλά λέω ότι δεν πρέπει να αντιμετωπίζουμε την εγκυμοσύνη σαν αρρώστια. 

Οχι απαραιτητα. Η γιαγια μου ειχε 2 αποβολες. Μιλαμε ομως για πολλη δουλεια,χωραφια παιδια,σπιτι. Η απαντηση ειναι καπου στη μεση. Και εξαρταται απο τον οργανισμο. Δεν μπορει να ισχυει το ιδιο για ολες τις γυναικες του κοσμου.Καθε μια ειναι μια ξεχωριστη περιπτωση. Με τις δικες της αναγκες.Κατι που εσενα δεν θα σου δημιουργουσε θεμα,καποια αλλη θα της εκανε κακο.Υπαρχουν γυναικες που αθλουνται στην εγκυμοσυνη και αλλες που ειναι ξαπλα προκειμενου να μη χασουν το παιδι. 

πρίν από 15 λεπτά , MBelicov είπε:

Κορίτσια συγνώμη αν παρεξηγήθηκα.. 

Σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι πρέπει να συγκρίνουμε το τότε με το τώρα. Καθώς και τότε δεν ήταν το καλύτερο. Όλες μας θέλουμε να κάνουμε το καλύτερο για τα μπεμπέ μας. Και η κάθε μία είναι ξεχωριστή περίπτωση. Απλώς υπάρχει φόβος πλέον γι αυτό είπα ότι η εγκυμοσύνη δεν είναι αρρώστια. Ίσως δεν εξήγησα ότι η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική η κολλητή μου είναι έγκυος και χωρίς να έχει πρόβλημα σταμάτησε την δουλειά γιατί την φοβίζανε και ήταν όλη μέρα στο κρεβάτι. Αυτό της βγήκε αρνητικά με αποτέλεσμα από τον 7ο κιόλας μήνα να μην μπορούσε να κουνηθεί πραγματικά. Και η γεννα της δεν ήταν όπως θα ήθελε. Απλά αυτό που είπα ήταν για να ξε τρομάξω κοπέλες που μπορεί να νομίζουν ότι αν είναι όρθιες θα κάνουν κακό στο μωρό πχ. Όλες μας θέλουμε προσοχή αλλά πολλές φορές από αγάπη δικοί μας άνθρωποι μας φοβίζουν

Οχι ενταξει κατι τετοιο ειναι υπερβολη και εννοειται δεν κανει καλο.Αν δεν εχεις καποιο προβλημα επιβαλλεται να κινείσαι. Νομιζω ελαχιστες κοπελες ειναι τοσο φοβισμενες που να μη κανουν τιποτα ενω δεν εχουν προβλημα. 


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Κωνσταντίνα16πώς είσαι;

πως και σε έβαλε τόσο νωρίς να κάνεις προγεννητικό;

εμένα μου είπε σε 2 βδομάδες θα μου γράψει εξετάσεις, το σπόρι είναι 6 εβδομάδων και 5 ημερών 5 μέρες μικρότερο απ ότι βάση ΤΕΠ.

Μου είπε είναι νωρίς ακόμα.


aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, fairy-mary είπε:

@Κωνσταντίνα16πώς είσαι;

πως και σε έβαλε τόσο νωρίς να κάνεις προγεννητικό;

εμένα μου είπε σε 2 βδομάδες θα μου γράψει εξετάσεις, το σπόρι είναι 6 εβδομάδων και 5 ημερών 5 μέρες μικρότερο απ ότι βάση ΤΕΠ.

Μου είπε είναι νωρίς ακόμα.

Κι εμένα δεν μου τον έγραψε νωρίς. 


nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, palmoira είπε:

Καλημέρα Κωνσταντίνα,

μην ανησυχείς για το έντερο θέλει απλά σύστημα. Πρέπει να βρεις έναν τρόπο να πηγαίνεις στην τουαλέτα συχνά και οι κενώσεις σου να είναι φυσιολογικές. Καλό είναι τώρα που έχεις πόνο να πάρεις άμεσα μέτρα με κάποιο υπόθετο αλλά πρέπει να μιλήσεις με το γιατρό σου. Προσπαθησε στη συνέχεια με κάποιο σιρόπι βοήθημα ή γάλα Μαγνησίας και σωστή διατροφη να το στρώσεις. Είναι και θέμα ορμονών παντως αλλά και άγχους το έντερο. 

Μπορεί να είναι και από το άγχος .είμαι από την φύση μ πολύ αγχώδεις


 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Smile89 είπε:

Παρθενος? Καρκινος? Χαχαχα Χαχαχα 

Παρθενακιιιι χαχαχαχα 

Πήρα τα αποτελέσματα από τον προγεννητικο όλα καλά εκτός του θυρεοειδή π είναι λιγάκι αυξημένο


 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Κωνσταντίνα16 είπε:

Παρθενακιιιι χαχαχαχα 

Πήρα τα αποτελέσματα από τον προγεννητικο όλα καλά εκτός του θυρεοειδή π είναι λιγάκι αυξημένο

Ειχες κ πριν θυροειδη?


0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...