Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Blue Velvet said:

      Πάντως αν πάρεις τεστ,μην κανεις τη βλακεία που έκανα εγώ.Να ξεκινήσεις τουλάχιστον 7μερες από την εμβρυομεταφορά,γιατί πιο πριν θα βγει αρνητικό,ενώ μπορεί να είσαι έγκυος 

      Ναι αυτό σκεφτόμουν βασικά …. Μήπως κάνω Δευτέρα …

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

13 ώρες πρίν, Ria@90 είπε:

Κοριτσια μου γεια σας....πως ειστε???εχω μια απορια....το σπυράκι π χε βγαλει ο μικρος με τη κρεμα έφυγε,  ωστοσο εχει βγαλει πολλες κοκκινιλες στον θωρακα κ στη κοιλια...θεωρησα πως ειναι απ τη ζεστη αλλα ειναι εδω κ 3 μερες εκει....αυριο ερχεται η παιδιατρος...το παιδι κ τρωει κ εχει διάθεση δεν εχει πυρετό κ κανει την αναγκη του τακτικα....υπαρχει πιθανότητα να ναι κατο σοβαρό??η τα νεογέννητα βγαζουν γνκ κοκκινιλες που κ που??

Καλημερα!Συνηθως αυτο ειναι ατοπικη δερματιτιδα.Ποκλα νεογεννητα εχουν.Συνηθως με μια ενυδατικη κρεμουλα φευγει και φυσικα πολλα μπανακια τωρα μ τη ζεστη.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

14 ώρες πρίν, Anna17 είπε:

Όχι δεν δυσκολευομαι να τον κοιμησω ευτυχώς. Αν και μου το έχετε πει όλες οπότε σίγουρα πιστολάκι και απορροφητηρας έχουν εντυπωθει στο μυαλό μου αν χρειαστεί. Χαίρομαι που ακούω ότι φτιάχνει ο ύπνος. Λυπαμε να αγοράσω Πορτ μπεμπέ να σου πω την αλήθεια. Γιατί έδωσα τόσα χρήματα για λίκνο. Δεν γίνετε να δώσω και άλλα και να μην ξέρω αν θα του κάνει και όλας. 

Αννα το μωρακι θελει τη μυρωδια σου κ την αγκαλιά σου γιαυτο δεν κοιμαται στο λικνο. Επισης ο καναπές έχει τη μυρωδια σου γιαυτο κ εκεί κοιμαται. Είναι μικρουλικο ακομα και θα κλαιει μακρια σου οτι στρωμα κ αν παρεις. Θελει το χρονο του ειναι νωρις ακομα. Εμενα ακομα κ τωρα κοιμαται στο διπλο μαζι μου. Σιγα σιγα θα νιωσει αυτοπεποίθηση κ ασφαλεια και.θα μαθει κ μονο ττου.Ακολούθησε το μωρο σου δικη μου γνωμη :)

  • Μου αρέσει 4

DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Ria@90 καλημέρα. Λογικά θα σας δώσει κολληριο. Εσύ εκεί στην βρυσούλα όχι μέσα στο ματι ανάμεσα μάτι κ μύτη να κάνεις λίγο απαλό μασάζ, πιθανόν δεν έχουν ανοίξει ακόμη οι δακρυικοι του πόροι. Το χαμε κι εμείς. 

  • Ευχαριστώ 1

nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Anna17 είπε:

Γιατί λένε διαφορά για την πιπίλα. Ότι χάνει γεύματα και τέτοια. Γι αυτό ρωτάω. Της την δίνεις και στον ύπνο; εμένα όλο αγκαλιά θέλει. Δεν μπορώ να κάνω τίποτα χωρίς να τον έχω μαζί. Αλλά για το στήθος μόνο όταν πεινάει ανοίγει το στόμα. Δεν νομίζω ότι με χρησιμοποιεί ακόμη. Και εμένα καλουλης είναι. Μόνο τώρα με τους πονους κλαίει στο άσχετο και τον λυπάμαι αλλά και πάλι λιγο... 

@Kpp83 γιατί να το κάνεις αυτό αν επιτρέπεται; Θα κοιμάται παραπάνω; Πήρα και εγώ θήλαστρο για αργότερα που θα γυρίσω στη δουλειά αλλά για την ώρα το έχω αφήσει στην άκρη. Μου φαίνεται και μπελάς, αποθήκευσε γαλα, αποστείρωσε μπουκάλια, ζέστανε το. Άσε που κλαίει πολύ όταν πεινάει αν είναι να περιμένω να ζεστάνει το γάλα θα έχει ξεσηκώσει όλο τον κόσμο. Αυτά σκέφτομαι και είμαι μπερδεμένη. 

Καλημέρα.  Μέχρι να χρειαστεί  να πας στην δουλειά  κ να αντλεις  με θηλαστρο κ να την ταιζεις  με μπουκάλι, είναι καλό να αρχίζεις να της το δίνεις σιγά σιγά από τωρα να το συνηθίσει,  είναι γεύμα την ημέρα με μπουκάλι.  Τα αποκλειστικά  θηλαζοντα βρέφη αν δεν έχουν συνηθίσει το μπουκάλι,  δεν το δέχονται  συνήθως μετά από καιρό. Υπάρχει της μεντελα ένα μπιμπερό  το calma που εξειδικευεται  στα θηλαζοντα  βρέφη για να μην πάθουν  σύγχυση  θηλων.  Αν κ γω ενώ θηλάζω της δίνω εξ αρχής ένα γεύμα με μπιμπερό της nuk  κ απ την πρώτη στιγμή δεν είχε θέμα,  την έχουν βολέψει αυτά που είναι σαν την θηλη natural sense k first choice λέγονται . Το δέχτηκε όπως κ το στήθος.  Με την πιπίλα  την πάτησα κ μένα ο γιατρός  μου είπε μετά τις σαράντα  μέρες, φοβήθηκα κ γω κ δεν της την έδωσα   αλλά μετά δεν την ήθελε  με τίποτα,  ακόμη κ τώρα δεν την παίρνει. Είναι λιγο πεδεμα αυτό αλλά δεν πειράζει,  ευτυχώς είναι ήσυχη... 


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Alex1989 είπε:

Καλημέρα.  Μέχρι να χρειαστεί  να πας στην δουλειά  κ να αντλεις  με θηλαστρο κ να την ταιζεις  με μπουκάλι, είναι καλό να αρχίζεις να της το δίνεις σιγά σιγά από τωρα να το συνηθίσει,  είναι γεύμα την ημέρα με μπουκάλι.  Τα αποκλειστικά  θηλαζοντα βρέφη αν δεν έχουν συνηθίσει το μπουκάλι,  δεν το δέχονται  συνήθως μετά από καιρό. Υπάρχει της μεντελα ένα μπιμπερό  το calma που εξειδικευεται  στα θηλαζοντα  βρέφη για να μην πάθουν  σύγχυση  θηλων.  Αν κ γω ενώ θηλάζω της δίνω εξ αρχής ένα γεύμα με μπιμπερό της nuk  κ απ την πρώτη στιγμή δεν είχε θέμα,  την έχουν βολέψει αυτά που είναι σαν την θηλη natural sense k first choice λέγονται . Το δέχτηκε όπως κ το στήθος.  Με την πιπίλα  την πάτησα κ μένα ο γιατρός  μου είπε μετά τις σαράντα  μέρες, φοβήθηκα κ γω κ δεν της την έδωσα   αλλά μετά δεν την ήθελε  με τίποτα,  ακόμη κ τώρα δεν την παίρνει. Είναι λιγο πεδεμα αυτό αλλά δεν πειράζει,  ευτυχώς είναι ήσυχη... 

Θηλάζει με ψευδοθηλες οπότε δεν νομίζω να μπερδευτεί με το μπουκάλι. Είναι περίπου ίδια η κίνηση που θα πρέπει να κάνει. 

@Nicol_ λες αυτό να είναι; Η αλήθεια είναι ότι είναι κολλημένος πάνω μου όλη μερα. Απλά φοβάμαι στο κρεβάτι μην κάνω καμιά κίνηση και όσο να ναι δεν κοιμάμαι άνετα και εγώ από το φόβο μου. Επίσης θες να κάνεις μια δουλειά και φοβάσαι να τον αφήσεις μόνο του. Εντάξει βιάζομαι και εγω. Είναι πολύ μικρός ακόμη η αλήθεια είναι. Απλά δεν έχω ιδέα αν ότι κάνει είναι φυσιολογικό η όχι. Γι αυτό σας ρωτάω συνέχεια 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Anna17 είπε:

Θηλάζει με ψευδοθηλες οπότε δεν νομίζω να μπερδευτεί με το μπουκάλι. Είναι περίπου ίδια η κίνηση που θα πρέπει να κάνει. 

@Nicol_ λες αυτό να είναι; Η αλήθεια είναι ότι είναι κολλημένος πάνω μου όλη μερα. Απλά φοβάμαι στο κρεβάτι μην κάνω καμιά κίνηση και όσο να ναι δεν κοιμάμαι άνετα και εγώ από το φόβο μου. Επίσης θες να κάνεις μια δουλειά και φοβάσαι να τον αφήσεις μόνο του. Εντάξει βιάζομαι και εγω. Είναι πολύ μικρός ακόμη η αλήθεια είναι. Απλά δεν έχω ιδέα αν ότι κάνει είναι φυσιολογικό η όχι. Γι αυτό σας ρωτάω συνέχεια 

Αννα μου ειναι απολυτα φυσιολογικο. Εμενα ήταν πανω μου ολη μερα δεν μπορούσα ουτε να φαω ουτε τουαλετα να παω! Ρωτησα παιδίατρο, διαβασα αρθρα μέχρι κ ψυχολογο ρωτησα αν κανω καλα που δεν τον αφηνω κατω να μαθει.  Δεν μαθαίνει το μωράκι σε αυτη τη φαση ειναι πολυ μικρο. Εγω προσωπικά δεν προσπάθησα να του μαθω να καθεται μονο γιατι κατάλαβα οτι ηθελε το χρονο του.και Να σου πω την μεγαλη αλήθεια τωρα αρχισε να καθεται στο γυμναστήριο κ να κοιμαται στο διπλο κρεβατι κατα τη διαρκεια της ημερας μονος του και τώρα αρχισα να εχω κ εγω μια ελευθερια κινησεων. Ειναι δυσκολο αλλα ετσι κανον τα μωράκια απο ανασφάλεια και φόβο.  Φαντασου εκει που ηταν μεσα στη μητρα σου ζεστο κ χωρις να πεινάει, τωρα νιωθει ολα αυτά τα πρωτόγνωρα συναισθήματα. Πεινάει, πονάει φοβαται και θελει να Ειναι πάνω σου για να νιωθει ασφαλεια. Κουράγιο και υπομονη,εμενα με βοηθαει ο αντρας μου,τον παίρνε αγκαλιά και ξεκουράζομαι.  Ευτυχως καθεται. Με τον καιρο φτιαχνει η κατασταση σιγουρα

  • Μου αρέσει 2

DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nicol_ είπε:

Αννα μου ειναι απολυτα φυσιολογικο. Εμενα ήταν πανω μου ολη μερα δεν μπορούσα ουτε να φαω ουτε τουαλετα να παω! Ρωτησα παιδίατρο, διαβασα αρθρα μέχρι κ ψυχολογο ρωτησα αν κανω καλα που δεν τον αφηνω κατω να μαθει.  Δεν μαθαίνει το μωράκι σε αυτη τη φαση ειναι πολυ μικρο. Εγω προσωπικά δεν προσπάθησα να του μαθω να καθεται μονο γιατι κατάλαβα οτι ηθελε το χρονο του.και Να σου πω την μεγαλη αλήθεια τωρα αρχισε να καθεται στο γυμναστήριο κ να κοιμαται στο διπλο κρεβατι κατα τη διαρκεια της ημερας μονος του και τώρα αρχισα να εχω κ εγω μια ελευθερια κινησεων. Ειναι δυσκολο αλλα ετσι κανον τα μωράκια απο ανασφάλεια και φόβο.  Φαντασου εκει που ηταν μεσα στη μητρα σου ζεστο κ χωρις να πεινάει, τωρα νιωθει ολα αυτά τα πρωτόγνωρα συναισθήματα. Πεινάει, πονάει φοβαται και θελει να Ειναι πάνω σου για να νιωθει ασφαλεια. Κουράγιο και υπομονη,εμενα με βοηθαει ο αντρας μου,τον παίρνε αγκαλιά και ξεκουράζομαι.  Ευτυχως καθεται. Με τον καιρο φτιαχνει η κατασταση σιγουρα

Εμένα μόλις έγινε 30 ημερών από προχθές δλδ είναι άλλο παιδί.. Κοιμάται πιο πολύ και κάθεται κ λίγο μόνο του στο κρεβατάκι του. Βέβαια βοήθησε η πιπίλα πολύ σε αυτό.. Αλλιώς την είχα όλη μέρα αγκαλια.. Σήμερα πήγαμε παιδίατρο όλα καλά έχει πάρει 1100 σε έναν μήνα κ 5 πόντους είναι δλδ 57 τώρα.. Τον άλλο μήνα έχουμε εμβόλια.. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Dimitr@17 είπε:

Εμένα μόλις έγινε 30 ημερών από προχθές δλδ είναι άλλο παιδί.. Κοιμάται πιο πολύ και κάθεται κ λίγο μόνο του στο κρεβατάκι του. Βέβαια βοήθησε η πιπίλα πολύ σε αυτό.. Αλλιώς την είχα όλη μέρα αγκαλια.. Σήμερα πήγαμε παιδίατρο όλα καλά έχει πάρει 1100 σε έναν μήνα κ 5 πόντους είναι δλδ 57 τώρα.. Τον άλλο μήνα έχουμε εμβόλια.. 

Μπραβο σας εμενα και τωρα εξακολουθεί να ειναι πολυ αγκαλίτσας :-P πολυ καλο βαρος πηρατε τελεια.  Γερα να ειναι κ θα βρουμε τους ρυθμους μας 

  • Μου αρέσει 1

DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Anna17 Είναι παίδεμα να του δίνω μητρικό αλλά έχω κάνει τόση προσπάθεια με το θηλασμό που δεν θέλω να παίρνει ξένο συχνά. Δικό μου κόλλημα είναι...

Πιπιλα προσπαθώ και εγώ τις τελευταίες μέρες χωρίς πολύ επιτυχία. Την έχει κρατήσει max 10 min αφού της είχα στάξει λίγο από το γάλα μου. Θα δοκιμάσω κ άλλη μάρκα!

 

  • Μου αρέσει 1

IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου. Κι εγω το σκέφτομαι το θέμα με το μπιμπερό. Κάποια στιγμή θα πρέπει να πάω να με δει η γιατρός, θα Έχουμε έναν γάμο,θα θελω να λείψω για λίγο και πρέπει να αφήνω γάλα. Πρέπει να ξεκινήσω από τώρα λέτε για να συνηθίζει;

Χτες Μου έκανε πρώτη φορά λίγο εμετό στον ύπνο του και ταραχτηκα πάρα πολύ.  Η αλήθεια είναι ότι είναι λαιμαργος και ίσως και Εγώ δεν τον κρατάω πολύ ώρα να ρευτει. Μήπως να του σταματάω το φαγητό να κανει διαλείμματα; φοβάμαι μήπως τον εκνευρίσει χειρότερα αυτό. 


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, vaso_mpempis είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου. Κι εγω το σκέφτομαι το θέμα με το μπιμπερό. Κάποια στιγμή θα πρέπει να πάω να με δει η γιατρός, θα Έχουμε έναν γάμο,θα θελω να λείψω για λίγο και πρέπει να αφήνω γάλα. Πρέπει να ξεκινήσω από τώρα λέτε για να συνηθίζει;

Χτες Μου έκανε πρώτη φορά λίγο εμετό στον ύπνο του και ταραχτηκα πάρα πολύ.  Η αλήθεια είναι ότι είναι λαιμαργος και ίσως και Εγώ δεν τον κρατάω πολύ ώρα να ρευτει. Μήπως να του σταματάω το φαγητό να κανει διαλείμματα; φοβάμαι μήπως τον εκνευρίσει χειρότερα αυτό. 

Πόση ώρα τον κρατάς για ρέψιμο? Δικό σου πίνει?

  • Μου αρέσει 1

nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, vaso_mpempis είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου. Κι εγω το σκέφτομαι το θέμα με το μπιμπερό. Κάποια στιγμή θα πρέπει να πάω να με δει η γιατρός, θα Έχουμε έναν γάμο,θα θελω να λείψω για λίγο και πρέπει να αφήνω γάλα. Πρέπει να ξεκινήσω από τώρα λέτε για να συνηθίζει;

Χτες Μου έκανε πρώτη φορά λίγο εμετό στον ύπνο του και ταραχτηκα πάρα πολύ.  Η αλήθεια είναι ότι είναι λαιμαργος και ίσως και Εγώ δεν τον κρατάω πολύ ώρα να ρευτει. Μήπως να του σταματάω το φαγητό να κανει διαλείμματα; φοβάμαι μήπως τον εκνευρίσει χειρότερα αυτό. 

γουλιες θα σου βγαζει συνεχεια ολα τα μωρακια βγαζουν λιγο ή περισσοτερο δεν ειναι εμετος . ρουκετα μονο θα προσεχεις να μην σου βγαλει. γουλιτσες δεν ειναι τιποτα μην ανχωνεσε. 

μπιμπερο οπωσδηποτε να του μαθεις αν δεν του μαθεις απο τωρα μετα δεν θα το περνει με τιποτα κ δεν θα μπορεις να πας πουθενα μεχρι να ξενησει στερεες τροφες. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγώ για αυτό του ξεκινάω το μπουκάλι κυρίως. Τρέμω το ενδεχόμενο να μην το παίρνει μετά.

Σε κάθε περίπτωση @vaso_mpempisπριν του δώσεις μπουκάλι φρόντισε να έχει εδραιωθεί καλά ο θηλασμός ;)

  • Μου αρέσει 1

IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kpp83 είπε:

@Anna17 Είναι παίδεμα να του δίνω μητρικό αλλά έχω κάνει τόση προσπάθεια με το θηλασμό που δεν θέλω να παίρνει ξένο συχνά. Δικό μου κόλλημα είναι...

Πιπιλα προσπαθώ και εγώ τις τελευταίες μέρες χωρίς πολύ επιτυχία. Την έχει κρατήσει max 10 min αφού της είχα στάξει λίγο από το γάλα μου. Θα δοκιμάσω κ άλλη μάρκα!

 

Πάρε της νακ θα σωθείς.. Θα την συνηθίσει.. Εκτός αν είναι από τα παιδιά που δεν την γουστάρουν 

Just now, vaso_mpempis είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου. Κι εγω το σκέφτομαι το θέμα με το μπιμπερό. Κάποια στιγμή θα πρέπει να πάω να με δει η γιατρός, θα Έχουμε έναν γάμο,θα θελω να λείψω για λίγο και πρέπει να αφήνω γάλα. Πρέπει να ξεκινήσω από τώρα λέτε για να συνηθίζει;

Χτες Μου έκανε πρώτη φορά λίγο εμετό στον ύπνο του και ταραχτηκα πάρα πολύ.  Η αλήθεια είναι ότι είναι λαιμαργος και ίσως και Εγώ δεν τον κρατάω πολύ ώρα να ρευτει. Μήπως να του σταματάω το φαγητό να κανει διαλείμματα; φοβάμαι μήπως τον εκνευρίσει χειρότερα αυτό. 

Κ μένα μου έκανε εμετό η έτσι νόμιζα.. Το είπα στην παιδίατρο και μ είπε να μην ανησυχώ.. Αυτά είναι αν αγωγές.. Κ ότι πολύ πιθανό να το Παθαίνει επειδή τρώει με λαιμαργία.. Κ εγώ στις αρχές δεν το έβαζα να ρευτει.. Γτ φοβόμουν μήπως ξυπνήσει... Τώρα μόλις αφήσει το στήθος την βάζω στον ώμο κ την περπατάω.. Δεν ρευεται όλες τις φορές κ αυτό γτ το μητρικό είναι ευπεπτο

  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...