Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

κοριτσια ο μικρος εχω παρατηρησει οτι ανασαινει πολλες φορες πολυ ακανονιστα - εντονα (βλεπω οταν κοιμαται που φουσκωνει πολυ το στηθος του) και γρηγορα (λες και επιταχυνει) ενω αλλες ειναι πιο ηρεμη η αναπνοη του. Το ειπα στην παιδιατρο οταν ηρθε και μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο αλλα εγω λιγο ετσι που τον βλεπω καμια φορα φοβαμαι. Εσας το εκαναν αυτο το μικρα σας στην αρχη;


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, vaso_mpempis είπε:

κοριτσια ο μικρος εχω παρατηρησει οτι ανασαινει πολλες φορες πολυ ακανονιστα - εντονα (βλεπω οταν κοιμαται που φουσκωνει πολυ το στηθος του) και γρηγορα (λες και επιταχυνει) ενω αλλες ειναι πιο ηρεμη η αναπνοη του. Το ειπα στην παιδιατρο οταν ηρθε και μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο αλλα εγω λιγο ετσι που τον βλεπω καμια φορα φοβαμαι. Εσας το εκαναν αυτο το μικρα σας στην αρχη;

Φυσιολογικό είναι αυτό. Και στην κοιλιά έτσι ανέπνεε αν είχε τύχει να παρατηρήσεις το καρδιοτοκογραφημα. Έκανε ταχυπαλμιες και έπεφταν πάλι οι παλμοί. Μην δίνεις βάση. Με τα αέρια πως πάτε; πονατε ακόμη; 

  • Ευχαριστώ 1

zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna17 είπε:

Φυσιολογικό είναι αυτό. Και στην κοιλιά έτσι ανέπνεε αν είχε τύχει να παρατηρήσεις το καρδιοτοκογραφημα. Έκανε ταχυπαλμιες και έπεφταν πάλι οι παλμοί. Μην δίνεις βάση. Με τα αέρια πως πάτε; πονατε ακόμη; 

 δεν ποναμε. Σφιγγεται αρκετα αλλα τα καταφέρνει ακόμα και αεριζεται! εσεις;

  • Μου αρέσει 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, fairy-mary είπε:

Εννοεις και εσενα ειναι καπως πλακουτσωτο η και εσενα γυρναει απο τη δεξια πλευρα;

Μολις εφυγε η παιδιατρος και μου ειπε οτι εχει μια ελαφρια κλιση το κεφαλι της οντως και να προσπαθω γενικα να της δινω ερεθισματα απο την αλλη πλευρα, οπως ακριβως σου ειπαν και εσενα.

Απ οτι καταλαβα θα διορθωθει αυτο στο κεφαλι της, η κλιση εννοω..

Κ τα δυο κ ειναι πιο πλακουτσωτο κ γυρναγε συνεχεια δεξια αλλα το διορθωσαμε με τα ερεθίσματα κ τωρα που το κραταει κ μονη της στη μεση εχει αρχισει κ γινεται ομοιομορφο θα φτιαξει μη φοβασαι κανε αυτα που σου ειπα κ θα συνηθισει μετα 


0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, vaso_mpempis είπε:

 δεν ποναμε. Σφιγγεται αρκετα αλλα τα καταφέρνει ακόμα και αεριζεται! εσεις;

Και εμένα ζοριζετε αλλά μάλλον πονάει και όλας γιατί ειδικά όταν κάνει κακά φωνάζει. Αν και περνει προβιοτικα η διαφορά είναι ελάχιστη. Αλλά κολικοι είναι αυτοί; και όλη μέρα; τι να πω 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Anna17 είπε:

Και εμένα ζοριζετε αλλά μάλλον πονάει και όλας γιατί ειδικά όταν κάνει κακά φωνάζει. Αν και περνει προβιοτικα η διαφορά είναι ελάχιστη. Αλλά κολικοι είναι αυτοί; και όλη μέρα; τι να πω 

Κλαιει; νομιζω στους κολικους κλαίνε πολυ και απαρηγόρητα χωρις προφανή λογο.προβιοτικά τι είναι; Γιατί πηρε;


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Όχι απαρηγόρητη δεν κλαίει και όταν ζορίζεται και τα κάνει ηρεμεί. Προβιοτικα είναι φυσικοί μικροοργανισμοι του εντέρου. Τους έδωσε ο παιδίατρος για να τον βοηθήσουν. Τώρα που τον έχω αγκαλιά όμως και τον παρατηρώ βλέπω ότι κοιμάται με ανοιχτό το στόμα οπότε σίγουρα καταπίνει αέρα. Επίσης πόση ώρα είστε ξύπνιοι εσείς; εμένα κάθε μία ώρα τρώει και ξανακοιμαται. Ξύπνιος να μένει λίγα λεπτά τη φορά. 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna17 είπε:

Όχι απαρηγόρητη δεν κλαίει και όταν ζορίζεται και τα κάνει ηρεμεί. Προβιοτικα είναι φυσικοί μικροοργανισμοι του εντέρου. Τους έδωσε ο παιδίατρος για να τον βοηθήσουν. Τώρα που τον έχω αγκαλιά όμως και τον παρατηρώ βλέπω ότι κοιμάται με ανοιχτό το στόμα οπότε σίγουρα καταπίνει αέρα. Επίσης πόση ώρα είστε ξύπνιοι εσείς; εμένα κάθε μία ώρα τρώει και ξανακοιμαται. Ξύπνιος να μένει λίγα λεπτά τη φορά. 

Εμένα κάθε 2-3 ώρες τρώει και ξανακοιμαται. Συνήθως μένει ξύπνιος για καμιά ώρα μιάμιση  συνεχόμενα κατά τις δέκα το βράδυ όπου ξανατρωει ελαχιστα και κοιμάται. Μια φορά τη μέρα το κάνει αυτό δεν έχω καταλάβει γιατί. Αλλά είναι ήσυχος και μάλλον θέλει κουβεντούλα και αγκαλίτσα. Το βράδυ τρώει περισσότερη ώρα πάντως Έχω παρατηρήσει.

Μήπως έχει βουλώσει η μυτούλα του;


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vasoth. είπε:

Κ τα δυο κ ειναι πιο πλακουτσωτο κ γυρναγε συνεχεια δεξια αλλα το διορθωσαμε με τα ερεθίσματα κ τωρα που το κραταει κ μονη της στη μεση εχει αρχισει κ γινεται ομοιομορφο θα φτιαξει μη φοβασαι κανε αυτα που σου ειπα κ θα συνηθισει μετα 

Εσενα δηλαδη εχει αρχισει να διορθωνεται η κλιση;

Και εμενα εχει αρχισει και το κραταει το κεφαλι στη μεση, γυρναει και απο την αλλη πλευρα, αλλα τον πςρισσοτερο χρονο καθεται απο τη δεξια .

Θα κανω ολα αυτα και ελπιζω να βελτιωθει..

 


aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , fairy-mary είπε:

Εσενα δηλαδη εχει αρχισει να διορθωνεται η κλιση;

Και εμενα εχει αρχισει και το κραταει το κεφαλι στη μεση, γυρναει και απο την αλλη πλευρα, αλλα τον πςρισσοτερο χρονο καθεται απο τη δεξια .

Θα κανω ολα αυτα και ελπιζω να βελτιωθει..

 

Κοιτα τωρα που ειναι παλι στη μοναδα δε ξερω πως καθεται πιο πολυ αλλα ναι εχει βελτιωθεί εχει στρογγυλεψει το κεφαλακι της κ εχει μεινει πολυ λίγο για να γινει ομοιομορφο αλλα πολλες φορες την πετυχαινω σρην αριστερη πλευρά οποτε νομιζω το συνηθισε προσπαθησε οσο μπορεις να της δινεις ερεθισματα απο την αλλη εμενα μου το εκανε κ οταν την ταιζα επερνε μια κλιση προς τα δεξια επανω το κεφαλακι της κ της αλλαζα συνεχεια μερια τωρα εχει συνηθισει κ αυτο ολα ειναι θεμα μνημης στα προωρα οτι κανουν συνεχεια τους μενει κ δεν αλλαζουν ευκολα μετα μεχρι να τους μαθεις κατι αλλο αυτο μου ειχουν πει εμενα


0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Vasoth. είπε:

Κοιτα τωρα που ειναι παλι στη μοναδα δε ξερω πως καθεται πιο πολυ αλλα ναι εχει βελτιωθεί εχει στρογγυλεψει το κεφαλακι της κ εχει μεινει πολυ λίγο για να γινει ομοιομορφο αλλα πολλες φορες την πετυχαινω σρην αριστερη πλευρά οποτε νομιζω το συνηθισε προσπαθησε οσο μπορεις να της δινεις ερεθισματα απο την αλλη εμενα μου το εκανε κ οταν την ταιζα επερνε μια κλιση προς τα δεξια επανω το κεφαλακι της κ της αλλαζα συνεχεια μερια τωρα εχει συνηθισει κ αυτο ολα ειναι θεμα μνημης στα προωρα οτι κανουν συνεχεια τους μενει κ δεν αλλαζουν ευκολα μετα μεχρι να τους μαθεις κατι αλλο αυτο μου ειχουν πει εμενα

Προσπαθω σημερα ολη μερα να τη βαζω απο την αλλη, τη βαζω και μπρουμυτα λιγο.

Ενταξει γυριζει και μονη της οχι παντα ομως.

Ελπιζω να βελτιωθει!

Σε ευχαριστω Βασω μου για τις πληροφοριες.

Εσυ εχεις κανενα νεοτερο για το ποτε θα βγειτε;


aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, fairy-mary είπε:

Προσπαθω σημερα ολη μερα να τη βαζω απο την αλλη, τη βαζω και μπρουμυτα λιγο.

Ενταξει γυριζει και μονη της οχι παντα ομως.

Ελπιζω να βελτιωθει!

Σε ευχαριστω Βασω μου για τις πληροφοριες.

Εσυ εχεις κανενα νεοτερο για το ποτε θα βγειτε;

Μπα τπτ ακομα την προσπαθουν κ χωρις οξυγονο αλλα δε τα καταφερνει για πολυ ωρα θα μας παρει καιρο ακομα μπορει κ μηνες τελοςπαντων ελπιζω να της κανουμε γενέθλια στο σπιτι τι να πω πραγματικα εχω απελπιστει με αυτο τουλαχιστον απο θεμα αναπτυξης κ αντιδρασεων τα παει καλα δεν εχει μεινει πισω

  • Μου αρέσει 1

0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vasoth. είπε:

Μπα τπτ ακομα την προσπαθουν κ χωρις οξυγονο αλλα δε τα καταφερνει για πολυ ωρα θα μας παρει καιρο ακομα μπορει κ μηνες τελοςπαντων ελπιζω να της κανουμε γενέθλια στο σπιτι τι να πω πραγματικα εχω απελπιστει με αυτο τουλαχιστον απο θεμα αναπτυξης κ αντιδρασεων τα παει καλα δεν εχει μεινει πισω

Καταλαβαινω...ποσο υπομονη να κανεις και εσυ.

Ειναι πολυ σημαντικο που η αναπτυξη της ειναι ενταξει, σκεψου αυτο να σε παρηγορει οσο γινεται!

Θα δεις θα κανετε γενεθλια σπιτακι σας!!

Εγω παντως εχω πει οτι επειδη δε χαρηκα τιποτα στη γεννα και στην εγκυμοσυνη θα της κανω γενεθλια υπερπαραγωγη.

  • Μου αρέσει 1

aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, fairy-mary είπε:

Καταλαβαινω...ποσο υπομονη να κανεις και εσυ.

Ειναι πολυ σημαντικο που η αναπτυξη της ειναι ενταξει, σκεψου αυτο να σε παρηγορει οσο γινεται!

Θα δεις θα κανετε γενεθλια σπιτακι σας!!

Εγω παντως εχω πει οτι επειδη δε χαρηκα τιποτα στη γεννα και στην εγκυμοσυνη θα της κανω γενεθλια υπερπαραγωγη.

Κ πολυ καλα θα κάνει το αξιζετε κ οι δυο κ μην ανχωνεσαι με το αισθητικό κομματι ολα θα φτιαξουν στο εχω ξαναπει σημασια εχει να εχει υγεια ολα τα αλλα διορθωνονται!! Ε κ αμα τους μεινει κ κανενα σημαδακι δε πειραζει θα τα μαθουμε να αγαπουν τα σημαδια τους κ θα τα βοηθησουμε να καταλαβουν ποσο διαφορετικα ειναι. Η διαφορετικοτητα δεν ειναι κακο πραγμα τα κομπλεξ ομως θεωρω οτι ειναι πολυ κακο πραγμα κ καλο ειναι να μη τα περασουμε στα παιδια μας ετσι θα μαθουν να αγαπουν αληθινα κ οχι επιφανειακα κ δε θα ξεχωριζουν κανεναν!τοτε θα εχεις καταφερει πολλα σαν γονιος κ οχι αν εχεις φτιαξει  ενα πανεμορφο παιδι

  • Μου αρέσει 6

0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα το κάνει @vaso_mpempisδεν με έχει ανησυχήσει ομολογώ.

Τα ίδια και εγώ για τις τροφές με εξαίρεση την καφεΐνη. Με αφήνει έως 2 καφςδες την ημέρα. Η ασφαλής δόση είναι 300mg καφεΐνης σύμφωνα με τη βιβλιογραφία. Το θέμα μου είναι ότι ενώ είναι μια χαρά ο μπέμπης με τον καφέ,  εγώ έχω ξεσυνηθίσει που έπινα ντεκαφ τόσους μήνες και βρυκολακιαζω....

Για το αλκοόλ θα ψάξω που έχω αποθηκεύσει κάτι πίνακες που μου έστειλε που λένε ανάλογα με το βάρος και την κατανάλωση ποτού πόση ώρα μετά μπορείς να θηλασεις. Γιατί δεν ξέρω για εσάς αλλά ένα μπουκάλι, να πιεί και η μανούλα ένα κοκτέιλ, ο μπέμπης θα το πιεί!

 

  • Μου αρέσει 1

IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...