Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 25 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Κανονικά έπρεπε να σε ακούσω,είσαι ο γκουρού των τεστ. Απλά ρε γμτ έχω τραβήγματα στη μήτρα από χθες και επειδή έχω ξαναμεινει έγκυος,ξέρω ότι δεν είναι έντερο και λέω ΒΡΕ ΛΕΣ? Αν είχε πιάσει η εμβρυομεταφορά,δεν θα έπρεπε να είναι λίγο αχνή η γραμμουλα?

      να πω ότι  δεν το είχες ξαναδοκιμασει να πω ψάχνεις συμπτώματα!  ακομα δεν θα έχει αγγίξει τη χοριακη αν έχει γίνει εμφύτευση ! σ ειπα εγώ τα εκανα 5η μέρα αλλά μέχρι και 7-8 έδινα ελπίδες! την δεύτερη  φορά με βλαστοκυστες βγήκε στις 5 ημέρες και την πρωτη με 3ων βγήκε την 8η ! 

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

Just now, Agki* είπε:

Ετσι εκανε και εμας..μολις τον εβαζα στο λικνο ξυπναγε αλλα δεν ηθελε ουτε μαζι μου,ακομα δε θελει.Αυτο σιγα σιγα αλλαξε αλλα τελικα τον κοιμιζαμε τελικα στο πορτ μπεμπε για καποιο καιρο.Για να κοιμηθει το μεσημερι τον βαζαμε κατω απο τον απορροφητηρα.μας ειχε σωσει!!

Κανε λιγη υπομονηΕειναι ολα πολυ ρευστα τωρα.Παντως εμας μονομε τον απορροφητηρα δε ξυπνουσε οταν τον κοιμιζα μεσημερι.

Όχι δεν δυσκολευομαι να τον κοιμησω ευτυχώς. Αν και μου το έχετε πει όλες οπότε σίγουρα πιστολάκι και απορροφητηρας έχουν εντυπωθει στο μυαλό μου αν χρειαστεί. Χαίρομαι που ακούω ότι φτιάχνει ο ύπνος. Λυπαμε να αγοράσω Πορτ μπεμπέ να σου πω την αλήθεια. Γιατί έδωσα τόσα χρήματα για λίκνο. Δεν γίνετε να δώσω και άλλα και να μην ξέρω αν θα του κάνει και όλας. 

  • Μου αρέσει 1

zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Anna17 είπε:

Όχι δεν δυσκολευομαι να τον κοιμησω ευτυχώς. Αν και μου το έχετε πει όλες οπότε σίγουρα πιστολάκι και απορροφητηρας έχουν εντυπωθει στο μυαλό μου αν χρειαστεί. Χαίρομαι που ακούω ότι φτιάχνει ο ύπνος. Λυπαμε να αγοράσω Πορτ μπεμπέ να σου πω την αλήθεια. Γιατί έδωσα τόσα χρήματα για λίκνο. Δεν γίνετε να δώσω και άλλα και να μην ξέρω αν θα του κάνει και όλας. 

Εχεις δικιο σε αυτο.Εμας να σου πω την αληθεια μας το ειχαν δωσει και αν εισαι Αθηνα και νομιζεις πως το χρειαζεααι ευχαριστως να στο δωσω.Αυτο ειναι ενα κομματι που νιωθω πολυ ευγνωμοσυνη.Παρα πολυ ανθρωποι μας βοηθησαν σε αυτο το κομματι.Μας εδωσαν τοσα πραγματα,ακομα και τωρα.Αν σου πω πως ρουχα του μωρου μου εχω αγορασει ελαχιστα.Οποτε ευχαριστως να συνεχισω και εγω αυτη την καλη πραξη.Απο μωρακι σε μωρακι!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna17 είπε:

Πραγματικά. 2ωρο είναι το μέγιστο για ύπνο. Εάν μπορείς κάποια στιγμή να τον κρατήσει ο μπαμπάς αμέσως μετά το θηλασμο και εσύ να κοιμηθείς ένα 2ωρο φουλ χωρίς την έννοια του βία να αντέχεις. Εμείς έτσι κάνουμε μια φορά τη μερα για να κοιμάμαι λίγο.

Τις σταγόνες θα τις αρχίσουμε σήμερα. Να δούμε πως θα πάει το απόγευμα.

Εμείς έχουμε και ένα ακόμη θέμα. Δεν κοιμάται στο λίκνο με τίποτα. Τον έχω πάρει στο κρεβάτι μας δύστηχως. Τον βάζω στο λίκνο με κάθε ευκαιρία αλλά ενώ πέφτει κοιμισμένος σε λίγα λεπτά ξυπνάει κλαίγοντας. Οπότε αναγκαστικά τον περνώ στο κρεβάτι για να μπορέσω λίγο να κοιμηθώ. Ελπίζω να αλλάξει μετά τις Σαράντα μερες και να μπορέσει να βολευτεί στο κρεβάτι του. Γιατί δεν μου αρέσει να κοιμάται μαζί μου. Δεν νιωθω σιγουριά. 

Και μενα  μόλις την εβαζα λίκνο ξυπνουσε αλλά τελικά μόλις πήρα άλλο στρώμα στο λίκνο κοιμάται μια χαρά. Ο άντρας μου έχει άστατο ωράριο στην δουλειά και μερικές μέρες δουλεύει βράδυ κ έρχεται το πρωί οπότε θελει να κοιμηθεί. Και όσες φορές του το εχω πει δεν μπορεί.. Ευτυχώς έχω την μαμα μου π έρχεται κ με βοηθάει όταν λείπει τα βράδια.. Εμένα η μικρή είναι 31 ημερών.. Κ ελπίζω σύντομα να κοιμάται περισσοτερο τα βράδια γτ την ημέρα κάτι κάνει... Εσενα πόσο είναι; 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου γεια σας....πως ειστε???εχω μια απορια....το σπυράκι π χε βγαλει ο μικρος με τη κρεμα έφυγε,  ωστοσο εχει βγαλει πολλες κοκκινιλες στον θωρακα κ στη κοιλια...θεωρησα πως ειναι απ τη ζεστη αλλα ειναι εδω κ 3 μερες εκει....αυριο ερχεται η παιδιατρος...το παιδι κ τρωει κ εχει διάθεση δεν εχει πυρετό κ κανει την αναγκη του τακτικα....υπαρχει πιθανότητα να ναι κατο σοβαρό??η τα νεογέννητα βγαζουν γνκ κοκκινιλες που κ που??

Link to comment
Share on other sites

Just now, Agki* είπε:

Εχεις δικιο σε αυτο.Εμας να σου πω την αληθεια μας το ειχαν δωσει και αν εισαι Αθηνα και νομιζεις πως το χρειαζεααι ευχαριστως να στο δωσω.Αυτο ειναι ενα κομματι που νιωθω πολυ ευγνωμοσυνη.Παρα πολυ ανθρωποι μας βοηθησαν σε αυτο το κομματι.Μας εδωσαν τοσα πραγματα,ακομα και τωρα.Αν σου πω πως ρουχα του μωρου μου εχω αγορασει ελαχιστα.Οποτε ευχαριστως να συνεχισω και εγω αυτη την καλη πραξη.Απο μωρακι σε μωρακι!!

Agki*  μου πολύ γλυκό αυτό που είπες. Θα χαρώ πολύ τουλάχιστον να το δοκιμάσω εάν φτάει αυτό η εάν είναι απλά μαμακιας. Εμάς το περιβάλλον μας δεν έχει πολλούς γονείς και όσοι είναι η έχουν ήδη μικρά παιδιά η λίγο μεγαλύτερα και δεν έχουν κρατήσει τιποτα. Οπότε όλα μόνοι μας τα έχουμε πάρει. Θα σου στείλω πμ να κανονίσουμε. 

@Dimitr@17 λες να φτάει το στρώμα; γιατί και στον καναπέ κοιμάται μια χαρά. Μ αρέσει που πηραμε ειδική παραγγελία το πιο καλό στρώμα γιατί μας είχε πει ο παιδίατρος να είναι σκληρό. Για να δούμε αν δοκιμάσω το Πορτ μπεμπέ της @Agki* και κοιμαται θα πρέπει να αλλάξω και της κουνιας το στρώμα.... Εμένα ο μπέμπης είναι 14 ημερών. Είναι και προωρακι. Είναι πολύ μικρούλης ακόμη. Φαντάσου σήμερα έφτασε 2770γρ. Τα φορμακια newborn του κολυμπανε ακόμη.

@Ria@90 μου εμένα βγάζει διάφορες κοκκινίλες αλλά φεύγουν αμέσως. Είτε σε λίγες ώρες είτε την επόμενη μέρα. Χαρακτηριστικα είναι κάτι κοκκινίλες που στην μέση έχουν λίγο λευκό σαν να ξεκινάει να βγει ένα σπυράκι. Αλλά φεύγουν σύντομα. 

  • Μου αρέσει 1

zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Anna17 είπε:

Agki*  μου πολύ γλυκό αυτό που είπες. Θα χαρώ πολύ τουλάχιστον να το δοκιμάσω εάν φτάει αυτό η εάν είναι απλά μαμακιας. Εμάς το περιβάλλον μας δεν έχει πολλούς γονείς και όσοι είναι η έχουν ήδη μικρά παιδιά η λίγο μεγαλύτερα και δεν έχουν κρατήσει τιποτα. Οπότε όλα μόνοι μας τα έχουμε πάρει. Θα σου στείλω πμ να κανονίσουμε. 

@Dimitr@17 λες να φτάει το στρώμα; γιατί και στον καναπέ κοιμάται μια χαρά. Μ αρέσει που πηραμε ειδική παραγγελία το πιο καλό στρώμα γιατί μας είχε πει ο παιδίατρος να είναι σκληρό. Για να δούμε αν δοκιμάσω το Πορτ μπεμπέ της @Agki* και κοιμαται θα πρέπει να αλλάξω και της κουνιας το στρώμα.... Εμένα ο μπέμπης είναι 14 ημερών. Είναι και προωρακι. Είναι πολύ μικρούλης ακόμη. Φαντάσου σήμερα έφτασε 2770γρ. Τα φορμακια newborn του κολυμπανε ακόμη.

@Ria@90 μου εμένα βγάζει διάφορες κοκκινίλες αλλά φεύγουν αμέσως. Είτε σε λίγες ώρες είτε την επόμενη μέρα. Χαρακτηριστικα είναι κάτι κοκκινίλες που στην μέση έχουν λίγο λευκό σαν να ξεκινάει να βγει ένα σπυράκι. Αλλά φεύγουν σύντομα. 

Ναι καπως ετσι ειναι κ αυτα απλα ειναι απλωμενα σε ολο υον θωρακα κ κοιλιά...κ εμενα εβγαζε στο προσωπο έφευγαν την αλλη μερα αλλα αυτα ειναι ακομη εδω....να δουμε τι θα πει αυριο η παιδίατρος ....Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σ κορίτσι μ :))

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna17 είπε:

Agki*  μου πολύ γλυκό αυτό που είπες. Θα χαρώ πολύ τουλάχιστον να το δοκιμάσω εάν φτάει αυτό η εάν είναι απλά μαμακιας. Εμάς το περιβάλλον μας δεν έχει πολλούς γονείς και όσοι είναι η έχουν ήδη μικρά παιδιά η λίγο μεγαλύτερα και δεν έχουν κρατήσει τιποτα. Οπότε όλα μόνοι μας τα έχουμε πάρει. Θα σου στείλω πμ να κανονίσουμε. 

@Dimitr@17 λες να φτάει το στρώμα; γιατί και στον καναπέ κοιμάται μια χαρά. Μ αρέσει που πηραμε ειδική παραγγελία το πιο καλό στρώμα γιατί μας είχε πει ο παιδίατρος να είναι σκληρό. Για να δούμε αν δοκιμάσω το Πορτ μπεμπέ της @Agki* και κοιμαται θα πρέπει να αλλάξω και της κουνιας το στρώμα.... Εμένα ο μπέμπης είναι 14 ημερών. Είναι και προωρακι. Είναι πολύ μικρούλης ακόμη. Φαντάσου σήμερα έφτασε 2770γρ. Τα φορμακια newborn του κολυμπανε ακόμη.

@Ria@90 μου εμένα βγάζει διάφορες κοκκινίλες αλλά φεύγουν αμέσως. Είτε σε λίγες ώρες είτε την επόμενη μέρα. Χαρακτηριστικα είναι κάτι κοκκινίλες που στην μέση έχουν λίγο λευκό σαν να ξεκινάει να βγει ένα σπυράκι. Αλλά φεύγουν σύντομα. 

Α εμενα γεννήθηκε 3,5 κιλά κ πήρε όλες τις μέρες... Ναι είδα διαφορά γτ πριν πιάνουν η μικρούλα μου.. Όπως επίσης κ με την πιπίλα.. Αλλιώς την είχα συνέχεια στο στήθος.. Εμεις σε 9 μέρες 40ντιζουμε...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ria@90 είπε:

Ναι καπως ετσι ειναι κ αυτα απλα ειναι απλωμενα σε ολο υον θωρακα κ κοιλιά...κ εμενα εβγαζε στο προσωπο έφευγαν την αλλη μερα αλλα αυτα ειναι ακομη εδω....να δουμε τι θα πει αυριο η παιδίατρος ....Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σ κορίτσι μ :))

Ρια μου εφόσον θα έρθει η παιδίατρος αύριο θα μάθεις με σιγουριά. Εκεί που ήμουν αν έβλεπαν σημαδάκια κόκκινα σε μωρό έκοβαν λίγο τον θηλασμό κ τα γαλακτομικα στη μητέρα μέχρι να εξετάσουν αν ευθύνεται το μητρικό γαλατάκι. Μην σε αγχώνει αυτό που αναφέρω ως παράδειγμα γτ δεν είναι κάτι σοβαρό και φυσικά διορθώνεται. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna17 είπε:

Αντε με το καλό. Πως την βλέπεις; έχει ηρεμήσει σε σχέση με την αρχή; με την πιπίλα ζητάει φαΐ ανά 3ωρο;

Τώρα με την πιπίλα ναι δεν είναι συνέχεια στο στήθος.. Ανά 3ωρο δεν ξέρω ακόμα.. Ανάλογα πόσο έχει φάει σε κάθε γεύμα... Γενικά είναι ηρεμη μόνο όταν πεινάει κλαίει 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Anna17 @Dimitr@17 και εγώ στον αγώνα της αϋπνίας ενώ για λίγο εδειχνε έφτιαχναν τα πράγματα :shock:

Προσπαθώ κ εγώ να του δώσω πιπιλα και σημερα/αυριο θα δοκιμάσω λίγο μπουκάλι. Αν το πάρει θα παω να πάρω θήλαστρο να παίρνει δικό μου από μπουκάλι. 


IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Dimitr@17 είπε:

Τώρα με την πιπίλα ναι δεν είναι συνέχεια στο στήθος.. Ανά 3ωρο δεν ξέρω ακόμα.. Ανάλογα πόσο έχει φάει σε κάθε γεύμα... Γενικά είναι ηρεμη μόνο όταν πεινάει κλαίει 

Γιατί λένε διαφορά για την πιπίλα. Ότι χάνει γεύματα και τέτοια. Γι αυτό ρωτάω. Της την δίνεις και στον ύπνο; εμένα όλο αγκαλιά θέλει. Δεν μπορώ να κάνω τίποτα χωρίς να τον έχω μαζί. Αλλά για το στήθος μόνο όταν πεινάει ανοίγει το στόμα. Δεν νομίζω ότι με χρησιμοποιεί ακόμη. Και εμένα καλουλης είναι. Μόνο τώρα με τους πονους κλαίει στο άσχετο και τον λυπάμαι αλλά και πάλι λιγο... 

@Kpp83 γιατί να το κάνεις αυτό αν επιτρέπεται; Θα κοιμάται παραπάνω; Πήρα και εγώ θήλαστρο για αργότερα που θα γυρίσω στη δουλειά αλλά για την ώρα το έχω αφήσει στην άκρη. Μου φαίνεται και μπελάς, αποθήκευσε γαλα, αποστείρωσε μπουκάλια, ζέστανε το. Άσε που κλαίει πολύ όταν πεινάει αν είναι να περιμένω να ζεστάνει το γάλα θα έχει ξεσηκώσει όλο τον κόσμο. Αυτά σκέφτομαι και είμαι μπερδεμένη. 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Beboula25 είπε:

Ρια μου εφόσον θα έρθει η παιδίατρος αύριο θα μάθεις με σιγουριά. Εκεί που ήμουν αν έβλεπαν σημαδάκια κόκκινα σε μωρό έκοβαν λίγο τον θηλασμό κ τα γαλακτομικα στη μητέρα μέχρι να εξετάσουν αν ευθύνεται το μητρικό γαλατάκι. Μην σε αγχώνει αυτό που αναφέρω ως παράδειγμα γτ δεν είναι κάτι σοβαρό και φυσικά διορθώνεται. 

Ευχαριστώ πολυυ....πάντως καποιος μας έχει ματιασει δεν εξηγείται τωρα βγάλαμε κ στο ματι κατι....τσιμπλιτσες...εχει κλεισει εντελως το ματι κ δεν ανοίγει εχω στεναχωρηθεί πολυ περιμένω πως κ πως να ερθει η παιδιατρος αυριο ουφ το γλυκάκι μου ποσο ταλαιπωρείται στεναχωριέμαι τοσο να βλεπω το ματακι τ ετσι....

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Kpp83 είπε:

@Anna17 @Dimitr@17 και εγώ στον αγώνα της αϋπνίας ενώ για λίγο εδειχνε έφτιαχναν τα πράγματα :shock:

Προσπαθώ κ εγώ να του δώσω πιπιλα και σημερα/αυριο θα δοκιμάσω λίγο μπουκάλι. Αν το πάρει θα παω να πάρω θήλαστρο να παίρνει δικό μου από μπουκάλι. 

Εγώ οταν βλέπω ότι πεινάει πάρα πολύ ενώ έχει φάει κ από μένα κ δεν την φτάνει της φτιάχνω λίγο ξένο.. Μια φορα τη μέρα για να κοιμηθεί λίγο παραπάνω.. Γτ να της δίνεις το δικό σ με το θήλαστρο. Διπλός κόπος.. Έτσι είναι με την πιπίλα στην αρχή δεν την θέλουν.. Εγώ της έβαλα λίγο από το γαλα μ

Just now, Anna17 είπε:

Γιατί λένε διαφορά για την πιπίλα. Ότι χάνει γεύματα και τέτοια. Γι αυτό ρωτάω. Της την δίνεις και στον ύπνο; εμένα όλο αγκαλιά θέλει. Δεν μπορώ να κάνω τίποτα χωρίς να τον έχω μαζί. Αλλά για το στήθος μόνο όταν πεινάει ανοίγει το στόμα. Δεν νομίζω ότι με χρησιμοποιεί ακόμη. Και εμένα καλουλης είναι. Μόνο τώρα με τους πονους κλαίει στο άσχετο και τον λυπάμαι αλλά και πάλι λιγο... 

@Kpp83 γιατί να το κάνεις αυτό αν επιτρέπεται; Θα κοιμάται παραπάνω; Πήρα και εγώ θήλαστρο για αργότερα που θα γυρίσω στη δουλειά αλλά για την ώρα το έχω αφήσει στην άκρη. Μου φαίνεται και μπελάς, αποθήκευσε γαλα, αποστείρωσε μπουκάλια, ζέστανε το. Άσε που κλαίει πολύ όταν πεινάει αν είναι να περιμένω να ζεστάνει το γάλα θα έχει ξεσηκώσει όλο τον κόσμο. Αυτά σκέφτομαι και είμαι μπερδεμένη. 

Στον ύπνο αν δω ότι ξυπνάει της δίνω λίγο πιπίλα για να νανουριστει.. Γενικά όμως δεν της την δίνω πολύ.. Εμένα η παιδίατρος μου έλεγε να περίμενω μετά τις 40 για πιπίλα μήπως δεν τρώει κ μπερδεύει το στηθος.. Αλλά η δικιά μου δεν μασάει τπτ.. Κ μπιμπερό κ πιπίλα κ στήθος όλα.. Το παιδί όσο είναι να φάει θα φάει μην ανησυχείς 

5 ώρες πρίν, Ria@90 είπε:

Κοριτσια μου γεια σας....πως ειστε???εχω μια απορια....το σπυράκι π χε βγαλει ο μικρος με τη κρεμα έφυγε,  ωστοσο εχει βγαλει πολλες κοκκινιλες στον θωρακα κ στη κοιλια...θεωρησα πως ειναι απ τη ζεστη αλλα ειναι εδω κ 3 μερες εκει....αυριο ερχεται η παιδιατρος...το παιδι κ τρωει κ εχει διάθεση δεν εχει πυρετό κ κανει την αναγκη του τακτικα....υπαρχει πιθανότητα να ναι κατο σοβαρό??η τα νεογέννητα βγαζουν γνκ κοκκινιλες που κ που??

Εμένα έχει βγάλει κάτι σαν κόκκινα σπυράκια στο λαιμό αλλά είναι επειδή είναι χοντρουλα κ της πάνε τα γάλατα στον λαιμό 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Ria@90 είπε:

Ευχαριστώ πολυυ....πάντως καποιος μας έχει ματιασει δεν εξηγείται τωρα βγάλαμε κ στο ματι κατι....τσιμπλιτσες...εχει κλεισει εντελως το ματι κ δεν ανοίγει εχω στεναχωρηθεί πολυ περιμένω πως κ πως να ερθει η παιδιατρος αυριο ουφ το γλυκάκι μου ποσο ταλαιπωρείται στεναχωριέμαι τοσο να βλεπω το ματακι τ ετσι....

Καλημερα!!!! 

Νεα μανουλα μην ανησυχεις πολλα μωρακιααα βγαζουν ετσι τσιμπλιτσες στο ματακι κ εμας ειχε βγαλει ετσι νεογεννητη κ μας ειπε η παιδιατρος με βαμβακι κ ζεστο νερακι καθε φορα π βλεπεις οτι γεμιζει ή με χαμομηλι κ βαμβακι! Αλλιως εχει κ σταγονιτσες ειδικα για αυτο...μην στεναχωριεσαι γιαυτα ειναι περαστικα!!!

  • Ευχαριστώ 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...