Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

Κορίτσια μου όλα όσα είπατε πολύ χρήσιμα αλλά νομίζω τελικά ότι το θέμα το έχω εγώ κ όχι ο μπέμπης. Βιάζομαι αρκετά νομίζω. Αυτός θέλει το χρόνο του και πιπίλα να βάλουμε και να μην πονάει και να κοιμάται μόνος. Απλά από χθες ζορίζεται συνέχεια με τα αέρια και δεν ηρεμεί ούτε στην αγκαλιά μου και σαν νέα μαμά αμφιβάλλω για όσα κάνω. Τον λυπαμε πολύ αλλά από το να κλαίει γοερά 3 ώρες ας μουρμούραει από λίγο όλη μέρα. Θα αντέξω για αυτό λεγόμαστε πλέον μαμάδες. 

Μία απορία ακόμη. Όσες δίνετε και μπουκάλι τι γίνετε με το θηλασμό εκείνη τη φορά; δεν γεμίζει το στήθος σας; η αλλάζει μετά τις 40 μέρες αυτό; 

@vaso_mpempis ούτε εμένα ρευετε κάθε φορά. Και μάλιστα όταν τον βάλω στον ώμο να ρευτει επειδή του πιέζω το στομάχι  πάντα βγάζει γουλιες 

  • Ευχαριστώ 1

zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, vaso_mpempis είπε:

Επίσης οι κολικοί Πότε ξεκινάνε; έχουμε αρχίσει τη γκρίνια απο χτες. Δεν κλαίει αλλά κάθεται ξύπνιος, σφίγγεται και γκρινιάζει.

Και μενα έτσι ακριβώς κάνει 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.paidiatriki.gr/merika_xaraktiristika_pou_blepoume_sta_neogennita/

Κορίτσια διαβάστε αυτό. 

@vaso_mpempis @Dimitr@17 και εμένα. Ο παιδίατρος μου είπε είναι κολικοι και μου έδωσε προβιοτικα. Επίσης όταν έχει αέρια η κακά ηρεμεί. Από την δεύτερη εβδομάδα μέχρι 3-4 μήνες διαβάζω ότι κρατάνε. Εμάς μας άρχισε στις 13 μέρες. Λογικα στα ίδια είμαστε λοιπόν όλες. 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ κοριτσια μου που με καθησύχασατε ειστε ολες υπεροχες. Η παιδίατρος ηρθε τα βρηκε ολα κομπλε το ταρζανακι μου παιρνει βαρος ευτυχως κ ειναι γερο ειπε..δοξα τον θεό γτ ειχα πεσει ψυχολογικά..για το ματι μας εδωσε κολλυριο κ ηδη ειναι καλυτερα με τις πρωτες σταγόνες που βαλαμε....ο ομφαλος επεσε βάζουμε μονο οινόπνευμα...αυτα εν ολίγοις....

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ria@90 είπε:

Ευχαριστώ κοριτσια μου που με καθησύχασατε ειστε ολες υπεροχες. Η παιδίατρος ηρθε τα βρηκε ολα κομπλε το ταρζανακι μου παιρνει βαρος ευτυχως κ ειναι γερο ειπε..δοξα τον θεό γτ ειχα πεσει ψυχολογικά..για το ματι μας εδωσε κολλυριο κ ηδη ειναι καλυτερα με τις πρωτες σταγόνες που βαλαμε....ο ομφαλος επεσε βάζουμε μονο οινόπνευμα...αυτα εν ολίγοις....

Σούπερ!!!!!!!! Άντε Αγάπη μου να ηρεμήσεις κι εσύ.  Έμας ο ομφαλός δεν έπεσε ακόμα κι εμείς οινόπνευμα βαζουμε


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

@Ria@90 Μπράβο μαμά κ γιος. 

P.S. Μετά τα 40ημερο αν έχεις ακόμα τόσο άγχος θα αρχίσω πάλι τις φωνές!

Απογοητεύτηκα και εγώ λιγάκι αυτές τις μέρες και οι παλαιές μανούλες του κύκλου μου δεν βοηθούν. Πάνω που κοιμόταν καμμία εβδομάδα το βράδυ τώρα πάλι τα ίδια. Γερμανικά νούμερο...

Οι άλλες μου λένε ότι τώρα που σραντίζει δεν πρέπει να το κάνει αυτό κ ότι τα δικά.τους κοιμόντουσαν με ένα μόνο ξύπνημα όπου τα κινούσαν λίγο χωρίς να τα θηλάσουν. Πρέπει άραγε να του βάλω πρόγραμμα στο θηλασμό πλέον; 

  • Μου αρέσει 1

IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , vaso_mpempis είπε:

Σούπερ!!!!!!!! Άντε Αγάπη μου να ηρεμήσεις κι εσύ.  Έμας ο ομφαλός δεν έπεσε ακόμα κι εμείς οινόπνευμα βαζουμε

Εγω οταν ειδα πως επεσε ημουν μονη στο σπιτι να δεις πανικος π με επιασε  χαχα...

Just now, Kpp83 είπε:

@Ria@90 Μπράβο μαμά κ γιος. 

P.S. Μετά τα 40ημερο αν έχεις ακόμα τόσο άγχος θα αρχίσω πάλι τις φωνές!

Απογοητεύτηκα και εγώ λιγάκι αυτές τις μέρες και οι παλαιές μανούλες του κύκλου μου δεν βοηθούν. Πάνω που κοιμόταν καμμία εβδομάδα το βράδυ τώρα πάλι τα ίδια. Γερμανικά νούμερο...

Οι άλλες μου λένε ότι τώρα που σραντίζει δεν πρέπει να το κάνει αυτό κ ότι τα δικά.τους κοιμόντουσαν με ένα μόνο ξύπνημα όπου τα κινούσαν λίγο χωρίς να τα θηλάσουν. Πρέπει άραγε να του βάλω πρόγραμμα στο θηλασμό πλέον; 

Ρε συ η πρωτη παιδιατρος π επελεξα με αγχωσε πολυ κ χωρις ιδιαοτερο λογο....κ ετσι αλλαξα ...αυτη που εχω τωρα τι να σου πω τοσο πολυ αγαπά τη δουλειά της τοσο εμεπειρη π με καθησύχασε τοσο σε ολα...η γυναίκα ηρθε μολις εκελεισε το γραφειο της το βράδυ αρκει να δει το μωρο...θεωρω με τους κατάλληλους γιατρούς σου φευγει κ το αγχος...αν ακουγα την αλλη θα πηγαινα επείγοντα χωρις λογο κ ισως οντως κολλουσε τπτ ο μικρος απ τ νοσοκομειο....αλλααααα ναι μετα τις 40 μερες χαχα δεν θα μαι ετσι το ειπε κ η παιδιατρος απλα τωρα ειναι οι πρωτες μερες μωρε καλα καλα να τον πιανω δεν ξερω.....

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Ria@90 είπε:

Εγω οταν ειδα πως επεσε ημουν μονη στο σπιτι να δεις πανικος π με επιασε  χαχα...

Ρε συ η πρωτη παιδιατρος π επελεξα με αγχωσε πολυ κ χωρις ιδιαοτερο λογο....κ ετσι αλλαξα ...αυτη που εχω τωρα τι να σου πω τοσο πολυ αγαπά τη δουλειά της τοσο εμεπειρη π με καθησύχασε τοσο σε ολα...η γυναίκα ηρθε μολις εκελεισε το γραφειο της το βράδυ αρκει να δει το μωρο...θεωρω με τους κατάλληλους γιατρούς σου φευγει κ το αγχος...αν ακουγα την αλλη θα πηγαινα επείγοντα χωρις λογο κ ισως οντως κολλουσε τπτ ο μικρος απ τ νοσοκομειο....αλλααααα ναι μετα τις 40 μερες χαχα δεν θα μαι ετσι το ειπε κ η παιδιατρος απλα τωρα ειναι οι πρωτες μερες μωρε καλα καλα να τον πιανω δεν ξερω.....

Εμάς την μέρα που ήρθε ο παιδίατρος σταματήσαμε να αγχώνομαστε. Ειδικά για το πιάσιμο ο γιατρός τον σήκωσε από τα χέρια κάποια στιγμή για να ελέγξει δύναμη. Ε αυτό ηταν από τότε κατάλαβα οτι το μόνο που πρέπει να προσέχω είναι ο αυχένας, το υπόλοιπο σώμα δεν πρέπει να το φοβάμαι Πολύ σημαντικο ο γιατρός να σε ξεαγχωνει.

Τον έκανες μπάνιο σε μπανακι Ρια; Εμένα μου είπε 2 μέρες Οινόπνευμα ακόμη και μετά μπορώ. Έχει πέσει από την Παρασκευή αλλά στο μπάνιο δεν τον έβαλα ακόμη. Μεγάλη φασαρία μου φαίνεται. Στη βρύση τον πλένω σε 5 λεπτα.

  • Μου αρέσει 2

zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Kpp83 είπε:

@Ria@90 Μπράβο μαμά κ γιος. 

P.S. Μετά τα 40ημερο αν έχεις ακόμα τόσο άγχος θα αρχίσω πάλι τις φωνές!

Απογοητεύτηκα και εγώ λιγάκι αυτές τις μέρες και οι παλαιές μανούλες του κύκλου μου δεν βοηθούν. Πάνω που κοιμόταν καμμία εβδομάδα το βράδυ τώρα πάλι τα ίδια. Γερμανικά νούμερο...

Οι άλλες μου λένε ότι τώρα που σραντίζει δεν πρέπει να το κάνει αυτό κ ότι τα δικά.τους κοιμόντουσαν με ένα μόνο ξύπνημα όπου τα κινούσαν λίγο χωρίς να τα θηλάσουν. Πρέπει άραγε να του βάλω πρόγραμμα στο θηλασμό πλέον; 

Καλημερα κοριτσι το καθε παιδακι ειναι διαφορετικο αυτο να το θυμασαι επισης νομιζω οι παλιες μανουλες ξεχνανε με τον καιρο κ νομιζουν οτι τα μωρα τους ηταν απο παντα προγραμματισμενα! Απο οσο ξερω πταν θηλαζεις αποκλειστικά δεν μπαινει το μωρο σε προγραμμα συνηθως στο φτιαχνει μονο του ακομα κ αν αυτο σημαινει στηθος καθε μια ωρα η κ πιο συντομα σε αυτο θα σε κατατοπισει η @nanoula90 εχει πολυ εμπειρια στο θεμα ξενυχτι. Επισης ισως περναει κ καποιο αλμα υπομονη!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το άλμα δεν ξέρω πώς να το υπολογίσω καθότι μετράει λέει από την ΠΗΤ και εμάς γεννήθηκε 4 εβδομάδες νωρίτερα... 

Τσακωνομαι και με τον άντρα μου που του δίνω μπουκάλι δοκιμαστικά (30ml ίσα να το συνηθίζει σιγά σιγα) και εκει που εκσνα αμσν να τον πεισω για το ξενο, για να δω αν εχει νοημσ να αγοράσω θήλαστρο... του ειπαν λέει ότι μεγαλώνει κ δεν χορταίνει για αυτό γκρινιάζει. Έχει δε πειστεί για τη θεωρία του δείχνοντας μου ότι ο μπέμπης ζορίζεται να φάει 30ml από το μπουκάλι.

Κουρασμένη νιώθω σήμερα Κ απογοητευμένη κ είναι απαράδεκτο γιατί σαραντιζει ένα υγιέστατο μωράκι κ είναι ντροπή να γκρινιάζω.


IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vasoth. είπε:

Καλημερα κοριτσι το καθε παιδακι ειναι διαφορετικο αυτο να το θυμασαι επισης νομιζω οι παλιες μανουλες ξεχνανε με τον καιρο κ νομιζουν οτι τα μωρα τους ηταν απο παντα προγραμματισμενα! Απο οσο ξερω πταν θηλαζεις αποκλειστικά δεν μπαινει το μωρο σε προγραμμα συνηθως στο φτιαχνει μονο του ακομα κ αν αυτο σημαινει στηθος καθε μια ωρα η κ πιο συντομα σε αυτο θα σε κατατοπισει η @nanoula90 εχει πολυ εμπειρια στο θεμα ξενυχτι. Επισης ισως περναει κ καποιο αλμα υπομονη!

Ακουσα ξενυχτια?? Καλα ακουσα??? Χαχα.

@Kpp83 κοριτσι μου ειναι πολυ μικρο το μωρακι σου. Εννοειται πως θα ξυπναει κ πως ειναι φυσιολογικο ολο αυτο. Συμφωνω με την Βασω, προφανως οι γνωστες σου μανουλες εχουν ξεχασει πως ηταν. Ή μπορει κ οντως να ηταν απο τις τυχερες που τα μωρα τους κοιμοντουσαν, αλλα να θυμασαι αυτες οι περιπτωσεις ειναι η εξαιρεση κ οχι ο κανονας, οσον αφορα θηλαζοντα.

Ειμαστε 6 μηνων και ξυπναμε το βραδυ απο 3 το ελαχιστο εως και 6 φορες. Καπου στον 3ο μηνα ειχε φτιαξει το πραγμα με ενα ή δυο ξυπνηματα, αλλα το ξαναχαλασε κ εκ τοτε πορευομαστε οπως προειπα. Μεχρι τον 6ο μηνα ειναι δυσκολο ενα μωρο να εχει σταθερο προγραμμα υπνου. Θα περασεις περιοδους οπου θα κοιμαται σερι αρκετες ωρες, αλλα ξαφνικα σε μια μερα μπορει να το ανατρεψει και να ξυπναει 3 και 4 φορες. Απο τον 4ο μηνα κ μετα θα σου φτιαξει ενα υποτυπωδες προγραμμα. Δεν ειναι κ ολες οι περιπτωσεις ιδιες. Το μωρο θα σου φτιαξει το προγραμμα, στον θηλασμο ειναι δυσκολο να μπει εξαλλου. Αλλα μην ανησυχεις, σιγουρα μεγαλωνοντας θα ειναι πιο ευκολα τα πραγματα. Οι θηλασμοι θα κρατανε 5 λεπτα μονο και ισως κ το δικο σου το μωρακι κοιμαται καλα το βραδυ. Οπλισου με υπομονη και θα δεις βελτιωση με τον καιρο!

 

  • Ευχαριστώ 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kpp83 είπε:

Αυτό με το άλμα δεν ξέρω πώς να το υπολογίσω καθότι μετράει λέει από την ΠΗΤ και εμάς γεννήθηκε 4 εβδομάδες νωρίτερα... 

Τσακωνομαι και με τον άντρα μου που του δίνω μπουκάλι δοκιμαστικά (30ml ίσα να το συνηθίζει σιγά σιγα) και εκει που εκσνα αμσν να τον πεισω για το ξενο, για να δω αν εχει νοημσ να αγοράσω θήλαστρο... του ειπαν λέει ότι μεγαλώνει κ δεν χορταίνει για αυτό γκρινιάζει. Έχει δε πειστεί για τη θεωρία του δείχνοντας μου ότι ο μπέμπης ζορίζεται να φάει 30ml από το μπουκάλι.

Κουρασμένη νιώθω σήμερα Κ απογοητευμένη κ είναι απαράδεκτο γιατί σαραντιζει ένα υγιέστατο μωράκι κ είναι ντροπή να γκρινιάζω.

Γεια σου κορίτσι μου. Γιατί τσακώνεστε για το μπουκάλι; Θεωρώ πως είναι άνευ λογου το συγκεκριμενο γιατί το παν είναι τι θέλει το μωρό και τι πρέπει για το μωρό.Εννοειται πως θέλετε το καλύτερο απλώς καποιες φορες πρόκειται για δικες μας προσκολλησεις.  Όσο για το ότι γκρινιάζει επειδή μπορεί να πεινάει συμφωνώ πως ισως ναι. Σε εμενα τουλάχιστον αυτό συνέβη κ εψαχνα να βρω τον λόγο και ελεγα πως πονάει. Δοκίμασε για παραπάνω γάλα να δεις τι συμβαίνει.  Αν δεν προτιμας συμπλήρωμα πάρε θηλαστρο και κάνε τράπεζα. 

Για το μπουκάλι απλώς θέλει χρόνο είναι τόσο μωράκι που δεν ισχύει η θεωρία του “δεν το θέλει”. 

Αν καταφερεις σήμερα έστω και λιγάκι ξεκουράσου να χαλαρώσεις.

 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...