Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

Κορίτσια καλημερα!.Ηθελα να πω στις νεες μανουλες αν δυσκολεύονται με διαφορα πράγματα στην καθημερινότητα, θηλασμό, κολικους,υπνο μπάνιο κτλ. Βοηθάει τρομερά αν πάρετε μια μαια. Εγώ πηρα και με βοηθησε απιστευτα. Δειτε αν δικαιούστε και απο το ταμείο ψαξτε το μπορεί να εχετε δωρεαν επισκεψεις. Βοηθάει και στην ψυχολογία.  Ξερω και μια πολυ καλή οποια χρειαστεί ας μου στειλει μην. 

  • Μου αρέσει 2

DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια έφτιαξε η μαμα μου κάτι αλμυρές κρέπες με κρέμα γάλακτος λέτε να πειράζει στο θηλασμό; έφαγα χτες και όλο σφίγγεται το μωρό. Ξέρετε κανένα καλό βιβλίο να μου προτείνετε για διατροφή κατά το θηλασμο;


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Κωνσταντίνα16 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια τι κάνετε; Ξέρει μήπως καμιά αν γεννησουμε πρόωρα αν παίρνουμε από το ΙΚΑ λεφτά;;

Παιρνεις κανονικα οτι δικαιουσαι κ αν γενναγες στην ωρα σου εκτος αν γεννησεις 25η κ κατω

  • Μου αρέσει 1

0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται πως θα φτιάχνει την παραγωγή αν χρειάζεται παραπάνω κάνω λάθος;

Για αυτό φοβάμαι το μπουκάλι, τα έχω πάει τόσο καλά ως τώρα με το θηλασμό. Ισχύει όμως ότι το βράδυ τρώει ΤΌΣΟ που αδειάζει τελείως το στήθος μου. Του δίνω λίγο να μάθει το μπουκάλι, αλλά όχι ολόκληρο γεύμα.

Νομίζω πάντως ότι κάτι γίνεται με το μέρα vs νύχτα εκεί αποτυγχανω...

Θήλαστρο θα πάρω αυτό το ΣΚ.


IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Anna17 είπε:

Εμάς την μέρα που ήρθε ο παιδίατρος σταματήσαμε να αγχώνομαστε. Ειδικά για το πιάσιμο ο γιατρός τον σήκωσε από τα χέρια κάποια στιγμή για να ελέγξει δύναμη. Ε αυτό ηταν από τότε κατάλαβα οτι το μόνο που πρέπει να προσέχω είναι ο αυχένας, το υπόλοιπο σώμα δεν πρέπει να το φοβάμαι Πολύ σημαντικο ο γιατρός να σε ξεαγχωνει.

Τον έκανες μπάνιο σε μπανακι Ρια; Εμένα μου είπε 2 μέρες Οινόπνευμα ακόμη και μετά μπορώ. Έχει πέσει από την Παρασκευή αλλά στο μπάνιο δεν τον έβαλα ακόμη. Μεγάλη φασαρία μου φαίνεται. Στη βρύση τον πλένω σε 5 λεπτα.

Ακριβως αυτο μετα απ την εξεταση μ εφυγε ο φοβος να τον πιανω για τον ιδιοα ακριβως λογο με εσενα χαχα...μ ειπε κανονικα μπανακι απλα να του βαζω μπολικο οινοπνευμα κ αν θελω να το ριχνω απευθείας πανω κ αν δεν εχει καθαρίσει μεχρι τη δευτερα να τη παρω κ παλι μ ειπε δε τρέχει κ τπτ θα μ πει τι να κανω...χθες παντως κ εγω δεν υο πειραξα στο μπανιο αν κ ειπε πως μπορώ....λεω να περιμενω καμια μερα ακομη......ναι μεγαλο ζητημα ο γιατρος αυτο ισχυει!!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ria@90 είπε:

Ακριβως αυτο μετα απ την εξεταση μ εφυγε ο φοβος να τον πιανω για τον ιδιοα ακριβως λογο με εσενα χαχα...μ ειπε κανονικα μπανακι απλα να του βαζω μπολικο οινοπνευμα κ αν θελω να το ριχνω απευθείας πανω κ αν δεν εχει καθαρίσει μεχρι τη δευτερα να τη παρω κ παλι μ ειπε δε τρέχει κ τπτ θα μ πει τι να κανω...χθες παντως κ εγω δεν υο πειραξα στο μπανιο αν κ ειπε πως μπορώ....λεω να περιμενω καμια μερα ακομη......ναι μεγαλο ζητημα ο γιατρος αυτο ισχυει!!!!!

Ναι καλέ. Να νιώθεις ότι αν θες να ρωτήσεις κάτι θα τον πάρεις και θα σου βρει λύση. Πάντως εμάς ειναι καθαρός ο αφαλος τώρα. Θα δεις δεν θα έχει τίποτα επάνω σε λίγες μέρες.

@Κωνσταντίνα16 εγώ γέννησα 35+5 και μου είπαν πριν την 35 εβδομάδα χρειάζεται μια βεβαίωση προωροτητας από το γιατρό μου. Τίποτα άλλο. Και για καλό και για κακό μου έφτιαξε μια ο γιατρός μου και την σφράγισε το νοσοκομείο. 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Kpp83 είπε:

Υποτίθεται πως θα φτιάχνει την παραγωγή αν χρειάζεται παραπάνω κάνω λάθος;

Για αυτό φοβάμαι το μπουκάλι, τα έχω πάει τόσο καλά ως τώρα με το θηλασμό. Ισχύει όμως ότι το βράδυ τρώει ΤΌΣΟ που αδειάζει τελείως το στήθος μου. Του δίνω λίγο να μάθει το μπουκάλι, αλλά όχι ολόκληρο γεύμα.

Νομίζω πάντως ότι κάτι γίνεται με το μέρα vs νύχτα εκεί αποτυγχανω...

Θήλαστρο θα πάρω αυτό το ΣΚ.

Το βράδυ λένε οι γιατροί αναζητούν περισσότερη τροφή αλλα δεν θυμαμαι το γιατί. Μετο μπουκάλι θα χορταίνει πιο γρήγορα και πιο εύκολα οποτε αρχικά είναι πως θα μάθει αυτή την διαφορα. Αν δίνεις μια δυο φορες φορες την ημέρα δεν νομίζω πως θα μειωθεί το γάλα σου. Εγω που έχω λίγη ποσότητα 16 μερες εκεί κ τώρα σπίτι μας δεν έχει μειωθεί και σκέψου πως τα βραδυα δεν έβγαζα ούτε με το θηλαστρο παρα μόνο λιγες φορες.Ισως πάλι μια σύμβουλος σε βοηθούσε στο πως να το κανεις. 

3 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Κορίτσια έφτιαξε η μαμα μου κάτι αλμυρές κρέπες με κρέμα γάλακτος λέτε να πειράζει στο θηλασμό; έφαγα χτες και όλο σφίγγεται το μωρό. Ξέρετε κανένα καλό βιβλίο να μου προτείνετε για διατροφή κατά το θηλασμο;

Αν ρωτούσες τον παιδίατρο; Σε εμενα εκεινος μου είπε τα μη και τα ναι. 

Αν φας κάτι σήμερα θα τον πειραξει σήμερα όχι αύριο. Αφου φάμε ή πιούμε κάτι το πικ είναι στη μια ώρα. Αν περάσει τρίωρο έχει σχεδόν φύγει.  

 

 

 

 

 

  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Beboula25 είπε:

Το βράδυ λένε οι γιατροί αναζητούν περισσότερη τροφή αλλα δεν θυμαμαι το γιατί. Μετο μπουκάλι θα χορταίνει πιο γρήγορα και πιο εύκολα οποτε αρχικά είναι πως θα μάθει αυτή την διαφορα. Αν δίνεις μια δυο φορες φορες την ημέρα δεν νομίζω πως θα μειωθεί το γάλα σου. Εγω που έχω λίγη ποσότητα 16 μερες εκεί κ τώρα σπίτι μας δεν έχει μειωθεί και σκέψου πως τα βραδυα δεν έβγαζα ούτε με το θηλαστρο παρα μόνο λιγες φορες.Ισως πάλι μια σύμβουλος σε βοηθούσε στο πως να το κανεις. 

Αν ρωτούσες τον παιδίατρο; Σε εμενα εκεινος μου είπε τα μη και τα ναι. 

Αν φας κάτι σήμερα θα τον πειραξει σήμερα για αρκετες ωρες,όχι αύριο. 

Η παιδίατρος μου είπε Όχι σε αλκοόλ και οχι σε ότι περιέχει καφεΐνη. Δεν μου απέκλεισε καμία τροφή μου είπε απλα να τις εισάγω μια μια και βλέπουμε.

Είναι εντάξει τώρα σταμάτησε να σφίγγεται. Θα δούμε.. 

  • Μου αρέσει 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

On 25/6/2019 at 11:25 ΜΜ, vaso_mpempis είπε:

5 λεπτα. Δικό μου ναι

Εμένα τέταρτο μου είχε πει να την κρατάω. 

16 ώρες πρίν, Kpp83 είπε:

@Ria@90 Μπράβο μαμά κ γιος. 

P.S. Μετά τα 40ημερο αν έχεις ακόμα τόσο άγχος θα αρχίσω πάλι τις φωνές!

Απογοητεύτηκα και εγώ λιγάκι αυτές τις μέρες και οι παλαιές μανούλες του κύκλου μου δεν βοηθούν. Πάνω που κοιμόταν καμμία εβδομάδα το βράδυ τώρα πάλι τα ίδια. Γερμανικά νούμερο...

Οι άλλες μου λένε ότι τώρα που σραντίζει δεν πρέπει να το κάνει αυτό κ ότι τα δικά.τους κοιμόντουσαν με ένα μόνο ξύπνημα όπου τα κινούσαν λίγο χωρίς να τα θηλάσουν. Πρέπει άραγε να του βάλω πρόγραμμα στο θηλασμό πλέον; 

Ο θηλασμός δεν έχει πρόγραμμα. Επίσης είναι πολύ μικρό λογικό να ξυπνάει απορώ με αυτές που στο είπαν. Επίσης καλα κάνεις κ δίνεις κ μπουκάλι δεν θα μειωθεί το γάλα από την στιγμή που βάζεις το μωρό. Το βράδυ το γάλα μας γίνεται πιο λιπαρό ίσως γι'αυτό αναζητούν περισσότερο. Επίσης το στήθος δεν αδειάζει. 

1 hour ago, vaso_mpempis είπε:

Η παιδίατρος μου είπε Όχι σε αλκοόλ και οχι σε ότι περιέχει καφεΐνη. Δεν μου απέκλεισε καμία τροφή μου είπε απλα να τις εισάγω μια μια και βλέπουμε.

Είναι εντάξει τώρα σταμάτησε να σφίγγεται. Θα δούμε.. 

Το πιο σωστό σου είπε η παιδίατρος σου. Εμενα μου απέκλεισε τροφές τρομερό λάθος. 

  • Ευχαριστώ 2

nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα κοριτσια,

Εχω παρα πολυ καιρο να γραψω. Μπαινω ομως που και που και διαβαζω τα νεα σας.

Ευχομαι καταρχας οτι καλυτερο στις νεες μανουλες! Να ειναι υγiη και ευτυχισμενα τα μωρακια σας!

Εμεις ειμαστε 2,5 μηνων τωρα πια και δυστυχως δε θηλαζουμε εδω και αρκετο καιρο....

Εχω στενοχωρεθει παρα πολυ γιατι νομιζω πως δεν προσπαθησα αρκετα παρολο που πραγματικα εφτασα στα ορια μου καποιες στιγμες.

Ξερω οτι θα μου πειτε πως το σημαντικοτερο ειναι να ειμαστε ηρεμες για να ειναι ευτυχισμενα και τα μωρακια, ομως εγω νιωθω  οτι της στερησα κατι ιδιαιτερα πολυτιμο....

Γενικα περασα ενα διαστημα πολυ ασχημα ψυχολογικα και εξακολουθω να εχω εναλλαγες στη διαθεση μου. Μου εχουν μεινει και αρκετα κιλα και δεν μπορω να συνηθισω την εικονα μου με τιποτα, μιας και πριν την εγκυμοσυνη ημουν αδυνατη και αρκετα γυμνασμενη...προσπαθω αλλα δε βλεπω διαφορα ουτε στα κιλα κατι ιδιαιτερο.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!

Ηθελα να σας ρωτησω κατι, το εχω αναφερει παλι στο θεμα..η μπεμπα μου προτιμα να κοιμαται απο τη δεξιά πλευρά και γενικα εχει το κεφαλακι της τις περισσοτερες φορες στραμμενο προς τα εκει.

Ομως παρατηρω οτι απο τη δεξια πλευρα ειναι πιο πλακουτσωτο...φτιαχνει αυτο βρε παιδια;

Εχω αρχισει και ανησυχω...


aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, fairy-mary είπε:

Καλημερα κοριτσια!

Ηθελα να σας ρωτησω κατι, το εχω αναφερει παλι στο θεμα..η μπεμπα μου προτιμα να κοιμαται απο τη δεξιά πλευρά και γενικα εχει το κεφαλακι της τις περισσοτερες φορες στραμμενο προς τα εκει.

Ομως παρατηρω οτι απο τη δεξια πλευρα ειναι πιο πλακουτσωτο...φτιαχνει αυτο βρε παιδια;

Εχω αρχισει και ανησυχω...

Επειδη κ μενα το εχει αυτο μου ειπαν απο τη μοναδα οτι γενικα τα προωρα εχουν την ταση να γυρνανε δεξια.προσπαθησε να της βαζεις το κεφαλακι απο την αλλα μεριά οσο περισσότερο γινεται ο φυσιοθεραπευτης μου ειπε να της βαζω παιχνιδακια στην αριστερη μερια της κουνιας για να της τραβανε την προσοχη κ γενικα ολες οι αντιδρασεις να ειναι προς την αντιθετη πλευρα να της μιλας απο εκεί κτλ εμενα στη βδομαδα συνηθισε κ καθοταν θα στρωσει αν κανεις αυτα αν συνεχισει να μενει δεξια θα μεινει πλακουτσωτο. Ολα ειναι θεμα μνημης στα προωρα αν της το αλλαξεις σιγα σιγα θα θυμαται να μενει κ αριστερα περισσότερο.επισης μου ειπαν κ στο ταισμα καθε φορα να της αλλαζω πλευρα να μη συνηθιζει στη μια 


0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vasoth. είπε:

Επειδη κ μενα το εχει αυτο μου ειπαν απο τη μοναδα οτι γενικα τα προωρα εχουν την ταση να γυρνανε δεξια.προσπαθησε να της βαζεις το κεφαλακι απο την αλλα μεριά οσο περισσότερο γινεται ο φυσιοθεραπευτης μου ειπε να της βαζω παιχνιδακια στην αριστερη μερια της κουνιας για να της τραβανε την προσοχη κ γενικα ολες οι αντιδρασεις να ειναι προς την αντιθετη πλευρα να της μιλας απο εκεί κτλ εμενα στη βδομαδα συνηθισε κ καθοταν θα στρωσει αν κανεις αυτα αν συνεχισει να μενει δεξια θα μεινει πλακουτσωτο. Ολα ειναι θεμα μνημης στα προωρα αν της το αλλαξεις σιγα σιγα θα θυμαται να μενει κ αριστερα περισσότερο.επισης μου ειπαν κ στο ταισμα καθε φορα να της αλλαζω πλευρα να μη συνηθιζει στη μια 

Εννοεις και εσενα ειναι καπως πλακουτσωτο η και εσενα γυρναει απο τη δεξια πλευρα;

Μολις εφυγε η παιδιατρος και μου ειπε οτι εχει μια ελαφρια κλιση το κεφαλι της οντως και να προσπαθω γενικα να της δινω ερεθισματα απο την αλλη πλευρα, οπως ακριβως σου ειπαν και εσενα.

Απ οτι καταλαβα θα διορθωθει αυτο στο κεφαλι της, η κλιση εννοω..


aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Vasoth. είπε:

Παιρνεις κανονικα οτι δικαιουσαι κ αν γενναγες στην ωρα σου εκτος αν γεννησεις 25η κ κατω

 

20 ώρες πρίν, Anna17 είπε:

Ναι καλέ. Να νιώθεις ότι αν θες να ρωτήσεις κάτι θα τον πάρεις και θα σου βρει λύση. Πάντως εμάς ειναι καθαρός ο αφαλος τώρα. Θα δεις δεν θα έχει τίποτα επάνω σε λίγες μέρες.

@Κωνσταντίνα16 εγώ γέννησα 35+5 και μου είπαν πριν την 35 εβδομάδα χρειάζεται μια βεβαίωση προωροτητας από το γιατρό μου. Τίποτα άλλο. Και για καλό και για κακό μου έφτιαξε μια ο γιατρός μου και την σφράγισε το νοσοκομείο. 

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια!!


 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...