Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 14 λεπτά , Neverstop είπε:

      Νομίζω η κοπέλα δεν έκανε αυτό με το σταυρό για αυτό ρωτάω. Κάποια βγάζουν μόνο μία γραμμή

      Ναι κάλε το κατάλαβα απλώς επειδή είναι ίδιο μαρκα υπέθεσα πως δείχνει και αυτό πάνω από 25 μονάδες !!

      αυτο που έκανε η κοπέλα δείχνει κάθετη γραμμή και έχει μια άχνη κάθετη 

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

Just now, Ria@90 είπε:

Ευχαριστώ πολύ...πες μ λιγο τη δική σ ιστορία περι αλλεργιας κ θηλασμού γτ κ εμεις ενω ήμασταν καλύτερα επιστρέψαμε στις παρσινες κενώσεις με Βλεννη εχω κοψει σχεδον τα πάντα..ισβς τον πείραξε το ταχινι π περιείχε μεσα σογια... η παιδίατρος μ ειχε πει πως 4μιση μηνών ισως ξεκινήσουμε στεραια αν δεν βελτιωθεί η κατασταση.. αλλα εγω θέλω να συνεχισω να θηλάζω μεχρι κ 6 μηνων τουλάχιστον....

Δεν υπάρχει πρόβλημα να θηλάζεις. Ακόμη και 2 χρόνια. Έτσι μου είπαν εμένα. Έτσι και αλλιώς σιγά σιγά κάνουμε εισαγωγή στις αλλεργιογονες τροφές. Εμένα είχε υπερβολικά αέρια και πονους τους οποίους αποδοσαμε σε αλλεργία στα γαλακτοκομικα. Νομίζω βέβαια οτι εκείνη την περίοδο εκλεγε τόσο λόγο της οισοφαγιτιδας. Τέλος πάντων ενώ εγώ είχα κόψει τα πάντα ξαφνικά μετά το εμβόλιο ο μικρός αρχίζει πράσινες κενώσεις μόνιμα και αίμα. Τριχουλες στην αρχή και πιο πολύ μετά. Ο γιατρός είπε οι πράσινες κενώσεις δεν πειράζουν όμως το παιδί εκλεγε πολύ. Πήγαμε τελικά σε γαστρεντερολογο. Μου είπε να κόψω μόνο τις βασικές κατηγορίες αλλςργιων και όλα τα άλλα να τα φάω. Μετά σταδιακά ανά 15 μέρες θα εισάγουμε και μια αλλεργιογονα τροφή. Με τελευταία τα γαλακτοκομικα μετά τους 6 μήνες. Και συνέστησε και σε εμάς στέρεες από 4.5 μηνών. Δεν ξέρω όμως αν το κάνω γιατί το παιδί πάει πολύ καλά. Χωρίς αίμα και ακόμη και με όσπρια και φουλ λαχανικά δεν έχει πονους με τα  αερια πια. 

  • Ευχαριστώ 1

zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Anna17 είπε:

Δεν υπάρχει πρόβλημα να θηλάζεις. Ακόμη και 2 χρόνια. Έτσι μου είπαν εμένα. Έτσι και αλλιώς σιγά σιγά κάνουμε εισαγωγή στις αλλεργιογονες τροφές. Εμένα είχε υπερβολικά αέρια και πονους τους οποίους αποδοσαμε σε αλλεργία στα γαλακτοκομικα. Νομίζω βέβαια οτι εκείνη την περίοδο εκλεγε τόσο λόγο της οισοφαγιτιδας. Τέλος πάντων ενώ εγώ είχα κόψει τα πάντα ξαφνικά μετά το εμβόλιο ο μικρός αρχίζει πράσινες κενώσεις μόνιμα και αίμα. Τριχουλες στην αρχή και πιο πολύ μετά. Ο γιατρός είπε οι πράσινες κενώσεις δεν πειράζουν όμως το παιδί εκλεγε πολύ. Πήγαμε τελικά σε γαστρεντερολογο. Μου είπε να κόψω μόνο τις βασικές κατηγορίες αλλςργιων και όλα τα άλλα να τα φάω. Μετά σταδιακά ανά 15 μέρες θα εισάγουμε και μια αλλεργιογονα τροφή. Με τελευταία τα γαλακτοκομικα μετά τους 6 μήνες. Και συνέστησε και σε εμάς στέρεες από 4.5 μηνών. Δεν ξέρω όμως αν το κάνω γιατί το παιδί πάει πολύ καλά. Χωρίς αίμα και ακόμη και με όσπρια και φουλ λαχανικά δεν έχει πονους με τα  αερια πια. 

Οταν παμε για το δεύτερο εμξβόλιο θα δούμε τι θα μ πειιι..μολις ο μικρός μ εριξε μια κουτουλια πλάγια με το κεφαλι του κατευθείαν στο στομα μ ηταν λιγο δυνατή λιγο μουδιασαν τα δόντια ..εχει τύχει σε καμια ..πω τελευταια πολυ ανήσυχος ειναι...λετε να παρβ παιδίατρο τηλέφωνο?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ria@90 είπε:

Οταν παμε για το δεύτερο εμξβόλιο θα δούμε τι θα μ πειιι..μολις ο μικρός μ εριξε μια κουτουλια πλάγια με το κεφαλι του κατευθείαν στο στομα μ ηταν λιγο δυνατή λιγο μουδιασαν τα δόντια ..εχει τύχει σε καμια ..πω τελευταια πολυ ανήσυχος ειναι...λετε να παρβ παιδίατρο τηλέφωνο?

Κουτουλιες να δει το ματι σουυ απο μωρο μεχρι τωρα π παει επιτηδες κ χτυπαει το κεφαλι της στα καγκελα κ γελαει! Δεν νομιζω να υπαρχει λογος να ανησυχεις! Οταν ηταν μικρουλα την ειχα βρει καταλαθος 2φορες στο κασωμα της πορτας(δεν ειμαι κακια μανα απλα μεσα στην νυστα δεν υπολογισα σωστα την στροφη):lol:

  • Χαχα 5

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Κουτουλιες να δει το ματι σουυ απο μωρο μεχρι τωρα π παει επιτηδες κ χτυπαει το κεφαλι της στα καγκελα κ γελαει! Δεν νομιζω να υπαρχει λογος να ανησυχεις! Οταν ηταν μικρουλα την ειχα βρει καταλαθος 2φορες στο κασωμα της πορτας(δεν ειμαι κακια μανα απλα μεσα στην νυστα δεν υπολογισα σωστα την στροφη):lol:

Κ εγώ επίτηδες τον εχω κοντα στα χειλη κ μάγουλό σε περίπτωση π χτυπήσει ν βρει στα μαλακα..γτ το κανει συνεχώς απλα αυτη τη φορά πηρε φορα κ χτυπησε τοσο δυνατά π μουδιασε το στομα κ δοντια μ..πάντως η περιοχή δεν εχει καμια κόκκινιλα ...απλα ανησύχησα μωρε επειδη ειναι 3 μηνών....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ria@90 είπε:

Κ εγώ επίτηδες τον εχω κοντα στα χειλη κ μάγουλό σε περίπτωση π χτυπήσει ν βρει στα μαλακα..γτ το κανει συνεχώς απλα αυτη τη φορά πηρε φορα κ χτυπησε τοσο δυνατά π μουδιασε το στομα κ δοντια μ..πάντως η περιοχή δεν εχει καμια κόκκινιλα ...απλα ανησύχησα μωρε επειδη ειναι 3 μηνών....

Εμενα πιο μικρη μ βρηκε στο κασωμα! Αν δεν εχει σημαδακι πιθανον να μην πονεσε καν!


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Εμενα πιο μικρη μ βρηκε στο κασωμα! Αν δεν εχει σημαδακι πιθανον να μην πονεσε καν!

Οχι οχι σημαδακι δεν εκανε αν κ ενεινο το σημειο ειναι φουσκωμένο λογω του σχήματος του κρανίου σαν καρουμπαλο απ φυσικού του.. κ γι αυτό δεν μπορω να καταλαβω αν εκανε κατι...θα δω αντιδράσεις κ βλέποντας  κ κάνοντας. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παντως έχω λατρέψει τη διατροφή χωρίς γαλακτοκομικά να είναι καλά η @Anna17 και το Ευλογημένο που μου πρότεινε γιατί ένα άλλο που είχα πάρει δεν τρώγεται.

Με τη συγκεκριμένη διατροφή έχω χάσει 2 κιλά τρώγοντας του σκασμού και έχω πορωθει γιατί πριν είχα κολλήσει λιγο. Στο μπέμπη δεν έκανε διαφορά αλλά θα συνεχίσω!

Ψάξτε στο pinterest για dairy free συνταγές και θα βρείτε διαμαντάκια 

Ιδεες:

Αβοκάντο με αβγά ποσε ή με τόνο κ μαϊντανό σε φρυγανισμενο ψωμί.

Overnight oats με γάλα αμυγδάλου μπανάνα και κακάο

Ποπ κορν σπιτικό για σνακ (ή και junk :wink:) φτιαγμένο σε καλαμποκέλαιο.

Smoothies (πήρα κ ωραίο μπλέντερ θα χρειαστεί κ για το μπέμπη)

Νηστίσιμα κουλουρακια πορτοκαλιού 

Ψητο κρέας ή ψάρι με λαχανικά ή σαλάτα

Ασιατικά φαγητό για takeaway ή για το σπίτι (κοτόπουλο με πιπεριές κ μπασματι ή με ανανά κάρυ κ γάλα καρύδας)

και last but not least τρώω καθημερινά ένα κομματάκι από την κάτωθι σοκολατοπιτα που δεν καταλαβαίνεις ότι είναι νηστίσιμη με τίποτα!!!!

Υλικά

3 1/2 φλυτζάνια αλεύρι για όλες τις χρήσεις

2 φλυτζάνια ζάχαρη

2 φλυτζάνια νερό βρύσης

3 κουταλιές της σούπας ξύδι

2 βανίλιες

3/4 φλυτζάνι τσαγιού ελαιόλαδο

1 κουταλάκι γλυκού σόδα

6 κουταλιές της σούπας κακάο

1 κουταλάκι του γλυκού αλάτι

Για το σιρόπι:

1 ποτήρι νερό

1 1/2 ποτήρι ζάχαρη

125 γραμ. κακάο

Εκτέλεση

Ξεκινάμε βάζοντας σε ένα μεγάλο μπολ όλα τα υγρά στοιχεία της σοκολατόπιτας.Δηλαδη το νερό το λάδι το ξύδι. Στη συνέχεια προσθέτουμε τη σόδα τις βανίλιες το κακάο το αλεύρι το αλάτι και τη ζάχαρη.Τα ανακατεύουμε καλά να ομογενοποιηθει το μείγμα και το βάζουμε σε ένα ταψακι αλουμινίου μιας χρήσης η ένα πυρέξ καλά λαδωμενο.Ψήνουμε σε προθέρμασμενο φούρνο στους 180 βαθμούς για 40 με 45 λεπτά αναλόγως το φούρνο.Όσο ψήνεται η σοκολατόπιτα ετοιμάζουμε το σιρόπι μας βάζοντας όλα τα υλικά μας στην κατσαρόλα και τα αφήνουμε να βράσουν για 5λεπτα Μόλις είναι έτοιμη η σοκολατόπιτα μας αφού έχει κρυώσει ελαφρώς ριχνουμε το σιρόπι ζεστό αφού ανοίξουμε τρυπούλες με το πίσω μέρος μιας κουταλας.

Επόμενο βήμα η διατροφική μαγιά που αντικαθιστά το τυρί!

  • Μου αρέσει 4

IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Kpp83 είπε:

Εγώ παντως έχω λατρέψει τη διατροφή χωρίς γαλακτοκομικά να είναι καλά η @Anna17 και το Ευλογημένο που μου πρότεινε γιατί ένα άλλο που είχα πάρει δεν τρώγεται.

Με τη συγκεκριμένη διατροφή έχω χάσει 2 κιλά τρώγοντας του σκασμού και έχω πορωθει γιατί πριν είχα κολλήσει λιγο. Στο μπέμπη δεν έκανε διαφορά αλλά θα συνεχίσω!

Ψάξτε στο pinterest για dairy free συνταγές και θα βρείτε διαμαντάκια 

Ιδεες:

Αβοκάντο με αβγά ποσε ή με τόνο κ μαϊντανό σε φρυγανισμενο ψωμί.

Overnight oats με γάλα αμυγδάλου μπανάνα και κακάο

Ποπ κορν σπιτικό για σνακ (ή και junk :wink:) φτιαγμένο σε καλαμποκέλαιο.

Smoothies (πήρα κ ωραίο μπλέντερ θα χρειαστεί κ για το μπέμπη)

Νηστίσιμα κουλουρακια πορτοκαλιού 

Ψητο κρέας ή ψάρι με λαχανικά ή σαλάτα

Ασιατικά φαγητό για takeaway ή για το σπίτι (κοτόπουλο με πιπεριές κ μπασματι ή με ανανά κάρυ κ γάλα καρύδας)

και last but not least τρώω καθημερινά ένα κομματάκι από την κάτωθι σοκολατοπιτα που δεν καταλαβαίνεις ότι είναι νηστίσιμη με τίποτα!!!!

Υλικά

3 1/2 φλυτζάνια αλεύρι για όλες τις χρήσεις

2 φλυτζάνια ζάχαρη

2 φλυτζάνια νερό βρύσης

3 κουταλιές της σούπας ξύδι

2 βανίλιες

3/4 φλυτζάνι τσαγιού ελαιόλαδο

1 κουταλάκι γλυκού σόδα

6 κουταλιές της σούπας κακάο

1 κουταλάκι του γλυκού αλάτι

Για το σιρόπι:

1 ποτήρι νερό

1 1/2 ποτήρι ζάχαρη

125 γραμ. κακάο

Εκτέλεση

Ξεκινάμε βάζοντας σε ένα μεγάλο μπολ όλα τα υγρά στοιχεία της σοκολατόπιτας.Δηλαδη το νερό το λάδι το ξύδι. Στη συνέχεια προσθέτουμε τη σόδα τις βανίλιες το κακάο το αλεύρι το αλάτι και τη ζάχαρη.Τα ανακατεύουμε καλά να ομογενοποιηθει το μείγμα και το βάζουμε σε ένα ταψακι αλουμινίου μιας χρήσης η ένα πυρέξ καλά λαδωμενο.Ψήνουμε σε προθέρμασμενο φούρνο στους 180 βαθμούς για 40 με 45 λεπτά αναλόγως το φούρνο.Όσο ψήνεται η σοκολατόπιτα ετοιμάζουμε το σιρόπι μας βάζοντας όλα τα υλικά μας στην κατσαρόλα και τα αφήνουμε να βράσουν για 5λεπτα Μόλις είναι έτοιμη η σοκολατόπιτα μας αφού έχει κρυώσει ελαφρώς ριχνουμε το σιρόπι ζεστό αφού ανοίξουμε τρυπούλες με το πίσω μέρος μιας κουταλας.

Επόμενο βήμα η διατροφική μαγιά που αντικαθιστά το τυρί!

Αχ αυτή τη σοκολατόπιτα την φτιάχνω κ εγώ.... Αλλά δεν συμφέρει γιατί τσακίζω όλο το ταψί!!!! Όσο για την περίοδο δεν είναι τόσο σύνηθες αλλά συμβαίνει σε πολλές να τους έρθει νωρίς ενώ θηλάζουν.. Καλώς την δέχτηκες!! :P

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Kpp83 είπε:

Έχω φοβηθεί γ@μώτο μην μου κοπεί το γάλα...

Καλημέρα! Η γυναίκα του αδερφού μου είχε περίοδο νωρίς και θηλάσε 1μισο χρόνο. Είναι στη γυναίκα 

  • Ευχαριστώ 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kpp83 είπε:

Έχω φοβηθεί γ@μώτο μην μου κοπεί το γάλα...

Μην αγχώνεσαι για αυτό, δεν κόβεται απλά όταν έρχεται η περίοδος ίσως μειωθεί για καμιά μέρα η πολύ ροή αλλά επανέρχεται όσο θηλάζει το μωρό. Έτσι έχω ακούσει. Εγώ στην πρώτη μου κόρη έβγαζα με θηλαστρο κ της έδινα γάλα. Μου ήρθε περίοδος στους 9 μήνες κ μέχρι τον χρόνο που αντλουσα δεν είδα διαφορά στη ροή. Ίδια μλ έβγαζα. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Kpp83 είπε:

Κορίτσια σοκ μου ήρθε περίοδος! Έχει συμβεί σε καμμιά άλλη με αποκλειστικό θηλασμό από τόσο νωρίς?

Καλημερα. Εγω αδιαθετησα πρωτη φορα στους 6 μηνες με αποκλειστικο θηλασμο. Απο τοτε αδιαθετω καθε μηνα και τωρα παλι ειμαι. Θα σου πω οτι δεν εχω δει καμια διαφορα. Ο μπεμπης θηλαζει οπως κ πριν, τιποτα διαφορετικο καμια αλλαγη. Μην αγχωνεσαι. Ισως απλα να σου καθεται παραπανω ωρα στο στηθος ο μπεμπης, αλλα δεν ειναι και δεδομενο. Παντως το βεβαιο ειναι οτι δεν κοβεται. Μην ανησυχεις. 

  • Ευχαριστώ 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Kpp83 είπε:

Κορίτσια σοκ μου ήρθε περίοδος! Έχει συμβεί σε καμμιά άλλη με αποκλειστικό θηλασμό από τόσο νωρίς?

Εγω ειχα τωρα πρόσφατα πονακια περιόδου κ μ ηρθε αιμα αλλα ηταν σαν τελιωμα περιόδου θεωρω πως ηταν περίοδος εμενα μ ηρθε πολυ νωρις αν κρίνω πως ηταν περιοδος ...κ θηλάζωκ εγω  αποκλειστικά...

1 hour ago, Kpp83 είπε:

Έχω φοβηθεί γ@μώτο μην μου κοπεί το γάλα...

Δεν είναι απαραίτητο να σ κοπει το γαλα μην αγχώνεσαι...απλα ισως τις μερες π σ κρατήσει η περιοδος να είναι μειωμενη η ροη τπτ αλλο...κ εγω ειχα αγχωθεί αλλα ολα κομπλε...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια μου! Το πρωί δεν το πίστευα! Ευτυχώς ο μπέμπης θηλάζει κανονικά και στην Αλκυόνη που ρώτησα μου είπαν ότι το μόνο που επηρεάζει είναι ότι δεν θα λειτουργήσει ως αντισυλληπτικό και μπορεί να μειωθεί λίγο η ροή! 

Στα θετικά της υπόθεσης λογικά θα ξανακάνω σεξ σαν άνθρωπος κ όχι με λιπαντικά κ αηδίες :)

  • Μου αρέσει 2

IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...