Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

6 ώρες πρίν, Xrysasid είπε:

Κορίτσι μου πως κόψατε τα αλεσμένα? Εγώ πάντα το φαγητό της το πάταγα με ένα χειροκίνητο πατητήρι όχι όμως να γίνει τελείως λιωμένο και το κρέας στο μπλέντερ, αλλά τώρα θέλω ναντην ξεκινήσω να της δίνω κομματάκια πιο μεγάλα αλλά φοβάμαι λίγο. 

Στην αρχη της μεταβασης τα πατουσα με το πιρουνι κ αλεθα μονο το κρεας με λιγο ζωμο απο το φαγητο! Πλεον κοβω με το μαχαιρι μικρα κομματακια κ ξεψαχνιζω με το χερι το κρεας! Αυτο π μας βοηθησε ειναι να προσφερω ολη την ημερα κατι στο χερι σε κομματακια π.χ ψωμι αχλαδι ντοματα μπισκοτο κασερι τυρι πατατοσαλατα με καροτο ολα βεβαια ξεκινησαν απο το αυγο π δεν το ηθελε κρεμα το ετρωγε κ το τρωει μονο ομελετα scrambled...Στην αρχη για να βεβαιωθω οτι χορτασε κ δεν βαρεθηκε απλα να μασαει εδινα οτι εμενε αλεσμενο...

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@XrysasidΣημαντικο ειναι να ειναι το παιδι ετοιμο για την αλλαγη εμενα εκανε την αρχη απο εμας π μας ειδε να τρωμε μπροκολο κ εφαγε 1πιατακι...στην συνεχεια κοτοσουπα παλι απο εμας κ εκει καταλαβα οτι ειναι ετοιμη για την μεταβαση δεν την πιεζω της δινω τον χρονο να φαει οση ωρα θελει αυτο δεν ξερω αν ειναι ευκολο σε μανουλες π εχουν κ αλλα παιδια στο σπιτι παντως εμενα με βοηθησε να της δινω χρονο στην μασηση κ την καταποση στην αρχη μας επερνε κ 40λεπτα το γευμα να φαει ενα πιατο δικο μας βαθυ κ μπορει να αφηνε 3κουταλιες δικες μας,εδινα οτι εμενε μπλενταρισμενο κ ας ετρωγε οσο ηθελε! Πλεον κραταει 15-20λεπτα το γευμα κ συνηθως αφηνει μια κουταλια φυσικα δεν της το δινω γτ βλεπω η κοιλιτσα να ειναι φουσκωμενη! Ισως να φοβηθεις με την κινηση του πνιξιματος(gagging) αλλα δεν σημαινει οτι πνιγεται απλα: Η φύση έχει προνοήσει και γι ‘αυτό, αφού μέχρι τους 12 μήνες της ζωή τους τα βρέφη έχουν το «gag reflex», το οποίο είναι το αντανακλαστικό της γλώσσας με το οποίο σπρώχνουν την τροφή προς τα εμπρός και την ξαναμασούν.

Ωστοσο να επισημανω οτι δεν κανω BLW δηλ δεν τρωει μονο του το παιδι οτι θελει(στα κυριως γευματα)! Το κανουμε καποιες φορες ισως σε ασχετο χρονο απο το ταισμα πχ της κανω σαλατα τυρι κ ντοματα κ της δινω να φαει μονη της αλλα αυτο οχι στα γευματα π πρεπει να φαει ποσοτητα!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου δόγμα του σοκ ο μπέμπης τις τελευταίες μέρες. Ξύπνησε άπειρες φορές ανά 45 λεπτά περίπου κ αναγκαστικά τον τάισα 4 το πρωί. Εντέλει κοιμήθηκε καλά το ξημέρωμα αφού έδιωξα το σύζυγο ξαναθηλασε κ κοιμήθηκε αγκαλιά μου. Είναι άλμα; Από νεογέννητο έχω να περάσω τέτοιο βράδυ...


IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kpp83 είπε:

Κορίτσια μου δόγμα του σοκ ο μπέμπης τις τελευταίες μέρες. Ξύπνησε άπειρες φορές ανά 45 λεπτά περίπου κ αναγκαστικά τον τάισα 4 το πρωί. Εντέλει κοιμήθηκε καλά το ξημέρωμα αφού έδιωξα το σύζυγο ξαναθηλασε κ κοιμήθηκε αγκαλιά μου. Είναι άλμα; Από νεογέννητο έχω να περάσω τέτοιο βράδυ...

Υπαρχει αλμα μεταξυ 23-26ης εβδομαδας μαλλον ειστε σε αυτο;;;

Κ εμας το εχει κανει σε αλμα

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Kpp83 είπε:

Εικάζω γιατί μετράει από την ΠΗΤ κ γεννήθηκε 20 ημέρες νωρίτερα. Και είναι ψόφιος τώρα. Τον ξυπνάω να φάει κ να μην. κάνει τη νύχτα μέρα...

6μηνων να κανει την νυχτα μερα δυσκολο! Αλλα κρατα τον πιο πολυ ξυπνιο για να νυσταξει το βραδυ!

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Kpp83 είπε:

Κορίτσια μου δόγμα του σοκ ο μπέμπης τις τελευταίες μέρες. Ξύπνησε άπειρες φορές ανά 45 λεπτά περίπου κ αναγκαστικά τον τάισα 4 το πρωί. Εντέλει κοιμήθηκε καλά το ξημέρωμα αφού έδιωξα το σύζυγο ξαναθηλασε κ κοιμήθηκε αγκαλιά μου. Είναι άλμα; Από νεογέννητο έχω να περάσω τέτοιο βράδυ...

Μήπως πονάνε δόντια; 


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Έχω κανα δύο ερωτήσεις. Ο μικρός είχε αρχίσει να "μιλάει" στα παιχνίδια του και να κάνει φωνούλες αλλά εδώ και μερικές μέρες σταμάτησε. Επίσης έχει ξεκινήσει και χτυπάει το δεξί του χέρι στο πόδι και στο τραπέζι Ενώ κάνει ρυθμικές ανάσες. Δεν ξέρω.. Είναι φυσιολογικα; Έχω παιδίατρο την άλλη εβδομάδα αλλά η χαζή μπήκα στο ίντερνετ και διάβασα βλακείες  (Το ξέρω ότι έκανα χαζομάρα) και τρόμαξα πάλι 


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vaso_mpempis είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Έχω κανα δύο ερωτήσεις. Ο μικρός είχε αρχίσει να "μιλάει" στα παιχνίδια του και να κάνει φωνούλες αλλά εδώ και μερικές μέρες σταμάτησε. Επίσης έχει ξεκινήσει και χτυπάει το δεξί του χέρι στο πόδι και στο τραπέζι Ενώ κάνει ρυθμικές ανάσες. Δεν ξέρω.. Είναι φυσιολογικα; Έχω παιδίατρο την άλλη εβδομάδα αλλά η χαζή μπήκα στο ίντερνετ και διάβασα βλακείες  (Το ξέρω ότι έκανα χαζομάρα) και τρόμαξα πάλι 

Σχετικά με τις φωνουλες κάποια στιγμή σταματάνε κ αρχίζουν πάλι. Έτσι έκανε κι εμένα. Όσον αφορά το άλλο δε γνωρίζω αλλά δε μου φαίνεται περίεργο. Τι διάβασες?


nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Smile89 είπε:

Σχετικά με τις φωνουλες κάποια στιγμή σταματάνε κ αρχίζουν πάλι. Έτσι έκανε κι εμένα. Όσον αφορά το άλλο δε γνωρίζω αλλά δε μου φαίνεται περίεργο. Τι διάβασες?

Βλακείες όλο σε κακο πάει ότι κι αν ψάξεις στο ίντερνετ. Εμένα μου έβγαζε πάλι αρθρα για αυτισμό και επηρεάστηκα. 


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 33 λεπτά , vaso_mpempis είπε:

Βλακείες όλο σε κακο πάει ότι κι αν ψάξεις στο ίντερνετ. Εμένα μου έβγαζε πάλι αρθρα για αυτισμό και επηρεάστηκα. 

Μη τα κοιτάς μωρεεεεεε

  • Χαχα 1

nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, vaso_mpempis είπε:

:wub:

Πολλή ησυχία στο φόρουμ..

 

Just now, vaso_mpempis είπε:

:wub:

Πολλή ησυχία στο φόρουμ..

Δεν ξερω πως εγιναν δυο οι παραθεσεις..τελοσπαντων..το ιδιο μ αυτο που περιγραφεις εγινε και με το μπεμπη μου..γελασε δυνατα πρωτη φορα 3.5 μηνων και μετα σταματησε..τιποτα..ολη μερα τον καραγκιοζη του κανα κι αυτος σοβαρος..και ξαφνικα ειδε μια μερα κατι κουταβια και γελασε παλι..και γενικα απο την πρωτη φορα να χει γελασει 4-5 φορες με πολυ ζορι..τι να κανουμε δε γελαει...ρωτησα τον παιδιατρο με πολυ αγχος γιατι μπηκα κι εγω στο ιντερνετ και διαβασα τα ιδια με σενα κι απο τοτε μου μπηκε η ιδεα η ριμαδα και μου πε οτι ειναι φυσιολογικο!!!και φωνουλες μπορει ν αρχισει να κανει μου πε και ξαφνικα να σταματησει..δεν ειναι ανησυχιτικο..ωρες ωρες ευχομαι να μην υπηρχε το ιντερνετ γιατι η τοση πληροφορηση μονο αγχος μας προκαλει...παρεπιπτοντως ο μπεμπης μου σημερα γυρισε απο μπρουμυτα ανασκελα..πρωτη φορα..επισης γυρναει στο πλαι..απο ανασκελα μπρουμυτα μου φαινεται θ αργησει..παντως ειμαι πολυ χαρουμενη..τα δικα σας ποτε γυρισαν;;

  • Μου αρέσει 1

url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Just now, Γλυκερια123 είπε:

 

Δεν ξερω πως εγιναν δυο οι παραθεσεις..τελοσπαντων..το ιδιο μ αυτο που περιγραφεις εγινε και με το μπεμπη μου..γελασε δυνατα πρωτη φορα 3.5 μηνων και μετα σταματησε..τιποτα..ολη μερα τον καραγκιοζη του κανα κι αυτος σοβαρος..και ξαφνικα ειδε μια μερα κατι κουταβια και γελασε παλι..και γενικα απο την πρωτη φορα να χει γελασει 4-5 φορες με πολυ ζορι..τι να κανουμε δε γελαει...ρωτησα τον παιδιατρο με πολυ αγχος γιατι μπηκα κι εγω στο ιντερνετ και διαβασα τα ιδια με σενα κι απο τοτε μου μπηκε η ιδεα η ριμαδα και μου πε οτι ειναι φυσιολογικο!!!και φωνουλες μπορει ν αρχισει να κανει μου πε και ξαφνικα να σταματησει..δεν ειναι ανησυχιτικο..ωρες ωρες ευχομαι να μην υπηρχε το ιντερνετ γιατι η τοση πληροφορηση μονο αγχος μας προκαλει...παρεπιπτοντως ο μπεμπης μου σημερα γυρισε απο μπρουμυτα ανασκελα..πρωτη φορα..επισης γυρναει στο πλαι..απο ανασκελα μπρουμυτα μου φαινεται θ αργησει..παντως ειμαι πολυ χαρουμενη..τα δικα σας ποτε γυρισαν;;

Σ ευχαριστώ πάρα πολυ.. Δεν ξέρω ώρες ώρες τι παθαίνω και μου βάζω τρικλοποδιές Και ανησυχώ υπερβολικά!!!

 Εμένα γυρνάει καθημερινά και συνέχεια  από ανάσκελα μπρούμυτα από την ημέρα που έγινε 5 μηνών ακριβώς. Έχει γυρίσει μερικές φορές και από μπρούμυτα ανάσκελα αλλά δεν το καταφέρνει πάντα. Πρώτη φορα τον είδα να γυρνάει περίπου 15 μέρες νωρίτερα αλλά μια φορά κάθε 3 μέρες και αν... Δεν είχε εμπεδώσει την κίνηση.

Όταν γυρνούσαμε στο πλάι κι εμείς μου είχε  πει η παιδίατρος ότι μεσα στον επόμενο μήνα  θα γυρίσει όπως και έγινε οπότε είναι κοντά το ζουζουνι σου 


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , vaso_mpempis είπε:

Σ ευχαριστώ πάρα πολυ.. Δεν ξέρω ώρες ώρες τι παθαίνω και μου βάζω τρικλοποδιές Και ανησυχώ υπερβολικά!!!

 Εμένα γυρνάει καθημερινά και συνέχεια  από ανάσκελα μπρούμυτα από την ημέρα που έγινε 5 μηνών ακριβώς. Έχει γυρίσει μερικές φορές και από μπρούμυτα ανάσκελα αλλά δεν το καταφέρνει πάντα. Πρώτη φορα τον είδα να γυρνάει περίπου 15 μέρες νωρίτερα αλλά μια φορά κάθε 3 μέρες και αν... Δεν είχε εμπεδώσει την κίνηση.

Όταν γυρνούσαμε στο πλάι κι εμείς μου είχε  πει η παιδίατρος ότι μεσα στον επόμενο μήνα  θα γυρίσει όπως και έγινε οπότε είναι κοντά το ζουζουνι σου 

Λογικα θα γυρισει τι θα κανει...παντως εγω ειπα δεν ξαναδιαβαζω τιποτα στο ιντερνετ σχετικα με το μπεμπη..δεν το ψαχνω παλι..μονο τον παιδιατρο θα ρωταω..παντως κι εμενα μου φανηκε λιγο αναποδα πρωτα επρεπε να γυρισει απο ανασκελα μπρουμυτα και μετα το αντιστροφο..ετσι μου φαινεται τουλαχιστον..οτι και να κανουν μας φαινεται τρομερο μωρε..χαρα που παιρνω μολις καταφεερνει κατι χαχαχ κι ολες μας νομιζω..

  • Μου αρέσει 1

url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...