Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

      • Χαχα 2

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

On 14/1/2020 at 1:17 ΜΜ, Kpp83 είπε:

Κάθε παιδίατρος έχει λίγο τα δικά του. Εμείς πχ ψάρι δεν τρώμε ακόμα και στον έβδομο μας είπε θα μας δει σε 1.5 μήνα. Εξαρτάται και από.το μωρό πάντα...

ψάρι ουτ' εμείς μετά τον 9ο μου είπε...κι εμένα 2 μήνες μου φάνηκαν πολλοί...Αλλά όπως λες ο κάθε γιατρός έχει τα δικά του..!

19 ώρες πρίν, Dimitr@17 είπε:

Ε δεν πειράζει το κάθε παιδάκι Ε Χ ει δικό του ρυθμό ανάπτυξης.. Όλα θα γίνουν.. Σήμερα είχα παιδίατρο η μικρή είναι 7.5 μηνών 74 πόντους και 8900 σε κιλα.. 

Σήμερα είχα παιδίατρο μετά από ένα μισή μήνα.. Είπε να κάνουμε εισαγωγή σε τραχανά αυγο ντομάτα ρύζι ψωμί.. 7.5 μηνων

τέλεια ειστε!!! στα ίδια σχεδόν είμαστε κι εμείς.. βάρος και ύψος!.. 1.5 μηνα κι εσύ...ωραία γιατί μου φάνηκαν πολλοι οι 2 μήνες...

  • Μου αρέσει 1

url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, vaso_mpempis είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια μου! Να ρωτήσω οτ αν βγάζουν δόντια τα μωρά τρέχει η μύτη τους;; 

Έχω ακούσει ότι μπορεί να έχουν λίγες μυξουλες αλλά προσωπικά η κόρη μου δεν είχε ποτέ τέτοια συμπτώματα!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, vaso_mpempis είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια μου! Να ρωτήσω οτ αν βγάζουν δόντια τα μωρά τρέχει η μύτη τους;; 

Στα πάνω δοντάκια ναι είναι πολύ πιθανό.. Η δικιά μου βγάζει τα πάνω κ έχει πολλές μυξες.. Ευτυχώς κοιμάται τα βράδια.. Βέβαια κανουμε συνέχεια όρο με σύριγγα κ το βράδυ της βάζω κ οτριβιν 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καήμερα κορίτσια!!!εχθες περασα βασικα οχι μονο εχθες γενικα αυτες τις μερες αυπνες νυχτες με το μωρο μ να ξυπνα πολυ συχνοτερα κ να κλαιει εχθες πχ ξυπνούσε ανα μιση ωρα ολη νύχτα χωρις καμια υπερβολη.....οταν τον βαζω στο κρεβάτι μας κ τον θηλαζω αποκοιμιεται κ κοιμάται κ καλα οταν τν βαζω στο κρεβατακι τ ξανα μανα τα ίδια....να σημειωσω πως βγάζουμε κ τα 2 πανω δόντια απο μερα σε μερα θα φανούν.....εχω την εξης απορια ειναι τα δοντια άραγε??η το γαλα μου εχει μειωθεί που ξυπνά επειδη πειναει...ειμαστε 7 μηνων κ 3 μερες θηλαζουμε αποκλειστικα σπο τη πρωτη μερα...εχω μια ανσφαλεια νομιζω δεν του αρκει το γαλα μου??γαλα οταν τσεκάρωνα δω το στήθος βγαζει.....σταιρεες δοξα τον θεο τρωμε καλα αλλα προφανώς κ χρειάζεται και το γαλα.λετε να μη τ αρκεί?

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Ria@90 είπε:

Καήμερα κορίτσια!!!εχθες περασα βασικα οχι μονο εχθες γενικα αυτες τις μερες αυπνες νυχτες με το μωρο μ να ξυπνα πολυ συχνοτερα κ να κλαιει εχθες πχ ξυπνούσε ανα μιση ωρα ολη νύχτα χωρις καμια υπερβολη.....οταν τον βαζω στο κρεβάτι μας κ τον θηλαζω αποκοιμιεται κ κοιμάται κ καλα οταν τν βαζω στο κρεβατακι τ ξανα μανα τα ίδια....να σημειωσω πως βγάζουμε κ τα 2 πανω δόντια απο μερα σε μερα θα φανούν.....εχω την εξης απορια ειναι τα δοντια άραγε??η το γαλα μου εχει μειωθεί που ξυπνά επειδη πειναει...ειμαστε 7 μηνων κ 3 μερες θηλαζουμε αποκλειστικα σπο τη πρωτη μερα...εχω μια ανσφαλεια νομιζω δεν του αρκει το γαλα μου??γαλα οταν τσεκάρωνα δω το στήθος βγαζει.....σταιρεες δοξα τον θεο τρωμε καλα αλλα προφανώς κ χρειάζεται και το γαλα.λετε να μη τ αρκεί?

 

 

Καλημέρα Ρια!  Ακριβώς τα ίδια περνάω και εγώ τις τελευταίες 3 βδομάδες. Μήπως είναι κάποιο άλμα; Πολύ πιθανό και από τα δοντια να είναι οι αϋπνίες.  Αφού τρώει καλά και στέρεες, δεν νομίζω να πινάει. Πιστεύω ότι το στήθος το θέλει για παρηγοριά και πιπιλα. Παρατήρησε αν πίνει όταν το βάζεις στο στήθος η μόνο πιπιλαει. 


OQ1lp2.pngUFlDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Θα ηθελα τα φώτα σας μιας και εχετε ζησει οι περισσοτερες το πρωτο τριμηνο ζωης με τα μωρακια σας. Εχω διδυμακια 9 1/2 εβδομάδων (διορθωμένη 6 εβδομάδες) αγόρι - κορίτσι. 

Και τα δυο τα τελευταια βραδυα ειναι πολύ ανήσυχα. Την προηγουμενη βδομαδα καναμε το πρωτο εμβολιο. Η εβδομαδα που καναμε το εμβολιο ήταν και η 5 εβδομαδα (διορθωμένη) οπότε πιθανολογώ ότι περάσαμε και το πρώτο άλμα ή το περναμε ακόμη και τώρα.

Η μικρή έχει και κολικούς και κλαιει γοερά.

Ο μικρός το περνάει πιο ελαφριά αλλά ενα τριωρο το βραδυ είναι παρα πολύ ανησυχος αν και συνηθως ειναι ενα ήσυχο μωράκι και ζητάει συνεχεια γάλα. Εκανα το λάθος και έδωσα γαλα ενω ειχε φαει πριν 1 1/2 ωρα και έκανε εμετό.

Περνάει το βραδυ και κοιμουνται 1-2 μετα τα μεσανυχτα και κατακοπα καθως ειναι δεν ξυπνανε να φανε μετά 3ωρο ή τετραωρο. Το δε πρωι αφου πιουν το γαλα τους πεφτουν ψόφια υποθετω επειδή το ξενυχτι, οι πονοι κλπ τα εχουν εξαντλήσει. Ειναι φυσιολογικά όλα αυτά?

Επίσης η μικρή μας δεν ρευεται ευκολα και  τις μισες φορες από όσες τρωει καταπίνει πολύ αέρα με αποτελεσμα να σταματαει το γαλα στα μισα του μπουκαλιου, μαζευεται σαν κουβαρι (ζορίζεται πολυ) και κοιμαται όρθια. Θα πρεπει να της αλλαξω την πανα ή να την αφήσω να τεντωθεί λιγο στο κρεβατι για να ξυπνησει. Αν καταφερει και ρευτεί καλώς, τότε συνεχίζει και πινει το γαλα της. Καποιες φορες όμως δεν ξυπναει με αποτελεσμα να πινει το μισο μπουκάλι. Να πω ότι δεν είναι από τα μωρά που κοιμουνται όταν τρωνε οπότε το να κοιμάται δεν ειναι φυσιολογικό για αυτό το μωρό. Εχετε μηπως καμια ιδέα τί να κανουμε; Να φταιει το γαλα; το μπουκάλι; Εχετε δοκιμασει τα dr Brown μηπως ? ειναι αποτελεσματικα με τον αερα?  Μηπως εχετε παρόμοια εμπειρία ή καποια ιδέα του τί να κανω; Αλλάξαμε ήδη γαλα και δεν θα ηθελα να κανω και αλλη αλλαγη προς το παρόν.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, inglaterra είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Θα ηθελα τα φώτα σας μιας και εχετε ζησει οι περισσοτερες το πρωτο τριμηνο ζωης με τα μωρακια σας. Εχω διδυμακια 9 1/2 εβδομάδων (διορθωμένη 6 εβδομάδες) αγόρι - κορίτσι. 

Και τα δυο τα τελευταια βραδυα ειναι πολύ ανήσυχα. Την προηγουμενη βδομαδα καναμε το πρωτο εμβολιο. Η εβδομαδα που καναμε το εμβολιο ήταν και η 5 εβδομαδα (διορθωμένη) οπότε πιθανολογώ ότι περάσαμε και το πρώτο άλμα ή το περναμε ακόμη και τώρα.

Η μικρή έχει και κολικούς και κλαιει γοερά.

Ο μικρός το περνάει πιο ελαφριά αλλά ενα τριωρο το βραδυ είναι παρα πολύ ανησυχος αν και συνηθως ειναι ενα ήσυχο μωράκι και ζητάει συνεχεια γάλα. Εκανα το λάθος και έδωσα γαλα ενω ειχε φαει πριν 1 1/2 ωρα και έκανε εμετό.

Περνάει το βραδυ και κοιμουνται 1-2 μετα τα μεσανυχτα και κατακοπα καθως ειναι δεν ξυπνανε να φανε μετά 3ωρο ή τετραωρο. Το δε πρωι αφου πιουν το γαλα τους πεφτουν ψόφια υποθετω επειδή το ξενυχτι, οι πονοι κλπ τα εχουν εξαντλήσει. Ειναι φυσιολογικά όλα αυτά?

Επίσης η μικρή μας δεν ρευεται ευκολα και  τις μισες φορες από όσες τρωει καταπίνει πολύ αέρα με αποτελεσμα να σταματαει το γαλα στα μισα του μπουκαλιου, μαζευεται σαν κουβαρι (ζορίζεται πολυ) και κοιμαται όρθια. Θα πρεπει να της αλλαξω την πανα ή να την αφήσω να τεντωθεί λιγο στο κρεβατι για να ξυπνησει. Αν καταφερει και ρευτεί καλώς, τότε συνεχίζει και πινει το γαλα της. Καποιες φορες όμως δεν ξυπναει με αποτελεσμα να πινει το μισο μπουκάλι. Να πω ότι δεν είναι από τα μωρά που κοιμουνται όταν τρωνε οπότε το να κοιμάται δεν ειναι φυσιολογικό για αυτό το μωρό. Εχετε μηπως καμια ιδέα τί να κανουμε; Να φταιει το γαλα; το μπουκάλι; Εχετε δοκιμασει τα dr Brown μηπως ? ειναι αποτελεσματικα με τον αερα?  Μηπως εχετε παρόμοια εμπειρία ή καποια ιδέα του τί να κανω; Αλλάξαμε ήδη γαλα και δεν θα ηθελα να κανω και αλλη αλλαγη προς το παρόν.

 

Μήπως έχουν κολικούς? Συνήθως οι κολικοί τους πιάνουν βραδινές ώρες κ ίσως γι αυτό να εχουν γκρίνια κ να αργούν να κοιμηθούν. Μετά τους 3 μήνες θα είναι καλύτερα πιστεύω. Το μπιμπερο dr Brown έχω ακούσει ότι βοηθάει αλλά δεν έχω προσωπική πείρα..

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, BettySt είπε:

Καλημέρα Ρια!  Ακριβώς τα ίδια περνάω και εγώ τις τελευταίες 3 βδομάδες. Μήπως είναι κάποιο άλμα; Πολύ πιθανό και από τα δοντια να είναι οι αϋπνίες.  Αφού τρώει καλά και στέρεες, δεν νομίζω να πινάει. Πιστεύω ότι το στήθος το θέλει για παρηγοριά και πιπιλα. Παρατήρησε αν πίνει όταν το βάζεις στο στήθος η μόνο πιπιλαει. 

Καμια φορα πιπιλαει μονο αλλες τρωει....μεσα στη μερα κοιμαται αρκετες φορες γτ τη νυχτα δεν κοιμάται καλα...τα δόντια ειναι ετοιμα να σκασουν φαινεται δλδ...λες??να μη φταιει το γαλα???εμενα αυτο με ανησυχεί θελω να χορταίνει δε θελω να κλαίει επειδη πειναει πχ..σταιρεες τρωει πολυ καλα οτι του βαζω τ τρωει....αλλα τη νυχτα φοβαμαι ξες μη  πεινάει κ δε τ φτανει το γαλα μ...η ροη δεν ηταν οσο ηταν στις αρχες προφανως....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Ria@90 είπε:

Καμια φορα πιπιλαει μονο αλλες τρωει....μεσα στη μερα κοιμαται αρκετες φορες γτ τη νυχτα δεν κοιμάται καλα...τα δόντια ειναι ετοιμα να σκασουν φαινεται δλδ...λες??να μη φταιει το γαλα???εμενα αυτο με ανησυχεί θελω να χορταίνει δε θελω να κλαίει επειδη πειναει πχ..σταιρεες τρωει πολυ καλα οτι του βαζω τ τρωει....αλλα τη νυχτα φοβαμαι ξες μη  πεινάει κ δε τ φτανει το γαλα μ...η ροη δεν ηταν οσο ηταν στις αρχες προφανως....

Από αυτά που μου περιγράφεις δεν νομίζω να πινάει. Παρηγοριά θέλει το γλυκακι σού, τα δόντια θα είναι που τον βασανιζουν. 

Μην φοβάσαι, εφόσον είναι καλός στο βάρος του και τρώει και το φαγητό του όλο μια χαρά. Εμένα  στέρεες δεν τρώει σχεδόν καθόλου και πάλι είμαι σίγουρη ότι δεν ξυπνάει από πίνα αλλά κάτι άλλο τη ενοχλεί. 

Όλα καλά θα πάνε, φάσεις είναι θα περάσουν! 

  • Ευχαριστώ 1

OQ1lp2.pngUFlDp2.png

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, inglaterra said:

Κορίτσια καλησπέρα! Θα ηθελα τα φώτα σας μιας και εχετε ζησει οι περισσοτερες το πρωτο τριμηνο ζωης με τα μωρακια σας. Εχω διδυμακια 9 1/2 εβδομάδων (διορθωμένη 6 εβδομάδες) αγόρι - κορίτσι. 

Και τα δυο τα τελευταια βραδυα ειναι πολύ ανήσυχα. Την προηγουμενη βδομαδα καναμε το πρωτο εμβολιο. Η εβδομαδα που καναμε το εμβολιο ήταν και η 5 εβδομαδα (διορθωμένη) οπότε πιθανολογώ ότι περάσαμε και το πρώτο άλμα ή το περναμε ακόμη και τώρα.

Η μικρή έχει και κολικούς και κλαιει γοερά.

Ο μικρός το περνάει πιο ελαφριά αλλά ενα τριωρο το βραδυ είναι παρα πολύ ανησυχος αν και συνηθως ειναι ενα ήσυχο μωράκι και ζητάει συνεχεια γάλα. Εκανα το λάθος και έδωσα γαλα ενω ειχε φαει πριν 1 1/2 ωρα και έκανε εμετό.

Περνάει το βραδυ και κοιμουνται 1-2 μετα τα μεσανυχτα και κατακοπα καθως ειναι δεν ξυπνανε να φανε μετά 3ωρο ή τετραωρο. Το δε πρωι αφου πιουν το γαλα τους πεφτουν ψόφια υποθετω επειδή το ξενυχτι, οι πονοι κλπ τα εχουν εξαντλήσει. Ειναι φυσιολογικά όλα αυτά?

Επίσης η μικρή μας δεν ρευεται ευκολα και  τις μισες φορες από όσες τρωει καταπίνει πολύ αέρα με αποτελεσμα να σταματαει το γαλα στα μισα του μπουκαλιου, μαζευεται σαν κουβαρι (ζορίζεται πολυ) και κοιμαται όρθια. Θα πρεπει να της αλλαξω την πανα ή να την αφήσω να τεντωθεί λιγο στο κρεβατι για να ξυπνησει. Αν καταφερει και ρευτεί καλώς, τότε συνεχίζει και πινει το γαλα της. Καποιες φορες όμως δεν ξυπναει με αποτελεσμα να πινει το μισο μπουκάλι. Να πω ότι δεν είναι από τα μωρά που κοιμουνται όταν τρωνε οπότε το να κοιμάται δεν ειναι φυσιολογικό για αυτό το μωρό. Εχετε μηπως καμια ιδέα τί να κανουμε; Να φταιει το γαλα; το μπουκάλι; Εχετε δοκιμασει τα dr Brown μηπως ? ειναι αποτελεσματικα με τον αερα?  Μηπως εχετε παρόμοια εμπειρία ή καποια ιδέα του τί να κανω; Αλλάξαμε ήδη γαλα και δεν θα ηθελα να κανω και αλλη αλλαγη προς το παρόν.

 

Καλή μου να σου ζήσουν! Είστε φοβερές οι μανούλες με τα δίδυμα. Και εγώ θηλάζα αποκλειστικά και δεν πέρασε κολικούς ουσιαστικά αλλά από τις λίγες φορές που βγαίναμε και δίναμε μπουκάλι είχα το Dr. Brown. Είναι πολύ πολύ λογικό να κλαίνε σε αυτή τη φάση είναι σκέψου αν δεν στα έπαιρναν που είναι δίδυμα 42 εβδομάδων θα μπορούσαν να είναι ακόμα στην κοιλιά.

Δοκίμασε λίγη ανάκληση μέρα το τάισμα Γτ μπορεί να γυρίζει γουλίτσα και να τα πνίγει. 

Μην ψάχνεις πρόγραμμα είναι πολύ νωρίς αλλά είναι κνπολυ λογικό τα μη θηλαζοντα να κοιμούνται 3 ώρες. Για αυτό πολλές θηλαζουσες καταλήγουν να δώσουν μπουκάλι να ξεκουραστούν...

Μην τα παραταιζεις δώσε πιπιλα για παρηγοριά  και έχε επιμονή  μέχρι να την πάρουν. Εμένα με την πιπίλα από τον 2ο έως τον 6ο μην κοιμόταν σερί ως το πρωί (για να μην είμαι παραπληροφόρηση ξυπναγε ανά 3 ώρες περίπου αλλα του έδινα την πιπίλα και ξανακοιμοταν)

Είμαστε εδώ για ότι χρειαστείς 

 

8 hours ago, Ria@90 said:

Καήμερα κορίτσια!!!εχθες περασα βασικα οχι μονο εχθες γενικα αυτες τις μερες αυπνες νυχτες με το μωρο μ να ξυπνα πολυ συχνοτερα κ να κλαιει εχθες πχ ξυπνούσε ανα μιση ωρα ολη νύχτα χωρις καμια υπερβολη.....οταν τον βαζω στο κρεβάτι μας κ τον θηλαζω αποκοιμιεται κ κοιμάται κ καλα οταν τν βαζω στο κρεβατακι τ ξανα μανα τα ίδια....να σημειωσω πως βγάζουμε κ τα 2 πανω δόντια απο μερα σε μερα θα φανούν.....εχω την εξης απορια ειναι τα δοντια άραγε??η το γαλα μου εχει μειωθεί που ξυπνά επειδη πειναει...ειμαστε 7 μηνων κ 3 μερες θηλαζουμε αποκλειστικα σπο τη πρωτη μερα...εχω μια ανσφαλεια νομιζω δεν του αρκει το γαλα μου??γαλα οταν τσεκάρωνα δω το στήθος βγαζει.....σταιρεες δοξα τον θεο τρωμε καλα αλλα προφανώς κ χρειάζεται και το γαλα.λετε να μη τ αρκεί?

 

 

Μονο εγώ ανησυχώ οτι παρατρωει κ θα γίνει χοντρός;;;;

Εμείς κάναμε και σεμινάριο για τον ύπνο και πήρα το βιβλίο "κοιμήσου παιδί μου" γιατί και εμάς τα ίδια έκανε και πάω δουλειά (κλαψ λυγμ)

Δυστυχώς το μόνο που μπορώ να σου πω με βαση το σεμινάριο είναι ότι αν δεν κόψεις τους βραδινους θηλασμούς δεν υπάρχει δυνατότητα εκπαίδευσης γιατί έχει συνδέσει τον ύπνο με το στήθος.

  • Ευχαριστώ 1

IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, inglaterra είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Θα ηθελα τα φώτα σας μιας και εχετε ζησει οι περισσοτερες το πρωτο τριμηνο ζωης με τα μωρακια σας. Εχω διδυμακια 9 1/2 εβδομάδων (διορθωμένη 6 εβδομάδες) αγόρι - κορίτσι. 

Και τα δυο τα τελευταια βραδυα ειναι πολύ ανήσυχα. Την προηγουμενη βδομαδα καναμε το πρωτο εμβολιο. Η εβδομαδα που καναμε το εμβολιο ήταν και η 5 εβδομαδα (διορθωμένη) οπότε πιθανολογώ ότι περάσαμε και το πρώτο άλμα ή το περναμε ακόμη και τώρα.

Η μικρή έχει και κολικούς και κλαιει γοερά.

Ο μικρός το περνάει πιο ελαφριά αλλά ενα τριωρο το βραδυ είναι παρα πολύ ανησυχος αν και συνηθως ειναι ενα ήσυχο μωράκι και ζητάει συνεχεια γάλα. Εκανα το λάθος και έδωσα γαλα ενω ειχε φαει πριν 1 1/2 ωρα και έκανε εμετό.

Περνάει το βραδυ και κοιμουνται 1-2 μετα τα μεσανυχτα και κατακοπα καθως ειναι δεν ξυπνανε να φανε μετά 3ωρο ή τετραωρο. Το δε πρωι αφου πιουν το γαλα τους πεφτουν ψόφια υποθετω επειδή το ξενυχτι, οι πονοι κλπ τα εχουν εξαντλήσει. Ειναι φυσιολογικά όλα αυτά?

Επίσης η μικρή μας δεν ρευεται ευκολα και  τις μισες φορες από όσες τρωει καταπίνει πολύ αέρα με αποτελεσμα να σταματαει το γαλα στα μισα του μπουκαλιου, μαζευεται σαν κουβαρι (ζορίζεται πολυ) και κοιμαται όρθια. Θα πρεπει να της αλλαξω την πανα ή να την αφήσω να τεντωθεί λιγο στο κρεβατι για να ξυπνησει. Αν καταφερει και ρευτεί καλώς, τότε συνεχίζει και πινει το γαλα της. Καποιες φορες όμως δεν ξυπναει με αποτελεσμα να πινει το μισο μπουκάλι. Να πω ότι δεν είναι από τα μωρά που κοιμουνται όταν τρωνε οπότε το να κοιμάται δεν ειναι φυσιολογικό για αυτό το μωρό. Εχετε μηπως καμια ιδέα τί να κανουμε; Να φταιει το γαλα; το μπουκάλι; Εχετε δοκιμασει τα dr Brown μηπως ? ειναι αποτελεσματικα με τον αερα?  Μηπως εχετε παρόμοια εμπειρία ή καποια ιδέα του τί να κανω; Αλλάξαμε ήδη γαλα και δεν θα ηθελα να κανω και αλλη αλλαγη προς το παρόν.

 

Καλησπέρα  όλο αυτό που περιγράφεις το πέρασα με τον γιο μου από 10 ημερών μέχρι και που έκλεισε τον τρίτο μήνα κοιμόταν 2-3  η ώρα μετά τα μεσάνυχτα φυσικά την άλλη μέρα το πρωί κοιμόταν μέχρι της 2 το μεσημέρι,επισεις με το γάλα είχαμε το ίδιο πρόβλημα όπως και εσύ με το κοριτσάκι σου και ολο αυτο οφείλονταν στους κολικούς τους οποίους πέρναγε ελαφριά συγκριτικά με αλλά βρέφη,μόλις σταματήσαν ηρεμησαμε 

Link to comment
Share on other sites

On 7/1/2020 at 10:52 ΜΜ, Kpp83 είπε:

Παίζει ρόλο κ ο όγκος νομίζω. Ο δικός μου τρώει 250ml  αλλά είναι 78εκ.  Φοβάμαι ωστόσο πολύ ότι παρατρώει κ ποτέ δεν του έχω δώσει αν δεν ανοίγει το στόμα.

Η μερίδα πάντως είναι πλήρης εάν έχει φάει 25 κουταλάκια του γλυκού.

@vaso_mpempis καλορίζικο!!

Ξεκίνησε καμμία ετοιμασία για βαφτίσια?

Εγώ την βαπτησα την Κυριακή 12/01

On 8/1/2020 at 9:57 ΠΜ, Ria@90 είπε:

 Πηγαμε παιδιατρο χθες....κοριτσια το εμβόλιο της μηνιγγίτιδας μας ειπε ειναι προαιρετικό αλλα αυτη ειναι υπερ...εσεις θα το κανετε ετσι??κ εμεις μαλλον ναι...σημερα επισης λεω να βαλω βρωμη στη φρουτοκρεμα....πως το κανετε εσεις βράζετε τη βρωμη με νερο ε? Κ μετα ολα μαζι?εγω οταν τη ρωτησα για το φαγητο μ ειπε 250 μλ...κ οταν τη ρώτησα τι ν κάνω μερικες φορες π σπ τις 2 μπουκιες σφραγίζει στομα μ είπε ε με λιγο παιχνιδι κ λιγο ν τον ξεγέλας ν φαει...οχι πολλη πιεση αλλα να το παλευω γνκ ν τρωει επειδη απ οτι καταλαβα εμεις θηλάζουμε κ ισως απο γαλα δεν πινει πχ 200 μλ οσο θα πρεπει...σιγα μη πινει 200 μλ γαλα τελευταία το μειωσε πιο πιλυ πιπιλα το εχει κανει για να παρηγοριεται για τα δοντια...εμεις βγαζουμε κ τα 2 πανω εχουν γινει τούμπανο λεειβμε 4 δοντακια θα τρωει πιο ευκολα ...κατι άσχετο μονο ο δικος μ γιος κανει παλαμακια με τα πατουσακια τ??απλα απο περιέργεια.....εχει εδω κανα 2 μερες επισης που μας αμτιμιλαει με φωνες ανταποδίδει κραυγες εχουμε τρελαθεί χαχα

Εμείς το έχουμε κάνει, λίγο πυρετό έκανε μόνο

On 9/1/2020 at 1:03 ΜΜ, Luckystars είπε:

Καλημέρα μανούλες, καλη Χρονια με υγεια να χαιρόμαστε τα λουκουμαδακια μας! 

Οσες μανουλες ζυγιζετε τα γευματα, σε τι μοναδα μετρησης το κάνετε; gr ή ml;;;; Εγω θεωρώντας οτι πλεον τρωμε στερεες μετρουσα σε gr.... Χαζομαρα;;; 

Σε gr

On 9/1/2020 at 1:46 ΜΜ, vaso_mpempis είπε:

Δεν πειράζει το ίδιο νουμερο θα έβλεπες είτε το είχες σε gr είτε σε ml

Είναι διαφορετικές μονάδες μέτρησης

On 10/1/2020 at 11:55 ΜΜ, vaso_mpempis είπε:

τα εχω παιξει! Δεν τρωει τιποτα! (προσπαθω 1μισο μηνα) λεω να ξεκινησω καμια κρεμα το απογευμα του εμποριου (δημητριακων) αλλα νομιζω θελει γαλα και δεν εχει πιει ποτε ξενο και να αντλω δεν παιζει γιατι πινει ολη μερα απο μενα. Εχετε να μου προτεινετε κατι;;;;; Τι να κανω;; Τι να του δωσω; Μεχρι στιγμης δινω φρουτα και λαχανικα-κρεας (τρωει 5-6 κουταλιες απο το καθενα)

Για απογευματινό θές ιδέα?

On 15/1/2020 at 10:32 ΜΜ, vaso_mpempis είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια μου! Να ρωτήσω οτ αν βγάζουν δόντια τα μωρά τρέχει η μύτη τους;; 

Αμεεεε

8 ώρες πρίν, inglaterra είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Θα ηθελα τα φώτα σας μιας και εχετε ζησει οι περισσοτερες το πρωτο τριμηνο ζωης με τα μωρακια σας. Εχω διδυμακια 9 1/2 εβδομάδων (διορθωμένη 6 εβδομάδες) αγόρι - κορίτσι. 

Και τα δυο τα τελευταια βραδυα ειναι πολύ ανήσυχα. Την προηγουμενη βδομαδα καναμε το πρωτο εμβολιο. Η εβδομαδα που καναμε το εμβολιο ήταν και η 5 εβδομαδα (διορθωμένη) οπότε πιθανολογώ ότι περάσαμε και το πρώτο άλμα ή το περναμε ακόμη και τώρα.

Η μικρή έχει και κολικούς και κλαιει γοερά.

Ο μικρός το περνάει πιο ελαφριά αλλά ενα τριωρο το βραδυ είναι παρα πολύ ανησυχος αν και συνηθως ειναι ενα ήσυχο μωράκι και ζητάει συνεχεια γάλα. Εκανα το λάθος και έδωσα γαλα ενω ειχε φαει πριν 1 1/2 ωρα και έκανε εμετό.

Περνάει το βραδυ και κοιμουνται 1-2 μετα τα μεσανυχτα και κατακοπα καθως ειναι δεν ξυπνανε να φανε μετά 3ωρο ή τετραωρο. Το δε πρωι αφου πιουν το γαλα τους πεφτουν ψόφια υποθετω επειδή το ξενυχτι, οι πονοι κλπ τα εχουν εξαντλήσει. Ειναι φυσιολογικά όλα αυτά?

Επίσης η μικρή μας δεν ρευεται ευκολα και  τις μισες φορες από όσες τρωει καταπίνει πολύ αέρα με αποτελεσμα να σταματαει το γαλα στα μισα του μπουκαλιου, μαζευεται σαν κουβαρι (ζορίζεται πολυ) και κοιμαται όρθια. Θα πρεπει να της αλλαξω την πανα ή να την αφήσω να τεντωθεί λιγο στο κρεβατι για να ξυπνησει. Αν καταφερει και ρευτεί καλώς, τότε συνεχίζει και πινει το γαλα της. Καποιες φορες όμως δεν ξυπναει με αποτελεσμα να πινει το μισο μπουκάλι. Να πω ότι δεν είναι από τα μωρά που κοιμουνται όταν τρωνε οπότε το να κοιμάται δεν ειναι φυσιολογικό για αυτό το μωρό. Εχετε μηπως καμια ιδέα τί να κανουμε; Να φταιει το γαλα; το μπουκάλι; Εχετε δοκιμασει τα dr Brown μηπως ? ειναι αποτελεσματικα με τον αερα?  Μηπως εχετε παρόμοια εμπειρία ή καποια ιδέα του τί να κανω; Αλλάξαμε ήδη γαλα και δεν θα ηθελα να κανω και αλλη αλλαγη προς το παρόν.

 

Εμείς είχαμε παλινδρόμηση κ είχα αύτα τα μπιμπερό τα καλύτερα με διάφορα για τον αέρα. Στα συστήνω ανεπιφύλακτα. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...