Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Fay_ είπε:

      Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

      ειχα όλο το πρώτο 3μηνο ροζουλια , καφετιά κλπ ! έπαιρνα περισσότερη προγεστερονη σταματούσε, μετά πάλι τα ίδια! δεν μάθαμε ποτέ τι ήταν! μην ανησυχείς ολα καλα! πήγαινα κανονικά στη δουλειά μ απλώς ήμουν προσεκτική στο περπάτημα κλπ! δουλειά γραφείου κ γω! 

      • Μου αρέσει 1

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

19 ώρες πρίν, Ria@90 είπε:

Οχι νομιζω η φιλη μ εχει νεογεννητο μωρο κ δε τα σιδέρωνει γτ λεει πως σκοτώνει ολα τα μικροβια....

Χαχαχα σοβαρααα ??ναι πολυ γελιο....7μιση ειμαστε...εσεις??

Ωω ναι και κάνει και φουσκάλες πολλές φορές με το σάλιο του χάχαχα.. Εμείς είμαστε 10 μηνών και κάτι άλλα διορθωμένα είμαστε 8 μισή 


 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

5 ώρες πρίν, Ria@90 είπε:

Αχαχχαχχα αληθεια κ εμας ειπε καταλάθος μια φορά γαββ αλλα δεν ξανα ειπε...απο προχθές αριχε απο μπουμιτα να σηκωνεται να καθεται κανονικα στον πωπο του.... επαθα ενα σοκ κ μια συγκίνηση ταυτόχρονα...ποσο γρηγορα μεγαλώνουν.....

Ελα ρεεεε τι γλυκόοοοο !!!!!

Αχ μεγαλώνουν τα μικρουλια μας!!!!!! :x

2 ώρες πρίν, Χρυσα2 είπε:

Καλημέρα μανούλες!! Έιμαι και εγώ μια νέα (και μικρή) μαμά. Έχω ένα κοριτσάκι 7 μηνών, γέννησα πρόωρα στις 26 εβδομάδες . Λόγω προωροτητας ανησυχώ πολύ για την ανάπτυξη της. Όλο μπαίνω και διαβάζω τι κάνουν τα αλλά μωράκια τι γίνεται με τα πρόωρα και ότι άλλο μπορεί να φανταστεί κανείς. Η μικρούλα μου είναι αρκετά τεμπελακι όλο ξάπλα θέλει και να κλωτσάει. Έχει αρχίσει και κάπου κάπου λέει μπα μπα και όταν κλαίει πετάει ένα μα ή μαμ στη τύχη.  Δεν κάθεται χωρίς υποστήριξη ακόμα καλά.  Γέρνει μπροστά. μπρούμυτα δεν θελει καθόλου ούτε γυρνάει από μπρούμυτα ανάσκελα. Και δεν στηρίζετε στα ποδαράκια της όταν τη κρατάω όρθια.  Εσάς τι κάνανε/κάνουν σε αυτή την ηλικία? 

Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ!! 

Να σου ζήσει το μωράκι σου. 7 μηνών είστε ημερολογιακά ή διορθωμένη ηλικία.. Πάντως μην αγχώνεσαι, το κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό. Συνήθως στα μωράκια δεν τους αρέσει μπρούμυτα αλλά να προσπαθείς να την βάζεις για να γυμνάζεται. Να ξαπλώνεις μπροστά μαζί της για να σε βλέπει κ να της δίνεις παιχνιδάκια να απασχολείται όσο το δυνατόν περισσότερο. Κ όπως είπαν κ παραπάνω δεν γίνεται να συγκρίνουμε ένα πρόωρο με τελειομηνο μωρό. Η πρώτη κόρη μου γεννήθηκε πρόωρα, 34η όμως εβδομάδα οπότε δεν γίνεται να συγκριθεί πάλι με τηβ δικιά σου. Πάντως να κάθεται χωρίς στήριξη το έκανε αφού έκλεισε τους 9 μήνες

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Χρυσα2 είπε:

Καλημέρα μανούλες!! Έιμαι και εγώ μια νέα (και μικρή) μαμά. Έχω ένα κοριτσάκι 7 μηνών, γέννησα πρόωρα στις 26 εβδομάδες . Λόγω προωροτητας ανησυχώ πολύ για την ανάπτυξη της. Όλο μπαίνω και διαβάζω τι κάνουν τα αλλά μωράκια τι γίνεται με τα πρόωρα και ότι άλλο μπορεί να φανταστεί κανείς. Η μικρούλα μου είναι αρκετά τεμπελακι όλο ξάπλα θέλει και να κλωτσάει. Έχει αρχίσει και κάπου κάπου λέει μπα μπα και όταν κλαίει πετάει ένα μα ή μαμ στη τύχη.  Δεν κάθεται χωρίς υποστήριξη ακόμα καλά.  Γέρνει μπροστά. μπρούμυτα δεν θελει καθόλου ούτε γυρνάει από μπρούμυτα ανάσκελα. Και δεν στηρίζετε στα ποδαράκια της όταν τη κρατάω όρθια.  Εσάς τι κάνανε/κάνουν σε αυτή την ηλικία? 

Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ!! 

Γεια σου κ από μένα να σου ζήσει το μωράκι! Σου μιλάει μαμά 25 εβδομάδων. 14 μηνων χρονολογική 10.5 διορθωμενη τώρα. Δε Θ συγκρίνεις ποτέ το μωρό σου με τελειομηνα μωρά η προωρωτητα συμβαδίζει μετά τα δύο χρόνια. Πόσο είναι το μωρό σου διορθωμενη ηλικία? Αυτό θα κοιτάς κ πάλι όμως μη ξεχνάς ότι ειναι ένα εξαιρετικά πρόωρο μωρό όποτε κ πάλι ίσως καθυστερήσει να κάνει κάποια πράγματα. Εμείς Καθίσαμε στο πωπο Μ φυσιοθεραπεία γιατί ήμασταν αρκετό καιρό στη μενν 7 μηνων διορθωμενη κ ηταν νωρις απο οτι να είπαν συνήθως κ τελειομηνα μωρά μετά τους 8 μήνες κάθονται. Μην ανυσηχεις ολα θα γινουν στην ώρα τους κ αν κάτι σε ανυσηχει μιλάς με αναπτυξιολογο αν κ συνήθως τα βλέπουν αυτοί στα follow up αν χρειάζεται κάτι το κάθε παιδί.

  • Μου αρέσει 1

0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα υπολογίζουν σαν τα τελειομηνα το ξέρω απλά επειδή μου έλεγαν ότι είναι πολύ καλή έλεγα μήπως καταφέρει να τα φτάσει σε κάτι.. @Vasoth. διορθωμένη ηλικία είναι 5 μηνων.. γεννήθηκε 26 εβδομάδων..follow up εχουμε σε ενα μήνα. Πιο πολύ με αγχώνει το follow up πάρα με ησυχάζει.. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας ..  έχετε δίκιο στο ότι δεν πρέπει να συγκρίνουμε με αλλά μωρα ..προσπαθώ αλλά δεν μπορώ σαν πρωταρα μαμά ψάχνω συνέχεια.. την βάζω μπρούμυτα με πολύ προσπάθεια 15 20 λεπτά τη μέρα.. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Χρυσα2 είπε:

Δεν τα υπολογίζουν σαν τα τελειομηνα το ξέρω απλά επειδή μου έλεγαν ότι είναι πολύ καλή έλεγα μήπως καταφέρει να τα φτάσει σε κάτι.. @Vasoth. διορθωμένη ηλικία είναι 5 μηνων.. γεννήθηκε 26 εβδομάδων..follow up εχουμε σε ενα μήνα. Πιο πολύ με αγχώνει το follow up πάρα με ησυχάζει.. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας ..  έχετε δίκιο στο ότι δεν πρέπει να συγκρίνουμε με αλλά μωρα ..προσπαθώ αλλά δεν μπορώ σαν πρωταρα μαμά ψάχνω συνέχεια.. την βάζω μπρούμυτα με πολύ προσπάθεια 15 20 λεπτά τη μέρα.. 

Όσο κ καλη να είναι μη ξεχνάς ότι είναι πολύ πρόωρη για να φτάσει τα τελειομηνα σαν πεντε μηνων θα την υπολογίσεις. Να μη σε ανχωνουν τα  follow up καθόλου να σκέφτεσαι ότι αν χρειάζεται κάτι αυτοί θα το δουν πρώτα. Εμείς αναπτυξιακά είμαστε μπροστά μας λένε αλλά όχι με τα τελειομηνα με βάση τη διορθωμενη της παντα. Αλλά κ να μην ήταν μπροστά δε θα με ένοιαζε αρκεί που πάει καλά κ όλα θα τα κάνουν στην ώρα τους κ να αργήσουν λίγο είναι φυσιολογικό για τα πρόωρα.να τη βάζεις κ στα γόνατα σου μπρουμητα το προτιμούν τα μωράκια από το τελείως κάτω.Όλα καλά θα είναι θα το δεις 


0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

19 hours ago, Χρυσα2 said:

Καλημέρα μανούλες!! Έιμαι και εγώ μια νέα (και μικρή) μαμά. Έχω ένα κοριτσάκι 7 μηνών, γέννησα πρόωρα στις 26 εβδομάδες . Λόγω προωροτητας ανησυχώ πολύ για την ανάπτυξη της. Όλο μπαίνω και διαβάζω τι κάνουν τα αλλά μωράκια τι γίνεται με τα πρόωρα και ότι άλλο μπορεί να φανταστεί κανείς. Η μικρούλα μου είναι αρκετά τεμπελακι όλο ξάπλα θέλει και να κλωτσάει. Έχει αρχίσει και κάπου κάπου λέει μπα μπα και όταν κλαίει πετάει ένα μα ή μαμ στη τύχη.  Δεν κάθεται χωρίς υποστήριξη ακόμα καλά.  Γέρνει μπροστά. μπρούμυτα δεν θελει καθόλου ούτε γυρνάει από μπρούμυτα ανάσκελα. Και δεν στηρίζετε στα ποδαράκια της όταν τη κρατάω όρθια.  Εσάς τι κάνανε/κάνουν σε αυτή την ηλικία? 

Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ!! 

Καλημέρα κ να χαίρεσαι τη μικρή σου μαχητρια! Ο δικός μου ειναι μόνο ένα μήνα πρόωρος (36 εβδομσδων) κ η διαφορά του είναι εμφανής με τα συνομήλικα. Η μπέμπα από κάτω που είναι ίσα αλλά γεννήθηκε 41 εβδομάδων είναι μιλιά μπροστά μας. Άκου τον παιδίατρο κ εγω το πέρασα στην αρχή που δεν μου γέλαγε αλλα τελικά ήθελε το χρόνο του.


IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας .. έψαχνα για να βρω ομάδες με προωρογονεις αλλά δεν είχα βρει κάποια.. με βοηθάει πολύ να μιλάω με μαμάδες που είναι στην ίδια φάση με εμένα.. Γιατί γύρω μου έχω ανθρώπους με μωράκια τελειομηνα που όλο με ρωτάνε ακόμα δεν έκανε αυτό ακόμα δεν έκανε το άλλο. και είναι πολύ αγχωτικό όλο αυτό 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Χρυσα2 είπε:

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας .. έψαχνα για να βρω ομάδες με προωρογονεις αλλά δεν είχα βρει κάποια.. με βοηθάει πολύ να μιλάω με μαμάδες που είναι στην ίδια φάση με εμένα.. Γιατί γύρω μου έχω ανθρώπους με μωράκια τελειομηνα που όλο με ρωτάνε ακόμα δεν έκανε αυτό ακόμα δεν έκανε το άλλο. και είναι πολύ αγχωτικό όλο αυτό 

Αν έχεις fb μπες στην ομάδα "Μενν μόνο για γονείς " Θ Σ βοηθήσουν πολύ κ επίσης μην ακούς κανέναν κάνεις δε μπορεί να καταλάβει ακριβώς τι παίζει Μ τα πρόωρα αν Δ το έχει ζήσει.

  • Μου αρέσει 1

0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 24/1/2020 at 11:58 ΠΜ, Χρυσα2 είπε:

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας .. έψαχνα για να βρω ομάδες με προωρογονεις αλλά δεν είχα βρει κάποια.. με βοηθάει πολύ να μιλάω με μαμάδες που είναι στην ίδια φάση με εμένα.. Γιατί γύρω μου έχω ανθρώπους με μωράκια τελειομηνα που όλο με ρωτάνε ακόμα δεν έκανε αυτό ακόμα δεν έκανε το άλλο. και είναι πολύ αγχωτικό όλο αυτό 

Γειά σου κορίτσι μου. Να χαίρεσαι την κορούλα σου! Άκου τα κορίτσια και μην ανησυχείς!! Το κάθε μωράκι είναι διαφορετικό όπως ισχύει για όλους μας. Εμένα είναι τελειομηνο και είναι 9 μηνών. Έκατσε σταθερά στον 8ο και ακόμα δεν έχω εμπιστοσύνη αν βαρεθεί πέφτει. Και εγώ ακούω άλλες κοπέλες που τα μωράκια τους κάνουν παραπάνω πράγματα, μπουσουλανε στέκονται αλλά δεν με ανησυχεί. Επίσης και ο δικός μου δεν του αρέσει καθόλου μπρούμυτα. Μια χαρά είναι η μπέμπα σου και με τον χρόνο θα κάνει ότι πρέπει θα δεις! 

Link to comment
Share on other sites

 Κοριτσια τι κάνετε; πως είναι τα μπεμπακια σας θα ήθελα να σας πω ότι φτιάχνω θήκες βιβλιαριων και μπομπονιέρες όπως και μαρτυρικα οποία ενδιαφερεται ας μου πει.. Φιλάκια σε όλα τα ζουζούνια σας

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια Καλημέρα!!!εβγαλε παλι ο αντρας μ επιχειλιο έρπη ειμαι να σκασω...εννοειται αποφεύγει  το μωρο αλλα εχθες εβγαλε το σπυρι κ δε φαντάστηκε  οτι είναι ερπης κ κοιμηθήκαμε μαζι με τον μπέμπη στο κρεβατι κ τωρα εχω αγχωθεί...ειναι οντως τοσο επικίνδυνος οσο διαβασα???

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Ria@90 είπε:

Κοριτσια Καλημέρα!!!εβγαλε παλι ο αντρας μ επιχειλιο έρπη ειμαι να σκασω...εννοειται αποφεύγει  το μωρο αλλα εχθες εβγαλε το σπυρι κ δε φαντάστηκε  οτι είναι ερπης κ κοιμηθήκαμε μαζι με τον μπέμπη στο κρεβατι κ τωρα εχω αγχωθεί...ειναι οντως τοσο επικίνδυνος οσο διαβασα???

Καλημέρα, μην αγχώνεσαι, το ότι κοιμηθηκατε στο ίδιο κρεβάτι δεν σημαίνει κ ότι θα κολλήσει κ το μωρό σου. Στο μαξιλάρι που κοιμάται ο άντρας σου δεν πιστεύω ακριβώς εκεί να είναι το μωρό. Κ ελπίζω πλέον να μην είναι επικίνδυνος ο ιός. Για τα βρέφη ξέρω είναι αλλά μεγάλωσαν λίγο τα μικρά μας. Εμένα το καλοκαίρι είχε βγάλει η μεγάλη μου κορη, (δεν ξέρω από πού γιατί εγώ ποτέ δεν έβγαλα). Είχα τρομερό άγχος αλλά όλα πήγαν καλά... Το λέω αυτό γιατί εμείς οι μεγάλοι μπορούμε να προσέξουμε το νεογέννητο να μην κολλήσει καλύτερα απ' ότι ένα παιδάκι. Αν ακολουθείτε τους κανόνες υγιεινής όλα καλά θα πάνε

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , mama16 είπε:

Καλημέρα, μην αγχώνεσαι, το ότι κοιμηθηκατε στο ίδιο κρεβάτι δεν σημαίνει κ ότι θα κολλήσει κ το μωρό σου. Στο μαξιλάρι που κοιμάται ο άντρας σου δεν πιστεύω ακριβώς εκεί να είναι το μωρό. Κ ελπίζω πλέον να μην είναι επικίνδυνος ο ιός. Για τα βρέφη ξέρω είναι αλλά μεγάλωσαν λίγο τα μικρά μας. Εμένα το καλοκαίρι είχε βγάλει η μεγάλη μου κορη, (δεν ξέρω από πού γιατί εγώ ποτέ δεν έβγαλα). Είχα τρομερό άγχος αλλά όλα πήγαν καλά... Το λέω αυτό γιατί εμείς οι μεγάλοι μπορούμε να προσέξουμε το νεογέννητο να μην κολλήσει καλύτερα απ' ότι ένα παιδάκι. Αν ακολουθείτε τους κανόνες υγιεινής όλα καλά θα πάνε

Απλα αλλαξαμε μερια στη διαρκεια της νυχτας επειδη υον θηλαζω οποτε  ακούμπησα το μαξιλάρι του...δλδ το πιο επιφοβο ειναι οταν ειναι πολυ μικρα?δλδ εμεις π ειμαστε 7μιση μηνων κ να κολλήσουμε δε θα ναι τοσο επικίνδυνο?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ria@90 είπε:

Απλα αλλαξαμε μερια στη διαρκεια της νυχτας επειδη υον θηλαζω οποτε  ακούμπησα το μαξιλάρι του...δλδ το πιο επιφοβο ειναι οταν ειναι πολυ μικρα?δλδ εμεις π ειμαστε 7μιση μηνων κ να κολλήσουμε δε θα ναι τοσο επικίνδυνο?

Η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω ακούσει μέχρι ποια ηλικία είναι επίφοβο αλλά πιστεύω ποιο επικίνδυνο είναι νεογέννητο παρά τώρα που έχει περισσότερα αντισώματα..

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Dimitr@17 said:

 Κοριτσια τι κάνετε; πως είναι τα μπεμπακια σας θα ήθελα να σας πω ότι φτιάχνω θήκες βιβλιαριων και μπομπονιέρες όπως και μαρτυρικα οποία ενδιαφερεται ας μου πει.. Φιλάκια σε όλα τα ζουζούνια σας

Αχ λίγο νωρίτερα να το έλεγες! Τα έκλεισα στη Φλόγα να πιάσουν τόπο...

  • Μου αρέσει 1

IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...