Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

πρίν από 20 λεπτά , MumMaria είπε:

Πολύ γιαούρτι,τυράκι και πολυ υπομονή!μην νομίζεις πάντως κ στήθος να έδινες μέχρι 15 μηνών κ μετά να εδινες φρέσκο,δεν σημαινει ότι θα το έπινε κ απαραιτητα.μπορει κ το φρέσκο να του κακοφαινοτανε.

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για την στήριξη!!!!! :x

 

  • Μου αρέσει 2

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια θελω τη γνώμη σας...τα παιδάκια  σας βαζουν πράγματα στο στομα? Εμεις το φαγητό για κανενα  λογο ...μονο τη μπανανα μπορει να βαλει μόνος κ τ ποτηρακι ...παιχνιδια κλπ τίποτα....σπανια θα βάλει κανενα παιχνιδι...σας ρωταω γτ εφαγα φλασια ....οταν ειχε ερθει η παιδίατρος με ρώτησε αν βαζει τα αντικείμενα στο στομα κ ειπα ναι δεδομένου οτι σπανια θα βαλει κ πιο μικρός έβαζε σίγουρα..γενικα τα περιεργάζεται τα εναλλασει απο τ ενα χερι συο αλλο αλλα δεν βαζει τπτ στο στομα...βεβαια παντα τ λεγαμε οχι στο στομα κ ίσως τ εχει μείνει αυτο...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Ria@90 είπε:

Κοριτσια θελω τη γνώμη σας...τα παιδάκια  σας βαζουν πράγματα στο στομα? Εμεις το φαγητό για κανενα  λογο ...μονο τη μπανανα μπορει να βαλει μόνος κ τ ποτηρακι ...παιχνιδια κλπ τίποτα....σπανια θα βάλει κανενα παιχνιδι...σας ρωταω γτ εφαγα φλασια ....οταν ειχε ερθει η παιδίατρος με ρώτησε αν βαζει τα αντικείμενα στο στομα κ ειπα ναι δεδομένου οτι σπανια θα βαλει κ πιο μικρός έβαζε σίγουρα..γενικα τα περιεργάζεται τα εναλλασει απο τ ενα χερι συο αλλο αλλα δεν βαζει τπτ στο στομα...βεβαια παντα τ λεγαμε οχι στο στομα κ ίσως τ εχει μείνει αυτο...

Πόσο είναι τώρα το μωράκι σου; Γενικά περνάνε διάφορες φάσεις τα μωρά και κυρίως πριν βγάλουν κάποιο δοντάκι το κάνουν πιο έντονα..σε άλλες φάσεις λιγότερο και όταν ξεκινάνε τις στερεές μπορεί να το μειώσουν.Εμένα έχω παρατηρήσει να βάζει συνέχεια αντικείμενα όταν την ενοχλούν τα ούλα της και προσπαθεί να ανακουφιστεί και τον υπόλοιπο καιρό λιγότερο.Μασητικά έχεις δώσει;Δεν θέλατε να βάζει πράγματα στο στόμα λόγω μικροβίων;Ο παιδίατρος εμάς πάντως μας είχε πει να μην μας αγχώνει αυτό και να μην το αποτρέπουμε γιατί είναι ένα στάδιο που περνούν και ο οργανισμός δημιουργεί και άμυνες έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, LittleCherry είπε:

Πόσο είναι τώρα το μωράκι σου; Γενικά περνάνε διάφορες φάσεις τα μωρά και κυρίως πριν βγάλουν κάποιο δοντάκι το κάνουν πιο έντονα..σε άλλες φάσεις λιγότερο και όταν ξεκινάνε τις στερεές μπορεί να το μειώσουν.Εμένα έχω παρατηρήσει να βάζει συνέχεια αντικείμενα όταν την ενοχλούν τα ούλα της και προσπαθεί να ανακουφιστεί και τον υπόλοιπο καιρό λιγότερο.Μασητικά έχεις δώσει;Δεν θέλατε να βάζει πράγματα στο στόμα λόγω μικροβίων;Ο παιδίατρος εμάς πάντως μας είχε πει να μην μας αγχώνει αυτό και να μην το αποτρέπουμε γιατί είναι ένα στάδιο που περνούν και ο οργανισμός δημιουργεί και άμυνες έτσι.

13 Ιουνίου θα γίνουμε 12 μηνών...οχι καμία σχεση απλα.με φοβίζει μηπως πρεπει να βάζει αντικείμενα στο στόμα κ εμεις πλεον δεν τ κάνουμε....στηρίζομενη στην ερώτηση της παιδιάτρου μ..μηπως κανονικά θα έπρεπε κ πως ειναι αναπτυξιακό τ ζητημα κ εχουμε μεινει πισω...να φανταστείς πως ενώ πειναει κ τ εχω φαγητο στο καρεκλάκι δε θα τ παρει με τα χερια να τ βαλει στο στομα αλλα θα σκύψει τ κεφαλι κ θα προσπαθήσει να τ παρει με τ στομα η θα μας κάνει φωνές να τ δώσουμε εμεις....κ εχω αρχισει μα ανησυχώ ...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ria@90 είπε:

13 Ιουνίου θα γίνουμε 12 μηνών...οχι καμία σχεση απλα.με φοβίζει μηπως πρεπει να βάζει αντικείμενα στο στόμα κ εμεις πλεον δεν τ κάνουμε....στηρίζομενη στην ερώτηση της παιδιάτρου μ..μηπως κανονικά θα έπρεπε κ πως ειναι αναπτυξιακό τ ζητημα κ εχουμε μεινει πισω...να φανταστείς πως ενώ πειναει κ τ εχω φαγητο στο καρεκλάκι δε θα τ παρει με τα χερια να τ βαλει στο στομα αλλα θα σκύψει τ κεφαλι κ θα προσπαθήσει να τ παρει με τ στομα η θα μας κάνει φωνές να τ δώσουμε εμεις....κ εχω αρχισει μα ανησυχώ ...

Αγάπη συζήτησε το με την παιδίατρο. Πιστεύω ότι είναι φάση αλλά καλού κακού για να μην αγχώνεστε πάρτη ένα τηλέφωνο και ρωτα την 

Είναι ευγενικό το αγόρι και ακούει τη μαμα του :wub:

  • Μου αρέσει 2

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Ria@90 said:

13 Ιουνίου θα γίνουμε 12 μηνών...οχι καμία σχεση απλα.με φοβίζει μηπως πρεπει να βάζει αντικείμενα στο στόμα κ εμεις πλεον δεν τ κάνουμε....στηρίζομενη στην ερώτηση της παιδιάτρου μ..μηπως κανονικά θα έπρεπε κ πως ειναι αναπτυξιακό τ ζητημα κ εχουμε μεινει πισω...να φανταστείς πως ενώ πειναει κ τ εχω φαγητο στο καρεκλάκι δε θα τ παρει με τα χερια να τ βαλει στο στομα αλλα θα σκύψει τ κεφαλι κ θα προσπαθήσει να τ παρει με τ στομα η θα μας κάνει φωνές να τ δώσουμε εμεις....κ εχω αρχισει μα ανησυχώ ...

Ριτσακι ανησυχείς για όλα ούτως ή άλλως οπότε πες μας κάτι καινούργιο!!!

Είναι όντως διαφορετικό ο δικός μου τα βάζει ΟΛΑ στο στόμα ( με διακαή πόθο τις παντόφλες μας)

Ψωμάκι ή μπισκοτάκι του δίνεις στο χέρι να φάει; Βοηθάει κ ο μιμητισμός να σε δει να το κάνεις εσύ. Εμάς πχ τώρα προσπαθεί να μας ταΐσει.

Δεν μου κάνει πάντως ως αναπτυξιακό πρόβλημα. Εμένα πχ δεν κάνει παλαμάκια που έλεγε το βιβλιάριο ότι έπρεπε να κάνει από τον 9ο και τους ξένους τώρα τους φοβάται...

 

  • Μου αρέσει 1

IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kpp83 είπε:

Ριτσακι ανησυχείς για όλα ούτως ή άλλως οπότε πες μας κάτι καινούργιο!!!

Είναι όντως διαφορετικό ο δικός μου τα βάζει ΟΛΑ στο στόμα ( με διακαή πόθο τις παντόφλες μας)

Ψωμάκι ή μπισκοτάκι του δίνεις στο χέρι να φάει; Βοηθάει κ ο μιμητισμός να σε δει να το κάνεις εσύ. Εμάς πχ τώρα προσπαθεί να μας ταΐσει.

Δεν μου κάνει πάντως ως αναπτυξιακό πρόβλημα. Εμένα πχ δεν κάνει παλαμάκια που έλεγε το βιβλιάριο ότι έπρεπε να κάνει από τον 9ο και τους ξένους τώρα τους φοβάται...

 

Τέλειο!!!! Εμένα με ταισε την παντόφλα μια μέρα χααχαχαχα

  • Μου αρέσει 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kpp83 είπε:

Ριτσακι ανησυχείς για όλα ούτως ή άλλως οπότε πες μας κάτι καινούργιο!!!

Είναι όντως διαφορετικό ο δικός μου τα βάζει ΟΛΑ στο στόμα ( με διακαή πόθο τις παντόφλες μας)

Ψωμάκι ή μπισκοτάκι του δίνεις στο χέρι να φάει; Βοηθάει κ ο μιμητισμός να σε δει να το κάνεις εσύ. Εμάς πχ τώρα προσπαθεί να μας ταΐσει.

Δεν μου κάνει πάντως ως αναπτυξιακό πρόβλημα. Εμένα πχ δεν κάνει παλαμάκια που έλεγε το βιβλιάριο ότι έπρεπε να κάνει από τον 9ο και τους ξένους τώρα τους φοβάται...

 

Ναι οταν τ δίνω τα λιωνει στο χερι κ τα περιεργάζεται....στο στομα σπααανια να βαλει...μονο τη μπανανα κ αυτο με τη φλουδα μονο....ενβ τ δείχνω δεν τ κανει...οταν ομως τ παιρνω τ χερι τ κ κανω πως ο ιδιος με ταιζει....μετα το κανει ..δλδ εμενα μ βαζει τ κουτάλι στο στομα....μαλλον άδικα τ σκέφτομαι...απλα ειπα να ρωτήσω κουβέντα να γίνεται...

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Να σας ρωτήσω όσες έχετε ξεκινήσει στερεές τροφές ( ο μικρός μου είναι 13 μηνών), από ποσότητες πώς πάνε γενικά τα παιδάκια σας; Δώστε μου καμιά ιδέα για μεσημεριανά καθώς τα περισσότερα που του δίνω τρώει λίγο στην αρχή και μετά απλά παίζει ή τα ταίζει στον σκύλο. Τον αφήνω στο καρεκλάκι να φάει μόνος του πιάνοντας το φαγητό με τα χέρια. Αυτό που τρώει πιο εύκολα είναι μπιφτέκια αλλά συνέχεια μπιφτέκια θα δίνω; Ζυμαρικά ούτε που να τα δει δεν θέλει...

Τα φρούτα ακόμα τα αλέθω.

Link to comment
Share on other sites

Το μεσημεριανό του το ταιζω ακόμα, καθώς εχει μονο 4 δοντια και του το κάνω μικρά κομματάκια (ίνες). Ζυμαρικα και μένα τα μισεί (τα μακαρόνια με κίμα ουτε να τα δεί) αλλά τρώει με χαρά τραχανά με ανθότυρο. Στο χέρι τρώει και πατάτες φούρνου.  Την Παρασκευή πάντως με καθοδήγηση της παιδιάτρου θα δοκιμάσω μπριαμ και θα σου πώ. 

Πρωινό του δινω μπανανοτηγανήτα που την κόβω σε μεγάλα κομματια και την τρώει μόνος του καθώς και αχλαδι και φράουλες και την υπόλοιπη μπανανα σε κομματακια 

Σε κάθε περίπτωση ειμαι από πάνω πάντως για να μην χαζεύει και να μην καταλήξει το φαί στο πάτωμα. Μόνο τις ρημαδες τις φραουλες που κάνει μεγάλη χαρά δεν χάνει με κανένα τρόπο!!!


IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


να σας ζήσουν τα μπεμπακια σας κορίτσια.  ευλογημένα μια ζωή να είναι. 

Για πείτε και σε μας τις νέες μανούλες  (έχω έναν μπέμπη 51 ημερων. ειμαι 23)

Πώς ήταν οι πρώτοι μηνες; πως προσαρμόστηκατε; τι δυσκολίες βρήκατε; είχατε αναγωγές εσεις; 

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, mpempaki1 said:

να σας ζήσουν τα μπεμπακια σας κορίτσια.  ευλογημένα μια ζωή να είναι. 

Για πείτε και σε μας τις νέες μανούλες  (έχω έναν μπέμπη 51 ημερων. ειμαι 23)

Πώς ήταν οι πρώτοι μηνες; πως προσαρμόστηκατε; τι δυσκολίες βρήκατε; είχατε αναγωγές εσεις; 

Γλυκούλα μικρομανουλα να σου ζήσει! Οι δύο πρώτοι μήνες ήταν πολύ δύσκολοι. Ο δικός μου θηλαζε ΣΥΝΈΧΕΙΑ. Όταν.λεω ΣΥΝΈΧΕΙΑ εννοώ ότι τον έβαζα στήθος ανα 10λεπτο! Ήταν δύσκολο ομολογουμένως ενώ max κοιμόταν μια ώρα.Στο 2ο μήνα που πήρε επιτέλους τα πάνω του και έδωσα πιπίλα ήταν αλλο παιδι. Μέχρι τον 6ο θηλαζε ανα 3ωρο και κοιμόταν έως τις 6 το πρωί σερί. Η πιπίλα είναι φίλη μας εγώ τη συνιστώ και μπορώ να σου στείλω τι δοκίμασα μέχρι να την πάρει.

Από το 2ο έως τον 6ο γενικά τα πραγ5θα είναι πολυυυυ καλύτερα. Θα κοιμάται πιο συνεχόμενα, θα έχετε ένα πρόγραμμα και θα έχεις χρόνο για σένα. Πορτ μπεμπέ βόλτα κ καφέ κ θα το διασκεδάσετε τώρα που ανοίγει ο καιρός :)

 

Just now, Ria@90 said:

Κοριτσια τι καθισμα αυτοκινήτου εχετε? Ψάχνουμε μιας κ το αυγο δεν μας βολεψε ποτε κ δεν χωράμε.

Joie stages


IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια ήπιε ξένο γάλα!!!!!!! Του έδωσε βραδινό η μαμά μου τώρα που έχουμε έρθει Πάτρα.

Πολλή χαρά έχω και συγκίνηση!!!! Ελπίζω να μην ήταν τυχαίο γεγονός χαχαχαχα

Επιστρέφουμε Αθήνα σπίτι μας απόψε, θα του δώσει ο άντρας μου.. έχω μεγάλη αγωνία


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vaso_mpempis είπε:

κορίτσια ήπιε ξένο γάλα!!!!!!! Του έδωσε βραδινό η μαμά μου τώρα που έχουμε έρθει Πάτρα.

Πολλή χαρά έχω και συγκίνηση!!!! Ελπίζω να μην ήταν τυχαίο γεγονός χαχαχαχα

Επιστρέφουμε Αθήνα σπίτι μας απόψε, θα του δώσει ο άντρας μου.. έχω μεγάλη αγωνία

Τέλεια!! Μάλλον βοήθησε ο πατρινός αέρας!χαχα Εύχομαι να συνεχίσετε έτσι και στο σπίτι σας!!!Για πες βρε κορίτσι,προσπαθούσες καθημερινά όλον αυτό τον καιρό;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...