Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

Just now, Kpp83 είπε:

@Vasoth. @nanoula90 πολύ σας θαυμάζω μανούλες. Μακάρι να τα καταφέρω και εγώ!

Το θήλαστρο που λέτε το νοικιάζουμε από το μαιευτήριο ή το αγοράζουμε?

Εχεις και τις 2 επιλογες κοριτσι μου. Εξαρταται τι ειδους χρηση θες να κανεις. Αν θες να κανεις πολλες αντλησεις γιατι πχ δουλευεις και θα πρεπει να αφηνεις γαλα, τοτε καλυτερα να νοικιασεις νοσοκομειακο. Αν θες περιστασιακη χρηση, οπως εγω, που πχ αφηνω το μωρο καποιες φορες στη γιαγια του για λιγο, ή που επρεπε να παω στον γιατρο και να αφησω το μωρο με τον συζυγο, για τετοιες χρησεις μπορεις να αγορασεις ενα οικιακο θηλαστο. Οσο για το αν θα τα καταφερεις, επειδη ειχα ακριβως τον ιδιο προβληματισμο, θα σου πω αρχικα πρωτον να εισαι καλα εσυ, παιζει μεγαλο ρολο η ψυχολογια της νεας μανουλας. Θελω να πω οτι ακομα και αν δεν τα καταφερεις, δεν σημαινει απολυτως τιποτα! Ωστοσο στην αρχη ειναι λιγο δυσκολα, οχι για ολες, αλλα για αρκετες. Εγω δυσκολευτηκα αρκετα εως παρα πολυ, το μωρο εχασε πολυ βαρος, εγω πονουσα πολυ, ολοι μου ελεγαν οτι δεν εχω γαλα, αλλα ακουγα μονο το ενστικτο μου και τον παιδιατρο.  Θελει επιμονη και υπομονη ο θηλασμος. Και επισης εφερα σπιτι και συμβουλο θηλασμου. Και ετσι γυρω στις 20 μερες το βρηκαμε εν τελει. Αλλα τις πρωτες μερες ηταν σκετη αποτυχια. Αλλα ξαναλεω, να σκεφτεσαι οτι πρεπει πρωτα να εισαι εσυ καλα για να ειναι και το παιδακι σου. 

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 27 λεπτά , Kpp83 είπε:

@Vasoth. @nanoula90 πολύ σας θαυμάζω μανούλες. Μακάρι να τα καταφέρω και εγώ!

Το θήλαστρο που λέτε το νοικιάζουμε από το μαιευτήριο ή το αγοράζουμε?

Οτι σου ειπε η @nanoula90 βεβαια εγω με το οικιακο κανω τοσες αντλησεις δεν εχω θεμα ακομα αλλα αυτο ειναι διαφορετικο στην καθε κοπελα θα δεις πως θα σου βγει.

  • Ευχαριστώ 1

0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, 4shinediamonds είπε:

Καλησπέρα!

Υπάρχει κορίτσι να εχει/ειχε θέματα με έντονες καουρες?Σε βαθμό να πονάει στο διάφραγμα,γουργουρητα και ναυτιες?Υπάρχει κάποιο φάρμακο που ίσως χρησιμοποιήσατε κάποια κορίτσια?

Ευχαριστώ.

Ο γιατρός μου μου πρότεινε το caviscom, μέχρι 2 φορές την μέρα. Είναι πολύ καλό, είχα δοκιμάσει το simeco αλλά δεν ήταν τόσο αποτελεσματικό. Βέβαια προσπάθησε να μην κοιμάσαι αμέσως μετά το φαγητό. Το βράδυ να μην τρως πολύ αργά και αν παρατηρήσεις τροφές που σε ενοχλούν σταματήσε τις. Επίσης όχι σοκολάτα, κρεμμύδι και τυρί μετά το μεσημέρι

Link to comment
Share on other sites

Just now, Xioni είπε:

Ο γιατρός μου μου πρότεινε το caviscom, μέχρι 2 φορές την μέρα. Είναι πολύ καλό, είχα δοκιμάσει το simeco αλλά δεν ήταν τόσο αποτελεσματικό. Βέβαια προσπάθησε να μην κοιμάσαι αμέσως μετά το φαγητό. Το βράδυ να μην τρως πολύ αργά και αν παρατηρήσεις τροφές που σε ενοχλούν σταματήσε τις. Επίσης όχι σοκολάτα, κρεμμύδι και τυρί μετά το μεσημέρι

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου,να είσαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Beboula25 είπε:

Χαμηλά πονακια σαν περιοδου ένιωσα και εγω όταν νομίζω πως είχα συσπασουλα. Λέω νομίζω γτ δεν ξέρω αύριο θα ρωτήσω τον γιατρό εκτενέστερα. Είχε κάνει ένα βουναλάκι όχι τσιτωμα αλλα δεν ξέρω μήπως ήταν το μωρό κάποια στάση γτ δεν κουνιόταν. Προχθές ομως σαν να ένιωσα την κοιλιά για ένα λεπτό τσιτωμενη σε όλη την έκταση.

Εσυ πως ακριβως ενιωσες;  

Εγώ ένιωσα την κοιλιά πολύ τσίτα σαν πέτρα, σκληρή! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κολλησε το κινητο κ ανεβαζει σαχλαμαρες!

8 ώρες πρίν, Μαράκι μαρακι είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.βοηθηστε με με σερβίρετε λοχείας κ εσώρουχα...

Κοιτα να δεις.....εγω μετα την γεννα εβαλα παμπερς...η ποσοτητα του αιματος π φευγει ειναι μεγαλη διοτι καθαριζει μεσα και δεν συγρατειται με την σερβιετα λοχειας...αυτο για λιγο ξημερωμα γεννησα το πρωι το εβγαλα αφου ειχε φυγει το πολυ...μετα εβαλα τις σερβιετες σεπτονα λειντι κερ(δεν το γραφω στα ξενα γιατι το κινητο μ κανει αυτοματη επεξεργασια το γυρναει ελληνικα και γραφει οτι θελει) για ειδικης χρησεως λεει κ η συσκευασια ειναι λιλα χρωμα.....αυτα στο νοσοκομειο οταν πηγα σπιτι εβαλα σερβιετα την μεγαλη π ειναι για βραδυ κ ημουν κομπλε....

Οσο αφορα τα εσωρουχα ξερεις τα γνωσταααααα της γιαγιας την βρακα? Απλα πιο συμμαζεμενα απλα παρε ενα νουμερο μεγαλυτερο κ να μην ενοχλει την κοιλιτσα κ να μην σφιγγει με την σερβιετα κλπ....εγω πηρα απο τα τζαμπο ασχετο....παρε καμια 5 θα σ χρειαστουν!

 


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στις μέλλουσες μανουλες!!! Είμαι νέα στο φόρουμ σας βρήκα εντελώς τυχαία ψαχνωντας στο google για τα συμπτώματα που εχω.... Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν είχατε πονακια ή λίγο πιο έντονο πόνο σαν κράμπες περιόδου τον πρώτο μήνα κύησης. Είμαι στην πέμπτη εβδομάδα και θα πάω μεθαύριο στον γιατρό για την πρώτη εξέταση! Ο πόνος δεν είναι συνεχόμενος με πιάνει για λίγα δευτερόλεπτα και μετά δεν νιώθω κάτι!!! Χτες με έπιασε 3 φορές μέσα στη μέρα! Έχει καμία παρόμοια εμπειρία????

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Μαράκι μαρακι είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.βοηθηστε με με σερβίρετε λοχείας κ εσώρουχα...

 

2 ώρες πρίν, Kpp83 είπε:

Σερβιέτες δεν μας δίνουν στο νοσοκομείο;

Καλημερα κοριτσια! 

Εξαρταται που θα γεννησετε. Αν γεννησετε σε δημοσιο τοτε θα πρεπει να παρετε μαζι σας. Αυτες που ειπε η Βαλεντινα τις τενα, που ειναι ειδικες για λοχεια γιατι τις πρωτες 2 μερες εχεις αρκετο αιμα. Μετα, μια χαρα ειναι οι απλες σερβιετες νυκτος που ειναι πιο μεγαλες. Αν γεννησετε σε ιδιωτικο δεν χρειαζεστε τπτ. Σας δινουν εκει και σερβιετες λοχειας και εσωρουχο μιας χρησης που ειναι σαν διχτακι και βολευει πολυ.

πρίν από 44 λεπτά , Evitakiii είπε:

Καλημέρα στις μέλλουσες μανουλες!!! Είμαι νέα στο φόρουμ σας βρήκα εντελώς τυχαία ψαχνωντας στο google για τα συμπτώματα που εχω.... Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν είχατε πονακια ή λίγο πιο έντονο πόνο σαν κράμπες περιόδου τον πρώτο μήνα κύησης. Είμαι στην πέμπτη εβδομάδα και θα πάω μεθαύριο στον γιατρό για την πρώτη εξέταση! Ο πόνος δεν είναι συνεχόμενος με πιάνει για λίγα δευτερόλεπτα και μετά δεν νιώθω κάτι!!! Χτες με έπιασε 3 φορές μέσα στη μέρα! Έχει καμία παρόμοια εμπειρία????

Καλημερα! Καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη!! 

Ειμαι φυσιολογικο αυτο που περιγραφεις, εμενα αυτα τα πονακια με εκαναν οταν ημουν εγκυος και πηρα τεστ εγκυμοσυνης γιατι ηταν διαφορετικοι πονοι απο την περιοδο. Ηταν πιο εντονοι και αποτομοι και κοφτοι! Ειναι το σπορακι σου που εχει προσκολληθει στα τοιχωματα της μητρας και ξεκιναει η μητρα πλεον το δικο της εργο! Μην σε ανησυχει. Παντα βεβαια να μιλας και με τον γιατρο σου για οτιδηποτε. Με το καλο ευχομαι!

  • Ευχαριστώ 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Κολλησε το κινητο κ ανεβαζει σαχλαμαρες!

Κοιτα να δεις.....εγω μετα την γεννα εβαλα παμπερς...η ποσοτητα του αιματος π φευγει ειναι μεγαλη διοτι καθαριζει μεσα και δεν συγρατειται με την σερβιετα λοχειας...αυτο για λιγο ξημερωμα γεννησα το πρωι το εβγαλα αφου ειχε φυγει το πολυ...μετα εβαλα τις σερβιετες σεπτονα λειντι κερ(δεν το γραφω στα ξενα γιατι το κινητο μ κανει αυτοματη επεξεργασια το γυρναει ελληνικα και γραφει οτι θελει) για ειδικης χρησεως λεει κ η συσκευασια ειναι λιλα χρωμα.....αυτα στο νοσοκομειο οταν πηγα σπιτι εβαλα σερβιετα την μεγαλη π ειναι για βραδυ κ ημουν κομπλε....

Οσο αφορα τα εσωρουχα ξερεις τα γνωσταααααα της γιαγιας την βρακα? Απλα πιο συμμαζεμενα απλα παρε ενα νουμερο μεγαλυτερο κ να μην ενοχλει την κοιλιτσα κ να μην σφιγγει με την σερβιετα κλπ....εγω πηρα απο τα τζαμπο ασχετο....παρε καμια 5 θα σ χρειαστουν!

 

Εμένα με βολεψαν η tena ladys δεν είχα διαρροές!!

2 ώρες πρίν, Kpp83 είπε:

Σερβιέτες δεν μας δίνουν στο νοσοκομείο;

Δημόσιο όχι, ιδιωτικο ναι, εμένα με βολεψαν κ τα εσώρουχα μίας χρήσης!!

1 hour ago, Evitakiii είπε:

Καλημέρα στις μέλλουσες μανουλες!!! Είμαι νέα στο φόρουμ σας βρήκα εντελώς τυχαία ψαχνωντας στο google για τα συμπτώματα που εχω.... Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν είχατε πονακια ή λίγο πιο έντονο πόνο σαν κράμπες περιόδου τον πρώτο μήνα κύησης. Είμαι στην πέμπτη εβδομάδα και θα πάω μεθαύριο στον γιατρό για την πρώτη εξέταση! Ο πόνος δεν είναι συνεχόμενος με πιάνει για λίγα δευτερόλεπτα και μετά δεν νιώθω κάτι!!! Χτες με έπιασε 3 φορές μέσα στη μέρα! Έχει καμία παρόμοια εμπειρία????

Καλώς όρισες, μια τελειομηνη εγκυμοσύνη να Χεις.

  • Ευχαριστώ 2

nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 17 λεπτά , nanoula90 είπε:

 

Καλημερα κοριτσια! 

Εξαρταται που θα γεννησετε. Αν γεννησετε σε δημοσιο τοτε θα πρεπει να παρετε μαζι σας. Αυτες που ειπε η Βαλεντινα τις τενα, που ειναι ειδικες για λοχεια γιατι τις πρωτες 2 μερες εχεις αρκετο αιμα. Μετα, μια χαρα ειναι οι απλες σερβιετες νυκτος που ειναι πιο μεγαλες. Αν γεννησετε σε ιδιωτικο δεν χρειαζεστε τπτ. Σας δινουν εκει και σερβιετες λοχειας και εσωρουχο μιας χρησης που ειναι σαν διχτακι και βολευει πολυ.

Καλημερα! Καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη!! 

Ειμαι φυσιολογικο αυτο που περιγραφεις, εμενα αυτα τα πονακια με εκαναν οταν ημουν εγκυος και πηρα τεστ εγκυμοσυνης γιατι ηταν διαφορετικοι πονοι απο την περιοδο. Ηταν πιο εντονοι και αποτομοι και κοφτοι! Ειναι το σπορακι σου που εχει προσκολληθει στα τοιχωματα της μητρας και ξεκιναει η μητρα πλεον το δικο της εργο! Μην σε ανησυχει. Παντα βεβαια να μιλας και με τον γιατρο σου για οτιδηποτε. Με το καλο ευχομαι!

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια!!!! Σε όλες μας εύχομαι να απολαύσουμε την εγκυμοσύνη μας και φυσικά να είναι τελειομηνη!!!! Πολύ χάρηκα που σας βρήκα!!!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Evitakiii είπε:

Καλημέρα στις μέλλουσες μανουλες!!! Είμαι νέα στο φόρουμ σας βρήκα εντελώς τυχαία ψαχνωντας στο google για τα συμπτώματα που εχω.... Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν είχατε πονακια ή λίγο πιο έντονο πόνο σαν κράμπες περιόδου τον πρώτο μήνα κύησης. Είμαι στην πέμπτη εβδομάδα και θα πάω μεθαύριο στον γιατρό για την πρώτη εξέταση! Ο πόνος δεν είναι συνεχόμενος με πιάνει για λίγα δευτερόλεπτα και μετά δεν νιώθω κάτι!!! Χτες με έπιασε 3 φορές μέσα στη μέρα! Έχει καμία παρόμοια εμπειρία????

Καλημερα Κοριτσια! !

Καλως ορισες με το καλο! Ευχομαι μια τελειομηνη και καλη εγκυμοσυνη!

Ειχα συνεχεια τετοια πονακια στην αρχη,αφου πριν κανω το τεστ ημουν σίγουρη οτι θα μου ερθει περίοδος. Συνεχίστηκαν και τον πρωτο καιρο της εγκυμοσύνης ειναι φυσιολογικό :)

  • Μου αρέσει 2

DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι αλλες εγκυουλες βλεπω!!!με το καλο σε ολα τα κορίτσια!!!!!!

Σας διαβαζω συχνα αλλα δεν προλαβαινω. Καλα @Nicol_ ειδα το τικερακι σου και επαθα πλακα.ποτε μας ειπες για τηβ εγκυμοσυνη και τωρα οπου να ναι θα παρεις το μπεμπακι αγκαλια.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια κ απο μενα αν θελετε σερβιετες λοχειας αυτές που ειπε η @ΒαλεντιναΧρηστος τις εχει το lidl προσφορα τις ειδα τυχαια σημερα!

Εγω εχω αρχισει το πλυσιμο σε ρουχαλακια κτλ εχει γεμισει το μπαλκονι μικροσκοπικα ρουχαλακια!!κ σιγα σιγα φτιαχνουμε κ το δωματιο.

  • Μου αρέσει 9

0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , loyloy είπε:

Κι αλλες εγκυουλες βλεπω!!!με το καλο σε ολα τα κορίτσια!!!!!!

Σας διαβαζω συχνα αλλα δεν προλαβαινω. Καλα @Nicol_ ειδα το τικερακι σου και επαθα πλακα.ποτε μας ειπες για τηβ εγκυμοσυνη και τωρα οπου να ναι θα παρεις το μπεμπακι αγκαλια.

Ασε loyloy μου και μενα απίστευτο μου φαίνεται... Δεν μπορω να το συνειδητοποιήσω ακομα.. Λες κ περασαν λιγες μερες που εβαλα το τεστ εδω μεσα να σας το δείξω :mrgreen:

πρίν από 2 λεπτά , Vasoth. είπε:

Καλημερα κοριτσια κ απο μενα αν θελετε σερβιετες λοχειας αυτές που ειπε η @ΒαλεντιναΧρηστος τις εχει το lidl προσφορα τις ειδα τυχαια σημερα!

Εγω εχω αρχισει το πλυσιμο σε ρουχαλακια κτλ εχει γεμισει το μπαλκονι μικροσκοπικα ρουχαλακια!!κ σιγα σιγα φτιαχνουμε κ το δωματιο.

Τι ωραία! !! Ποσο ομορφη η προετοιμασία με τα μικροσκοπικα ρουχαλακια ❤ Εμεις οταν τα τελειωσαμε ολα μπαίναμε συνεχεια στο δωμάτιο κ το χαζευαμε :-P 

  • Μου αρέσει 1

DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...