Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Aangelika8 είπε:

      Είναι πολύ πιθανό απλά να μη σου ταίριαξε το πρωτόκολλο. Εγω εκανα ωοληψια με arvekap γιατί έχω ιστορικό με υπερδιεγερσεις κ ενώ βλέπαμε γύρω στα 13 πήραμε 7 από τα οποία ήταν μόνο 4 καλά κανένα δεν προχωρησε. 2 μήνες μετά νέα ωοληψια με arvekap κ ovitrelle, αποφύγαμε την υπερδιέγερση, πήραμε 16 ωάρια ήταν ώριμα τα 13 κ τώρα περιμένω αποτελέσματα προεμφυτευτικου από 8 βλαστοκυστες!! Μην απογοητεύεσαι κ έχεις κ 3 που περιμένεις να δεις τι θα γίνει! 

      Καλησπέρα! Είναι ανάμεικτα τα συναισθήματα.. ισως γιατι δεν περιμενα οτι ηταν πιθανο να συμβει αυτο με τετοιο αριθμο ωαριων...περιμενα την πιθανή αποτυχία μετέπειτα αλλα οχι απο τωρα.. φαντάζομαι κ εσυ πως θα ένιωσες την πρωτη φορα! τελος παντων προχωράω οπως λες και περιμένω γιατι κανεις δεν ξερει πως θα εξελιχθει και θα προσπαθησω να ειμαι αισιοδοξη!!

      Καλή επιτυχια σου εύχομαι αυτη τη φορα!!!

      • Ευχαριστώ 1

βάζει τα παντα στο στόμα


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολες τις μανουλες! τελευταια με απασχολει το γεγονος οτι βαζει τα παντα στο στομα! το εκανε ανεκαθεν, αλλα πλεον το κανει τοσο εντονα. τρεχει να προλαβει γιατι ξερει θα του πουμε οχι,, και δεν μιλαω για παιχνιδια...μιλαω για χαρτια, ναυλον, αλουμινοχαρττα, οοοτι μα οτι βρει κατω, ειτε στο δρομο ειτε στο σπιτι... σημερα ετρεξε στη σφουγγαριστρα και εβαλε το χερι μεσα το εβγαλε και το εγλυψε! μιλαμε τρελαθηκα! μεχρι και αζαξ εχει γλυψει..  δεν ακουει με τιποτα.. δλδ σε φαση που κανει ζημια, του λες μη, τον απομακρυνεις με αυστηρο τροπο και εκεινος οχι απλα αγνοει,, ειναι το κατι αλλο...φτανω να τσιριζω σαν υστερικια ολη μερα... για να μη παθει τπτ πρωτιστως εννοειται και να μπορει ν ακουει χωρις να ουρλιαζω. να σημειωσω ειναι 21 μηνων. καταλαβαινει τα παντα..εχω εναν μικροτερο 10 μηνων ειμαι εγκυος στο 3ο και ολη μερα τρεχω σαν την πανικοβλητη να προλαβω τον μεγαλο! δουλειες δεν προλαβαινω να κανω, ουτε με το μπαμπα σπιτι(λογω δυσκολου ωραριου, ) επιδη ξφυγα λιγο, ζητω σγνωμη, το θεμα μ ειναι οτι βαζει τα παντα και επικυνδυνα στο στομα.. δεν ειναι αρκετα μεγαλος για να μην το κανει?ευχαριστω καθε μανουλα με παρομοια εμπειρια που θα μου πει τη γνωμη της..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αληθεια τωρα ποτε προλαβες και τα εκανες πωωωω εμενα τα δικα μ.ειναι 24 μηνων και 3 μηνων το αλλο και τα εχω παιξει αληθεια σοκαριστικα παρα πολυ...οκ ακυρο αυτο που λεω αλλα δεν μπορουσα να.μην το σχολιασω ...εχω μεινει με το στομα ανοιχτο...τωρα οσο αφορα το θεμα και το δικο μ παιδι εκανε τα ιδια δεν ακουγε οκ οχι σε τετοιο βαθμο οπως το δικο σ ..και απλα συνεχεια κακ αυτο κακ εκεινο ..και σε πιο μεγαλη ηλικια μη δν ειναι ωραιο ..και τετια μεχρι που σταματησε μονος τ ...δλδ δεν εκανα κατι το ιδιεταιρο...αλλα μην ξεχναμε οτι ολα τα παιδακια δν ειναι το ιδιο ...καλο ειναι να παρεις συμβουλη απο καποιον ειδικο...απο οσο ξερω οσο τους λες μη και μη τοσο κανουν το αντιθετο και κατα την γνωμη μ μην τους πας κοντρα ..εγω τον αφησα να δοκιμασι απο κατω μια δυο ειδε  οτι ηταν απαισιο και καπως ετσι σταματησε...μηπως το κανει αυτο για να σου τραβηξει την προσοχη??? Και κατι ακομα.βοηθεια εχεις ?? 

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου να σου ζήσουν τα παιδάκια σου και με το καλό το επόμενο. 

Πέρα από την ηλικία και το φυσιολογικό βαθμό του πράγματος θεωρώ ότι υπάρχουν ακόμα δύο βασικοί λόγοι που το κάνει τόσο έντονα και είναι πολύ ανυπάκουος. Πρώτον ζηλεύει και διεκδικει το ρόλο του μωρού και τη μερίδα του λαιοντος στην προσοχή σου. Και δεύτερον τον ιντριγκαρει η δύναμη που αποκτά με το να μπορεί να προκαλέσει τις έντονες αντιδράσεις σου που αν μη τι άλλο βρίσκει ενδιαφέρουσες και ίσως αστείες (στα μάτια του)

Καταλαβαίνω την απελπισία σου γιατί κι η δικιά μου είναι παντελώς πεισματάρα και ανυπάκουη. Είναι σαν να μην φτάνει στα αυτιά της η φωνή μου τις περισσότερες φορές. 

  • Μου αρέσει 1

DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου κ με το καλό να υποδεχτείς το τρίτο ...!!! 

Ο γιος μου είναι 34 μηνών κ Ακόμα βάζει ότι βρει στο στόμα του κ γενικά θέλει να κρατάει κάτι στο χέρι του για να το βάζει στο στόμα του να το δαγκωνει ...

Όσο του λες όχι μη κ του δίνεις σημασία τόσο χειρότερα τα κάνεις γιατί με αυτό τον τρόπο τον προκαλείς να τα κάνει συνέχεια γιατί ξέρει πως με αυτό τον τρόπο σου τραβάει τη προσοχή κ ασχολησε μαζί του κ βρίσκει τρόπο να διασκεδάζει κ ο ίδιος ..!! Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι απλά να τον αγνοησεις όταν δεις πως πάει να βάλει κάτι στο στόμα του γύρισε τη πλάτη σου κ φύγε από το οπτικό του πεδίο έτσι θα καταλάβει πως η μαμά δεν ασχολειται μαζί του κ θα πάψει να έχει ενδιαφέρον για εκείνο αυτό το παιχνίδι ... 

Μια μέρα ο γιος μου έβγαλε ένα πλήκτρο από το λάπτοπ μου το δείχνει το έβαλε στο στόμα του το σφράγισε κ ξεκίνησε να τρέχει .... Παρότι εγώ είμαι ήρεμη κ δεν δίνω σημασία σε αυτά που κάνει εκείνη την ημέρα πανικοβληθηκα κ ξεκίνησα να τον κυνηγάω για να του το βγάλω από το στόμα του γιατί φοβήθηκα μήπως πάνω στο παιχνίδι του το καταπιεί εεε από τότε ξεκινησε κ έβαζε πράγματα στο στόμα του κ το σφραγιζε για να τον κυνηγάω δε του ξαναεδωσα σημασια κ το σταμάτησε ...!!!!

  • Μου αρέσει 3

em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, oneira_glyka είπε:

Καλησπερα σε ολες τις μανουλες! τελευταια με απασχολει το γεγονος οτι βαζει τα παντα στο στομα! το εκανε ανεκαθεν, αλλα πλεον το κανει τοσο εντονα. τρεχει να προλαβει γιατι ξερει θα του πουμε οχι,, και δεν μιλαω για παιχνιδια...μιλαω για χαρτια, ναυλον, αλουμινοχαρττα, οοοτι μα οτι βρει κατω, ειτε στο δρομο ειτε στο σπιτι... σημερα ετρεξε στη σφουγγαριστρα και εβαλε το χερι μεσα το εβγαλε και το εγλυψε! μιλαμε τρελαθηκα! μεχρι και αζαξ εχει γλυψει..  δεν ακουει με τιποτα.. δλδ σε φαση που κανει ζημια, του λες μη, τον απομακρυνεις με αυστηρο τροπο και εκεινος οχι απλα αγνοει,, ειναι το κατι αλλο...φτανω να τσιριζω σαν υστερικια ολη μερα... για να μη παθει τπτ πρωτιστως εννοειται και να μπορει ν ακουει χωρις να ουρλιαζω. να σημειωσω ειναι 21 μηνων. καταλαβαινει τα παντα..εχω εναν μικροτερο 10 μηνων ειμαι εγκυος στο 3ο και ολη μερα τρεχω σαν την πανικοβλητη να προλαβω τον μεγαλο! δουλειες δεν προλαβαινω να κανω, ουτε με το μπαμπα σπιτι(λογω δυσκολου ωραριου, ) επιδη ξφυγα λιγο, ζητω σγνωμη, το θεμα μ ειναι οτι βαζει τα παντα και επικυνδυνα στο στομα.. δεν ειναι αρκετα μεγαλος για να μην το κανει?ευχαριστω καθε μανουλα με παρομοια εμπειρια που θα μου πει τη γνωμη της..

ειναι στο παιδι

ημουν τυχερη γτ τα δικα μου δ το εκαναν,αλλα τα περισσοτερα μωρακια το περνανε αυτο το σταδιο

το ποτε θα σταματησει εξαρταται παλι απο το καθε παιδι.αλλα το πιθανοτερο αφου περασει το στοματικο σταδιο κ βγουν ολα τα δοντια,περιπου μεχρι τα 2,5

φυσικα το κανει κ γτ θελει να βλεπει τις αντιδρασεις σας.πιθανον του φαινεται αστειο-παιχνιδι.κ μην ξεχναμε οτι κ στα δυο περνανε μια "μικρη εφηβεια" οποτε τεσταρουν τα ορια τους αλλα κ τα δικα μας.μπορει να ξεκινησε λιγο γρηγορα ο δικος σου

συν οτι δ παυει να ειναι μωρο.εχεις κ το δευτερο κ ισως το "ξεχνας"

θελει παραπανω προσοχη να μην βρισκει τπτ στο σπιτι να δοκιμασει μεχρι τουλ να μπορεις να τον προλαβαινεις.αλλα κ μεγαλη προσοχη εξω

οταν κανει κτ που δ θελεις,δ υπαρχει λογος να φωναζεις κ να λες μη κ οχι.το πιθανοτερο ειναι οτι τον διασκεδαζεις κ οι λεξεις εχουν χασει το νοημα τους.παιρνεις πχ αυτο που κραταει η τον απομακρυνεις.καλυτερα να μην του μιλας κ καθολου αφου του εχεις πει πχ γιαννακη μου δ βαζουμε τα φυλλα στο στομα.αν εχει κτ που δ ειναι επικινδυνο,απλα αγνοησε τον

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μανούλες με τα μεγαλύτερα μωράκια αυτό που με προβληματίζει εμένα είναι το ποσο εύκολο είναι να το αγνοήσεις όταν υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να καταπιεί κάτι. Εκεί το χάνουμε το παιχνίδι 


DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο μοναδικος τροπος ειναι να μετατρεψεις το σπιτι σε ενα απολυτα ασφαλες περιβαλλον. Ολα τα ντουλαπια με ασφαλειες, οι πορτες των δωματιων που δεν θες να παει κλειδωμενες, ολες οι γωνιες καλυμμενες και τιποτα μα τιποτα που δεν κανει να πιασει σε σημειο που να το φτανει. Επισης μια σχετικη καθαριοτητα (χωρις υπερβολες) γιατι δεν ξερεις τι θα γλυψει, στην κορη μου αρεσε να γλυφει τα τζαμια. Πχ το αζαξ απαγορευεται να ειναι σε σημειο που να το φτανει το παιδι, χρειαζεται μονο δευτερολεπτα για να γινει το κακο. Κι εγω με την κορη μου στην αρχη ημουν σε αυτη τη φαση, ετρεχα απο πισω της συνεχεια. Μετα το πηρα αποφαση, εξαφανισα τα παντα απο το σαλονι εκτος απο τα παιχνιδια της και ησυχασα. Ακομα και στη βολτα, επελεγα παιδικη χαρα που εχει ταπητα κατω και οχι χωμα ή χαλικια γιατι ηθελε να τα φαει. Ετσι λοιπον τον αφηνεις ελευθερο, δεν εχεις να αγχωθεις για τιποτα οποτε δεν θα τρομαζεις και σιγα σιγα θα χασει το ενδιαφερον του.


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

φυσικα καταλαβαινω ποσο δυσκολο ειναι.κ δ μπορεις να εχεις παντα το σπιτι στην εντελεια.απλα οι φωνες κ οι αντιδρασεις αυτες δ βοηθανε.για αυτο με το στομα δ εχω προσωπικη εμπειρια,πχ αυτο που λεει η χαρουμενη μαμα εγω θα ειχα φρικαρει(αν εβαζε κουμπι απο το λαπτοπ στο στομα κ ετρεχε)

αλλα για παραδειγμα αν ειχα ενα παιδακι που ηθελε να τρωει τα παντα απο κατω στην παιδικη,κ ειχα κ αλλο,ποσο μαλλον αν ημουν εγκυος,απλα δ θα πηγαινα μονη στην παιδικη

αναγκαστικα δ σφουγγαριζεις με τα παιδια ξυπνια κ γενικα απο τοτε που εχω παιδια χρησιμοποιω πιο φυτικα προιοντα,ξυδι για απολυμανση παντου(δ ειμαι καμια υστερικη με καθαριοτητα κ απολυμανση)

απο την αλλη το παιδι χρειαζεται την εξερευνηση.βαζεις ψηλα οτι απαγορευεται να ερθει σε επαφη,η με ασφαλειες,αλλα αφηνεις κ ντουλαπια ανοιχτα να ψαχουλεψει.

δ θα το αφησεις πχ χωρις παρατηρηση αν γλυφει τις μπογιες,αλλα μπορεις να μην αντιδρασεις η να αντιδρασεις πιο ηπια με τα τουβλακια

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα κ στα τουβλάκια σε μικρές ηλικίες απομακρύνεις τα μικρά κ κρατάς μόνο τα μεγάλα που κ να τα βάλει στο στόμα δε φοβασε μήπως τα καταπιεί .. εμείς πλέον στο λάπτοπ έχουμε βάλει ένα προστατευτικό για τα πλήκτρα κ δε μπορεί πλέον να τα ξεκολλήσει ..!!!!! Κ γενικά αν είναι παιδάκι που μπορείς να συνεννοηθείς μαζί του αν κάνει κάτι που σε τρομάζει ξεκινάς να βάζεις ορια σταθερά .. δλδ στη παιδική χαρά αν δε θες να βάζει στο στόμα του ότι είναι κάτω του το λες με ωραίο τρόπο αυτό που κάνεις είναι επικίνδυνο κ δε μαρεσει αν το ξανα κάνεις θα σε πάρω να φύγουμε του δίνεις δύο ευκαιρίες κ τη τρίτη τον περνεις κ φεύγετε .. αν πάλι δεν είναι εύκολο εκείνη την ώρα να φύγετε του λες ότι την επόμενη φορά δε θα έρθουμε στη παιδική χαρά αλλά το τηρείς ... Εμένα ο γιος μου άρχισε να τα καταλάβενει αυτά στα 2,5 χρόνια αλλά παιδιά τα καταλαβενουν κ σε μικρότερες ηλικίες.. αυτό σε οτιδήποτε μας ενοχλεί όχι μόνο για ότι βάζει στο στόμα του ..!!!! Αλλά γενικά σε αυτές τις ηλικίες τους αρέσει πολύ η εξερεύνηση κ να τεσταρουν τα όρια μας αλλά κ τα δικά τους ...!!!!

  • Μου αρέσει 1

em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ οοολες πολύ πολύ!! Έχετε δίκιο..τον θεωρούμε πολλές φορές μεγάλο λόγω του μικρού Αλλά είναι και αυτό μικρακι μωρέ. Βοήθεια είχα όταν έπαθα μιααποκόλληση πριν λίγο καιρό..τώρα ξανα μόνη..Π Κ Π έρχονται βέβαια για ένα φαΐ κάτι.. Αλλά τις περισσότερες φορές μόνη. Θα προσπαθήσω Ν βάλω σε εφαρμογή και να παντρέψω τις συμβουλές σας! Θα απαντούσα σε καθεμία ξέχωρα Αλλά δεν έχω το χρόνο.ζητάω συγγνώμη!Και Ευχαριστώ για όλα! Εύχομαι να φτιάξουν τ πράγματα.. το λυπάμαι μωρέ γτ όπως μας είπε η γιατρός έπεσε μοιρασιά νωρίς.. Κ όσο Κ αν η παιδίατρος μας έλεγε δε θα ζηλεψει Γτ είναι μικρός έκανε μεγάλο λάθος.το βλέπαμε καθημερινά Ν κάνει ότι Ν ναι.. Θα τον προσέξω τον μικρούλη Μ.. Σας ευχαριστώ!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 3 εβδομάδες μετά...
On 25/8/2018 at 5:05 ΜΜ, Τονι@ είπε:

Μανούλες με τα μεγαλύτερα μωράκια αυτό που με προβληματίζει εμένα είναι το ποσο εύκολο είναι να το αγνοήσεις όταν υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να καταπιεί κάτι. Εκεί το χάνουμε το παιχνίδι 

Εννοείται πως κάτι τέτοιο δεν το αγνοείς, όμως εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι πως  μόνο όταν μιλάς με ήρεμο ήφος και τόνο έχεις αποτέλεσμα, και φυσικά δεν θα έχει αποτέλεσμα την πρώτη φορά που θα το πείς..ούτε την δεύτερη ούτε την τρίτη, μπορεί να έχει την 200 φορά, όμως εμείς πρέπει να κρατάμε σταθερά την ίδια στάση, και κυρίως σε αυτές τις ηλικίες δεν θέλει ανάλυση πολύ γιατί απλά δεν θα καταλάβουν.

On 25/8/2018 at 2:06 ΜΜ, oneira_glyka είπε:

Καλησπερα σε ολες τις μανουλες! τελευταια με απασχολει το γεγονος οτι βαζει τα παντα στο στομα! το εκανε ανεκαθεν, αλλα πλεον το κανει τοσο εντονα. τρεχει να προλαβει γιατι ξερει θα του πουμε οχι,, και δεν μιλαω για παιχνιδια...μιλαω για χαρτια, ναυλον, αλουμινοχαρττα, οοοτι μα οτι βρει κατω, ειτε στο δρομο ειτε στο σπιτι... σημερα ετρεξε στη σφουγγαριστρα και εβαλε το χερι μεσα το εβγαλε και το εγλυψε! μιλαμε τρελαθηκα! μεχρι και αζαξ εχει γλυψει..  δεν ακουει με τιποτα.. δλδ σε φαση που κανει ζημια, του λες μη, τον απομακρυνεις με αυστηρο τροπο και εκεινος οχι απλα αγνοει,, ειναι το κατι αλλο...φτανω να τσιριζω σαν υστερικια ολη μερα... για να μη παθει τπτ πρωτιστως εννοειται και να μπορει ν ακουει χωρις να ουρλιαζω. να σημειωσω ειναι 21 μηνων. καταλαβαινει τα παντα..εχω εναν μικροτερο 10 μηνων ειμαι εγκυος στο 3ο και ολη μερα τρεχω σαν την πανικοβλητη να προλαβω τον μεγαλο! δουλειες δεν προλαβαινω να κανω, ουτε με το μπαμπα σπιτι(λογω δυσκολου ωραριου, ) επιδη ξφυγα λιγο, ζητω σγνωμη, το θεμα μ ειναι οτι βαζει τα παντα και επικυνδυνα στο στομα.. δεν ειναι αρκετα μεγαλος για να μην το κανει?ευχαριστω καθε μανουλα με παρομοια εμπειρια που θα μου πει τη γνωμη της..

Καταρχήν να σου ζήσουν και με το καλό το τρίτο. Πριν από οτιδήποτε θα σου πω πως δεν πρέπει να ξεχάσεις πως είναι μωρό ακόμα, είναι ο μεγάλος σου γιος αλλά είναι ακόμα μωρό. Με την φωνή ξέρεις και η ίδια πως δεν θα έχεις κανένα μα κανένα αποτέλεσμα, προσπάθησε να διατηρείς την ψυχραιμία σου και την ηρεμία σου. Καταλαβαίνω πως δεν είναι εύκολο και δεν θέλω να σε αγχώσω όμως μετά τα 2 τα πράγματα λίγο δυσκολεύουν. Μπορεί να νομίζεις πως καταλαβαίνει τα πάντα και όντως να ισχύει αυτό όμως να θυμάσαι πως το μυαλό του ακόμα δεν μπορεί να διαχειριστεί πολλά πράγματα, αντιμετώπισε τον ως μωρό και όχι σαν τον μεγάλο σου γιο, ηρέμισε, κατέβα στο ύψος του και με ήρεμο τόνο να του εξηγείς ότι πρέπει, με απλές λέξεις και μικρές προτάσεις. Θα χρειαστεί να το κάνει άπειρες φορές μέσα στην ημέρα όμως κάποια στιγμή θα δεις πόσο αποτελεσματικό θα είναι αυτό.

  • Μου αρέσει 2

 
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...