Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts

Δυσκολη μου φαινεται κι εμενα η μεταβαση βρε κοριτσια!Το παλευουμε βεβαια, δεν μπορω να πω. Με τα φρουτα παμε πολυ καλα...τα τρωει πατημενα με ευχαριστηση...το μεσημεριανο τον χαλαει λιγο και δεν το καλοτρωει. Το κρεας του το αλεθω βεβαια, τα λαχανικα δινω πατημενα. Κι εμενα παντως ουτε λογος ακομα να κρατησει κατι στο χερι του και να το φαει κι οταν παω να του βαλω κομματι στο στομα του ξινιζει τα μουτρα του και τραβιεται. Τις ημερες βεβαια που του δινω για απογευματινο την κρεμα με τη βρωμη που δε χρειαζεται μασημα, την εξαφανιζει εν ριπη οφθαλμου!!Κατα τα αλλα τωρα που ειμαστε διακοπες και με εχει παλι 24 ωρες το 24ωρο θηλαζει φουλ...να δω τι θα γινει απο βδομαδα που θα πρεπει να μπει παλι στο προγραμμα του...αφηστε που νομιζω οτι θα μου εχει αυξησει την παραγωγη και θα τουμπανιαζω στη δουλεια...για να δουμε!!Επισης, τωρα στην εξοχη κοιμομαστε περισσοτερο και καπως καλυτερα κι ας βγαλαμε αλλα 2 δοντια...μακαρι να το κρατησει αυτο κι οταν επιστρεψουμε!!

  • Μου αρέσει 2

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1791

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

Οταν ακουσα πωσ ενα μωρακι 7 μηνων ετρωγε με το κουταλι γεμισταταρακουνηθηκα..τρελαθηκα για την ακριβεια..χαχα. λιγεσ μερεσ διαφορα εχουμε μ αυτο το μωρο..

απο τοτε ξεκινησα να αφηνω κομματακια μεσα στα αλεσμενα φαγητα  κ παρατηρησα πωσ μπορουσε να τα επεξεργαστει..εδωσα ακρη σκληρη απο ψωμι κ την αρεσε να την μασουλαει( τροχιζε κ τα δοντακια) κ σιγα σιγα εδινα κομματακια απο πατημενη μπανανα ακονη κ σταφυλια..το ασπραδι απο το αυγο μονο αν το παρει η ιδια στο χερι θα το φαει..στο κουταλι με τον κροκο το βγαζει αν το βρει...

Θα γινουμε 10 μηνων τελη του μηνα...

Γενικα δεν ειναι τησ ποσοτητασ ομωσ...10 κουταλιεσ απο το φαγητο τισ τρωει δεν τισ τρωει...με τα φρουτα τα παμε λιγι καλυτερα βεβαια..

Θηλαζουμε κ εμεισ...απο την μια ηελω να αραιωσω θηλασμουσ..απο την αλλη με αγχωνει το θεμα..δεν ξερω..πμτην μεγαλη την θηλαζα 16 μηνεσ κ στο τελοσ απο την αυπνια τρελαθηκα κ το κοψα..το καλο μ ε εκεινη ηταν πωσ θηλαζε μονο το βραδυ...τωρα μ αττην που ειμαστε συνεχεια μαζι να δω πωσ θα γινει...

Link to comment
Share on other sites

Just now, tzeni82 είπε:

Οταν ακουσα πωσ ενα μωρακι 7 μηνων ετρωγε με το κουταλι γεμισταταρακουνηθηκα..τρελαθηκα για την ακριβεια..χαχα. λιγεσ μερεσ διαφορα εχουμε μ αυτο το μωρο..

απο τοτε ξεκινησα να αφηνω κομματακια μεσα στα αλεσμενα φαγητα  κ παρατηρησα πωσ μπορουσε να τα επεξεργαστει..εδωσα ακρη σκληρη απο ψωμι κ την αρεσε να την μασουλαει( τροχιζε κ τα δοντακια) κ σιγα σιγα εδινα κομματακια απο πατημενη μπανανα ακονη κ σταφυλια..το ασπραδι απο το αυγο μονο αν το παρει η ιδια στο χερι θα το φαει..στο κουταλι με τον κροκο το βγαζει αν το βρει...

Θα γινουμε 10 μηνων τελη του μηνα...

Γενικα δεν ειναι τησ ποσοτητασ ομωσ...10 κουταλιεσ απο το φαγητο τισ τρωει δεν τισ τρωει...με τα φρουτα τα παμε λιγι καλυτερα βεβαια..

Θηλαζουμε κ εμεισ...απο την μια ηελω να αραιωσω θηλασμουσ..απο την αλλη με αγχωνει το θεμα..δεν ξερω..πμτην μεγαλη την θηλαζα 16 μηνεσ κ στο τελοσ απο την αυπνια τρελαθηκα κ το κοψα..το καλο μ ε εκεινη ηταν πωσ θηλαζε μονο το βραδυ...τωρα μ αττην που ειμαστε συνεχεια μαζι να δω πωσ θα γινει...

Δηλαδη τις δινεις κομματακι απο την κορα του ψωμιου η μεγαλο κομματι στο χερακι της?Εγω φοβαμαι γιατι λεω αν καταπιει μεγαλο κομματι?Του δινω κομματακια μπανανας και εχω προσεξει ενω κανει κινηση να μασησει δεν τα μασαει τελικα γτ δεν ξερει κ τα καταπινει.Πραγματικα δυσκολη η μεταβαση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Dwro είπε:

Δηλαδη τις δινεις κομματακι απο την κορα του ψωμιου η μεγαλο κομματι στο χερακι της?Εγω φοβαμαι γιατι λεω αν καταπιει μεγαλο κομματι?Του δινω κομματακια μπανανας και εχω προσεξει ενω κανει κινηση να μασησει δεν τα μασαει τελικα γτ δεν ξερει κ τα καταπινει.Πραγματικα δυσκολη η μεταβαση.

μηv το πιεσεις το καθε παιδακι εχει το χροvο του θα καταλαβεις ποτε ειvαι ετοιμο. Γωvια ψωμιου διvουv χωρις ψυχα κ τηv μαλακωvουv. 

με τα σαλια τους

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Dwro είπε:

Δηλαδη τις δινεις κομματακι απο την κορα του ψωμιου η μεγαλο κομματι στο χερακι της?Εγω φοβαμαι γιατι λεω αν καταπιει μεγαλο κομματι?Του δινω κομματακια μπανανας και εχω προσεξει ενω κανει κινηση να μασησει δεν τα μασαει τελικα γτ δεν ξερει κ τα καταπινει.Πραγματικα δυσκολη η μεταβαση.

Γωνια εδινα..μεγαλο κομματι κ επιβλεπω..ακομη τησ δινω δηλ..κ η μπανανα να ειναι μαλακη..μικρα μαλακα κομματια απο φρουτα τησ αφηνω στο τραπεζακι τησ κ παιρνει μονη τησ κ τα τρωει..κ το κρεασ δεν το αλεθω πια..το κανω ινεσ με το πιρουνι. .κ οταν κανω αυγοφετα γισβτην μεγαλη τρωει κ αυτη μικρα κομματακια

Ολα αυτα σιγα σιγα..απο αρχεσ καλοκαιριου προσπαθουμε..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, tzeni82 είπε:

Γωνια εδινα..μεγαλο κομματι κ επιβλεπω..ακομη τησ δινω δηλ..κ η μπανανα να ειναι μαλακη..μικρα μαλακα κομματια απο φρουτα τησ αφηνω στο τραπεζακι τησ κ παιρνει μονη τησ κ τα τρωει..κ το κρεασ δεν το αλεθω πια..το κανω ινεσ με το πιρουνι. .κ οταν κανω αυγοφετα γισβτην μεγαλη τρωει κ αυτη μικρα κομματακια

Ολα αυτα σιγα σιγα..απο αρχεσ καλοκαιριου προσπαθουμε..

Μπράβο βρε παιδακια... Περάσατε στο επόμενο στάδιο.. Εμενα μου φαίνεται τοσο μακρινο!!!Ενω θέλει να βαλει τα χέρια του μέσα στο λιωμενο φαγητό,αν του βαλω κομματακια στο δισκο κανει σα να αηδιάζει κ γκρινιάζει για να τα καθαρισω....Ουτε λογος για να πάρει κομματακι κ να το βάλει στο στόμα...Αν κ η παιδιατρος μου λέει να μην αγχώνομαι, ανησυχω λιγο γιατι η διαδικασία της μάσησης είναι πολυ σημαντική στην πορεία για την ομιλια...Θα μου πειτε,τι λεει η τρελή απο τωρα,ε; Ε,εχω δει πολλα στους παιδικούς σταθμούς που δουλευω...

Κορίτσια σήμερα καναμε το bexsero... Λιγο εκλαψε το παιδάκι μου... είναι γενναίο!!!

  • Μου αρέσει 3

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Dwro είπε:

Κοριτσια καλησπερα απο κιλα πως πανε τα παιδακια σας.3 εβδομαδες δεν πηραμε τιποτα βεβαια δεν τρωει κιολας κ πλεον αρχισαμε να περπαταμε.

Καλησπέρα κοριτσακι μου...Εμενα πηρε 200 γραμμαρια κοντα σε εναμιση μηνα...Πολυ λιγότερο δλδ απ οτι επαιρνε...Αλλα δεν εχει πεσει στην καμπύλη καθολου... Ειναι καπου 8μιση κιλα...Περπατάει χωρίς βοήθεια; Εμενα σηκώνεται στην κουνια κ στο παρκο κ πηγαίνει γυρω γύρω αλλα μονο αν κρατιέται...

Εμεις σιγά σιγά κόβουμε τα φρούτα...Δεν τα θελει με τίποτα...θα δούμε


kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, winspert είπε:

Καλησπέρα κοριτσακι μου...Εμενα πηρε 200 γραμμαρια κοντα σε εναμιση μηνα...Πολυ λιγότερο δλδ απ οτι επαιρνε...Αλλα δεν εχει πεσει στην καμπύλη καθολου... Ειναι καπου 8μιση κιλα...Περπατάει χωρίς βοήθεια; Εμενα σηκώνεται στην κουνια κ στο παρκο κ πηγαίνει γυρω γύρω αλλα μονο αν κρατιέται...

Εμεις σιγά σιγά κόβουμε τα φρούτα...Δεν τα θελει με τίποτα...θα δούμε

Ναι περπαταμε μονοι καμια δεκα βηματα.Εχει καιρο που παει αλλα εκανε 2 3 βηματακια μονο.Με στεναχωρει αυτη η αφαγια ρε παιδι μου.Πηρα κιμα μηπως τον τρωει πατημενο με το πιρουνι και γενικα μηπως δεν θελει την κρεμα.Τα φρουτα τα κανω χυμο πλεον τα πινει πιο ευκολα απο το να τα τρωει.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dwro said:

Κοριτσια καλησπερα απο κιλα πως πανε τα παιδακια σας.3 εβδομαδες δεν πηραμε τιποτα βεβαια δεν τρωει κιολας κ πλεον αρχισαμε να περπαταμε.

Συγχαρητήρια!!!

Κι εμάς παίρνει πολύ λιγότερο πλέον αλλά μένει στην καμπύλη της. Περίπου 150 με 250 παίρνει το μήνα από 6 μηνών. Τώρα είναι 8.400 περίπου.

Δεν περπατάει ακόμα πιάνεται, σηκώνεται, μπουσουλάει και γενικά είναι ανεξάρτητη στην κίνησή της. Νομίζω πως αν δεν είχαμε τη μετακόμιση και τα πέρα δώθε θα είχε κάνει πρόοδο. Αλλά τώρα είναι σχεδόν συνέχεια αγκαλιά-μάρσιπο-καρότσι κι αυτό την πάει πίσω. Άντε να μπούμε στο καινούριο σπίτι να την αμολήσω ελεύθερη πάλι.

 


4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Clue είπε:

Συγχαρητήρια!!!

Κι εμάς παίρνει πολύ λιγότερο πλέον αλλά μένει στην καμπύλη της. Περίπου 150 με 250 παίρνει το μήνα από 6 μηνών. Τώρα είναι 8.400 περίπου.

Δεν περπατάει ακόμα πιάνεται, σηκώνεται, μπουσουλάει και γενικά είναι ανεξάρτητη στην κίνησή της. Νομίζω πως αν δεν είχαμε τη μετακόμιση και τα πέρα δώθε θα είχε κάνει πρόοδο. Αλλά τώρα είναι σχεδόν συνέχεια αγκαλιά-μάρσιπο-καρότσι κι αυτό την πάει πίσω. Άντε να μπούμε στο καινούριο σπίτι να την αμολήσω ελεύθερη πάλι.

 

Με το καλο ευχομαι καλη ευκολια να εχετε.Αν ετρωγε και κοιμοταν θα ηταν τελειος αλλα με το φαγητο μεγαλο θεμα.Ισως χρειαζεται η μεταβαση σε μη αλεσμενα

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Dwro είπε:

Ναι περπαταμε μονοι καμια δεκα βηματα.Εχει καιρο που παει αλλα εκανε 2 3 βηματακια μονο.Με στεναχωρει αυτη η αφαγια ρε παιδι μου.Πηρα κιμα μηπως τον τρωει πατημενο με το πιρουνι και γενικα μηπως δεν θελει την κρεμα.Τα φρουτα τα κανω χυμο πλεον τα πινει πιο ευκολα απο το να τα τρωει.

@Dwro    μου ρωτα λιγο κ τον γιατρο σου..αλλα χυμουσ αποφευγουμε να δινουμε...εμασ τουλαχιστον δεν μασ αφηνε ο παιδιατρουσ πολλουσ...καθολου μη σου πω...εχουν υψηλο γλυκαιμικο δεικτη..γι αυτο οι διαβητικοι οταν τουσ πεφτει το ζαχαρο αλλοι τρωνε γλυκο κ αλλοι πινουν χυμο...

Link to comment
Share on other sites

Just now, tzeni82 είπε:

@Dwro    μου ρωτα λιγο κ τον γιατρο σου..αλλα χυμουσ αποφευγουμε να δινουμε...εμασ τουλαχιστον δεν μασ αφηνε ο παιδιατρουσ πολλουσ...καθολου μη σου πω...εχουν υψηλο γλυκαιμικο δεικτη..γι αυτο οι διαβητικοι οταν τουσ πεφτει το ζαχαρο αλλοι τρωνε γλυκο κ αλλοι πινουν χυμο...

@Dwro μου αυτο ξερω κι εγω. Αποφευγουμε τους χυμους γιατι περιεχουν μονο τα σακχαρα του φρουτου και το δινουμε ολοκληρο γιατι θελουμε τις φυτικες ινες. Μεχρι το ετος βεβαια, μετα μπορουμε να δινουμε χυμο με μετρο παντα...

Συγχαρητηρια στον μικρουλη σου που περπατησε!!Τι ωραια!Ο δικος μου πιανεται και σηκωνεται πλεον στο παρκο ή απο τα χερια μας αλλα δεν κανει βηματα. Μονο αν τον κρατας απο τις μασχαλες και κανει καποιος οτι τον κυνηγαει αρχιζει και τρεχει...χαχαχα!!Για μπουσουλημα και περπατημα ουτε λογος αλλα το τρεξιμο τρεξιμο!!


H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, tzeni82 είπε:

@Dwro    μου ρωτα λιγο κ τον γιατρο σου..αλλα χυμουσ αποφευγουμε να δινουμε...εμασ τουλαχιστον δεν μασ αφηνε ο παιδιατρουσ πολλουσ...καθολου μη σου πω...εχουν υψηλο γλυκαιμικο δεικτη..γι αυτο οι διαβητικοι οταν τουσ πεφτει το ζαχαρο αλλοι τρωνε γλυκο κ αλλοι πινουν χυμο...

Μα χυμο δεν τον λες χτυπαω τα φρουτα στο μπλεντερ συγκεκριμενα στην ραβδο οπως τα αλεθα σε φρουτοκρεμα απλα αντι να τα τρωει με το κουταλακι τα πινει στο ποτηρακι.Ειναι πηκτο ας πουμε βαζω αχλαδι με ροδακινο η καρπουζι με μπανανα κ.τ.λ.λες να υπαρχει προβλημα?

Κοριτσια εσεις πως κανετε φρουτοκρεμα με προβληματησατε.Πειτε μου οσες τα αλεθετε γιατι ιδεα δεν εχω.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Dwro είπε:

Μα χυμο δεν τον λες χτυπαω τα φρουτα στο μπλεντερ συγκεκριμενα στην ραβδο οπως τα αλεθα σε φρουτοκρεμα απλα αντι να τα τρωει με το κουταλακι τα πινει στο ποτηρακι.Ειναι πηκτο ας πουμε βαζω αχλαδι με ροδακινο η καρπουζι με μπανανα κ.τ.λ.λες να υπαρχει προβλημα?

Κοριτσια εσεις πως κανετε φρουτοκρεμα με προβληματησατε.Πειτε μου οσες τα αλεθετε γιατι ιδεα δεν εχω.

Αφου δινεις ολοκληρο το φρουτο νομιζω οτι δεν υπαρχει προβλημα!!Απλα απ' ο,τι καταλαβα του αρεσει πιο νερουλη η φρουτοκρεμα και την πινει απο το ποτηρακι...σημασια εχει να μην παιρνει μονο το χυμο απο τα φρουτα.

  • Ευχαριστώ 1

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...