Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts

9 ώρες πρίν, Mamacita Alina είπε:

ΚΟΡΙΤΣΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!
Η άσωτη επέστρεψεεεε!!!
Διάβασα μόνο τη τελευταία σελίδα προφανώς χαχαχα!
Πάω μετά σε όσες προλάβω!
Τι διάβασα; Έχουμε νέες εγκυμοσύνες;
Μπράαααβοοο αγαπημένες μου!!!!!

Συνειδητοποιώ γράφοντας ότι ήδη μερικά απ' τα βρεφάκια μας εδώ έχουν ήδη κάνει τα πρώτα τους γενέθλια!!
Απίστευτο;
Ένα χρόνο πρι τέτοιο καιρό περιμέναμε ποιά θα είναι η επόμενη και βάζαμε στοιχήματα χαχχαχα.
Τόσες συγκινήσεις, άγχη, στιγμές μοιρασμένες εδώ μέσα!!

Ρε με θυμάστε ή τζάμπα συγκοινούμαι; χααχαχχααχ
Θέλω να δω νέα απ όλες σας αγαπημένες μου και απο τα μπεμπονάκια σας!

Φιλιά πολλάααα για τώρα!

Που χαθηκες εσύ;Χρονια κ ζαμανια...Καλα ειμαστε...Οσες μπαινουμε κ μιλαμε...Οι υπολοιπες μας ξεχασατε...Που ησουν βρε κορίτσι μου τοσο καιρό; Ευχομαι να ησουν διακοπες... Εμεις ειμαστε καλα...Οδευουμε για να σβήσουμε το πρώτο μας κερακι...Εχουμε βγαλει δοντακια,τρωμε μονο λιωμενα,δεν μπουσουλαμε,μεσα στο παρκο περπαταμε γυρω γύρω μια χαρα κ προσπαθούμε να κόψουμε λιγο το θηλασμο με πολυ μεγαλη στενοχωρια...Σκεφτομαστε αν κατσει μονο του να προσπαθήσουμε για αδερφακι αλλιως απο την καινούργια χρονιά να μας ξαναβοηθησει η επιστημη,οποτε ο θηλασμος θα πρεπει να κοπει σταδιακα..Εγω στενοχωριεμαι,ο μικρος κλαιει κ οδύρεται κ αστα..Του δινω πλεον το βράδυ για να κοιμηθει κ το εχει στο στόμα σχεδον ολη τη νυχτα...

Πες μας ομως κ εσύ λίγο τα νεα σου...Τι κανουν τα παιδακια σου; Χαθηκατε κ εσυ κ η @Farmakotriftena....

  • Μου αρέσει 2

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1791

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

On 9/12/2020 at 11:47 AM, Mamacita Alina said:

ΚΟΡΙΤΣΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!
Η άσωτη επέστρεψεεεε!!!
Διάβασα μόνο τη τελευταία σελίδα προφανώς χαχαχα!
Πάω μετά σε όσες προλάβω!
Τι διάβασα; Έχουμε νέες εγκυμοσύνες;
Μπράαααβοοο αγαπημένες μου!!!!!

Συνειδητοποιώ γράφοντας ότι ήδη μερικά απ' τα βρεφάκια μας εδώ έχουν ήδη κάνει τα πρώτα τους γενέθλια!!
Απίστευτο;
Ένα χρόνο πρι τέτοιο καιρό περιμέναμε ποιά θα είναι η επόμενη και βάζαμε στοιχήματα χαχχαχα.
Τόσες συγκινήσεις, άγχη, στιγμές μοιρασμένες εδώ μέσα!!

Ρε με θυμάστε ή τζάμπα συγκοινούμαι; χααχαχχααχ
Θέλω να δω νέα απ όλες σας αγαπημένες μου και απο τα μπεμπονάκια σας!

Φιλιά πολλάααα για τώρα!

Ποια είσαι εσύ;;;;χαχαχα

Ελπίζω να την παλεύεις με τα κορίτσια σου και να μη σε έχουν βγάλει Νοκ άουτ!

Εμείς καλά είμαστε. Σε 2 εβδομάδες από τώρα θα έχει περάσει ένας χρόνος από τότε που πήδηξα από τις μανούλες Νοεμβρίου και πήγα και χώθηκα στις μανούλες Σεπτεμβρίου! Χεχε 

Αρχές καλοκαιριού κάθισα και τα διάβασα όλα όσα είχαμε γράψει στο ποστ και συγκινήθηκα πολύ (ατελείωτα ήταν).

11 hours ago, winspert said:

Που χαθηκες εσύ;Χρονια κ ζαμανια...Καλα ειμαστε...Οσες μπαινουμε κ μιλαμε...Οι υπολοιπες μας ξεχασατε...Που ησουν βρε κορίτσι μου τοσο καιρό; Ευχομαι να ησουν διακοπες... Εμεις ειμαστε καλα...Οδευουμε για να σβήσουμε το πρώτο μας κερακι...Εχουμε βγαλει δοντακια,τρωμε μονο λιωμενα,δεν μπουσουλαμε,μεσα στο παρκο περπαταμε γυρω γύρω μια χαρα κ προσπαθούμε να κόψουμε λιγο το θηλασμο με πολυ μεγαλη στενοχωρια...Σκεφτομαστε αν κατσει μονο του να προσπαθήσουμε για αδερφακι αλλιως απο την καινούργια χρονιά να μας ξαναβοηθησει η επιστημη,οποτε ο θηλασμος θα πρεπει να κοπει σταδιακα..Εγω στενοχωριεμαι,ο μικρος κλαιει κ οδύρεται κ αστα..Του δινω πλεον το βράδυ για να κοιμηθει κ το εχει στο στόμα σχεδον ολη τη νυχτα...

Πες μας ομως κ εσύ λίγο τα νεα σου...Τι κανουν τα παιδακια σου; Χαθηκατε κ εσυ κ η @Farmakotriftena....

Κουράγιο εύχομαι! Μακάρι να τα καταφέρετε μόνοι σας αλλά κι έτσι να μη γίνει ελπίζω το 21 να αποκτήσετε το 2ο μπεμπάκι σας! 

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1

4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Το βαπτισαμε και το Φιλιππακι κοριτσια!!Ηταν ολα πολυ ωραια και ο μικρουλης ξεπερασε καθε προσδοκια!!Δεν εκλαψε καθολου και ειδικα με την κολυμπηθρα το διασκεδασε κιολας...χαχα!Μονο αφου τελειωσε το μυστηριο γκρινιαξε λιγο γιατι ηθελε να θηλασει...κλασικα...και μετα ηταν παλι ακμαιοτατος!!!

  • Μου αρέσει 6

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, katerinaki 86 είπε:

Το βαπτισαμε και το Φιλιππακι κοριτσια!!Ηταν ολα πολυ ωραια και ο μικρουλης ξεπερασε καθε προσδοκια!!Δεν εκλαψε καθολου και ειδικα με την κολυμπηθρα το διασκεδασε κιολας...χαχα!Μονο αφου τελειωσε το μυστηριο γκρινιαξε λιγο γιατι ηθελε να θηλασει...κλασικα...και μετα ηταν παλι ακμαιοτατος!!!

Αγάπη μου να ζήσει ο νεοφώτιστος κι εσείς να είστε γεροί να χαίρεστε τον Φιλιππάκο σας!! Τι ωραίο όνομα! :wub:


nZmZp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Giwtouli1990 είπε:

Αγάπη μου να ζήσει ο νεοφώτιστος κι εσείς να είστε γεροί να χαίρεστε τον Φιλιππάκο σας!! Τι ωραίο όνομα! :wub:

Ευχαριστουμε πολυ Γιωτουλι μου!!:wub:

  • Μου αρέσει 1

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 14/9/2020 at 2:15 ΠΜ, katerinaki 86 είπε:

Το βαπτισαμε και το Φιλιππακι κοριτσια!!Ηταν ολα πολυ ωραια και ο μικρουλης ξεπερασε καθε προσδοκια!!Δεν εκλαψε καθολου και ειδικα με την κολυμπηθρα το διασκεδασε κιολας...χαχα!Μονο αφου τελειωσε το μυστηριο γκρινιαξε λιγο γιατι ηθελε να θηλασει...κλασικα...και μετα ηταν παλι ακμαιοτατος!!!

Να σασ ζησει ο φιλιπποσ!!!

 

Κοριτσια σασ βολευει ακομη το παρκο για τα παιδακια σασ? Εμεισ ειμαστε 10.5 μηνων κ σκεφτομαι να το αποσυρω..ελαχιστα την αφηνω μεσα..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/9/2020 at 12:34 ΠΜ, Giwtouli1990 είπε:

Ρεεε μπηκες κιολας στον 4ο? Πω πωω απιστευτο!!! Κι εμεις σιγα σιγα λεμε να βαλουμε μπροστα για αδερφακι του Πανου μας :x

Ναι μπήκα 4ο εδώ και 1 βδομάδα. Πως περνάει ο καιρός.

Άντε εύχομαι με την πρώτη να μείνεις έγκυος όταν το αποφασίσεις;

On 14/9/2020 at 2:15 ΠΜ, katerinaki 86 είπε:

Το βαπτισαμε και το Φιλιππακι κοριτσια!!Ηταν ολα πολυ ωραια και ο μικρουλης ξεπερασε καθε προσδοκια!!Δεν εκλαψε καθολου και ειδικα με την κολυμπηθρα το διασκεδασε κιολας...χαχα!Μονο αφου τελειωσε το μυστηριο γκρινιαξε λιγο γιατι ηθελε να θηλασει...κλασικα...και μετα ηταν παλι ακμαιοτατος!!!

Να σου ζήσει!! Εμάς την Κυριακή είναι η βάπτιση.

Just now, tzeni82 είπε:

Κοριτσια σασ βολευει ακομη το παρκο για τα παιδακια σασ? Εμεισ ειμαστε 10.5 μηνων κ σκεφτομαι να το αποσυρω..ελαχιστα την αφηνω μεσα..

Εμένα πλέον δεν κάθεται ούτε λεπτό στο πάρκο, αλλά ακόμα δεν το έχω μαζέψει.

  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites

On 9/14/2020 at 2:15 AM, katerinaki 86 said:

Το βαπτισαμε και το Φιλιππακι κοριτσια!!Ηταν ολα πολυ ωραια και ο μικρουλης ξεπερασε καθε προσδοκια!!Δεν εκλαψε καθολου και ειδικα με την κολυμπηθρα το διασκεδασε κιολας...χαχα!Μονο αφου τελειωσε το μυστηριο γκρινιαξε λιγο γιατι ηθελε να θηλασει...κλασικα...και μετα ηταν παλι ακμαιοτατος!!!

Να τον χαίρεστε!!! Ωραίο το Φίλιππος! Κι εμείς το σκεφτόμασταν αν ήταν αγόρι η μικρή.

3 hours ago, tzeni82 said:

Να σασ ζησει ο φιλιπποσ!!!

 

Κοριτσια σασ βολευει ακομη το παρκο για τα παιδακια σασ? Εμεισ ειμαστε 10.5 μηνων κ σκεφτομαι να το αποσυρω..ελαχιστα την αφηνω μεσα..

Το έχω μαζέψει από 8-9 μηνών. Δεν πολυκαθόταν.

2 hours ago, Nikoleta... said:

Ναι μπήκα 4ο εδώ και 1 βδομάδα. Πως περνάει ο καιρός.

Άντε εύχομαι με την πρώτη να μείνεις έγκυος όταν το αποφασίσεις;

Να σου ζήσει!! Εμάς την Κυριακή είναι η βάπτιση.

Εμένα πλέον δεν κάθεται ούτε λεπτό στο πάρκο, αλλά ακόμα δεν το έχω μαζέψει.

Με το καλό και η δική σας βάφτιση! Πως θα το πείτε; Φύλο έχετε μάθει για το 2ο;

Πέρυσι σαν σήμερα έκανα baby shower...πως περνάει ο καιρός... Νιώθω πως έχει περάσει ένας αιώνας από τότε! Από τη μια είμαι πάρα πολύ χαρούμενη που έχω το μπεμπάκι μου (που κοντεύει να χρονίσει) κι από την άλλη πόσο αναπολώ όταν ήταν στην κοιλιά ακόμα! Αχχχ κοιμόμουν κιόλας τότε! Χεχε

Περνάω δύσκολα τις τελευταίες μέρες! Προσπαθούμε να κάνουμε μετάβαση από το κρεβάτι μας στο δωμάτιό της σε κούνια και δυσκολεύομαι πολύ! Ξυπνάει ένα μ.ο. 8 φορές κάθε βράδυ και μάλιστα μετά τις 4-5 το πρωί παίζει να κάνει και μια ώρα να αφήσει το στήθος. Αν πάω να τη βγάλω νωρίτερα ξυπνάει και κλαίει! Ευτυχώς δε δουλεύω ακόμα γιατί δεν θα την πάλευα να πάω στη δουλειά. Είμαι σαν ζόμπι!

  • Ευχαριστώ 1

4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ ολες για τις ευχες!!Εμεις καθως δεν μπουσουλαμε-περπαταμε ακομα,  το χρησιμοποιουμε το παρκο. Για την ακριβεια εδω και λιγο καιρο εχει αρχισει να καθεται που μπορει να σηκωνεται ορθιος γιατι μεχρι προτινος με το ζορι κανενα 5λεπτο. Του αρεσει να πιανει τα παιχνιδια του, να σηκωνεται ορθιος και να τα εκφενδονιζει εξω...χαχα!

@Clue ευχομαι να καταφερετε συντομα τη μεταβαση και να ξεκουραστεις κι εσυ!Εμεις τον βαζουμε πλεον στην κουνια την ημερα (Το Σαββατο καταφερα πρωτη φορα να τον κοιμισω και να τον μεταφερω στην κουνια του χωρις να ξυπνησει...μεχρι τοτε δεν ειχε κοιμηθει ποτε στην κουνια του!) αλλα με τον βραδινο υπνο δεν ξερω πως θα τα καταφερουμε αφου ξυπναει συνεχεια κι εγω δουλευω, οποτε ειναι αδυνατον να πηγαινοερχομαι ολο το βραδυ...Ας μαθει τουλαχιστον οταν ειναι μονος του να κοιμαται στην κουνια και μετα βλεπουμε γιατι μεχρι τωρα κοιμοταν και την ημερα στο κρεβατι μας με μαξιλαρια γυρω του αλλα την προηγουμενη εβδομαδα επεσε απο το κρεβατι και παθαμε σοκ!Ευτυχως δε χτυπησε πολυ!!

  • Μου αρέσει 1

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Clue είπε:

Με το καλό και η δική σας βάφτιση! Πως θα το πείτε; Φύλο έχετε μάθει για το 2ο;

Πέρυσι σαν σήμερα έκανα baby shower...πως περνάει ο καιρός... Νιώθω πως έχει περάσει ένας αιώνας από τότε! Από τη μια είμαι πάρα πολύ χαρούμενη που έχω το μπεμπάκι μου (που κοντεύει να χρονίσει) κι από την άλλη πόσο αναπολώ όταν ήταν στην κοιλιά ακόμα! Αχχχ κοιμόμουν κιόλας τότε! Χεχε

Περνάω δύσκολα τις τελευταίες μέρες! Προσπαθούμε να κάνουμε μετάβαση από το κρεβάτι μας στο δωμάτιό της σε κούνια και δυσκολεύομαι πολύ! Ξυπνάει ένα μ.ο. 8 φορές κάθε βράδυ και μάλιστα μετά τις 4-5 το πρωί παίζει να κάνει και μια ώρα να αφήσει το στήθος. Αν πάω να τη βγάλω νωρίτερα ξυπνάει και κλαίει! Ευτυχώς δε δουλεύω ακόμα γιατί δεν θα την πάλευα να πάω στη δουλειά. Είμαι σαν ζόμπι!

Ευχαριστώ πολύ! Κωνσταντίνο θα τον πούμε, το όνομα του πεθερού μου. Μάλλον είναι κοριτσάκι μας είπαν κατά 80% το δεύτερο.

Αχ κι εγώ αναπολώ τον ύπνο που έκανα. Την κοιλιά δεν την αναπολώ η αλήθεια είναι.

Άσε κι εμείς πριν 2 μέρες τον πήγαμε στο κρεβατάκι του, γιατί από 6,5 μηνών έμαθε να κοιμάται στο κρεβάτι μας μαζί μας. Ο άντρας μου πήρε ένα βιβλίο το "Κοιμήσου παιδί μου" και όλο καυγάδες είχαμε γιατί εγώ δεν ήθελα να το εφαρμόσει, επειδή είναι σκληρό.

Τέλος πάντων κλαίει και κλαίω κι εγώ μαζί που τον ακούω, αλλά προσπαθώ να μάθει, γιατί από το κρεβάτι μας θα πέσει καμιά ώρα κάτω (είναι και πολύ ψηλό) και εκτός από αυτό μεγαλώνει και η κοιλιά μου και δε θα χωράμε. Συν το ότι θα έρθει και το δεύτερο μωρό μετά.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 9/14/2020 at 2:15 AM, katerinaki 86 said:

 

 

On 9/16/2020 at 2:19 AM, katerinaki 86 said:

Σας ευχαριστω πολυ ολες για τις ευχες!!Εμεις καθως δεν μπουσουλαμε-περπαταμε ακομα,  το χρησιμοποιουμε το παρκο. Για την ακριβεια εδω και λιγο καιρο εχει αρχισει να καθεται που μπορει να σηκωνεται ορθιος γιατι μεχρι προτινος με το ζορι κανενα 5λεπτο. Του αρεσει να πιανει τα παιχνιδια του, να σηκωνεται ορθιος και να τα εκφενδονιζει εξω...χαχα!

@Clue ευχομαι να καταφερετε συντομα τη μεταβαση και να ξεκουραστεις κι εσυ!Εμεις τον βαζουμε πλεον στην κουνια την ημερα (Το Σαββατο καταφερα πρωτη φορα να τον κοιμισω και να τον μεταφερω στην κουνια του χωρις να ξυπνησει...μεχρι τοτε δεν ειχε κοιμηθει ποτε στην κουνια του!) αλλα με τον βραδινο υπνο δεν ξερω πως θα τα καταφερουμε αφου ξυπναει συνεχεια κι εγω δουλευω, οποτε ειναι αδυνατον να πηγαινοερχομαι ολο το βραδυ...Ας μαθει τουλαχιστον οταν ειναι μονος του να κοιμαται στην κουνια και μετα βλεπουμε γιατι μεχρι τωρα κοιμοταν και την ημερα στο κρεβατι μας με μαξιλαρια γυρω του αλλα την προηγουμενη εβδομαδα επεσε απο το κρεβατι και παθαμε σοκ!Ευτυχως δε χτυπησε πολυ!!

Κι εμάς έπεσε 3.30 το βράδυ από το κρεβάτι κι έκανε ένα ωραιότατο καρούμπαλο. Ήταν το τελευταίο βράδυ που κοιμήθηκε στο κρεβάτι μας. Από τότε την πληρώνω εγώ με την αϋπνία αλλά ευτυχώς δε δουλεύω ακόμα. Ελπίζω να μη μάθει άμεσα να σκαρφαλώνει τα κάγκελα γιατί γενικά να σκαρφαλώνει ξεκίνησε. Τώρα με τη μετακόμιση έμαθε να ανεβαίνει πάνω σε κούτες...

@Nikoleta... Δύσκολο το κρεβατάκι. Κι εμάς από 6.5 μηνών ήταν στο δικό μας κρεβάτι. Εγώ δεν την αφήνω να κλαίει. Σε καμιά περίπτωση! Δεν το αντέχω. Τη βάζω στην κούνια μέσα στη μέρα και παίζουμε λιγο όσο είναι καλοδιαθετη. Όταν γκρινιάξει τη βγάζω. Έχω μέσα 3 παιχνιδάκια μικρά. Το βράδυ τη θηλάζω σε μια καρέκλα στο δωμάτιό της και μόλις κοιμηθεί τη βάζω στην κούνια. Αν ξυπνήσει μόλις την αφήσω δοκιμάζω να της χάιδεψε λίγο την πλάτη ή να την κουνήσω λίγο. 1-2 φορές έχει πιάσει μόνο. Αν συνεχίσει να γκρινιάζει την ξαναπαίρνω και την ξαναθηλάζω. Κοιμάται και την βάζω. Κάνω την ίδια διαδικασία κάθε φορά που κλαίει. Αν δε θέλει να θηλάσει την αφήνω κάτω να μπουσουλησει λίγο και δοκιμάζω πάλι σε 5-10 λεπτά. Συνήθως νυστάζει οπότε δεν κρατάει πολύ. 

Το βράδυ ξυπνάει και θα πάω γρήγορα.δεν την αφήνω να κλάψει δλδ. Όσο πιο γρήγορα πάω τόσο πιο λίγο έχει ξυπνησει άρα ξανακοιμάται ευκολότερα.

Είναι εξαντλητικό. Δεν ξέρω αν θα μπορούσα να το κάνω αν ήμουν έγκυος ή αν δούλευα. Το πρωί είμαι σα ζόμπι. 

Νιώθω ότι πάει καλά όμως. Εξοικειώνεται με το δωμάτιό της και την κούνια. Οι αφυπνίσεις θα συνεχίσουν για καιρό. Είμαι σίγουρη. Ελπίζω όμως να νιώσει ασφάλεια στην κούνια της και τουλάχιστον να ξυπνάει μόνο για θηλασμό κι όχι κι από ανασφάλεια ότι δεν είμαι πια δίπλα της.

Έχω αρχίσει κι εγώ να προσαρμόζονται για άλλη μια φορά στις λιγότερες ώρες ύπνου.

 

Μήπως εσείς με την εγκυμοσύνη να επενδύσετε σε μεγαλύτερο κρεβάτι που να χωράει και τους 4;

Υ.Γ. συγγνώμη για τις παραθέσεις. κολλησε

 

On 9/16/2020 at 8:29 PM, Nikoleta... said:

Ευχαριστώ πολύ! Κωνσταντίνο θα τον πούμε, το όνομα του πεθερού μου. Μάλλον είναι κοριτσάκι μας είπαν κατά 80% το δεύτερο.

Αχ κι εγώ αναπολώ τον ύπνο που έκανα. Την κοιλιά δεν την αναπολώ η αλήθεια είναι.

Άσε κι εμείς πριν 2 μέρες τον πήγαμε στο κρεβατάκι του, γιατί από 6,5 μηνών έμαθε να κοιμάται στο κρεβάτι μας μαζί μας. Ο άντρας μου πήρε ένα βιβλίο το "Κοιμήσου παιδί μου" και όλο καυγάδες είχαμε γιατί εγώ δεν ήθελα να το εφαρμόσει, επειδή είναι σκληρό.

Τέλος πάντων κλαίει και κλαίω κι εγώ μαζί που τον ακούω, αλλά προσπαθώ να μάθει, γιατί από το κρεβάτι μας θα πέσει καμιά ώρα κάτω (είναι και πολύ ψηλό) και εκτός από αυτό μεγαλώνει και η κοιλιά μου και δε θα χωράμε. Συν το ότι θα έρθει και το δεύτερο μωρό μετά.

On 9/15/2020 at 7:03 PM, tzeni82 said:

 

On 9/15/2020 at 7:52 PM, Nikoleta... said:

 


4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Clue είπε:

Κι εμάς έπεσε 3.30 το βράδυ από το κρεβάτι κι έκανε ένα ωραιότατο καρούμπαλο. Ήταν το τελευταίο βράδυ που κοιμήθηκε στο κρεβάτι μας. Από τότε την πληρώνω εγώ με την αϋπνία αλλά ευτυχώς δε δουλεύω ακόμα. Ελπίζω να μη μάθει άμεσα να σκαρφαλώνει τα κάγκελα γιατί γενικά να σκαρφαλώνει ξεκίνησε. Τώρα με τη μετακόμιση έμαθε να ανεβαίνει πάνω σε κούτες...

Ο δικος μου επεσε πρωι που ημουν στη δουλεια. Τον ειχε κοιμισει η μαμα μου και μαλλον ξυπνησε χωρις να πει κιχ κι αρχισε τις εξερευνησεις με αποτελεσμα να προσγειωθει στο πατωμα. Ευτυχως, το καρουμπαλακι και μια κοκκινιλα στο μαγουλο εφυγαν μεχρι το βραδυ...Ειμαι σιγουρη οτι πηγε να ανοιξει τον διακοπτη που εχουμε πανω απο το προσκεφαλο. Εχει τρελο κολλημα μ'αυτο...με το που ξυπναει σηκωνεται κατευθειαν για να τον πειραξει!Πλεον, την ημερα τον κοιμιζει στην κουνια του αλλα το βραδυ συνεχιζω να τον εχω στο κρεβατι διπλα μου. Πρεπει να του ξεκινησω κι εγω τη μεταβαση αλλα σκεφτομαι την αυπνια και δεν φο εχω παρει ακομα αποφαση...


H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Clue είπε:

@Nikoleta... Δύσκολο το κρεβατάκι. Κι εμάς από 6.5 μηνών ήταν στο δικό μας κρεβάτι. Εγώ δεν την αφήνω να κλαίει. Σε καμιά περίπτωση! Δεν το αντέχω. Τη βάζω στην κούνια μέσα στη μέρα και παίζουμε λιγο όσο είναι καλοδιαθετη. Όταν γκρινιάξει τη βγάζω. Έχω μέσα 3 παιχνιδάκια μικρά. Το βράδυ τη θηλάζω σε μια καρέκλα στο δωμάτιό της και μόλις κοιμηθεί τη βάζω στην κούνια. Αν ξυπνήσει μόλις την αφήσω δοκιμάζω να της χάιδεψε λίγο την πλάτη ή να την κουνήσω λίγο. 1-2 φορές έχει πιάσει μόνο. Αν συνεχίσει να γκρινιάζει την ξαναπαίρνω και την ξαναθηλάζω. Κοιμάται και την βάζω. Κάνω την ίδια διαδικασία κάθε φορά που κλαίει. Αν δε θέλει να θηλάσει την αφήνω κάτω να μπουσουλησει λίγο και δοκιμάζω πάλι σε 5-10 λεπτά. Συνήθως νυστάζει οπότε δεν κρατάει πολύ. 

Το βράδυ ξυπνάει και θα πάω γρήγορα.δεν την αφήνω να κλάψει δλδ. Όσο πιο γρήγορα πάω τόσο πιο λίγο έχει ξυπνησει άρα ξανακοιμάται ευκολότερα.

Είναι εξαντλητικό. Δεν ξέρω αν θα μπορούσα να το κάνω αν ήμουν έγκυος ή αν δούλευα. Το πρωί είμαι σα ζόμπι. 

Νιώθω ότι πάει καλά όμως. Εξοικειώνεται με το δωμάτιό της και την κούνια. Οι αφυπνίσεις θα συνεχίσουν για καιρό. Είμαι σίγουρη. Ελπίζω όμως να νιώσει ασφάλεια στην κούνια της και τουλάχιστον να ξυπνάει μόνο για θηλασμό κι όχι κι από ανασφάλεια ότι δεν είμαι πια δίπλα της.

Έχω αρχίσει κι εγώ να προσαρμόζονται για άλλη μια φορά στις λιγότερες ώρες ύπνου.

 

Μήπως εσείς με την εγκυμοσύνη να επενδύσετε σε μεγαλύτερο κρεβάτι που να χωράει και τους 4;

Υ.Γ. συγγνώμη για τις παραθέσεις. κολλησε

Εμένα δε θηλάζει και δεν μπορεί να αποκοιμηθεί έτσι εύκολα. Και στο κρεβάτι όταν κοιμόταν για να κοιμηθεί έπρεπε να τον κουνάς και μπορεί να έπαιρνε και μία ώρα αυτό. Κοπανιόταν και όλο ήθελε να σηκώνεται στο κεφαλάρι.

Το κρεβάτι μας σε φάρδος είναι 1,80μ χωράει και 2 μέτρα, αλλά είναι καινούργιο οπότε κρίμα είναι. Και θα μεγαλώσει κι άλλο η κοιλιά μου και δε θα χωράμε καθόλου. Και φοβάμαι γιατί κοιμάται άτσαλα και κλωτσάει. Άσε που με το που κοιμάται πρέπει να είναι πάντα κάποιος δίπλα γιατί μπορεί να πέσει.

Εμένα ευτυχώς σηκώνεται ο άντρας μου το βράδυ επειδή είμαι έγκυος. Εγώ μόνο για το γάλα του σηκώνομαι.

Ελπίζω να συνηθίσει σε λίγες μέρες στο κρεβατάκι του. Είναι πιο δύσκολο που μάθανε να κοιμούνται στο κρεβάτι μας.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια κι εμεις φοβομασταν πολυ τις πτώσεις κι ετσι καναμε το κρεβάτι μας φρουριο, βαλαμε προστατευτικα και στα πλαϊνά και στο κάτω μερος. Θα τα βγάλουν τα λεφτα τους γιατι δεν σκοπευουμε να σταματήσουμε τη συγκοιμηση, μας λειπει πολυ το παιδάκι μας γιατι δουλευουμε και οι δυο και το βραδυ θελουμε να τον νιώθουμε κοντα μας και εκεινος εμας! :wub:

  • Μου αρέσει 1

nZmZp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 13/9/2020 at 12:21 ΠΜ, winspert είπε:

Που χαθηκες εσύ;Χρονια κ ζαμανια...Καλα ειμαστε...Οσες μπαινουμε κ μιλαμε...Οι υπολοιπες μας ξεχασατε...Που ησουν βρε κορίτσι μου τοσο καιρό; Ευχομαι να ησουν διακοπες... Εμεις ειμαστε καλα...Οδευουμε για να σβήσουμε το πρώτο μας κερακι...Εχουμε βγαλει δοντακια,τρωμε μονο λιωμενα,δεν μπουσουλαμε,μεσα στο παρκο περπαταμε γυρω γύρω μια χαρα κ προσπαθούμε να κόψουμε λιγο το θηλασμο με πολυ μεγαλη στενοχωρια...Σκεφτομαστε αν κατσει μονο του να προσπαθήσουμε για αδερφακι αλλιως απο την καινούργια χρονιά να μας ξαναβοηθησει η επιστημη,οποτε ο θηλασμος θα πρεπει να κοπει σταδιακα..Εγω στενοχωριεμαι,ο μικρος κλαιει κ οδύρεται κ αστα..Του δινω πλεον το βράδυ για να κοιμηθει κ το εχει στο στόμα σχεδον ολη τη νυχτα...

Πες μας ομως κ εσύ λίγο τα νεα σου...Τι κανουν τα παιδακια σου; Χαθηκατε κ εσυ κ η @Farmakotriftena....

Αγαπημένη μου δε ξεχνιέστε!!
Ξέρεις με τι τρεμάμενα χέρια έφτιαξα τούτο εδώ το τόπικ; και τη λαχτάρα είχα;
Σας έχω όλες έννοια και στη καρδιά μου. Μπαίνω, σας διαβάζω αλλά ελάχιστα λεπτά που έχω χρόνο πριν τον ύπνο και μετά απλά πεθαίνω χαχαχα. Αδερφάκι ακούω, με το καλό εύχομαι!
Δύσκολο κομμάτι ο αποθηλασμός... αλλά θα τα καταφέρεις!
Εμένα τα νέα μου...
Έχω ένα μικρό ζιζανιάκι στα 10 κιλά, Μαρία μας λένε, αβάπτιστα ακόμη.
Σιγά σιγά ξεκινάμε κομματάκια!
δεν λέμε λέξεις μιας που η αδερφή μας δε μας αφήνει ιδιαίτερα περιθώρια με τη μαμά χαχαχαχα και δεν μάθαμε κάτι ακόμη!
Μπουσουλάμε σαν τρελές, σηκωνόμαστε... έχουμε τα δύο κάτω δόντια μόνο και σήμερα κουτουλήσαμε ελαφρώς αλλά ματώσαμε διότι δαγκωθήκαμε!
Φρίκη η μάνα!
Αυτά εν ολίγοις!
Θα προσπαθησω να γραφω συχνοτερα και ας μη σας διαβαζω ολες λογο χρονου!
Τα φιλια μου στο αστερακι σου!

On 13/9/2020 at 3:08 ΜΜ, Clue είπε:

Ποια είσαι εσύ;;;;χαχαχα

Ελπίζω να την παλεύεις με τα κορίτσια σου και να μη σε έχουν βγάλει Νοκ άουτ!

Εμείς καλά είμαστε. Σε 2 εβδομάδες από τώρα θα έχει περάσει ένας χρόνος από τότε που πήδηξα από τις μανούλες Νοεμβρίου και πήγα και χώθηκα στις μανούλες Σεπτεμβρίου! Χεχε 

Αρχές καλοκαιριού κάθισα και τα διάβασα όλα όσα είχαμε γράψει στο ποστ και συγκινήθηκα πολύ (ατελείωτα ήταν).

Κουράγιο εύχομαι! Μακάρι να τα καταφέρετε μόνοι σας αλλά κι έτσι να μη γίνει ελπίζω το 21 να αποκτήσετε το 2ο μπεμπάκι σας! 

Ζαχαροφιλενάδα μουυυυ μού έλειψες!
Βλέπω σε γκρούπ στο φβ και λένε συμβουλές διαβήτη κύησης και θυμάμαι τα βάσανα μας και τις συμβουλές σου!
Η αλήθεια είναι πως είμαι λίγο νοκ άουτ αλλά χαλάλι.. χαχαχα
Εσύ πως είσαι; τι κάνεις;
Αααα το θυμάμαι που ήσουν η τελευταία και μας έσκασες πρώτη εσύ χαχαχα.
Πω πω την αγωνια μας τοτε και ολα αυτα...
Τα φιλια μου και στο δικο σου ζουζουνακι!

Μα καθε φορα που μπαινω συγκινουμαιιι!!!
Αναμνησεις χιλιες δυο... ηταν ακομη νουμερα χοριακης αυτα τα πλασματακια οταν μιλησαμε πρωτη φορα και βουαλα! Πλεον εχουν ονοματα, φωνη και θα μας πουν μαμα!!!

Κι εμεις εδω τοσες αγωνιες, συμβουλες, αγχη, εντασεις μεσα στην αγωνια μας και τις ορμονες χαχα, και αλλα τοσα!!
εεεε δε ξεχνιεστε!!!

Τα φιλια μου  σε ολες σας και στα μπεμπονια σας!!

  • Μου αρέσει 6

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...