Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts

7 ώρες πρίν, elpida20 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Ελπίζω να είστε καλά ολεςςςς. Έχω απορία. Λοιπόν εμείς είμαστε 5 μηνών και μπαμπατσικες πολύ μπαμπατσικες η παιδίατρος 4 μηνών ξεκίνησε ριζαλευρο και έβαλε πολύ παραπάνω. Τώρα ξεκινήσαμε σούπες. Το θέμα είναι ότι η παιδίατρος δεν μου είπε σταδιακά βάζε μια πατάτα την άλλη μέρα βάλε και καροτο κτλπ. Μου είπε όλααζι τα λαχανικά και όλα τα συναφή για 2 ημέρες χόρτο σούπα μετά για 2 ημέρες κοτόσουπα και μετά για 2 ημέρες μοσχαράκι. Είναι δυνατόν όλα ζι με την μια; είμαι προβληματισμενη δώστε τα φώτα σας στην μικρομανα

Καλημέρα κοριτσακι μου...Κ εγω γνωριζω πως ολα τα υλικα θελουν να τα προσθέτεις ενα ενα προκειμένου να δεις αν σου βγαλει αλλεργία σε καποιο.Εμεις είμαστε 4 κ κατι κ θα ξεκινήσουμε απο τους 6 μηνες να τρωμε...Θα σου προτεινα να γκουγκλαρεις τη σελίδα του παιδιάτρου παπαβεντση με το ενδεικτικό σχέδιο εισαγωγης στερεων τροφων... Είναι αναλυτικοτατο... Να χαιρεσαι την κοριτσαρα σου...

Καλημέρα κορίτσια!!!!!

  • Μου αρέσει 2

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1791

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

Καλημέρα κορίτσια μου :)❤️ ελπίδα μου πολύ νωρίς ξεκινήσατε ρυζάλευρο και νομίζω δεν υπήρχε λίγος από τη στιγμή που ήταν μια χαρά η μπεμπουλα στο βάρος της.. Στο γιο μου η παιδίατρος μας είχε πει ένα ένα να προσθέτω τα υλικά :)

Κορίτσια μ κάναμε κ εμείς εμβόλια προχθές σχεδων πέντε μηνών κ είναι 6500 κιλά και 60 ύψος το βάρος μας είναι οκ αλλά το ύψος μας δεν είμαστε κ το πρώτο μπόι χαχαχ

  • Μου αρέσει 4
  • Χαχα 2

83tdp2.pngcWE4p3.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, elpida20 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Ελπίζω να είστε καλά ολεςςςς. Έχω απορία. Λοιπόν εμείς είμαστε 5 μηνών και μπαμπατσικες πολύ μπαμπατσικες η παιδίατρος 4 μηνών ξεκίνησε ριζαλευρο και έβαλε πολύ παραπάνω. Τώρα ξεκινήσαμε σούπες. Το θέμα είναι ότι η παιδίατρος δεν μου είπε σταδιακά βάζε μια πατάτα την άλλη μέρα βάλε και καροτο κτλπ. Μου είπε όλααζι τα λαχανικά και όλα τα συναφή για 2 ημέρες χόρτο σούπα μετά για 2 ημέρες κοτόσουπα και μετά για 2 ημέρες μοσχαράκι. Είναι δυνατόν όλα ζι με την μια; είμαι προβληματισμενη δώστε τα φώτα σας στην μικρομανα

Εμεισ λογω αλλςργιασ για να βοηθηθει το εντερο ξεκινησαμε 5.5 μηνων με προγραμμα απο παιδογαστρεντερ..

3ημερεσ εισαγωγεσ..σε ολα..

Ξεκινησαμε με φρουτα μηλο μπανανα αχλαδι αν θυμαμαι καλα την σειρα..την πρωτη μερα λιγο μηλο πχ..κ τισ επομενεσ μερεσ αυξαναμε ποσοτητα ..οταν θα ετρωγε ικανοποιητικα θα διναμε κ το επομενο....μετα σταδιακα θα εβαζεσ στο μηλο που δοκιμασεσ 3 μερεσ το λιγοτεροντο κρατασ κ αυτο....κ μετα ενα μικρο κομματι μπανανα..κ θα προσθετεισ καθε μερα κοκ..

Μετα απο αυτο εβαλε λαχανικα. Την 1η μερα εβρασα κ εδωσα λιγη πατατα. Κ σταδιακα αυξανεισ ποσοτητα  

Μετα βαζεισ σ αυτο καροτο..μετα κολοκυθι..

Ακομη κ το λαδι η το λεμονι ειναι ξεχωριστη εισαγωγη..ααα κ τα ριχνεια στο τελοσ στι πιατο.να μην μαγειρευονται μαζι με την πατατα..

Μετα ζωμουσ απο κρεασ κοτοπ μοσχαρι..ολα σιγα σιγα..

Καπωσ ετσι μασ τα χε πει..

Just now, winspert είπε:

Καλημέρα κοριτσακι μου...Κ εγω γνωριζω πως ολα τα υλικα θελουν να τα προσθέτεις ενα ενα προκειμένου να δεις αν σου βγαλει αλλεργία σε καποιο.Εμεις είμαστε 4 κ κατι κ θα ξεκινήσουμε απο τους 6 μηνες να τρωμε...Θα σου προτεινα να γκουγκλαρεις τη σελίδα του παιδιάτρου παπαβεντση με το ενδεικτικό σχέδιο εισαγωγης στερεων τροφων... Είναι αναλυτικοτατο... Να χαιρεσαι την κοριτσαρα σου...

Καλημέρα κορίτσια!!!!!

Α θα το κοιταξω κ εγω..να παρω μια ιδεα..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Στην φτουτοκρεμα ένα ένα τα βάζαμε... Ριζαλευρο επίσης ξεκίνησε πολύ νωρίς και η μικρή δεν είναι κάνα λεπτό παιδάκι ειναι 8.500 κιλά.... Αλλά πολλές μου είπαν για το ριζαλευρο ότι ειναι πολύ νωρίς και δεν υπάρχει λόγος... Αλλά για τις σούπες δεν μου είπε ένα ένα τα υλικά... Και η συγκεκριμένη παιδίατρος την έχουν και πολλές φίλες μου και δεν ξέρω τώρα είμαι προβληματισμενη


n0O1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, θέλω τα «φώτα» σας και την εμπειρία σας. Η μικρή μου εδώ και 10 περίπου μέρες έχει πολλή γκρίνια και κλαίει ειδικά τις απογευματινές ώρες (δεν έχει κάνει καμία από τις δύο κολικούς και είναι ήδη 2 μηνών). Τις τελευταίες μέρες ξεκίνησε τα ίδια και η μεγάλη. Τη νύχτα όμως ευτυχώς κοιμούνται. Πριν 3 μέρες κάναμε και το 1ο εμβόλιο και ο γιατρός τις βρήκε πολύ καλά σε ότι αφορά την ανάπτυξη τους. Παρόλα αυτά, η μικρή πάλι, είχε αρχίσει να μειώνει τον χρόνο παραμονής στο στήθος και βρέθηκε να ζυγίζει λιγότερο από τη μεγάλη όταν την προηγούμενη φορά που τις είχε δει ο παιδίατρος ήταν βαρύτερη. Τις τελευταίες μέρες έχει αρχίσει να «μένει» λιγότερο στο στήθος και η μεγάλη. Τέλος, το χειρότερο. Μετά το εμβόλιο η μικρή πάντα δεν θέλει να φάει ούτε το συμπλήρωμα που είναι γάλα φόρμουλας. Κλαίει, τεντώνεται, μερικές φορές κάνει το κορμί της τόξο και δεν τρώει. Σήμερα και οι δύο δεν ήθελαν να φάνε. Δεν είχαμε πρόγραμμα. Όλη μέρα είχαν γρίνια και την περάσαμε είτε να προσπαθούμε να τις ταίσουμε, είτε να τις έχουμε αγκαλιά και να τις κουνάμε. Δεν πιστεύω ότι έχει σχέση με το εμβόλιο γιατί δεν έκαναν δέκατα. Μόνο υπνηλία είχαν το ίδιο απόγευμα και την επόμενη μέρα. Είχε κάποια από εσάς αντίστοιχη εμπειρία; Αν ναι, βρήκατε τι έφταιγε; Γενικά, πως το αντιμετωπίσατε; Θα ήθελα την εμπειρία σας πριν τηλεφωνήσω στον παιδίατρο. Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, angel23 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, θέλω τα «φώτα» σας και την εμπειρία σας. Η μικρή μου εδώ και 10 περίπου μέρες έχει πολλή γκρίνια και κλαίει ειδικά τις απογευματινές ώρες (δεν έχει κάνει καμία από τις δύο κολικούς και είναι ήδη 2 μηνών). Τις τελευταίες μέρες ξεκίνησε τα ίδια και η μεγάλη. Τη νύχτα όμως ευτυχώς κοιμούνται. Πριν 3 μέρες κάναμε και το 1ο εμβόλιο και ο γιατρός τις βρήκε πολύ καλά σε ότι αφορά την ανάπτυξη τους. Παρόλα αυτά, η μικρή πάλι, είχε αρχίσει να μειώνει τον χρόνο παραμονής στο στήθος και βρέθηκε να ζυγίζει λιγότερο από τη μεγάλη όταν την προηγούμενη φορά που τις είχε δει ο παιδίατρος ήταν βαρύτερη. Τις τελευταίες μέρες έχει αρχίσει να «μένει» λιγότερο στο στήθος και η μεγάλη. Τέλος, το χειρότερο. Μετά το εμβόλιο η μικρή πάντα δεν θέλει να φάει ούτε το συμπλήρωμα που είναι γάλα φόρμουλας. Κλαίει, τεντώνεται, μερικές φορές κάνει το κορμί της τόξο και δεν τρώει. Σήμερα και οι δύο δεν ήθελαν να φάνε. Δεν είχαμε πρόγραμμα. Όλη μέρα είχαν γρίνια και την περάσαμε είτε να προσπαθούμε να τις ταίσουμε, είτε να τις έχουμε αγκαλιά και να τις κουνάμε. Δεν πιστεύω ότι έχει σχέση με το εμβόλιο γιατί δεν έκαναν δέκατα. Μόνο υπνηλία είχαν το ίδιο απόγευμα και την επόμενη μέρα. Είχε κάποια από εσάς αντίστοιχη εμπειρία; Αν ναι, βρήκατε τι έφταιγε; Γενικά, πως το αντιμετωπίσατε; Θα ήθελα την εμπειρία σας πριν τηλεφωνήσω στον παιδίατρο. Σας ευχαριστώ.

Γοπ; βγάζουν γουλιες; 

Μην αποκλείεις κολικους παντως

Link to comment
Share on other sites

Ναι, βγάζουν γουλιές και μάλιστα αρκετή ώρα μετά αφού φάνε μη σου πω ότι βγάζουν και όταν ξυπνήσουν και ετοιμαζόμαστε για το επόμενο τάισμα. Γοπ ε; και τι πρέπει να κάνω; Οκ, θα μιλήσω με τον παιδίατρο αλλα΄δεν θέλω να μιλήσω στον γιατρό και να έχω κάνει εγώ διάγνωση ... πως αντιμετωπίζεται η γοπ; Στους κολικού νομίζω μαζεύονται όταν πονάνε, ενώ εδώ τεντώνει το κορμάκι της. Σ' ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα! Το ρυζαλευρο δεν το δινουν πλεον στα μωρα.. με μια αναζητηση στο google μπορειτε να διαβασετε τους λογους!

Just now, angel23 είπε:

Ναι, βγάζουν γουλιές και μάλιστα αρκετή ώρα μετά αφού φάνε μη σου πω ότι βγάζουν και όταν ξυπνήσουν και ετοιμαζόμαστε για το επόμενο τάισμα. Γοπ ε; και τι πρέπει να κάνω; Οκ, θα μιλήσω με τον παιδίατρο αλλα΄δεν θέλω να μιλήσω στον γιατρό και να έχω κάνει εγώ διάγνωση ... πως αντιμετωπίζεται η γοπ; Στους κολικού νομίζω μαζεύονται όταν πονάνε, ενώ εδώ τεντώνει το κορμάκι της. Σ' ευχαριστώ πολύ!

Ετσι ηταν κ η δικια μου 2 μηνων.. ετρωγε τα πρωτα 5 λεπτα και μετα σταματουσε και τραβιοταν προς τα πισω κλαιγοντας! Ειχα τρελαθει, δεν ετρωγε τιποτα και δεν ηξερα τι να κανω! Τελικα ηταν κρυφη γοπ που μας το γυρισε σε οισοφαγιτιδα! Πηγαμε για υπερηχο οισοφαγου και σε παιδογαστρεντερολογο. Μας εδωσε αντιοξινο φαρμακο και υποαλλεργικο γαλα. Τωρα, 2 μηνες μετα ειναι πολυ καλυτερα τα πραγματα αλλα ακομα της δινω αυτο το φαρμακο! Περιμενω να μπουμε στις στερρεες για το σταματησουμε.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, angel23 said:

Καλησπέρα κορίτσια, θέλω τα «φώτα» σας και την εμπειρία σας. Η μικρή μου εδώ και 10 περίπου μέρες έχει πολλή γκρίνια και κλαίει ειδικά τις απογευματινές ώρες (δεν έχει κάνει καμία από τις δύο κολικούς και είναι ήδη 2 μηνών). Τις τελευταίες μέρες ξεκίνησε τα ίδια και η μεγάλη. Τη νύχτα όμως ευτυχώς κοιμούνται. Πριν 3 μέρες κάναμε και το 1ο εμβόλιο και ο γιατρός τις βρήκε πολύ καλά σε ότι αφορά την ανάπτυξη τους. Παρόλα αυτά, η μικρή πάλι, είχε αρχίσει να μειώνει τον χρόνο παραμονής στο στήθος και βρέθηκε να ζυγίζει λιγότερο από τη μεγάλη όταν την προηγούμενη φορά που τις είχε δει ο παιδίατρος ήταν βαρύτερη. Τις τελευταίες μέρες έχει αρχίσει να «μένει» λιγότερο στο στήθος και η μεγάλη. Τέλος, το χειρότερο. Μετά το εμβόλιο η μικρή πάντα δεν θέλει να φάει ούτε το συμπλήρωμα που είναι γάλα φόρμουλας. Κλαίει, τεντώνεται, μερικές φορές κάνει το κορμί της τόξο και δεν τρώει. Σήμερα και οι δύο δεν ήθελαν να φάνε. Δεν είχαμε πρόγραμμα. Όλη μέρα είχαν γρίνια και την περάσαμε είτε να προσπαθούμε να τις ταίσουμε, είτε να τις έχουμε αγκαλιά και να τις κουνάμε. Δεν πιστεύω ότι έχει σχέση με το εμβόλιο γιατί δεν έκαναν δέκατα. Μόνο υπνηλία είχαν το ίδιο απόγευμα και την επόμενη μέρα. Είχε κάποια από εσάς αντίστοιχη εμπειρία; Αν ναι, βρήκατε τι έφταιγε; Γενικά, πως το αντιμετωπίσατε; Θα ήθελα την εμπειρία σας πριν τηλεφωνήσω στον παιδίατρο. Σας ευχαριστώ.

Μπορεί να είναι γοπ μιας και βγάζουν κι αρκετή ώρα μετά γουλιές. Νομίζω όμως ότι περνάτε και άλμα. Το άλμα ανάπτυξης συνοδεύεται από γκρίνια πολλέα φορές και αύξηση ή μείωση της συχνότητας φαγητού. Σε κάποια άλματα κάνουν και απεργία θηλασμού. Συνήθως κρατάνε 3-5 μέρες και τα.μωρά επιστρέφουν στους ρυθμούς τους. Στην άρνηση φαγητού βοηθάει η αγκαλιά δέρμα με δέρμα, ηρεμία, όχι πίεση και δοκιμάζεις να δίνεις στήθος πριν πεινάσουν πολύ. Ίσως να δοκίμαζες και άλλες στάσεις θηλασμού, ξαπλωτά ή περπατώντας.

Ελπίζω να περάσει σύντομα!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


5 ώρες πρίν, Floo είπε:

Κοριτσια καλησπερα! Το ρυζαλευρο δεν το δινουν πλεον στα μωρα.. με μια αναζητηση στο google μπορειτε να διαβασετε τους λογους!

Ετσι ηταν κ η δικια μου 2 μηνων.. ετρωγε τα πρωτα 5 λεπτα και μετα σταματουσε και τραβιοταν προς τα πισω κλαιγοντας! Ειχα τρελαθει, δεν ετρωγε τιποτα και δεν ηξερα τι να κανω! Τελικα ηταν κρυφη γοπ που μας το γυρισε σε οισοφαγιτιδα! Πηγαμε για υπερηχο οισοφαγου και σε παιδογαστρεντερολογο. Μας εδωσε αντιοξινο φαρμακο και υποαλλεργικο γαλα. Τωρα, 2 μηνες μετα ειναι πολυ καλυτερα τα πραγματα αλλα ακομα της δινω αυτο το φαρμακο! Περιμενω να μπουμε στις στερρεες για το σταματησουμε.

@Floo σ' ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση! Εδώ σε εμάς (δεν είμαστε Αθήνα) δεν έχουμε παιδογαστρεντερολόγο αλλά ελπίζω ο γαστρεντερολόγος να μπορεί να το αντιμετωπίσει. Για υπέρηχο στον οισοφάγο χρειάζεται ειδικός ή το κάνουν αυτοί που κάνουν υπέρηχο. Αυτή δεν βγάζει πολλές γουλιές. Μπορώ να πω ότι η αδερφή της βγάζει περισσότερες γουλιές. Έχει συχνά λόξιγκα και πολλά πριτσάκια. Ίσως σε ξαναρωτήσω π.χ. τ γάλα της δίνεις τώρα και τι αγωγή. Πάλι σ' ευχαριστώ!

@Clue πραγματικά ελπίζω να είναι άλμα ανάπτυξης (αν και δεν έχω ξεκαθαρίσει ακριβώς τα περί του άλματος). Έχω μια κρυφή ελπίδα γιατί δεν βγάζει πολλές γουλιές.

Link to comment
Share on other sites

@angel23 συμφωνώ με τα κορίτσια ότι μπορεί να είναι κ το αλμα

Αλλα σιγουρα πρέπει να το ελέγξετε για γοπ. Δυστυχώς δ ξερω για την εξεταση

Κάποια λίγα γενικα που βοηθανε, να ξέρεις ότι μπορεί το γαλα σκονη να τα κάνει χειρότερα, ταΐζεις με διαλλειμματα για να τα ρευεις ενδιαμεσα, μετα το γεύμα τα κρατάς αρκετά όρθια για να χωνεψουν, κ στον υπνο λίγη κλίση στο στρωμα

Στο πλαίσιο του θηλασμου συνηθως βοηθαει να περιορίσεις τα γαλακτοκομικα, κ να θηλαζεις σε όρθια θέση του μωρου 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , angel23 είπε:

@Floo σ' ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση! Εδώ σε εμάς (δεν είμαστε Αθήνα) δεν έχουμε παιδογαστρεντερολόγο αλλά ελπίζω ο γαστρεντερολόγος να μπορεί να το αντιμετωπίσει. Για υπέρηχο στον οισοφάγο χρειάζεται ειδικός ή το κάνουν αυτοί που κάνουν υπέρηχο. Αυτή δεν βγάζει πολλές γουλιές. Μπορώ να πω ότι η αδερφή της βγάζει περισσότερες γουλιές. Έχει συχνά λόξιγκα και πολλά πριτσάκια. Ίσως σε ξαναρωτήσω π.χ. τ γάλα της δίνεις τώρα και τι αγωγή. Πάλι σ' ευχαριστώ!

@Clue πραγματικά ελπίζω να είναι άλμα ανάπτυξης (αν και δεν έχω ξεκαθαρίσει ακριβώς τα περί του άλματος). Έχω μια κρυφή ελπίδα γιατί δεν βγάζει πολλές γουλιές.

Καλημερα!! Ουτε εμενα εβγαζε γουλιες, γι αυτο την λενε κρυφη γοπ και ετσι αργησαμε να το καταλαβουμε! Ειχε κ μενα πολυ λοξυγγα! Τα πριτσακια ειναι φυσιολογικα νομιζω! Παντως μην αγχωνεσαι, τα περισσοτερα μωρακια εχουν γοπ. Συζητα το με τον γιατρο σου! Ναι σε εναν γιατρο που κανει υπερηχους. 
 Μπορει ομως να ειναι και αλμα! Μην αγχωνεσαι!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ @vikib ευτυχώς και τα δύο ρεύονται εύκολα. Τα γαλακτοκομικά δεν βοηθάνε στους κολικούς ή στην γοπ; Ρωτάω γιατί τρώω πολλά γαλακτοκομικά. Λόγω θηλασμού έχω κόψει καφέ (αν και πίνω κανένα deca ή ελληνικό), όσπρια, πράσινα λαχανικά και χυμούς. Μην κόψω και τα γαλακτοκομικα. Τι εννοείς θηλασμό σε όρθια θέση. Χρησιμοποιώ το μαξιλάρι. Περιμένω τηλέφωνο από τον παιδίατρο. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, angel23 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, θέλω τα «φώτα» σας και την εμπειρία σας. Η μικρή μου εδώ και 10 περίπου μέρες έχει πολλή γκρίνια και κλαίει ειδικά τις απογευματινές ώρες (δεν έχει κάνει καμία από τις δύο κολικούς και είναι ήδη 2 μηνών). Τις τελευταίες μέρες ξεκίνησε τα ίδια και η μεγάλη. Τη νύχτα όμως ευτυχώς κοιμούνται. Πριν 3 μέρες κάναμε και το 1ο εμβόλιο και ο γιατρός τις βρήκε πολύ καλά σε ότι αφορά την ανάπτυξη τους. Παρόλα αυτά, η μικρή πάλι, είχε αρχίσει να μειώνει τον χρόνο παραμονής στο στήθος και βρέθηκε να ζυγίζει λιγότερο από τη μεγάλη όταν την προηγούμενη φορά που τις είχε δει ο παιδίατρος ήταν βαρύτερη. Τις τελευταίες μέρες έχει αρχίσει να «μένει» λιγότερο στο στήθος και η μεγάλη. Τέλος, το χειρότερο. Μετά το εμβόλιο η μικρή πάντα δεν θέλει να φάει ούτε το συμπλήρωμα που είναι γάλα φόρμουλας. Κλαίει, τεντώνεται, μερικές φορές κάνει το κορμί της τόξο και δεν τρώει. Σήμερα και οι δύο δεν ήθελαν να φάνε. Δεν είχαμε πρόγραμμα. Όλη μέρα είχαν γρίνια και την περάσαμε είτε να προσπαθούμε να τις ταίσουμε, είτε να τις έχουμε αγκαλιά και να τις κουνάμε. Δεν πιστεύω ότι έχει σχέση με το εμβόλιο γιατί δεν έκαναν δέκατα. Μόνο υπνηλία είχαν το ίδιο απόγευμα και την επόμενη μέρα. Είχε κάποια από εσάς αντίστοιχη εμπειρία; Αν ναι, βρήκατε τι έφταιγε; Γενικά, πως το αντιμετωπίσατε; Θα ήθελα την εμπειρία σας πριν τηλεφωνήσω στον παιδίατρο. Σας ευχαριστώ.

Γεια σου! Έχω δίδυμα κοριτσάκια 3μηνων και έχουν και τα δύο γοπ. Όπως καταλαβαίνεις έχω κάνει διατριβή πάνω στη γοπ. Αρχικά μην αγχώνεσαι δεν είναι κάτι παθολογικό. Όλα τα μωρά έχουν χαλαρό σφιγκτήρα οισοφάγου και κάνουν παλινδρομήσεις. Δεν θέλουν να φάνε γιατί τις καίει ο οισοφάγος. Εμένα η μία το είχε έντονα και τώρα το έχει και η άλλη. Από ότι έχω καταλάβει αυτό έχει εξάρσεις και υφέσεις. Όταν είναι σε περίοδο έξαρσης η γοπ είναι ταλαιπωρία. Εγώ τις κάνω βόλτα στο σπίτι ενώ τις ταιζω και έβαζα και απορροφητήρα. Τον απορροφητήρα τον συστήνω μόνο στα πολύ δύσκολα όμως. 

εγώ δεν έδωσα αντιοξινα που μου είπε ο παιδίατρος το πάλεψα μόνη μου.

Επίσης η γοπ μου είπαν σταματάει στον 5ο μήνα συνήθως όπου ωριμάζει και ο σφιγκτήρας. 

Αυτό που μας είπε να κάνουμε ο γιατρός είναι να τις κρατάμε μισή ώρα όρθιες μετά το γεύμα. Να σηκώσουμε το στρώμα του κρεβατιού 12 εκατοστα και να τρώει περίπου 120-130 γραμμάρια σε κάθε γεύμα αν γίνεται όχι παραπάνω.

Όλα αυτά μου φάνηκαν βουνό γιατί έχω δύο μωρά που πρέπει να φροντίζω αλλά τα κατάφερα. Όλα θα πάνε καλά θα δεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...