Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Μανούλες Αυγούστου 2019


Rinaki88

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας κορίτσια. Ελπίζω να είστε όλες καλά. Γέννησα όπως σας είχα πει πριν από 12 ημέρες.

Το θέμα μου είναι το εξής.. λόγω πίεσης του μωρού στην μήτρα, το μωράκι έχει τις πατούσες του ελαφρώς γυρισμένες προς τα μέσα. Η παιδίατρος είναι καθησυχαστικη και μας είπε ότι συμβαίνει όταν το μωρό είναι πιεσμένο. Και ότι με τον καιρό θα στρώσει αφού τα κόκαλα είναι ακόμη μαλακά και εύπλαστα.

Ψάχνω στο ίντερνετ και γενικά με έχει αγχωσει, γιατί διαβάζω για επεμβάσεις, γύψους κ.λ.π

Ξέρω ότι δεν κάνω σωστά που ψάχνω γιατί αυτό το διαδίκτυο είναι μόνο για άγχος.

Εγώ όμως είμαι να σκάω και είμαι και λεχώνα και ανησυχώ

Κάθε μέρα το μάτι μου και το μυαλό μου είναι εκεί

Σας έχει τύχει να ξανακουσετε κάτι ανάλογο;; Γενικά είμαι πολύ στεναχωρημένη.

Αν ξέρετε κάτι που θα ήταν χρήσιμο..σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mampa είπε:

Γεια σας κορίτσια. Ελπίζω να είστε όλες καλά. Γέννησα όπως σας είχα πει πριν από 12 ημέρες.

Το θέμα μου είναι το εξής.. λόγω πίεσης του μωρού στην μήτρα, το μωράκι έχει τις πατούσες του ελαφρώς γυρισμένες προς τα μέσα. Η παιδίατρος είναι καθησυχαστικη και μας είπε ότι συμβαίνει όταν το μωρό είναι πιεσμένο. Και ότι με τον καιρό θα στρώσει αφού τα κόκαλα είναι ακόμη μαλακά και εύπλαστα.

Ψάχνω στο ίντερνετ και γενικά με έχει αγχωσει, γιατί διαβάζω για επεμβάσεις, γύψους κ.λ.π

Ξέρω ότι δεν κάνω σωστά που ψάχνω γιατί αυτό το διαδίκτυο είναι μόνο για άγχος.

Εγώ όμως είμαι να σκάω και είμαι και λεχώνα και ανησυχώ

Κάθε μέρα το μάτι μου και το μυαλό μου είναι εκεί

Σας έχει τύχει να ξανακουσετε κάτι ανάλογο;; Γενικά είμαι πολύ στεναχωρημένη.

Αν ξέρετε κάτι που θα ήταν χρήσιμο..σας ευχαριστώ πολύ

Είχε μια ελαφριά ραιβοποπποδια ο γιος μου τους πρώτους μήνες που γεννήθηκε στο ένα του πόδι. Και μου είχε πει κι εμένα ο παιδίατρος ακριβώς το ίδιο και πως κατά πάσα πιθανότητα θα το είχε μέχρι να περπατήσει. Τελικά έφυγε κατά τον 7ο - 8ο μήνα αν θυμάμαι καλά. Μη στεναχωριέσαι καλέ. Πολλά μωράκια το έχουν και φεύγει. Να σου ζήσει!!

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Marybabies είπε:

Καλημέρα κοπέλα μου. Καλά είμαι. Εδώ στην αναμονή για την Παρασκευή. Το ξέρω ότι το άγχος θα μείνει στο τέλος και όλα θα γίνουν αλλά...

Δυο μερουλες μεινανε!Εγω για να κοντρολαρω το αγχος σκεφτομουν το μπεμπη,ποσο ηθελα να τον δω και να τον αγκαλιασω:x.Το ιδιο εκανα και στα κοριτσια μου:x!Τεσσερις γεννες ιδια αγωνια,ιδιο αγχος σε καταλαβαινω.Για τα παιδακια μας ομως ολα τα αντεχουμε αυτο ειναι το μονο σιγουρο:)!!!

 

 

1 ώρα πρίν, Rinaki88 είπε:

Κορίτσια μου όσες γεννησατε στις μαιες δώσατε τίποτε; Γιατί δεν έχω ιδέα.

Ρινακι εννοεις αν πρεπει να δωσεις ξεχωριστα χρηματα απο αυτα που πληρωνονται?Εγω στο ιδιωτικο ειχα δυο μαιες εκτος απο το γιατρο μου αλλα δεν μου ζητηθηκε κατι παραπανω απο αυτα που πληρωσα στο συνολο.

Στο Ελενας που γεννησα τα κοριτσια μου παλι δεν μου ζητηθηκε να πληρωσω εξτρα τη μαια.

Just now, Mampa είπε:

Γεια σας κορίτσια. Ελπίζω να είστε όλες καλά. Γέννησα όπως σας είχα πει πριν από 12 ημέρες.

Το θέμα μου είναι το εξής.. λόγω πίεσης του μωρού στην μήτρα, το μωράκι έχει τις πατούσες του ελαφρώς γυρισμένες προς τα μέσα. Η παιδίατρος είναι καθησυχαστικη και μας είπε ότι συμβαίνει όταν το μωρό είναι πιεσμένο. Και ότι με τον καιρό θα στρώσει αφού τα κόκαλα είναι ακόμη μαλακά και εύπλαστα.

Ψάχνω στο ίντερνετ και γενικά με έχει αγχωσει, γιατί διαβάζω για επεμβάσεις, γύψους κ.λ.π

Ξέρω ότι δεν κάνω σωστά που ψάχνω γιατί αυτό το διαδίκτυο είναι μόνο για άγχος.

Εγώ όμως είμαι να σκάω και είμαι και λεχώνα και ανησυχώ

Κάθε μέρα το μάτι μου και το μυαλό μου είναι εκεί

Σας έχει τύχει να ξανακουσετε κάτι ανάλογο;; Γενικά είμαι πολύ στεναχωρημένη.

Αν ξέρετε κάτι που θα ήταν χρήσιμο..σας ευχαριστώ πολύ

Κοριτσακι μου εχω ακουσει οτι φτιαχνει με τον καιρο και επισης μη ψαχνεις στο ιντερνετ ειναι κακος συμβουλος.

  • Μου αρέσει 1

EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mar.da said:

Δυο μερουλες μεινανε!Εγω για να κοντρολαρω το αγχος σκεφτομουν το μπεμπη,ποσο ηθελα να τον δω και να τον αγκαλιασω:x.Το ιδιο εκανα και στα κοριτσια μου:x!Τεσσερις γεννες ιδια αγωνια,ιδιο αγχος σε καταλαβαινω.Για τα παιδακια μας ομως ολα τα αντεχουμε αυτο ειναι το μονο σιγουρο:)!!!

 

 

Ρινακι εννοεις αν πρεπει να δωσεις ξεχωριστα χρηματα απο αυτα που πληρωνονται?Εγω στο ιδιωτικο ειχα δυο μαιες εκτος απο το γιατρο μου αλλα δεν μου ζητηθηκε κατι παραπανω απο αυτα που πληρωσα στο συνολο.

Στο Ελενας που γεννησα τα κοριτσια μου παλι δεν μου ζητηθηκε να πληρωσω εξτρα τη μαια.

Κοριτσακι μου εχω ακουσει οτι φτιαχνει με τον καιρο και επισης μη ψαχνεις στο ιντερνετ ειναι κακος συμβουλος.

Όχι όχι δεν εννοώ αν ζητάνε κάτι οι ίδιες ή το μαιευτήριο. Αν δίνεις κάτι και καλά σαν κέρασμα ή φιλοδώρημα. Η μαμά μου τότε που μας γέννησε είχε πει ότι είχανε δώσει σε 2-3 μαιες σε ιδιωτική κλινική. Εγώ δεν ξέρω καθόλου. Άλλοι δίνουν άλλοι όχι. Και είμαι και πρωταρα και δεν ξέρω τι να κάνω.


Lilypie Pregnancy tickers

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mampa said:

Γεια σας κορίτσια. Ελπίζω να είστε όλες καλά. Γέννησα όπως σας είχα πει πριν από 12 ημέρες.

Το θέμα μου είναι το εξής.. λόγω πίεσης του μωρού στην μήτρα, το μωράκι έχει τις πατούσες του ελαφρώς γυρισμένες προς τα μέσα. Η παιδίατρος είναι καθησυχαστικη και μας είπε ότι συμβαίνει όταν το μωρό είναι πιεσμένο. Και ότι με τον καιρό θα στρώσει αφού τα κόκαλα είναι ακόμη μαλακά και εύπλαστα.

Ψάχνω στο ίντερνετ και γενικά με έχει αγχωσει, γιατί διαβάζω για επεμβάσεις, γύψους κ.λ.π

Ξέρω ότι δεν κάνω σωστά που ψάχνω γιατί αυτό το διαδίκτυο είναι μόνο για άγχος.

Εγώ όμως είμαι να σκάω και είμαι και λεχώνα και ανησυχώ

Κάθε μέρα το μάτι μου και το μυαλό μου είναι εκεί

Σας έχει τύχει να ξανακουσετε κάτι ανάλογο;; Γενικά είμαι πολύ στεναχωρημένη.

Αν ξέρετε κάτι που θα ήταν χρήσιμο..σας ευχαριστώ πολύ

Να σου ζήσει το μωράκι σου.. μην αγχώνεσαι με το παραμικρό έχουμε να αντιμετωπίσουμε πάρα πολλά πράγματα. Και εμένα ήταν γυρισμένες προς τα μέσα. Τις πρώτες μέρες απλά με το χέρι μου προσπαθούσα να τις ισιωσω. Μετά το ξεχάσα, και τώρα βλέπω ότι είναι μια χαρά. Δηλαδή δεν έχουν την κλίση που είχαν όταν πρωτογενηθηκε και είμαστε μόνο 4 εβδομάδων. Θα επανέλθει μην σκας. Εμένα είχε πρισμενο το ένα μάτι του για δύο εβδομάδες. Σιγά σιγά ξεπριστικε. Άσε που έχουμε το ένα μάτι αιμαγκιωμα και στον πωπο μογκολοειδης κηλίδα που φεύγουν κ τα δυο μετά τον χρόνο. Επίσης έχει ακόμα ίκτερο.. βλέπεις ήδη σου είπα αλλά μικροθεματακια που είναι άνευ σημασίας. Έχε εμπιστοσύνη στον παιδίατρο γιατί έχουν εμπειρία.. ελπίζω να βοήθησα :)

  • Μου αρέσει 2

Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Rinaki88 είπε:

Όχι όχι δεν εννοώ αν ζητάνε κάτι οι ίδιες ή το μαιευτήριο. Αν δίνεις κάτι και καλά σαν κέρασμα ή φιλοδώρημα. Η μαμά μου τότε που μας γέννησε είχε πει ότι είχανε δώσει σε 2-3 μαιες σε ιδιωτική κλινική. Εγώ δεν ξέρω καθόλου. Άλλοι δίνουν άλλοι όχι. Και είμαι και πρωταρα και δεν ξέρω τι να κάνω.

Α κοριτσι αυτο εχει να κανει με το πως το νιωθει ο καθενας και τις οικονομικες του δυνατοτητες.Θελω να πω δεν υπαρχει κανονας γι αυτο.Ο αντρας μου εδινε κατι σε αυτον που εφερνε τα μωρα να δει η οικογενεια.


EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mar.da είπε:

Α κοριτσι αυτο εχει να κανει με το πως το νιωθει ο καθενας και τις οικονομικες του δυνατοτητες.Θελω να πω δεν υπαρχει κανονας γι αυτο.Ο αντρας μου εδινε κατι σε αυτον που εφερνε τα μωρα να δει η οικογενεια.

Αχου τέσσερα έχεις; Να τα χαίρεσαι. Γερά να είναι και εσείς γεροί να τα καμαρώνετε. 

4 ώρες πρίν, Rinaki88 είπε:

Κορίτσια μου όσες γεννησατε στις μαιες δώσατε τίποτε; Γιατί δεν έχω ιδέα.

Κοίτα Ρινακι εμείς στα δυο μας κάτι δωσαμε. Και τώρα στη μπέμπα κάτι θα δώσουμε ειδικά σε αυτή που θα βγάλει το μωρό. Όχι ότι το ζητάνε αλλά έτσι για το καλό το δίνουμε. Τώρα είναι στην κρίση του καθενός τι θα κάνει.


ThfQp3.pngMbitp3.pngK6sNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Marybabies είπε:

Αχου τέσσερα έχεις; Να τα χαίρεσαι. Γερά να είναι και εσείς γεροί να τα καμαρώνετε. 

Κοίτα Ρινακι εμείς στα δυο μας κάτι δωσαμε. Και τώρα στη μπέμπα κάτι θα δώσουμε ειδικά σε αυτή που θα βγάλει το μωρό. Όχι ότι το ζητάνε αλλά έτσι για το καλό το δίνουμε. Τώρα είναι στην κρίση του καθενός τι θα κάνει.

Ευχαριστω κι εσυ να χαιρεσαι τα παιδακια σου και με το καλο το μπεμπακι!!

  • Μου αρέσει 1

EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια μακάρι να είναι όλα τόσο απλά όσο μου λέτε. Μεγάλη υπόθεση να μπορώ να μιλήσω με γυναίκες που είναι ευάλωτες αυτό το διάστημα λόγω λοχείας. 

Γιατί με έχει από κάτω, και όσο μπήκα στο ίντερνετ περισσότερο αγχώθηκα.

Είμαι τόσο αγχώδης και συνεχώς ψάχνω το παραμικρό. Πρέπει όπως λέτε να εμπιστευτώ την παιδίατρο.

Εξάλλου εκείνη κάτι παραπάνω θα ξέρει και ούτε θα μου χρυσωσει το χάπι. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@demmikot σε ευχαριστώ για την ενημέρωση. Εσένα σε είχαν καθησυχάσει οι γιατροί όταν γεννησες;;

Εμένα δεν είναι όλο το πέλμα. Η φτέρνα και ο αστράγαλος είναι ίσια,στην ουσία κάτω από τα δάχτυλα στραβωνει.

Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τρόπος που ετριβες το πέλμα;;

Να χαίρεσαι και εσύ το παιδάκι σου

Απλώς λόγω ορμονών;;τι να πω..το άγχος είναι στα ύψη.

Και φοβάμαι για το οτιδήποτε. Και εμάς το ματάκι μας άργησε να ανοίξει. Τον βοήθησα με φυσιολογικο ορό και ακόμη βάζουμε. Εσάς γιατί ήταν πρισμενο;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλημέρα. Γεννησαμε κι εμείς φυσιολογικά σε ένα πολύ δύσκολο τοκετό. Πολύωρο και επίπονο. Αλλά είναι καλά ο μπεμπακος μας. 3150 γεννήθηκε ζοριστηκε βέβαια ο καημένος γιατί είχε κοντό ομφάλιο λώρο και λόγω δικής μου ανατομίας έσπρωχνα και επέστρεφε πίσω. Τελικά τα καταφέραμε με εμβρυουλκο και περινεοτομη. Περιμένουμε τώρα να μας τον φέρουνε. Αυτά τα νέα μας.

  • Μου αρέσει 8

Lilypie Pregnancy tickers

Link to comment
Share on other sites

@Mampa εμένα ήταν όλο το πέλμα γυρισμένο, λες και ήταν στην ευθεία με την γάμπα του.  Ήταν πιεσμένο στην κοιλιά του. Απλά το κρατάω στην σωστή θέση για λίγο. Ο γιατρός δηλαδή μου το είχε πει και μ είπε ότι θα φτιάξει. Το μάτι του δεν ξέρω γιατί ήταν πρισμενο από την γέννα ήταν μου είπαν οι γιατροί. Αλλά έκανε δύο εβδομάδες να φύγει.

Οι ορμόνες κάνουν πάρτυ ειδικά τις πρώτες δύο εβδομάδες. Εγώ έκλαιγα συνέχεια! Προσπάθησε να ηρεμήσεις όλα καλά θα πάνε. Για άγχος μας παίρνει στα μικρά μας!

@Rinaki88 να σου ζήσει ο μπέμπης σου γερός και δυνατός.. πέρασε η γέννα τώρα θα ερωτευτείς τον μικρό σου

  • Μου αρέσει 1

Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites

@demmikot καλημερα κορίτσι μου. Ήταν δηλαδή γυρισμένο το ποδαράκι από τον αστράγαλο;;

Έχεις δει διαφορά δηλαδή μέσα σε 4 εβδομάδες;;

Σε ευχαριστώ για το θάρρος. Καταλαβαίνεις ότι η παιδίατρος του νοσοκομείου μας αναστάτωσε και αμέσως απευθύνθηκα Στην δική μου παιδίατρο η οποία είναι αισιόδοξη και καθησυχαστικη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...