Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Σχέση με τα πεθερικα μας!!!?


anemoni1989

Recommended Posts

Just now, πελαργος είπε:

θα σου πω την αποψη μου...αν κ δεν εχω θεμα με την πεθερα μου ουτε για μενα θα ηταν ευχριστω να την εχω ολη μερα μεσα στο σπιτι να βοηθα να μαγειρευει κλπ κλπ...αλλωστε θα πρεπει να προσπαθησεις κ μονη σου να κανεις τις δουλειες κ ας μη τα κανεις τελεια καποια στιγμη θα βρεις το συστημα σου...περα απο αυτο μη ξεχνας οτι οκ ειναι μεγαλη γυναικα ισως συνταξιουχος κ να θελει με την καρδια της να βοηθεισει αλλα αυτη η βοηθεια να πνιγει τον αντρα σου...για σενα μπορει να ειναι η μαμα σου αλλα για αυτον ειναι η πεθερα του...κ μενα η μανα μου μενει στην ιδια γειτονια αλλα θα παρει τηλ για να ερθει στο σπιτι κ φυσικα οχι καθε εβδομαδα!!περα απο αυτο τα αυτοκινητα κ τα χρηματα των γονιων ριναι δικα τους κ δεν ειναι υποχρεωμενοι να τα διαθεσουν καθε φορα που τα ζηταει το ενηλικο παιδι τους αν δεν το θελουν οσο καπως κ αν ακουγετε αυτο!!νομιζω οτι θα πρεπει να μιλησεις με τον αντρα σου να τον ρωτησεις αν θελει να μετακωμισετε κ αν δεν σας περνει οικονομικα θα πρεπει να μιλησεις κ στην μαμα σου να της πεις οτι δεν γινετε να μπαινοβγαινει γιατι δεν μενεις μονη σου κ οτι δεν ειναι οτι δεν την θελει αλλα πως να το κανουμε σε κανενα δεν αρεσει να εχει την πεθερα μεσα στα ποδια του οσο καλη κ αν ειναι αυτη...δεν ειναι τυχεο το μακρυα κ αγαπημενοι σε τετοια θεματα...μη το περνεις κατακαρδα κ μπες στην θεση του πως θα ενιωθες αν ησουν εσυ με την πεθερα σου...περα απο αυτο αν θελεις να μαγειρευει μιας κ αν καταλαβα καλα μενετε πανω κατω πηγαινε εσυ κ παρε το φαγητο δεν χρειαζεται να τοφερει η μαμα σου..!!η εστω αν ερθει την ωρα που λειπει ...γενικα ο ενας θα πρεπει να μπει στην θεση του αλλου...κ εγω συμφωνω στο οτι το ζευγαρι χρειαζεται το χρονο του κ το χορο του...να ειναι ανεξαρτητο..

Καταρχάς όταν βάζεις θαυμαστικά είναι σαν να φωνάζεις. Όχι δεν είναι το ότι είναι συνταξιούχος , δε θέλει να βοηθήσει ούτε καν στο ελάχιστο. Κάνεις από τους δύο μας δεν έχει σταθερή δουλειά. Εγώ παίρνω ένα επίδομα 300 ευρώ και ο άντρας μου δουλεύει 4ωρος σε γραφείο κοινόχρηστων. 1000 ευρώ μικτά έσοδα έχουμε χωρίς να υπολογίζονται τα έξοδα σπιτιού και παιδιού. Έχεις μια παράξενη λογική με το τι πρέπει να κάνουν οι γονείς όταν παντρεύουν τα παιδιά τους. Δε σημαίνει πως επειδή τα παιδιά τους παντρεύτηκαν είτε έχουν είτε δεν έχουν δουλειά δε βοηθαμε. Δε μπαινοβγαίνει με το έτσι θέλω . Πρώτα με παίρνει τηλέφωνο. Από τα ποσά που σου λέω ότι έχουμε εισόδημα καταλαβαίνεις ότι ούτε για πλάκα δεν μπορούμε να νοικιάσουμε. Ένα σπίτι με ενοίκιο και τα βασικά θέλει έξοδα. 500 ευρώ στάνταρ. Χώρια τα έξοδα φαγητό και πρώτης ανάγκης. Αν δουλεύαμε και οι δύο  κάπου σταθερά ίσως να το σκεφτόμουν . Οταν ποτε δεν της είχαμε ζητήσει τίποτα τόσο καιρό που είμαστε μαζί και της ζητήσαμε κάτι για προσωρινά και αρνείται ε δε την λες και άνθρωπο που θέλει να βοηθήσει. Η μαμά μου δεν μπορούσε να το δώσει γιατί είναι αγροτικό.  Και επειδή λες κάνεις δε θέλει να έχει πεθερά μέσα ξέρω συγγενείς και γνωστούς που μένουνε τα πεθερικά τους από επιλογή και όχι από ανάγκη. 

Υ.Γ. Επειδή τώρα πρόσεξα ότι λες "δεν είναι ωραίο να έρχεται να κάνει δουλειές να μαγειρεύει ", δεν μαγειρεύει σε μένα , εννοείται στο σπίτι της και πάω και παίρνω ή μας το φέρνει αυτή.  Απλά το κακό με τον άντρα μου είναι πως είτε δε θα λέει τίποτα είτε θα γκρινιάξει και θα τα πει όλα μαζί και μετά λες τόσο καιρό γιατί δε μιλάς. 

Επεξεργάστηκαν by Giota1983
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 676
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Giota1983 είπε:

Καταρχάς όταν βάζεις θαυμαστικά είναι σαν να φωνάζεις. Όχι δεν είναι το ότι είναι συνταξιούχος , δε θέλει να βοηθήσει ούτε καν στο ελάχιστο. Κάνεις από τους δύο μας δεν έχει σταθερή δουλειά. Εγώ παίρνω ένα επίδομα 300 ευρώ και ο άντρας μου δουλεύει 4ωρος σε γραφείο κοινόχρηστων. 1000 ευρώ μικτά έσοδα έχουμε χωρίς να υπολογίζονται τα έξοδα σπιτιού και παιδιού. Έχεις μια παράξενη λογική με το τι πρέπει να κάνουν οι γονείς όταν παντρεύουν τα παιδιά τους. Δε σημαίνει πως επειδή τα παιδιά τους παντρεύτηκαν είτε έχουν είτε δεν έχουν δουλειά δε βοηθαμε. Δε μπαινοβγαίνει με το έτσι θέλω . Πρώτα με παίρνει τηλέφωνο. Από τα ποσά που σου λέω ότι έχουμε εισόδημα καταλαβαίνεις ότι ούτε για πλάκα δεν μπορούμε να νοικιάσουμε. Ένα σπίτι με ενοίκιο και τα βασικά θέλει έξοδα. 500 ευρώ στάνταρ. Χώρια τα έξοδα φαγητό και πρώτης ανάγκης. Αν δουλεύαμε και οι δύο  κάπου σταθερά ίσως να το σκεφτόμουν . Οταν ποτε δεν της είχαμε ζητήσει τίποτα τόσο καιρό που είμαστε μαζί και της ζητήσαμε κάτι για προσωρινά και αρνείται ε δε την λες και άνθρωπο που θέλει να βοηθήσει. Η μαμά μου δεν μπορούσε να το δώσει γιατί είναι αγροτικό.  Και επειδή λες κάνεις δε θέλει να έχει πεθερά μέσα ξέρω συγγενείς και γνωστούς που μένουνε τα πεθερικά τους από επιλογή και όχι από ανάγκη. 

Υ.Γ. Επειδή τώρα πρόσεξα ότι λες "δεν είναι ωραίο να έρχεται να κάνει δουλειές να μαγειρεύει ", δεν μαγειρεύει σε μένα , εννοείται στο σπίτι της και πάω και παίρνω ή μας το φέρνει αυτή.  Απλά το κακό με τον άντρα μου είναι πως είτε δε θα λέει τίποτα είτε θα γκρινιάξει και θα τα πει όλα μαζί και μετά λες τόσο καιρό γιατί δε μιλάς. 

τα θαυμαστηκα δεν ειχαν το νοημα της εντασης κ το υψωμα της φωνης αρχικα,δεν λεω οτι το σωστο ειναι να μην δινει την βοηθεια του ενας γονιος στο παιδι του λεω απλα οτι δεν ειναι υποχρεωμενος και οτι αν θελει να αρνηθει για το βητα χ,ψ λογο θα το κανει γιατι δεν ειναι υποχρεωμενος...τα οικανομικα εφοσον ειναι ετσι θα πρεπει να εξηγισεις τους λογους που δεν μπορειτε να φυγετε κ θα το καταλαβει μια χαρα...το γεγονος οτι καποιοι επιλεγουν να μενουν με πεθερικα εχει να κανει με τον καθε ανθρωπο κ την ιδιοσιγκρασια του...γενικα για εμενα το καλυτερο ειναι να μην ειναι το ζευγαρι με τα πεθερικα ...για τον συζυγο σου μπορει να ειναι κατι δυσκολο κ να μην το αντεχει..οπως ειπες κ εσυ μαλωσατε κ σας ακουσε ουτε να καυγαδισει δλδ δεν νιωθει ανετα γιατι θα ακουσει η πεθερα του κ μετα θα ειναι αβολο για αυτον!!περα απο αυτο μπορει να νιωθει την αναγκη να αποκοπειτε λιγο να ειστε οι δυο σας να φαει το φαγητο της γυναικας του χιλια δυο..κ δεν τα βρισκω παραλογα αυτα ειλικρινα...ακομη κ το να μην ερχετε αυτη η πιεση οτι ειναι διπλα οτι θα κλασεις κ θα ακουστει ειναι λιγο πιεστηκο...ολοι ανθρωποι δεν ειναι το ιδιο...σου ξαναλεω οσο καλη κ να ειναι η μαμα σου οσο κ να θελει να βοηθεισει για σενα ειναι η μαμα σου κ για αυτον πεθερα...συζητα ηρεμα μαζι του ...προσπαθησε να τοβ καταλαβεις...μην ασχολεισε με τον αν τα πεθερικα σου εδωσαν το αμαξι τους η οχι...ειναι δικο τους θεμα κ του γιου τους..αλλωστε ο καθε ανθρωπος κανει τις επιλογες του...απομακρυνσου λιγο απο την μαμα σου οχι με την εννοια κοψε επαφες απλα "χωριστε"τα νοικοκυρια σου και θιξε το οικονομικο στον συζυγο αφου πιστευει οτι ακους την μαμα κ πες του οτι αν φτιαξουν τα οικονομικα οτι δεν εχεις προβλημα κ με μια μετακωμιση να καταλαβει οτι δεν υπαρχει σχεση εξαρτησης μαμας-κορης..δεν ξερω αν σου φαινομαι παραλογη ζητας μια γνωμη κ για αυτο μπηκα στην διαδικασια να σου πω την γνωμη μου!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Giota1983 είπε:

Καταρχάς όταν βάζεις θαυμαστικά είναι σαν να φωνάζεις. Όχι δεν είναι το ότι είναι συνταξιούχος , δε θέλει να βοηθήσει ούτε καν στο ελάχιστο. Κάνεις από τους δύο μας δεν έχει σταθερή δουλειά. Εγώ παίρνω ένα επίδομα 300 ευρώ και ο άντρας μου δουλεύει 4ωρος σε γραφείο κοινόχρηστων. 1000 ευρώ μικτά έσοδα έχουμε χωρίς να υπολογίζονται τα έξοδα σπιτιού και παιδιού. Έχεις μια παράξενη λογική με το τι πρέπει να κάνουν οι γονείς όταν παντρεύουν τα παιδιά τους. Δε σημαίνει πως επειδή τα παιδιά τους παντρεύτηκαν είτε έχουν είτε δεν έχουν δουλειά δε βοηθαμε. Δε μπαινοβγαίνει με το έτσι θέλω . Πρώτα με παίρνει τηλέφωνο. Από τα ποσά που σου λέω ότι έχουμε εισόδημα καταλαβαίνεις ότι ούτε για πλάκα δεν μπορούμε να νοικιάσουμε. Ένα σπίτι με ενοίκιο και τα βασικά θέλει έξοδα. 500 ευρώ στάνταρ. Χώρια τα έξοδα φαγητό και πρώτης ανάγκης. Αν δουλεύαμε και οι δύο  κάπου σταθερά ίσως να το σκεφτόμουν . Οταν ποτε δεν της είχαμε ζητήσει τίποτα τόσο καιρό που είμαστε μαζί και της ζητήσαμε κάτι για προσωρινά και αρνείται ε δε την λες και άνθρωπο που θέλει να βοηθήσει. Η μαμά μου δεν μπορούσε να το δώσει γιατί είναι αγροτικό.  Και επειδή λες κάνεις δε θέλει να έχει πεθερά μέσα ξέρω συγγενείς και γνωστούς που μένουνε τα πεθερικά τους από επιλογή και όχι από ανάγκη. 

Υ.Γ. Επειδή τώρα πρόσεξα ότι λες "δεν είναι ωραίο να έρχεται να κάνει δουλειές να μαγειρεύει ", δεν μαγειρεύει σε μένα , εννοείται στο σπίτι της και πάω και παίρνω ή μας το φέρνει αυτή.  Απλά το κακό με τον άντρα μου είναι πως είτε δε θα λέει τίποτα είτε θα γκρινιάξει και θα τα πει όλα μαζί και μετά λες τόσο καιρό γιατί δε μιλάς. 

Ε κάποιοι θελουν/δ εχουν πρόβλημα να μένουν με γονεις/πεθερικα

Καποιοι άλλοι δ θελουν. Δ θα άντεχα με τπτ πάνω κάτω με την μάνα μου:-?, δ το συζητώ για την πεθερα

Φαίνεται ότι κ ο αντρας σου είναι από αυτούς που δ μπορουν

Υπάρχει μια περίπτωση να συγκρίνει κ με την μαμα του, κ γι αυτό να μην του αρέσει που η δική σου βοηθαει

Θα ηρεμήσετε, θα μιλήσετε ανοιχτά, να θέσεις το οικονομικό. Αλλα χρειάζεται να βάλεις όρια. Εσύ, εφόσον είναι δική σου μαμα. Οκ, ας σε βοηθάει στην γενική, να πάρει καμία βόλτα το μικρο. Ας δίνει φαγητο οποτε θέλει, χωρίς να έρχονται σε επαφή η μαμα σου κ ο αντρας σου, κ γενικα κράτα τις επαφές στο επίπεδο που θα ήθελες κ με την πεθερά. Για να είσαι αντικειμενικη

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, πελαργος είπε:

τα θαυμαστηκα δεν ειχαν το νοημα της εντασης κ το υψωμα της φωνης αρχικα,δεν λεω οτι το σωστο ειναι να μην δινει την βοηθεια του ενας γονιος στο παιδι του λεω απλα οτι δεν ειναι υποχρεωμενος και οτι αν θελει να αρνηθει για το βητα χ,ψ λογο θα το κανει γιατι δεν ειναι υποχρεωμενος...τα οικανομικα εφοσον ειναι ετσι θα πρεπει να εξηγισεις τους λογους που δεν μπορειτε να φυγετε κ θα το καταλαβει μια χαρα...το γεγονος οτι καποιοι επιλεγουν να μενουν με πεθερικα εχει να κανει με τον καθε ανθρωπο κ την ιδιοσιγκρασια του...γενικα για εμενα το καλυτερο ειναι να μην ειναι το ζευγαρι με τα πεθερικα ...για τον συζυγο σου μπορει να ειναι κατι δυσκολο κ να μην το αντεχει..οπως ειπες κ εσυ μαλωσατε κ σας ακουσε ουτε να καυγαδισει δλδ δεν νιωθει ανετα γιατι θα ακουσει η πεθερα του κ μετα θα ειναι αβολο για αυτον!!περα απο αυτο μπορει να νιωθει την αναγκη να αποκοπειτε λιγο να ειστε οι δυο σας να φαει το φαγητο της γυναικας του χιλια δυο..κ δεν τα βρισκω παραλογα αυτα ειλικρινα...ακομη κ το να μην ερχετε αυτη η πιεση οτι ειναι διπλα οτι θα κλασεις κ θα ακουστει ειναι λιγο πιεστηκο...ολοι ανθρωποι δεν ειναι το ιδιο...σου ξαναλεω οσο καλη κ να ειναι η μαμα σου οσο κ να θελει να βοηθεισει για σενα ειναι η μαμα σου κ για αυτον πεθερα...συζητα ηρεμα μαζι του ...προσπαθησε να τοβ καταλαβεις...μην ασχολεισε με τον αν τα πεθερικα σου εδωσαν το αμαξι τους η οχι...ειναι δικο τους θεμα κ του γιου τους..αλλωστε ο καθε ανθρωπος κανει τις επιλογες του...απομακρυνσου λιγο απο την μαμα σου οχι με την εννοια κοψε επαφες απλα "χωριστε"τα νοικοκυρια σου και θιξε το οικονομικο στον συζυγο αφου πιστευει οτι ακους την μαμα κ πες του οτι αν φτιαξουν τα οικονομικα οτι δεν εχεις προβλημα κ με μια μετακωμιση να καταλαβει οτι δεν υπαρχει σχεση εξαρτησης μαμας-κορης..δεν ξερω αν σου φαινομαι παραλογη ζητας μια γνωμη κ για αυτο μπηκα στην διαδικασια να σου πω την γνωμη μου!!

Νομίζω πως δεν διάβασες προσεκτικά τι είπα σε όλα τα σχόλια που ανέβασα . Η πεθερά μου με έβρισε όταν ήμουν 10 ημερών λεχώνα . Αν είναι να ξεκόψω κάποιον θα είναι αυτή. Ακόμα και τώρα πετάει σπόντες και γίνεται αφορμή να μαλώσουμε . Με τη μαμά μου όπως έγινε δε θα έρχεται καθόλου εδώ γιατί δε θέλει να τον βλέπει. Μόνο εγώ θα πηγαίνω να δει το παιδί . Ο μόνος λόγος που μας άκουσε είναι γιατί μένουμε στον ίδιο όροφο. Δε ξέρω τι σχέσεις έχεις με γονείς και πεθερικά αλλά για να τα λες αυτά καταλαβαίνω πως ποτέ δεν σου έτυχε κάτι παρόμοιο.  Μια χαρά του μαγειρεύω και τρώει από τα χεράκια μου . Και τα νοικοκυριά χωρισμένα είναι . Το να βρούμε μια δουλειά δεν είναι τόσο εύκολο . Μένουμε σε επαρχιακή πόλη και δεν υπάρχουν πολλές ευκαιρίες ειδικά αυτή την εποχή. Πριν μείνουμε μαζί έμενε και αυτός με τη μάνα του και εγώ με τη δική μου γιατί δεν είχα δουλειά. Όπως ακριβώς λες θα μπορούσε η μάνα μου να.μην ξεβολευτει γιατί δε θέλει να δώσει το σπίτι. Αλλά το έκανε με την καρδιά της και πήγε νοίκιασε με λεφτά που δε της περισσεύουν αλλά της πάνε ίσα ίσα .  Και με τη μάνα που διαφωνούσαμε πριν γίνει ότι έγινε αλλά δεν έδινα σημασία γιατί μόνο για λίγες ώρες την έβλεπα. Την ίδια συμπεριφορά έχει και στον γαμπρό μου και δε δίνει σημασία. Και σοβαρά  αν ένας γονιός δεν προσφέρει βοήθεια όταν μια στις τόσες ζητήσει το παιδί του ,που εν έχει ζητήσει τίποτα όσο καιρό είμαι μαζί του ς τότε είναι εγωιστής και κοίτα μόνο την πάρτη του κ ότι ξεφορτώθηκε ένα βάσανο . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vikib είπε:

Ε κάποιοι θελουν/δ εχουν πρόβλημα να μένουν με γονεις/πεθερικα

Καποιοι άλλοι δ θελουν. Δ θα άντεχα με τπτ πάνω κάτω με την μάνα μου:-?, δ το συζητώ για την πεθερα

Φαίνεται ότι κ ο αντρας σου είναι από αυτούς που δ μπορουν

Υπάρχει μια περίπτωση να συγκρίνει κ με την μαμα του, κ γι αυτό να μην του αρέσει που η δική σου βοηθαει

Θα ηρεμήσετε, θα μιλήσετε ανοιχτά, να θέσεις το οικονομικό. Αλλα χρειάζεται να βάλεις όρια. Εσύ, εφόσον είναι δική σου μαμα. Οκ, ας σε βοηθάει στην γενική, να πάρει καμία βόλτα το μικρο. Ας δίνει φαγητο οποτε θέλει, χωρίς να έρχονται σε επαφή η μαμα σου κ ο αντρας σου, κ γενικα κράτα τις επαφές στο επίπεδο που θα ήθελες κ με την πεθερά. Για να είσαι αντικειμενικη

 

Just now, vikib είπε:

Κ καλό είναι, να του το πεις κιολας του αντρα σου, όταν γίνεται κτ που δ του αρεσει να σου το λεει αμέσως. Εσένα, κ μετα εσύ θα κανονιζεις

Αυτό ακριβώς κάνει . Τη συγκρίνει με τη δική του λες και όλοι οι χαρακτήρες είναι ίδιοι. Για να ηρεμήσουμε τελείως αποκλείεται τώρα σύντομα. Αυτό ακριβώς έκανε τόσο καιρό η μάνα μου, έπαιρνε βόλτα το μωρό, το κρατούσε στο.σπιτι της για να ηρεμήσουμε λιγάκι όταν ήμασταν κουρασμένοι και παίρναμε φαι κάθε τόσο που έκανε , 1 φορά τη βδομάδα . Η πεθερά μου σε όλα αυτά πουθενά . Και όχι για το οικονομικό αλλά ούτε το παιδί δεν ερχόταν να δεί επειδή είμαι εγώ εδώ. Δλδ που να ήμουν , σπίτι μου είναι. 

Και κάθε κάθε φορά του έλεγα ότι σε ενοχλεί να μου το πεις και η μάνα μου το ίδιο . Δε μιλούσε ποτε. Μια στις τόσες και μόνο γιατί καταλάβαινα ότι έχει μούτρα

Link to comment
Share on other sites

Ακομη κ να άκουσε τον καυγά σας, κακα τα ψέμματα δ έπρεπε να ερθει να ρωτήσει εκείνη την ώρα. Αυτό τουλ το καταλαβαίνεις; 

Θα μπορούσε μετά να μιλήσει σε εσένα προσωπικά. Αλλο τι λέτε μανα κ κορη, κ αλλο με τον γαμπρό. Εσεις μαλωνςτε κ τα ξαναβρισκετε, οι άλλες σχέσεις δύσκολα ξαναφτιαχνουν

Η πελαργός δ εχει διαβάσει προφανώς την ιστορία με την πεθερά σου, κ να πω την αλήθεια ούτε εγώ την θυμάμαι λεπτομερώς. Αλλα υποτιθεται τώρα το πρόβλημα είναι ο καυγάς με τον αντρα σου κ η βοήθεια της μαμας σου

Ειναι άλλο θέμα αν θα κόψεις επαφές με την πεθερά. Που μπορεί να έχεις κ δίκιο σε αυτό αν έφτασε στο σημείο λεχωνα να σε βριζει

Δλδ αν δ εχουμε περάσει κτ παρόμοιο καλύτερα να μην σου πούμε μια γνώμη; γτ όπως καταλαβαίνεις δ θα βρεις περιπτώσεις που να έχουν ζήσει ακριβώς τα ίδια.κ μπορεί να μην τα έζησε κάποιος γτ δ εχει βοήθεια/δ ζηταει/δ περιμένει  η έχουν μπει όρια οποτε δ υπάρχουν κ παρεμβασεις

Το αν η πεθερα είναι εγωίστρια κ έβλεπε τον αντρα σου σαν βάσανο, στην τελική είναι κτ που θα έπρεπε να απασχολεί αυτόν. Εσένα δ σε επηρεάζει σε κτ

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Giota1983 είπε:

Νομίζω πως δεν διάβασες προσεκτικά τι είπα σε όλα τα σχόλια που ανέβασα . Η πεθερά μου με έβρισε όταν ήμουν 10 ημερών λεχώνα . Αν είναι να ξεκόψω κάποιον θα είναι αυτή. Ακόμα και τώρα πετάει σπόντες και γίνεται αφορμή να μαλώσουμε . Με τη μαμά μου όπως έγινε δε θα έρχεται καθόλου εδώ γιατί δε θέλει να τον βλέπει. Μόνο εγώ θα πηγαίνω να δει το παιδί . Ο μόνος λόγος που μας άκουσε είναι γιατί μένουμε στον ίδιο όροφο. Δε ξέρω τι σχέσεις έχεις με γονείς και πεθερικά αλλά για να τα λες αυτά καταλαβαίνω πως ποτέ δεν σου έτυχε κάτι παρόμοιο.  Μια χαρά του μαγειρεύω και τρώει από τα χεράκια μου . Και τα νοικοκυριά χωρισμένα είναι . Το να βρούμε μια δουλειά δεν είναι τόσο εύκολο . Μένουμε σε επαρχιακή πόλη και δεν υπάρχουν πολλές ευκαιρίες ειδικά αυτή την εποχή. Πριν μείνουμε μαζί έμενε και αυτός με τη μάνα του και εγώ με τη δική μου γιατί δεν είχα δουλειά. Όπως ακριβώς λες θα μπορούσε η μάνα μου να.μην ξεβολευτει γιατί δε θέλει να δώσει το σπίτι. Αλλά το έκανε με την καρδιά της και πήγε νοίκιασε με λεφτά που δε της περισσεύουν αλλά της πάνε ίσα ίσα .  Και με τη μάνα που διαφωνούσαμε πριν γίνει ότι έγινε αλλά δεν έδινα σημασία γιατί μόνο για λίγες ώρες την έβλεπα. Την ίδια συμπεριφορά έχει και στον γαμπρό μου και δε δίνει σημασία. Και σοβαρά  αν ένας γονιός δεν προσφέρει βοήθεια όταν μια στις τόσες ζητήσει το παιδί του ,που εν έχει ζητήσει τίποτα όσο καιρό είμαι μαζί του ς τότε είναι εγωιστής και κοίτα μόνο την πάρτη του κ ότι ξεφορτώθηκε ένα βάσανο . 

ωραια η πεθερα σου ειναι μεγαλη γυναικα φερθηκε ασχημα οταν ησουν λεχωνα ..οι σχεσεις χαλασαν γιατι πολυ απλα οι κουβεντες αυτες μενουν κ ειστε πεθερα κ νυφη...η μαμα σου δεν θελει να βλεπει λες τον αντρα σου γιατι ενοχληθηκε που σας ακουσε να καυγαδιζετε η της ειπε κ κατι δεν καταλαβα κ στραβωσαν κ αυτοι γιατι ειναι πεθερα κ γαμπρος!!οπως καταλαβες τα πολλα πολλα με τα πεθερικα αυτα εχουν ,ενας γονιος κ να τσακωθει με το παιδι του θα τα βρει αλλα με γαμπρο κ νυφη ειναι διαφορετηκα τα πραγματα!!!ακομη κ εσυ τωρα μπαινεις στην διαδηκασια να τονισεις ποσο καλη ειναι η μαμα σου σε αντιθεση με την πεθερα σου που δεν βοηθα κ δεν προσφερει,μηπως γενικοτερα υπαρχει αυτη η κοντρα; κ περα απο αυτο λες οτι σας παραχωρισε το σπιτι σας κ νοικιασε το ακριβως διπλα;αυτο εσενα δεν σε προβληματιζει,δεν μπορουσε να παει ενα δυο στενα πιο κατω;κ εμενα η μαμα μου οταν αλλαξε σπιτι ηθελε να ρθει πιο κοντα μας γιατι ειναι μονη της αλλα της ειπα οχι στο ιδιο στενο να ανοιγω το παραθυρο κ να βλεπω την μανα μου πηγε 3 στενα πιο κατω ειμαστε στην ιδια περιοχη κ μεχρη εκει..με γονεις κ πεθερικα εχουμε αψογες σχεσεις γιατι πολυ απλα εχουμε τις αποστασεις μας η προσωπικη μας ζωη ειναι δικια μας κ θα μοιραστουμε μαζι τους κατι αν το επιλεξουμε εμεις κ οχι λογο στενης επαφης οποτε προβληματα δεν υπαρχουν!πρεπει για εμενα να φυγεις απο αυτο το τρυπακι κ να ψαχνεις τι εγινε παλια ..ανοικει στο παρελθον ,αν δεν θες επαφες με την πεθερα σου μπορεις να μην εχεις αλλα δεν μπορεις να πεις οχι στον αντρα σου αν θελησει να της παει το παιδι να το δει η να ερθει αυτη για το παιδι..οσο για τις σποντες θα βρεθειτε 2-3 ωρες αστην να λεει απο το ενα αυτι να μπαινουν κ απο το αλλο να βγαινουν ..παιξτο κ λιγο τρελα μη χαλας την ζαχαρενια σου ...

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, πελαργος είπε:

ωραια η πεθερα σου ειναι μεγαλη γυναικα φερθηκε ασχημα οταν ησουν λεχωνα ..οι σχεσεις χαλασαν γιατι πολυ απλα οι κουβεντες αυτες μενουν κ ειστε πεθερα κ νυφη...η μαμα σου δεν θελει να βλεπει λες τον αντρα σου γιατι ενοχληθηκε που σας ακουσε να καυγαδιζετε η της ειπε κ κατι δεν καταλαβα κ στραβωσαν κ αυτοι γιατι ειναι πεθερα κ γαμπρος!!οπως καταλαβες τα πολλα πολλα με τα πεθερικα αυτα εχουν ,ενας γονιος κ να τσακωθει με το παιδι του θα τα βρει αλλα με γαμπρο κ νυφη ειναι διαφορετηκα τα πραγματα!!!ακομη κ εσυ τωρα μπαινεις στην διαδηκασια να τονισεις ποσο καλη ειναι η μαμα σου σε αντιθεση με την πεθερα σου που δεν βοηθα κ δεν προσφερει,μηπως γενικοτερα υπαρχει αυτη η κοντρα;με γονεις κ πεθερικα εχουμε αψογες σχεσεις γιατι πολυ απλα εχουμε τις αποστασεις μας η προσωπικη μας ζωη ειναι δικια μας κ θα μοιραστουμε μαζι τους κατι αν το επιλεξουμε εμεις κ οχι λογο στενης επαφης οποτε προβληματα δεν υπαρχουν!πρεπει για εμενα να φυγεις απο αυτο το τρυπακι κ να ψαχνεις τι εγινε παλια ..ανοικει στο παρελθον ,αν δεν θες επαφες με την πεθερα σου μπορεις να μην εχεις αλλα δεν μπορεις να πεις οχι στον αντρα σου αν θελησει να της παει το παιδι να το δει η να ερθει αυτη για το παιδι..οσο για τις σποντες θα βρεθειτε 2-3 ωρες αστην να λεει απο το ενα αυτι να μπαινουν κ απο το αλλο να βγαινουν ..παιξτο κ λιγο τρελα μη χαλας την ζαχαρενια σου ...

Θα συμφωνησω

Το μόνο που θα εκανα διαφορετικά, είναι ότι δ αφήνω κτ να πέσει κάτω. Δ θα δεχτώ σπόντες μέσα στο σπίτι μου. Θα απαντήσω. Γτ μπορει ένα μωρό πριν τον χρονο να μην καταλαβαίνει, αλλα όσο μεγαλωνουν τα παιδια όλα τα καταλαβαίνουν, κ δ ειναι ωραιο να ακούει μια γιαγιά να "κακολογει" η να "ακυρώνει" έναν γονιο

Επισης αν δ εμπιστεύομαι κάποιον για την συμπεριφορά του απέναντι στα παιδιά, είμαι πάντα παρούσα. Δλδ ακομη κ αν δ ηθελα να ξαναπάω στα πεθερικα δ υπαρχει περίπτωση να μην τα συνοδεύω, αν δ μου αρεσει εκεί το περιβάλλον, για να έχω τον ελεγχο

Επισης αν κτ με ενοχλει, μπορεί αρχικά να το πω διακριτικά, με χιούμορ, να το πω στον άντρα μου αν έχει σχέση με τους γονεις του, αλλά αν δ αλλάζει κτ θα μιλήσω. Ειδικα αν αφορά τα παιδια μου

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, vikib είπε:

Θα συμφωνησω

Το μόνο που θα εκανα διαφορετικά, είναι ότι δ αφήνω κτ να πέσει κάτω. Δ θα δεχτώ σπόντες μέσα στο σπίτι μου. Θα απαντήσω. Γτ μπορει ένα μωρό πριν τον χρονο να μην καταλαβαίνει, αλλα όσο μεγαλωνουν τα παιδια όλα τα καταλαβαίνουν, κ δ ειναι ωραιο να ακούει μια γιαγιά να "κακολογει" η να "ακυρώνει" έναν γονιο

Επισης αν δ εμπιστεύομαι κάποιον για την συμπεριφορά του απέναντι στα παιδιά, είμαι πάντα παρούσα. Δλδ ακομη κ αν δ ηθελα να ξαναπάω στα πεθερικα δ υπαρχει περίπτωση να μην τα συνοδεύω, αν δ μου αρεσει εκεί το περιβάλλον, για να έχω τον ελεγχο

Επισης αν κτ με ενοχλει, μπορεί αρχικά να το πω διακριτικά, με χιούμορ, να το πω στον άντρα μου αν έχει σχέση με τους γονεις του, αλλά αν δ αλλάζει κτ θα μιλήσω. Ειδικα αν αφορά τα παιδια μου

αυτο ακριβως πρεπει να ελυσεσε να ψαχνεις να βρεις πια λυση κανει στην δικια σου ιδιοσιγκρασια για ανταπεξελθεις...δεν γνωριζω τι σποντες μπορει να πεταει η πεθερα της κοπελας αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα εκανα το σπιτι μου μπαχαλο για κανενα..εγω ετσι το βλεπω κ αν ειναι ανακατωστρα γιατι κακα τα ψεματα υπαρχουν κ τετοιες πεθερες εκει ηταν θα πεισμονα περισσοτερο κ αντι να της δωσω την χαρα κ νατσακωθω  θα τις ελεγα ενα εχετε δικαιο κ θα αλλαζα θεμα  γενικα καπως κατι θα εκανα...κ θα το ελυνα με τον αντρα μου...αυτος θα επρεπε να την βαλει στην θεση της γιατι ειναι μανα κ γιος ..οπως αν γινοταν κατι με την μανα μου θα επρεπε να την βαλω εγω στην θεση της!δεν ειναι ομορφο μεσα σε ενα σπιτι να υπαρχουν τετοιες κοντρες κ ειδικα οταν μπαινουν κ δημιουργουν αποσταση μεσα στο ζευγαρι ειναι πολη ασχημο..εχω φιλη που με τον αντρα της ειναι ολη την ωρα σε καυγαδες για τις μαμαδες ..εε ειναι ασχημα αυτα ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Με την πεθερά μου πριν τον καυγά μπορεί να είχαμε διαφωνίες κάποιες φορές όπως όλοι οι άνθρωποι αλά γενικά τα πηγαίναμε πολύ καλά. Δε ξέρω τι άλλαξε τόσο πολύ και έγινε αυτή η μεταστροφή. Η μαμά μου μας άκουσε ότι μιλούσαμε και μαλώναμε για λόγο που την αφορούσε και αυτός είναι κ λόγος που χτύπησε το κουδούνι και μας ρώτησε. Δε λέω ίσως και να ήταν λάθος από μερους της κατά μία  έννοια και πως τενταρε την ατμόσφαιρα αλλά και ο άντρας μου δε συγκράτησε λίγο τα νεύρα του. Η μαμά μου μίλησε ήρεμα . @vikib δεν είπα πως αν δεν έχεις ζήσει άμεσα ή μέσω κάποιου συγγενή ή φίλου κάτι παρόμοιο δεν μπορείς να εκφράσεις γνώμη. Και εγώ δεν αφήνω κάτι κάτω να πέσει όταν με αφορά και με προσβάλει. Θα μιλήσω κατευθείαν ακόμα και αν πάψω μετά να έχω σχέσεις. Συγκεκριμένα της είπε πάνω στην ένταση και τα νεύρα της στιγμής και παραδέχεται ότι ήταν λάθος " να μη σώσει να ξαναέρθει για βοήθεια". Μόνο που το λέω νευριάζω. Ούτε στον εχθρό μου δε το λέω. @πελαργος ποτέ δεν εξυψωσα τη μαμά μου στο ότι είναι καλή επειδή μας βοηθά. Απλά δεν μπορώ να καταλάβω πως κάποια μάνα δεν έρχεται να δει όχι εμάς αλλά το εγγόνι της και αντέχει να το βλέπει μόνο μέσω videochat με δικαιολογία ότι δε νιώθει άνετα μετά από.τον καυγά και δεν έχει έρθει για επίλυση ή εξομάλυνση των σχέσεων μας μετά από τόσες προσκλήσεις. Κάποιες φορές το έχω σκεφτεί και λέω γιατί δεν απάντησα όπως μιλάνε στους τρελούς αλλά κάποια πράγματα απλά δεν μπορείς να τα παραβλέψεις. Και η πεθερά μου είναι αυτό ακριβώς που λες. άνθρωπος που θέλει μόνο να γίνεται το δικό του . Ο λόγος που δεν μιλάει τόσο έντονα τώρα είναι ότι θέλει να βλέπει το παιδί και μαζεύτηκε λίγο αλλά οι σπόντες και τα ανούσια παράπονα που μπορεί να τα πει άμεσα σε μένα τα λέει με τέτοιο πλάγιο πονηρό τρόπο που γίνονται στραβά στον άντρα μου. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giota1983 είπε:

Με την πεθερά μου πριν τον καυγά μπορεί να είχαμε διαφωνίες κάποιες φορές όπως όλοι οι άνθρωποι αλά γενικά τα πηγαίναμε πολύ καλά. Δε ξέρω τι άλλαξε τόσο πολύ και έγινε αυτή η μεταστροφή. Η μαμά μου μας άκουσε ότι μιλούσαμε και μαλώναμε για λόγο που την αφορούσε και αυτός είναι κ λόγος που χτύπησε το κουδούνι και μας ρώτησε. Δε λέω ίσως και να ήταν λάθος από μερους της κατά μία  έννοια και πως τενταρε την ατμόσφαιρα αλλά και ο άντρας μου δε συγκράτησε λίγο τα νεύρα του. Η μαμά μου μίλησε ήρεμα . @vikib δεν είπα πως αν δεν έχεις ζήσει άμεσα ή μέσω κάποιου συγγενή ή φίλου κάτι παρόμοιο δεν μπορείς να εκφράσεις γνώμη. Και εγώ δεν αφήνω κάτι κάτω να πέσει όταν με αφορά και με προσβάλει. Θα μιλήσω κατευθείαν ακόμα και αν πάψω μετά να έχω σχέσεις. Συγκεκριμένα της είπε πάνω στην ένταση και τα νεύρα της στιγμής και παραδέχεται ότι ήταν λάθος " να μη σώσει να ξαναέρθει για βοήθεια". Μόνο που το λέω νευριάζω. Ούτε στον εχθρό μου δε το λέω. @πελαργος ποτέ δεν εξυψωσα τη μαμά μου στο ότι είναι καλή επειδή μας βοηθά. Απλά δεν μπορώ να καταλάβω πως κάποια μάνα δεν έρχεται να δει όχι εμάς αλλά το εγγόνι της και αντέχει να το βλέπει μόνο μέσω videochat με δικαιολογία ότι δε νιώθει άνετα μετά από.τον καυγά και δεν έχει έρθει για επίλυση ή εξομάλυνση των σχέσεων μας μετά από τόσες προσκλήσεις. Κάποιες φορές το έχω σκεφτεί και λέω γιατί δεν απάντησα όπως μιλάνε στους τρελούς αλλά κάποια πράγματα απλά δεν μπορείς να τα παραβλέψεις. Και η πεθερά μου είναι αυτό ακριβώς που λες. άνθρωπος που θέλει μόνο να γίνεται το δικό του . Ο λόγος που δεν μιλάει τόσο έντονα τώρα είναι ότι θέλει να βλέπει το παιδί και μαζεύτηκε λίγο αλλά οι σπόντες και τα ανούσια παράπονα που μπορεί να τα πει άμεσα σε μένα τα λέει με τέτοιο πλάγιο πονηρό τρόπο που γίνονται στραβά στον άντρα μου. 

νομιζω οτι πρεπει να σταματησεις να ασχολησε με την πεθερα κ καλητερα που δεν ερχετε. αν δεν ενοχλει τον αντρα σου που ειναι μανα του μην ασχολησε εσυ. τωρα για τον καυγα με τον αντρα σου νομιζω οτι ισως τον αντρα σου τον ενοχλει που εξαρταστε τοσο πολυ απο τους γονεις σου κ δεν σε βλεπει να εισαι ανεξαρτητη ουτε στις δουλειες . καταλαβαινω οτι η βοηθεια ειναι απο την καρδια της μαμας σου κ δεν την ζητας αλλα συνηθως ενοχλει η συνεχεις παρουσια καποιου ανθρωπου κ η αισθηση οτι ο ανθρωπος μας δεν τα καταφερνει μονος του . δεν σου λεω οτι ειναι λαθος η σωστη αντιδραση αλλα πολλοι εχουν αυτο το θεμα κ πρεπει να σκεφτεις γιατι νιωθει ετσι ο αντρας σου για σενα. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Μην δίνεις σημασία καν στην πεθερα

Δ θα πρέπει να σε νοιάζει αυτήν την στιγμη

Η σχέση με τον αντρα σου θα έπρεπε να σε απασχολει

Γι αυτό που είπε στην μαμα σου, εγώ το μόνο που θα του έλεγα είναι ότι ξέρεις το εισόδημα μας. Αν δ έφευγε η μανα μου από το σπίτι, θα μπορούσαμε να τα καταφέρουμε; 

Ασε όλα τα άλλα. Σε αυτό πιστεύω θα συμφωνήσει ο συζηγος σου

Τα υπόλοιπα θα τα βρείτε σιγα σιγα

Κ επειδη πολλά έχουν δει τα μάτια μου, να σου πω ότι υπάρχουν άνθρωποι, που δ εχουν υπάρξει καν καυγάδες κ παρόλα αυτά βλέπουν τα εγγόνια 3φορες τον χρονο. Κ οχι λόγω απόστασης, η να είναι ανημποροι

Στην τελικη καλύτερα που δ έρχεται η πεθερα σου

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Giota1983 είπε:

Με την πεθερά μου πριν τον καυγά μπορεί να είχαμε διαφωνίες κάποιες φορές όπως όλοι οι άνθρωποι αλά γενικά τα πηγαίναμε πολύ καλά. Δε ξέρω τι άλλαξε τόσο πολύ και έγινε αυτή η μεταστροφή. Η μαμά μου μας άκουσε ότι μιλούσαμε και μαλώναμε για λόγο που την αφορούσε και αυτός είναι κ λόγος που χτύπησε το κουδούνι και μας ρώτησε. Δε λέω ίσως και να ήταν λάθος από μερους της κατά μία  έννοια και πως τενταρε την ατμόσφαιρα αλλά και ο άντρας μου δε συγκράτησε λίγο τα νεύρα του. Η μαμά μου μίλησε ήρεμα . @vikib δεν είπα πως αν δεν έχεις ζήσει άμεσα ή μέσω κάποιου συγγενή ή φίλου κάτι παρόμοιο δεν μπορείς να εκφράσεις γνώμη. Και εγώ δεν αφήνω κάτι κάτω να πέσει όταν με αφορά και με προσβάλει. Θα μιλήσω κατευθείαν ακόμα και αν πάψω μετά να έχω σχέσεις. Συγκεκριμένα της είπε πάνω στην ένταση και τα νεύρα της στιγμής και παραδέχεται ότι ήταν λάθος " να μη σώσει να ξαναέρθει για βοήθεια". Μόνο που το λέω νευριάζω. Ούτε στον εχθρό μου δε το λέω. @πελαργος ποτέ δεν εξυψωσα τη μαμά μου στο ότι είναι καλή επειδή μας βοηθά. Απλά δεν μπορώ να καταλάβω πως κάποια μάνα δεν έρχεται να δει όχι εμάς αλλά το εγγόνι της και αντέχει να το βλέπει μόνο μέσω videochat με δικαιολογία ότι δε νιώθει άνετα μετά από.τον καυγά και δεν έχει έρθει για επίλυση ή εξομάλυνση των σχέσεων μας μετά από τόσες προσκλήσεις. Κάποιες φορές το έχω σκεφτεί και λέω γιατί δεν απάντησα όπως μιλάνε στους τρελούς αλλά κάποια πράγματα απλά δεν μπορείς να τα παραβλέψεις. Και η πεθερά μου είναι αυτό ακριβώς που λες. άνθρωπος που θέλει μόνο να γίνεται το δικό του . Ο λόγος που δεν μιλάει τόσο έντονα τώρα είναι ότι θέλει να βλέπει το παιδί και μαζεύτηκε λίγο αλλά οι σπόντες και τα ανούσια παράπονα που μπορεί να τα πει άμεσα σε μένα τα λέει με τέτοιο πλάγιο πονηρό τρόπο που γίνονται στραβά στον άντρα μου. 

εγω θα σου δωσω μια συμβουλη για να εισαι καλα με τον αντρα σου ,αν σου κανει την κρατας αν οχι την πετας!!παρτε αποσταση απο τις μαμαδες κ κοιταξε να τα βρεις με τον αντρα σου ...οσο για το οτι ακουγε η μαμα σου να μαλωνετε κ ηρθε ειναι απλα τραγικη οχι ισος εκανε λαθος...εφερε τον αντρα σου σε δυσκολη θεση κ στην τελικη ειστε ζευγαρι κ θα καυγαδισετε κ θα τα βρειτε...κ για να κανει αυτη την κινηση δεν ειναι καθολου διακριτηκη για εμενα!θα επρεπε να βαλει να δει τηλεοραση να ακουσει μουσικη κ οχι να προσπαθει να ακουσει τι λετε κ γιατι τσακωνεστε κ απο πανω να ρθει κ στο σπιτι σε μια τετοια στιγμη..προσπαθηστε σαν ζευγαρι να γινετε ανεξαρτητοι να μη ζητατε βοηθεια για να μην εχει κ κανενας λογο μεσα στο σπιτι σας..νομιζω οτι αν θελησεις μια χαρα θα τα βγαλεις περα κ χωρις την βοηθεια της μαμας σου...με την πεθερα σου κρατατε αποστασεις κ καλα κανετε..κ αφου εχει δηλωσει οτι δεν νιωθει ανετα να ρθει στο σπιτι λογο του καυγα σας δεν θα πρεπει να περιμενεις να ρθει σπιτι αυτη απο μονη της αλλα να την καλεσεις εσυ αν θελεις να εχετε μια τυπικη σχεση κ να μην σαπασχολει το ποσο βοηθα αυτη σαν μανα το παιδι της...αυτο ειναι θεμα του αντρα σου...γενικα θεωρω οτι πρεπει να βαλεις ορια στην μαμα σου ..δεν λεω οτι ειναι κακια απλα ειπαμε η στενη επαφη με τα πεθερικα φερνουν εντασεις...εγω δεν θα την παλευα να μενω σε ενα σπιτι που δεν μπορω να τσακωθω μη μακουσει η πεθερα μου..να συζητησω κατι προσωπικο δικο μου κ του αντρα μου κ χιλια δυο..ελπιζω να σε βοηθεισω με αυτα που σου λεω..καπου εδω θα σου πω καληνυχτα κ ελπιζω να σου παν ολα καλα απο δω κ περα

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

νομιζω οτι πρεπει να σταματησεις να ασχολησε με την πεθερα κ καλητερα που δεν ερχετε. αν δεν ενοχλει τον αντρα σου που ειναι μανα του μην ασχολησε εσυ. τωρα για τον καυγα με τον αντρα σου νομιζω οτι ισως τον αντρα σου τον ενοχλει που εξαρταστε τοσο πολυ απο τους γονεις σου κ δεν σε βλεπει να εισαι ανεξαρτητη ουτε στις δουλειες . καταλαβαινω οτι η βοηθεια ειναι απο την καρδια της μαμας σου κ δεν την ζητας αλλα συνηθως ενοχλει η συνεχεις παρουσια καποιου ανθρωπου κ η αισθηση οτι ο ανθρωπος μας δεν τα καταφερνει μονος του . δεν σου λεω οτι ειναι λαθος η σωστη αντιδραση αλλα πολλοι εχουν αυτο το θεμα κ πρεπει να σκεφτεις γιατι νιωθει ετσι ο αντρας σου για σενα. 

Καταλαβαίνω αυτό που λες και ναι είναι κάτι που πιστεύω και εγώ. Νομίζω πως επειδή μεγαλώσαμε σε τελείως διαφορετικές οικογένειες, για μένα είναι φυσιολογικό το να βλέπεις κάθε μέρα τη πεθερά σου θεία σου ξαδέρφη σου ίσως και γιατί ήμασταν 2 σπίτια απόσταση και μεγάλωσα σε χωριό που η πόρτα ήταν πάντα ανοιχτή. Δεν θα το έλεγα εξάρτηση, είναι φορές , βασικά σχεδόν κάθε μέρα, γκρινιάζουμε με τη μαμά μου αλλά απλά έτσι μεγάλωσα . Έμαθα με συγγενείς και φίλους που πάντα ήταν φυσιολογικό να βοηθάνε τα παιδιά τους ακόμα και στην αρχή του σπιτικού τους. Σε κάποια πράγματα έχει άδικο η μαμά μου και ναι πιστεύω πως αν με την απομάκρυνση των μαμάδων μας μπορεί και να καλυτερέψουν τα πράγματα. Αν όντως το κάνει πράξη και σταματήσει να ακούει ότι γκρίνια και βλακεία της καπνίσει τότε μια χαρά θα είμαστε. Και μπορεί με τον καιρό να καλυτερέψουν και οι σχέσεις με τις μανάδες μας. 

 Να'στε καλά με τις απαντήσεις σας με χαλαρώσετε κάπως . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...