Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Σχέση με τα πεθερικα μας!!!?


anemoni1989

Recommended Posts

Just now, Geo Jo είπε:

Εχουμε να παμε Αυγουστο στο εξοχικο 3 χρονια. Δυο χρονιες πηγαμε αλλου κ φετος πουθενα! Και οχι κοριτσι μου, δεν ειναι παρατραβηγμενο. Ειναι η αληθεια. Μονο αν ξεκλεψουμε κανα σ-κ Ιουνιο ή Ιουλιο να παμε. Αλλα ειναι σκοτωμα! Περα απ το οτι θελω να κυκλοφορω οπως θελω, ειναι και κουραστικοι! Ολο φωνες και ενταση, να σε πρηζει να φας να πιεις κλπ. Πηγαμε πριν 4 χρονια για 3 μερες και ετυχε να ερθουν και οι γονεις μου και ηταν σκετος γολγοθας! Και.η απαντηση της οταν της λεει ο συζυγος θελουμε να παμε,  Ε ΕΛΑΤΕ! ΤΙ ΣΑΣ ΕΝΟΧΛΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ;;;;Απλα πιστευω οτι δενννν θελει να παμε μονοι μας, ετσι για σπασιμο...ουτε ο ιδιος ο αντρας μου δεν αντεχει, θα αντεξω εγω;

Οκ ξεκάθαρα δεν θέλουν να σας διαθέσουν το σπίτι. Και το κανουν επητιδες ή να ειστε όλοι μαζι ή να μην πάτε καθόλου. Και ενώ βλέπουν οτι μετα δεν πάτε καν , εντάξει ειναι γαϊδούρια, σορρυ κιόλας και ουτε το παιδί τους δεν σκέφτονται.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 676
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Καντι είπε:

Οκ ξεκάθαρα δεν θέλουν να σας διαθέσουν το σπίτι. Και το κανουν επητιδες ή να ειστε όλοι μαζι ή να μην πάτε καθόλου. Και ενώ βλέπουν οτι μετα δεν πάτε καν , εντάξει ειναι γαϊδούρια, σορρυ κιόλας και ουτε το παιδί τους δεν σκέφτονται.

Φυσικα κ το κανουν επιτηδες. Κ φυσικα θα πραξω αναλογως οταν με το καλο γεννησω...κ φυσικα εχω δηλωσει στον αντρα μου οτι δεν προκειται να δωσω το ονομα τους στο παιδι μου. Θα επρεπε να σκεφτουν το παιδι τους οπως λες αλλα δεν το σκεφτονται! Το ΕΝΦΙΑ & τους λογαριασμους ομως για το εξοχικο τα πληρωνει ο αντρας μου

Link to comment
Share on other sites

Just now, Geo Jo είπε:

Φυσικα κ το κανουν επιτηδες. Κ φυσικα θα πραξω αναλογως οταν με το καλο γεννησω...κ φυσικα εχω δηλωσει στον αντρα μου οτι δεν προκειται να δωσω το ονομα τους στο παιδι μου. Θα επρεπε να σκεφτουν το παιδι τους οπως λες αλλα δεν το σκεφτονται! Το ΕΝΦΙΑ & τους λογαριασμους ομως για το εξοχικο τα πληρωνει ο αντρας μου

Κανεις πλακα τωρα;

Νομιζω καπου ο ανδρας σου δεν το χειρίζεται πολυ σωστά. Βεβαια δεν παραβλέπω οτι μπορει να προκειται για ηλικιωμένους παλιά μυαλά κλπ. Αλλα και πάλι λίγη ευαισθησία.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Κανεις πλακα τωρα;

Νομιζω καπου ο ανδρας σου δεν το χειρίζεται πολυ σωστά. Βεβαια δεν παραβλέπω οτι μπορει να προκειται για ηλικιωμένους παλιά μυαλά κλπ. Αλλα και πάλι λίγη ευαισθησία.

Δεν νομιζω το να δειξουν λιγη κατανοηση εχει να κανει με την ηλικια κοριτσι μου...απλα κ γω πιστευω οτι ο συζυγος μου δεν τους επιβαλλεται αρκετα για να μην τους στενοχωρησει...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Mareva είπε:

Τραγική!!!! 

Εμένα ούτε δώρο γάμου έκαναν ούτε νυφικό πλήρωσαν ούτε καλεσμένους...πως σας φαίνεται αυτό??ενώ μας έλεγαν στην αρχή ότι τους καλεσμένους   τους δικούς τους θα τους πληρώσουν αυτοί

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

18 ώρες πρίν, Geo Jo είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου! Ώρες ώρες αναρωτιέμαι αν εγώ κάνω κάπου λάθος, αν εγώ φταίω...δουλεύω πολλές ώρες την ημέρα και το πρώτο μου μέλημα όταν σχολάω δεν είναι να πάρω την πεθερά μου τηλέφωνο ή να πηγαίνω να πίνω καφέδες σπίτι τους όπως λέει ότι πρέπει. Δεν είναι και του στυλ μου να την παίρνω και κάθε μέρα, να της πω τι??? Εξάλλου με την όλη συμπεριφορά της ούτε τηλ θέλω να την παίρνω ούτε τίποτα. Μου χαλάει την διάθεση η όλη κατάσταση. Έχουν γράψει το εξοχικό στον άντρα μου και κάθε χρόνο πάνε και θρονιάζονται τις ημέρες που έχουμε άδεια, ενώ μπορούν να πάνε άλλη ημερομηνία! Και η απάντησή της???Εμείς τι σας ενοχλούμε????

Δεν έχουμε πολλά πολλά, παρά μόνο τα τυπικά. Και αυτό για να μην στενοχωριέται και ο άντρας μου γιατί σίγουρα τον πρήζει...και ποτέ δεν τους ξεχώρισα από τους γονείς μου! Όποτε καλώ τους δικούς μου για φαγητό λέω και σε αυτούς!

Καλησπερα κοριτσι μου!! Το πως θα αξιοποιήσεις τον ελευθερο χρονο σου ειναι καθαρα επιλογη δικη σου!! Πηγαινε για καφε με τον αντρα σου, διαβασε ενα βιβλιο που σου αρεσει, κοιμησου να ξεκουραστεις, κανε κατι που σε ευχαριστει εσενα!! Ολοι ευχαριστημενοι δεν θα ειναι ποτε!! Προσπαθωντας να τους ευχαριστησεις θα χασεις τον εαυτο σου!! Και για οποιον ξινίσει πες του οτι εχουμε πολυ καλο ξύδι να πιει!! Προεχει να εισαι εσυ καλα για να ειναι καλα το μωρακι σου και ο αντρας σου!! Η προτεραιότητα ειναι η δική σου οικογενεια, οποιος θελει να ειναι διπλα σου να ειναι, αρκει να μην ειναι τοξικος και σε επηρεαζει αρνητικα, σημαντικο πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria 10 είπε:

Εμένα ούτε δώρο γάμου έκαναν ούτε νυφικό πλήρωσαν ούτε καλεσμένους...πως σας φαίνεται αυτό??ενώ μας έλεγαν στην αρχή ότι τους καλεσμένους   τους δικούς τους θα τους πληρώσουν αυτοί

Ούτε εμένα πήραν δώρο γάμου φυσικά! Oύτε  μου πλήρωσαν νυφικό! Ο άντρας μου πλήρωσε το νυφικό, τα παπούτσια, τα εσώρουχα. Τα πεθερικά μόνο τους καλεσμένους! Είναι τραγικοί μερικοί και έχουν την απαίτηση να ακούσουν και όνομα για τα εγγόνια!

Just now, mar6487 είπε:

Καλησπερα κοριτσι μου!! Το πως θα αξιοποιήσεις τον ελευθερο χρονο σου ειναι καθαρα επιλογη δικη σου!! Πηγαινε για καφε με τον αντρα σου, διαβασε ενα βιβλιο που σου αρεσει, κοιμησου να ξεκουραστεις, κανε κατι που σε ευχαριστει εσενα!! Ολοι ευχαριστημενοι δεν θα ειναι ποτε!! Προσπαθωντας να τους ευχαριστησεις θα χασεις τον εαυτο σου!! Και για οποιον ξινίσει πες του οτι εχουμε πολυ καλο ξύδι να πιει!! Προεχει να εισαι εσυ καλα για να ειναι καλα το μωρακι σου και ο αντρας σου!! Η προτεραιότητα ειναι η δική σου οικογενεια, οποιος θελει να ειναι διπλα σου να ειναι, αρκει να μην ειναι τοξικος και σε επηρεαζει αρνητικα, σημαντικο πολύ!!

Καλησπέρα και από εμένα! Φυσικά και προέχει η οικογένειά μου! Όποιος θέλει να μας δει έρχεται ή παίρνει ένα τηλέφωνο από την στιγμή που και εγώ και ο σύζυγός μου δουλεύουμε πολλές ώρες! Εδώ έρχονται για περπάτημα μπροστά από το σπίτι μου και δεν μπαίνουν μέσα για μια καλησπέρα! Πως έχουν την απαίτηση να πάω εγώ να τους δω ή να παίρνω τηλέφωνο???

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Geo Jo είπε:

Ούτε εμένα πήραν δώρο γάμου φυσικά! Oύτε  μου πλήρωσαν νυφικό! Ο άντρας μου πλήρωσε το νυφικό, τα παπούτσια, τα εσώρουχα. Τα πεθερικά μόνο τους καλεσμένους! Είναι τραγικοί μερικοί και έχουν την απαίτηση να ακούσουν και όνομα για τα εγγόνια!

Καλησπέρα και από εμένα! Φυσικά και προέχει η οικογένειά μου! Όποιος θέλει να μας δει έρχεται ή παίρνει ένα τηλέφωνο από την στιγμή που και εγώ και ο σύζυγός μου δουλεύουμε πολλές ώρες! Εδώ έρχονται για περπάτημα μπροστά από το σπίτι μου και δεν μπαίνουν μέσα για μια καλησπέρα! Πως έχουν την απαίτηση να πάω εγώ να τους δω ή να παίρνω τηλέφωνο???

Προσπαθησε να μην τα βαζεις μεσα σου!! Δεν εισαι υποχρεωμενη να κανεις τιποτα και για κανεναν!! Ολοι εχουν απαιτησεις χωρις να ρωτουν αν ειμαστε καλα και τι αναγκες εχουμε εμεις!! Γι αυτο μακρια απο εμας, την ηρεμια μας θελουμε μονο!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, mar6487 είπε:

Προσπαθησε να μην τα βαζεις μεσα σου!! Δεν εισαι υποχρεωμενη να κανεις τιποτα και για κανεναν!! Ολοι εχουν απαιτησεις χωρις να ρωτουν αν ειμαστε καλα και τι αναγκες εχουμε εμεις!! Γι αυτο μακρια απο εμας, την ηρεμια μας θελουμε μονο!!

Αυτό θα κάνω από δω και πέρα! Θα σκέφτομαι μόνο τον άντρα μου και το μωράκι που περιμένουμε!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 26/8/2020 at 4:11 ΠΜ, Maria 10 είπε:

Καλησπέρα....εγώ είχα την καλύτερη σχέση..με βοηθήσανε παρα πολύ με τα παιδιά (έχω ένα αγόρι κ ένα κορίτσι) αλλά όταν ήρθε η βάφτιση του κοριτσιού απαιτούσαν να βγάλω το όνομα της πεθεράς μου....Να σου πω ότι το πρώτο παιδί (το αγόρι) το έβγαλα στο όνομα του πεθερού μου και ήθελαν και το δεύτερο δικό τους...2 μήνες πριν την βάφτιση μας έκαναν ψυχολογικό πόλεμο...μέχρι και την τελευταία μέρα.. Εννοείται ότι δεν ήρθαν στη βάφτιση...δεν έχουμε καμία επαφή ούτε εγώ ούτε ο άντρας μου (ο οποίος ήταν από την αρχή με το μέρος μου)..Με αυτό που έκαναν το μόνο που κατάφεραν είναι να με κάνουν να τους σιχαθω και να μην βλέπουν τα εγγόνια τους....Έχουν βάλει τον εγωισμό τους πάνω απ'ολους και με αυτόν θα μείνουν.

Αυτό με το όνομα ποτέ δεν κατάλαβα γιατί είναι τόσο μεγάλο ζήτημα. Δλδ αν δε βγει των πεθερικών σημαίνει πως δε τους συμπαθείς . Έχω και εγώ περίπου το ίδιο πρόβλημα μόνο που το μωράκι μας τελικά αποφασίσαμε να το βγάλουμε της πεθεράς μου. Η πεθερά μου ειχε βαλθεί και έπεισε τον άντρα μου να μπει της αδελφής του που έχει πεθάνει , αυτοκτόνησε για την ακρίβεια. Και δεν είναι αυτό το θέμα αλλά είναι πως ακόμα και πριν καν αποφασίσουμε να κάνουμε παιδί όλοι οι γνωστοί τους πίστευαν πως θα μπει το όνομα της αδελφής του αν έκανε κορίτσι.  Με πείραξε πολύ που το θεώρησε αυτονόητο αυτό το θέμα αλλά τελικά μετά από συζήτηση καταλήξαμε στο να μπει της πεθεράς μου.  Βέβαια αυτό το έκανα και για να καταλάβει πως ακόμα και αν είναι άσχημος χαρακτήρας αυτή εγώ τη σέβομαι . Αν μπορούσα να την ξεκόψω τελείως από τη ζωή μας θα το έκανα αλλά δυστυχώς ο άντρας μου έχει καλές σχέσεις μαζί της. Εγώ πλέον τυπικές μόνο γιατί μια φορά έβρισε εμένα και την οικογένεια μου και ούτε συγνώμη δε ζήτησε . Ακόμα και τώρα όταν πάμε από εκεί καμία φορά που μας καλεί μόνο για το παιδί ότι συζητάμε δε με ενδιαφέρει τι κάνει. Στο σπίτι δεν έρχεται αν δεν την φωνάξουμε γιατί λέει νιώθει άβολα μετά από όσα είπε. Και να σας πω προτιμώ να μην έρχεται δεν μπορώ να υποκρίνομαι πως χαιρομαι που ήρθε. 

Αν σου πω πως σε ζηλεύω που δεν έχετε καμία σχέση και που ο άντρας σου σε υποστηρίζει και ξεκόψει μαζί της. Μακάρι να το έκανε και ο δικός μου. Γιατί δεν μας βοηθά πουθενά αλλά γκρινιάζει καμία φορά επειδή η μαμά μου μένει δίπλα μας και μας βοηθά . Ούτε ένα δώρο για το παιδί δεν πήρε, ούτε ένα δώρο για το γάμο μας δεν έκανε ακόμα και αν ήταν πολιτικός γάμος. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε όλους. Είμαι σε πολύ καλή ψυχολογική κατάσταση και θέλω να τα πω κάπου. Με τον άντρα μου ρίξαμε γερό καυγά αυτές τις μέρες. για ανοησίες αρχικά αλλά στη συνέχεια άρχισε να μου λέει πως τον ενοχλεί που η μάνα μου μένει δίπλα μας , πως όλο ανακατεύεται μέσα στο σπίτι ,πως μας κάνει κουμάντο και ότι με έχει σαν στρατιωτάκι  και κάνω ότι λέει. Η μάνα μου έρχεται καί μας βοηθά επειδή το θέλει και όχι επειδή της το ζητάω . Έχει μεγαλώσει με τελείως διαφορετική νοοτροπία ,ότι δλδ δεν πρέπει να ανακατεύονται οι πεθερές στα σπίτια των παιδιών γιατί μπορούν και μόνα τους. Δεν διαφωνώ σε αυτό αλλά όχι και να σου προσφέρει με την καρδιά της το σπίτι της γιατί ξέρει ότι δεν μπορούμε οικονομικά να νοικιάσουμε , να μαγειρεύει μέρα παρά μέρα για όλους μας , να βοηθά στις δουλειές είτε επειδή εγώ δεν μπορώ είτε επειδή κάποιες δεν ξέρω να τίς κάνω καλά. Η μάνα του εκτός από το να προσέχει μερικές φορές το παιδί δεν μας έχει προσφέρει καμία ουσιαστική βοήθεια. Χρειαζόμασταν άλλο αμάξι  προσωρινα γιατί υπήρχε πρόβλημα με το δικό μας και δεν μπορούσαμε να βγούμε με το παιδί και δεν το έδωσε . Μιλάμε για λίγους μήνες. Ζητήσαμε μια και μοναδική φορά να δώσει τα λεφτά για το δάνειο του σπιτιού του γιατί δε βγαίναμε , μια γκαρσονιέρα , και πάλι αρνήθηκε . Να αναφέρω πως είναι 60 χρόνων και παίρνει 700 ευρώ σύνταξη και δεν μένει μόνη της για να πω πώς δεν βγαίνει οικονομικά.  Άρχισε και φώναζε και έλεγε ότι δεν κάνουμε κουμάντο εμείς αλλά η μάνα μου στο σπίτι . Ότι δεν τον υπολογίζω καθόλου στις αποφάσεις που παίρνουμε και πως νιώθει πως ότι και να πει είναι σαν να μην υπάρχει στο σπίτι. Έτυχε να γυρνάει εκείνη την ώρα η μαμά μου και μας άκουσε να μαλώνουμε και ρώτησε γιατί μαλώνουμε και πως ακουγόμαστε πολύ. Εκείνη την στιγμή της λέει πως για αυτή,τη μαμά μου , μαλώνουμε και πως κάνει κουμάντο στο σπίτι και πως ότι κάνω το κάνω γιατί μου το λέει η μαμά μου και όχι πως είναι δική μου απόφαση. Πάνω σε όλα αυτά είπε μια κουβέντα που δε λέγεται στη μαμά μου  και γιναμε  κ@λος μετά . Από χθες είναι χάλια σκέφτομαι πως αν συνεχίσει έτσι η κατάσταση να μαλώνουμε για κάθε παράπονο και παρεξήγηση που έχει η μάνα του ανόητο δεν είναι σοβαρή κατασταση. Οπως το ότι δεν την χαίρετησα γυρνώντας από την έξοδο μας για ποτό κατευθείαν και τη χαιρέτησα αφού είδα το παιδί και μετά ή επειδή μας έδωσε ένα μάλλινο χαλί το οποίο μαδούσε  και επειδή  έχουμε μωρό παιδί είναι επικίνδυνο τώρα που ξεκινά να μπουσουλαει μήπως φάει κανένα χνούδι . Λέει πως δεν έρχεται σπίτι επειδή νιώθει άβολα μετά από.εναν καυγά που έγινε τον χειμώνα αλλά δεν έρχεται να μιλήσουμε για αυτό. Δικαιολογίες είναι γιατί δε θέλει να τα βρούμε . Το παιδί το βλέπει μέσω μεσεντζερ λες και μένει σε άλλη πόλη μακριά . Η μαμά μου ενώ είχε όλη τη καλή θέληση και του φεροταν σαν γιο της τώρα δε θέλει να τον ξαναδεί . Δεν μου αρέσει αυτή η κατάσταση ούτε που γίναμε έτσι με τον άντρα μου και τη μαμά μου ούτε που είμαστε σαν ξένοι με την πεθερά μου . Αν συνεχίσει έτσι ένας φίλος μου που του το είπα μου είπε πως αν δεν τα πάτε καλά μεταξύ σας ίσως θα έπρεπε να σκέφτομαι το ενδεχόμενο να χωρίσουμε . Έχω ήδη παντρευτεί και χώρισα μια φορά . Δε θέλω να το ξανακάνω γιατί ήταν ψυχολογικά άσχημο. Αλλά ακόμα και αν έχουμε ένα παιδί δεν θα κάτσω σε ένα γάμο που δεν με κάνει ευτυχισμένη και που βάζει λόγια συνέχεια κάποιος.  Δε μπορώ να αποφασίσω τι να κάνω. Τον αγαπάω αλλά δεν ξέρω γιατί αντιδρά έτσι με τη μαμά μου. Θα τρελαθώ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giota1983 είπε:

Καλημέρα σε όλους. Είμαι σε πολύ καλή ψυχολογική κατάσταση και θέλω να τα πω κάπου. Με τον άντρα μου ρίξαμε γερό καυγά αυτές τις μέρες. για ανοησίες αρχικά αλλά στη συνέχεια άρχισε να μου λέει πως τον ενοχλεί που η μάνα μου μένει δίπλα μας , πως όλο ανακατεύεται μέσα στο σπίτι ,πως μας κάνει κουμάντο και ότι με έχει σαν στρατιωτάκι  και κάνω ότι λέει. Η μάνα μου έρχεται καί μας βοηθά επειδή το θέλει και όχι επειδή της το ζητάω . Έχει μεγαλώσει με τελείως διαφορετική νοοτροπία ,ότι δλδ δεν πρέπει να ανακατεύονται οι πεθερές στα σπίτια των παιδιών γιατί μπορούν και μόνα τους. Δεν διαφωνώ σε αυτό αλλά όχι και να σου προσφέρει με την καρδιά της το σπίτι της γιατί ξέρει ότι δεν μπορούμε οικονομικά να νοικιάσουμε , να μαγειρεύει μέρα παρά μέρα για όλους μας , να βοηθά στις δουλειές είτε επειδή εγώ δεν μπορώ είτε επειδή κάποιες δεν ξέρω να τίς κάνω καλά. Η μάνα του εκτός από το να προσέχει μερικές φορές το παιδί δεν μας έχει προσφέρει καμία ουσιαστική βοήθεια. Χρειαζόμασταν άλλο αμάξι  προσωρινα γιατί υπήρχε πρόβλημα με το δικό μας και δεν μπορούσαμε να βγούμε με το παιδί και δεν το έδωσε . Μιλάμε για λίγους μήνες. Ζητήσαμε μια και μοναδική φορά να δώσει τα λεφτά για το δάνειο του σπιτιού του γιατί δε βγαίναμε , μια γκαρσονιέρα , και πάλι αρνήθηκε . Να αναφέρω πως είναι 60 χρόνων και παίρνει 700 ευρώ σύνταξη και δεν μένει μόνη της για να πω πώς δεν βγαίνει οικονομικά.  Άρχισε και φώναζε και έλεγε ότι δεν κάνουμε κουμάντο εμείς αλλά η μάνα μου στο σπίτι . Ότι δεν τον υπολογίζω καθόλου στις αποφάσεις που παίρνουμε και πως νιώθει πως ότι και να πει είναι σαν να μην υπάρχει στο σπίτι. Έτυχε να γυρνάει εκείνη την ώρα η μαμά μου και μας άκουσε να μαλώνουμε και ρώτησε γιατί μαλώνουμε και πως ακουγόμαστε πολύ. Εκείνη την στιγμή της λέει πως για αυτή,τη μαμά μου , μαλώνουμε και πως κάνει κουμάντο στο σπίτι και πως ότι κάνω το κάνω γιατί μου το λέει η μαμά μου και όχι πως είναι δική μου απόφαση. Πάνω σε όλα αυτά είπε μια κουβέντα που δε λέγεται στη μαμά μου  και γιναμε  κ@λος μετά . Από χθες είναι χάλια σκέφτομαι πως αν συνεχίσει έτσι η κατάσταση να μαλώνουμε για κάθε παράπονο και παρεξήγηση που έχει η μάνα του ανόητο δεν είναι σοβαρή κατασταση. Οπως το ότι δεν την χαίρετησα γυρνώντας από την έξοδο μας για ποτό κατευθείαν και τη χαιρέτησα αφού είδα το παιδί και μετά ή επειδή μας έδωσε ένα μάλλινο χαλί το οποίο μαδούσε  και επειδή  έχουμε μωρό παιδί είναι επικίνδυνο τώρα που ξεκινά να μπουσουλαει μήπως φάει κανένα χνούδι . Λέει πως δεν έρχεται σπίτι επειδή νιώθει άβολα μετά από.εναν καυγά που έγινε τον χειμώνα αλλά δεν έρχεται να μιλήσουμε για αυτό. Δικαιολογίες είναι γιατί δε θέλει να τα βρούμε . Το παιδί το βλέπει μέσω μεσεντζερ λες και μένει σε άλλη πόλη μακριά . Η μαμά μου ενώ είχε όλη τη καλή θέληση και του φεροταν σαν γιο της τώρα δε θέλει να τον ξαναδεί . Δεν μου αρέσει αυτή η κατάσταση ούτε που γίναμε έτσι με τον άντρα μου και τη μαμά μου ούτε που είμαστε σαν ξένοι με την πεθερά μου . Αν συνεχίσει έτσι ένας φίλος μου που του το είπα μου είπε πως αν δεν τα πάτε καλά μεταξύ σας ίσως θα έπρεπε να σκέφτομαι το ενδεχόμενο να χωρίσουμε . Έχω ήδη παντρευτεί και χώρισα μια φορά . Δε θέλω να το ξανακάνω γιατί ήταν ψυχολογικά άσχημο. Αλλά ακόμα και αν έχουμε ένα παιδί δεν θα κάτσω σε ένα γάμο που δεν με κάνει ευτυχισμένη και που βάζει λόγια συνέχεια κάποιος.  Δε μπορώ να αποφασίσω τι να κάνω. Τον αγαπάω αλλά δεν ξέρω γιατί αντιδρά έτσι με τη μαμά μου. Θα τρελαθώ. 

Όταν λίγο ηρεμίσουν τα πράγματα προσπάθησε να κάνεις με τον άντρα σου μία ειλικρινή συζήτηση. Για σένα είναι απαραίτητο η μαμά σου να σας βοηθάει τόσο πολυ ? (να μαγειρεύει, να καθαρίζει κτλ)? Εννοώ υπάρχουν πρακτικοί λόγοι που το κάνει? Αν ναι τότε εξηγησε του πόσο σημαντικό είναι για εσένα να έχεις αυτή την βοήθεια σε αυτή την δύσκολη και απαιτητική περίοδο (από ότι κατάλαβα το παιδάκι σας είναι μωρό ακομα?). Αν όχι τότε  προσπαθήστε να βρείτε μία μέση λύση.  Το ζητούμενο είναι όταν γίνεται κάτι που μας ενοχλεί να το συζητάμε, να το λύνουμε , να μην το αφήνουμε να διαιωνίζεται γιατί τότε γίνεται ότι ακριβώς περιγράφεις παραπάνω.

Τώρα για την πεθερά σου που δεν σας έδωσε χρήματα δεν πειράζει καλή καρδιά, ο καθένας προσφέρει αυτό που μπορεί και θέλει. Εδώ που τα λέμε οι γονείς μας δεν είναι υποχρεωμένοι να μας φροντίζουν για πάντα  - όχι ότι είναι άσχημο να ξέρεις πως στην ανάγκη θα μπορείς να στηριχτείς στην βοήθεια τους.


 
Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Όταν λίγο ηρεμίσουν τα πράγματα προσπάθησε να κάνεις με τον άντρα σου μία ειλικρινή συζήτηση. Για σένα είναι απαραίτητο η μαμά σου να σας βοηθάει τόσο πολυ ? (να μαγειρεύει, να καθαρίζει κτλ)? Εννοώ υπάρχουν πρακτικοί λόγοι που το κάνει? Αν ναι τότε εξηγησε του πόσο σημαντικό είναι για εσένα να έχεις αυτή την βοήθεια σε αυτή την δύσκολη και απαιτητική περίοδο (από ότι κατάλαβα το παιδάκι σας είναι μωρό ακομα?). Αν όχι τότε  προσπαθήστε να βρείτε μία μέση λύση.  Το ζητούμενο είναι όταν γίνεται κάτι που μας ενοχλεί να το συζητάμε, να το λύνουμε , να μην το αφήνουμε να διαιωνίζεται γιατί τότε γίνεται ότι ακριβώς περιγράφεις παραπάνω.

Τώρα για την πεθερά σου που δεν σας έδωσε χρήματα δεν πειράζει καλή καρδιά, ο καθένας προσφέρει αυτό που μπορεί και θέλει. Εδώ που τα λέμε οι γονείς μας δεν είναι υποχρεωμένοι να μας φροντίζουν για πάντα  - όχι ότι είναι άσχημο να ξέρεις πως στην ανάγκη θα μπορείς να στηριχτείς στην βοήθεια τους.

Το μωράκι μας είναι 8 μηνών ακόμα και ευτυχώς δεν καταλαβαίνει ακόμα. Η μαμά μου τη βοήθεια την προσφέρει επειδή το θέλει . Είτε έμενε δίπλα μας είτε στην άλλη άκρη της πόλης πάλι τα ίδια θα έκανε . Ακόμα και αν δεν μπορει μερικές φορές θα βοηθήσει και εμένα και την αδερφή μου όσο μπορεί και αντέχει. Μαγειρεύω φυσικά και εγώ απλά αν κάνει κάποιο φαγητό που είναι για πολλά άτομα, μας ρωτάει αν θέλουμε και εμείς. Μόνη της είναι , και των δύο οι πατεράδες μας έχουν πεθάνει.  Νομίζω πως ένας λόγος που τον ενοχλεί αυτή η στάση της είναι όταν η μάνα του είναι τελείως αντίθετη. Δεν μας βοηθά , όταν ήμουν ακόμα λεχώνα περίμενε να τη φωνάξουμε για βοήθεια δεν ερχόταν από μόνη της να βοηθήσει με το παιδί, μιας και ο άντρας μου έλειπε όλη μέρα εκείνη την περίοδο. και παραπονιόταν ότι δεν το βλέπει κιόλας Δε θέλει να βοηθήσει ακόμα και αν τη χρειάζεται κάποιος. Δεν είναι τόσο τα χρήματα όσο η κίνηση. Ξεκινά ένα ζευγάρι σπιτικό . Είναι σύνηθες να φέρνουν δώρα για το καλό . Μας έδωσαν όλοι οι στενοί συγγενείς μας και η πεθερά μου το μόνο που έδωσε είναι ένα παλιό χαλί επειδή το έχει και κάθεται. Μόνο ο εαυτός της και να περνάει καλά τώρα που πάντρεψε το γιό της ησυχασε και ξενοιασε, αλλά τα παράπονα και οι σπόντες συνεχίζουν.  Είναι υπερβολικά αυτά που λέω βρε παιδιά? Τα πιο συνηθισμένα σε μια ελληνική οικογένεια δεν είναι ? Οι γονείς να βοηθούν όσο και αν μπορούν τα παιδιά τους? Ναι πλέον δεν το κάνουν τόσο αλλά έτσι έχω μάθει να γίνεται τουλάχιστον όταν οι γονείς του ζευγαριού μένει στην ίδια πόλη. 

Επεξεργάστηκαν by Giota1983
Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά μπερδεμένα ολα

Πρώτα από όλα είναι δύο διαφορετικά θεματα

Η μη βοήθεια από την πεθερά το ενα, κ η βοήθεια από την μαμα σου το αλλο

Στο πρώτο θέμα θα συμφωνήσω απόλυτα με την κοτσιφικος. Δ ειναι υποχρεωμενοι

Ναι στην μεγάλη ανάγκη λογικο να θες να έχεις κάποιον να στηριχτείς, αλλα πλεον είστε άλλο σπίτι, άλλη οικογένεια, πρέπει να στηρίζεστε στα πόδια σας

Δικαίωμα της αν θα βοηθήσει κ ποσο. Φυσικα σαν μανα θα ήθελα να μπορώ να βοηθήσω το παιδι μου, αλλά σαν παιδί δ μπορω να θυμωσω στον γονιό μου που δ το κανει. Αλλο να πικραθω

Οπως εσύ θυμάσαι όλα όσα σε ενόχλησαν με την πεθερά κ με το παραμικρό τα αναφέρεις, μαλλον το ίδιο έκανε κ ο αντρας σου με την μαμα σου

Λάθος του που δ έπιασε πρώτα εσένα να σου πει τα παράπονα σου, να δώσεις τις εξηγήσεις σου κ να δείτε τι μπορεί να αλλάξει. Κ φυσικα να μιλήσεις εσύ στην μαμα σου. Έτσι ώστε να μην λεγονται βαριές κουβέντες (μεγάλο λάθος του) αλλα να μην πικρενεται κ η μαμα σου

Δ εχω λόγο να μην πιστεύω ότι η μαμα σου το κάνει με όλη την καλή διαθεση

Αλλα πρεπει να αναλογιστείς αν πράγματι χρειάζεσαι τόσο μεγάλη κ συχνή βοήθεια. Δ χρειαζεται να βλέπεστε κάθε μέρα, η να περνάει πάρα πολλές ώρες με το μωρο(αν συμβαίνει). Δες το λίγο από την μεριά του αντρα σου. Αν πχ κάθε μέρα έχετε φαγητο από την μαμα σου, η τρώτε μαζί, η γυρνάει κ ειναι σπίτι, ή ακούει ότι η μαμα σου είχε το παιδι κάθε μέρα 3-4ωρες

Δ λεω οτι συμβαίνει αλλα δ ξερω κ ακριβώς τι ισχυει

Δ ηταν σωστό που ρώτησε η μαμα σου γτ μαλωνετε. Όσο κ να ακουγοσασταν.εγω που είμαι από έξω, το βλέπω σαν παρεμβαση

Για μενα είναι καλό να δεις αυτά που κάνει η μαμα σου, πως θα σου φαίνονταν αν τα εκανε η πεθερα. Θα ήθελες να είναι τόσο πολύ μέσα στο σπίτι σας; νομιζω ειναι ένας αντικειμενικος τρόπος να καταλαβεις

Δ ειναι καλο να μένουμε κοντά στους γονείς, ουτε τους ενός ούτε του αλλου

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Giota1983 είπε:

Καλημέρα σε όλους. Είμαι σε πολύ καλή ψυχολογική κατάσταση και θέλω να τα πω κάπου. Με τον άντρα μου ρίξαμε γερό καυγά αυτές τις μέρες. για ανοησίες αρχικά αλλά στη συνέχεια άρχισε να μου λέει πως τον ενοχλεί που η μάνα μου μένει δίπλα μας , πως όλο ανακατεύεται μέσα στο σπίτι ,πως μας κάνει κουμάντο και ότι με έχει σαν στρατιωτάκι  και κάνω ότι λέει. Η μάνα μου έρχεται καί μας βοηθά επειδή το θέλει και όχι επειδή της το ζητάω . Έχει μεγαλώσει με τελείως διαφορετική νοοτροπία ,ότι δλδ δεν πρέπει να ανακατεύονται οι πεθερές στα σπίτια των παιδιών γιατί μπορούν και μόνα τους. Δεν διαφωνώ σε αυτό αλλά όχι και να σου προσφέρει με την καρδιά της το σπίτι της γιατί ξέρει ότι δεν μπορούμε οικονομικά να νοικιάσουμε , να μαγειρεύει μέρα παρά μέρα για όλους μας , να βοηθά στις δουλειές είτε επειδή εγώ δεν μπορώ είτε επειδή κάποιες δεν ξέρω να τίς κάνω καλά. Η μάνα του εκτός από το να προσέχει μερικές φορές το παιδί δεν μας έχει προσφέρει καμία ουσιαστική βοήθεια. Χρειαζόμασταν άλλο αμάξι  προσωρινα γιατί υπήρχε πρόβλημα με το δικό μας και δεν μπορούσαμε να βγούμε με το παιδί και δεν το έδωσε . Μιλάμε για λίγους μήνες. Ζητήσαμε μια και μοναδική φορά να δώσει τα λεφτά για το δάνειο του σπιτιού του γιατί δε βγαίναμε , μια γκαρσονιέρα , και πάλι αρνήθηκε . Να αναφέρω πως είναι 60 χρόνων και παίρνει 700 ευρώ σύνταξη και δεν μένει μόνη της για να πω πώς δεν βγαίνει οικονομικά.  Άρχισε και φώναζε και έλεγε ότι δεν κάνουμε κουμάντο εμείς αλλά η μάνα μου στο σπίτι . Ότι δεν τον υπολογίζω καθόλου στις αποφάσεις που παίρνουμε και πως νιώθει πως ότι και να πει είναι σαν να μην υπάρχει στο σπίτι. Έτυχε να γυρνάει εκείνη την ώρα η μαμά μου και μας άκουσε να μαλώνουμε και ρώτησε γιατί μαλώνουμε και πως ακουγόμαστε πολύ. Εκείνη την στιγμή της λέει πως για αυτή,τη μαμά μου , μαλώνουμε και πως κάνει κουμάντο στο σπίτι και πως ότι κάνω το κάνω γιατί μου το λέει η μαμά μου και όχι πως είναι δική μου απόφαση. Πάνω σε όλα αυτά είπε μια κουβέντα που δε λέγεται στη μαμά μου  και γιναμε  κ@λος μετά . Από χθες είναι χάλια σκέφτομαι πως αν συνεχίσει έτσι η κατάσταση να μαλώνουμε για κάθε παράπονο και παρεξήγηση που έχει η μάνα του ανόητο δεν είναι σοβαρή κατασταση. Οπως το ότι δεν την χαίρετησα γυρνώντας από την έξοδο μας για ποτό κατευθείαν και τη χαιρέτησα αφού είδα το παιδί και μετά ή επειδή μας έδωσε ένα μάλλινο χαλί το οποίο μαδούσε  και επειδή  έχουμε μωρό παιδί είναι επικίνδυνο τώρα που ξεκινά να μπουσουλαει μήπως φάει κανένα χνούδι . Λέει πως δεν έρχεται σπίτι επειδή νιώθει άβολα μετά από.εναν καυγά που έγινε τον χειμώνα αλλά δεν έρχεται να μιλήσουμε για αυτό. Δικαιολογίες είναι γιατί δε θέλει να τα βρούμε . Το παιδί το βλέπει μέσω μεσεντζερ λες και μένει σε άλλη πόλη μακριά . Η μαμά μου ενώ είχε όλη τη καλή θέληση και του φεροταν σαν γιο της τώρα δε θέλει να τον ξαναδεί . Δεν μου αρέσει αυτή η κατάσταση ούτε που γίναμε έτσι με τον άντρα μου και τη μαμά μου ούτε που είμαστε σαν ξένοι με την πεθερά μου . Αν συνεχίσει έτσι ένας φίλος μου που του το είπα μου είπε πως αν δεν τα πάτε καλά μεταξύ σας ίσως θα έπρεπε να σκέφτομαι το ενδεχόμενο να χωρίσουμε . Έχω ήδη παντρευτεί και χώρισα μια φορά . Δε θέλω να το ξανακάνω γιατί ήταν ψυχολογικά άσχημο. Αλλά ακόμα και αν έχουμε ένα παιδί δεν θα κάτσω σε ένα γάμο που δεν με κάνει ευτυχισμένη και που βάζει λόγια συνέχεια κάποιος.  Δε μπορώ να αποφασίσω τι να κάνω. Τον αγαπάω αλλά δεν ξέρω γιατί αντιδρά έτσι με τη μαμά μου. Θα τρελαθώ. 

θα σου πω την αποψη μου...αν κ δεν εχω θεμα με την πεθερα μου ουτε για μενα θα ηταν ευχριστω να την εχω ολη μερα μεσα στο σπιτι να βοηθα να μαγειρευει κλπ κλπ...αλλωστε θα πρεπει να προσπαθησεις κ μονη σου να κανεις τις δουλειες κ ας μη τα κανεις τελεια καποια στιγμη θα βρεις το συστημα σου...περα απο αυτο μη ξεχνας οτι οκ ειναι μεγαλη γυναικα ισως συνταξιουχος κ να θελει με την καρδια της να βοηθεισει αλλα αυτη η βοηθεια να πνιγει τον αντρα σου...για σενα μπορει να ειναι η μαμα σου αλλα για αυτον ειναι η πεθερα του...κ μενα η μανα μου μενει στην ιδια γειτονια αλλα θα παρει τηλ για να ερθει στο σπιτι κ φυσικα οχι καθε εβδομαδα!!περα απο αυτο τα αυτοκινητα κ τα χρηματα των γονιων ριναι δικα τους κ δεν ειναι υποχρεωμενοι να τα διαθεσουν καθε φορα που τα ζηταει το ενηλικο παιδι τους αν δεν το θελουν οσο καπως κ αν ακουγετε αυτο!!νομιζω οτι θα πρεπει να μιλησεις με τον αντρα σου να τον ρωτησεις αν θελει να μετακωμισετε κ αν δεν σας περνει οικονομικα θα πρεπει να μιλησεις κ στην μαμα σου να της πεις οτι δεν γινετε να μπαινοβγαινει γιατι δεν μενεις μονη σου κ οτι δεν ειναι οτι δεν την θελει αλλα πως να το κανουμε σε κανενα δεν αρεσει να εχει την πεθερα μεσα στα ποδια του οσο καλη κ αν ειναι αυτη...δεν ειναι τυχεο το μακρυα κ αγαπημενοι σε τετοια θεματα...μη το περνεις κατακαρδα κ μπες στην θεση του πως θα ενιωθες αν ησουν εσυ με την πεθερα σου...περα απο αυτο αν θελεις να μαγειρευει μιας κ αν καταλαβα καλα μενετε πανω κατω πηγαινε εσυ κ παρε το φαγητο δεν χρειαζεται να τοφερει η μαμα σου..!!η εστω αν ερθει την ωρα που λειπει ...γενικα ο ενας θα πρεπει να μπει στην θεση του αλλου...κ εγω συμφωνω στο οτι το ζευγαρι χρειαζεται το χρονο του κ το χορο του...να ειναι ανεξαρτητο..

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...