Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Είμαι στο εξωτερικό ! Δεν ρώτησα γιατί μου είπαν απλά λόγω ηλικίας από 37 και πάνω δεν βάζουμε δυο έμβρυα … εγω είμαι 38 χρόνων … και έτσι δεν επεκτάθηκα … πριν την μεταφορά το ζήτησα ξανά από έναν άλλο γιατρό και μου είπε όχι … έτσι βάλαμε ένα … σε ευχαριστω πολύ ! Και εσυ με το καλό ! 
      μ α σε ρωτήσω κάτι ;;; Έχω έναν πόνο δεξιά κοντά στον αφαλό όταν σηκώνομαι απότομα … μάλιστα και στην αφή με ενοχλεί … μήπως γνωρίζεις τι θα μπορούσε να είναι τόσο ψηλά κοντά στον  αφαλό ;; 

      Μήπως είναι έντερο; Δυστυχώς μόνο εικασίες μπορώ να κάνω, δεν ξέρω κάτι... Φαντάζομαι λόγω άγχους όλες πονάμε και υποθέτουμε πράγματα αυτές τις μέρες μετά την εμβρυομεταφορά... Καλή επιτυχία! Α! Σε ποια χώρα βρίσκεσαι;

Σχέση με τα πεθερικα μας!!!?


anemoni1989

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους και Καλή Χρονιά. Βλέπω πως στο θέμα έχει καιρό να γίνει καινούργια δημοσίευση. Εγώ είμαι σχετικά καινούργια στο γκρουπ και θα ήθελα λίγο την άποψη σας. Είναι δύο διαφορετικά θέματα. 

1ον. Έχουμε θέματα με την οικογένειά του άντρα μου. Δεν θα έλεγα πως μαλώνουμε. Θα έλεγα πως απλά για εκείνους δεν υπάρχουμε. Μας θυμούνται μόνο γιορτές-γενεθλια (και αν) και αν θα χρειαστούν βοήθεια σε κάτι. Το καλοκαίρι ο άντρας μου είπε τα παράπονα του στην μάνα του (γενικά έχουμε αρκετά παραπανονα) και η "κυρία" τον έγραψε εκεί που δεν πιάνει μελάνι. Από τότε έχουνε μιλήσει μόνο μια φορά στον γάμο της κουνιάδας μου και είχε μια ξυνιλα μέχρι το πάτωμα. Και σαν να μην έφτανε αυτό ανάγκαζαν τον άντρα μου τα αδέρφια του να της ζητήσει συγνώμη γιατί εκείνος ήταν ο λάθος, κάτι που φυσικά ο άντρας μου δεν έκανε γιατί είναι λάθος.  Εκείνος της είπε απλά τα παράπονα του δεν της μίλησε άσχημα. Και ερχόμαστε στο σήμερα. Είμαι έγκυος μετά από πολύ κόπο γιατί κάναμε βήματα εξωσωματικής και μας ήρθε απρόοπτα το θαύμα μας (ούτε καν να ρωτήσουν βέβαια πως πάει η εξωσωματική. Τελείως γράψιμο) ο άντρας μου λέει να μην τους πούμε καν πως τα καταφέραμε και αν θέλουν να το μάθουν να πάρουν τα ποδαράκια τους και να έρθουν για μια φορά επιτέλους σπίτι μας για έναν καφέ. Δεν θα τρέχω έγκυος γυναίκα για τον δικό τους τον χαβα. Εγώ δεν θέλω να τους το πω από το ίντερνετ ή το τηλέφωνο γιατί θέλω να έχω σε βίντεο την αντίδραση τους. Η πρώτη αντίδραση είναι η αλήθεια. 

Εσείς τι πιστεύετε πως πρέπει να γίνει;

2ο θέμα. Έχουμε βαφτίσει ένα παιδάκι αλλά με τους γονείς του δεν τα πάμε καλά. Κάνουν κυριολεκτικά χαζομάρες. Μεγαλώνουν τα παιδιά τους με βλακείες (που φυσικά δεν κρίνω κανέναν το πώς μεγαλώνει τα παιδιά του αλλά όταν έχεις μια ευκαιρία να μάθει το παιδί σου τι είναι θέατρο, σινεμά, φύση κλπ και δεν την αρπάζεις από τα μαλλιά είναι βλακεία) και για όλα είναι ΠΆΝΤΑ σωστοί και εμείς οι λάθος. Σκεφτείτε ότι κάθε φορά γκρινιάζει γιατί δεν παίρνω το παιδί να το πάω μια βόλτα και είπα να κλείσω ένα θέατρο για τα Χριστούγεννα και μου το ακύρωσε με την δικαιολογία "το παιδί μου δεν είναι για τέτοια". Μετά όχι πείτε μου πως θα ήμαστε δίπλα στο παιδί όταν δεν θέλουμε πλέον να βλέπουμε τους γονείς του και όταν δεν μπορούμε να το πάρουμε μόνοι μας μια βόλτα;


preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 676
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 8 λεπτά , maria2022 είπε:

Καλημέρα σε όλους και Καλή Χρονιά. Βλέπω πως στο θέμα έχει καιρό να γίνει καινούργια δημοσίευση. Εγώ είμαι σχετικά καινούργια στο γκρουπ και θα ήθελα λίγο την άποψη σας. Είναι δύο διαφορετικά θέματα. 

1ον. Έχουμε θέματα με την οικογένειά του άντρα μου. Δεν θα έλεγα πως μαλώνουμε. Θα έλεγα πως απλά για εκείνους δεν υπάρχουμε. Μας θυμούνται μόνο γιορτές-γενεθλια (και αν) και αν θα χρειαστούν βοήθεια σε κάτι. Το καλοκαίρι ο άντρας μου είπε τα παράπονα του στην μάνα του (γενικά έχουμε αρκετά παραπανονα) και η "κυρία" τον έγραψε εκεί που δεν πιάνει μελάνι. Από τότε έχουνε μιλήσει μόνο μια φορά στον γάμο της κουνιάδας μου και είχε μια ξυνιλα μέχρι το πάτωμα. Και σαν να μην έφτανε αυτό ανάγκαζαν τον άντρα μου τα αδέρφια του να της ζητήσει συγνώμη γιατί εκείνος ήταν ο λάθος, κάτι που φυσικά ο άντρας μου δεν έκανε γιατί είναι λάθος.  Εκείνος της είπε απλά τα παράπονα του δεν της μίλησε άσχημα. Και ερχόμαστε στο σήμερα. Είμαι έγκυος μετά από πολύ κόπο γιατί κάναμε βήματα εξωσωματικής και μας ήρθε απρόοπτα το θαύμα μας (ούτε καν να ρωτήσουν βέβαια πως πάει η εξωσωματική. Τελείως γράψιμο) ο άντρας μου λέει να μην τους πούμε καν πως τα καταφέραμε και αν θέλουν να το μάθουν να πάρουν τα ποδαράκια τους και να έρθουν για μια φορά επιτέλους σπίτι μας για έναν καφέ. Δεν θα τρέχω έγκυος γυναίκα για τον δικό τους τον χαβα. Εγώ δεν θέλω να τους το πω από το ίντερνετ ή το τηλέφωνο γιατί θέλω να έχω σε βίντεο την αντίδραση τους. Η πρώτη αντίδραση είναι η αλήθεια. 

Εσείς τι πιστεύετε πως πρέπει να γίνει;

2ο θέμα. Έχουμε βαφτίσει ένα παιδάκι αλλά με τους γονείς του δεν τα πάμε καλά. Κάνουν κυριολεκτικά χαζομάρες. Μεγαλώνουν τα παιδιά τους με βλακείες (που φυσικά δεν κρίνω κανέναν το πώς μεγαλώνει τα παιδιά του αλλά όταν έχεις μια ευκαιρία να μάθει το παιδί σου τι είναι θέατρο, σινεμά, φύση κλπ και δεν την αρπάζεις από τα μαλλιά είναι βλακεία) και για όλα είναι ΠΆΝΤΑ σωστοί και εμείς οι λάθος. Σκεφτείτε ότι κάθε φορά γκρινιάζει γιατί δεν παίρνω το παιδί να το πάω μια βόλτα και είπα να κλείσω ένα θέατρο για τα Χριστούγεννα και μου το ακύρωσε με την δικαιολογία "το παιδί μου δεν είναι για τέτοια". Μετά όχι πείτε μου πως θα ήμαστε δίπλα στο παιδί όταν δεν θέλουμε πλέον να βλέπουμε τους γονείς του και όταν δεν μπορούμε να το πάρουμε μόνοι μας μια βόλτα;

Στο πρώτο νομίζω ότι ο άντρας σου έχει δίκιο αφού δεν μιλάτε με τα πεθερικά σου Κ δεν έχετε επαφές γιατί να τους το πείτε ? Αφήστε το θα το μάθουν Κ αν θέλουν θα κάνουν το πρώτο βήμα. 

Για το δεύτερο έχεις λάθος το που θα πάει Κ τι θα κάνει το δικό τους παιδί είναι δικό τους θέμα Κ δεν σε αφορά . Εσύ το παιδί μπορείς να το στηρίζεις στηρίζοντας τους γονείς χωρίς να κρίνεις. Μπορεί να σου είπε ότι δεν είναι για το παιδί τους το θέατρο γιατί οι γονείς ξέρουν καλητερα . Μπορεί το παιδί να έχει δυσκολίες στο να κάτσει ήρεμο στο θέατρο μπορεί να φοβόταν ότι με τόσο κόσμο μπορεί να κολλήσει τίποτα μπορεί χίλια δυο που εσένα δεν σε αφορούν Κ δεν τα γνωρίζεις 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, maria2022 said:

Καλημέρα σε όλους και Καλή Χρονιά. Βλέπω πως στο θέμα έχει καιρό να γίνει καινούργια δημοσίευση. Εγώ είμαι σχετικά καινούργια στο γκρουπ και θα ήθελα λίγο την άποψη σας. Είναι δύο διαφορετικά θέματα. 

1ον. Έχουμε θέματα με την οικογένειά του άντρα μου. Δεν θα έλεγα πως μαλώνουμε. Θα έλεγα πως απλά για εκείνους δεν υπάρχουμε. Μας θυμούνται μόνο γιορτές-γενεθλια (και αν) και αν θα χρειαστούν βοήθεια σε κάτι. Το καλοκαίρι ο άντρας μου είπε τα παράπονα του στην μάνα του (γενικά έχουμε αρκετά παραπανονα) και η "κυρία" τον έγραψε εκεί που δεν πιάνει μελάνι. Από τότε έχουνε μιλήσει μόνο μια φορά στον γάμο της κουνιάδας μου και είχε μια ξυνιλα μέχρι το πάτωμα. Και σαν να μην έφτανε αυτό ανάγκαζαν τον άντρα μου τα αδέρφια του να της ζητήσει συγνώμη γιατί εκείνος ήταν ο λάθος, κάτι που φυσικά ο άντρας μου δεν έκανε γιατί είναι λάθος.  Εκείνος της είπε απλά τα παράπονα του δεν της μίλησε άσχημα. Και ερχόμαστε στο σήμερα. Είμαι έγκυος μετά από πολύ κόπο γιατί κάναμε βήματα εξωσωματικής και μας ήρθε απρόοπτα το θαύμα μας (ούτε καν να ρωτήσουν βέβαια πως πάει η εξωσωματική. Τελείως γράψιμο) ο άντρας μου λέει να μην τους πούμε καν πως τα καταφέραμε και αν θέλουν να το μάθουν να πάρουν τα ποδαράκια τους και να έρθουν για μια φορά επιτέλους σπίτι μας για έναν καφέ. Δεν θα τρέχω έγκυος γυναίκα για τον δικό τους τον χαβα. Εγώ δεν θέλω να τους το πω από το ίντερνετ ή το τηλέφωνο γιατί θέλω να έχω σε βίντεο την αντίδραση τους. Η πρώτη αντίδραση είναι η αλήθεια. 

Εσείς τι πιστεύετε πως πρέπει να γίνει;

2ο θέμα. Έχουμε βαφτίσει ένα παιδάκι αλλά με τους γονείς του δεν τα πάμε καλά. Κάνουν κυριολεκτικά χαζομάρες. Μεγαλώνουν τα παιδιά τους με βλακείες (που φυσικά δεν κρίνω κανέναν το πώς μεγαλώνει τα παιδιά του αλλά όταν έχεις μια ευκαιρία να μάθει το παιδί σου τι είναι θέατρο, σινεμά, φύση κλπ και δεν την αρπάζεις από τα μαλλιά είναι βλακεία) και για όλα είναι ΠΆΝΤΑ σωστοί και εμείς οι λάθος. Σκεφτείτε ότι κάθε φορά γκρινιάζει γιατί δεν παίρνω το παιδί να το πάω μια βόλτα και είπα να κλείσω ένα θέατρο για τα Χριστούγεννα και μου το ακύρωσε με την δικαιολογία "το παιδί μου δεν είναι για τέτοια". Μετά όχι πείτε μου πως θα ήμαστε δίπλα στο παιδί όταν δεν θέλουμε πλέον να βλέπουμε τους γονείς του και όταν δεν μπορούμε να το πάρουμε μόνοι μας μια βόλτα;

Και δεν χαίρεσαι που δεν έχετε πολλές επαφές … ρωτά και εμάς που παρά έχουμε και μας κάνουν και τη ζωή πατίνι …. 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , linaa είπε:

Στο πρώτο νομίζω ότι ο άντρας σου έχει δίκιο αφού δεν μιλάτε με τα πεθερικά σου Κ δεν έχετε επαφές γιατί να τους το πείτε ? Αφήστε το θα το μάθουν Κ αν θέλουν θα κάνουν το πρώτο βήμα. 

Για το δεύτερο έχεις λάθος το που θα πάει Κ τι θα κάνει το δικό τους παιδί είναι δικό τους θέμα Κ δεν σε αφορά . Εσύ το παιδί μπορείς να το στηρίζεις στηρίζοντας τους γονείς χωρίς να κρίνεις. Μπορεί να σου είπε ότι δεν είναι για το παιδί τους το θέατρο γιατί οι γονείς ξέρουν καλητερα . Μπορεί το παιδί να έχει δυσκολίες στο να κάτσει ήρεμο στο θέατρο μπορεί να φοβόταν ότι με τόσο κόσμο μπορεί να κολλήσει τίποτα μπορεί χίλια δυο που εσένα δεν σε αφορούν Κ δεν τα γνωρίζεις 

Συμφωνώ πως οι γονείς ξέρουν καλύτερα. Αλλά που μπορείς να πας ένα παιδί κοντά στα 3 ετών πέρα από το πάρκο που και εκεί μπορεί να κολλήσει κάτι γιατί όλα είναι βρώμικα. Γιατί το να το πάρω και να το πάρω σε παιχνιδάκια με χρήματα, ευχαριστώ δεν θα πάρω. Ακόμα και το δικό μου, καλότυχο να γεννηθεί, δεν έχω σκοπό να το πηγαίνω σε τέτοια. Άλλο να κάνεις μια φορά που ναι έχουμε κάνει. Και άλλο μόνο σε τέτοια.

πρίν από 3 λεπτά , Lila ki είπε:

Και δεν χαίρεσαι που δεν έχετε πολλές επαφές … ρωτά και εμάς που παρά έχουμε και μας κάνουν και τη ζωή πατίνι …. 

Τόσο πολύ; γενικά έχω ακούσει και έχω δει πως τα πεθερικά είναι δύσκολο κομμάτι αλλά δεν περίμενα τόσο πολύ 


preg.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , maria2022 είπε:

Συμφωνώ πως οι γονείς ξέρουν καλύτερα. Αλλά που μπορείς να πας ένα παιδί κοντά στα 3 ετών πέρα από το πάρκο που και εκεί μπορεί να κολλήσει κάτι γιατί όλα είναι βρώμικα. Γιατί το να το πάρω και να το πάρω σε παιχνιδάκια με χρήματα, ευχαριστώ δεν θα πάρω. Ακόμα και το δικό μου, καλότυχο να γεννηθεί, δεν έχω σκοπό να το πηγαίνω σε τέτοια. Άλλο να κάνεις μια φορά που ναι έχουμε κάνει. Και άλλο μόνο σε τέτοια.

Δεν ξέρεις τι δυσκολίες έχει το παιδί Κ γιατί οι γονείς δεν θέλουν . Δεν χρειάζετε να περνεις παιχνίδια . Μπορείς απλά να πηγαίνεις μια βόλτα με την μαμά Κ το παιδί Κ αυτό καλό κάνει στηρίζεις τους γονείς του παιδιού που έχεις βαφτίσει δεν κάνει τίποτα να κεράσεις ένα καφέ την μαμά Κ να παίξεις με το παιδί στην παιδική χαρά Κ αυτό προσφορά είναι εκεί θα φανεί το καλό για το παιδί. 

Τα υπόλοιπα άστα για τους γονείς δεν ταιριάζουν όλοι με όλους στο τι θέλουν να κάνουν 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 minutes ago, maria2022 said:

Συμφωνώ πως οι γονείς ξέρουν καλύτερα. Αλλά που μπορείς να πας ένα παιδί κοντά στα 3 ετών πέρα από το πάρκο που και εκεί μπορεί να κολλήσει κάτι γιατί όλα είναι βρώμικα. Γιατί το να το πάρω και να το πάρω σε παιχνιδάκια με χρήματα, ευχαριστώ δεν θα πάρω. Ακόμα και το δικό μου, καλότυχο να γεννηθεί, δεν έχω σκοπό να το πηγαίνω σε τέτοια. Άλλο να κάνεις μια φορά που ναι έχουμε κάνει. Και άλλο μόνο σε τέτοια.

Τόσο πολύ; γενικά έχω ακούσει και έχω δει πως τα πεθερικά είναι δύσκολο κομμάτι αλλά δεν περίμενα τόσο πολύ 

Άστο …. Είμαι παθούσα αδελφή πεθερά … δεν πίστευα ποτέ θα το ζήσω και όμως έγινε …. Και οι επιθέσεις δεν είναι μετωπικές αλλά πλαγιομετωπικες όποτε τι να αποδείξεις ξαι τι να κανείς … για αυτό σου λέω ξέρω είναι δύσκολο να μην έχεις και επαφές αλλά ακόμα και οι τυπικές που έχεις εσυ είναι ιδανικές .. άσε που έχεις και την στήριξη του άντρα σου .. για φαντάσου να μην καταλάβαινε τι γινόταν … ;;;;; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

Δεν ξέρεις τι δυσκολίες έχει το παιδί Κ γιατί οι γονείς δεν θέλουν . Δεν χρειάζετε να περνεις παιχνίδια . Μπορείς απλά να πηγαίνεις μια βόλτα με την μαμά Κ το παιδί Κ αυτό καλό κάνει στηρίζεις τους γονείς του παιδιού που έχεις βαφτίσει δεν κάνει τίποτα να κεράσεις ένα καφέ την μαμά Κ να παίξεις με το παιδί στην παιδική χαρά Κ αυτό προσφορά είναι εκεί θα φανεί το καλό για το παιδί. 

Ναι δεκτό απλά πλέον επαφές με τους γονείς δεν θέλουμε. Μόνο το παιδί θέλουμε να βλέπουμε. Έχουν γίνει πολλά. Θα σου πω μόνο δύο πράγματα. Ολα τα ξεκίνησε ο κουμπάρος. Είπαμε να πάμε διακοπές μια φορά μαζί

Εγώ έχω ευαισθησία στα αυτιά. Το παιδί συνεχώς τσιριζε και τον πείραξε επειδή έκανα μερικούς μορφασμούς. Εε λογικό δεν είναι αν πονάς; δεν σημαίνει όμως ότι θα τον μαλώσεις. Και μετά μας είπε πως μετάνιωσε για την κουμπαρια επειδή κρύωνα μια μέρα και ο άντρας μου επέλεξε να κάτσει μαζί μου στο δωμάτιο παρά να πάει μαζί τους και να με αφήσει μόνη. Στην αρχή ήταν το θέμα με τον κουμπάρο και μετά άρχισε και η κουμπάρα τα δικά της. 

πρίν από 3 λεπτά , Lila ki είπε:

Άστο …. Είμαι παθούσα αδελφή πεθερά … δεν πίστευα ποτέ θα το ζήσω και όμως έγινε …. Και οι επιθέσεις δεν είναι μετωπικές αλλά πλαγιομετωπικες όποτε τι να αποδείξεις ξαι τι να κανείς … για αυτό σου λέω ξέρω είναι δύσκολο να μην έχεις και επαφές αλλά ακόμα και οι τυπικές που έχεις εσυ είναι ιδανικές .. άσε που έχεις και την στήριξη του άντρα σου .. για φαντάσου να μην καταλάβαινε τι γινόταν … ;;;;; 

Καλά οι τυπικές επαφές είναι επειδή το επιδιώκω εγώ. Αν τους άφηνα όλους έτσι ο ένας θα έριχνε τις ευθύνες στους άλλους. Ο άντρας μου θέλει απλά να μην δώσει καν σημασία και να μην τους ξαναμιλήσει ποτέ. Και του λέω. Ρε άνθρωπε αν είναι να μην ξαναμιλήσεις κάνε πρώτα μια κουβέντα αντρικια να καταλάβουν πως τα εννοείς και τέλος.


preg.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , maria2022 είπε:

Ναι δεκτό απλά πλέον επαφές με τους γονείς δεν θέλουμε. Μόνο το παιδί θέλουμε να βλέπουμε. Έχουν γίνει πολλά. Θα σου πω μόνο δύο πράγματα. Ολα τα ξεκίνησε ο κουμπάρος. Είπαμε να πάμε διακοπές μια φορά μαζί

Εγώ έχω ευαισθησία στα αυτιά. Το παιδί συνεχώς τσιριζε και τον πείραξε επειδή έκανα μερικούς μορφασμούς. Εε λογικό δεν είναι αν πονάς; δεν σημαίνει όμως ότι θα τον μαλώσεις. Και μετά μας είπε πως μετάνιωσε για την κουμπαρια επειδή κρύωνα μια μέρα και ο άντρας μου επέλεξε να κάτσει μαζί μου στο δωμάτιο παρά να πάει μαζί τους και να με αφήσει μόνη. Στην αρχή ήταν το θέμα με τον κουμπάρο και μετά άρχισε και η κουμπάρα τα δικά της. 

Εντάξει συμβαίνουν αυτά στις ανθρώπινες σχέσεις δεν ταιριάζεις για πάντα αλλάζουν τα πράγματα . Απλά δεστο χαλαρά Κ μην δίνεις Κ εσύ σημασία δεν χρειάζετε να το τερματίζετε απλά θέλει να είστε Κ εσείς πιο χαλαροί οπότε Κ οι άλλοι ας κάνουν την δουλειά τους. 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, maria2022 said:

Ναι δεκτό απλά πλέον επαφές με τους γονείς δεν θέλουμε. Μόνο το παιδί θέλουμε να βλέπουμε. Έχουν γίνει πολλά. Θα σου πω μόνο δύο πράγματα. Ολα τα ξεκίνησε ο κουμπάρος. Είπαμε να πάμε διακοπές μια φορά μαζί

Εγώ έχω ευαισθησία στα αυτιά. Το παιδί συνεχώς τσιριζε και τον πείραξε επειδή έκανα μερικούς μορφασμούς. Εε λογικό δεν είναι αν πονάς; δεν σημαίνει όμως ότι θα τον μαλώσεις. Και μετά μας είπε πως μετάνιωσε για την κουμπαρια επειδή κρύωνα μια μέρα και ο άντρας μου επέλεξε να κάτσει μαζί μου στο δωμάτιο παρά να πάει μαζί τους και να με αφήσει μόνη. Στην αρχή ήταν το θέμα με τον κουμπάρο και μετά άρχισε και η κουμπάρα τα δικά της. 

Καλά οι τυπικές επαφές είναι επειδή το επιδιώκω εγώ. Αν τους άφηνα όλους έτσι ο ένας θα έριχνε τις ευθύνες στους άλλους. Ο άντρας μου θέλει απλά να μην δώσει καν σημασία και να μην τους ξαναμιλήσει ποτέ. Και του λέω. Ρε άνθρωπε αν είναι να μην ξαναμιλήσεις κάνε πρώτα μια κουβέντα αντρικια να καταλάβουν πως τα εννοείς και τέλος.

Κοίταξε όταν μια κατάσταση είναι έτσι από πάντα δύσκολα αλλάζει βέβαια  ποτέ δεν ξέρεις .. σίγουρα λύση δ είναι να μην μιλάτε … τυπικές όμως σχέσεις που προήλθαν από προβλήματα κ μπερδέματα ναι είναι μια χαρά … τώρα σ μιλάω εγώ που ρχω τα θέματα μ με την οικογένεια του άντρα μ ίσως μια κοπέλα που έχει άριστες σχέσεις να σου πει κάτι διαφορετικό ..

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με οσα σου εχουν πει

το σε νοιαζει τι αντιδραση θα εχουν στα νεα κ θες να το μαθουν αυτοπροσωπως;

μια χαρα τα λεει ο αντρας σου.ας μην το μαθουν κ ποτε

κρατα μικρο καλαθι,πολλα αλλαζουν με την ελευση των παιδιων

ευτυχως συμφωνειτε με τον αντρα σου,μακρια κ αγαπημενοι

δ χρειαζεται καμια εξηγηση απο μερια του.θα περασει ο καιρος κ θα το καταλαβουν

αν του ζητησουμ εξηγησεις,τις δινει τοτε.γτ να μπαινει σε δυσκολη θεση απο μονος;

οσον αφορα το βαφτιστηρι,ειναι μικρο σχετικα ακομη.ο γιος μου πχ δυσκολα θα καθοταν μονος με την νονα του σε θεατρο,παρολο που παμε απο τοτε που ηταν 1,5.προσπαθησε να τους βλεπεις οσο χρειαζεται για το παιδι,σκεψου τι σου προτεινουν,δ ξερεις τους λογους που το κανουν.το κανεις για το παιδι

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 ώρες πρίν, maria2022 είπε:

Καλημέρα σε όλους και Καλή Χρονιά. Βλέπω πως στο θέμα έχει καιρό να γίνει καινούργια δημοσίευση. Εγώ είμαι σχετικά καινούργια στο γκρουπ και θα ήθελα λίγο την άποψη σας. Είναι δύο διαφορετικά θέματα. 

1ον. Έχουμε θέματα με την οικογένειά του άντρα μου. Δεν θα έλεγα πως μαλώνουμε. Θα έλεγα πως απλά για εκείνους δεν υπάρχουμε. Μας θυμούνται μόνο γιορτές-γενεθλια (και αν) και αν θα χρειαστούν βοήθεια σε κάτι. Το καλοκαίρι ο άντρας μου είπε τα παράπονα του στην μάνα του (γενικά έχουμε αρκετά παραπανονα) και η "κυρία" τον έγραψε εκεί που δεν πιάνει μελάνι. Από τότε έχουνε μιλήσει μόνο μια φορά στον γάμο της κουνιάδας μου και είχε μια ξυνιλα μέχρι το πάτωμα. Και σαν να μην έφτανε αυτό ανάγκαζαν τον άντρα μου τα αδέρφια του να της ζητήσει συγνώμη γιατί εκείνος ήταν ο λάθος, κάτι που φυσικά ο άντρας μου δεν έκανε γιατί είναι λάθος.  Εκείνος της είπε απλά τα παράπονα του δεν της μίλησε άσχημα. Και ερχόμαστε στο σήμερα. Είμαι έγκυος μετά από πολύ κόπο γιατί κάναμε βήματα εξωσωματικής και μας ήρθε απρόοπτα το θαύμα μας (ούτε καν να ρωτήσουν βέβαια πως πάει η εξωσωματική. Τελείως γράψιμο) ο άντρας μου λέει να μην τους πούμε καν πως τα καταφέραμε και αν θέλουν να το μάθουν να πάρουν τα ποδαράκια τους και να έρθουν για μια φορά επιτέλους σπίτι μας για έναν καφέ. Δεν θα τρέχω έγκυος γυναίκα για τον δικό τους τον χαβα. Εγώ δεν θέλω να τους το πω από το ίντερνετ ή το τηλέφωνο γιατί θέλω να έχω σε βίντεο την αντίδραση τους. Η πρώτη αντίδραση είναι η αλήθεια. 

Εσείς τι πιστεύετε πως πρέπει να γίνει;

2ο θέμα. Έχουμε βαφτίσει ένα παιδάκι αλλά με τους γονείς του δεν τα πάμε καλά. Κάνουν κυριολεκτικά χαζομάρες. Μεγαλώνουν τα παιδιά τους με βλακείες (που φυσικά δεν κρίνω κανέναν το πώς μεγαλώνει τα παιδιά του αλλά όταν έχεις μια ευκαιρία να μάθει το παιδί σου τι είναι θέατρο, σινεμά, φύση κλπ και δεν την αρπάζεις από τα μαλλιά είναι βλακεία) και για όλα είναι ΠΆΝΤΑ σωστοί και εμείς οι λάθος. Σκεφτείτε ότι κάθε φορά γκρινιάζει γιατί δεν παίρνω το παιδί να το πάω μια βόλτα και είπα να κλείσω ένα θέατρο για τα Χριστούγεννα και μου το ακύρωσε με την δικαιολογία "το παιδί μου δεν είναι για τέτοια". Μετά όχι πείτε μου πως θα ήμαστε δίπλα στο παιδί όταν δεν θέλουμε πλέον να βλέπουμε τους γονείς του και όταν δεν μπορούμε να το πάρουμε μόνοι μας μια βόλτα;

Σχετικά με τους κουμπάρους σου,λες ότι δεν κρίνεις,αλλά κρίνεις όταν λες ότι κάνουν χαζομαρες και μεγαλωνουν τα παιδιά τους με βλακείες. Καταλαβαίνω ότι δεν σου αρέσουν κάποια πράγματα στη συμπεριφορά τους και είναι λογικό,δεν ταιριάζουμε.ολοι με όλους.Απο κει και πέρα,έχω μια φίλη η οποία πηγαίνει το παιδι της από τότε που ηταν μωρό σε baby swimming και yoga,εγώ με τπτ δεν θα έμπαινα σε πισίνα δίχως χλώριο και ουτε θα έβαζα και το μωρό μέσα γιατί σιχαίνομαι και επίσης η baby yoga είναι στην ουσία στρετσινγκ,απλά αν το πεις baby yoga ακούγεται πιο ουαου ας πούμε. Δεν θα πήγαινα το παιδί μου σε καμία από αυτές τις δραστηριότητες,όμως αυτό δεν με περιορίζει στο να βλέπω τη φίλη μου και να παίζουν τα παιδιά μας.Βγάζουμε μερικά παιχνίδια στα παιδιά μας και παίζουν μια χαρά και αν βαρεθουν,τους δινουμε τάπερ με ξύλινες κουτάλες και ξετρελαίνονται,έτσι είναι τα μωρά.Με το καλό το μωράκι σου ❤️

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που θέλω να μάθω είναι γιατί θέλω να έχω την αντίδραση γενικά σε βίντεο όλους ώστε το παιδί να το έχει σαν ανάμνηση αργότερα και με βάση την συμπεριφορά ίσως καταλάβει πολλά στο μέλλον. 

Σχετικά με το βαφτιστηρι κυρίως με ενοχλεί το ότι πιστεύουν πως μόνο εκείνοι είναι οι σωστοί. Και πως εμείς ήμαστε λάθος. Και το ότι κρίνω είναι καθαρά γιατί νιώθω πως μας θεωρούν χαζούς και λένε ακόμα και ψέματα μέσα στην μούρη μας (εξού που είχα αναφέρει πιο πάνω πως έχουν γίνει πολλά). Γνώμη μου αλλά ένα παιδί δεν μεγαλώνει σωστά μόνο με βόλτα στον ίδιο πάρκο 24/7, ταβέρνες στις οποίες το παιδί δεν κάθεται καθόλου ήρεμο (δεν μπορώ να ξέρω τον λόγο) και παιχνίδια με μονοευρα. Τα παιδιά ειδικά στην ηλικία των 2-4 θέλουν και κάτι να τους ανοίξουν το μυαλό να δουν και άλλα πράγματα. Γενικώς αλληλεπίδραση. Μπορεί να είμαι λάθος. Αλλά αυτό πιστεύω. 


preg.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κορίτσι μου. Για τα πεθερικά δεν μπορώ να πω κατι τ ειναι πολυ ευαίσθητο θέμα κ πιστεύω ο ανδρας σου που τους γνωρίζει καλυτερα θα επρεπε να πάρει την απόφαση.. Για το παιδάκι τώρα.. Κ εμεις το βαφτιστικό μας δεν τον Βλέπουμε πολυ. Αρχικά λόγω κοβιντ ηθελαν να του στελνουμε τα δώρα γτ φοβόντουσαν ( απόλυτα σεβαστό) οταν ομως μας εστειλαν βίντεο που του λεγανε πως το δικό μας δώρο το εφερε ο αγιος βασιλης με πειραξε.. Πλεον το παιδί καταλαβαινει κ θέλω να ξέρει ποιοι ειναι οι νονοι του.  Ετσι αποφασίσαμε ( αφου τα δώρα τα θέλουν Κανονικά) να τα δίνουμε απο κοντα.. Οι συναντήσεις μας ειναι σύμφωνα με το πρόγραμμα του παιδιού πχ παιδικη χαρά, βολτα στο πάρκο, ανοιχτοι χωροι, κλπ κλπ. αναγκαστικά ακολουθουμε το πρόγραμμα τους κ  η αλήθεια είναι πως δεν με πειράζει.. Το παιδί ξέρει ποιοι είμαστε κ χαίρεται οταν μας βλέπει.. Νομιζω πως θα πρέπει να κάνεις μερικες υποχωρήσεις για το παιδί κ μονο.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , maria2022 είπε:

Ο λόγος που θέλω να μάθω είναι γιατί θέλω να έχω την αντίδραση γενικά σε βίντεο όλους ώστε το παιδί να το έχει σαν ανάμνηση αργότερα και με βάση την συμπεριφορά ίσως καταλάβει πολλά στο μέλλον. 

Σχετικά με το βαφτιστηρι κυρίως με ενοχλεί το ότι πιστεύουν πως μόνο εκείνοι είναι οι σωστοί. Και πως εμείς ήμαστε λάθος. Και το ότι κρίνω είναι καθαρά γιατί νιώθω πως μας θεωρούν χαζούς και λένε ακόμα και ψέματα μέσα στην μούρη μας (εξού που είχα αναφέρει πιο πάνω πως έχουν γίνει πολλά). Γνώμη μου αλλά ένα παιδί δεν μεγαλώνει σωστά μόνο με βόλτα στον ίδιο πάρκο 24/7, ταβέρνες στις οποίες το παιδί δεν κάθεται καθόλου ήρεμο (δεν μπορώ να ξέρω τον λόγο) και παιχνίδια με μονοευρα. Τα παιδιά ειδικά στην ηλικία των 2-4 θέλουν και κάτι να τους ανοίξουν το μυαλό να δουν και άλλα πράγματα. Γενικώς αλληλεπίδραση. Μπορεί να είμαι λάθος. Αλλά αυτό πιστεύω. 

Μπορεί να είσαι ολοσωστη στις απόψεις σου αλλά όταν κάνεις παιδάκι θα καταλάβεις ότι μερικά πράγματα που έχεις φανταστεί ότι θα ήταν ωραία να τα κάνεις με το παιδί τελικά δεν θα μπορείς να τα κάνεις. 

Γενικά δεν ξέρεις το παιδί του άλλου . Μπορεί το παιδί να έχει κάποιες δυσκολίες κάποια διαταραχή Κ να μην μπορεί σε μέρη με κόσμο μπορεί να αναστατώνεται όταν πηγαίνει σε μέρη που δεν γνωρίζει . Γενικά δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβαίνει στην οικογένεια του άλλου. Πχ μπορεί εσύ να θέλεις το παιδί σου να το πηγαίνεις εκδρομές Κ ταξίδια Κ το παιδί να ζαλιζετε Κ να ξερναει με 15 λεπτά διαδρομή. Τι θα κάνεις ? Θα πηγαίνεις εκδρομές μέχρι το παιδί να πέσει κάτω απτήν ζαλουρα? Θα αναγκαστείς να μην πηγαίνεις όσο συχνά θα ήθελες Κ τι θα λένε οι γύρω σου αυτή δεν το πάει πουθενά το παιδί. Μπορεί το παιδί σου να έχει δεπυ Κ να μην μπορεί να κάτσει όχι σε θέατρο αλλά ούτε 5 λεπτά στην καρέκλα για να φάει. Τι θα κάνεις θα πηγαίνεις στο θέατρο με ένα παιδί να ουρλιάζει Κ να κλαίει επειδή το ενοχλεί η φασαρία Κ θέλει να κουνιέται συνέχεια ? Τι θα πει ο κόσμος ότι αυτή η μάνα δεν το έχει πάει σε ένα θέατρο . Ή θα καθέσε να λες σε όλο τον κόσμο το πρόβλημα σου? Γι'αυτό μην κρίνεις Κ μην λες ο καθένας ξέρει καλητερα το παιδί του κ τι μπορεί να κανει

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, maria2022 είπε:

Ο λόγος που θέλω να μάθω είναι γιατί θέλω να έχω την αντίδραση γενικά σε βίντεο όλους ώστε το παιδί να το έχει σαν ανάμνηση αργότερα και με βάση την συμπεριφορά ίσως καταλάβει πολλά στο μέλλον. 

Σχετικά με το βαφτιστηρι κυρίως με ενοχλεί το ότι πιστεύουν πως μόνο εκείνοι είναι οι σωστοί. Και πως εμείς ήμαστε λάθος. Και το ότι κρίνω είναι καθαρά γιατί νιώθω πως μας θεωρούν χαζούς και λένε ακόμα και ψέματα μέσα στην μούρη μας (εξού που είχα αναφέρει πιο πάνω πως έχουν γίνει πολλά). Γνώμη μου αλλά ένα παιδί δεν μεγαλώνει σωστά μόνο με βόλτα στον ίδιο πάρκο 24/7, ταβέρνες στις οποίες το παιδί δεν κάθεται καθόλου ήρεμο (δεν μπορώ να ξέρω τον λόγο) και παιχνίδια με μονοευρα. Τα παιδιά ειδικά στην ηλικία των 2-4 θέλουν και κάτι να τους ανοίξουν το μυαλό να δουν και άλλα πράγματα. Γενικώς αλληλεπίδραση. Μπορεί να είμαι λάθος. Αλλά αυτό πιστεύω. 

Καλησπέρα. Η γνώμη μου είναι, άσχετα με το αν συμφωνώ με τις απόψεις σου για τη διαπαιδαγώγηση, που μια χαρά είναι δλδ, ότι δεν μπορείς να κρατήσεις επαφή με ένα παιδάκι 3 χρόνων, χωρίς να κρατήσεις επαφή με τους γονείς του. Είναι πολύ μικρό ακόμα για να στο εμπιστευτούν οι γονείς του στα "τυφλά" να βγαίνετε δλδ μόνοι σας, να επιλέγεις την ψυχαγωγία του κτλ. Ακόμα και αν κάποτε ήσασταν δεμένοι και έτσι προέκυψε η κουμπαριά, προφανώς αυτή η ένταση που υπάρχει από εσένα, υπάρχει και από αυτούς. Άσχετα από αυτό όμως, το παιδάκι είναι μικρό. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις, αν σε ενδιαφέρει η σχέση μαζί του και δεν είναι απλά και αυτό μια αφορμή να επιβεβαιώσεις την κακή γνώμη που έχεις ήδη για τους γονείς του, είναι να κάνεις τα πικρά γλυκά για ένα διάστημα και να πηγαίνεις με τους όρους των γονιών του. Όταν μεγαλώσει, και έχει χτιστεί πλέον η σχέση σας,θα είναι διαφορετικά τα πράγματα.

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...