Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

Σχέση με τα πεθερικα μας!!!?


anemoni1989

Recommended Posts

7 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Δλδ αν πει ναι ο φίλος του θα το βαπτίσει κιόλας? Δεν θα έπρεπε πρώτα να συζητάνε κ να συμφωνούν κ οι 2 για την κουμπαρια? Δλδ αποφασίζει κ διαταζει ο άντρας??? @Giota1983 όνομα θα δώσετε κάποιο δικό σας η θα το πείτε σε γονείς/πεθερικά? Γιατί αν πχ το πείτε στους γονείς σου "δικαιούται" τουλάχιστον να κάνει δικό του φίλο κουμπάρο αν όμως το πείτε στα πεθερικά σου εγώ θα συζητούσα να το βαπτίσει φίλος μου όπως κ έκανα!

Δεν σε κατάλαβα εννοείς αν θα δώσουμε όνομα παππούδων ? Της πεθεράς μου θα μπει . Και που κολλάει από ποιον θα μπει όνομα ? Δλδ αν μπει από την πλευρά του μπορώ να ζητήσω κουμπάρο τη φίλη μου ενώ αν μπει από την πλευρά μου το αντίστροφο  ? Παράξενο μου ακούγεται. 

@πελαργος αυτό του το είπα για το αν πιστεύει πως θα είναι δίπλα στο παιδί και νομίζω πως καταλαβε πως δεν θα ισχύει. Ευτυχώς καταλήξαμε σε αυτούς τελικά γιατί δε μπορώ να περιμένω ποτε και ποιος δικός του φίλος θα κάνει πρόταση. 

Πιστεύω πως τον ενόχλησε πως κανένας φίλος του δεν προσφέρθηκε από μόνος του να γίνει νονός για αυτό αντέδρασε έτσι. Αύριο θα πάμε και από εκεί να τους πούμε και επίσημα πως δεχόμαστε. Είναι γενικά λίγο αντιδραστικός και πολλές φορές υπερβολικά αλλά σχεδόν πάντα καταλήγουμε να συμφωνούμε και να τα βρίσκουμε. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 676
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Giota1983 είπε:

Δεν σε κατάλαβα εννοείς αν θα δώσουμε όνομα παππούδων ? Της πεθεράς μου θα μπει . Και που κολλάει από ποιον θα μπει όνομα ? Δλδ αν μπει από την πλευρά του μπορώ να ζητήσω κουμπάρο τη φίλη μου ενώ αν μπει από την πλευρά μου το αντίστροφο  ? Παράξενο μου ακούγεται. 

@πελαργος αυτό του το είπα για το αν πιστεύει πως θα είναι δίπλα στο παιδί και νομίζω πως καταλαβε πως δεν θα ισχύει. Ευτυχώς καταλήξαμε σε αυτούς τελικά γιατί δε μπορώ να περιμένω ποτε και ποιος δικός του φίλος θα κάνει πρόταση. 

Πιστεύω πως τον ενόχλησε πως κανένας φίλος του δεν προσφέρθηκε από μόνος του να γίνει νονός για αυτό αντέδρασε έτσι. Αύριο θα πάμε και από εκεί να τους πούμε και επίσημα πως δεχόμαστε. Είναι γενικά λίγο αντιδραστικός και πολλές φορές υπερβολικά αλλά σχεδόν πάντα καταλήγουμε να συμφωνούμε και να τα βρίσκουμε. 

Εγώ αυτό είχα εφαρμόσει, πάνω στη συζήτηση του είχα πει ότι εφόσον θέλει το όνομα του μπαμπά του ας τον ονομάσουμε έτσι αλλά να επιλέξουμε φίλη δικιά μου για νονά κ δέχτηκε.. Κ το επόμενο παιδί αν κάνουμε θα είναι όνομα που θα επιλέξω εγώ με κάποιον φίλο του για νονο! Κ είμαστε κ οι 2 ευχαριστημένοι... Εμένα δεν μου φαινόταν παράξενο όταν το πρότεινα! :P

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Giota1983 είπε:

Δεν σε κατάλαβα εννοείς αν θα δώσουμε όνομα παππούδων ? Της πεθεράς μου θα μπει . Και που κολλάει από ποιον θα μπει όνομα ? Δλδ αν μπει από την πλευρά του μπορώ να ζητήσω κουμπάρο τη φίλη μου ενώ αν μπει από την πλευρά μου το αντίστροφο  ? Παράξενο μου ακούγεται. 

@πελαργος αυτό του το είπα για το αν πιστεύει πως θα είναι δίπλα στο παιδί και νομίζω πως καταλαβε πως δεν θα ισχύει. Ευτυχώς καταλήξαμε σε αυτούς τελικά γιατί δε μπορώ να περιμένω ποτε και ποιος δικός του φίλος θα κάνει πρόταση. 

Πιστεύω πως τον ενόχλησε πως κανένας φίλος του δεν προσφέρθηκε από μόνος του να γίνει νονός για αυτό αντέδρασε έτσι. Αύριο θα πάμε και από εκεί να τους πούμε και επίσημα πως δεχόμαστε. Είναι γενικά λίγο αντιδραστικός και πολλές φορές υπερβολικά αλλά σχεδόν πάντα καταλήγουμε να συμφωνούμε και να τα βρίσκουμε. 

αντρ ωραια ειδες!!δεν χρειαζεται πανικος αμεσος...κ με το τροπο καποιες φορες τα καταφερνουμε καλυτερα...δεν πειραζει κ εμενα ειχε πλυγωθει απο τους φιλους του οταν καναμε το γαμο...γκρινιαξε λιγο στην αρχη σε μενα...μετα ομως ειδικα τον ενα τον εγραψε κανονηκοτατα γιατι καταλαβε οτι οι φιλοι ειναι διπλα μας στις ομορφες στιγμες μας...(εχει ενα φιλο που εγω δεν τα παω καλα μαζι του δεν με συμπαθει κ δεν τον συμπαθω...ε κ του ειχε προτεινει να γινει κουμπαρος μαρτυρας δλδ γιατι πολιτικο θελαμε ε και αρνηθηκε ...στραβωσε εντελος με τους φιλους του δεν ηθελε να πει σε καποιον αλλο μαλλον απο εγωισμο  κ απο τοτε εχει κοψει τα πολλα πολλα κ εν τελει μας παντρεψαν 2 φιλες μου ενω ειχαμε πει μια φιλη μου κ ενας φιλος του!!ολα για καλο γινοντε να ξερεις απλα θελει να τα χειριζομαστε με αγαπη κ υπομονη...αν μιλησει ο θυμος ερχεται κ ο χαμος!!!

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Εγώ αυτό είχα εφαρμόσει, πάνω στη συζήτηση του είχα πει ότι εφόσον θέλει το όνομα του μπαμπά του ας τον ονομάσουμε έτσι αλλά να επιλέξουμε φίλη δικιά μου για νονά κ δέχτηκε.. Κ το επόμενο παιδί αν κάνουμε θα είναι όνομα που θα επιλέξω εγώ με κάποιον φίλο του για νονο! Κ είμαστε κ οι 2 ευχαριστημένοι... Εμένα δεν μου φαινόταν παράξενο όταν το πρότεινα! :P

Εμένα μου φαίνεται παράξενο . Σαν να βάζεις όρους για να μπει το όνομα που θέλεις. Ναι είναι μια λύση αλλά το θέμα είναι πως δεν είναι πρόβλημα εξαρχής . Δλδ αν ήθελες το όνομα των γονιών σου αλλά σας πρότεινε φίλος/η σου δεν θα συμφωνούσατε? 

3 ώρες πρίν, πελαργος είπε:

αντρ ωραια ειδες!!δεν χρειαζεται πανικος αμεσος...κ με το τροπο καποιες φορες τα καταφερνουμε καλυτερα...δεν πειραζει κ εμενα ειχε πλυγωθει απο τους φιλους του οταν καναμε το γαμο...γκρινιαξε λιγο στην αρχη σε μενα...μετα ομως ειδικα τον ενα τον εγραψε κανονηκοτατα γιατι καταλαβε οτι οι φιλοι ειναι διπλα μας στις ομορφες στιγμες μας...(εχει ενα φιλο που εγω δεν τα παω καλα μαζι του δεν με συμπαθει κ δεν τον συμπαθω...ε κ του ειχε προτεινει να γινει κουμπαρος μαρτυρας δλδ γιατι πολιτικο θελαμε ε και αρνηθηκε ...στραβωσε εντελος με τους φιλους του δεν ηθελε να πει σε καποιον αλλο μαλλον απο εγωισμο  κ απο τοτε εχει κοψει τα πολλα πολλα κ εν τελει μας παντρεψαν 2 φιλες μου ενω ειχαμε πει μια φιλη μου κ ενας φιλος του!!ολα για καλο γινοντε να ξερεις απλα θελει να τα χειριζομαστε με αγαπη κ υπομονη...αν μιλησει ο θυμος ερχεται κ ο χαμος!!!

Και στην αρχή όταν σχεδιάζαμε να κάνουμε γάμο πέρυσι , θρησκευτικό όχι πολιτικό , κάνεις δεν πρότεινε να γίνει κουμπάρος από την πλευρά του. Η μόνη που ήθελε ήταν η ανήψια του που είναι και φίλη μου από την οποία γνωριστήκαμε κιόλας. Για μάρτυρες σε πολιτικό δεν αρνήθηκε κάνεις από όσους προτείναμε γιατί δεν έχουν έξοδα μια παρουσία είναι μόνο. Δε καταλαβαίνω γιατί σε εσάς αρνήθηκαν. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giota1983 είπε:

Εμένα μου φαίνεται παράξενο . Σαν να βάζεις όρους για να μπει το όνομα που θέλεις. Ναι είναι μια λύση αλλά το θέμα είναι πως δεν είναι πρόβλημα εξαρχής . Δλδ αν ήθελες το όνομα των γονιών σου αλλά σας πρότεινε φίλος/η σου δεν θα συμφωνούσατε? 

Και στην αρχή όταν σχεδιάζαμε να κάνουμε γάμο πέρυσι , θρησκευτικό όχι πολιτικό , κάνεις δεν πρότεινε να γίνει κουμπάρος από την πλευρά του. Η μόνη που ήθελε ήταν η ανήψια του που είναι και φίλη μου από την οποία γνωριστήκαμε κιόλας. Για μάρτυρες σε πολιτικό δεν αρνήθηκε κάνεις από όσους προτείναμε γιατί δεν έχουν έξοδα μια παρουσία είναι μόνο. Δε καταλαβαίνω γιατί σε εσάς αρνήθηκαν. 

ο συγκεκριμενος ειχε θεμα με εμενα σου ειπα δεν τον συμπαθησα ποτε οπως κ αυτος εμενα...κ επειδη ολοι οι φιλοι του ειναι στην ιδια παρεα ξενερωσε κ δεν ειπε μετα σε κανενα...να σου πω την αληθεια καλυτερα...δεν τον ηθελα ουτε εγω αλλα ειπα να μη πω κατι μιας κ τα ειχαμε συμφωνησει ετσι...πλεον πια το εμαθαν ολοι στην παρεα γιατι ειπε κ βλακειες κ τον εκραξαν οποτε εγω κ κυρια ειμαι αλλα κ ο αντρας μου κυριος κ αυτος βλακας!!οποτε τελος καλα ολα καλα απομακρυνθηκε κ ο συζυγος απο αυτον κ ολα τελεια πλεον...ξερεις οι φιλοι ακομη κ αν δεν τους αρεσει η συντροφος τογ φιλου τους αν αυτος θελει να περασει την ζωη του μαζι της δεν πεφτει λογος σε κανενα...εμενα χαρη μου εκανε στην ουσια!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, Giota1983 είπε:

Εμένα μου φαίνεται παράξενο . Σαν να βάζεις όρους για να μπει το όνομα που θέλεις. Ναι είναι μια λύση αλλά το θέμα είναι πως δεν είναι πρόβλημα εξαρχής . Δλδ αν ήθελες το όνομα των γονιών σου αλλά σας πρότεινε φίλος/η σου δεν θα συμφωνούσατε? 

Και στην αρχή όταν σχεδιάζαμε να κάνουμε γάμο πέρυσι , θρησκευτικό όχι πολιτικό , κάνεις δεν πρότεινε να γίνει κουμπάρος από την πλευρά του. Η μόνη που ήθελε ήταν η ανήψια του που είναι και φίλη μου από την οποία γνωριστήκαμε κιόλας. Για μάρτυρες σε πολιτικό δεν αρνήθηκε κάνεις από όσους προτείναμε γιατί δεν έχουν έξοδα μια παρουσία είναι μόνο. Δε καταλαβαίνω γιατί σε εσάς αρνήθηκαν. 

Αν ήθελα το όνομα των γονιών μου κ συμφωνούσε ο άντρας μου θα του έλεγα να διαλέξει νονό αυτός ναι. Αν δεν έβρισκε κάποιον θα έλεγα εγώ κάποια φίλη μου. Αν μου το είχε προτείνει η φίλη μου θα της έλεγα ότι θα το συζητούσα με τον άντρα μου πρώτα κ θα της έλεγα τον λόγο. Αν ήταν φίλη μου θα με καταλάβαινε κ δεν θα με παρεξηγουσε. Για μένα οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους/συντροφους κλπ!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/9/2020 at 7:14 ΜΜ, Giota1983 είπε:

Αυτό με το όνομα ποτέ δεν κατάλαβα γιατί είναι τόσο μεγάλο ζήτημα. Δλδ αν δε βγει των πεθερικών σημαίνει πως δε τους συμπαθείς . Έχω και εγώ περίπου το ίδιο πρόβλημα μόνο που το μωράκι μας τελικά αποφασίσαμε να το βγάλουμε της πεθεράς μου. Η πεθερά μου ειχε βαλθεί και έπεισε τον άντρα μου να μπει της αδελφής του που έχει πεθάνει , αυτοκτόνησε για την ακρίβεια. Και δεν είναι αυτό το θέμα αλλά είναι πως ακόμα και πριν καν αποφασίσουμε να κάνουμε παιδί όλοι οι γνωστοί τους πίστευαν πως θα μπει το όνομα της αδελφής του αν έκανε κορίτσι.  Με πείραξε πολύ που το θεώρησε αυτονόητο αυτό το θέμα αλλά τελικά μετά από συζήτηση καταλήξαμε στο να μπει της πεθεράς μου.  Βέβαια αυτό το έκανα και για να καταλάβει πως ακόμα και αν είναι άσχημος χαρακτήρας αυτή εγώ τη σέβομαι . Αν μπορούσα να την ξεκόψω τελείως από τη ζωή μας θα το έκανα αλλά δυστυχώς ο άντρας μου έχει καλές σχέσεις μαζί της. Εγώ πλέον τυπικές μόνο γιατί μια φορά έβρισε εμένα και την οικογένεια μου και ούτε συγνώμη δε ζήτησε . Ακόμα και τώρα όταν πάμε από εκεί καμία φορά που μας καλεί μόνο για το παιδί ότι συζητάμε δε με ενδιαφέρει τι κάνει. Στο σπίτι δεν έρχεται αν δεν την φωνάξουμε γιατί λέει νιώθει άβολα μετά από όσα είπε. Και να σας πω προτιμώ να μην έρχεται δεν μπορώ να υποκρίνομαι πως χαιρομαι που ήρθε. 

Αν σου πω πως σε ζηλεύω που δεν έχετε καμία σχέση και που ο άντρας σου σε υποστηρίζει και ξεκόψει μαζί της. Μακάρι να το έκανε και ο δικός μου. Γιατί δεν μας βοηθά πουθενά αλλά γκρινιάζει καμία φορά επειδή η μαμά μου μένει δίπλα μας και μας βοηθά . Ούτε ένα δώρο για το παιδί δεν πήρε, ούτε ένα δώρο για το γάμο μας δεν έκανε ακόμα και αν ήταν πολιτικός γάμος. 

Το μόνο κακο σε εμάς είναι ότι ζούνε πάνω από εμάς και με επηρεάζει λίγο..αλλά ευτυχώς τώρα στο σπίτι μου υπάρχει μια ηρεμία και απλά κάνουμε υπομονή μέχρι του χρόνου που θα πάρει μετάθεση ο άντρας μου και θα φύγουμε από εδώ...μια συμβουλή προσπάθησε να έχεις όσο πιο τυπικές σχέσεις μπορείς με πεθερικά γιατί σε καβαλάνε χωρίς να το καταλάβεις...εγώ είχα βοήθεια την οποία μου έλεγε συνέχεια αυτή να με βοηθήσει και στο τέλος με το όνομα του δεύτερου παιδιού μου είπε ότι είμαι υποχρεωμένη να το βγάλω το όνομα της...πριν κάνω το δεύτερο έλεγε ότι δεν έχει θέματα με τα ονόματα ότι το κανονίζει το ζευγάρι..η διπροσωπία στο μεγαλείο της

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

 Γεια σας,

βρίσκομαι σε πολύ δύσκολη θέση και δεν ξέρω πως να το χειριστώ. Εγώ και ο άντρας μου έχουμε ακούσει τον τελευταίο καιρό απ' τον πεθερό μου απίστευτες προσβολές. Είναι ένας άνθρωπος χειριστικος , εκλεκτικός, που κατά την διάγνωση ψυχολόγου τον οποίο επισκέφθηκε ο άντρας μου, δεν έχει δεχτεί ότι έχει κάνει δική του οικογένεια. Έχω ακούσει τόσα πολλά τις τελευταίες ημέρες για μένα και την οικογένεια μου που δεν μπορώ να ξεχάσω. Μετά από καυγά που μας έκαναν το καλοκαίρι τα πεθερικά μου,γιατί απλά δεν κάναμε στις διακοπές μας το πρόγραμμα που μας επέβαλαν είπαν λόγια στον άντρα μου που πραγματικά δεν μπορούσα να φανταστώ ότι  τα λέει πατέρας και μάνα στο παιδί τους. Εγώ είχα να μιλήσω με τα πεθερικά σχεδόν 2μηνες. Ο άντρας μου μιλάει μαζί τους χωρίς βέβαια να έχει ξεχάσει ότι άκουσε. Έτσι λοιπόν έπεισε και εμένα ότι κάποια στιγμή πρέπει να τους μιλήσω. Σκεφτήκαμε τι ακριβώς να πούμε ώστε να μην δημιουργηθούν παραπάνω προβλήματα και κανονίσαμε να μιλήσουμε οι  τέσσερεις μας στο τηλέφωνο. Ο πεθερός μου μετά από δύο λεπτά ήρεμης κουβέντας άρχισε να λέει για την οικογένεια μου ,με έβρισε αλλά δικαιολογήθηκε ότι δεν το εννοούσε και εγώ έγινα έξω φρενών!! Έκλεισε το τηλέφωνο και ο άντρας μου του έγραψε ότι την ρίξη αυτοί την επέλεξαν. Πήραν ξανά τηλέφωνο μίλησαν μαζί του(δεν ξέρω τι έλεγαν γιατί ήμουν σε άλλο δωμάτιο για να μην ακούω) ώσπου έρχεται ο άντρας μου και μου δίνει τον πεθερό μου ο οποίος άρχισε να με ρωτάει που είναι το σπίτι μου. Και του απαντάω το σπίτι μου είναι εδώ που είμαι τώρα με τον άντρα μου και το παιδί μου. Και το πατρικό μου, σπίτι μου είναι. Και αρχίζει προσπαθόντας να μου επιβάλλει ότι το σπίτι μου είναι το δικό του σπίτι και ότι η οικογένεια μου και η δικιά του είναι ένα και οι γονείς μου είναι άλλο.Και επίσης ότι όταν ερχόμαστε Ελλάδα το καλοκαίρι διακοπές θα πηγαίνουμε επίσκεψη στους γονείς μου αλλά το σπίτι μας θα είναι εκεί!!! Και αν δεν νιώθω έτσι να μην ξαναπατήσω!Είχα τρελαθεί ήθελα να φωνάξω και είχα τον άντρα μου  δίπλα να λέει πες αυτό που θέλει. Στο τέλος είπε πως με αυτό ήθελε να ξέρει αν τον υπολογίζουμε και αν θέλουμε πραγματικά να είμαστε μαζί τους γιατί πιστεύουν πως όταν πάμε διακοπές εκεί το κάνουμε μόνο γιατί πρέπει.  Να σημειώσω ότι ο πεθερός μου με τα αδέρφια του και με την μάνα του δεν μιλάει πολλά χρόνια(και μένουν στην ίδια πολυκατοικία) ούτε η πεθερά μου με τα δικά της. Απ' όσα μου έχουν πει δεν έχουν φταίξει αυτοί για αυτές τις σχέσεις και το πιστεύω. Δεν ξέρω αν έχει σχέση με τα υπόλοιπα αλλά ίσως εξηγεί κάποιες συμπεριφορές τους. Επίσης είπε πως με όλη αυτή την συμπεριφορά απέναντι μας απ' την αρχή που μας έκαναν τον καυγά πριν δύο μήνες ήθελαν να μας δώσουν μάθημα ζωής!!! Το θέμα μου είναι ότι εγώ αυτούς τους ανθρώπους δεν θέλω να τους ξαναδώ αλλά ο άντρας μου  με πιέζει πιστεύει ότι πρέπει να κάνουμε μια καινούργια αρχή και να φτιάξουμε υγιείς σχέσεις. Είναι δυνατόν αυτό;Επίσης αναγκάζομαι κάθε καλοκαίρι να πηγαίνω 2 εβδομάδες στο σπίτι τους..πως θα περνάνε τόσες μέρες; δεν τους αντέχω ούτε λεπτό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Dinik είπε:

 Γεια σας,

βρίσκομαι σε πολύ δύσκολη θέση και δεν ξέρω πως να το χειριστώ. Εγώ και ο άντρας μου έχουμε ακούσει τον τελευταίο καιρό απ' τον πεθερό μου απίστευτες προσβολές. Είναι ένας άνθρωπος χειριστικος , εκλεκτικός, που κατά την διάγνωση ψυχολόγου τον οποίο επισκέφθηκε ο άντρας μου, δεν έχει δεχτεί ότι έχει κάνει δική του οικογένεια. Έχω ακούσει τόσα πολλά τις τελευταίες ημέρες για μένα και την οικογένεια μου που δεν μπορώ να ξεχάσω. Μετά από καυγά που μας έκαναν το καλοκαίρι τα πεθερικά μου,γιατί απλά δεν κάναμε στις διακοπές μας το πρόγραμμα που μας επέβαλαν είπαν λόγια στον άντρα μου που πραγματικά δεν μπορούσα να φανταστώ ότι  τα λέει πατέρας και μάνα στο παιδί τους. Εγώ είχα να μιλήσω με τα πεθερικά σχεδόν 2μηνες. Ο άντρας μου μιλάει μαζί τους χωρίς βέβαια να έχει ξεχάσει ότι άκουσε. Έτσι λοιπόν έπεισε και εμένα ότι κάποια στιγμή πρέπει να τους μιλήσω. Σκεφτήκαμε τι ακριβώς να πούμε ώστε να μην δημιουργηθούν παραπάνω προβλήματα και κανονίσαμε να μιλήσουμε οι  τέσσερεις μας στο τηλέφωνο. Ο πεθερός μου μετά από δύο λεπτά ήρεμης κουβέντας άρχισε να λέει για την οικογένεια μου ,με έβρισε αλλά δικαιολογήθηκε ότι δεν το εννοούσε και εγώ έγινα έξω φρενών!! Έκλεισε το τηλέφωνο και ο άντρας μου του έγραψε ότι την ρίξη αυτοί την επέλεξαν. Πήραν ξανά τηλέφωνο μίλησαν μαζί του(δεν ξέρω τι έλεγαν γιατί ήμουν σε άλλο δωμάτιο για να μην ακούω) ώσπου έρχεται ο άντρας μου και μου δίνει τον πεθερό μου ο οποίος άρχισε να με ρωτάει που είναι το σπίτι μου. Και του απαντάω το σπίτι μου είναι εδώ που είμαι τώρα με τον άντρα μου και το παιδί μου. Και το πατρικό μου, σπίτι μου είναι. Και αρχίζει προσπαθόντας να μου επιβάλλει ότι το σπίτι μου είναι το δικό του σπίτι και ότι η οικογένεια μου και η δικιά του είναι ένα και οι γονείς μου είναι άλλο.Και επίσης ότι όταν ερχόμαστε Ελλάδα το καλοκαίρι διακοπές θα πηγαίνουμε επίσκεψη στους γονείς μου αλλά το σπίτι μας θα είναι εκεί!!! Και αν δεν νιώθω έτσι να μην ξαναπατήσω!Είχα τρελαθεί ήθελα να φωνάξω και είχα τον άντρα μου  δίπλα να λέει πες αυτό που θέλει. Στο τέλος είπε πως με αυτό ήθελε να ξέρει αν τον υπολογίζουμε και αν θέλουμε πραγματικά να είμαστε μαζί τους γιατί πιστεύουν πως όταν πάμε διακοπές εκεί το κάνουμε μόνο γιατί πρέπει.  Να σημειώσω ότι ο πεθερός μου με τα αδέρφια του και με την μάνα του δεν μιλάει πολλά χρόνια(και μένουν στην ίδια πολυκατοικία) ούτε η πεθερά μου με τα δικά της. Απ' όσα μου έχουν πει δεν έχουν φταίξει αυτοί για αυτές τις σχέσεις και το πιστεύω. Δεν ξέρω αν έχει σχέση με τα υπόλοιπα αλλά ίσως εξηγεί κάποιες συμπεριφορές τους. Επίσης είπε πως με όλη αυτή την συμπεριφορά απέναντι μας απ' την αρχή που μας έκαναν τον καυγά πριν δύο μήνες ήθελαν να μας δώσουν μάθημα ζωής!!! Το θέμα μου είναι ότι εγώ αυτούς τους ανθρώπους δεν θέλω να τους ξαναδώ αλλά ο άντρας μου  με πιέζει πιστεύει ότι πρέπει να κάνουμε μια καινούργια αρχή και να φτιάξουμε υγιείς σχέσεις. Είναι δυνατόν αυτό;Επίσης αναγκάζομαι κάθε καλοκαίρι να πηγαίνω 2 εβδομάδες στο σπίτι τους..πως θα περνάνε τόσες μέρες; δεν τους αντέχω ούτε λεπτό.

Αρχικά δ εχεις πρόβλημα με τα πεθερικα σου, αλλά με τον αντρα σου που σε εβαζε απλα να συμφωνήσεις με τον πατέρα του

Κατά δεύτερον, δ εισαι υποχρεωμένη να έχεις σχέσεις μαζί τους

Ούτε καν να πηγαίνεις εκεί διακοπες

Φυσικα ο αντρας σου είναι ελεύθερος αν θέλει να παει

Παιδια έχετε; 

Για μενα σπίτι μου ειναι αυτο που μένω με τον αντρα μου κ τα παιδια μου. Η οικογένεια μου είναι ο αντρας μου κ τα παιδια μου. Στην ευρύτερη οικογένεια είναι οι γονεις μου, τα πεθερικα μου, τα αδέρφια μας, οι παππουδες μας

Σε όλα τα σπίτια, πατρικό μου, πατρικό του αντρα μου, εξοχικο(των γονιων μου), στο χωριο που μένουν οι παππουδες μου νιώθω άνετα, σαν το σπίτι μου. Αλλα δ ειναι το σπίτι μου

Αυτή είναι η άποψη μου

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι ειλικρινά να είσαι τρολ γιατί αν δεν είσαι λυπάμαι που ζούμε τέτοιες καταστάσεις το 2020.

Το πρόβλημα  δεν το έχεις μαζί τους, το έχεις με τον άντρα σου που σε πιέζει να έχεις καλές σχέσεις μαζί τους.. Η οικογένεια σου είναι ο άντρας σου και το παιδί σου, κανείς άλλος.


 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δ θα ήθελα να βγάλω συμπεράσματα μόνο με ένα μνμ

Κ φυσικα δ θα δικαιολογήσω τον πεθερο

Αλλα επειδη δ ξερουμε τι έχει γίνει, προσπάθησα να είναι αντικειμενικη

Πχ αν μια κοπέλα πει μα φυσικά είναι σπίτι μου το πατρικό μου, αλλά στα πεθερικα πάω απλα επίσκεψη, εκεί ρωτάς γτ. Πχ μπορεί να έχει γίνει κτ με τα πεθερικα. Αν δ εχει γίνει γτ; 

Εννοω να είμαστε δίκαιοι, κ να κραταμε ίδιες αποστάσεις από τους γονείς μας

Εκτός αν δικαιολογείται η διαφορετική σταση

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, vikib είπε:

Δ θα ήθελα να βγάλω συμπεράσματα μόνο με ένα μνμ

Κ φυσικα δ θα δικαιολογήσω τον πεθερο

Αλλα επειδη δ ξερουμε τι έχει γίνει, προσπάθησα να είναι αντικειμενικη

Πχ αν μια κοπέλα πει μα φυσικά είναι σπίτι μου το πατρικό μου, αλλά στα πεθερικα πάω απλα επίσκεψη, εκεί ρωτάς γτ. Πχ μπορεί να έχει γίνει κτ με τα πεθερικα. Αν δ εχει γίνει γτ; 

Εννοω να είμαστε δίκαιοι, κ να κραταμε ίδιες αποστάσεις από τους γονείς μας

Εκτός αν δικαιολογείται η διαφορετική σταση

Έχεις δίκιο απόλυτο σε αυτό που λες, και εγώ έκανα edit στο μνμ μου γιατί δεν ήταν ιδιαίτερα αντικειμενικό.


 
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ ότι έχεις πρόβλημα με τον άντρα σου και όχι τα πεθερικά. Από την περιγραφή σου μου φαίνεται ότι δυσκολεύεται να βάλει όρια στον πατέρα του. Και ναι μέσα στα όρια είναι να καταλάβει ο πατέρας του ότι έχει δική του οικογένεια. 

Εγώ θα έλεγα να κάνετε μια ειλικρινή συζήτηση με τον άντρα σου και να αποφασίσετε από κοινού πως θα τους αντιμετωπίσετε. Τους επικοινωνείτε τα όρια σας και ποιες θα είναι οι συνέπειες αν δεν τα σεβαστούν. (Πχ δεν θα έρθουμε το καλοκαίρι). Αν δεν σεβαστούν τα όρια θα πρέπει να κάνετε πράξη τη συνέπεια. Οι παρεμβατικοι άνθρωποι μόνο έτσι καταλαβαίνουν (αν καταλάβουν). Αν δεν έχετε όμως κοινό μέτωπο με τον άντρα σου δυσκολευει το πράγμα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα κορίτσια μου, τι κάνετε; Πως είσαστε; Εγώ μετράω αντίστροφα σιγά σιγά για να συναντήσω την μπέμπα μου! Είμαστε έτοιμοι σε όλα, από τα πραγματάκια της...μας πήραν πολλά δωράκια οι γονείς μου και εμείς βέβαια....εκτός από τα πεθερικά μου!!!!

Είχαν έρθει επίσκεψη πριν κανά 2 μηνο περίπου και είδαν τα επιπλάκια της... δεν μας έδωσαν λεφτά να πάρουμε κάτι παρά μόνο μου λέει η πεθερά  ΓΙΑΤΙ ΒΙΑΣΤΗΚΑΤΕ ΤΟΣΟ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΕΤΕ; ΕΜΕΙΣ ΤΩΡΑ ΤΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΟΥΜΕ;;;;; και έμεινε εκεί η συζήτηση. Από τότε καμία κίνηση για λεφτά ή δώρο..το μόνο που μου έστειλε και μετά από μεγάλη πίεση ήταν κάτι ρουχαλάκια 20 ΕΤΩΝΝΝΝ από τις κόρες της κόρης της, από τις εγγονές της δηλαδή!!! Λύσσαξε να τα δωωωωω γιατί όπως λέει είναι σε καλή κατάσταση. 'οταν τα είδα έπαθα σοκ.... τρύπια και φθαρμένα!!! της τα έστειλα πίσω και είπε του άντρα μου ΚΡΑΤΗΣΑΤΕ ΤΙΠΟΤΑ??? ΟΧΙΙΙΙΙΙ της είπε!!! είναι όλα φθαρμένα!! ΓΙΑΤΙ ΤΙ ΘΑ ΠΑΘΕΙ ΑΝ ΤΑ ΒΑΛΕΙ? του είπε.....δεν βγάζω άκρη!!!

Επίσης εδώ και 1 μήνα είμαι στο σπίτι με αναστολή, μόνη μου όλη μέρα και ένα τηλέφωνο δεν έχει πάρει να δει τι κάνω, αν χρειάζομαι τίποτα.....πείτε μου εσείς τώρα, είναι συμπεριφορά αυτή;;;;; Ευτυχώς είμαι καλά και δεν χρειάζομαι κατι προς το παρόν!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 10/12/2020 at 1:32 ΜΜ, Geo Jo είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου, τι κάνετε; Πως είσαστε; Εγώ μετράω αντίστροφα σιγά σιγά για να συναντήσω την μπέμπα μου! Είμαστε έτοιμοι σε όλα, από τα πραγματάκια της...μας πήραν πολλά δωράκια οι γονείς μου και εμείς βέβαια....εκτός από τα πεθερικά μου!!!!

Είχαν έρθει επίσκεψη πριν κανά 2 μηνο περίπου και είδαν τα επιπλάκια της... δεν μας έδωσαν λεφτά να πάρουμε κάτι παρά μόνο μου λέει η πεθερά  ΓΙΑΤΙ ΒΙΑΣΤΗΚΑΤΕ ΤΟΣΟ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΕΤΕ; ΕΜΕΙΣ ΤΩΡΑ ΤΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΟΥΜΕ;;;;; και έμεινε εκεί η συζήτηση. Από τότε καμία κίνηση για λεφτά ή δώρο..το μόνο που μου έστειλε και μετά από μεγάλη πίεση ήταν κάτι ρουχαλάκια 20 ΕΤΩΝΝΝΝ από τις κόρες της κόρης της, από τις εγγονές της δηλαδή!!! Λύσσαξε να τα δωωωωω γιατί όπως λέει είναι σε καλή κατάσταση. 'οταν τα είδα έπαθα σοκ.... τρύπια και φθαρμένα!!! της τα έστειλα πίσω και είπε του άντρα μου ΚΡΑΤΗΣΑΤΕ ΤΙΠΟΤΑ??? ΟΧΙΙΙΙΙΙ της είπε!!! είναι όλα φθαρμένα!! ΓΙΑΤΙ ΤΙ ΘΑ ΠΑΘΕΙ ΑΝ ΤΑ ΒΑΛΕΙ? του είπε.....δεν βγάζω άκρη!!!

Επίσης εδώ και 1 μήνα είμαι στο σπίτι με αναστολή, μόνη μου όλη μέρα και ένα τηλέφωνο δεν έχει πάρει να δει τι κάνω, αν χρειάζομαι τίποτα.....πείτε μου εσείς τώρα, είναι συμπεριφορά αυτή;;;;; Ευτυχώς είμαι καλά και δεν χρειάζομαι κατι προς το παρόν!!!

Με το καλό να έρθει το μωράκι σου. Να ήξερες πόσο σε νιώθω.Μη κάθεσαι και σκας που δεν παίρνει τηλέφωνο . Καλύτερα δεν την έχεις και στο κεφάλι σου να σε νευριάζει. Ποτε περιμεναν να παρετε επιπλα για το μωρο δλδ οταν θα γεννουσες ? Δικαιολογια ηταν για να μη δωσει λεφτα και ξοδευτει . Καλυτερα γιατι μετα μπορει και να ηθελε να διαλεξει η ιδια τα επιπλα επειδη αυτη θα πληρωνε . Δεν είσαι η μόνη που έχει στραβή και ανάποδη πεθερά. 

Η πεθερά μου είναι μόνο λόγια και από πράξεις τίποτα.  Όταν έμαθα πως είμαι έγκυος πέρυσι καταχαρηκε και λογικό είναι. Μόνο αυτό όμως τίποτα παραπάνω. Μόνο να λέει ότι έχει εγγονάκι ξέρει . Επιπλα ευτυχώς έχω της αδερφής μου και δεν χρειάστηκε  να αγοράσω τίποτα. Όταν με ρώτησε και της το είπα το μόνο που είπε είναι ωραία αν θέλετε κάτι να σας πάρω πείτε μου και εκεί έμεινε δεν πήρε τίποτα . Επίσης το 90% των ρούχων που έχει το μωρό είναι από την αδερφή μου που έχει 2 παιδιά 5 και 8 χρόνων. Να είναι καλά που μας τα έδωσε γιατί δεν ήταν υποχρεωμένη να τα δώσει . Μέχρι και καρότσι 3σε 1 μας έδωσε που έχει το αυγό για το αμαξι, καλαθουνα και καρότσι για βόλτα. Τίποτα σχεδόν δεν αγοράσαμε. 

Η πεθερά μου με το ζόρι να πήρε μερικά ρουχακια έτσι για να πει οτι αγόρασε κάτι και αυτή. Πεθερό δεν έχω , έχει πατριό ο άντρας μου καθως και εγώ και ο άντρας μου έχουμε χάσει τους μπαμπάδες μας. Μας εδωσε κάτι απαρχαιωμένα σεντόνια για το μωρό, κάτι παλιά ζιπουνακια του γιου της , και ούτε ένα παιχνίδι δεν της πήρε. Φυσικά και δεν τα χρησιμοποιησα . Πιο πολλά δώρα πήραμε από γνωστούς παρά από αυτήν. Γιορτές ,Πάσχα μέχρι και τώρα τα Χριστούγεννα ούτε 5 ευρώ δεν έδωσε για το μωρό για το καλό βρε παιδι μου. Ούτε ένα δώρο δεν  της πήρε . Έχω και εγώ ρουχακια δικά μου που της φοραω από όταν ήμουν μωρό αλλά είναι ελάχιστα . Πάμε στο σπίτι της και αν ξεχάσω να πάρω  ρουχακια , παιχνίδια, μπιμπερο τροφή ΄ή κατι απο ολα αυτα δεν έχει τίποτα για το μωρό . Λες και πάω επίσκεψη σε ξένο. 

Επίσης πλέον δεν έχουμε και τις καλύτερες σχέσεις παρά μόνο τυπικές επειδή το πρώτο δεκαήμερο που ήμουν λεχώνα ήρθε σπίτι μας και μετά από μια κουβέντα που είχαμε άρχισε να με βρίζει και να με κατηγορεί χωρίς καν να σκεφτεί ότι είμαι λεχώνα και ότι μέσα κοιμάται ένα μωρό!! Πολλές φορές γκρινιάζει στον άντρα μου για βλακείες αντί να βρει τα κότσια να τα πει μπροστά μου.   Ο άντρας μου ενώ ξέρει πως έχει άδικο πολλές φορές την δικαιολογεί σε κάποια πράγματα που λέει. Δεν το παραδέχεται αλλά μετά από τόσες φασαρίες τον ενοχλεί που δεν έρχεται στο σπίτι μας να δει το μωρό. Τις περισσότερες φορές την πάμε εκεί οπότε μπορούμε φυσικά. Έχει τύχει να της ζητήσουμε ελάχιστες φορές να προσέξει το παιδί γιατί θέλουμε να πάμε κάπου και να πει δεν μπορω έχω δουλειά. Ούτε μια φορά δεν ειχε έρθει να βοηθήσει  όταν γέννησα και ας μην μιλιομασταν . Είχα προβλήματα στην εγκυμοσύνη το τελευταίο τρίμηνο και έπρεπε να είναι κάποιος μαζί μου συνεχώς και αν δεν της το έλεγες δεν ερχόταν. Λες και είναι ξένη. Το μόνο ακριβό δώρο που έκανε ήταν το κάθισμα αυτοκινήτου που και εγώ απόρησα πως και έδωσε λεφτά. Μονο τον τελευταιο καιρο εχει σταματησει να λεει βλακειες.  γιατι μαλλον καταλαβε οτι εχει πει πολλες μ@λ@κιες και δεν την παιρνει γιατι αν συνεχισει θα ξεκοψω τελειως και θα βλεπει το μωρο μια φορα το μηνα,

Σε ζαλισα και έγραψα σιδηροδρομο αλλά με πήρε η φορά και δεν σταματούσα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...