Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Σχέση με τα πεθερικα μας!!!?


anemoni1989

Recommended Posts

Just now, Giota1983 είπε:

Καταλαβαίνω αυτό που λες και ναι είναι κάτι που πιστεύω και εγώ. Νομίζω πως επειδή μεγαλώσαμε σε τελείως διαφορετικές οικογένειες, για μένα είναι φυσιολογικό το να βλέπεις κάθε μέρα τη πεθερά σου θεία σου ξαδέρφη σου ίσως και γιατί ήμασταν 2 σπίτια απόσταση και μεγάλωσα σε χωριό που η πόρτα ήταν πάντα ανοιχτή. Δεν θα το έλεγα εξάρτηση, είναι φορές , βασικά σχεδόν κάθε μέρα, γκρινιάζουμε με τη μαμά μου αλλά απλά έτσι μεγάλωσα . Έμαθα με συγγενείς και φίλους που πάντα ήταν φυσιολογικό να βοηθάνε τα παιδιά τους ακόμα και στην αρχή του σπιτικού τους. Σε κάποια πράγματα έχει άδικο η μαμά μου και ναι πιστεύω πως αν με την απομάκρυνση των μαμάδων μας μπορεί και να καλυτερέψουν τα πράγματα. Αν όντως το κάνει πράξη και σταματήσει να ακούει ότι γκρίνια και βλακεία της καπνίσει τότε μια χαρά θα είμαστε. Και μπορεί με τον καιρό να καλυτερέψουν και οι σχέσεις με τις μανάδες μας. 

 Να'στε καλά με τις απαντήσεις σας με χαλαρώσετε κάπως . 

κοιτα γενικα οι δικοι μας συγγενεις δεν μας πειραζουν γιατι τους γνωριζουμε κ δεν τους παρεξηγουμε οι συγγενεις του αλλου ομως μπορει να πουν η να κανουν μια απλη κινηση κ εμεις να την παρουμε στραβα μπορει να ειναι τοσο απλη οσο το σηκωμα κ πλυσιμο ενος ποτηριου. ο αλλος ακομα κ αν ειναι ο συζηγος μας δεν γινετε οσο κ αν αγαπαει τους δικους σου να νιωσει το ιδιο ανετα οσο εσυ. δηλαδη εγω μπορει να πω στη μανα μου ενα ασε με βρε μαμα δεν εχω ορεξη κ να μην παρεξηγηθει κανεις ο συζηγος σου ομως δεν μπορει να το κανει αν το κανει σιγουρα θα παρεξηγηθουν νομιζω οτι καταλαβαινεις την διαφορα . επισης σιγουρα ο αντρας σου ανχωνετε που βλεπει τοση βοηθεια γιατι σκεφτετε οτι δεν μπορεις να τα καταφερεις ισως κ γιαυτο σου ειπε οτι κανεις οτι σου λεει η μανα σου. αυτο πρεπει να του δειξεις οτι την βοηθεια την δεχεσε για αλλους λογους κ οχι γιατι δεν τα καταφερνεις. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 676
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 23/2/2020 at 4:01 ΜΜ, Mariloukarakosta είπε:

Γεια σας κορίτσια . 

Πραγματικά δεν ξέρω που να πω τον πόνο μου και δεν ξέρω από πού να ξεκινήσω . 

Αυτή την στιγμή νιώθω εγώ ότι δέχομαι πίεση από παντού κ από όλα . Έχω φτάσει κ σε σημείο που πιστεύω πως απλά δημιουργώ προβλήματα από το πουθενά κ απλά δεν είναι σημαντικά . 

Να ξεκινήσω από την πεθερά? Από της κουνιαδες μου από πού ? 

Είμαι παντρεμένη κ έχω ένα αγόρι ενός χρόνων . 

Όλα ξεκίνησαν πολύ πριν μείνω έγκυος . Έχω μια πεθερά μεγάλης ηλικίας που μένει από κάτω μας μαζί με την κουνιάδα μου . Πεθερό δεν έχω . Η πεθερά μου πάντα μου δημιουργούσε προβλήματα εφόσον το μυαλό της έχει κάποια κολλήματα . Μου κρατούσε μούτρα όταν έβγαινα με τον άντρα μου και γυρνούσαμε αργά. Μου κρατούσε μούτρα γιατί δεν της είπαμε ότι θα βγούμε . Μου κρατούσε μούτρα γιατί δεν πήρα τηλέφωνο να πω ότι θα αργήσουμε . Μου κράτησε μούτρα γιατί δεν φόρεσα μαύρα για ένα χρόνο μετά τον θάνατο της μητέρας μου .μου κράτησε μούτρα γιατί ξεκίνησα να πάω ζούμπα που φυσικά το έκοψα διότι δεν αντέχετε να την βλέπεις με αυτή την φάτσα . Εκτός του ότι το τι πίεση μου έκανε γιατί δεν κάνω παιδί . Αυτά όλα καλά όλα ωραία . Όλα αυτά πριν μείνω έγκυος . Μένω έγκυος ο καλύτερος άνθρωπος . Γεννάω άρχισαν τα κλασσικά μην αφήνεις τα ρούχα έξω δεν θα βγεις 40 μέρες από το σπίτι και παις λέγοντας . Τα ανέχθηκα . Θ σας πω μετά γιατί . 

Έχω μια κουνιάδα χωρισμένη . Δεν έχει παιδιά και μένει από κάτω μας . 60 χρόνων . Πριν μείνω έγκυος ήταν μια χαρά . Εφόσον μενού έγκυος άρχισε εκ αυτή το πόλεμο . Φαντάζομαι ζηλεύει αλλά ένας φυσιολογικό άνθρωπος δεν το κάνει αυτό . Γεννάω την ίδια μέρα λέει σε όλες μου της κουνιαδες ότι έχω πάθει επιλοχία κατάθλιψη . Δεν με βοήθησε με τον μικρό καθόλου !!!! Όταν λέω καθόλου καθόλου . Είχαμε κανονίσει στο νοσοκομείο της μέρες αυτές να είναι μαζί μου . Αρρώστησε και φυσικά δεν γινόταν να μείνει μαζί μου . Ε έλεγα ότι την έδιωξα εγώ κ έπαθα κρίση μιας και έχω κατάθλιψη . Στο νοσοκομείο μόνη μου . Ερχομαι σπίτι το τι κόντρα μου έχει από τότε δεν φαντάζεστε . Σε όλα να είναι καλύτερη από μένα για ότι αφορά τον μικρό . Κ να μου λέει ότι είναι η δεύτερη του μάνα . Δηλαδή ειναι να τρελενεσαι . 

Εγώ τόσα χρόνια κρατούσα το στόμα μου κλειστό διότι οικονομικά δεν είμαστε κ τέλεια και μας τα πληρώνει όλα η πεθερά . Οπότε δεν ένιωθα κ καλά να έβγαινα και από πάνω. 

Και γίνονται που γίνονται όλα αυτά ο άντρας μου στην κοσμαρα του . Ναι μεν τους έχει φωνάξει κάνα δυο φορές αλλά αυτό μετά όλα μέλι γάλα λες κ δεν έχει γίνει τίποτα . 

Με έβγαλε η αδερφή του τρελή κ όταν γυρίσαμε από το νοσοκομείο ηταν λες κ δεν είχε συμβεί τίποτα ... Είχα μείνει με τι στόμα ανοιχτό . Πάλι δεν είπα τίποτα γιατί τότε απλά ήθελα να ασχοληθώ με το μικρό . Τα προβλήματα συνεχίζουν πάλι μπλέκονται κ δεν μπορώ να καταλάβω κ το πώς . Πάλι να τσακώνομαι με τον άντρα μου ο οποίος να μην καταλαβαίνει πιο είναι το πρόβλημα μου . 

Δηλαδή με έχουν φτάσει σε σημείο ειλικρινά να νομίζω ότι παραλιγιζομαι . 

Να έχω πει στον άντρα μου τον θέλω να φύγω να πάμε κάπου αλλού ( ο γαμπρός του μπορεί να του βρει δουλειά στην Κρήτη που είναι ) αλλά μου βρίσκει συνέχεια δικαιολογίες. Να του έχω βάλει το μαχαίρι στο.λαιμο κ.να.του λέω ότι δεν αντέχω άλλο αν κάτσουμε εδώ πέρα θα χωρίσουμε τότε απλά μου λέει εντάξει θα φύγουμε κ ακόμα φεύγουμε . 

Δεν ξέρω τι να κάνω ειλικρινά . Δηλαδή αν μεγαλώσει και άλλο ο μικρός θα επεμβαίνουν ακόμα πιο πολύ . 

Ξέχασα να σας πω ότι εννοείται πως αν φοράω κάτι κοντό τα ακούω από την πεθερά μου .

 Είμαι αρκετά αναστατωμένη σήμερα και σε. Ξέρω αν βγαίνει νόημα με όλα όσα έγραψα . 

Βγήκε και πολύ .... 

Εχουμε πολλά κοινά. Εγω εφυγα απο το σπιτι εστω και μετα απο 4 χρόνια. Δεν ξερω απο που να αρχίσω.....Η πεθερά μου μεχρι και χερι σήκωσε πανω μου. Ειναι 87 ετών. Η κουνιαδα το παιδι μου και το παιδι μου ελεγε... 56 ετων δεν εχει παιδια.. Μου χε γινει στενος κορσες ενω ως πριν δεν μιλιομασταν... Μετά το έπαιζε καλή... Τωρα δεν μιλαω σε καμία...ειναι τοσα πολλα... Πολυ θα ήθελα να τα πουμε ιδιαιτέρως. Σε νιώθω... 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Κοντεύω να τρελαθώ αυτές τις μέρες . Σκεφτόμαστε να βαπτίσουμε τη μπέμπα μας . Είναι ήδη 8 μηνών και σκέφτηκα πως αντί να περιμένουμε να κάνουμε γάμο- βάπτιση να τη βαπτισουμε τώρα μιας και είναι ευκαιρία να μην έχουμε πολύ κόσμο και θα μας βγεί και οικονομικά. Χτες το συζήτησα με τον άντρα μου γιατί μου έχει προτείνει μια φίλη μου να γίνει νονά. Χάρηκα γιατί είναι καλή μου φίλη αν και δε βλεπόμαστε συχνά λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων . Αρχικά είπε ωραία , μιλήσαμε και για ημερομηνία και κατάλαβα ότι οκ ξεκινάμε για ετοιμασίες . Σήμερα όμως που του είπα να πάμε από εκεί να μιλήσουμε για τις προετοιμασίες με τη φίλη μου και τον άντρα της μου λέει "κάτσε δεν δέχτηκα να δω μήπως θέλει κανένας φίλος μου. Μην κλείσεις τίποτα σε 1-2 μέρες θα σου πω". Εν τω μεταξύ αυτοί που θέλει να ρωτήσει τον ένα τον βλέπουμε μια στις τόσες όταν πάμε σε μια καφετέρια που συχνάζει και δεν έχουμε βγει ποτέ μαζί σαν παρέα , η άλλη το ίδιο και είναι απλά οικογενειακή φίλη , και ένας φίλος του που είναι από παιδιά μαζί αποκλείεται να δεχτεί γιατί είναι τσιγγούνης. Είχαμε καταλήξει να ρωτήσουμε μια ξαδέλφη του αλλά το να ρωτήσεις κάποιον αν θέλει να γίνει φέρνει τον άλλο σε δύσκολη θέση. Αφήστε που επιμένει και λέει γιατί να τους πω ότι μας προτεινε κάποιος θα πει ας την βαπτίσουν αυτοί ... 

Θα με τρελάνει ώρες ώρες . Τι να κάνω βρε παιδιά. Λέει απλά ότι θα το λάβει υπόψη του ότι μας πρότειναν αλλά γιατί να μην ρωτήσω και δικούς μου φίλους . Αν ήθελαν δε θα είχαν πει ήδη. Λες και έχει διαφορά αν είναι δικοί μου ή δικοί του. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω αντιδρά απλα για να αντιδρασει

Απο την στιγμή που σας έγινε μια πρόταση, δ γυρνάτε να λέτε στον υπόλοιπο περίγυρο, μήπως θέλετε να το βαπτίσετε εσεις γτ μας το ζήτησαν; 

Πολύ πιθανόν η απάντηση που θα πάρει είναι, ας το βαπτιστούν αυτοί που το ζητησαν

Αρκεί βέβαια αυτός που το έχει ζητήσει να είναι κάποιος που θέλετε για νονός κ να συμφωνούν κ οι δυο γονεις

Δλδ αν δ θελήσει άλλος, θελει την φίλη σου; η το κάνει σαν λύση ανάγκης; η γενικα δ θα την ηθελε; 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, vikib είπε:

Νομιζω αντιδρά απλα για να αντιδρασει

Απο την στιγμή που σας έγινε μια πρόταση, δ γυρνάτε να λέτε στον υπόλοιπο περίγυρο, μήπως θέλετε να το βαπτίσετε εσεις γτ μας το ζήτησαν; 

Πολύ πιθανόν η απάντηση που θα πάρει είναι, ας το βαπτιστούν αυτοί που το ζητησαν

Αρκεί βέβαια αυτός που το έχει ζητήσει να είναι κάποιος που θέλετε για νονός κ να συμφωνούν κ οι δυο γονεις

Δλδ αν δ θελήσει άλλος, θελει την φίλη σου; η το κάνει σαν λύση ανάγκης; η γενικα δ θα την ηθελε; 

Αυτό καταλαβαίνω και εγώ αλλά.δεν ξέρω γιατί . Η συγκεκριμένη είναι πολύ καλή φίλη μου και τη γνωρίζω χρόνια. Μα αυτό ακριβώς του λέω στο ότι θέλει να ρωτήσει άλλους. Αν πεις σε οποιονδήποτε πως ζήτησαν να βαπτίσουν και εσύ ρωτάς άλλους θα σου πουν και γιατί δε θες αυτόν που το ζήτησε . Δεν είναι κακό το να αρνηθείς για οποιοδήποτε λόγο θες αλλά εφόσον κάνουμε παρέα και τους ξέρει δε καταλαβαίνω το πρόβλημα. 

Μου ανέφερε πως πρότεινε η κουμπαρα του να το βαπτίσει ο βαπτιστικος του αλλά ξέρω πως δεν γίνεται γιατί είναι σαν να γυρνάς το λάδι .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Giota1983 είπε:

Αυτό καταλαβαίνω και εγώ αλλά.δεν ξέρω γιατί . Η συγκεκριμένη είναι πολύ καλή φίλη μου και τη γνωρίζω χρόνια. Μα αυτό ακριβώς του λέω στο ότι θέλει να ρωτήσει άλλους. Αν πεις σε οποιονδήποτε πως ζήτησαν να βαπτίσουν και εσύ ρωτάς άλλους θα σου πουν και γιατί δε θες αυτόν που το ζήτησε . Δεν είναι κακό το να αρνηθείς για οποιοδήποτε λόγο θες αλλά εφόσον κάνουμε παρέα και τους ξέρει δε καταλαβαίνω το πρόβλημα. 

Μου ανέφερε πως πρότεινε η κουμπαρα του να το βαπτίσει ο βαπτιστικος του αλλά ξέρω πως δεν γίνεται γιατί είναι σαν να γυρνάς το λάδι .

Μηπως γτ γενικα είσαστε σε ένταση; 

Αλλα κ γενικα πολλές φορές έτσι είναι ο τρόπος αντίδρασης των αντρων

Για οποιονδήποτε λόγο μπορεί να μην θέλει την φίλη σου, κ δικαίωμα του. Κ ας κανετε παρέα. Είναι άλλο να σου βαφτίσει το παιδι. Αλλα αν ισ, υει αυτό, ας το πει ανοιχτα

Κ εγω το είχα ακούσει αυτό με το γύρισμα του λαδιου

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα πως δεν έχει αυτό το δικαίωμα. Απλα μέχρι τώρα δεν μας είχε κάνει κανείς πρόταση και όταν το άκουσα χαρηκα γιατί απο τη μία σε βγάζει απο τη δύσκολη θέση να ζητησεις στον άλλο να γίνει νονός χωρίς να θέλει ή ακόμα και αν το έχει σκεφτεί οικονομικά να μην μπορεί. Αυτο που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί δεν μου το είπε εκείνη την ώρα και μου το είπε την επόμενη μέρα . Αν το κανει απο αντίδραση λόγω του πρόσφατου καυγά μας τότε τι να πω. Κ τι σημαίνει έτσι είναι ο τροπος αντίδρασης των αντρών πολλές φορές. Να σε τρελαινουν?

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Giota1983 είπε:

Καλησπέρα σε όλους. Κοντεύω να τρελαθώ αυτές τις μέρες . Σκεφτόμαστε να βαπτίσουμε τη μπέμπα μας . Είναι ήδη 8 μηνών και σκέφτηκα πως αντί να περιμένουμε να κάνουμε γάμο- βάπτιση να τη βαπτισουμε τώρα μιας και είναι ευκαιρία να μην έχουμε πολύ κόσμο και θα μας βγεί και οικονομικά. Χτες το συζήτησα με τον άντρα μου γιατί μου έχει προτείνει μια φίλη μου να γίνει νονά. Χάρηκα γιατί είναι καλή μου φίλη αν και δε βλεπόμαστε συχνά λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων . Αρχικά είπε ωραία , μιλήσαμε και για ημερομηνία και κατάλαβα ότι οκ ξεκινάμε για ετοιμασίες . Σήμερα όμως που του είπα να πάμε από εκεί να μιλήσουμε για τις προετοιμασίες με τη φίλη μου και τον άντρα της μου λέει "κάτσε δεν δέχτηκα να δω μήπως θέλει κανένας φίλος μου. Μην κλείσεις τίποτα σε 1-2 μέρες θα σου πω". Εν τω μεταξύ αυτοί που θέλει να ρωτήσει τον ένα τον βλέπουμε μια στις τόσες όταν πάμε σε μια καφετέρια που συχνάζει και δεν έχουμε βγει ποτέ μαζί σαν παρέα , η άλλη το ίδιο και είναι απλά οικογενειακή φίλη , και ένας φίλος του που είναι από παιδιά μαζί αποκλείεται να δεχτεί γιατί είναι τσιγγούνης. Είχαμε καταλήξει να ρωτήσουμε μια ξαδέλφη του αλλά το να ρωτήσεις κάποιον αν θέλει να γίνει φέρνει τον άλλο σε δύσκολη θέση. Αφήστε που επιμένει και λέει γιατί να τους πω ότι μας προτεινε κάποιος θα πει ας την βαπτίσουν αυτοί ... 

Θα με τρελάνει ώρες ώρες . Τι να κάνω βρε παιδιά. Λέει απλά ότι θα το λάβει υπόψη του ότι μας πρότειναν αλλά γιατί να μην ρωτήσω και δικούς μου φίλους . Αν ήθελαν δε θα είχαν πει ήδη. Λες και έχει διαφορά αν είναι δικοί μου ή δικοί του. 

Καταρχην ηρεμισε ...δεν σου ειπε οτι δεν το σκεφταιτε σου ειπε απλα οτι αν μπορει ο φιλος του οτι τον προτοιμει για νονο...δεν ειπε κατι κακο!!καταλαβαινω οτι εσυ χαρηκες γιατι ειναι κ φιλη σου η κοπελα αλλα δεν αποφασιζεις μονη σου...δωστου χρονο να μιλησει με τον φιλο του κ αν αρνηθει που ετσι οπως τον περιεγραψες αυτο ειναι κ το πιθανοτερο να γινει νονα η φιλη σου...γενικα καταλαβαινω κ απο την αλλη συζητηση οτι υπαρχει μια κοντρα αναμεσα σας κ θα πρεπει να ηρεμισετε...δεν ειναι ανταγονισμος για το ποιος φιλος θα γινει κουμπαρος!!!κ ετσι οπως τα βλεπω τα πραγματα κ με βαση αυτα που εγραφες κ την αλλη φορα νομιζω οτι πρεπει να δωσεις λιγο χορο κ στον αντρα σου για να μην εχετε εντασεις!!!το να κανει μια ερωτηση σε ενα φιλο δεν ειναι κακο κ ουτε προσβαλει τον αλλο που εκανε την προταση αλλωστε κ η φιλη σου ξερει οτι το παιδι δεν ειναι μονο δικο σου κ δεν αποφασηζεις μονη σου αυτα απο μενα ελπιζω να σε βοηθεισα

Link to comment
Share on other sites

@πελαργος δεν είπα το αντίθετο, πως δε μπορεί να το σκεφτεί . Όμως τη μέρα που του το είπα κατάλαβα πως συμφώνησε. Έχει διαφορά αν το είπε φίλος μου ή φίλος του? . Αλλά τόσο καιρό που έχουμε βγεί έξω με τον φίλο του δεν φάνηκε να ενδιαφέρεται για κάτι τέτοιο. Ούτε παίζει μαζί του ούτε το χαίρεται πολυ. Δεν είναι το πιο λογικό το να σού πει κάποιος φίλος σου όταν μάθει ότι έχεις παιδί πως θέλει να το βαπτίσει αν δεν μας έχει κάνει κάποιος άλλος πρόταση? Τουλάχιστον από όσους ξέρω ή το βάφτισε ο κουμπάρος που τούς πάντρεψε ή ζήτησε κάποιος άλλος. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giota1983 είπε:

@πελαργος δεν είπα το αντίθετο, πως δε μπορεί να το σκεφτεί . Όμως τη μέρα που του το είπα κατάλαβα πως συμφώνησε. Έχει διαφορά αν το είπε φίλος μου ή φίλος του? . Αλλά τόσο καιρό που έχουμε βγεί έξω με τον φίλο του δεν φάνηκε να ενδιαφέρεται για κάτι τέτοιο. Ούτε παίζει μαζί του ούτε το χαίρεται πολυ. Δεν είναι το πιο λογικό το να σού πει κάποιος φίλος σου όταν μάθει ότι έχεις παιδί πως θέλει να το βαπτίσει αν δεν μας έχει κάνει κάποιος άλλος πρόταση? Τουλάχιστον από όσους ξέρω ή το βάφτισε ο κουμπάρος που τούς πάντρεψε ή ζήτησε κάποιος άλλος. 

Συζήτηση με τον άντρα σου δεν κάνατε προτού σας πει η φίλη σου? Πχ εγώ με τον άντρα μου είχαμε βάλει με σειρά προτεραιότητας κάποιους φίλους μας. Τον μικρό τον βάπτισε μια φίλη μου γιατί είχαμε συζητήσει κ συμφωνήσει ότι θα ρωτήσω πρώτα εγώ δικές μου φίλες κ στο επόμενο παιδί θα γίνει το αντίθετο. Αν κάνουμε δλδ άλλο παιδί γιατί προς το παρόν δεν είναι σε άμεσα σχέδια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Giota1983 είπε:

@πελαργος δεν είπα το αντίθετο, πως δε μπορεί να το σκεφτεί . Όμως τη μέρα που του το είπα κατάλαβα πως συμφώνησε. Έχει διαφορά αν το είπε φίλος μου ή φίλος του? . Αλλά τόσο καιρό που έχουμε βγεί έξω με τον φίλο του δεν φάνηκε να ενδιαφέρεται για κάτι τέτοιο. Ούτε παίζει μαζί του ούτε το χαίρεται πολυ. Δεν είναι το πιο λογικό το να σού πει κάποιος φίλος σου όταν μάθει ότι έχεις παιδί πως θέλει να το βαπτίσει αν δεν μας έχει κάνει κάποιος άλλος πρόταση? Τουλάχιστον από όσους ξέρω ή το βάφτισε ο κουμπάρος που τούς πάντρεψε ή ζήτησε κάποιος άλλος. 

εγω δεν θα το ελεγα γιατι δεν θα ηθελα να φερω σε δυσκολη θεση καποιον ...εγω !!γενικα τιποτα δεν ειναι σιγουρο...πως καταλαβες δλδ οτι συμφωνει σπυ ειπε ναι πες της αν ειναι να παμε να κανονησουμε τις λεπτομερειες;;;γιατι εγω δεν καταλαβα κατι τετοιο..γενικα θα σου πω να μη σκας για αυτα κ τα αναλυεις ολα αφου γενικα πιστευεις οτι θα αρνηθει ο φιλος του τι σκας;;;κανε υπομονη λιγη υπομονη  και πετα του ενα αγαπη μου να σου πω δεν πας μια βολτα να βρεια τον φιλο σου να του πεις για την βαπτιση αν δεχεται για να δωσω κ γω μια απαντηση στην κοπελα..γιατι να ντρεπομαι ...πρεπει να της πω αν θα το βαφτισει αυτη η οχι !!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, πελαργος είπε:

εγω δεν θα το ελεγα γιατι δεν θα ηθελα να φερω σε δυσκολη θεση καποιον ...εγω !!γενικα τιποτα δεν ειναι σιγουρο...πως καταλαβες δλδ οτι συμφωνει σπυ ειπε ναι πες της αν ειναι να παμε να κανονησουμε τις λεπτομερειες;;;γιατι εγω δεν καταλαβα κατι τετοιο..γενικα θα σου πω να μη σκας για αυτα κ τα αναλυεις ολα αφου γενικα πιστευεις οτι θα αρνηθει ο φιλος του τι σκας;;;κανε υπομονη λιγη υπομονη  και πετα του ενα αγαπη μου να σου πω δεν πας μια βολτα να βρεια τον φιλο σου να του πεις για την βαπτιση αν δεχεται για να δωσω κ γω μια απαντηση στην κοπελα..γιατι να ντρεπομαι ...πρεπει να της πω αν θα το βαφτισει αυτη η οχι !!

Δλδ αν πει ναι ο φίλος του θα το βαπτίσει κιόλας? Δεν θα έπρεπε πρώτα να συζητάνε κ να συμφωνούν κ οι 2 για την κουμπαρια? Δλδ αποφασίζει κ διαταζει ο άντρας??? @Giota1983 όνομα θα δώσετε κάποιο δικό σας η θα το πείτε σε γονείς/πεθερικά? Γιατί αν πχ το πείτε στους γονείς σου "δικαιούται" τουλάχιστον να κάνει δικό του φίλο κουμπάρο αν όμως το πείτε στα πεθερικά σου εγώ θα συζητούσα να το βαπτίσει φίλος μου όπως κ έκανα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Δλδ αν πει ναι ο φίλος του θα το βαπτίσει κιόλας? Δεν θα έπρεπε πρώτα να συζητάνε κ να συμφωνούν κ οι 2 για την κουμπαρια? Δλδ αποφασίζει κ διαταζει ο άντρας??? @Giota1983 όνομα θα δώσετε κάποιο δικό σας η θα το πείτε σε γονείς/πεθερικά? Γιατί αν πχ το πείτε στους γονείς σου "δικαιούται" τουλάχιστον να κάνει δικό του φίλο κουμπάρο αν όμως το πείτε στα πεθερικά σου εγώ θα συζητούσα να το βαπτίσει φίλος μου όπως κ έκανα!

οχι σε καμια περιπτωση δεν αποφασιζει μονο ο ενας αλλα επηδει ειναι λιγο περιεργη η κατασταση της κοπελας μιας κ ειχαν κατι θεματα λιγο πριν για να μην εχει παλι εντασεις αφου μπορει κ να τις αποφυγει γιατι να μη το κανει;;εγω δεν ειμαι καθολου υπερ των πρωτοκολλων αυτων...!!ευτυχος ουτε ο συζυγος μου περα απο αυτο αν υπαρχουν κοντρες στο ζευγαρι ακομη κ για κουμπαριες κ ονοματα δεν θελω να φανταστω τι μπορει να γινει σε κατι πιο σοβαρο!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, πελαργος είπε:

οχι σε καμια περιπτωση δεν αποφασιζει μονο ο ενας αλλα επηδει ειναι λιγο περιεργη η κατασταση της κοπελας μιας κ ειχαν κατι θεματα λιγο πριν για να μην εχει παλι εντασεις αφου μπορει κ να τις αποφυγει γιατι να μη το κανει;;εγω δεν ειμαι καθολου υπερ των πρωτοκολλων αυτων...!!ευτυχος ουτε ο συζυγος μου περα απο αυτο αν υπαρχουν κοντρες στο ζευγαρι ακομη κ για κουμπαριες κ ονοματα δεν θελω να φανταστω τι μπορει να γινει σε κατι πιο σοβαρο!!

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτά που λες κ αν δεν έχει θέμα καθόλου να βαπτίσει φίλος του ας το κάνει έτσι ώστε να μην υπάρχει καμία ένταση αλλά αν τυχόν δεχτεί ο φίλος να γίνει νονός θα πρέπει να δεχτεί κ αυτή χωρίς καν να το συζητήσουν (αλλιώς θα μαλώσουν περισσότερο)

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτά που λες κ αν δεν έχει θέμα καθόλου να βαπτίσει φίλος του ας το κάνει έτσι ώστε να μην υπάρχει καμία ένταση αλλά αν τυχόν δεχτεί ο φίλος να γίνει νονός θα πρέπει να δεχτεί κ αυτή χωρίς καν να το συζητήσουν (αλλιώς θα μαλώσουν περισσότερο)

ελα μωρε γυναικες ειμαστε...αφου μαλλον οπως τα ειπε η κοπελα θα αρνηθει ...κ αν οχι ετσι οπως πινουν καφεδακι ας πεταξει ενα αγαπη εγω δεν εχω θεμα να γινει νονος ο ταδε ομως εχω ενα προβλιματισμο πιστευεις οτι θα ειναι ενταξει στις υποχρεωσεις του απεναντι στο παιδι;;η θα τρεχουμε εμεις καθε πασχα να φερνουμε δωρα κ να βρισκουμε δικαιολογιες για να μη πλυγωθει το παιδι που θα ακουει τα αλλα παιδακια να λενε ααα εμενα η νονα με πηρε αυτο κ εκεινο κ την τελεια λαμπαδα της μπαρπη.. ε και καπως ετσι θα τον βαλει σε σκεψεις.  αλλα αν ειναι τυπικος κ θεωρουν οτι θα ειναι ενταξη απεναντι στο παιδι εεε σιγα το πραγμα το δευτερο θα το βαφτισει οπως θελει η κοπελα..δεν χρειαζονται κοντρες για αυτα

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...