Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 29 λεπτά , Angot είπε:

      ρε κορίτσια ειμαι 29 και μόλις σηκωθώ νιώθω τεράστιο βάρος στη κοιλιά! ειδικά από το απόγευμα και μετά ! είναι λες και θα μου πέσει κάτω το μωρο, παω τουαλέτα και γυρίζω μετά να ξαπλώσω γιατί δεν αντέχω ! έχει να κάνει και με την ξάπλα ή είναι φυσιολογικό η να πάρω τον γιατρο;

      Να ανησυχήσεις εάν έχεις φριχτους πόνους,αν περάσουν κάποιες ώρες χωρίς να νιώσεις το μωρό,αν έχεις αίμα,αν έχεις πολλά υγρά σαν ούρα και αν κάνεις πολλές συσπάσεις.Το να σου "πέσει" το μωρό δεν γίνεται έτσι απλά.Αν σε κάνει να είσαι πιο ήρεμη,να τον πάρεις τηλ να σε καθησυχάσει 

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

Καλή εβδομάδα κορίτσια!!!!! 

@Farmakotriftena @Rafaelatarzan @Mamacita Alina @Mary H @ΒαλεντιναΧρηστος @Καντι @eleni17 όμορφη εβδομάδα και σε εσάς γλυκά μου κορίτσια :)

 

  • Μου αρέσει 8

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 45 λεπτά , boukitsa123 είπε:

Σου αφήνει καθόλου έτσι δεν λένε πρέπει; Κι εμένα πάντως σαν να πεινάει περισσότερο πλέον. Βέβαια αν της δώσω πάρα πολύ το βγάζει οπότε δεν της το ξαναγεμίζω πάρα πολύ. 1 με 2 scoop ακόμα. 

Εν τω μεταξύ 1 παιδί θέλουν όλοι να στο κάνουν baby sitting στα 3 δεν αντέχει κανένας ούτε μισή ώρα. 

Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Σ'αυτό έχεις απόλυτο δίκιο. Και θα προσθέσω ότι όταν είναι μωρό μαλώνουν ποιος θα το κρατήσει ενω όταν μεγαλώνει και παλαβωνει δεν αντέχουν. 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites

Just now, katerina04 είπε:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Σ'αυτό έχεις απόλυτο δίκιο. Και θα προσθέσω ότι όταν είναι μωρό μαλώνουν ποιος θα το κρατήσει ενω όταν μεγαλώνει και παλαβωνει δεν αντέχουν. 

Τα βρέφη έχουν λίγες απαιτήσεις τα νήπια περισσότερες 

@katerina04 προσπαθώ να φτιάξω πρόγραμμα στην μικρή αλλά ακόμα δεν το έχω καταφέρει. 

  • Μου αρέσει 1

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Just now, boukitsa123 είπε:

Τα βρέφη έχουν λίγες απαιτήσεις τα νήπια περισσότερες 

@katerina04 προσπαθώ να φτιάξω πρόγραμμα στην μικρή αλλά ακόμα δεν το έχω καταφέρει. 

Αν βρεις κόλπο πες το και από δω μεριά. Ακούω μαμάδες που λένε θα μου κοιμηθεί κατά τις 11 το πρωί, 3 το μεσημέρι, 8 το βράδυ. Εμείς παίζουμε το μάντεψε πότε;;;:D

Μόλις γυρίσαμε από τον γιατρό. 5720 το μαναράκι και 60 εκ. Δεν θα προλάβω να καταναλώσω το νούμερο 2 πάνες και έχω πάρει πολλές!!:D:D

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 4/4/2020 at 4:06 ΠΜ, Agapakiii είπε:

Δεν νομίζω πως είναι ανησυχητικό απλά μάλλον είναι χορτατη! Κ εγώ έχει τύχει να την  αφήσω πάνω από 6ωρο κ κοιμάται! Μπορείς να την αφήσεις κ να περιμένεις να ξυπνήσει για να φάει! Γιατί άμα την ξυπνήσεις τώρα είναι επίφοβο μήπως δε σου ξανά κοιμηθεί 

 Δεν ειναι η πρώτη φορα που τρωει τοσο πολυ απλα δεν ειχε κοιμηθει πανω από 5 ώρες το βράδυ συνεχόμενα. Και όντως δεν κοιμάται εύκολα αν ξυπνησει ενδιάμεσα το βράδυ. Βαρος παιρνει κανονικά δεν έχουμε πρόβλημα σε αυτό. 

11 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Πώς γίνεται μισή μπουκιά ανθρωπάκια και γεμίζουν ένα πλυντήριο σε δύο μέρες είναι απορίας άξιο.:D Επίσης αυτό το πράμα ο μπέμπης να με κατουράει κάθε φορά που του αλλάζω πάνα με ξεπερνάει. :D

Αυτο το θεμα ειναι όντως αξιοπερίεργο. Αλλα αν σκεφτείς ότι καθε μερα κάνουν μπανιο και τα περισσότερα ρουχα τα αλλάζουμε γιατι ιδρώνουν , τα λερώνουν και όλα αυτά τα συναφή δεν ειναι καθολου δύσκολο. Για να μη σε κατουράει ο μπέμπης το κολπο ειναι μολις ανοίγεις την πάνα να τον αφηνεις λιγο με την παλιά πάνα γιατι εκείνη την ωρα χαλαρώνουν επειδη παίρνουν αέρα . Τα πέρασα με τον ανηψιό μου και τα έμαθα. Να τον αφηνεις ενα λεπτάκι να πάρει αέρα και μετά να τον αλλάζεις. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Giota1983 είπε:

 Δεν ειναι η πρώτη φορα που τρωει τοσο πολυ απλα δεν ειχε κοιμηθει πανω από 5 ώρες το βράδυ συνεχόμενα. Και όντως δεν κοιμάται εύκολα αν ξυπνησει ενδιάμεσα το βράδυ. Βαρος παιρνει κανονικά δεν έχουμε πρόβλημα σε αυτό. 

Αυτο το θεμα ειναι όντως αξιοπερίεργο. Αλλα αν σκεφτείς ότι καθε μερα κάνουν μπανιο και τα περισσότερα ρουχα τα αλλάζουμε γιατι ιδρώνουν , τα λερώνουν και όλα αυτά τα συναφή δεν ειναι καθολου δύσκολο. Για να μη σε κατουράει ο μπέμπης το κολπο ειναι μολις ανοίγεις την πάνα να τον αφηνεις λιγο με την παλιά πάνα γιατι εκείνη την ωρα χαλαρώνουν επειδη παίρνουν αέρα . Τα πέρασα με τον ανηψιό μου και τα έμαθα. Να τον αφηνεις ενα λεπτάκι να πάρει αέρα και μετά να τον αλλάζεις. 

θα το δοκιμασω!!! Θα πω και την αμαρτια μου, δεν τον κανω μπανιο καθε μερα. τον λουζω και τον πλενω στην πανα καθημερινσ αλλα μπανακι κανουμε καθε δυο μερες.

  • Μου αρέσει 2

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, boukitsa123 είπε:

Σου αφήνει καθόλου έτσι δεν λένε πρέπει; Κι εμένα πάντως σαν να πεινάει περισσότερο πλέον. Βέβαια αν της δώσω πάρα πολύ το βγάζει οπότε δεν της το ξαναγεμίζω πάρα πολύ. 1 με 2 scoop ακόμα. 

Εν τω μεταξύ 1 παιδί θέλουν όλοι να στο κάνουν baby sitting στα 3 δεν αντέχει κανένας ούτε μισή ώρα. 

Ναι πρέπει να μένει για να είσαι σιγουρη ότι χόρτασε και ότι δε σταμάτησε γιατί τελείωσε το γάλα, σήμερα του αυξησα μια δόση του κάνω 210ml και πίνει πλεον 195ml

πρίν από 56 λεπτά , Giota1983 είπε:

 Δεν ειναι η πρώτη φορα που τρωει τοσο πολυ απλα δεν ειχε κοιμηθει πανω από 5 ώρες το βράδυ συνεχόμενα. Και όντως δεν κοιμάται εύκολα αν ξυπνησει ενδιάμεσα το βράδυ. Βαρος παιρνει κανονικά δεν έχουμε πρόβλημα σε αυτό. 

Αυτο το θεμα ειναι όντως αξιοπερίεργο. Αλλα αν σκεφτείς ότι καθε μερα κάνουν μπανιο και τα περισσότερα ρουχα τα αλλάζουμε γιατι ιδρώνουν , τα λερώνουν και όλα αυτά τα συναφή δεν ειναι καθολου δύσκολο. Για να μη σε κατουράει ο μπέμπης το κολπο ειναι μολις ανοίγεις την πάνα να τον αφηνεις λιγο με την παλιά πάνα γιατι εκείνη την ωρα χαλαρώνουν επειδη παίρνουν αέρα . Τα πέρασα με τον ανηψιό μου και τα έμαθα. Να τον αφηνεις ενα λεπτάκι να πάρει αέρα και μετά να τον αλλάζεις. 

Εγω το κάνω αυτό με τη πάνα αλλά μολις του βαλω κρεμα και είμαι έτοιμη να κλεισω την πάνα κατουράει:)

Παράθεση

 

 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Ele@n είπε:

θα το δοκιμασω!!! Θα πω και την αμαρτια μου, δεν τον κανω μπανιο καθε μερα. τον λουζω και τον πλενω στην πανα καθημερινσ αλλα μπανακι κανουμε καθε δυο μερες.

Εγω προσπαθώ να την κανω κάθε μέρα μπάνιο και καλύτερα το βραδακι πριν φαει το βραδυνό γαλα. Αλλά καποιες φορές ξυπνάει απο τις 6-7 που εφαγε τελευταία φορά στις 1 το βράδυ . Δε θελω να την κανω τοσο αργα . Το καλύτερο για μενα ειναι απο τις 9 μέχρι τις 11 το βράδυ το πολύ.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Giota1983 είπε:

Εγω προσπαθώ να την κανω κάθε μέρα μπάνιο και καλύτερα το βραδακι πριν φαει το βραδυνό γαλα. Αλλά καποιες φορές ξυπνάει απο τις 6-7 που εφαγε τελευταία φορά στις 1 το βράδυ . Δε θελω να την κανω τοσο αργα . Το καλύτερο για μενα ειναι απο τις 9 μέχρι τις 11 το βράδυ το πολύ.

Στη 1;;; Και κάνει το φαντασματάκι μετά; Κι η δική σου το μάτι γαρίδα ε;;; Να τα βάλουμε να κάνουν ομάδα!

  • Χαχα 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας, Κορίτσια, ελπίζω να είστε όλες καλά ,όπως και τα μωράκια σας! Ερώτηση.. ο μικρός μου έχει τρεις μέρες τώρα που ανακάλυψε τη χαρά του πιπιλισματος του χεριού και ιδιαίτερα του αντίχειρα... Τους τρώει με μανία!!! Όπως τον έχω παρατηρήσει, κάνει σαν να ξύνει τα ούλα του. Μέχρι τώρα έβαζε όλη τη γροθιά, ή ο, τι παιχνιδάκι έπιανε και δεν ανησυχούσα. Τώρα που βλέπω να ενθουσιάζεται με τον αντίχειρα, μου έρχεται κάπως, δε μου αρέσει,δε θέλω να το κάνει συνήθεια!!! Προσπάθησα πολλές φορές να του δώσω πιπίλα, τρεις τέσσερις διαφορετικές μάρκες, δεν τις θέλει,αναγουλιαζει και σπαραζει. Πώς θα αποφύγω να μην του μείνει συνήθεια;; Επίσης έχει αρκετή γκρίνια από το πουθενά και πολλααααα σάλια..από βδομάδα γίνεται 3ων μηνών..

  • Μου αρέσει 2

q7O9p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Stelloudia είπε:

Τι κάνετε κορίτσια;Εμείς κοιμηθήκαμε όλη μέρα και τώρα το μάτι γαρίδα

Ξύπνιοι και εμείς. Μάλλον όχι για πολύ βέβαια. Κάναμε το εμβόλιο σήμερα και μας έχει βγει σε υπνηλία η φάση. 

Just now, Ntina Ntinaki είπε:

Γεια σας, Κορίτσια, ελπίζω να είστε όλες καλά ,όπως και τα μωράκια σας! Ερώτηση.. ο μικρός μου έχει τρεις μέρες τώρα που ανακάλυψε τη χαρά του πιπιλισματος του χεριού και ιδιαίτερα του αντίχειρα... Τους τρώει με μανία!!! Όπως τον έχω παρατηρήσει, κάνει σαν να ξύνει τα ούλα του. Μέχρι τώρα έβαζε όλη τη γροθιά, ή ο, τι παιχνιδάκι έπιανε και δεν ανησυχούσα. Τώρα που βλέπω να ενθουσιάζεται με τον αντίχειρα, μου έρχεται κάπως, δε μου αρέσει,δε θέλω να το κάνει συνήθεια!!! Προσπάθησα πολλές φορές να του δώσω πιπίλα, τρεις τέσσερις διαφορετικές μάρκες, δεν τις θέλει,αναγουλιαζει και σπαραζει. Πώς θα αποφύγω να μην του μείνει συνήθεια;; Επίσης έχει αρκετή γκρίνια από το πουθενά και πολλααααα σάλια..από βδομάδα γίνεται 3ων μηνών..

Απόσπασέ του την προσοχή μιλώντας του όταν θέλεις να του δώσεις την πιπίλα και προσπάθησε σιγά σιγά να του τη δώσεις. Να του τη δίνει να τη δοκιμάζει λίγο λίγο μέχρι να την πάρει μόνος του. Μπορεί να σου πάρει μερικά λεπτά. Το δάχτυλο βέβαια τα βολεύει καλύτερα. Πρέπει να τον έχει συνέχεια στον νου σου και να του βγάζεις το δαχτυλάκι αλλά παράλληλα να του αποσπάς την προσοχή με κάτι άλλο για να το ξεχνάει. Και κάποιο άλλο κορίτσι το έλεγε ότι προετοιμάζονται τα ούλα. Όχι ότι θα βγάλει βέβαια δόντι από τώρα...

Φανελάκια τους φοράτε ακόμα μακρυμάνικα από μέσα;

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ntina Ntinaki είπε:

Γεια σας, Κορίτσια, ελπίζω να είστε όλες καλά ,όπως και τα μωράκια σας! Ερώτηση.. ο μικρός μου έχει τρεις μέρες τώρα που ανακάλυψε τη χαρά του πιπιλισματος του χεριού και ιδιαίτερα του αντίχειρα... Τους τρώει με μανία!!! Όπως τον έχω παρατηρήσει, κάνει σαν να ξύνει τα ούλα του. Μέχρι τώρα έβαζε όλη τη γροθιά, ή ο, τι παιχνιδάκι έπιανε και δεν ανησυχούσα. Τώρα που βλέπω να ενθουσιάζεται με τον αντίχειρα, μου έρχεται κάπως, δε μου αρέσει,δε θέλω να το κάνει συνήθεια!!! Προσπάθησα πολλές φορές να του δώσω πιπίλα, τρεις τέσσερις διαφορετικές μάρκες, δεν τις θέλει,αναγουλιαζει και σπαραζει. Πώς θα αποφύγω να μην του μείνει συνήθεια;; Επίσης έχει αρκετή γκρίνια από το πουθενά και πολλααααα σάλια..από βδομάδα γίνεται 3ων μηνών..

Κορίτσι μου και εμένα το έκανε το μωρό αυτό με τον αντίχειρα και παρόλο που δεν ήθελε τις πιπιλες προσπαθουσα ξανά και ξανά για πολλές μέρες συνεχόμενα μέχρι που τη δέχτηκε κανε του παιχνιδάκια και προσπάθησε όσο είναι νωρίς να του κόψεις. Στο λέω επειδή το έκανε η δεύτερη ανιψιά μου αυτό και την είχαμε αφήσει το δαχτυλακι της έγινε ατροφικό και τα πανω μπροστινά δοντάκια βγήκαν πεταχτά προς τα εξω και δε θα γλυτώσει τα σιδεράκια αργότερα. Κι εμένα δε δέχεται ολες τις πιπιλες δοκιμασα πολλες διαφορετικες μεχρι να του αρεσει καποια και ακόμα και τώρα στον υπνο του πιπιλαει κάποιες φορές το δάχτυλο και καθομαι του το βγαζω και του βάζω τη πιπίλα. Μήπως προετοιμαζονται τα ούλα του για όταν βγάλει δόντια;δοκιμασε τοτε να του δώσεις πιπίλα αφού τη βαλεις στο ψυγείο να κρυώσει γιατί θα τον βοηθήσει η μπορεις να του παρεις ενα μασητικο εμένα κάθεται με τις ωρες και το δαγκώνει επισης ν γκρινιάζει πολυ ρωτα τη αιδιατρο αν σε αφήνει να του βάζεις τζελ οδοντοφυιας στα ούλα εμένα με αφήνει να του βαζω της ftezyderm που είναι απο δυο.μηνων και μετά. Και εμένα τριων μηνων είναι και ηδη φούσκωσαν τα ούλα του.

Just now, Ele@n είπε:

Ξύπνιοι και εμείς. Μάλλον όχι για πολύ βέβαια. Κάναμε το εμβόλιο σήμερα και μας έχει βγει σε υπνηλία η φάση. 

Απόσπασέ του την προσοχή μιλώντας του όταν θέλεις να του δώσεις την πιπίλα και προσπάθησε σιγά σιγά να του τη δώσεις. Να του τη δίνει να τη δοκιμάζει λίγο λίγο μέχρι να την πάρει μόνος του. Μπορεί να σου πάρει μερικά λεπτά. Το δάχτυλο βέβαια τα βολεύει καλύτερα. Πρέπει να τον έχει συνέχεια στον νου σου και να του βγάζεις το δαχτυλάκι αλλά παράλληλα να του αποσπάς την προσοχή με κάτι άλλο για να το ξεχνάει. Και κάποιο άλλο κορίτσι το έλεγε ότι προετοιμάζονται τα ούλα. Όχι ότι θα βγάλει βέβαια δόντι από τώρα...

Φανελάκια τους φοράτε ακόμα μακρυμάνικα από μέσα;

Μπράβο για το εμβόλιο, κι εμας σε υπνηλία μεχρι στιγμής μας βγαίνει μακάρι να συνεχίσουν έτσι τα μπεμπακια μας..Εγώ του φοράω μακρυμανικο κορμακι και παντελονι ή ολοσωμο φορμακι με ένα αμανικο φανελάκι από μέσα.

Εγώ έλεγα για τα δόντια.:)

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Ntina Ntinaki είπε:

Γεια σας, Κορίτσια, ελπίζω να είστε όλες καλά ,όπως και τα μωράκια σας! Ερώτηση.. ο μικρός μου έχει τρεις μέρες τώρα που ανακάλυψε τη χαρά του πιπιλισματος του χεριού και ιδιαίτερα του αντίχειρα... Τους τρώει με μανία!!! Όπως τον έχω παρατηρήσει, κάνει σαν να ξύνει τα ούλα του. Μέχρι τώρα έβαζε όλη τη γροθιά, ή ο, τι παιχνιδάκι έπιανε και δεν ανησυχούσα. Τώρα που βλέπω να ενθουσιάζεται με τον αντίχειρα, μου έρχεται κάπως, δε μου αρέσει,δε θέλω να το κάνει συνήθεια!!! Προσπάθησα πολλές φορές να του δώσω πιπίλα, τρεις τέσσερις διαφορετικές μάρκες, δεν τις θέλει,αναγουλιαζει και σπαραζει. Πώς θα αποφύγω να μην του μείνει συνήθεια;; Επίσης έχει αρκετή γκρίνια από το πουθενά και πολλααααα σάλια..από βδομάδα γίνεται 3ων μηνών..

Αν διάβαζε κάποια φίλη μου το μήνυμα σου θα πίστευε ότι το έχω γράψει εγώ! Ακριβώς, μα ακριβώς το ίδιο περνάμε... Αυτό με τα ούλα και τα σάλια εμένα το κάνει από δύο μηνών η παιδίατρος μου είπε ότι ξεκινάει η διαδικασία για δοντακια. Όχι ότι θα βγάλει δοντακι άμεσα απλά ξεκινάνε να τον γαργαλανε τα ούλα του. Ούτε εμένα δέχεται πιπίλα έχω προσπαθήσει πάρα πολύ με αυτό το θέμα. Έχουμε αγοράσει ειλικρινά τουλάχιστον δέκα πιπίλες. Και μένα βάζει τον αντίχειρα στο στόμα αλλά δεν τον πιπιλαει...σπρώχνει τα ούλα του προς τα πάνω... Βέβαια από το σπρώξιμο των ούλων μέχρι το πιπιλισμα δεν θέλει και πολύ. Οπότε προσπαθώ να του βγάζω σιγά σιγά το χεράκι κάνοντας του παιχνίδια ώστε να τον αποσπω... Επίσης, του πήρα μασητικό γαντακι που είναι για τα ούλα. Όταν τον βλέπω ότι βάζει το χέρι στο στόμα κ σπρώχνει τα ούλα του βάζω αυτό. Φαίνεται ότι τον ανακουφίζει. Με την πιπίλα εγώ θα συνεχίζω να το προσπαθώ αλλά δεν με κοβω για πολύ καιρό ακόμα. 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα της βάζω από μέσα μακρυμάνικο ακόμα και απέξω φορμάκι. Δεν με πολυβολεύουν σε βρέφη τα 2 κομμάτια. Μετά που μεγαλώνουν λίγο είναι καλύτερα. 

Εδώ Αθήνα κάνει ακόμα ψοφόκρυο. 

  • Μου αρέσει 1

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...