Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 38 λεπτά , bcd18 είπε:

      Σε ευχαριστώ πολύ!! Ναι το ότι έγινε εμφύτευση είναι θετικό. Μπορεί να ξαναμεινει. και οπως λες οι κοπελες αυτές είναι νεότερες, οπότε τα ωάρια καλύτερα ποιοτικά. Κατω των 30 ισως

      Την επόμενη εβδομάδα θα μιλήσουν τελικά με ιακεντρ. 
      Είναι ένα αγχος μέχρι να βρεθεί κοπέλα , να δώσει ωάρια. Να γίνει εμβρυομεταφορα. Και αν θα πετυχει και  με την πρώτη..

       

       

       

       

      Σίγουρα έχει άγχος, τα ποσοστά είναι πολύ ενθαρρυντικά όμως! Καλό θα είναι να κάνει μια καλή συνεννόηση η φίλη σου και να ξεκινήσει με ξεκάθαρη εικόνα. Πχ, να ρωτήσει αν τα ωάρια που θα της δώσουν στην τιμή που θα της πουν είναι για μια προσπάθεια ή αν φτάνουν και για δεύτερη. Επίσης έχει σημασία στην αναμονή αν έχει και η ίδια κάποιες απαιτήσεις ιδιαίτερες πχ, να έχει κοινά εμφανισιακά με τη δότρια ή αν την ενδιαφέρει η ομάδα αίματος.. αν το ψάξει λίγο στο ίντερνετ υπάρχουν πλέον αρκετές εμπειρίες από δωρεά. Να πάει με έτοιμες ερωτήσεις για να μη βρεθεί προ εκπλήξεων! Μακάρι να της πάνε όλα καλά!

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

@MariaGS όλα θα πάνε καλά. Είμαι σίγουρη πως δεν είναι τίποτα. Να κανεις αμνιο σε καλό κέντρο και να απέχεις από δραστηριότητες για 3 μέρες και δε θα υπάρξει κίνδυνος.  

 

Δουλειές λίγες - κυριως μαγείρεμα και σίδερο κάνω που είναι ελαφριες δουλειες. Μολις έμεινα έγκυος πήρα μια κοπέλα Να έρχεται 2 φορές το μήνα να κάνει τις βαριές δουλειές.  Ο σύντροφος μου τρελαίνεται για δουλειές σπιτιού πλην μαγειρέματος και σιδερωματος όποτε σε αυτό το θέμα είμαι πολύ τυχερή. Η κοιλιά μου φαίνεται αρκετά. Έχω πάρει 7 κιλά από τότε που έμεινα έγκυος που είναι πολλά. Για αυτό μάλλον.  Είχαμε πάει διακοπές στο εξοχικό των πεθερικών μου που μου τα πρηζανε ολοι μαζί για τα κιλά μου. Έχω γίνει βόδι αλλα έχω πιεστεί πολύ και δεν άντεχω να στερηθώ και το φαγητό. Όταν με το καλό γεννήσω θα μπορέσω να αδυνατίσω. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Kerma2020 έλα βρε κορίτσι βόδι εντελώς άστοχο όταν υπάρχουν και oversize μανούλες και εγκυουλες 

Το περιβάλλον σου βλέπω φουλ στην υποστήριξη είναι δικές τους ζωές δεν έχουν να ασχοληθούν :(

  • Χαχα 2

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, MariaGS είπε:

Κορίτσια έχω καιρό να σας γράψω! Τα νέα μου δεν είναι ακριβώς καλά!Είχα κάνει αυχενική και papp-a και τα αποτελέσματα ήταν καλά με τις μετρήσεις του υπέρηχο να είναι άριστες.. Σε υπέρηχο που μεσολάβησε επαναληφθηκαν οι πολύ καλές μετρήσεις χωρίς να υπάρχει καμία ένδειξη για πρόβλημα... Έκανα όμως και το Α τεστ το οποίο έδωσε τραγικό αποτέλεσμα για Down λόγω αυξημένου ενός από τους βιοχημικός δεικτες. Έχω τρελαθει.. Αυριο μπαίνω για αμνιοπαρακεντηση.. Φοβάμαι πολύ την εξέταση και τις πιθανές επιπλοκές της...ο ιδιώτης γιατρός μου έλεγε να κάνω μη επεμβατικη εξέταση(αλλά  DNA εμβρυου)  μιας και έχω άριστο υπέρηχο και μου μίλησε για την αναξιόπιστα πολλές φορές του a test.. (τότε γιατί το έκανα;).. Ο καθηγητής Γενετικής στο κέντρο του οποίου βγηκε το αποτελεσμα ειναι κάθετος για την αμνιο.. Με τρέλαναν.. Αποφάσισα να την κάνω.. Ελπίζω να είναι όλα καλά και να μην κινδυνεύει το μωράκι μου.. Φοβάμαι όμως πολύ.. 

Ευχομαι ολόψυχα να πάνε όλα καλά! Όταν μπορέσεις μας ενημερώνεις πώς πήγε...Να εισαι θετική! Οι πιθανότητες ειναι με το μέρος σου μιας και η αυχενική ήταν πολύ καλή!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

MariaGS καλη επιτυχία, να πάνε όλα κατ'ευχήν κορίτσι μου! να μην φοβάσαι για τίποτα, οι πιθανότητες να συμβεί κάτι πολύ άσχημο είναι πολύ λίγες (όχι ανύπαρκτες αλλά λίγες!)! σου στέλνουμε όλη μας τη θετική ενέργεια!

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Kerma2020 είπε:

@MariaGS όλα θα πάνε καλά. Είμαι σίγουρη πως δεν είναι τίποτα. Να κανεις αμνιο σε καλό κέντρο και να απέχεις από δραστηριότητες για 3 μέρες και δε θα υπάρξει κίνδυνος.  

 

Δουλειές λίγες - κυριως μαγείρεμα και σίδερο κάνω που είναι ελαφριες δουλειες. Μολις έμεινα έγκυος πήρα μια κοπέλα Να έρχεται 2 φορές το μήνα να κάνει τις βαριές δουλειές.  Ο σύντροφος μου τρελαίνεται για δουλειές σπιτιού πλην μαγειρέματος και σιδερωματος όποτε σε αυτό το θέμα είμαι πολύ τυχερή. Η κοιλιά μου φαίνεται αρκετά. Έχω πάρει 7 κιλά από τότε που έμεινα έγκυος που είναι πολλά. Για αυτό μάλλον.  Είχαμε πάει διακοπές στο εξοχικό των πεθερικών μου που μου τα πρηζανε ολοι μαζί για τα κιλά μου. Έχω γίνει βόδι αλλα έχω πιεστεί πολύ και δεν άντεχω να στερηθώ και το φαγητό. Όταν με το καλό γεννήσω θα μπορέσω να αδυνατίσω. 

Χαχα μη σκέφτεσαι έτσι βρε. Φάε παιδί μου όσο θες και αστούς να λένε. Η εγκυμοσύνη πέρα από χαρά είναι και μια πολύ δύσκολη περίοδος για μια γυναίκα και δεν πρέπει κανείς να την ταράζει. Γενικά με εκνευρίζει όταν κάποιος σχολιάζει τα κιλά ενός ανθρώπου. Τι να κάνουμε σε κάποιους αρέσει λίγο παραπάνω το φαι και δε θα το στερηθουμε για κανέναν.

  • Μου αρέσει 1

Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Kerma2020 αν τυχων νιωθεις ασχημα με παραπανω κιλα τοτε προσεχε καλυτερα γιατι ευκολα δεν κατεβαίνουν τα κιλα μετα την εγκυμοσυνη και αναλογα με την ηλικια σου και τον μεταβολισμο σου βεβαια. Εγω καθαρα απο προσωπικη εμπειρια θα σου μιλησω οτι ξεκινησα την πρώτη εγκυμοσυνη 60 κιλα κι εφτασα τα 82. Απο το νοσοκομείο βγηκα 78 κιλα αρα δεν ισχυει οτι χανεις τα μισα κιλα μετα την γεννα εκτος κι αν εβαλες μονο 8 με 10. Στο 6μηνο εχασα μονο 5 κιλα και τελικά μετα απο 2 χρονια με λιγο ζορι και προσοχή εφτασα τα 65. Ψυχολογικα το πρωτο 6μηνο ουτε στον καθρέφτη δεν κοιταζομουν γιατι βλεπεις τον κωλο μου δεν τον παρατηρουσα οσο μεγαλωνε η κοιλιτσα μου. Το σωμα μου δεν επανηλθε ποτε και ακομα με πειραζει αλλα οχι τοσο. Αυτη την φορα εβαλα εως την 18η βδομαδα 4 κιλα και δεν σκοπευω να το παρατραβηξω γιατι η δικια μου ψυχη δεν το αντεχει. Σκεψου και αποφασιζεις εσυ βεβαια για το σωμα σου. Ειχα την αισθηση οτι όφειλα να σε ενημερώσω και για την αλλη μερια του νομισματος. 

Κατι αλλο ειναι το θεμα με τις συσπασεις. Ενω παιρνω τροφοκαρτ δεν χαλαρωνω. Δεν κσνω τιποτα αλλα ολο ξαπλα. Παλι ποναω ομως και σφιγγει η κοιλια μου χαμηλα. Διπλωνομαι να πω την αληθεια και κανω αναγκαστικα υπομονη γιατί δεν μπορω και κατι αλλο να κανω. Ευχομαι να μην τα εχετε κοριτσια εως την μερα της γεννας. Εμενα δεν μου φάνηκαν καθολου σαν πονοι περιοδου αλλα σαν κραμπες οπως τις νιωθεις στην γαμπα

Link to comment
Share on other sites

Just now, Αγαπουλινι είπε:

@Kerma2020 αν τυχων νιωθεις ασχημα με παραπανω κιλα τοτε προσεχε καλυτερα γιατι ευκολα δεν κατεβαίνουν τα κιλα μετα την εγκυμοσυνη και αναλογα με την ηλικια σου και τον μεταβολισμο σου βεβαια. Εγω καθαρα απο προσωπικη εμπειρια θα σου μιλησω οτι ξεκινησα την πρώτη εγκυμοσυνη 60 κιλα κι εφτασα τα 82. Απο το νοσοκομείο βγηκα 78 κιλα αρα δεν ισχυει οτι χανεις τα μισα κιλα μετα την γεννα εκτος κι αν εβαλες μονο 8 με 10. Στο 6μηνο εχασα μονο 5 κιλα και τελικά μετα απο 2 χρονια με λιγο ζορι και προσοχή εφτασα τα 65. Ψυχολογικα το πρωτο 6μηνο ουτε στον καθρέφτη δεν κοιταζομουν γιατι βλεπεις τον κωλο μου δεν τον παρατηρουσα οσο μεγαλωνε η κοιλιτσα μου. Το σωμα μου δεν επανηλθε ποτε και ακομα με πειραζει αλλα οχι τοσο. Αυτη την φορα εβαλα εως την 18η βδομαδα 4 κιλα και δεν σκοπευω να το παρατραβηξω γιατι η δικια μου ψυχη δεν το αντεχει. Σκεψου και αποφασιζεις εσυ βεβαια για το σωμα σου. Ειχα την αισθηση οτι όφειλα να σε ενημερώσω και για την αλλη μερια του νομισματος. 

Κατι αλλο ειναι το θεμα με τις συσπασεις. Ενω παιρνω τροφοκαρτ δεν χαλαρωνω. Δεν κσνω τιποτα αλλα ολο ξαπλα. Παλι ποναω ομως και σφιγγει η κοιλια μου χαμηλα. Διπλωνομαι να πω την αληθεια και κανω αναγκαστικα υπομονη γιατί δεν μπορω και κατι αλλο να κανω. Ευχομαι να μην τα εχετε κοριτσια εως την μερα της γεννας. Εμενα δεν μου φάνηκαν καθολου σαν πονοι περιοδου αλλα σαν κραμπες οπως τις νιωθεις στην γαμπα

Έχω κι εγώ συσπασεις από 1 έως 2 την μέρα το trofocard δεν κάνει κάτι το τρελό μόνο τα φάρμακα που σου χορηγούν στο νοσοκομείο τις αναχαιτίζουν εγώ έχω και 3 εκατοστά τράχηλο δεν τον λες και παχύ 

 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, εγώ έχω β επιπέδου 3/10..Με την αυχενική όλα καλά αλλά δεν φάνηκε το φύλο του και σήμερα που πήγαμε στο γιατρό με επιφύλαξη μας είπε ότι μάλλον είναι κοριτσάκι.. Το γλυκό μου δεν άνοιγε πόδια όλο σταυροπόδι ξάπλωνε.. Γυριζε απο τη μία, γύριζε απο την άλλη κ πάλι τα πόδια σταυροτά :-D

Εγώ από δουλειές όπως ήμουν είμαι απλά σε άλλους ρυθμούς (πιο αργούς)..

Απο κιλά έχω βάλει μονο 4 ακομα αλλα η κοιλιά μου για κάποιο λόγο είναι πολύ μεγάλη..Απο τον 3ο μηνα η κοιλιά ήταν σαν να ήμουν 5 μηνών.. :-DΦαντάζομαι θα έρθω σε μια ισοροπια :) 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Marthakat είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, εγώ έχω β επιπέδου 3/10..Με την αυχενική όλα καλά αλλά δεν φάνηκε το φύλο του και σήμερα που πήγαμε στο γιατρό με επιφύλαξη μας είπε ότι μάλλον είναι κοριτσάκι.. Το γλυκό μου δεν άνοιγε πόδια όλο σταυροπόδι ξάπλωνε.. Γυριζε απο τη μία, γύριζε απο την άλλη κ πάλι τα πόδια σταυροτά :-D

Εγώ από δουλειές όπως ήμουν είμαι απλά σε άλλους ρυθμούς (πιο αργούς)..

Απο κιλά έχω βάλει μονο 4 ακομα αλλα η κοιλιά μου για κάποιο λόγο είναι πολύ μεγάλη..Απο τον 3ο μηνα η κοιλιά ήταν σαν να ήμουν 5 μηνών.. :-DΦαντάζομαι θα έρθω σε μια ισοροπια :) 

Καλησπέρα με το καλό εύχομαι !! Όσο για την κοιλιά μη σε ανησυχεί λένε πως δεν έχουν να κάνουν τα κιλάκια με το μέγεθος της!

να σε ρωτήσω ποτε έχεις πητ και ποσο εβδομάδων θα είσαι όταν θα κανεις τη β επιπέδου ; Ρωτάω για να υπολογίσω πάνω κάτω ποτε θα κάνω τη δίκη μου!!εχω γιατρό την Παρασκευή που θα είμαι 19  εβδ  αλλά έχω ανυπομονησία για τη β επιπέδου!!

 


LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Agapakiii είπε:

Καλησπέρα με το καλό εύχομαι !! Όσο για την κοιλιά μη σε ανησυχεί λένε πως δεν έχουν να κάνουν τα κιλάκια με το μέγεθος της!

να σε ρωτήσω ποτε έχεις πητ και ποσο εβδομάδων θα είσαι όταν θα κανεις τη β επιπέδου ; Ρωτάω για να υπολογίσω πάνω κάτω ποτε θα κάνω τη δίκη μου!!εχω γιατρό την Παρασκευή που θα είμαι 19  εβδ  αλλά έχω ανυπομονησία για τη β επιπέδου!!

 

Καλημέρα, τώρα μπαίνω στη 17 εβδομάδα όταν κάνω την β επιπέδου λογικά θα είμαι στην 21 εβδομαδα :)

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια εγώ δεν έχω βάλει καθόλου κιλά 100 ήμουν στην αρχή 100 είμαι ακόμα λόγω παιδιών+καύσωνας+ιδρώτας+δουλειές φαίνεται για αυτό δεν έχω παχύνει.

Μακάρι δηλαδή να συνεχίσω έτσι αν δεν έχεις βοήθεια τα παιδιά σε βοηθάνε να αδυνατίσεις. 

 

Μην σας πω ότι νιώθω το πρόσωπο μου να έχει μπει...

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Just now, boukitsa123 είπε:

Καλημέρα κορίτσια εγώ δεν έχω βάλει καθόλου κιλά 100 ήμουν στην αρχή 100 είμαι ακόμα λόγω παιδιών+καύσωνας+ιδρώτας+δουλειές φαίνεται για αυτό δεν έχω παχύνει.

Μακάρι δηλαδή να συνεχίσω έτσι αν δεν έχεις βοήθεια τα παιδιά σε βοηθάνε να αδυνατίσεις. 

 

Μην σας πω ότι νιώθω το πρόσωπο μου να έχει μπει...

Καλημέρα !! Εγώ ξεκίνησα 58 κ τώρα είμαι 61.5 .. η αλήθεια είναι ότι δεν πολύ τρώω γιατί δεν έχω και ιδιαίτερη όρεξη και αναρωτιέμαι πως ανέβηκαν τα κιλά με δεδομένο αυτό.. έχω μπει στον 5ο μήνα άντε να δούμε τι θα δούμε στη συνέχεια...

  • Μου αρέσει 1

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

18 βδομαδες ακριβως σημερα και μολις ξεκινησαν παλι οι πονοι στην μεση. Κοιμαμαι με 4 μαξιλαρια. Ενα στην μεση, ενα στην αγκαλια, ενα στα ποδια κι ενα στο κεφαλι οταν κοιμαμαι πλαγια. Δεν με χωραει το κρεβατι και οι συσπασεις συνεχιζουν.

@boukitsa123 μονο και μονο στην σκεψη οτι θα αφησω το παιδι με πιανει πυρετος και δεν θελω να παω στο νοσοκομειο. Θα κανω αυτη την βδομαδα υπομονη και θα δω τι θα κάνω 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Αγαπουλινι είπε:

18 βδομαδες ακριβως σημερα και μολις ξεκινησαν παλι οι πονοι στην μεση. Κοιμαμαι με 4 μαξιλαρια. Ενα στην μεση, ενα στην αγκαλια, ενα στα ποδια κι ενα στο κεφαλι οταν κοιμαμαι πλαγια. Δεν με χωραει το κρεβατι και οι συσπασεις συνεχιζουν.

@boukitsa123 μονο και μονο στην σκεψη οτι θα αφησω το παιδι με πιανει πυρετος και δεν θελω να παω στο νοσοκομειο. Θα κανω αυτη την βδομαδα υπομονη και θα δω τι θα κάνω 

Μήπως να έκανες ένα nst; να δουν τι συσπασεις κάνεις; Ποσα εκατοστά τράχηλο έχεις; 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Just now, boukitsa123 είπε:

Μήπως να έκανες ένα nst; να δουν τι συσπασεις κάνεις; Ποσα εκατοστά τράχηλο έχεις; 

Δεν μου ειπε εκατοστα αλλα μου ειπε οτι πολυ καλος ειναι. Τι ειναι το nst?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...