Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

κοριτσιάαααααα!!! καλησπέρα!!!! χρειάζομαι θετικά vibes, σε λίγες ώρες πάω για τη β' επιπέδου κ έχω πάλι άγχος ππφφφφ!!!!!! το μόνο καλό είναι ότι θα δω τον μικρούλη μας μετά από 1 μήνα κ ανυπομονώ!

Κ εγώ πράγματα έχω από τον πρώτο, το πολύ πολύ να πάρω μια μοντεσσοριανή κουκέτα ώστε να αρχίσει σιγά σιγά να συνηθίζει ότι σε λίγο καιρό θα μοιράζεται το δωμάτιό του με το αδερφάκι του!

Όσο για απορρυπαντικό θα πω το εξης: στο τελευταίο τρίμηνο της πρώτης εγκυμοσύνης μου όσα κ αν είχα δοκιμάσει μου μύριζαν απίστευτα ασχημα, το μόνο που δεν με ενοχλούσε ήταν το Nuk κ αυτό χρησιμοποιούσα το πρώτο τρίμηνο, βέβαια παρατήρησα ότι τους πολύ δύσκολους λεκέδες δεν τους έβγαζε κ πολύ καλά γι' αυτό το γύρισα σε proderm κ χρησιμοποιούσα κ άλλα προιοντα proderm (αφρολουτρα κτλ) αλλά ο μικρός εμφάνισε ατοπική δερματίτιδα κ η παιδίατρος μας είπε να τα διακόψουμε αμέσως όλα όπως κ κάναμε! αυτή τη στιγμή που ο ταλιμπάν μου είναι 22 μηνών, πλένω τα ρούχα του ακόμα ξεχωριστά από τα δικά μας με αρκάδι κ ως έγκυο δεν με ενοχλεί καθόλου μπορώ να πω!

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

χαχαχα όχι δα κ το τελευταίο καλέ! κ εγώ το ίδιο έλεγα στην πρώτη εγκυμοσύνη αλλά να που προέκυψε κ ο δεύτερος.....! κ χωρίς να το έχουμε σχεδιάσει καν!

με το καλό λοιπόν κ μία καλή κ τελειόμηνη εγκυμοσύνη να έχεις!

εγώ πάλι αν κ πιο "έμπειρη" ένα άγχος το νιώθω μέχρι να δω πως όλα είναι καλά!!! έχω πητ δέκα ημέρες πριν, 9.1.2020

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, FRAULA είπε:

κοριτσιάαααααα!!! καλησπέρα!!!! χρειάζομαι θετικά vibes, σε λίγες ώρες πάω για τη β' επιπέδου κ έχω πάλι άγχος ππφφφφ!!!!!! το μόνο καλό είναι ότι θα δω τον μικρούλη μας μετά από 1 μήνα κ ανυπομονώ!

Κ εγώ πράγματα έχω από τον πρώτο, το πολύ πολύ να πάρω μια μοντεσσοριανή κουκέτα ώστε να αρχίσει σιγά σιγά να συνηθίζει ότι σε λίγο καιρό θα μοιράζεται το δωμάτιό του με το αδερφάκι του!

Όσο για απορρυπαντικό θα πω το εξης: στο τελευταίο τρίμηνο της πρώτης εγκυμοσύνης μου όσα κ αν είχα δοκιμάσει μου μύριζαν απίστευτα ασχημα, το μόνο που δεν με ενοχλούσε ήταν το Nuk κ αυτό χρησιμοποιούσα το πρώτο τρίμηνο, βέβαια παρατήρησα ότι τους πολύ δύσκολους λεκέδες δεν τους έβγαζε κ πολύ καλά γι' αυτό το γύρισα σε proderm κ χρησιμοποιούσα κ άλλα προιοντα proderm (αφρολουτρα κτλ) αλλά ο μικρός εμφάνισε ατοπική δερματίτιδα κ η παιδίατρος μας είπε να τα διακόψουμε αμέσως όλα όπως κ κάναμε! αυτή τη στιγμή που ο ταλιμπάν μου είναι 22 μηνών, πλένω τα ρούχα του ακόμα ξεχωριστά από τα δικά μας με αρκάδι κ ως έγκυο δεν με ενοχλεί καθόλου μπορώ να πω!

 

Αχ σε καταλαβαίνω @FRAULA και εμείς την έχουμε αυτήν την εξέταση την Πέμπτη και αγχώνομαι εδώ κ μέρες!! Στέλνω όλη μου τη θετική ενέργεια , καλά αποτελέσματα σου εύχομαι και θα περιμένω νέα σου!!!

  • Μου αρέσει 2

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ ξεκίνησα τα ψώνια. Από τα βαριά είμαι οκ τα έχω ολα. Έβγαλα κάποια ουδέτερα φορμακια που είχα για την αρχή και πήρα δύο ζευγάρια καλτσακια όταν έμαθα ότι έχω αγόρι έτσι για το καλό. Κατα το Νοέμβρη λέω να πάρω τα υπόλοιπα. Καλή επιτυχία στα κορίτσια που έχουν β επιπέδου. Εγώ θα πάω σε δύο εβδομάδες. Αν και το δεύτερο το άγχος παραμένει.

  • Μου αρέσει 4

Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites

@FRAULA 

@Mommy2be Καλή επιτυχία στη β'επιπέδου...

κι εμένα το πρώτο είναι και από το άγχος συνέχεια λέω δε θα κάνω άλλο...βέβαια υπολογίζω χωρίς τον άντρα μου και τον γιο του που είναι 12 χρονών το πουλάκι μου και ο οποίος μου δηλωσε οτι θα κάνω παιδιά με τον πατέρα του μέχρι να αποκτήσει αδελφή... :x:x κουνελα με βλέπω στο τέλος....Αφού στο σοι του αντρα μου όλοι έχουν κόρες και ο Δημήτρης μας και ο μπέμπης μας είναι τα μόνα αγόρια...η αδελφή του άντρα μου τρεις κόρες και ολα τα ξαδέλφια του απο δυο και τρείς κορες....:)

 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Stelloudia είπε:

Κι εγω κυριως ρουχα και προίκα γιατί καρότσι,πάρκο,ριλαξ,καθισμα,αυτοκινήτου μου τα έδωσε η κουνιαδα μου και μια φίλη μου..

Τη β επιπέδου την έχεις κάνει;

Ναι την έκανα πριν 2 εβδομάδες! Όλα καλά!! Εσύ;

5 ώρες πρίν, boukitsa123 είπε:

Όχι καλέ τι πίσω στην 1η μου εγκυμοσύνη μετά τον 7ο έκανα τις αγορές 

Μετα τον 7ο ετσι όπως με βλέπω ούτε 10 λεπτά δεν θα αντέχω έξω από το σπίτι! :-P 

Σαββατοκυρίακο θα πάω για το παιδικό δωμάτιο, το κατότσι και τα συναφή!!

@FRAULA @Mommy2be ευχομαι όλα να πήγαν τέλεια!!!! 

Κορίτσια και στις υπόλοιπες που πάτε τις επόμενες μέρες :)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, TheMiracle είπε:

Ναι την έκανα πριν 2 εβδομάδες! Όλα καλά!! Εσύ;

Μετα τον 7ο ετσι όπως με βλέπω ούτε 10 λεπτά δεν θα αντέχω έξω από το σπίτι! :-P 

Σαββατοκυρίακο θα πάω για το παιδικό δωμάτιο, το κατότσι και τα συναφή!!

Κι εγώ την έχω κάνει κι εμένα όλα ευτυχώς καλά....Απλά σε όλες λέω να περιμενουν τη β'επιπέδου για να αρχίσουν τα ψώνια...Γιατί εμένα μέχρι τη β'επιπέδου μου έλεγαν οτι είναι κορίτσι...και στη β'επιπέδου μας λέει ο γιατρός να και το πουλάκι....και απαντά ο άντρας μου τι λες γιατρέ η κόρη μου έχει πουλί;....:) οποτε ότι ροζουλι μου έφεραν τα εδωσα στη κουνιαδα μου που είναι η μπεμπουλα της 3 μηνών τωρα...και βλέπω τον άντρα μου να με κυνηγάει μόλις γεννήσω γιατί θέλει και μια κόρη να τον τραβάει απο τη μύτη...:)

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημέρα κοριτσάκια μου!!! τι κάνετε;

σε εμάς όλα πήγαν άψογα εχθές! το μπεμπέ μας είναι ήδη 600 γραμμάρια κ πολύ πολύ ζωηρό! ανυπομονώ να περάσουν αυτοί οι πιο δύσκολοι τελευταίοι 3-4 μήνες!! Mommy2be ελπίζω κ σε εσένα να πήγαν όλα περίφημα! καλή σχολική χρονιά Stelloudia κ καλή πρόοδο!!   

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές! Ο μπέμπης μας δεν είχε κατάλληλη θέση και θα πρέπει να ξαναπάμε αύριο. Όσα μας άφησε να δούμε είναι οκ.

@FRAULA 600 γραμμάρια!!!μπράβο!! εμάς μόλις 440 γρ!

3 ώρες μείναμε στον γιατρό, περπάτησα, έφαγα, έκανα ασκήσεις, δεν άλλαξε θέση....

 

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Mommy2be σε ευχαριστώ γλυκούλα μου για τα καλά σου λόγια! κ εσείς, θα δειτε πως όλα θα είναι άψογα! αυτό που έκανα εγώ κ ήταν παρα πολύ ζωηρούλης ήταν 20 λεπτά πριν μπω στο γιατρό (χωρίς να υπολογίζω τα 30 λεπτά αναμονή εκεί..) έφαγα το αγαπημένο μου παγωτο από τον Κωσταντινίδη! εκεί να δεις πάρτυ ο μικρός! αφού φαινόταν να καταπίνει αμνιακό υγρό, είχε πολύ πλάκα!! δεν κάνεις κ εσύ κάτι παρόμοιο; λέω εγώ τώρα.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...