Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Blue Velvet said:

      Πάντως αν πάρεις τεστ,μην κανεις τη βλακεία που έκανα εγώ.Να ξεκινήσεις τουλάχιστον 7μερες από την εμβρυομεταφορά,γιατί πιο πριν θα βγει αρνητικό,ενώ μπορεί να είσαι έγκυος 

      Ναι αυτό σκεφτόμουν βασικά …. Μήπως κάνω Δευτέρα …

Έλα υπνε κ πάρε το... γιατί χανόμαστε!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα; σε όλα τα κορίτσια! Ζητω βοήθεια! Έχω 2 μωράκια 3,5 μηνών τα οποία με ταλαιπωρούν αρκετά στον ύπνο. Ιδίως ο μπέμπης σπάνια να κοιμηθεί χωρίς κλάματα κ τσιριδες. Δεν θέλει να τον ξαπλώνουμε κ πολλές φορές κυρίως μέσα στη μέρα δεν θέλει κρεβάτι. Δώστε μου συμβουλές τι να κάνω για να μάθουν να κοιμουντε μόνα τους? Κ χωρίς κλάματα όσο γίνετε... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και να σου ζήσουν! Εμένα την χαλαρώνει πολύ το μπανάκι πριν από τον ύπνο. Επίσης, στο χώρο που κοιμάται αρχίζουμε σταδιακά να χαμηλώνουμε τα φώτα και μιλάμε ήρεμα και χαμηλόφωνα όσο πλησιάζει η ώρα του ύπνου. Βάζουμε μουσική χαλαρωτική. Μας έχει βοηθήσει πολύ μια μουσική που θα βρεις στο YouTube της fisher price. Δεν είναι εύκολο το καταλαβαινω ειδικά εάν είναι δυο τα παιδάκια. Μην απογοητεύεσαι όλα περνάνε φάσεις με τον ύπνο. Εγώ όταν κλαίει ή γκρινιάζει πηγαίνω από πάνω της και τη χαϊδεύω στο κεφαλάκι, της λέω ότι είμαι εδώ μη φοβάσαι. Σπάνια πλέον θα κλάψει τόσο ώστε να χρειαστεί να τη σηκώσω. Βεβαιώσου ότι πριν τα βάλεις για ύπνο είναι καθαρή η πανα και έχουν φάει καλά. Τι άλλο να πω...υπομονή! 

  • Ευχαριστώ 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, palmoira είπε:

Καλησπέρα και να σου ζήσουν! Εμένα την χαλαρώνει πολύ το μπανάκι πριν από τον ύπνο. Επίσης, στο χώρο που κοιμάται αρχίζουμε σταδιακά να χαμηλώνουμε τα φώτα και μιλάμε ήρεμα και χαμηλόφωνα όσο πλησιάζει η ώρα του ύπνου. Βάζουμε μουσική χαλαρωτική. Μας έχει βοηθήσει πολύ μια μουσική που θα βρεις στο YouTube της fisher price. Δεν είναι εύκολο το καταλαβαινω ειδικά εάν είναι δυο τα παιδάκια. Μην απογοητεύεσαι όλα περνάνε φάσεις με τον ύπνο. Εγώ όταν κλαίει ή γκρινιάζει πηγαίνω από πάνω της και τη χαϊδεύω στο κεφαλάκι, της λέω ότι είμαι εδώ μη φοβάσαι. Σπάνια πλέον θα κλάψει τόσο ώστε να χρειαστεί να τη σηκώσω. Βεβαιώσου ότι πριν τα βάλεις για ύπνο είναι καθαρή η πανα και έχουν φάει καλά. Τι άλλο να πω...υπομονή! 

Σε ευχαριστώ πολύ! Να σε ρωτήσω την άφηνες να κλαίει? Γιατί το έχω ακούσει κ το έχω διαβάσει. Όχι να πλανταξει προς θεού. Αυτό που με βοηθάει είναι ο αποροφυτηρας αλλά κ πάλι στην αγκαλιά όχι κάτω.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vasiliki88 είπε:

Καλησπέρα; σε όλα τα κορίτσια! Ζητω βοήθεια! Έχω 2 μωράκια 3,5 μηνών τα οποία με ταλαιπωρούν αρκετά στον ύπνο. Ιδίως ο μπέμπης σπάνια να κοιμηθεί χωρίς κλάματα κ τσιριδες. Δεν θέλει να τον ξαπλώνουμε κ πολλές φορές κυρίως μέσα στη μέρα δεν θέλει κρεβάτι. Δώστε μου συμβουλές τι να κάνω για να μάθουν να κοιμουντε μόνα τους? Κ χωρίς κλάματα όσο γίνετε... 

Να σου ζησουν τα μωρακια σου! Καλη υπομονη καλη δυναμη! Με ενα και ωρες ωρες τρελενομαι! Γενικα τα μωρακια περνανε τις φασεις τους εκει π δεν κοιμουνται λεπτο καπου αλλου εκτος της αγγαλιας εκει μπορει να σηκωνεται να τρωει κ να κοιμαται οπου το βαλεις στην ηλικια των δικων σ φυσικα! Μα κ ποια δεν περασε απο την φαση π μολις τα ακουμπας κατω κλαινε!? Εγω το προσπαθουσα καθε φορα π την επερνε ο υπνος καλα ομως την κρατουσα αρκετα αγγαλια κ μετα την ξαπλωνα οπουδηποτε ολα τα ειχα δοκιμασει ΟΛΑ εκανα μικρες φωλιτσες στο κρεβατι της στο δικο μας στον καναπε ωστε να εχει λιιγο χωρο και να αισθανεται 'ασφαλεια' εβαζα μπλουζα μ φορεμενη κοντα στο προσωπακι της καποιες φορες επιανε καποιες οχι και παλι απο την αρχη! Ωσπου μια μερα ηταν 4μιση μηνων εγω εφτιαχνα το φαγητακι της δεν μπορουσα να παω να την κοιμησω αυτην γκρινιαζε κ μολις πηγα αφου τελειωσα με την δουλεια μ την ειχε παρει ο υπνος τοσο απλα! Κ απο κει κ περα μονη της...Στους ημερησιους δεν την κοιμηζα ποτε μονο τον βραδυνο Κ πριν 20μερες μ εκωψε κ τον βραδυνο επειδη ζεσταινοταν πολυ κ νευριαζε π ακουμπιομασταν....οσο μεγαλωνουν στρωνουν μην απελπιζεσαι! Οταν θα καθονται και θα παιζουν με τα παιχνιδακια τους θα απασχολιουνται κ θα ξεκουραζεσαι!

  • Ευχαριστώ 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσι μου και να σου ζήσουν τα μωράκια σου!! Σε καταλαβαίνω απόλυτα, πιο πολύ δεν γίνεται, έχω διδυμακια 6μηνων! Εγώ προσπάθησα και προσπαθώ όσο μπορώ να τα κοιμιζω κάτω, όχι αγκαλιά γιατί είναι δύο και ειναι ακατόρθωτο να τα κοιμισω και τα δύο ταυτόχρονα.. Στο ριλαξ δοκίμασες να τα κουνήσεις??? Και δυστυχώς στην περίπτωση μας, αναγκαστικά θα κλάψουν και λίγο δεν γίνεται αλλιώς... Υπομονή... Εγώ με βαριά καρδιά τα αφήνω και να κλαίνε ναι, μέχρι ένα σημείο εννοείται.. Θα έρθουν και δύσκολες, θα έρθουν και εύκολες μέρες... Βοήθεια έχεις? 

Εγώ στην φάση που είστε τώρα τα κοιμιζα ως επί. Των πλείστων στα ριλαξ τους ταυτόχρονα, αλλιώς ένα ένα αγκαλιά αλλά μόνο όταν είχα άτομο μαζί μου, μήπως κλαψει το άλλο, καταλαβαίνεις... Μεγαλώνοντας ψιλοκαλυτερευουν τα πράγματα, απλά νομίζω πως πρέπει να το παλέψεις να κοιμούνται κάτω, δεν γίνεται αλλιώς.. Εγώ στις αρχές καθόμουν στο κρεβάτι με τεντωμένα πόδια, και κουνουσα το ένα στα χερια και το άλλο στα πόδια.. Εμ δεν γίνεται όπως καταλαβαίνεις!! Ότι χρειαστείς στείλε μου! 

  • Ευχαριστώ 1

zeCJp2.pngwKC1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Vasiliki88 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ! Να σε ρωτήσω την άφηνες να κλαίει? Γιατί το έχω ακούσει κ το έχω διαβάσει. Όχι να πλανταξει προς θεού. Αυτό που με βοηθάει είναι ο αποροφυτηρας αλλά κ πάλι στην αγκαλιά όχι κάτω.. 

Όχι, δεν την άφηνα να πλαντάξει. Εμένα  γκρίνια έχει και λίγο κλάμα σαν παράπονο περισσότερο. Είναι από υπερένταση κυρίως. Τότε της μιλαω, της χαϊδεύω το κεφάλι και κάνω και σσσσς σσσσς απαλά. Η μουσική μας έχει βοηθήσει πολύ το τελευταίο διάστημα. Από αλλά κοριτσια έχω ακούσει για απορροφητήρες,σεσουάρ κτλ. Μήπως περνάτε κολικούς και γι αυτό κλαίνε? Να τους κάνεις συνέχεια ασκησούλες για την κοιλιτσα, θα βρεις πολλά βίντεο. Εμεις κάναμε συνέχεια αυτή που φέρνεις σιγά σιγά τα πόδια λυγισμένα προς την κοιλιτσα και ποδηλατάκι.

  • Ευχαριστώ 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Anastasia_paris είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου και να σου ζήσουν τα μωράκια σου!! Σε καταλαβαίνω απόλυτα, πιο πολύ δεν γίνεται, έχω διδυμακια 6μηνων! Εγώ προσπάθησα και προσπαθώ όσο μπορώ να τα κοιμιζω κάτω, όχι αγκαλιά γιατί είναι δύο και ειναι ακατόρθωτο να τα κοιμισω και τα δύο ταυτόχρονα.. Στο ριλαξ δοκίμασες να τα κουνήσεις??? Και δυστυχώς στην περίπτωση μας, αναγκαστικά θα κλάψουν και λίγο δεν γίνεται αλλιώς... Υπομονή... Εγώ με βαριά καρδιά τα αφήνω και να κλαίνε ναι, μέχρι ένα σημείο εννοείται.. Θα έρθουν και δύσκολες, θα έρθουν και εύκολες μέρες... Βοήθεια έχεις? 

Εγώ στην φάση που είστε τώρα τα κοιμιζα ως επί. Των πλείστων στα ριλαξ τους ταυτόχρονα, αλλιώς ένα ένα αγκαλιά αλλά μόνο όταν είχα άτομο μαζί μου, μήπως κλαψει το άλλο, καταλαβαίνεις... Μεγαλώνοντας ψιλοκαλυτερευουν τα πράγματα, απλά νομίζω πως πρέπει να το παλέψεις να κοιμούνται κάτω, δεν γίνεται αλλιώς.. Εγώ στις αρχές καθόμουν στο κρεβάτι με τεντωμένα πόδια, και κουνουσα το ένα στα χερια και το άλλο στα πόδια.. Εμ δεν γίνεται όπως καταλαβαίνεις!! Ότι χρειαστείς στείλε μου! 

Έχω ένα ριλαξ που κουνιέται μόνο του αλλά κανένα δεν κοιμάται εκεί. Βοήθεια έχω επιλέξει να μην έχω κ είμαι καλύτερα. Τα καταφέρνω καλά με τα μωρά αλλά όταν έχετε η ώρα του ύπνου χτυπάει η καρδιά μου! Κ πιο πολύ έχω πρόβλημα με τον μπαμπά μας. Δεν έχει καθόλου υπομονή θέλει να κοιμηθεί κ είναι συνέχεια μέσα στα νεύρα.. Να πω ότι ο μικρός μας βγάζει το λάδι κ στη βόλτα κ στο αυτοκίνητο.. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vasiliki88 είπε:

Έχω ένα ριλαξ που κουνιέται μόνο του αλλά κανένα δεν κοιμάται εκεί. Βοήθεια έχω επιλέξει να μην έχω κ είμαι καλύτερα. Τα καταφέρνω καλά με τα μωρά αλλά όταν έχετε η ώρα του ύπνου χτυπάει η καρδιά μου! Κ πιο πολύ έχω πρόβλημα με τον μπαμπά μας. Δεν έχει καθόλου υπομονή θέλει να κοιμηθεί κ είναι συνέχεια μέσα στα νεύρα.. Να πω ότι ο μικρός μας βγάζει το λάδι κ στη βόλτα κ στο αυτοκίνητο.. 

Θα στρώσει μην ανησυχείς. Προσπαθησε να είστε ήρεμοι γενικά στο σπίτι και να μην μεταφέρεται η υπερένταση στο παιδί. Εγώ έχω διαπιστώσει ότι όποτε είμαι νευριασμένη, με την πεθερά μου συνήθως, το παιδί το αντιλαμβάνεται και έχει υπερένταση. Δώστου κανενα πανάκι να μασουλάει ή να παίζει πριν τον ύπνο. Κάποια τα χαλαρώνει πολύ αυτό σε συνδυασμό με μουσικούλα. Πιπίλα παίρνει? 

  • Ευχαριστώ 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Anastasia_paris είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου και να σου ζήσουν τα μωράκια σου!! Σε καταλαβαίνω απόλυτα, πιο πολύ δεν γίνεται, έχω διδυμακια 6μηνων! Εγώ προσπάθησα και προσπαθώ όσο μπορώ να τα κοιμιζω κάτω, όχι αγκαλιά γιατί είναι δύο και ειναι ακατόρθωτο να τα κοιμισω και τα δύο ταυτόχρονα.. Στο ριλαξ δοκίμασες να τα κουνήσεις??? Και δυστυχώς στην περίπτωση μας, αναγκαστικά θα κλάψουν και λίγο δεν γίνεται αλλιώς... Υπομονή... Εγώ με βαριά καρδιά τα αφήνω και να κλαίνε ναι, μέχρι ένα σημείο εννοείται.. Θα έρθουν και δύσκολες, θα έρθουν και εύκολες μέρες... Βοήθεια έχεις? 

Εγώ στην φάση που είστε τώρα τα κοιμιζα ως επί. Των πλείστων στα ριλαξ τους ταυτόχρονα, αλλιώς ένα ένα αγκαλιά αλλά μόνο όταν είχα άτομο μαζί μου, μήπως κλαψει το άλλο, καταλαβαίνεις... Μεγαλώνοντας ψιλοκαλυτερευουν τα πράγματα, απλά νομίζω πως πρέπει να το παλέψεις να κοιμούνται κάτω, δεν γίνεται αλλιώς.. Εγώ στις αρχές καθόμουν στο κρεβάτι με τεντωμένα πόδια, και κουνουσα το ένα στα χερια και το άλλο στα πόδια.. Εμ δεν γίνεται όπως καταλαβαίνεις!! Ότι χρειαστείς στείλε μου! 

Πιπίλα ενώ την έσπερνε πολύ εύκολα το έκοψε κ αυτό. Πολύ λίγες φορές κ αν την βάζω κ δεν την θέλει πάλι κλαίει. Εκεί που κοιμάται πετάγεται κ τσιριζει πολλές φορές.. Ελπίζω να ηρεμήσει σιγά σιγά γιατί ταλαιπωρούμαστε κ αυτό κ εμείς.. 

Link to comment
Share on other sites

On 19/6/2019 at 9:43 ΜΜ, Vasiliki88 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ! Να σε ρωτήσω την άφηνες να κλαίει? Γιατί το έχω ακούσει κ το έχω διαβάσει. Όχι να πλανταξει προς θεού. Αυτό που με βοηθάει είναι ο αποροφυτηρας αλλά κ πάλι στην αγκαλιά όχι κάτω.. 

Μην αφήνεις το παιδί σου να κλαίει, είναι ακόμα βρεφάκι,.  Τα βρέφη κλαίνε γιατί είναι ο μοναδικός τρόπος για να επικοινωνήσουν μαζί μας, θέλουν την αγκαλιά της μαμάς, να ακούν την φωνή της, τον χτύπο της καρδιάς της, πως αλλιώς θα νιώσουν ασφάλεια?

Πάρτε τα μωρά σας αγκαλιά σας! Το βασικό μέσο για να μεγαλώσουμε ψυχικά υγιή παιδιά είναι η αγκαλιά!

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...