Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Yψηλός κατακερματισμός σπέρματος


Recommended Posts

Ο σύζυγός μου έχει υψηλό κατακερματισμό σπέρματος (59%) που τον ανακαλύψαμε μετά την δεύτερη αποτυχημένη εξωσωματική. Ο γνωστός γιατρός του νέου κέντρου επέμενε σε δανεικά ωάρια με το σπέρμα του συζύγου μου, νέα αποτυχημένη προσπάθεια. Μια ανοσολόγος δημοσίου νοσοκομείου με παρότρυνε να μην χρησιμοποιήσω την εναπομείνουσα βλαστοκύστη και να προτιμήσω και δωρητή σπέρματος,Στο μεταξύ ανακάλυψα μετά την εξέταση νίκα χρόνια λοίμωξη ενδομητρίου. Τα οικονομικά μας είναι δύσκολα. Αξίζει να ρισκάρω την εμβρυομεταφορά της επαπομείνουσας βλαστοκύστης; 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, tania43 είπε:

Ο σύζυγός μου έχει υψηλό κατακερματισμό σπέρματος (59%) που τον ανακαλύψαμε μετά την δεύτερη αποτυχημένη εξωσωματική. Ο γνωστός γιατρός του νέου κέντρου επέμενε σε δανεικά ωάρια με το σπέρμα του συζύγου μου, νέα αποτυχημένη προσπάθεια. Μια ανοσολόγος δημοσίου νοσοκομείου με παρότρυνε να μην χρησιμοποιήσω την εναπομείνουσα βλαστοκύστη και να προτιμήσω και δωρητή σπέρματος,Στο μεταξύ ανακάλυψα μετά την εξέταση νίκα χρόνια λοίμωξη ενδομητρίου. Τα οικονομικά μας είναι δύσκολα. Αξίζει να ρισκάρω την εμβρυομεταφορά της επαπομείνουσας βλαστοκύστης; 

 

 

Δεν έχω ιδέα από πρόβλημα σπέρματος ούτε από θέμα ωαρίου.Εφτασα στην εξωσωματική ως ανεξητη υπογονιμη.Ωστοσο σε καμία περίπτωση δεν θα πετούσαν βλαστοκυστη .Είναι καθαρά δική σου απόφαση αλλά θα σου πω το εξής.Τη μέρα που έκανα πρώτη εμβριομεταφορα είχα 8 βλαυ που δυσκόλεψαν τους εμβριολογους ποια ήταν η καλύτερη να μπει..με βλέπανε πολύτεκνη κ άλλες τέτοιες βλακείες..άλλωστε ήμουν 34... Την ίδια ώρα ο γιατρός έλεγε στη διπλανή μου 45+ ετών να μη βάλουν το μοναδικό ε.βριο της 3 μέρας γιατί έχει θραύσματα κτλ..εκείνη απάντησε ότι είναι η τελευταία της ευκαιρία...κάποιους μήνες μετά πήγαινα για αποξεση μετά την τρίτη εμβριομεταφορα μου( είχα πάρει ένα ωραίο πρώτο μηδέν μια παλλινδρομη στη δεύτερη εμβριομεταφορα κ μια παλλινδρομη διδύμων στην τρίτη εμβριομεταφορα ) κι εκείνη η κοπέλα περίμενε δίδυμα...ομοζυγωτικα..εκείνο το για πέταμα εμβρια έδωσε δύο μωρά...προσωπικά λοιπόν θα το έβαζα...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, tania43 είπε:

Ο σύζυγός μου έχει υψηλό κατακερματισμό σπέρματος (59%) που τον ανακαλύψαμε μετά την δεύτερη αποτυχημένη εξωσωματική. Ο γνωστός γιατρός του νέου κέντρου επέμενε σε δανεικά ωάρια με το σπέρμα του συζύγου μου, νέα αποτυχημένη προσπάθεια. Μια ανοσολόγος δημοσίου νοσοκομείου με παρότρυνε να μην χρησιμοποιήσω την εναπομείνουσα βλαστοκύστη και να προτιμήσω και δωρητή σπέρματος,Στο μεταξύ ανακάλυψα μετά την εξέταση νίκα χρόνια λοίμωξη ενδομητρίου. Τα οικονομικά μας είναι δύσκολα. Αξίζει να ρισκάρω την εμβρυομεταφορά της επαπομείνουσας βλαστοκύστης; 

 

 

Καλησπέρα κορίτσι.Πολύ περιληπτικά θα σου πω,αφού σου βρέθηκε χρόνια φλεγμονή ενδομητρίου,επειδή είχα και εγω,μη ρισκάρεις να βάλεις τη βλαστοκυστη που έχεις αν δε κάνεις θεραπεία πρώτα.Με τον Νίκα μίλησες;Ο γιατρός σου τι σου είπε;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, tania43 είπε:

Ακολουθώ θεραπεία κατόπιν συννενόησης του Νίκα με το κέντρο. Πρώτα θα την ολοκληρώσω και μετά θα μπω στη διαδικασία.

 

ρε παιδια ποιος ειναι πια αυτος ο Νικας και τι κανει?

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, tania43 είπε:

Ακολουθώ θεραπεία κατόπιν συννενόησης του Νίκα με το κέντρο. Πρώτα θα την ολοκληρώσω και μετά θα μπω στη διαδικασία.

 

Να το βαλεις κορίτσι μου..... κ εμεις εχουμε θεμα με το σπερμα σκεψου βρήκαμε μονο.με βιοψία κ καναμε κατάψυξη εχω κάνει δυο εμβρυομεταφορες κ δυο εμφύτευσης που στο τελος ηταν βιοχημική......προφανώς δςν έχουν την δυναμική ισως λογο σπέρματος να προχωρήσουν. Την επόμενη φορά αφού κάνουμε ήδη θεραπεία κ με καποιες ακομη εξετάσεις μηπως βρούμε ακριβώς το πρόβλημα.... εγω σκέφτηκα να κανω κ τον τραυματισμό μητρας πρην βοηθάει λενε καλύτερα στην εμφύτευση...ειδικά σε εμας που τι θεμα ειναι το σπέρμα οστε να βρει ποιο ετοιμο εδαφος κ γαντζοθει καλα

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, tania43 είπε:

Ο σύζυγός μου έχει υψηλό κατακερματισμό σπέρματος (59%) που τον ανακαλύψαμε μετά την δεύτερη αποτυχημένη εξωσωματική. Ο γνωστός γιατρός του νέου κέντρου επέμενε σε δανεικά ωάρια με το σπέρμα του συζύγου μου, νέα αποτυχημένη προσπάθεια. Μια ανοσολόγος δημοσίου νοσοκομείου με παρότρυνε να μην χρησιμοποιήσω την εναπομείνουσα βλαστοκύστη και να προτιμήσω και δωρητή σπέρματος,Στο μεταξύ ανακάλυψα μετά την εξέταση νίκα χρόνια λοίμωξη ενδομητρίου. Τα οικονομικά μας είναι δύσκολα. Αξίζει να ρισκάρω την εμβρυομεταφορά της επαπομείνουσας βλαστοκύστης; 

 

 

Συνήθως με τόσο υψηλό κατακερματισμό το πρώτο που προτείνουν είναι βιταμίνες-σωστή διατροφή-διακοπή καπνίσματος - διακοπή αλκοολ και επανέλεγχο σε 3 μήνες, εσάς δεν σας πρότειναν τίποτα από όλα αυτά? σας είπαν αμέσως για δότη? Εξάντλησε όλα τα ενδεχόμενα και μετά το συζητάς και αυτό.  Και εμένα ο άντρας μου είχε σχετικά υψηλό κατακερματισμό, έκανε θεραπεία και μετά έπεσε αρκετά. Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί τα κέντρα δεν προτείνουν την εξέταση για τον κατακερματισμό πριν την προσπάθεια εξωσωματικής, απορώ ειλικρινά.

  • Μου αρέσει 1

 
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, tania43 είπε:

Ακολουθώ θεραπεία κατόπιν συννενόησης του Νίκα με το κέντρο. Πρώτα θα την ολοκληρώσω και μετά θα μπω στη διαδικασία.

 

Να μιλάς και η ίδια απευθειας με τον Νικα θα σου δώσει πολυ χρήσιμες πληροφορίες.

 Φτιάξε το ενδομητριο και σίγουρα αξίζει να βάλεις την βλαστοκύστη σου.

Προκειται για έμβρυο που εχει καλη δυναμική εφ οσον έφτασε βλαστοκύστη, μην το ξεχνάς !


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 10 months later...
On 26/6/2019 at 1:13 ΜΜ, kotsifikos είπε:

Συνήθως με τόσο υψηλό κατακερματισμό το πρώτο που προτείνουν είναι βιταμίνες-σωστή διατροφή-διακοπή καπνίσματος - διακοπή αλκοολ και επανέλεγχο σε 3 μήνες, εσάς δεν σας πρότειναν τίποτα από όλα αυτά? σας είπαν αμέσως για δότη? Εξάντλησε όλα τα ενδεχόμενα και μετά το συζητάς και αυτό.  Και εμένα ο άντρας μου είχε σχετικά υψηλό κατακερματισμό, έκανε θεραπεία και μετά έπεσε αρκετά. Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί τα κέντρα δεν προτείνουν την εξέταση για τον κατακερματισμό πριν την προσπάθεια εξωσωματικής, απορώ ειλικρινά.

καλησπερα,ηθελα να ρωτησω που τι κανατε την εξεταση(κατακερματισμο) κ ποσο τιμη/σας ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

On 23/5/2020 at 6:44 ΜΜ, preva είπε:

καλησπερα,ηθελα να ρωτησω που τι κανατε την εξεταση(κατακερματισμο) κ ποσο τιμη/σας ευχαριστω πολυ

Kαλησπέρα, στον Λυμπερόπουλο είχαμε κάνει την εξέταση, θεωρείται ο καλύτερος, τιμή δεν θυμάμαι καθόλου (έχουν περάσει 6 χρόνια από τότε) και δεν θέλω να πως κάτι που δεν είναι επιβεβαιωμένο, το σίγουρο είναι πως ήταν ιδιαίτερα ακριβή εξέταση.


 
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...