Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 hours ago, Eflenew said:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Δεν είναι καθόλου αχνό …. Είναι μια ωραιότατη γραμμή εγκυμοσύνης … εγώ έκανα σήμερα και είναι αχνη που κε το ζόρι φαίνεται και πέρασαν οι ώρες και φαίνεται ακόμα λίγοτερο σχεδόν καθόλου … με το καλό . Σπυ εύχομαι ολόψυχα μια μεγάλη χοριακη γιατί το αξίζεις και νομίζω ήρθε η ώρα να λάβεις το πολυπόθητο πλασματάκι σου ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Εννοείται πως θα ενημερώσω,αν και δεν βλέπω να προχωράει..Και εγώ πιστεύω πως το τεστ της @Eflenewδεν είναι απλά αχνό και θα δείξει καλή χοριακη🥰

      Άσε τα δεν βλέπω να προχωράει … θέλω αισιοδοξία … ολα καλα θα πάνε ! Εμένα μου έχουν μείνει κατάψυξη 4 βλαστοκυστες εκ των οποίων η μια είναι άριστη όπως αυτή που έβαλα όπως συζητήσαμε εάν δεν έχω επιτυχία τώρα θα έχω την επόμενη ! Αλλά ούτε έτσι θέλω να σκέφτομαι … γιατί να μην προσχωρήσουν βρε κορίτσια μου τα εμβρυακια μας ; Άντε να πάρουμε τα πάνω μας λίγο !! Εύχομαι αύριο μια γερη χοριακη !!!

      • Ευχή 1

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια!! Μιας που λετε για κιλα μητερας και μωρου! Να θυμησω οτι ειμαι και εγω σε διατροφη λογω διαβητη! Στο προηγουμενο ραντεβου στις 32 εβδομαδες ακριβως ο μπεμπης ηταν 1700γρ. Μου ειπε φυσιλογικο! Και το αμνιακο! Σας φαινεται καλο? Φοβαμαι μηπως ειναι μικρος! Λογω σακχαρου δεν θελουμε μεγαλο αλλα οχι και μικρο μωρο! Την διατροφη την κανω κατα γραμμα και μαλιστα εχασα και καποια κιλα. Τωρα ειμαι στα +4 κιλα απο την αρχη και 34 εβδομαδες! Οταν εμεινα εγκυος ομως ειχα παραπανισια κιλα οποτε μου ειπε ο γιατρος οτι δεν πειραζει που χανω!  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, mpoukitsa είπε:

Καλημερα κοριτσια!! Μιας που λετε για κιλα μητερας και μωρου! Να θυμησω οτι ειμαι και εγω σε διατροφη λογω διαβητη! Στο προηγουμενο ραντεβου στις 32 εβδομαδες ακριβως ο μπεμπης ηταν 1700γρ. Μου ειπε φυσιλογικο! Και το αμνιακο! Σας φαινεται καλο? Φοβαμαι μηπως ειναι μικρος! Λογω σακχαρου δεν θελουμε μεγαλο αλλα οχι και μικρο μωρο! Την διατροφη την κανω κατα γραμμα και μαλιστα εχασα και καποια κιλα. Τωρα ειμαι στα +4 κιλα απο την αρχη και 34 εβδομαδες! Οταν εμεινα εγκυος ομως ειχα παραπανισια κιλα οποτε μου ειπε ο γιατρος οτι δεν πειραζει που χανω!  

Καλημέρα!!! Για τις 32 βδομάδες μια χαρα ήταν το βάρος!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Καλημέρα!!! Για τις 32 βδομάδες μια χαρα ήταν το βάρος!!

Σε ευχαριστω πολυ Πολλυ!! Δεν ξερω τι αγχος με εχει πιασει ενω δεν ειχα καθολου απο την αρχη της εγκυμοσυνης! Τελος παντων σημασια εχει να εχουμε υγιη παιδακια ολες μας!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Sweet_child said:

@Pagotoula αν θυμάμαι καλά έχεις αυξημένες αντιστάσεις στις μητριαίες αρτηρίες. Μήπως είναι αυτός ο λόγος που δεν παίρνει πολύ βάρος το μωράκι σου; Γιατί πραγματικά έχω περιπτώσεις με κοπέλες που πήραν κιλά και γέννησαν μικρά μωρά, και το αντίθετο. Θέλω να πω ότι έτσι κι αλλιώς είτε φάμε για δέκα είτε φάμε ελάχιστα, ό,τι είναι να πάρει το μωρό θα το πάρει. Δεν ξέρω, την εμπειρία μου παραθέτω. 

 

6 hours ago, Pennymav said:

Απο ότι καταλαβα χρειάζεται ποιοτική διατροφή .γι αυτο λένε μοσχάρι κλπ.ξερω κοπέλες που τρωγαν πολυ σαβούρα και απο έξω και ενώ πήραν κ κιλά αρκετά βολάν μικρά μωρά .δεν θελει σαβούρα .και μου ειπε επισης ότι τα χοιρινά ειναι τα χειρότερα κρέατα .και φυσικά τα σουβλάκια παρόλο που μπορει ν μας αρέσουν πολυ δεν βοηθούν κάπου το μωρό .

Καλημερα! Κοριτσια μου στην εγκυμοσυνη που ειχα στο γιο μου η διατροφη μου επαιξε μεγαλο ρολο οπότε θεωρω ειναι ανα περιπτωση κ επηρεάζεται απο πολλα όπως λεει κ η Παγωτουλα! Ο μικρος ηταν σε μεγαλα ποσοστα καπου 95% για την εβδομαδα που ηταν τοτε, δεν θυμαμαι ποια πανω απο 32, κ ολο αυτο έγινε επειδη σαβουριασα μια βδομαδα κ χαλασα τη διατροφη που εκανα απο την αρχη κ ειχαμε καλα βαρη ως τοτε. Μου κοβει μαχαίρι ο γιατρός ολα τα σαβουροειδη κ κυριως ζάχαρη μηδεν κ ο μικρος ηρθε σε 2 βδομαδες στα φυσιολογικα παλι. Το βαρος μας ένοιαζε κ λογω vbac γιατι δεν πρεπει να είναι μεγαλο για να εχουμε αυξημένες πιθανοτητες επιτυχιας. Σημειωτεον ξεκινησα απο φυσιολογικο βαρος για το υψος μου κ ειχα παρει λιγα κιολας.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Pennymav είπε:

Απο ότι καταλαβα χρειάζεται ποιοτική διατροφή .γι αυτο λένε μοσχάρι κλπ.ξερω κοπέλες που τρωγαν πολυ σαβούρα και απο έξω και ενώ πήραν κ κιλά αρκετά βολάν μικρά μωρά .δεν θελει σαβούρα .και μου ειπε επισης ότι τα χοιρινά ειναι τα χειρότερα κρέατα .και φυσικά τα σουβλάκια παρόλο που μπορει ν μας αρέσουν πολυ δεν βοηθούν κάπου το μωρό .

Εγώ είχα φάει ότι ντελιβερι υπάρχει στην εγκυμοσύνη μου ναι μεν πήρα 20κθλα τα οποία τα έχασα σε δύο μήνες αφότου γέννησα κ η μπέμπαρα μου βγήκε 3.5κιλα στις 40εβδομαδες κ 52ποντους

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Dimitr@17 είπε:

Εγώ είχα φάει ότι ντελιβερι υπάρχει στην εγκυμοσύνη μου ναι μεν πήρα 20κθλα τα οποία τα έχασα σε δύο μήνες αφότου γέννησα κ η μπέμπαρα μου βγήκε 3.5κιλα στις 40εβδομαδες κ 52ποντους

Ειναι ανάλογα η περίπτωση .μπορει να παίζουν κ αλλα ρόλο .τι να πω .δεν ξερω κ εγω .εγω προν την εγκυμοσύνη κυρίως σαβούρα έτρωγα αλλα τωρα φοβόμουν πιο πολυ γιατί δεν ξερω το κάθε μαγαζι πως τα ψήνει πως τα χειρίζεται .αλλα συνήθως οι γιατροί σου λένε να τα κόψεις για να ειναι κ αυτοί καλυμμένοι .

3 ώρες πρίν, mpoukitsa είπε:

Σε ευχαριστω πολυ Πολλυ!! Δεν ξερω τι αγχος με εχει πιασει ενω δεν ειχα καθολου απο την αρχη της εγκυμοσυνης! Τελος παντων σημασια εχει να εχουμε υγιη παιδακια ολες μας!! 

Μεχρι το επόμενο ραντεβου θα εχει βαλει κι αλλο .εμενα π έπαιρνε λιγο σχετικά μεχρι την 31 τις 3 τελευταίες βδομαδες έβαλε μισό κιλό.βεβαια ακομα μικρουλι ειναι .αλλα σημαία εχει να παίρνει.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pennymav είπε:

Ειναι ανάλογα η περίπτωση .μπορει να παίζουν κ αλλα ρόλο .τι να πω .δεν ξερω κ εγω .εγω προν την εγκυμοσύνη κυρίως σαβούρα έτρωγα αλλα τωρα φοβόμουν πιο πολυ γιατί δεν ξερω το κάθε μαγαζι πως τα ψήνει πως τα χειρίζεται .αλλα συνήθως οι γιατροί σου λένε να τα κόψεις για να ειναι κ αυτοί καλυμμένοι .

Μεχρι το επόμενο ραντεβου θα εχει βαλει κι αλλο .εμενα π έπαιρνε λιγο σχετικά μεχρι την 31 τις 3 τελευταίες βδομαδες έβαλε μισό κιλό.βεβαια ακομα μικρουλι ειναι .αλλα σημαία εχει να παίρνει.

εγω κοριτσια κ συμφωνώ κ διαφωνώ με όλα αυτά.

κ η διαφωνία μ είναι ως προς εμένα.

πχ.εγω τρώω μονο μια φορά την μερα. κυριολεκτικά όμως. μονο μεσημέρι κ τίποτες άλλο...τρωω μόνο μακαρόνια. μοσχάρι. μπριζόλες. ρύζι τυρί κ καρότα. αυτά

τα υπόλοιπα τα κανω εμετό. ετσι ήμουν απο την αρχή.

παρόλο αθτα όμως το μωρο μ παίρνει καλά κιλά παρολο που εγώ χανω ...ναι ναι χάνω. 

ΟΜΩΣ ολα αυτά είναι σχετικά κ συμφωνω κ μαζι σας που λέτε για τα μωρά σας..

Δεν ξςρω τι ισχύει κ ι όχι. δεν το ψάχνω. 

Αυτο που ξςρω είναι οτι ολα τα μωρακια μας ια γεννηθούν καλα κ με υγεία.. τι 2 κιλα τι 2.5 ρι 3 τι 4.

Είναι δυνατα τα στρουμφακια μας

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 said:

εσείς έχετε ζαλαδες; σαν αστάθεια.. σαν να χάνεστε για δευτερόλεπτα; Η μόνο εγώ; δυσπνοια;

Ασταθεια κ ζαλαδες εχω οταν ειμαι πολυ ωρα καθιστη. Πρεπει να περπατησω λιγο ν κινηθει το αιμα κ μετα μου φευγει. Δυσπνοια ναι ειδικα αν γελασω εντονα επειδη εχει ανέβει πλεον ψηλα η κοιλια με πιανει κ μετα βηχας. Μ την νυχτα αν ξαπλωσω ανασκελα καμμια φορα. Εσενα ποτε σε πιανουν??

Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Ασταθεια κ ζαλαδες εχω οταν ειμαι πολυ ωρα καθιστη. Πρεπει να περπατησω λιγο ν κινηθει το αιμα κ μετα μου φευγει. Δυσπνοια ναι ειδικα αν γελασω εντονα επειδη εχει ανέβει πλεον ψηλα η κοιλια με πιανει κ μετα βηχας. Μ την νυχτα αν ξαπλωσω ανασκελα καμμια φορα. Εσενα ποτε σε πιανουν??

αα κατάλαβα. κάπως έτσι και εγώ..οι ζαλάδες συνήθως και μένα αν ειμαι Η πολύ ωρα καθιστή ή πολύ ωρα ορθια.  δύσπνοια έχω όταν ξαπλώνω συνήθως. έχω και παρά παρά παρά πολλές καουρες!! προσπαθώ να κοιμάμαι με το κεφάλι πιο ψηλά αλλά δεν με βοηθάει. εμένα είναι χαμηλή η κοιλιά μου. Γενικά περνάω τις περισσότερες ώρες της ημέρας είτε στον καναπε είτε στο κρεβατι. Μόνο δουλειές σπιτιού κάνω (και γενική κάνω ακόμα όσο μπορώ..Ίσως κοπούν και αυτές μετά και μόνο μαγειρεύω). Μετά καθομαι. Δεν έχω άλλο παιδάκι π.χ ούτε δουλεύω)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, KNecky είπε:

Ασταθεια κ ζαλαδες εχω οταν ειμαι πολυ ωρα καθιστη. Πρεπει να περπατησω λιγο ν κινηθει το αιμα κ μετα μου φευγει. Δυσπνοια ναι ειδικα αν γελασω εντονα επειδη εχει ανέβει πλεον ψηλα η κοιλια με πιανει κ μετα βηχας. Μ την νυχτα αν ξαπλωσω ανασκελα καμμια φορα. Εσενα ποτε σε πιανουν??

Βήχας; Εμένα σημερα μ επιασε 3 φορές ένας ξεροβηχας σαν να είχα πνιγεί αλλα δεν! Μου χε πει ο γιατρός αν βηχω να κρατάω την κοιλιά μου, αλλά τοτε νόμιζα ότι εννοούσε αν κρυωσω και βηχω! Και τώρα θεωρώ ότι βηχω επειδή αρρώστησα! Βέβαια χθες δεν εβηξα σχεδόν καθόλου και σήμερα αυτο το κακό σαν να πνίγομαι! Είναι σύμπτωμα δηλαδη;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 said:

αα κατάλαβα. κάπως έτσι και εγώ..οι ζαλάδες συνήθως και μένα αν ειμαι Η πολύ ωρα καθιστή ή πολύ ωρα ορθια.  δύσπνοια έχω όταν ξαπλώνω συνήθως. έχω και παρά παρά παρά πολλές καουρες!! προσπαθώ να κοιμάμαι με το κεφάλι πιο ψηλά αλλά δεν με βοηθάει. εμένα είναι χαμηλή η κοιλιά μου. Γενικά περνάω τις περισσότερες ώρες της ημέρας είτε στον καναπε είτε στο κρεβατι. Μόνο δουλειές σπιτιού κάνω (και γενική κάνω ακόμα όσο μπορώ..Ίσως κοπούν και αυτές μετά και μόνο μαγειρεύω). Μετά καθομαι. Δεν έχω άλλο παιδάκι π.χ ούτε δουλεύω)

Κοιτα μ μενα η κοιλια οπτικα ειναι χαμηλα αλλα απο αρχες 8ου μηνα έχω αρχίσει κ νιωθω οτι ανεβηκε ψηλα η κοιλια σιγά σιγά κ εχω κ καούρες απο τον 6ο μηνα κ χωρις να εχει ανεβει η κοιλιά. Αυτο ειναι κ θεμα διατροφης, συμπλήρωματων σιδηρου κ θεμα του στομαχιού που πιεζεται ταυτοχρονα σε μενα.

Just now, Polly1 said:

Βήχας; Εμένα σημερα μ επιασε 3 φορές ένας ξεροβηχας σαν να είχα πνιγεί αλλα δεν! Μου χε πει ο γιατρός αν βηχω να κρατάω την κοιλιά μου, αλλά τοτε νόμιζα ότι εννοούσε αν κρυωσω και βηχω! Και τώρα θεωρώ ότι βηχω επειδή αρρώστησα! Βέβαια χθες δεν εβηξα σχεδόν καθόλου και σήμερα αυτο το κακό σαν να πνίγομαι! Είναι σύμπτωμα δηλαδη;

Κ μενα ετσι σαν να πνιγομαι με επιασε. Γενικα καλο να κραταμε την κοιλιά κ σε φτερνισμα κ σε βηχα. Εχω κανονικα εποχικο ασθμα που φετος δεν με εχει πιασει αλλα αυτος ο βηχας πριν ανεβει η κοιλιά δεν ειχε εμφανιστει! Είχα γελασει κ ενιωθα δυσπνοια που κατεληξε σε βηχα..σαν σύμπτωμα μου μοιαζει χωρις να ειμαι σιγουρη. Παντως κρυωμενη δεν είμαι..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Κοιτα μ μενα η κοιλια οπτικα ειναι χαμηλα αλλα απο αρχες 8ου μηνα έχω αρχίσει κ νιωθω οτι ανεβηκε ψηλα η κοιλια σιγά σιγά κ εχω κ καούρες απο τον 6ο μηνα κ χωρις να εχει ανεβει η κοιλιά. Αυτο ειναι κ θεμα διατροφης, συμπλήρωματων σιδηρου κ θεμα του στομαχιού που πιεζεται ταυτοχρονα σε μενα.

Κ μενα ετσι σαν να πνιγομαι με επιασε. Γενικα καλο να κραταμε την κοιλιά κ σε φτερνισμα κ σε βηχα. Εχω κανονικα εποχικο ασθμα που φετος δεν με εχει πιασει αλλα αυτος ο βηχας πριν ανεβει η κοιλιά δεν ειχε εμφανιστει!

Ούτε που μου πέρασε απ το μυαλό ότι ο γιατρός μιλούσε για βήχα πέραν κάποιου κρυωματος ή ίωσης, ούτε ότι αυτό που μ επιασε σημερα θα μπορούσε να σχετίζεται με την εγκυμοσυνη. Μα να συνέπεσε η ιωση με το συμπτωμα;; Μπορεί και Ναι μπορεί και Όχι! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 said:

Ούτε που μου πέρασε απ το μυαλό ότι ο γιατρός μιλούσε για βήχα πέραν κάποιου κρυωματος ή ίωσης, ούτε ότι αυτό που μ επιασε σημερα θα μπορούσε να σχετίζεται με την εγκυμοσυνη. Μα να συνέπεσε η ιωση με το συμπτωμα;; Μπορεί και Ναι μπορεί και Όχι! 

Ο γιατρος μπορει να το πε γενικα, αλλωστε μ οταν πνιγεις βηχεις. Δεν αποκλειεται να συνεπεσε παντως.. παντως παρατηρησα πως αν ειμαι ξαπλωμενη ανασκελα με πιανει πιο εντονα κ επιμονα. Μου εκανε εντυπωση γιατι δεν με εχει πιασει στις αλλες 2 εγκυμοσυνες αλλα ειναι η πρωτη που περναω χειμωνα.. ισως φταιει κ αυτο κ να έχει να κανει κ με την υγρασία-ξηροτητα του δωματιου τι να πω?!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Ο γιατρος μπορει να το πε γενικα, αλλωστε μ οταν πνιγεις βηχεις. Δεν αποκλειεται να συνεπεσε παντως.. παντως παρατηρησα πως αν ειμαι ξαπλωμενη ανασκελα με πιανει πιο εντονα κ επιμονα. Μου εκανε εντυπωση γιατι δεν με εχει πιασει στις αλλες 2 εγκυμοσυνες αλλα ειναι η πρωτη που περναω χειμωνα.. ισως φταιει κ αυτο κ να έχει να κανει κ με την υγρασία-ξηροτητα του δωματιου τι να πω?!

Κι εμένα σημερα όταν ήμουν ξαπλωμένη μ επιανε!Αλλά σχεδόν πάντα πρέπει να είναι ξαπλωμένη! Πάντως είναι πολύ ενοχλητικό!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...