Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 51 minutes ago, Maroxmarox said:

      Coq πόσο έπαιρνες; Τα άλλα τα παίρνω 

      Το coq10 πόσο καιρό τα έπαιρνες ;είδες διάφορα ότι σου έκαναν δουλειά πχ στις γονιμοποιήσεις; Παίρνω fertilfix ναι είναι ακριβές αλλά λόγο χασιμοτο δε κάνει να παίρνω ιώδιο μου είπε η ενδοκρινολογος...αλλά διαβάζω ότι το coq10 βοηθάει στα ωάρια και θέλω σα συμπληρωματικό για τα ωάρια .gluco παίρνω έχω αντίσταση στην ινσουλιινη

      Το coq10 πόσο καιρό τα έπαιρνες ;είδες διάφορα ότι σου έκαναν δουλειά πχ στις γονιμοποιήσεις; Παίρνω fertilfix ναι είναι ακριβές αλλά λόγο χασιμοτο δε κάνει να παίρνω ιώδιο μου είπε η ενδοκρινολογος...αλλά διαβάζω ότι το coq10 βοηθάει στα ωάρια και θέλω σα συμπληρωματικό για τα ωάρια .gluco παίρνω έχω αντίσταση στην ινσουλιινη

      Εγώ έπαιρνα τρία χάπια coq10 των 200 άρα 600 ημερησίως … μου τα εοχε συστήσει η εξωσωματικός .. τα έπαιρνα πολύ καιρό ακόμα κ την περίοδο των ενέσεων μέχρι την ωοληψια .. μετά την ωοληψια τα σταμάτησα .

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, Polly1 είπε:

Καλημέρα!!!! Σου τον μετράει τον τραχηλο; Σου έχει πει πόσο είναι Τώρα Και μετά την περιδεση; Καισαρική θα κάνεις γι αυτο το λογο;Εγω Καταλαβα ότι όταν μπω στον μήνα μου θα μου κόψει το ραμμα. Μου είχε πει το ραμμα δε φεύγει με τιποτα! Θα στο κόψω εγω

Καλημέρα!!! Εγω συσπάσεις έχω από αρκετά νωρίς!! Είναι φυσιολογικό να χεις Τώρα!Ενημερώνεις τον γιατρό για συνεχόμενο πόνο ή δυνατο ή για συχνότητα συστάσεων ανά 5 ή 10 λεπτά!

Σαν σύσπαση νιώθω να μου κρατάει κάποιος την κοιλιά με ανοιχτή χούφτα και να μου την τραβάει ελαφρώς προς τα πάνω για κάποια δευτερόλεπτα ενω ταυτόχρονα αρχίζει  το πέτρωμα!Λιγο θρίλερ ετσι όπως το είπα!! Οι κινήσεις του μωρού είναι πιο γρήγορες, πιο παιχνιδιάρικες!!

Μονο την τελευταία φορά δεν μου τον μέτρησε τον τράχηλο .μερα την περιδεση είχε παει στα 30mm και για 2 μήνες ηταν εκει που μου το μέτραγε .τωρα που μου ειπε ότι το κεφάλι ειναι μεσα στον κόλπο μετα που το σκεφτόμουν θεώρησα ότι θα εχει μειωθεί .η μπορει κ να μην παιζει ρόλο αυτο .καισαρικη θα κανουμε για διάφορους λόγους .πχ στην αρχη ειχα υποτροπή απο ερπη γενν.οργανων .εξωτερικα .δεν ξανα έβγαλα μετα .μετα μου ειπε και για την περιδεση για να μην χαλαρώσει κ αλλο ο τράχηλος (αν και γνωστές μου με περιδεση έχουν γεννήσει κανονικά φυσιολογικά ) .βεβαια η μια με περιδεση γέννησε την πρώτη φορά στις 40 εβδ.λαι τη δεύτερη σπάσαν τα νερά μολις μπήκε στην 36.με περιδεση παλι .δεν ξερω αν αυτο οφείλεται στο ότι είχε φυσιολογικό τοκετό .και τελος ειχα κ τάση για προεκλαμψία με βάσει τις αντιστάσεις στις μητριαιες αρτηρίες που βεβαια μεχρι τωρα δεν εχω ανεβάσει πίεση .επαιρνα και Σαλοσπίρ γ αυτο και θα το κόψω τελος της εβδομάδας .οποτε για περίπου 3 βδομαδες θα ειμαι ακάλυπτη .ελπιζω να μην εχω θεμα .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Polly1 said:

Καλημέρα!!!! Σου τον μετράει τον τραχηλο; Σου έχει πει πόσο είναι Τώρα Και μετά την περιδεση; Καισαρική θα κάνεις γι αυτο το λογο;Εγω Καταλαβα ότι όταν μπω στον μήνα μου θα μου κόψει το ραμμα. Μου είχε πει το ραμμα δε φεύγει με τιποτα! Θα στο κόψω εγω

Καλημέρα!!! Εγω συσπάσεις έχω από αρκετά νωρίς!! Είναι φυσιολογικό να χεις Τώρα!Ενημερώνεις τον γιατρό για συνεχόμενο πόνο ή δυνατο ή για συχνότητα συστάσεων ανά 5 ή 10 λεπτά!

Σαν σύσπαση νιώθω να μου κρατάει κάποιος την κοιλιά με ανοιχτή χούφτα και να μου την τραβάει ελαφρώς προς τα πάνω για κάποια δευτερόλεπτα ενω ταυτόχρονα αρχίζει  το πέτρωμα!Λιγο θρίλερ ετσι όπως το είπα!! Οι κινήσεις του μωρού είναι πιο γρήγορες, πιο παιχνιδιάρικες!!

Just now, mpempaki1 said:

σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!! ήταν πρόωρο μωράκι; να σας ζήσει και να τον καμαρωνεται!!! εμένα στις 29 εβδομάδες ( ο μικρός έβγαινε 27 και 6 αν θυμάμαι καλά ) ήταν 1210. είναι καλά; θυμάσαι καθόλου από τα δικα σου μπεμπακια;

Ευχαριστούμε!! Γεννηθηκε 38εδβ οπότε οχι προωρος κ

Η μικρη μου στις 28εβδ ηταν 1100 κ ηταν ακριβως στο μεσο ορο, οποτε λογικά δεν ειναι πολυ μικρουλι το μπεμπακι σου. Ο γιατρος αν δεν ανησυχισε δεν νομίζω να υπάρχει θεμα.

Πολλυ νομιζω ηταν η καλυτερη περιγραφη συσπασεων που εχω διαβασει! ^_^

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child είπε:

Ναι φυσικά, απλά εγώ δεν έχω διαβήτη γιατί όλες οι μετρήσεις (καμπύλη και ζάχαρο νηστείας κάθε μήνα) είναι πολύ καλές. Έκοψα προληπτικά τις μεγάλες ποσότητες φαγητού, και μείωσα υδατάνθρακες. Μου είπε λοιπόν ο γιατρός μου ότι εφόσον δεν φαίνεται να έχω διαβήτη, είναι κάτι που το δημιουργεί ο οργανισμός χωρίς να γνωρίζουμε την αιτία. Αλλά έχω λίγο αγχωθεί. Θα κάνω τη διατροφή και σε 3 εβδομάδες θα με ξαναδεί. 

@mpempaki1 εγώ τώρα μπήκα στον 8ο. Θα γεννήσω τέλη Μαρτίου. 

Σου έχει δώσει διατροφή εξειδικευμένος ενδοκρινολόγος; Έχεις δει αν αποδίδει στον οργανισμό σου με αντίστοιχες μετρήσεις μετά τα γεύματα ή πας θεωρητικά; Προσωπικά αν δεν σε έχει δει κάποιος, θα σε συμβούλευα να κλείσεις ραντεβού με έναν καλό ενδοκρινολόγο, πάρε μαζί και τον τελευταίο υπέρηχο και πιθανόν να σε βάλει να επαναλάβεις καμπύλη ή να κάνεις αυτοέλεγχο για κάποιο διάστημα για να διαπιστώσετε τι συμβαίνει σε αυτή την φάση με τα επίπεδα γλυκόζης στο αίμα σου. Αν δεν χρειάζεται κάτι, τουλάχιστον θα γνωρίζεις σίγουρα ότι δεν ευθύνεται αυτό και ότι δεν χρειάζεται να προσέξεις κάτι από αυτό το κομμάτι, ειδάλλως θα σε καθοδηγήσει συγκεκριμένα. Επίσης μπορεί απλά να σου δώσει εξειδικευμένο διατροφολόγιο για ένα διάστημα ως τον επόμενο υπέρηχο για να δείτε αν θα βελτιωθεί η υπερηχογραφική εικόνα. Εννοείται ακούς τον γιατρό σου, απλά εγώ πλέον σε κάθε τομέα, πιστεύω ότι είναι καλύτερα να μας συμβουλεύει εξειδικευμένος γιατρός, πχ ενδοκρινολόγος, αιματολόγος, κλπ. Αποψή μου όμως, απλά σε συμβουλεύω φιλικά... 

Just now, mpempaki1 είπε:

α συγνωμη. νόμιζα είχατε μπει. εμένα μια μαια μου είπε ότι λόγω πολυκυστικων και μεγάλου κύκλου (μπορεί να είχα και 50μερες κύκλο και 60) ίσως αργησε η σύλληψη για αυτό και βγαίνει πιο μικρό. εσεβα τι σου έχει πει; δηλαδή το φυσιολογικό βάρος ποιο είναι περίπου

Εφόσον ξεκινάμε τους υπέρηχους σε μια κύηση, δεν μετράμε βάσει τελευταίας περιόδου, αλλά βάσει κεφαλουριαίου μήκους του εμβρύου. Οπότε δεν μας απασχολεί πότε έγινε η ωορηξία. Εξάλλου και η πητ που διαμορφώνεται στην αυχενική και επαληθεύεται και στην β επιπέδου, βασίζεται αποκλειστικά στις εμβρυικές μετρήσεις, γιατί ακριβώς σε κάποια φάση το έμβρυο μπορεί να προχώρησε ή να αργοπόρησε αναπτυξιακά, μέσα στα φυσιολογικά όρια. Οπότε γιατί είσαι μπλεγμένη μεταξύ 27ης και 29ης εβδομάδας; Θα πηγαίνεις βάσει της πητ της β επιπέδου σου κι ο γιατρός επίσης θα σου λέει πώς φαίνεται η ανάπτυξη βάσει αυτής. Δεν μπορεί πχ βάσει πητ να σου πει είσαι 29 εβδ.αλλά βάσει υπερήχου είσαι 27, δεν βγάζει νόημα, εννοώ δεν κινούνται έτσι. Απλά βάσει πητ θα σου πει αν συνάδει η ανάπτυξη του μωρού με αυτήν την εβδομάδα. Τέλος, υπάρχουν οι εκατοστιαίες καμπύλες ανάπτυξης των εμβρύων, αν ρωτήσεις τον γιατρό σε ποια θέση βρίσκεται το μωράκι, θα σου πει αν είναι εντός φυσιολογικών τιμών. Αλλά εφόσον δεν στο σχολίασε καν, πιστεύω είναι μια χαρά το μωρό σου. Αγοράκι ή κοριτσάκι έχεις και πότε το περιμένεις με το καλό;

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 είπε:

με το καλο κορίτσι μου. με ενα υγιεστατο μωράκι. Ο Θεός μαζί σας!!.στον 8ο μπαίνεις στην 31η αν δεν κάνω λάθος ;

Σωστά. Πόσο είσαι τώρα;

Ευχαριστώ, επίσης!


kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Σου έχει δώσει διατροφή εξειδικευμένος ενδοκρινολόγος; Έχεις δει αν αποδίδει στον οργανισμό σου με αντίστοιχες μετρήσεις μετά τα γεύματα ή πας θεωρητικά; Προσωπικά αν δεν σε έχει δει κάποιος, θα σε συμβούλευα να κλείσεις ραντεβού με έναν καλό ενδοκρινολόγο, πάρε μαζί και τον τελευταίο υπέρηχο και πιθανόν να σε βάλει να επαναλάβεις καμπύλη ή να κάνεις αυτοέλεγχο για κάποιο διάστημα για να διαπιστώσετε τι συμβαίνει σε αυτή την φάση με τα επίπεδα γλυκόζης στο αίμα σου. Αν δεν χρειάζεται κάτι, τουλάχιστον θα γνωρίζεις σίγουρα ότι δεν ευθύνεται αυτό και ότι δεν χρειάζεται να προσέξεις κάτι από αυτό το κομμάτι, ειδάλλως θα σε καθοδηγήσει συγκεκριμένα. Επίσης μπορεί απλά να σου δώσει εξειδικευμένο διατροφολόγιο για ένα διάστημα ως τον επόμενο υπέρηχο για να δείτε αν θα βελτιωθεί η υπερηχογραφική εικόνα. Εννοείται ακούς τον γιατρό σου, απλά εγώ πλέον σε κάθε τομέα, πιστεύω ότι είναι καλύτερα να μας συμβουλεύει εξειδικευμένος γιατρός, πχ ενδοκρινολόγος, αιματολόγος, κλπ. Αποψή μου όμως, απλά σε συμβουλεύω φιλικά... 

Εφόσον ξεκινάμε τους υπέρηχους σε μια κύηση, δεν μετράμε βάσει τελευταίας περιόδου, αλλά βάσει κεφαλουριαίου μήκους του εμβρύου. Οπότε δεν μας απασχολεί πότε έγινε η ωορηξία. Εξάλλου και η πητ που διαμορφώνεται στην αυχενική και επαληθεύεται και στην β επιπέδου, βασίζεται αποκλειστικά στις εμβρυικές μετρήσεις, γιατί ακριβώς σε κάποια φάση το έμβρυο μπορεί να προχώρησε ή να αργοπόρησε αναπτυξιακά, μέσα στα φυσιολογικά όρια. Οπότε γιατί είσαι μπλεγμένη μεταξύ 27ης και 29ης εβδομάδας; Θα πηγαίνεις βάσει της πητ της β επιπέδου σου κι ο γιατρός επίσης θα σου λέει πώς φαίνεται η ανάπτυξη βάσει αυτής. Δεν μπορεί πχ βάσει πητ να σου πει είσαι 29 εβδ.αλλά βάσει υπερήχου είσαι 27, δεν βγάζει νόημα, εννοώ δεν κινούνται έτσι. Απλά βάσει πητ θα σου πει αν συνάδει η ανάπτυξη του μωρού με αυτήν την εβδομάδα. Τέλος, υπάρχουν οι εκατοστιαίες καμπύλες ανάπτυξης των εμβρύων, αν ρωτήσεις τον γιατρό σε ποια θέση βρίσκεται το μωράκι, θα σου πει αν είναι εντός φυσιολογικών τιμών. Αλλά εφόσον δεν στο σχολίασε καν, πιστεύω είναι μια χαρά το μωρό σου. Αγοράκι ή κοριτσάκι έχεις και πότε το περιμένεις με το καλό;

σε ευχαριστώ πολύ για ολαα. στην β το χαρτί γράφει κανονικά την πητ που εχω βαση περιόδου.. Όταν τον ρωτάω μου λέει ολα ειναι φυσιολογικά.. θα τον ξανά ρωτήσω σε 2 εβδομάδες.. αγορακι περιμένω και έχω πητ 6/4 

Just now, Sweet_child είπε:

Σωστά. Πόσο είσαι τώρα;

Ευχαριστώ, επίσης!

μπήκα στην 30η εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Polly1 και @Pennymav να σας ρωτήσω κορίτσια, λόγω περίδεσης πρέπει να προχωρήσετε σε καισαρική αναγκαστικά; Γιατί κάπου εδώ στο φόρουμ διάβαζα μια κοπέλα που της έβγαλαν το ράμμα όταν μπήκε στο μήνα της κι απλά περίμενε πότε θα έρθει ο τοκετός φυσιολογικά. Επίσης, πολύ χαίρομαι και για τις δυο σας που όλα πήγαν καλά. Μπράβο κορίτσια μου, ήσαστε πολύ δυνατές και η προσπάθειά σας ανταμοίφθηκε!

Just now, mpempaki1 είπε:

σε ευχαριστώ πολύ για ολαα. στην β το χαρτί γράφει κανονικά την πητ που εχω βαση περιόδου.. Όταν τον ρωτάω μου λέει ολα ειναι φυσιολογικά.. θα τον ξανά ρωτήσω σε 2 εβδομάδες.. αγορακι περιμένω και έχω πητ 6/4 

μπήκα στην 30η εβδομάδα.

Οπότε μην αγχώνεσαι και μην μπερδεύεσαι. Με το καλό το αντράκι σου!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

@Polly1 και @Pennymav να σας ρωτήσω κορίτσια, λόγω περίδεσης πρέπει να προχωρήσετε σε καισαρική αναγκαστικά; Γιατί κάπου εδώ στο φόρουμ διάβαζα μια κοπέλα που της έβγαλαν το ράμμα όταν μπήκε στο μήνα της κι απλά περίμενε πότε θα έρθει ο τοκετός φυσιολογικά. Επίσης, πολύ χαίρομαι και για τις δυο σας που όλα πήγαν καλά. Μπράβο κορίτσια μου, ήσαστε πολύ δυνατές και η προσπάθειά σας ανταμοίφθηκε!

Οπότε μην αγχώνεσαι και μην μπερδεύεσαι. Με το καλό το αντράκι σου!!

Απ ότι εχω καταλάβει ειναι θεμα γιατρού πιο πολυ .εμενα επειδή ειναι πρώτο παιδάκι θεωρεί ότι αν κανω φυσιολογικό θα χαλαρώσει ακομα περισσότερο ο τράχηλος και το φοβάται μάλλον αυτο για την επόμενη εγκυμοσύνη .καποιοι δεν το βλέπουν ετσι .κ απο τη στιγμη που μου λεει ετσι κ εγω δεν γελώ να το ρισκάρω .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child είπε:

Κορίτσια εσείς που είστε πιο μπροστά, κάθε πότε σας βλέπει ο γιατρός σας;

Κοιτά εγω ειμαι 34+3 εχω σήμερα γιατρο.κ ειχα πριν 3 βδομαδες .τωρα δεν ξερω ποτε θα με ξαναβάλει γιατί λογικά σε 3 βδομαδες 37+5 θα με βαλει για καισαρική 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pennymav είπε:

Κοιτά εγω ειμαι 34+3 εχω σήμερα γιατρο.κ ειχα πριν 3 βδομαδες .τωρα δεν ξερω ποτε θα με ξαναβάλει γιατί λογικά σε 3 βδομαδες 37+5 θα με βαλει για καισαρική 

Άντε κοντεύεις, τέλεια! Με το καλό το μωράκι σου!


kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, iliana88 είπε:

Εγώ είναι 32+3 και είναι 1600 το μωρακι στην 12 θέση, μ άγχωσε αν πέσει κάτω από την 10. Είναι μικρό :(

εμενα 31+4 ηταν 1500.κ εμενα πολυ μικρό .η μέτρηση του κεφαλιού και αλλη μια ηταν κανονικά στης εβδομάδες που ήμουν .η κοιλιτσα ηταν για 29 εβδ. Ο γιατρός μ μ ειπε ότι σε αυτα τα μικρά έμβρυα δεν μπορούν ακριβώς να υπολογίσουν το βάρος γιατί κατι παιζει με την κοιλιά δεν θυμάμαι ακριβώς .αλλα μ ειπε να μην ανησυχώ κ ότι πιστεύει ότι θα βγει παραπανω απο αυτο που υπολογίζουμε .αλλα κ παλι γύρω στα 2500.σημερα που θα παω θα δω ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...