Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 3 λεπτά , Eflenew είπε:

      Τότε μπράβο σας με το μωράκι σας που φτάσατε 30η εβδομάδα. Με το καλό να το δεχτείς! 🥰

      μακάρι να κάτσει εκεί που είναι για βδομαδες ακόμα! είναι βιαστικός !  και συ με το καλό, μια τεραααστια χοριακη και μια καλή εγκυμοσυνη εύχομαι! 🙏

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, eleniart said:

Δεν την παλευω, απλα!!! Τι να κανω, καθε μερα φοβαμαι μην γινει τιποτα. Το τσαντακι τοκετου ειναι τα πρωτα ρουχα που χρειαζονται στην αιθουσα τοκετου μολις γεννηθει. Φορμακι, φανελακι, καλτσες, μπουρνουζι, πανα, χτενακι,σκουφακι,κουβερτουλα. Ολα μαζι στο τσαντακι. Το ειχα κανει κ στη πρωτη μου γεννα κ βολεψε πολυ κ εμενα κ τις μαιες. Ουτε ψαχνεις εκεινη την ωρα μεσα στη βαλιτσα. Τα χαρτια δεν τα ετοιμασα, Θα τα εκτυπωσω απο το ιντερνετ. Καλα που το ειπες, να τα κανω να τελειωσω κ με αυτα. Υπομονη λιγο ακομα κ τελος η δουλεια!!!

Γεννας σε δημόσιο κοριτσι?? Γιατι στο ιδιωτικο τα εκαναν ολα μονες τους κ βαζουν ρούχα του μαιευτηριου..

Εγω παλευω να ετοιμάσω βαλίτσα αλλα ολο αναβαλω γτ αγχωνομαι. Ασε που δεν μπορώ να διαλεξω τι ρουχα να παρω για μενα..για την μπουμπου παντως ειναι ετοιμα!

Κουραγιο με τον μικρο..κ γω τον εχω τα πρωινα μονη μου κ ειναι μεγαλο ζορυ..ολο σηκωμα θελει κ ολο τρεχω πίσω του..πετρωματα μετα κ το απόγευμα φορτωνω τον καημενο τον ανδρα μου με ολα.. ερχεται δυσκολος καιρος με 2 μωρα αλλα θα περασει σιγα σιγά. Μακαρι να φτασουμε σε καλες εβδομαδες κ χαλάλι κ στα δυο τους μωρε!! ^_^

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, eleniart είπε:

Δεν την παλευω, απλα!!! Τι να κανω, καθε μερα φοβαμαι μην γινει τιποτα. Το τσαντακι τοκετου ειναι τα πρωτα ρουχα που χρειαζονται στην αιθουσα τοκετου μολις γεννηθει. Φορμακι, φανελακι, καλτσες, μπουρνουζι, πανα, χτενακι,σκουφακι,κουβερτουλα. Ολα μαζι στο τσαντακι. Το ειχα κανει κ στη πρωτη μου γεννα κ βολεψε πολυ κ εμενα κ τις μαιες. Ουτε ψαχνεις εκεινη την ωρα μεσα στη βαλιτσα. Τα χαρτια δεν τα ετοιμασα, Θα τα εκτυπωσω απο το ιντερνετ. Καλα που το ειπες, να τα κανω να τελειωσω κ με αυτα. Υπομονη λιγο ακομα κ τελος η δουλεια!!!

Δε σου παρέχουν ρουχαλακια και πετσέτες εκεινη την ωρα για το μωρο; Πρέπει να χεις μαζί σου; Εμένα μου είπαν ότι  θα χρειαστώ μόνο τα ρούχα του για την έξοδο από το μαιευτήριο, τιποτα αλλο.Και για μενα μόνο τα προσωπικά μου αντικείμενα και καλλυντικά! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Γεννας σε δημόσιο κοριτσι?? Γιατι στο ιδιωτικο τα εκαναν ολα μονες τους κ βαζουν ρούχα του μαιευτηριου..

Εγω παλευω να ετοιμάσω βαλίτσα αλλα ολο αναβαλω γτ αγχωνομαι. Ασε που δεν μπορώ να διαλεξω τι ρουχα να παρω για μενα..για την μπουμπου παντως ειναι ετοιμα!

Κουραγιο με τον μικρο..κ γω τον εχω τα πρωινα μονη μου κ ειναι μεγαλο ζορυ..ολο σηκωμα θελει κ ολο τρεχω πίσω του..πετρωματα μετα κ το απόγευμα φορτωνω τον καημενο τον ανδρα μου με ολα.. ερχεται δυσκολος καιρος με 2 μωρα αλλα θα περασει σιγα σιγά. Μακαρι να φτασουμε σε καλες εβδομαδες κ χαλάλι κ στα δυο τους μωρε!! ^_^

Αρα από μωρουδορούχα, χρειαζόμαστε μόνο για την έξοδο;;

Έμαθες μήπως για το σεσουάρ;;

Στο δικό μας νεσεσέρ θα βάλουμε αφρόλουτρο-σαμπουάν-οδοντοβουρτσα-οδοντόκρεμα-κρέμες και ντεμακιγιαζ προσώπου-κάνα μακιγιαζ-χτένα μαλλιών-υγρό και θήκη φακών επαφής-γυαλιά οράσεως... Τίποτα άλλο σας έρχεται; 

Για το μωρό χρειαζόμαστε τίποτα? Πχ χτένα, κρέμα συγκάματος ....τίποτα άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Έγινε αυτόματα στο δημαρχείο! Επίσης ο ιερέας μας είχε δώσει ένα γαλάζιο χαρτάκι που αναγράφει το επώνυμο που θέλουμε να πάρουν τα παιδιά μας και το δειχνουμε και αυτό στο μαιευτήριο . Βεβαια κατι τετοιο δεν αναφερεται πουθενα στα απαραίτητα έγγραφα που μας έδωσε το μαιευτήριο. 

Α οκ!! Εμείς για τν ακρίβεια έχουμε κανει σύμφωνο συμβίωσης κ αναγράφεται έτσι κ αλλιώς στην ληξιαρχική πράξη επίθετο τέκνου..θα πάω την Δευτέρα να δω τι ισχύει κ με

την οικογενειακή μερίδα! 

Just now, Pagotoula είπε:

Αρα από μωρουδορούχα, χρειαζόμαστε μόνο για την έξοδο;;

Έμαθες μήπως για το σεσουάρ;;

Στο δικό μας νεσεσέρ θα βάλουμε αφρόλουτρο-σαμπουάν-οδοντοβουρτσα-οδοντόκρεμα-κρέμες και ντεμακιγιαζ προσώπου-κάνα μακιγιαζ-χτένα μαλλιών-υγρό και θήκη φακών επαφής-γυαλιά οράσεως... Τίποτα άλλο σας έρχεται; 

Για το μωρό χρειαζόμαστε τίποτα? Πχ χτένα, κρέμα συγκάματος ....τίποτα άλλο;

Για το μωρό τίποτα απολύτως! Εκτός αν μένεις μακριά κ χρειαστεί να το αλλάξεις στο δρόμο πχ. Κανα λιποζαν καλό να υπάρχει, κ εγω θα πάρω κ ένα κουτί επιθέματα στήθους αν κ σιγά το γάλα που έχουμε τις πρώτες μέρες αλλα ποτε δεν ξέρεις! Επίσης για όσες ειμαστε εκτός Αθηνών κ δεν θα έχουμε εύκολη πρόσβαση στο σπίτι υπολογίστε καλού κακού καμία αλλαξιά έξτρα μήπως κανει κανέναν ικτερο το μωρό κ μείνουμε παραπάνω! Καλύτερα να έχουμε παραπάνω παρα να μας λείπουν! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula said:

Αρα από μωρουδορούχα, χρειαζόμαστε μόνο για την έξοδο;;

Έμαθες μήπως για το σεσουάρ;;

Στο δικό μας νεσεσέρ θα βάλουμε αφρόλουτρο-σαμπουάν-οδοντοβουρτσα-οδοντόκρεμα-κρέμες και ντεμακιγιαζ προσώπου-κάνα μακιγιαζ-χτένα μαλλιών-υγρό και θήκη φακών επαφής-γυαλιά οράσεως... Τίποτα άλλο σας έρχεται; 

Για το μωρό χρειαζόμαστε τίποτα? Πχ χτένα, κρέμα συγκάματος ....τίποτα άλλο;

Ναι κοπελα μου μονο για εξοδο χρειαζεσαι ρουχα του μωρού γνωριζω εγω. Περα αυτου για θηλασμο τα μικρα πανακια παιρνω 2,3, καμμια πανα αγκαλιας αν θελει καποιος επισκεπτης να πάρει το μωρο αγκαλια για να μην ακουμπα στα ρουχα απέξω. Κουβερτουλα για την εξοδο εννοειται  Αυτα για το μωρο. Κρεμα συγκαματος δινουν δειγματα οπότε δεν θα εβαζα μαζι, χτενα αν θες γτ οχι?!

Για μας παιρνω αντισυπτικα μαντηλακια γτ ισως χρειαστουν στο αμαξι κ παντα ενυδατικο χειλιών. Φορτιστη μην ξεχασουμε! :P

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο site του Μητέρα ζητάνε μόνο πρόσφατη ληξιαρχική πράξη γάμου, τα βιβλιάρια υγείας, ασφαλιστήριο συμβόλαιο και ταυτότητα. Εσείς θα πάρετε κάτι άλλο μαζί σας; Επίσης, σκέφτομαι να ξεκινήσω να παραγγέλνω-αγοράζω πράγματα και να ετοιμάσω την τσάντα με τα πράγματα για το μαιευτήριο μετά τις 18 Φλεβάρη που θα είναι το επόμενο ραντεβού με το γιατρό. Τι λέτε, είναι καλά; Τέλη Μάρτη θα γεννήσω προγραμματισμένα με καισαρική. 


kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Αρα από μωρουδορούχα, χρειαζόμαστε μόνο για την έξοδο;;

Έμαθες μήπως για το σεσουάρ;;

Στο δικό μας νεσεσέρ θα βάλουμε αφρόλουτρο-σαμπουάν-οδοντοβουρτσα-οδοντόκρεμα-κρέμες και ντεμακιγιαζ προσώπου-κάνα μακιγιαζ-χτένα μαλλιών-υγρό και θήκη φακών επαφής-γυαλιά οράσεως... Τίποτα άλλο σας έρχεται; 

Για το μωρό χρειαζόμαστε τίποτα? Πχ χτένα, κρέμα συγκάματος ....τίποτα άλλο;

Εμενα προχτές που μου δώσαν τη λίστα για το μαιευτήριο έγραφε μεσα να εχω σεσουάρ .στο Ιασώ θα γεννήσω .

  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child είπε:

Στο site του Μητέρα ζητάνε μόνο πρόσφατη ληξιαρχική πράξη γάμου, τα βιβλιάρια υγείας, ασφαλιστήριο συμβόλαιο και ταυτότητα. Εσείς θα πάρετε κάτι άλλο μαζί σας; Επίσης, σκέφτομαι να ξεκινήσω να παραγγέλνω-αγοράζω πράγματα και να ετοιμάσω την τσάντα με τα πράγματα για το μαιευτήριο μετά τις 18 Φλεβάρη που θα είναι το επόμενο ραντεβού με το γιατρό. Τι λέτε, είναι καλά; Τέλη Μάρτη θα γεννήσω προγραμματισμένα με καισαρική. 

Νομίζω πολύ καλά είναι. Κι εγώ ξέρω όταν μπαίνουμε στο μήνα μας, τα ετοιμάζουμε. Έτσι κι αλλιώς το ότι πας προγραμματισμένα είναι ακόμα πιο ανακουφιστικό. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child είπε:

Στο site του Μητέρα ζητάνε μόνο πρόσφατη ληξιαρχική πράξη γάμου, τα βιβλιάρια υγείας, ασφαλιστήριο συμβόλαιο και ταυτότητα. Εσείς θα πάρετε κάτι άλλο μαζί σας; Επίσης, σκέφτομαι να ξεκινήσω να παραγγέλνω-αγοράζω πράγματα και να ετοιμάσω την τσάντα με τα πράγματα για το μαιευτήριο μετά τις 18 Φλεβάρη που θα είναι το επόμενο ραντεβού με το γιατρό. Τι λέτε, είναι καλά; Τέλη Μάρτη θα γεννήσω προγραμματισμένα με καισαρική. 

Το ασφαλιστήριο συμβόλαιο τι ειναι;;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Το ασφαλιστήριο συμβόλαιο τι ειναι;;

Λογικά αν έχεις ιδιωτική ασφάλεια... 

Just now, Sweet_child είπε:

Στο site του Μητέρα ζητάνε μόνο πρόσφατη ληξιαρχική πράξη γάμου, τα βιβλιάρια υγείας, ασφαλιστήριο συμβόλαιο και ταυτότητα. Εσείς θα πάρετε κάτι άλλο μαζί σας; Επίσης, σκέφτομαι να ξεκινήσω να παραγγέλνω-αγοράζω πράγματα και να ετοιμάσω την τσάντα με τα πράγματα για το μαιευτήριο μετά τις 18 Φλεβάρη που θα είναι το επόμενο ραντεβού με το γιατρό. Τι λέτε, είναι καλά; Τέλη Μάρτη θα γεννήσω προγραμματισμένα με καισαρική. 

Εν τελει τα βιβλιάρια τα θελουμε; Εγω 2 επεμβάσεις που έχω κανει στο λητω ποτε δεν μου ζητήθηκε..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Murtw.st είπε:

Λογικά αν έχεις ιδιωτική ασφάλεια... 

Εν τελει τα βιβλιάρια τα θελουμε; Εγω 2 επεμβάσεις που έχω κανει στο λητω ποτε δεν μου ζητήθηκε..

Δεν είναι το ίδιο με τις επεμβάσεις. Τώρα εμπλέκεται ο εοππυ στις χρεώσεις, γιατί εφόσον έχεις ασφάλεια ικα, παίρνουν ένα ποσό από τον εοππυ. Για αυτό χρειάζεσαι το βιβλιάριο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Δεν είναι το ίδιο με τις επεμβάσεις. Τώρα εμπλέκεται ο εοππυ στις χρεώσεις, γιατί εφόσον έχεις ασφάλεια ικα, παίρνουν ένα ποσό από τον εοππυ. Για αυτό χρειάζεσαι το βιβλιάριο.

Τα βιβλιάρια έχουν καταργηθεί βρε κορίτσια από πέρυσι το καλοκαίρι, γιατί συνεχίζουν και τα ζητάνε δεν το καταλαβαίνω!

Link to comment
Share on other sites

Just now, teta2 είπε:

Τα βιβλιάρια έχουν καταργηθεί βρε κορίτσια από πέρυσι το καλοκαίρι, γιατί συνεχίζουν και τα ζητάνε δεν το καταλαβαίνω!

Στο site του Μητέρα το έχει αλλά θα τους πάρω καλού κακού τηλέφωνο τη Δευτέρα να ρωτήσω.

Γεννάει καμια άλλη κοπέλα στο Μητέρα;


kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child said:

Εγώ έχω ένα βιβλιάριο του οπαδ από τότε που διορίστηκα. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Καινούρια δεν δίνουν, οπότε ελπίζω να τους κάνει αυτό.

Νομιζω αν γνωριζεις ΑΜΚΑ προφορικα ειναι αρκετο. Σε μας δεν ζητησαν ποτέ τα βιβλιαρια στο μαιευτηριο κ ας τ ειχαμε μαζι..μονο ΑΜΚΑ. Ο ΟΠΑΔ αλλωστε δεν υφισταται πλεον..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...