Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 hours ago, Eflenew said:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Δεν είναι καθόλου αχνό …. Είναι μια ωραιότατη γραμμή εγκυμοσύνης … εγώ έκανα σήμερα και είναι αχνη που κε το ζόρι φαίνεται και πέρασαν οι ώρες και φαίνεται ακόμα λίγοτερο σχεδόν καθόλου … με το καλό . Σπυ εύχομαι ολόψυχα μια μεγάλη χοριακη γιατί το αξίζεις και νομίζω ήρθε η ώρα να λάβεις το πολυπόθητο πλασματάκι σου ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Εννοείται πως θα ενημερώσω,αν και δεν βλέπω να προχωράει..Και εγώ πιστεύω πως το τεστ της @Eflenewδεν είναι απλά αχνό και θα δείξει καλή χοριακη🥰

      Άσε τα δεν βλέπω να προχωράει … θέλω αισιοδοξία … ολα καλα θα πάνε ! Εμένα μου έχουν μείνει κατάψυξη 4 βλαστοκυστες εκ των οποίων η μια είναι άριστη όπως αυτή που έβαλα όπως συζητήσαμε εάν δεν έχω επιτυχία τώρα θα έχω την επόμενη ! Αλλά ούτε έτσι θέλω να σκέφτομαι … γιατί να μην προσχωρήσουν βρε κορίτσια μου τα εμβρυακια μας ; Άντε να πάρουμε τα πάνω μας λίγο !! Εύχομαι αύριο μια γερη χοριακη !!!

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, Pagotoula είπε:

Πιστεψέ με όταν είναι μεγάλες κι εξωτερικές η αλοιφή δεν κάνει τίποτα. Απλά την βάζω μετά την τουαλέτα που έχω πεθάνει στον πόνο και λίγο ανακουφίζει τοπικά για μερικά λεπτάκια. Φαντάσου πλέον με χαρτί δεν σκουπίζομαι, μόνο μωρομάντηλο. Με ενοχλεί ακόμα κι η επαφή μς το εσώρουχο. Η τελευταία ελπίδα μπας και λίγο τις μικρύνει, μου είπε ότι είναι μια κρέμα ειδική που κάνει κάτι σαν κρυοπηξία και τις συρρικνώνει, 3 μέρες πρωί βράδυ, αλλά μπαίνει εσωτερικά με ένα σαν μεγάλο ταμπόν να το πω που το βάζεις 5 λεπτά..αλλά πρέπει να στο κάνει άλλος γιατί πονάει υπερβολικά... και ποιος να μου το κάνει; Η μάνα μου δεν παίζει...δεν το χει με τέτοια...ποιος αναλαμβάνει;:-P

Ο σύζυγος; εσύ με καθρεφτάκι (δεν ξέρω αν γίνεται)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Pagotoula είπε:

@Pennymav και @Murtw.st για ποιο λόγο σας έχουν πει από τώρα για τόσο νωρίς τοκετό;

Εγω έχω δικερο μητρα κ ούτως η άλλως υπάρχει μεγάλη πιθανότητα προωροτητας λόγω περιορισμένου χώρου.. επειδή η εγκυμοσύνη ξεκινησε πολύ δύσκολα βαλαμε σαν στόχο τις 36 εβδ, απλα επειδή τωρα βλέπουμε οτι όλα βαίνουν καλώς κ δεν έχω καν συσπάσεις είπαμε να δώσουμε αλλη μια εβδομάδα παράταση... κάνω κ τις αντιπηκτικες όμως κ φοβόμαστε μην μας κανει κανα ντου έκτακτο γιατι μου λέει ο γιατρός πως οι έκτακτες καισαρικές σε τέτοιες περιπτώσεις είναι ιδιαίτερα αιματηρές, άσε που έχουμε κ πρόβλημα με την επισκληρίδειο. Όποτε είπαμε να πάμε ωραία κ προγραμματισμένα απο μόνοι μας! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Ο σύζυγος; εσύ με καθρεφτάκι (δεν ξέρω αν γίνεται)

Νομίζω επειδή είναι πολύ επώδυνο δεν θα έχω την ηρεμία να το προσπαθήσω καν μόνη. Εδω παγάκι που μου έχει πει να ακουμπάω εξωτερικά και δεν αντέχω πάνω από 10 δεύτερα. Ο σύζυξ είναι η έσχατη λύση για ευνόητους λόγους...αλλά εκει μας βλέπω να καταλήγουμε....

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

@Pagotoula αν θυμάμαι καλά έχεις αυξημένες αντιστάσεις στις μητριαίες αρτηρίες. Μήπως είναι αυτός ο λόγος που δεν παίρνει πολύ βάρος το μωράκι σου; Γιατί πραγματικά έχω περιπτώσεις με κοπέλες που πήραν κιλά και γέννησαν μικρά μωρά, και το αντίθετο. Θέλω να πω ότι έτσι κι αλλιώς είτε φάμε για δέκα είτε φάμε ελάχιστα, ό,τι είναι να πάρει το μωρό θα το πάρει. Δεν ξέρω, την εμπειρία μου παραθέτω. 

  • Μου αρέσει 1

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child είπε:

@Pagotoula αν θυμάμαι καλά έχεις αυξημένες αντιστάσεις στις μητριαίες αρτηρίες. Μήπως είναι αυτός ο λόγος που δεν παίρνει πολύ βάρος το μωράκι σου; Γιατί πραγματικά έχω περιπτώσεις με κοπέλες που πήραν κιλά και γέννησαν μικρά μωρά, και το αντίθετο. Θέλω να πω ότι έτσι κι αλλιώς είτε φάμε για δέκα είτε φάμε ελάχιστα, ό,τι είναι να πάρει το μωρό θα το πάρει. Δεν ξέρω, την εμπειρία μου παραθέτω. 

Με τις αντιπηκτικές που μου έδωσε ο αιματολόγος, φαίνονται οι ροές στις αρτηρίες καλά πλέονν. Δεν είναι ακριβώς έτσι, γιατί δεν παίζει ρόλο μόνο η ποσότητα, αλλά κι η ποιότητα.Κι όπως έγραφα πάλι παίζει ρόλο και το βάρος της μαμάς. Μια υπέρβαρη γυναίκα, μπορεί να μην πάρει καθόλου βάρος και να είναι οκ κι αυτή και το παιδί. Μια ελλιποβαρής όμως, για να μπορέσει ο οργανισμός της να στηρίξει την κύηση,χρειάζεται πρώτα να παίρνει θρεπτικά συστατικά η ίδια για να μπορεί κατ επεκταση το εμβρυο να μην εχει υποθρεψια.Αν η ίδια δεν έχει αποθέματα να το πω...τι να πάρει το μωρό;; Κάποιος από τους δύο ή και οι δύο θα αρχίσουν κάπου να εξατλούνται  Κι εγώ ανηκα σε αυτή την κατηγορία δυστυχώς και εξαρχής στην εγκυμοσύνη δεν μπόρεσα να το αναστρέψω... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απο ότι καταλαβα χρειάζεται ποιοτική διατροφή .γι αυτο λένε μοσχάρι κλπ.ξερω κοπέλες που τρωγαν πολυ σαβούρα και απο έξω και ενώ πήραν κ κιλά αρκετά βολάν μικρά μωρά .δεν θελει σαβούρα .και μου ειπε επισης ότι τα χοιρινά ειναι τα χειρότερα κρέατα .και φυσικά τα σουβλάκια παρόλο που μπορει ν μας αρέσουν πολυ δεν βοηθούν κάπου το μωρό .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Πιστεψέ με όταν είναι μεγάλες κι εξωτερικές η αλοιφή δεν κάνει τίποτα. Απλά την βάζω μετά την τουαλέτα που έχω πεθάνει στον πόνο και λίγο ανακουφίζει τοπικά για μερικά λεπτάκια. Φαντάσου πλέον με χαρτί δεν σκουπίζομαι, μόνο μωρομάντηλο. Με ενοχλεί ακόμα κι η επαφή μς το εσώρουχο. Η τελευταία ελπίδα μπας και λίγο τις μικρύνει, μου είπε ότι είναι μια κρέμα ειδική που κάνει κάτι σαν κρυοπηξία και τις συρρικνώνει, 3 μέρες πρωί βράδυ, αλλά μπαίνει εσωτερικά με ένα σαν μεγάλο ταμπόν να το πω που το βάζεις 5 λεπτά..αλλά πρέπει να στο κάνει άλλος γιατί πονάει υπερβολικά... και ποιος να μου το κάνει; Η μάνα μου δεν παίζει...δεν το χει με τέτοια...ποιος αναλαμβάνει;:-P

Εχω μεγάλο θέμα με αιμορροΐδες γενικά αλλά τώρα με την εγκυμοσύνη δεν με έχουν ενοχλήσει προς μεγάλη μου έκπληξη. Πάντως πρέπει να σου πω ότι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πλενεσαι μετά την τουαλέτα και να μην σκουπίζεται με μωρόμαντήλα κτλ. το κάνει χειρότερο. Θα πλενεσαι με νερό, όχι ζεστό, ούτε με αφρόλουτρά και τέτοια και θα σκουπίζεται ταμποναριστα με μια πετσέτα . Έτσι μου είχε πει ένας γιατρός τουλάχιστον... Την κρέμα που λες δεν την ξέρω εγώ έβαζα την κλασική που κυκλοφορεί και με βοηθούσε. Προσπάθησε να βάζεις κρύο νερό στην περιοχή μήπως βοηθήσει...θέλουν υπομονή  δυστυχώς δεν περνάνε τόσο εύκολα..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pennymav είπε:

Απο ότι καταλαβα χρειάζεται ποιοτική διατροφή .γι αυτο λένε μοσχάρι κλπ.ξερω κοπέλες που τρωγαν πολυ σαβούρα και απο έξω και ενώ πήραν κ κιλά αρκετά βολάν μικρά μωρά .δεν θελει σαβούρα .και μου ειπε επισης ότι τα χοιρινά ειναι τα χειρότερα κρέατα .και φυσικά τα σουβλάκια παρόλο που μπορει ν μας αρέσουν πολυ δεν βοηθούν κάπου το μωρό .

Ακριβώς. Δεν θέλει τηγανητά, δεν θέλει ζάχαρες, απέξω, σάλτσες, σφολιάτες, λιπαρά, τυριά, χοιρινό, αρνί κλπ. Θέλει φιλέτα, καθαρή πρωτείνη, φρούτα, λαχανικά, καλούς υδατάνθρακες, γάλα,αυγό, γιαούρτι. Όταν το μωράκι δεν μεγαλώνει, πρωταρχικά προσπαθούμε μέσα από αυτές τις ουσίες να το βοηθήσουμε φυσικά. Δυστυχώς δεν υπάρχει χάπι, να το πάρουμε να μεφαλώσει. Κι ισχύει αυτό που λες, ότι το να πάρουμε 10 κιλά από σαβούρες, πάλι δεν λέει τίποτα. Αντίθετα μόνο κακό μπιρεί να κάνει, το μωρό πάντως βάρος δεν θα πάρει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Νομίζω επειδή είναι πολύ επώδυνο δεν θα έχω την ηρεμία να το προσπαθήσω καν μόνη. Εδω παγάκι που μου έχει πει να ακουμπάω εξωτερικά και δεν αντέχω πάνω από 10 δεύτερα. Ο σύζυξ είναι η έσχατη λύση για ευνόητους λόγους...αλλά εκει μας βλέπω να καταλήγουμε....

παγοτουλα αν κ δεν ξεεω από αιμορροΐδες θα σ πρότεινα να βράσεις χαμομήλι.. να κρυώσει βόυτα βαμβάκι μέσα κ βάλτο στημ περιοχή σ κ αστο κανα 15λ..πιστευω θα σε βοηθήσει.μπορει να ναι κ χαζό αυτό που λέω αλλα θα δοκίμασε να δεις.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, teta2 είπε:

Εχω μεγάλο θέμα με αιμορροΐδες γενικά αλλά τώρα με την εγκυμοσύνη δεν με έχουν ενοχλήσει προς μεγάλη μου έκπληξη. Πάντως πρέπει να σου πω ότι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πλενεσαι μετά την τουαλέτα και να μην σκουπίζεται με μωρόμαντήλα κτλ. το κάνει χειρότερο. Θα πλενεσαι με νερό, όχι ζεστό, ούτε με αφρόλουτρά και τέτοια και θα σκουπίζεται ταμποναριστα με μια πετσέτα . Έτσι μου είχε πει ένας γιατρός τουλάχιστον... Την κρέμα που λες δεν την ξέρω εγώ έβαζα την κλασική που κυκλοφορεί και με βοηθούσε. Προσπάθησε να βάζεις κρύο νερό στην περιοχή μήπως βοηθήσει...θέλουν υπομονή  δυστυχώς δεν περνάνε τόσο εύκολα..

Πλένομαι ρε κορίτσι. Αλλά δυστυχώς δεν είμαι πάντα σπίτι. Πάω ακόμα δουλειά. Αστα... Πολύ πακέτο. Είσαι τυχερή που δεν σου εμφανίστηκαν...

Just now, Rafaelatarzan είπε:

παγοτουλα αν κ δεν ξεεω από αιμορροΐδες θα σ πρότεινα να βράσεις χαμομήλι.. να κρυώσει βόυτα βαμβάκι μέσα κ βάλτο στημ περιοχή σ κ αστο κανα 15λ..πιστευω θα σε βοηθήσει.μπορει να ναι κ χαζό αυτό που λέω αλλα θα δοκίμασε να δεις.

Άστα Ραφαέλα...μόνο κρέμες, πάγοι, χαμομήλια και τη βράκα της γιαγιάς πλέον.. Περπατάω σαν συγκαμμένη.. Και κάθομαι στις καρέκλες...πλαγιαστά. .ωσάν να γέρνω..  όσο για στρινγκ...Στην πυρά!!!! Σε κάνα χρόνο πάλι!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Pagotoula είπε:

Πλένομαι ρε κορίτσι. Αλλά δυστυχώς δεν είμαι πάντα σπίτι. Πάω ακόμα δουλειά. Αστα... Πολύ πακέτο. Είσαι τυχερή που δεν σου εμφανίστηκαν...

Σε αυτό έχεις δίκιο, πρέπει να είσαι σπίτι για να το κάνεις αυτό..τι να σου πω , είναι μεγάλο πακέτο οι αιμορροΐδες, ακόμα δεν το πιστεύω πως τη γλυτωσα, δεν θα το άντεχα...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Ακριβώς. Δεν θέλει τηγανητά, δεν θέλει ζάχαρες, απέξω, σάλτσες, σφολιάτες, λιπαρά, τυριά, χοιρινό, αρνί κλπ. Θέλει φιλέτα, καθαρή πρωτείνη, φρούτα, λαχανικά, καλούς υδατάνθρακες, γάλα,αυγό, γιαούρτι. Όταν το μωράκι δεν μεγαλώνει, πρωταρχικά προσπαθούμε μέσα από αυτές τις ουσίες να το βοηθήσουμε φυσικά. Δυστυχώς δεν υπάρχει χάπι, να το πάρουμε να μεφαλώσει. Κι ισχύει αυτό που λες, ότι το να πάρουμε 10 κιλά από σαβούρες, πάλι δεν λέει τίποτα. Αντίθετα μόνο κακό μπιρεί να κάνει, το μωρό πάντως βάρος δεν θα πάρει.

Απο όσο θυμάμαι πάντως κ εσυ για το ύψος σου εισαι αδύνατη .μηπως κ εσυ είχες γεννηθεί λίγα κιλά;γιατί π δικός μου γιατρός θεωρεί ότι παιζει ρόλο και το ποσό γεννήθηκε η μάνα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pennymav είπε:

Απο όσο θυμάμαι πάντως κ εσυ για το ύψος σου εισαι αδύνατη .μηπως κ εσυ είχες γεννηθεί λίγα κιλά;γιατί π δικός μου γιατρός θεωρεί ότι παιζει ρόλο και το ποσό γεννήθηκε η μάνα.

Άστο φίλη..εγώ γεννήθηκα 3600... μπαμπάτσικη μαγουλήθρα... Αλλά μετά ήμουν σαμιαμίδω....!! όντως είχα πολύ λίγα κιλά για το ύψος...και συνεχίζω έτσι... Εεε ρε ποιος να μας το λέγε;;;; Ότι θα φτάνε η ώρα που θα λέγαμε δεν γινόταν να μάσταν λίγο παραπάνω;;; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Άστο φίλη..εγώ γεννήθηκα 3600... μπαμπάτσικη μαγουλήθρα... Αλλά μετά ήμουν σαμιαμίδω....!! όντως είχα πολύ λίγα κιλά για το ύψος...και συνεχίζω έτσι... Εεε ρε ποιος να μας το λέγε;;;; Ότι θα φτάνε η ώρα που θα λέγαμε δεν γινόταν να μάσταν λίγο παραπάνω;;; 

Μια χαρα γεννήθηκες εσυ .εγω ξεκίνησα την εγκυμοσύνη 44,5 και τωρα εχω παει55 σχεδόν .βεβαια πέρα απο την κοιλιά (που δεν ειναι κ τεράστια ) δεν μπορω να καταλαβω που έχουν παει αυτα τα κιλά .

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pennymav είπε:

Μια χαρα γεννήθηκες εσυ .εγω ξεκίνησα την εγκυμοσύνη 44,5 και τωρα εχω παει55 σχεδόν .βεβαια πέρα απο την κοιλιά (που δεν ειναι κ τεράστια ) δεν μπορω να καταλαβω που έχουν παει αυτα τα κιλά .

Εγώ σύμφωνα με τις σημερινές μετρήσεις είμαι συν 4,5. 

Καλό είναι αυτό, γιατί σημαίνει ότι όπου κι αν έχουν πάει, έχουν κατανεμηθεί ομοιόμορφα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...