Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

6 ώρες πρίν, Sweet_child είπε:

Γεια σας κορίτσια. Γέννησα κι εγώ τον γιο μου σήμερα, 4080 βγήκε τελικά, πάθαμε σοκ. Εγώ είμαι καλά. Το μωρό το έβαλαν στην παρακολούθηση γιατί παρουσίασε ταχύπνοια @Pagotoula εσείς πώς πάτε;;; Εσύ είσαι καλύτερα; Η μπέμπα;

Να σου ζήσει και να τον χαίρεσαι!!! 

2 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

Να σου ζήσει ο παίδαρος...! Έπαθε το ίδιο με την μπέμπα μας ο κούκλος σου... Σε νιώθω απόλυτα, εύχομαι γρήγορη ανάρρωση...

Τα δικά μας νέα..νιώθω κάπως καλύτερα σωματικά. Απλά έχω περάσει μεγάλο λούκι ψυχολογικά που δεν έχω το μωρό. Δεν ένιωθα καθόλου καλά και για αυτό δεν σας έγραφα. Δόξα τω Θεώ και την Παναγία, πέρασε χτες από το επίπεδο 1 της μενν στο 3 και ξεκίνησα τουλάχιστον να πηγαίνω ανά 3ώρο να προσπαθώ να τη θηλάσω κι επιτέλους την πήρα στην αγκαλιά μου. Ως τώρα πάλευα με το θήλαστρο να μου κατέβει το πρωτόγαλα και τραυματίστηκα αρκετά γιατί οι θηλές μου ήταν "ανέγγιχτες" και οι μαστοί δεν είχαν υποστεί καμία διεργασία από το μωρό. Το τι κλάμα έριξα όταν την αγκάλιασα δεν λέγεται... Ο μπαμπάς της είναι χάλια, δεν την έχει αγγίξει ακόμα δευτερόλεπτο κι έχει μελαγχολήσει πολύ. Αύριο εγώ βγαίνω και εύχομαι στην Παναγία να βάλει το χέρι της να καταφέρουμε να πάρουμε μαζί μας την φλουσκίτσα μας...αν και κανείς δεν μας το έχει πει δυστυχώς. Θα στεναχωρηθώ απίστευτα αν δεν γυρίσω μαζί της. Προσπαθώ να σκέφτομαι όμως πως ότι γίνεται είναι για το καλό της. Την έχω ερωτευτεί κορίτσια... Δεν την έχω χορτάσει. Πάω για το θηλασμό και παλεύω να την φωτογραφίσω με το μυαλό μου...κάθε της λεπτομέρεια... Είναι σαν λουκανικοπιτάκι.

Όλα καλά θα πάνε κούκλα μου!!! Είναι τυπική αυτή η παρακολούθηση. Φυσικά και όλα γίνονται για καλό Της!! Το βάρος της τελειο, αλλο θέμα δεν υπάρχει, οπότε λίγη υπομονή!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Sweet_child μαζί γεννήσαμε!!!Θα γιορτάζουμε μαζί γενεθλια. Να σου ζήσει κοπέλα μου,όλα τα καλά να έχει!

Εμάς κορίτσια μια αναπάντεχη εξέλιξη στο βάρος. Ο υπέρηχος έβγαζε το μπέμπη 3 κιλά κ γεννήθηκε 2500... ενώ ήμουν 38 εβδομάδων κ 4 ημερών...το ζάχαρο οριακό κ τον τσιμπάνε τον καημενούλη τρεις κ λίγο για έλεγχο.

Μας κάνει κ κάτι λαχτάρες...έχει πολλά φλέγματα λόγω καισαρικής κ πνίγεται αμέσως μερικές φορές κ πανικοβαλλόμαστε μέχρι να τον ανακουφίσουν οι μαίες.

Με το θηλασμό κάτι γίνεται.Βασικά παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η μαία που θα σου δείξει.Εγώ στην αρχή απογοητεύτηκα γιατί της πρωινής βάρδιας δεν ασχολήθηκαν καθόλου.Είναι πού θα πέσεις.

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, souzanna7 said:

@Sweet_child μαζί γεννήσαμε!!!Θα γιορτάζουμε μαζί γενεθλια. Να σου ζήσει κοπέλα μου,όλα τα καλά να έχει!

Εμάς κορίτσια μια αναπάντεχη εξέλιξη στο βάρος. Ο υπέρηχος έβγαζε το μπέμπη 3 κιλά κ γεννήθηκε 2500... ενώ ήμουν 38 εβδομάδων κ 4 ημερών...το ζάχαρο οριακό κ τον τσιμπάνε τον καημενούλη τρεις κ λίγο για έλεγχο.

Μας κάνει κ κάτι λαχτάρες...έχει πολλά φλέγματα λόγω καισαρικής κ πνίγεται αμέσως μερικές φορές κ πανικοβαλλόμαστε μέχρι να τον ανακουφίσουν οι μαίες.

Με το θηλασμό κάτι γίνεται.Βασικά παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η μαία που θα σου δείξει.Εγώ στην αρχή απογοητεύτηκα γιατί της πρωινής βάρδιας δεν ασχολήθηκαν καθόλου.Είναι πού θα πέσεις.

Να σου ζησει κοπελα μου με υγεια κ καθετι καλο στην ζωη του!! Καλη αναρρωση!! Πώς είσαι εσυ με την καισαρικη?? Σας την εσκασε με το βάρος ο μικρουλης αλλα μπορει να παιζει ρολο κ το ζαχαρο ε??

Καλημερα κ χρονια πολλα κοριτσια κ να χαιρεστε τους εορτάζοντες!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, souzanna7 είπε:

@Sweet_child μαζί γεννήσαμε!!!Θα γιορτάζουμε μαζί γενεθλια. Να σου ζήσει κοπέλα μου,όλα τα καλά να έχει!

Εμάς κορίτσια μια αναπάντεχη εξέλιξη στο βάρος. Ο υπέρηχος έβγαζε το μπέμπη 3 κιλά κ γεννήθηκε 2500... ενώ ήμουν 38 εβδομάδων κ 4 ημερών...το ζάχαρο οριακό κ τον τσιμπάνε τον καημενούλη τρεις κ λίγο για έλεγχο.

Μας κάνει κ κάτι λαχτάρες...έχει πολλά φλέγματα λόγω καισαρικής κ πνίγεται αμέσως μερικές φορές κ πανικοβαλλόμαστε μέχρι να τον ανακουφίσουν οι μαίες.

Με το θηλασμό κάτι γίνεται.Βασικά παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η μαία που θα σου δείξει.Εγώ στην αρχή απογοητεύτηκα γιατί της πρωινής βάρδιας δεν ασχολήθηκαν καθόλου.Είναι πού θα πέσεις.

Να σου ζήσει ο γιόκας σου.. Γέρος κ τυχερός να είναι στη ζωή του.. Εσυ πως αισθάνεσαι απ'την καισαρική?? Τον εχεις μαζί σου εεεε... ?? Καλά αναθρεμματα!! 

Καλημέρα κορίτσια, χρόνια πολλα λόγω της ημέρας, να τα χαίρεστε τα μικρά σας όσες τα αποκτήσατε κ με το καλό σε όσες είμαστε στην αναμονή.. Χρόνια πολλα στους εορτάζοντες.. 

 

 

Μανουλα              ΠΗΤ         

Ελλην                     3/3           κοριτσακι

AMAL04                13/3         αγορακι

iliana88                 19/3         αγορακι

fairytale18            26/3         κοριτσακι

Annette                 26/3          αγορακι

Honeybee             28/3          αγορακι

Kathrin17              31/3         κοριτσακι

Nackt                      4/4          κοριτσακι

katerinakk              6/4           αγορακι

Pennyep26             8/4          κοριτσακια 2

 

 

              :-P :-P ΓΕΝΝΗΣΑΜΕ!!! :-P :-P              

 

Μανουλα                 Ημ/νια     

Murtw.st                   14/2             αγορακι 

Pennymav                 20/2            κοριτσακι

Ζουζουνιαααα2        20/2            κοριτσακια 2

KNecky                      22/2            κοριτσακι

Ματιλντα                  22/2            κοριτσακι

Polly1                         27/2            κοριτσακι

ALEX210                   27/2             αγορακι   

Ματίλντα20               5/3              κοριτσακι

mpoukitsa                  6/3              αγορακι

eleniart                     11/3              κοριτσακι

teta2                          14/3             κοριτσακι

Φιλενια                     18/3             κοριτσακι

asda                           19/3             κοριτσακι

Pagotoula                 21/3             κοριτσακι

Sweet_child              24/3             αγορακι

souzanna7                24/3             αγορακι

 

 

  • Μου αρέσει 1

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, souzanna7 είπε:

@Sweet_child μαζί γεννήσαμε!!!Θα γιορτάζουμε μαζί γενεθλια. Να σου ζήσει κοπέλα μου,όλα τα καλά να έχει!

Εμάς κορίτσια μια αναπάντεχη εξέλιξη στο βάρος. Ο υπέρηχος έβγαζε το μπέμπη 3 κιλά κ γεννήθηκε 2500... ενώ ήμουν 38 εβδομάδων κ 4 ημερών...το ζάχαρο οριακό κ τον τσιμπάνε τον καημενούλη τρεις κ λίγο για έλεγχο.

Μας κάνει κ κάτι λαχτάρες...έχει πολλά φλέγματα λόγω καισαρικής κ πνίγεται αμέσως μερικές φορές κ πανικοβαλλόμαστε μέχρι να τον ανακουφίσουν οι μαίες.

Με το θηλασμό κάτι γίνεται.Βασικά παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η μαία που θα σου δείξει.Εγώ στην αρχή απογοητεύτηκα γιατί της πρωινής βάρδιας δεν ασχολήθηκαν καθόλου.Είναι πού θα πέσεις.

Να σας ζήσει!!! Να ειναι καλα και να γυρισετε γρηγπρα σπιτι χωρις αλλα αγχη! Προγραμματισμένα είχες μπει; πως είσαι τώρα εσυ; τον έχεις μαζί σου; 

14 ώρες πρίν, mpempaki1 είπε:

όσες γεννήσατε.. είχατε κάποιο "σημαδι" πριν που να σας βάλει σε σκέψεις και όντως μετά να έσπασαν π.χ τα νερα; κάτι να σας προετοιμάσει.. είτε κάποιος πονος κλπ. 

Εμενα αυτη τη φορά μου έσπασαν τα νερά χωρίς κανένα απολύτως σημάδι. Μέρες πριν δεν είχα καν πόνους. Άντε ένα δύο πετρώματα μέσα στη μερα. Μάλιστα την προηγούμενη μέρα πριν σπάσουν τα νερά είχα πάει στο γιατρό μου και μου είχε πει ότι το μωρό είναι αρκετά ψηλά ακόμα και τα λέμε τη Δευτέρα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, souzanna7 είπε:

@Sweet_child μαζί γεννήσαμε!!!Θα γιορτάζουμε μαζί γενεθλια. Να σου ζήσει κοπέλα μου,όλα τα καλά να έχει!

Εμάς κορίτσια μια αναπάντεχη εξέλιξη στο βάρος. Ο υπέρηχος έβγαζε το μπέμπη 3 κιλά κ γεννήθηκε 2500... ενώ ήμουν 38 εβδομάδων κ 4 ημερών...το ζάχαρο οριακό κ τον τσιμπάνε τον καημενούλη τρεις κ λίγο για έλεγχο.

Μας κάνει κ κάτι λαχτάρες...έχει πολλά φλέγματα λόγω καισαρικής κ πνίγεται αμέσως μερικές φορές κ πανικοβαλλόμαστε μέχρι να τον ανακουφίσουν οι μαίες.

Με το θηλασμό κάτι γίνεται.Βασικά παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η μαία που θα σου δείξει.Εγώ στην αρχή απογοητεύτηκα γιατί της πρωινής βάρδιας δεν ασχολήθηκαν καθόλου.Είναι πού θα πέσεις.

Να σου ζήσει και σενα!!! Και μένα ακριβώς το ίδιο. Τελευταίος υπέρηχος 3040 και βγήκε 2590 στις 37+3. Καλή ανάρρωση!! Να τις πιέζεις ν ασχοληθούν μαζί σου!! Πληρώνεις!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ κορίτσια να είστε καλά!Εύχομαι κ στις υπόλοιπες μέλλουσες μανούλες με το καλό κ με έναν πόνο!

Προγραμματισμένη καισαρική έκανα λόγω επιπωματικού πλακούντα εχτες.Όποτε πάει να με πιάσει πιο έντονος πόνος ζητώ παυσίπονη, μέχρι τώρα 3 έκανα.Σήμερα σηκώνομαι μόνη μου για τουαλέτα αλλά πολύ σιγά κ με πόνο όταν σηκώνομαι.Λόχεια σήμερα δεν έχω πολλά.

Ο μπέμπης μόνο που θηλάζει για 5' κ μετά κουράζεται κατευθείαν...Τον αφήνω στο κουνάκι του ξεκουράζεται κ ξανά μανά τα ίδια.Μέσα σε μια μέρα έχασε 200γραμμάρια.Αν συνεχίσει να χάνει πολύ θα δώσουμε φόρμουλα είπε ο παιδίατρος.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, souzanna7 είπε:

Σας ευχαριστώ κορίτσια να είστε καλά!Εύχομαι κ στις υπόλοιπες μέλλουσες μανούλες με το καλό κ με έναν πόνο!

Προγραμματισμένη καισαρική έκανα λόγω επιπωματικού πλακούντα εχτες.Όποτε πάει να με πιάσει πιο έντονος πόνος ζητώ παυσίπονη, μέχρι τώρα 3 έκανα.Σήμερα σηκώνομαι μόνη μου για τουαλέτα αλλά πολύ σιγά κ με πόνο όταν σηκώνομαι.Λόχεια σήμερα δεν έχω πολλά.

Ο μπέμπης μόνο που θηλάζει για 5' κ μετά κουράζεται κατευθείαν...Τον αφήνω στο κουνάκι του ξεκουράζεται κ ξανά μανά τα ίδια.Μέσα σε μια μέρα έχασε 200γραμμάρια.Αν συνεχίσει να χάνει πολύ θα δώσουμε φόρμουλα είπε ο παιδίατρος.

Κοριτσάκι μου να σου ζησει! Καλή ανάρρωση κ εσύ σιδερένια! Να τον ξυπνάς μην τον αφήνεις να κοιμάται, φυσα του λίγο το μουτράκι, γαργαλα του το σαγονακι του, εν ανάγκη γδυστον να μην είναι πολύ πολύ ζεστός κ γλαρωνει.. εγω έτσι του έκανα γιατι επειδή γεννήθηκε 2.400 δεν είχαμε περιθώριο να χάσει πολύ βάρος, κ στο τέλος ανέβασε ελάχιστα κ ικτερο όποτε θέλαμε να τρώει αρκετά ενώ είχε υπνηλία για να αποβάλει τον ίκτερο κ να μην χρειαστεί λαμπα.. σου λέω την προσωπική μου εμπειρία αν οι μαία σου η ο γιατρός σου θεωρεί καλύτερο να συμπληρώσετε φόρμουλα εννοείται αυτό να κανεις!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σας ευχαριστώ κορίτσια! Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξυπνάει με τπτ να συνεχίσει το θηλασμό, ακόμα κ αν θήλάσε ελάχιστα.Τι τρίψιμο πατουσών, βρέξιμο με βαμβάκι, φως, ξίσιμο ή χτυπηματακια στην πλάτη...τπτ....μόο αλλαγξ πάνας

Χμτες όμως το ανακαλύψαμε το κόλπο του...να τον αφήνω κατευθείαν στην κούνια κ ξεκούμπωτο να κρυώνει.Τότε ζητά κατευθείαν να θηλάσει

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. @souzanna7 να χαίρεσαι τον μπεμπάκο σου!

Τα νέας μας, χτες μας είπαν ότι η μπέμπα θα χρειαστεί άλλη μια μέρα παρακολούθησης, οπότε αποφασίσαμε να διανυκτερεύσω άλλη μια νύχτα, γιατί ειλικρινά με αυτή την ψυψολογία δεν θα μπορούσα να διαχειριστώ το να γυρίσω στο σπίτι με άδεια αγκαλιά και τουλάχιστον εδώ μπορώ κάθε 3 ώρες να την βλέπω και να την έχω κοντά μου στο θηλασμό...που κάθε φορά πλαντάζω στο κλάμα. Στο θηλασμό δεν έχω βρει κανένα ρυθμό. Μας περιορίζουν χρονικά στα 20 λεπτά, για μωρά που δεν μας γνωρίζουν καν, δεν είναι κοντά μας κι εγώ που δεν έχω εμπειρία, ανάθεμα αν καταφέρνω να την ταίσω 5 λεπτά. Με το θήλαστρο από τον ένα μαστό μαζεύω περίπιυ 20 ml στο 10λέπτο. από τον άλλο δεν ξέρω τι λάθος κάνω, αλλά δεν κσταφέρνω σχεδόν καθόλου... Από χθες τουμπάνιασαν τα στήθη και πονάνε, γιατί άρχισε η παραγωγή γάλακτος. Φοβάμαι μην πάθω καμιά μαστίτιδα, το μωρό δεν τον θήλαζα όσο ήθελα και με το θήλαστρο δεν το έχω. Τι προτείνετε να κάνω από σήμερα στο σπίτι; Γιατί το μεσημέρι θα την παραλάβουμε και θα πάμε σπίτι μας... Μου φαίνεται απίστευτο. Μακάρι καμιά μανούλα να μην περάσει αυτή την κατάσταση, να γεννήσει και να αποχωριστεί το μωράκι της πριν καν καλά καλά το αγγίξει. Ο άντρας μου δεν μπορεί να περιμένει. Έχει να την δει 2 μέρες κι όσες φορές την είδε ήταν για 3 λεπτά τη μέρα μέσα από ένα τζάμι. Ούτε μια φωτογραφία της δεν έχουμε βγάλει. Θα σας κρατάω ενήμερες.

 

Με το καλό σε όσες ακόμα περιμένουν τα μωρά τους.

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Καλημέρα κορίτσια. @souzanna7 να χαίρεσαι τον μπεμπάκο σου!

Τα νέας μας, χτες μας είπαν ότι η μπέμπα θα χρειαστεί άλλη μια μέρα παρακολούθησης, οπότε αποφασίσαμε να διανυκτερεύσω άλλη μια νύχτα, γιατί ειλικρινά με αυτή την ψυψολογία δεν θα μπορούσα να διαχειριστώ το να γυρίσω στο σπίτι με άδεια αγκαλιά και τουλάχιστον εδώ μπορώ κάθε 3 ώρες να την βλέπω και να την έχω κοντά μου στο θηλασμό...που κάθε φορά πλαντάζω στο κλάμα. Στο θηλασμό δεν έχω βρει κανένα ρυθμό. Μας περιορίζουν χρονικά στα 20 λεπτά, για μωρά που δεν μας γνωρίζουν καν, δεν είναι κοντά μας κι εγώ που δεν έχω εμπειρία, ανάθεμα αν καταφέρνω να την ταίσω 5 λεπτά. Με το θήλαστρο από τον ένα μαστό μαζεύω περίπιυ 20 ml στο 10λέπτο. από τον άλλο δεν ξέρω τι λάθος κάνω, αλλά δεν κσταφέρνω σχεδόν καθόλου... Από χθες τουμπάνιασαν τα στήθη και πονάνε, γιατί άρχισε η παραγωγή γάλακτος. Φοβάμαι μην πάθω καμιά μαστίτιδα, το μωρό δεν τον θήλαζα όσο ήθελα και με το θήλαστρο δεν το έχω. Τι προτείνετε να κάνω από σήμερα στο σπίτι; Γιατί το μεσημέρι θα την παραλάβουμε και θα πάμε σπίτι μας... Μου φαίνεται απίστευτο. Μακάρι καμιά μανούλα να μην περάσει αυτή την κατάσταση, να γεννήσει και να αποχωριστεί το μωράκι της πριν καν καλά καλά το αγγίξει. Ο άντρας μου δεν μπορεί να περιμένει. Έχει να την δει 2 μέρες κι όσες φορές την είδε ήταν για 3 λεπτά τη μέρα μέσα από ένα τζάμι. Ούτε μια φωτογραφία της δεν έχουμε βγάλει. Θα σας κρατάω ενήμερες.

 

Με το καλό σε όσες ακόμα περιμένουν τα μωρά τους.

Καλημέρα κορίτσι μου.. Όλα καλά λοιπόν.. Θα πατε σπιτάκι.. Νομίζω εκεί θα'ναι καλυτερα θα μπορείς να την έχεις πιο συχνά κ περισσότερη ώρα στο στήθος κ θα το βρείτε σίγουρα.. Να κάνεις μασάζ στο στήθος σου με κάποιο λαδακι, η μια παλαμη από πάνω κ η άλλη από κάτω κ θα τις γλιστρας αυτή που ήταν κάτω να ανέβει πανω κ το αντίθετο με την άλλη παλαμη.. Δν ξέρω αν κατάλαβες τι εννοώ.. Η μαία μου το χει πει.. Τα αλλά κοριτσια που ήδη έχουν θηλασει θα σε βοηθήσουν καλυτερα απο μενα.. Να μας λες τα νέα σου οπότε μπορείς.. Φιλακια πολλα σε σενα κ τη μπουμπου σου!! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula said:

Καλημέρα κορίτσια. @souzanna7 να χαίρεσαι τον μπεμπάκο σου!

Τα νέας μας, χτες μας είπαν ότι η μπέμπα θα χρειαστεί άλλη μια μέρα παρακολούθησης, οπότε αποφασίσαμε να διανυκτερεύσω άλλη μια νύχτα, γιατί ειλικρινά με αυτή την ψυψολογία δεν θα μπορούσα να διαχειριστώ το να γυρίσω στο σπίτι με άδεια αγκαλιά και τουλάχιστον εδώ μπορώ κάθε 3 ώρες να την βλέπω και να την έχω κοντά μου στο θηλασμό...που κάθε φορά πλαντάζω στο κλάμα. Στο θηλασμό δεν έχω βρει κανένα ρυθμό. Μας περιορίζουν χρονικά στα 20 λεπτά, για μωρά που δεν μας γνωρίζουν καν, δεν είναι κοντά μας κι εγώ που δεν έχω εμπειρία, ανάθεμα αν καταφέρνω να την ταίσω 5 λεπτά. Με το θήλαστρο από τον ένα μαστό μαζεύω περίπιυ 20 ml στο 10λέπτο. από τον άλλο δεν ξέρω τι λάθος κάνω, αλλά δεν κσταφέρνω σχεδόν καθόλου... Από χθες τουμπάνιασαν τα στήθη και πονάνε, γιατί άρχισε η παραγωγή γάλακτος. Φοβάμαι μην πάθω καμιά μαστίτιδα, το μωρό δεν τον θήλαζα όσο ήθελα και με το θήλαστρο δεν το έχω. Τι προτείνετε να κάνω από σήμερα στο σπίτι; Γιατί το μεσημέρι θα την παραλάβουμε και θα πάμε σπίτι μας... Μου φαίνεται απίστευτο. Μακάρι καμιά μανούλα να μην περάσει αυτή την κατάσταση, να γεννήσει και να αποχωριστεί το μωράκι της πριν καν καλά καλά το αγγίξει. Ο άντρας μου δεν μπορεί να περιμένει. Έχει να την δει 2 μέρες κι όσες φορές την είδε ήταν για 3 λεπτά τη μέρα μέσα από ένα τζάμι. Ούτε μια φωτογραφία της δεν έχουμε βγάλει. Θα σας κρατάω ενήμερες.

 

Με το καλό σε όσες ακόμα περιμένουν τα μωρά τους.

Κοριτσι μου αντε λίγο ακόμα κ θα ειστε σπιτακι σας μαζι κ θα βρειτε τους ρυθμους σας σαν οικογενεια κ στο θηλασμο! Θα τελειωσει ααυτη η δοκιμασια! Καλα εκανες κ εμεινες εννοειται! Για την ροη μπορει να εχουν διαφορα τα δυο στηθη κ στο θηλαστρο φαινεται πιο εντονα μην ανησυχις ομως, είναι νορμαλ. Κ η μπουμπου κανονικα θ μπορεί να πιει κ απτα δυο εφοσον είναι κατεβασμενο τ γαλα σου! Αυτο που προτινει η Καθριν ειναι καλη βοηθεια γ το πετρωμα, επισης μπορεις να βαζεις κρυα φυλλα λαχανου ή κ γενικα κρυες κομπρεσες κ βοηθα πολυ. Επισης αν βρισκεις τροπο ν βγαλεις γαλα με το χερι κανε το στο στηθος π δν βοηθα τ θηλαστρο γ ν χαλαρωσει λιγακι. Τις πρωτες μερες π τα μωρακια ειναι πιο νυσταγμενα έτσι κ αλλιως ειναι δυσκολο να τ βάλεις να πιει κανονικα αλλα πιστευω αποψε θ ειστε οι 3 σας μ ολο το χρονο δικο σας κ θα ξεκινησετε σιγα σιγα να το βρειτε! :)

Εσυ πώς είσαι σωματικα??

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Καλημέρα κορίτσια. @souzanna7 να χαίρεσαι τον μπεμπάκο σου!

Τα νέας μας, χτες μας είπαν ότι η μπέμπα θα χρειαστεί άλλη μια μέρα παρακολούθησης, οπότε αποφασίσαμε να διανυκτερεύσω άλλη μια νύχτα, γιατί ειλικρινά με αυτή την ψυψολογία δεν θα μπορούσα να διαχειριστώ το να γυρίσω στο σπίτι με άδεια αγκαλιά και τουλάχιστον εδώ μπορώ κάθε 3 ώρες να την βλέπω και να την έχω κοντά μου στο θηλασμό...που κάθε φορά πλαντάζω στο κλάμα. Στο θηλασμό δεν έχω βρει κανένα ρυθμό. Μας περιορίζουν χρονικά στα 20 λεπτά, για μωρά που δεν μας γνωρίζουν καν, δεν είναι κοντά μας κι εγώ που δεν έχω εμπειρία, ανάθεμα αν καταφέρνω να την ταίσω 5 λεπτά. Με το θήλαστρο από τον ένα μαστό μαζεύω περίπιυ 20 ml στο 10λέπτο. από τον άλλο δεν ξέρω τι λάθος κάνω, αλλά δεν κσταφέρνω σχεδόν καθόλου... Από χθες τουμπάνιασαν τα στήθη και πονάνε, γιατί άρχισε η παραγωγή γάλακτος. Φοβάμαι μην πάθω καμιά μαστίτιδα, το μωρό δεν τον θήλαζα όσο ήθελα και με το θήλαστρο δεν το έχω. Τι προτείνετε να κάνω από σήμερα στο σπίτι; Γιατί το μεσημέρι θα την παραλάβουμε και θα πάμε σπίτι μας... Μου φαίνεται απίστευτο. Μακάρι καμιά μανούλα να μην περάσει αυτή την κατάσταση, να γεννήσει και να αποχωριστεί το μωράκι της πριν καν καλά καλά το αγγίξει. Ο άντρας μου δεν μπορεί να περιμένει. Έχει να την δει 2 μέρες κι όσες φορές την είδε ήταν για 3 λεπτά τη μέρα μέσα από ένα τζάμι. Ούτε μια φωτογραφία της δεν έχουμε βγάλει. Θα σας κρατάω ενήμερες.

 

Με το καλό σε όσες ακόμα περιμένουν τα μωρά τους.

Κοριτσάκι μου με το καλό να πάτε σπιτάκι σας! Επιτέλους! Θεωρώ σπίτι θα το βρείτε με τον θηλασμό με την ησυχία σας. Να εισαι προετοιμασμένη όμως καλού κακού ρωτα κ τον παιδίατρο στο μαιευτηριο αν χρειαστεί ξένο συμπλήρωμα τι να της δώσεις. Γιατι αν δυσκολευτείτε λίγο κ αυτή θα εκνευριστεί κ εσύ θα δυσκολευτείς ακομα περισσότερο! Επίσης τις κλασικές συμβολές αν δεις κ δυσκολεύεται να πιάσει η σε ματώνει, ψευδοθηλες η κοχύλια, κ μια κρεμουλα κατευθείαν μόλις πληγωθεις για να μην γίνει χειρότερα... εγω σου βγάζω όλα τα σενάρια για να μην βρεθείς απροετοίμαστη, γιατι εγω ενώ θηλαζα κανονικά στο μαιευτηριο ατο σπίτι την πρώτη μερα δεν μπορούσα να τον ταΐσω κ σπαραζαμε κ οι δυο στο κλάμα! Αν κ πραγματικά πιστεύω θα το βρείτε μόλις ησυχάσετε σπιτάκι σας κ θα γνωριστειτε πια με την ηρεμία σας... 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...