Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα! Έχω αγχωθεί πάλι γιατί έκανα κάτι εξετάσεις θρόμβο φιλίας και ενώ όλες είναι καλες βγήκε ένα PAI-1 4G/4G που ενώ στα αλλά λέει φυσιολογικός γονότυπος σε αυτό δεν λέει. Ξέρει κάποια κοπέλα τι είναι αυτό; Είμαι  7η βδομάδα και αντιπηκτικές δεν κάνω ούτε ασπιρίνη παίρνω.. Σήμερα το ιατρείο είναι κλειστό όποτε αύριο θα επικοινωνήσουν μαζί μου και έχω αγχωθεί.. 

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ τον ταίζω ξαπλωμένο σε δικά μου μαξιλάρια, δηλ. είναι σαν να κάθεται όρθιος. Και γενικά το κρεβάτι μου είναι η τραπεζαρία του, πάντα εκεί τρώμε. :unsure:

Σε καρότσι δυστυχώς σχεδόν δεν κάθεται το μωρό μου...

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Ξένη said:

Αααα παράδειγμα....συγγενικό μου πρόσωπο 6 μηνών στο παιδί που του δοκίμαζε τα λαχανικά της είχε πει ο παιδίατρος να τρίβει και φιστίκια και καρύδια μέσα....Για να δουν αν έχει αλλεργία σε αυτά...Εγώ π.χ. δεν θα το έκανα..αν είχε αλλεργία πως θα το αντιμετώπιζε,  αν πρηζοταν και το έτρεχαν στο νοσοκομείο...δλδ το βρέφος θα βουταγε ποτέ με τα χέρια να φάει φυστικια και έπρεπε να ξέρουν αν είναι αλλεργικό....μπορούσαν και όταν θα ήταν ενός να κάνουν τα πειράματα τους...δική μου άποψη.....

Αυτο με τους ξηρους καρπους το κανουν μετα απο έρευνες στο εξωτερικο κ ειδικα στ Βρετανία οχι γ ν τσεκαρουν γ αλλεργία αλλα γιατι παρατηρηθηκε πως οσο πιο πολυ αργει αυτη η εισαγωγη τοσο πιθανοτερο ειναι να αντιδρασει ο οργανισμος του παιδιου κ να το γυρισει σε αλλεργία στους ξηρους καρπους. Οποτε πλεον απο τους 6 μηνες συνισταται καποια στιγμή ως το ετος να εισαχθουν κ αυτα..

4 hours ago, teta2 said:

Κορίτσια καλησπέρα! Έχω ποοοοολλες μέρες να μπω και έχω χάσει επεισόδια! Τώρα που καλοκαιριασε έχει αλλάξει πολύ το πρόγραμμα μας και δεν έχω χρόνο να κοιτάω το κινητό καθόλου. Η δικιά μου είναι πλέον 4,5 μηνών και 8 κιλά, πριν μια βδομάδα τουλάχιστον που την ζυγισα. Διαβάζω εδώ που λέτε για κρέμες κτλ από τον 4ο μήνα και αναρωτιέμαι, δεν θα πρέπει το μωρό να μπορεί να κάθεται στον κωλο για να μπορέσει να φάει, κάτι τέτοιο είχα διαβάσει, ή κάνω λάθος; Η δικιά μου κάτι πάει να κάνει αλλά πρέπει να στηρίζεται πάνω μου γιατί γλιστράει και πέφτει στο πλάι. Θα κάνει το εμβόλιο μέσα στην εβδομάδα και θα ρωτήσω την παιδίατρο αλλά πείτε μου τη γνώμη σας..

Γενικα αυτο ισχυει σαν κανονας..να καθεται το παιδι γτ οταν καθεται εχει φτασει σ σημειο αναπτυξης π πλεον μπορει να κανει κινησεις καταποσης στερεών τροφών κ οχι μονο θηλαστικες γ το γαλα. Φυσικα δν ειναι απολυτο κ οταν υπαρχει αναγκη οπως με την γοπ ξεκινα νωριτερα τ μωρκαι ν τρωει αλλα θελει προσοχη..

1 hour ago, Polly1 said:

Τι να σου πω Ξένη μου, δεν έχουμε μιλήσει αναλυτικά ακομη!! Τον επόμενο μήνα!! Λογικά θα μου δώσει ένα πλάνο!! Πάντως κι εγώ μέσα στη φρουτοκρεμα θα το έβαζα το πορτοκάλι!! Θα δούμε!! 

 

Κορίτσια κι εγώ μαζί σας!! Πορτοκαλάδα πχ δεν μπορώ να πιω με άδειο στομάχι, με χαλάει!! Αλλα από την άλλη βλέπω ότι την εμπιστεύονται γιατροί άλλων ειδικοτήτων για τα παιδιά τους και έχει πελατεία από πολλά χιλιόμετρα μακριά και τυχαίνει να τους γνωρίζω και καπου σκαλωνω!! Και εννοειται οτι τα παιδια δεν έχουν πάθει κατι, τα 2 από αυτά που ξέρω είναι ήδη 17 και 20 ετών!!Εξυπακούεται ότι οι διατροφικές συνήθειες εξαρτώνται από πολλές παραμέτρους και θεωρώ δεδομένο ότι η δική μας διατροφική συμπεριφορά θα βοηθήσει το παιδί να διαμορφώσει υγιεινές συνήθειες!!Πάντως διάβασα πλάνο του Παπαβεντση,το χωρίζει σε βδομάδες και  ανα 3ημερο εισάγει και κάτι νέο, οπότε σε βάθος 1 μήνα έχουν μπει πολλές τροφες!!Οπότε δε νομίζω να καταλάβει και τη σειρά με την οποία θα τα εισάγω εγώ!! Ειμαι στο ψάξιμο γενικα για να συζητήσω μαζί της τις αντιπροτασεις μου να δω τι θα μου πει 

Εμένα αμα μου πει κατι τετοιο θα της πω να τρίψω κασιους που είναι και τα αγαπημένα μου!! Χαχα!! Ο καθένας τα δικά του!! Δεν το περίμενα ετσι να σου πω την Αλήθεια!! Το είχα αλλιως στο μυαλό μου το θέμα παιδίατρος και διατροφή αλλα τι να κάνουμε, θα προσαρμοστούμε στην πραγματικότητα!!

Πολυ ρωτησα την μαμά μου απο περιέργεια κ λεει διναν χυνο πορτοκάλι πρωτη τροφη παλια κ σ μας. Αρα καποιοι γιατροί ισως τ θεωρουν ξεπερασμενο. Επισης ποτε δν θ εδινα σε παιδι με γοπ κατι τετοιο..λογω οξύτητας παντα.. απο την αλλη αν σου τεκμηρίωσει τον λογο πες μας κ μας ν μαθουμε γτ μας εδιναν κ παλια!! :P Ισως γ βιταμινη C γ απορρόφηση σιδήρου?!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια δεν εχω ίντερνετ και δεν σας έχω διαβάσει καιρο.  να σας ρωτήσω.  έχετε παρατήσει τώρα με την ζεστη αλλαγή στην ποσότητα των ουρων; εμένα ναι μεν κάνει (έχει μείνει και 5 ώρες χωρίς....) αλλά δεν θα είναι βαριά η πάνα (την αλλάζω στο 2ωρο συνήθως). Η γραμμή μέχρι πίσω μπλε..αλλά Όχι βαρια. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 είπε:

κορίτσια δεν εχω ίντερνετ και δεν σας έχω διαβάσει καιρο.  να σας ρωτήσω.  έχετε παρατήσει τώρα με την ζεστη αλλαγή στην ποσότητα των ουρων; εμένα ναι μεν κάνει (έχει μείνει και 5 ώρες χωρίς....) αλλά δεν θα είναι βαριά η πάνα (την αλλάζω στο 2ωρο συνήθως). Η γραμμή μέχρι πίσω μπλε..αλλά Όχι βαρια. 

Εγώ παρατήρησα μείωση στην ποσότητα των ούρων αλλά και στο γάλα...πλέον παίρνει πιπίλα και από τότε που ξεκίνησε πιπίλα είδα ότι μείωσε λίγο το γάλα, παλιά έπινε γάλα και κοιμόταν, τώρα θέλει την πιπίλα της για να κοιμηθεί...

  • Μου αρέσει 1

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Ξένη είπε:

Εγώ παρατήρησα μείωση στην ποσότητα των ούρων αλλά και στο γάλα...πλέον παίρνει πιπίλα και από τότε που ξεκίνησε πιπίλα είδα ότι μείωσε λίγο το γάλα, παλιά έπινε γάλα και κοιμόταν, τώρα θέλει την πιπίλα της για να κοιμηθεί...

Την μείωση την κατάλαβες όπως εγω; εμένα πιπιλα με τίποτα.. μόνο το δάχτυλο του.. τι πράγμα και αυτό.  κατά ταάλλα σαν να μην έχω μωρό μέσα στο σπιτι

Just now, Ξένη είπε:

Εγώ παρατήρησα μείωση στην ποσότητα των ούρων αλλά και στο γάλα...πλέον παίρνει πιπίλα και από τότε που ξεκίνησε πιπίλα είδα ότι μείωσε λίγο το γάλα, παλιά έπινε γάλα και κοιμόταν, τώρα θέλει την πιπίλα της για να κοιμηθεί...

Εγώ θηλάζω.. Ίσως έχει μειώσει και μένα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Αυτο με τους ξηρους καρπους το κανουν μετα απο έρευνες στο εξωτερικο κ ειδικα στ Βρετανία οχι γ ν τσεκαρουν γ αλλεργία αλλα γιατι παρατηρηθηκε πως οσο πιο πολυ αργει αυτη η εισαγωγη τοσο πιθανοτερο ειναι να αντιδρασει ο οργανισμος του παιδιου κ να το γυρισει σε αλλεργία στους ξηρους καρπους. Οποτε πλεον απο τους 6 μηνες συνισταται καποια στιγμή ως το ετος να εισαχθουν κ αυτα..

Γενικα αυτο ισχυει σαν κανονας..να καθεται το παιδι γτ οταν καθεται εχει φτασει σ σημειο αναπτυξης π πλεον μπορει να κανει κινησεις καταποσης στερεών τροφών κ οχι μονο θηλαστικες γ το γαλα. Φυσικα δν ειναι απολυτο κ οταν υπαρχει αναγκη οπως με την γοπ ξεκινα νωριτερα τ μωρκαι ν τρωει αλλα θελει προσοχη..

Πολυ ρωτησα την μαμά μου απο περιέργεια κ λεει διναν χυνο πορτοκάλι πρωτη τροφη παλια κ σ μας. Αρα καποιοι γιατροί ισως τ θεωρουν ξεπερασμενο. Επισης ποτε δν θ εδινα σε παιδι με γοπ κατι τετοιο..λογω οξύτητας παντα.. απο την αλλη αν σου τεκμηρίωσει τον λογο πες μας κ μας ν μαθουμε γτ μας εδιναν κ παλια!! :P Ισως γ βιταμινη C γ απορρόφηση σιδήρου?!

Δεν το ήξερα αυτό, τότε που το είχα δει μου είχε φανεί πολύ κουλό...Και πάλι δεν ξέρω αν έδινα στο δικό μου από 6 μηνών...Από 9 ίσως.. 

Just now, mpempaki1 είπε:

Την μείωση την κατάλαβες όπως εγω; εμένα πιπιλα με τίποτα.. μόνο το δάχτυλο του.. τι πράγμα και αυτό.  κατά ταάλλα σαν να μην έχω μωρό μέσα στο σπιτι

Εγώ θηλάζω.. Ίσως έχει μειώσει και μένα 

Παλιά μου έκανε κάτι πάνες από περιέργεια είχα ζυγίσει μια, ήταν 200γρ, τώρα οι περισσότερες είναι μπλε η γραμμή αλλά όχι βαριά...Όταν θηλαζα έτρωγε παραπάνω γιατί νανουριζοταν στο στήθος και έτρωγε ταυτόχρονα...Έχω καταλάβει μεγάλη διαφορά με τώρα...τρώει μόνο για να καλύψει την πείνα της και μετά ψάχνει στήθος...Την βάζω που και που αν κλαίει και ηρεμεί..

Και εμένα με τίποτα δεν την έπαιρνε και δεν ήθελα κιόλας...αναγκαστικά της την έδωσα γιατί έχει γκρίνια αυτόν τον καιρό...παλέψαμε κάτι μέρες και τώρα την παίρνει..


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 said:

κορίτσια δεν εχω ίντερνετ και δεν σας έχω διαβάσει καιρο.  να σας ρωτήσω.  έχετε παρατήσει τώρα με την ζεστη αλλαγή στην ποσότητα των ουρων; εμένα ναι μεν κάνει (έχει μείνει και 5 ώρες χωρίς....) αλλά δεν θα είναι βαριά η πάνα (την αλλάζω στο 2ωρο συνήθως). Η γραμμή μέχρι πίσω μπλε..αλλά Όχι βαρια. 

Παρατηρησα μειωση ναι κ ειχε μια πορτοκάλι περιοχη σ μια πανα. Ρωτησα την παιδονεφρολογο γ το πορτοκαλι, ειπε ειναι αλατα κ πως πρεπει να φροντιζουμε να πινουν αρκετο γαλα γτ με την ζεστη χρειαζονται ενυδάτωση κ μπορει να έχουν μειωμενη ορεξη γενικα. Αν η αλλαγη στις πανες ειναι απο 6-8 στις 4-5 είμαστε οκ παντως γτ ιδρωνουν κιολας.

Just now, Ξένη said:

Δεν το ήξερα αυτό, τότε που το είχα δει μου είχε φανεί πολύ κουλό...Και πάλι δεν ξέρω αν έδινα στο δικό μου από 6 μηνών...Από 9 ίσως.. 

Κ γω δν ξερω αν θ εδινα τοσο νωρίς κ ειδικα μ αλλεργικό μωρο σκέφτομαι ν εχω ενα αταραξ σπιτι καλου κακού κιολας..παντως υποτίθεται πως ειναι ψαχμενη τακτικη..κ μενα ιταν τ πρωτοακουσα μ φανηκε κουλο κ ακομα δυσκολα θ τ ενστερνιστω..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Παρατηρησα μειωση ναι κ ειχε μια πορτοκάλι περιοχη σ μια πανα. Ρωτησα την παιδονεφρολογο γ το πορτοκαλι, ειπε ειναι αλατα κ πως πρεπει να φροντιζουμε να πινουν αρκετο γαλα γτ με την ζεστη χρειαζονται ενυδάτωση κ μπορει να έχουν μειωμενη ορεξη γενικα. Αν η αλλαγη στις πανες ειναι απο 6-8 στις 4-5 είμαστε οκ παντως γτ ιδρωνουν κιολας.

Κ γω δν ξερω αν θ εδινα τοσο νωρίς κ ειδικα μ αλλεργικό μωρο σκέφτομαι ν εχω ενα αταραξ σπιτι καλου κακού κιολας..παντως υποτίθεται πως ειναι ψαχμενη τακτικη..κ μενα ιταν τ πρωτοακουσα μ φανηκε κουλο κ ακομα δυσκολα θ τ ενστερνιστω..

Πώς μπορούμε να καταλάβουμε αν ένα μωράκι είναι αλλεργικό σε κάτι? Δεν έχω καταλάβει...Εμείς πίνουμε δύο γάλατα μαζί,  το ένα είναι υποαλλεργικο ρευστό  και το άλλο είναι για παλινδρόμηση και αλλεργία στο αγελαδινό γάλα...Δεν ξέρουμε αν η μπεμπα έχει αλλεργία σε κάτι,  απλα όταν της δοκιμάσαμε κανονικό γάλα έβγαζε την γλώσσα συνέχεια έξω και σαν να την έκαιγε ο λαιμός,  έβγαζε διάφορους ήχους.. ρώτησα τον γιατρό αν μπορούμε να κάνουμε εξετάσεις για αλλεργία και μου είπε μετά τον 6ο μήνα. 


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Παρατηρησα μειωση ναι κ ειχε μια πορτοκάλι περιοχη σ μια πανα. Ρωτησα την παιδονεφρολογο γ το πορτοκαλι, ειπε ειναι αλατα κ πως πρεπει να φροντιζουμε να πινουν αρκετο γαλα γτ με την ζεστη χρειαζονται ενυδάτωση κ μπορει να έχουν μειωμενη ορεξη γενικα. Αν η αλλαγη στις πανες ειναι απο 6-8 στις 4-5 είμαστε οκ παντως γτ ιδρωνουν κιολας.

Κ γω δν ξερω αν θ εδινα τοσο νωρίς κ ειδικα μ αλλεργικό μωρο σκέφτομαι ν εχω ενα αταραξ σπιτι καλου κακού κιολας..παντως υποτίθεται πως ειναι ψαχμενη τακτικη..κ μενα ιταν τ πρωτοακουσα μ φανηκε κουλο κ ακομα δυσκολα θ τ ενστερνιστω..

6 πάνες έχει σίγουρα αλλά όχι βαριές. μόλις βλέπω ότι κάνει τσισα τις αλλάζω. Όταν κάνει τσισα θα την γεμίσει την γραμμή αλλά όχι βαριές. αυτό αγχωνομαι.  φοβάμαι ότι από το άγχος μου θα δώσω ξένο γάλα και δεν θέλω αφού ακόμα έχω ... έλεγα μετα τους 6 μηνες να δωσω.  αα και όταν κοιμάται δεν μου κάνει τσισα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


9 ώρες πρίν, Ξένη είπε:

Πώς μπορούμε να καταλάβουμε αν ένα μωράκι είναι αλλεργικό σε κάτι? Δεν έχω καταλάβει...Εμείς πίνουμε δύο γάλατα μαζί,  το ένα είναι υποαλλεργικο ρευστό  και το άλλο είναι για παλινδρόμηση και αλλεργία στο αγελαδινό γάλα...Δεν ξέρουμε αν η μπεμπα έχει αλλεργία σε κάτι,  απλα όταν της δοκιμάσαμε κανονικό γάλα έβγαζε την γλώσσα συνέχεια έξω και σαν να την έκαιγε ο λαιμός,  έβγαζε διάφορους ήχους.. ρώτησα τον γιατρό αν μπορούμε να κάνουμε εξετάσεις για αλλεργία και μου είπε μετά τον 6ο μήνα. 

Η πρωτη ενδειξη αλλεργιας ειναι η αλλεργικη κολλιτιδα που εκδηλωνεται με αιματηρες κενωσεις.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Ξένη said:

Πώς μπορούμε να καταλάβουμε αν ένα μωράκι είναι αλλεργικό σε κάτι? Δεν έχω καταλάβει...Εμείς πίνουμε δύο γάλατα μαζί,  το ένα είναι υποαλλεργικο ρευστό  και το άλλο είναι για παλινδρόμηση και αλλεργία στο αγελαδινό γάλα...Δεν ξέρουμε αν η μπεμπα έχει αλλεργία σε κάτι,  απλα όταν της δοκιμάσαμε κανονικό γάλα έβγαζε την γλώσσα συνέχεια έξω και σαν να την έκαιγε ο λαιμός,  έβγαζε διάφορους ήχους.. ρώτησα τον γιατρό αν μπορούμε να κάνουμε εξετάσεις για αλλεργία και μου είπε μετά τον 6ο μήνα. 

Καλημερα!! Η αλλεργικη κολίτιδα οπως ειπε η Παγωτουλα, επισης η γοπ πλς φορες προκαλειται απο αλλεργία ή επιβαρυνεται κ γω στην θεση σας θ δοκιμαζα εν αντιαλλεργικο γαλα αλλα ειναι θεμα γιατρού..επισης αλλα συμπτωματα ειναι δερματικά πχ ατοπικη, νινιδα π εμφανιζεται μετα τον 5-6ο μηνα κα. Αυτα ολα ειναι για αλλεργια έμμεσου τυπου. Υπαρχει κ η άμεσου τυπου π ειναι αυτη π συνηθως εμφανιζεται οταν φαει απευθειας κτ τ παιδι κ μπορει ν παθει τ κλασικα αλλεργικα συμπτώματα π παθαινουν κ οι μεγαλοι. Η έμμεσου δεν αποκλείει την άμεσου αλλα τ μωρα εμφανίζουν συνηθως έμμεσου.. οι εξετασεις ειναι αξιοπιστες μετα τον 11ο μηνα δυστυχως γτ βγαινουν ψευδως αρνητικά τ αποτελέσματα σ μικρότερη ηλικια..

11 hours ago, mpempaki1 said:

6 πάνες έχει σίγουρα αλλά όχι βαριές. μόλις βλέπω ότι κάνει τσισα τις αλλάζω. Όταν κάνει τσισα θα την γεμίσει την γραμμή αλλά όχι βαριές. αυτό αγχωνομαι.  φοβάμαι ότι από το άγχος μου θα δώσω ξένο γάλα και δεν θέλω αφού ακόμα έχω ... έλεγα μετα τους 6 μηνες να δωσω.  αα και όταν κοιμάται δεν μου κάνει τσισα 

Το ν μην κανει την νυχτα ειναι φυσιολογικοτατο κοριτσάκι μ μν σκας γ αυτο κ νομίζω κ οι υπολοιπες πανες π περιγραφεις δν ανεχουν ανησυχία..εγω τ μονο π θ προτινω ειναι να θηλαζεις οσο θελει τ μωρο κ ν προσφερεις λιγο πιο συχνα γ ν καλυψει τις αναγκες του..επισης απεφυγε να του δωσεις χαμομηλι μες τ καλοκαιρι γτ ειναι διουρητικό κ δν βοηθα τν οργανισμο ν κρατησει τ υγρα π έχει αναγκη. Αν ιδρώνει αρκετα τ μικρο σ μην σκας καθόλου γτ χανει κ ετσι νερο κ γ αυτο δν κανει πλς πανες..

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, mpempaki1 είπε:

κορίτσια δεν εχω ίντερνετ και δεν σας έχω διαβάσει καιρο.  να σας ρωτήσω.  έχετε παρατήσει τώρα με την ζεστη αλλαγή στην ποσότητα των ουρων; εμένα ναι μεν κάνει (έχει μείνει και 5 ώρες χωρίς....) αλλά δεν θα είναι βαριά η πάνα (την αλλάζω στο 2ωρο συνήθως). Η γραμμή μέχρι πίσω μπλε..αλλά Όχι βαρια. 

Καλησπέρα!! Κι εμένα τις έχει μειώσει!! Έχει 4 βαριές πάνες! Καποιες τις μετράω μισές αν είναι ελαφριές.Εμένα έχει μειώσει και το γάλα που πίνει από τον 4ο μήνα, τωρα μπορεί να περάσουν και 5 ώρες και να χει πιει 1 λεπτό. Η παιδίατρος μου είπε ότι είναι και η ζέστη και τα δόντια (+ άλματα και εμβολια)

Κορίτσια, κατι τελείως άσχετο: με άριστη Αυχενική αλλα ηλικία 35 γίνεται οπωσδήποτε αμνιοπαρακεντηση; Το Nipt που είναι αιματολογική τι ποσοστά δινει; Και σε τι υπολείπεται της αμνιοπαρακεντησης;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Καλησπέρα!! Κι εμένα τις έχει μειώσει!! Έχει 4 βαριές πάνες! Καποιες τις μετράω μισές αν είναι ελαφριές.Εμένα έχει μειώσει και το γάλα που πίνει από τον 4ο μήνα, τωρα μπορεί να περάσουν και 5 ώρες και να χει πιει 1 λεπτό. Η παιδίατρος μου είπε ότι είναι και η ζέστη και τα δόντια (+ άλματα και εμβολια)

Κορίτσια, κατι τελείως άσχετο: με άριστη Αυχενική αλλα ηλικία 35 γίνεται οπωσδήποτε αμνιοπαρακεντηση; Το Nipt που είναι αιματολογική τι ποσοστά δινει; Και σε τι υπολείπεται της αμνιοπαρακεντησης;

Στις πόσες ώρες έχει βαρύνει η πάνα; μηπβς την αλλάζω νωρίς την πάνα εγώ; ή την αλλάζω στο 2ωρο η μόλις δω ότι γίνεται μπλε

Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Καλησπέρα!! Κι εμένα τις έχει μειώσει!! Έχει 4 βαριές πάνες! Καποιες τις μετράω μισές αν είναι ελαφριές.Εμένα έχει μειώσει και το γάλα που πίνει από τον 4ο μήνα, τωρα μπορεί να περάσουν και 5 ώρες και να χει πιει 1 λεπτό. Η παιδίατρος μου είπε ότι είναι και η ζέστη και τα δόντια (+ άλματα και εμβολια)

Κορίτσια, κατι τελείως άσχετο: με άριστη Αυχενική αλλα ηλικία 35 γίνεται οπωσδήποτε αμνιοπαρακεντηση; Το Nipt που είναι αιματολογική τι ποσοστά δινει; Και σε τι υπολείπεται της αμνιοπαρακεντησης;

Οχι δεν ειναι απαραιτητη η αμνιο μονο λογω ηλικιας. το νιπτ στις 3 βασικες ανωμαλιες εχει ποσοστο ακριβειας 99%. η αμνιο εχει 100% και οχι μονο για τις τρεις βασικες τρισωμιες, αλλα για ολα τα συνδρομα. η πιθανοτητα αποβολης ειναι 1 προς 100 περιπου. οποτε βασει αποτελεσματων αυχενικης κρινεις αν αξιζει να το ρισκαρεις. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...