Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Katiamaxiking είπε:

      Βρέθηκε και έλλειψη ψευδαργύρου στο σπερμα. τι γνωρίζετε; πως επηρεάζει; φτιάχνει;;;

      Από όσο έχω διαβάσει επηρεάζει την ποσότητα την κινητικότητα και την μορφολογία του σπέρματος και υπάρχουν βιταμίνες ψευδαργύρου που λογικά θα ανεβάσει τα επίπεδα !!

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

3 ώρες πρίν, Polly1 είπε:

Κι εγώ αυτές! Κι εμένα μ αρέσει η γραμμή, ειδικά τωρα το καλοκαίρι φαίνεται και κατω απο τα ρουχα!!

Ίσως γι αυτο είδα αυτή τη διαφορά στην απορροφητικότητα!! Ναι, είναι πώς θα κάτσει η πάνα στο κάθε παιδί.Τώρα που είπες για συγκαμα, χρησιμοποιείς κάποια αλοιφη; Εμένα η παιδίατρος μου είχε πει αμυγδαλελαιο σε κάθε αλλαγή και ότι οι αλοιφές είναι για θεραπευτική και όχι για προληπτική χρήση. Βέβαια εγώ όταν έχει κάνει πολλά κακά της βάζω από τα δειγματακι ακομη που μου χαν δώσει στο μαιευτήριο, δεν έχει συγκαει ποτέ εκτός από τις πρώτες μέρες που μου το δώσανε σχεδόν συγκαμενο από το μαιευτήριο...Ομως θέλω να καταλήξω σε μια μάρκα αλοιφή για μια στο τοσο.Σε δειγματακι μου είχαν δώσει της frezyderm που ενταξει μου φαίνονται μέτρια και της sudocrem που εχω διαβάσει ότι γενικά θεωρείται βαριά. Μου χανε δώσει και μια άλλη που θυμάμαι μου άρεσε αλλα δε θυμάμαι ποια Ήταν!! Καλά, το ξέρω απαράδεκτη!!! Χαχαχ!! 

Δηλαδή τι χρώμα θεωρείται ανησυχητικό;;;

Και εγώ το ίδιο κάνω δεν βάζω κρέμα παρά μόνο αν δω ότι έχει κοκκινησει λίγο.Της έβαζα από νεογέννητο μια κεραλοιφη και δεν έχει συγκαει καθόλου, μόνο τώρα με τις ζέστες κοκκινίζει λίγο  που.και που και της βάζω από 2-3 διαφορετικες που έχω, όποια πιάσει το χέρι μου! Σουντοκρεμ έχω πάρει ολόκληρο κουτί αλλά είναι άθικτο δεν νομίζω να το χρησιμοποιήσω καθόλου!

Κατά τ άλλα χτες κάναμε εμβόλιο και η παιδίατρος την βρήκε "χοντρούλα" γιατί έχει φτάσει τα 8 κιλά και 66 εκ ύψος και είναι στις ανώτερες καμπύλες. Όσο για κρέμες , τροφές άλλες κτλ ήταν κατηγορηματική, από τον 6ο μήνα , όχι νωρίτερα!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, teta2 είπε:

Και εγώ το ίδιο κάνω δεν βάζω κρέμα παρά μόνο αν δω ότι έχει κοκκινησει λίγο.Της έβαζα από νεογέννητο μια κεραλοιφη και δεν έχει συγκαει καθόλου, μόνο τώρα με τις ζέστες κοκκινίζει λίγο  που.και που και της βάζω από 2-3 διαφορετικες που έχω, όποια πιάσει το χέρι μου! Σουντοκρεμ έχω πάρει ολόκληρο κουτί αλλά είναι άθικτο δεν νομίζω να το χρησιμοποιήσω καθόλου!

Κατά τ άλλα χτες κάναμε εμβόλιο και η παιδίατρος την βρήκε "χοντρούλα" γιατί έχει φτάσει τα 8 κιλά και 66 εκ ύψος και είναι στις ανώτερες καμπύλες. Όσο για κρέμες , τροφές άλλες κτλ ήταν κατηγορηματική, από τον 6ο μήνα , όχι νωρίτερα!

Τετα θυμησε μου κανεις μικτη πλεον ; κλεισατε τους 4 μηνες ; φτου φτου η ζουργουνιτσα σου.... με τος στερεες συνηθως σταματουν να αναπτυσσονται ετσι, οποτε αστην τωρα και απολαυσε το.

Οσο για κρεμες συγκαματος, δοκιμασα πολλες γιατι η δικια μου κοκκινιζε καθε τοσο λογω αλλεργιας. Η μπεπανθολ για το συγκαμα μου βγηκε μακραν η καλυτερη. Με μια χρηση και βλεπω αμεσως διαφορα στην αμεσως επομενη αλλαγη πανας. Καμια αλλη δεν μου το εκανε. Πλεον δεν την ξαναλλαζω για καμια.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Τετα θυμησε μου κανεις μικτη πλεον ; κλεισατε τους 4 μηνες ; φτου φτου η ζουργουνιτσα σου.... με τος στερεες συνηθως σταματουν να αναπτυσσονται ετσι, οποτε αστην τωρα και απολαυσε το.

Οσο για κρεμες συγκαματος, δοκιμασα πολλες γιατι η δικια μου κοκκινιζε καθε τοσο λογω αλλεργιας. Η μπεπανθολ για το συγκαμα μου βγηκε μακραν η καλυτερη. Με μια χρηση και βλεπω αμεσως διαφορα στην αμεσως επομενη αλλαγη πανας. Καμια αλλη δεν μου το εκανε. Πλεον δεν την ξαναλλαζω για καμια.

Όχι μέχρι τους 3,5 έκανα μικτή , τώρα μόνο φόρμουλα και είναι 4,5 μηνών. Έτσι μου είπε και αυτή, αφού είναι μόνο με το γάλα έτσι να μην με  απασχολεί. Για την μπεπανθολ θα συμφωνήσω, πολύ καλή! Εγώ βάζω επίσης μια βιολογική της welleda αλλά κυρίως την κεραλοιφη και είναι μια χαρά!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Pagotoula said:

Τετα θυμησε μου κανεις μικτη πλεον ; κλεισατε τους 4 μηνες ; φτου φτου η ζουργουνιτσα σου.... με τος στερεες συνηθως σταματουν να αναπτυσσονται ετσι, οποτε αστην τωρα και απολαυσε το.

Οσο για κρεμες συγκαματος, δοκιμασα πολλες γιατι η δικια μου κοκκινιζε καθε τοσο λογω αλλεργιας. Η μπεπανθολ για το συγκαμα μου βγηκε μακραν η καλυτερη. Με μια χρηση και βλεπω αμεσως διαφορα στην αμεσως επομενη αλλαγη πανας. Καμια αλλη δεν μου το εκανε. Πλεον δεν την ξαναλλαζω για καμια.

Θα συμφωνησω για την bepanthol ηταν η τελευταία μ ελπιδα στ ασχημα συγκαματα τ γιου μ κ ηταν αριστη!!

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, teta2 είπε:

Και εγώ το ίδιο κάνω δεν βάζω κρέμα παρά μόνο αν δω ότι έχει κοκκινησει λίγο.Της έβαζα από νεογέννητο μια κεραλοιφη και δεν έχει συγκαει καθόλου, μόνο τώρα με τις ζέστες κοκκινίζει λίγο  που.και που και της βάζω από 2-3 διαφορετικες που έχω, όποια πιάσει το χέρι μου! Σουντοκρεμ έχω πάρει ολόκληρο κουτί αλλά είναι άθικτο δεν νομίζω να το χρησιμοποιήσω καθόλου!

Κατά τ άλλα χτες κάναμε εμβόλιο και η παιδίατρος την βρήκε "χοντρούλα" γιατί έχει φτάσει τα 8 κιλά και 66 εκ ύψος και είναι στις ανώτερες καμπύλες. Όσο για κρέμες , τροφές άλλες κτλ ήταν κατηγορηματική, από τον 6ο μήνα , όχι νωρίτερα!

Αν θυμάμαι καλά γεννήθηκε και μεγάλο μωρο ομως!! Εμείς το τριπλάσιο της γέννησης  που λένε ότι πρεπει να έχει στους 12 μηνες είναι 7800!! Χαχα!!! Και έχουμε δρόμο ακόμη μπροστά Μας!!

12 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

Τετα θυμησε μου κανεις μικτη πλεον ; κλεισατε τους 4 μηνες ; φτου φτου η ζουργουνιτσα σου.... με τος στερεες συνηθως σταματουν να αναπτυσσονται ετσι, οποτε αστην τωρα και απολαυσε το.

Οσο για κρεμες συγκαματος, δοκιμασα πολλες γιατι η δικια μου κοκκινιζε καθε τοσο λογω αλλεργιας. Η μπεπανθολ για το συγκαμα μου βγηκε μακραν η καλυτερη. Με μια χρηση και βλεπω αμεσως διαφορα στην αμεσως επομενη αλλαγη πανας. Καμια αλλη δεν μου το εκανε. Πλεον δεν την ξαναλλαζω για καμια.

Bepanthol  για μωρά ήταν και το δείγμα που μου αρεσε!!! Μπράβο μωρε!!! Το θυμήθηκα!!! Ναι κορίτσια, είναι πολύ Καλή από την πρώτη εφαρμογή!! Ωραια, αμυγδαλελαιο για κάθε πάνα, bepanthol για κοκκινιλες!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Polly1 said:

Αν θυμάμαι καλά γεννήθηκε και μεγάλο μωρο ομως!! Εμείς το τριπλάσιο της γέννησης  που λένε ότι πρεπει να έχει στους 12 μηνες είναι 7800!! Χαχα!!! Και έχουμε δρόμο ακόμη μπροστά Μας!!

Bepanthol  για μωρά ήταν και το δείγμα που μου αρεσε!!! Μπράβο μωρε!!! Το θυμήθηκα!!! Ναι κορίτσια, είναι πολύ Καλή από την πρώτη εφαρμογή!! Ωραια, αμυγδαλελαιο για κάθε πάνα, bepanthol για κοκκινιλες!!!

Πώς πατε απο βαρος-υψος?? Εμας πηγαιναν μαζι θυμαμαι.. τελευταια φορα π μέτρησαν ηταν 6400 χοντρικά. Εχουμε μελλον ως τον τριπλασσιασμο ουου :P

Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Αν θυμάμαι καλά γεννήθηκε και μεγάλο μωρο ομως!! Εμείς το τριπλάσιο της γέννησης  που λένε ότι πρεπει να έχει στους 12 μηνες είναι 7800!! Χαχα!!! Και έχουμε δρόμο ακόμη μπροστά Μας!!

Bepanthol  για μωρά ήταν και το δείγμα που μου αρεσε!!! Μπράβο μωρε!!! Το θυμήθηκα!!! Ναι κορίτσια, είναι πολύ Καλή από την πρώτη εφαρμογή!! Ωραια, αμυγδαλελαιο για κάθε πάνα, bepanthol για κοκκινιλες!!!

Δεν ήταν και πολύ μεγάλη, 3080. Αν ισχύει αυτό που λες δλδ ότι πρέπει να είναι 9200 περίπου στους 12 μήνες σωθηκαμε !! Βλέπω να είναι τόσο στο 6μηνο!!

Εγώ πάντως δεν βάζω σε κάθε πάνα κατι, κάποιες φορές την αφήνω έτσι χωρίς να βάλω, και είναι μια χαρά! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Το βάρος στους 12 μήνες πρέπει να τριπλασιαστεί; Κι εμείς το τριπλασιάσαμε ήδη, αλλά γενικά δεν είναι χοντρούλικο το μωρό μου, γεννήθηκε πρόωρο βέβαια αν αυτό έχει κάποια σημασία. Τώρα είμαστε 67 εκατοστά και 7200..

Όσο για κρέμα, εμείς βάζουμε welleda, αλλά όχι σε κάθε αλλαγή πάνας όπως παλιά. Δεν έτυχε να συγκαούμε, είτε λόγω κρέμας, αλλά και ίσως επειδή αλλάζουμε πάνα πολύ συχνά, μόλις δω τη μπλε γραμμή στο παμπερς, κατευθείαν το αλλάζω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna-Vangelis είπε:

Το βάρος στους 12 μήνες πρέπει να τριπλασιαστεί; Κι εμείς το τριπλασιάσαμε ήδη, αλλά γενικά δεν είναι χοντρούλικο το μωρό μου, γεννήθηκε πρόωρο βέβαια αν αυτό έχει κάποια σημασία. Τώρα είμαστε 67 εκατοστά και 7200..

Όσο για κρέμα, εμείς βάζουμε welleda, αλλά όχι σε κάθε αλλαγή πάνας όπως παλιά. Δεν έτυχε να συγκαούμε, είτε λόγω κρέμας, αλλά και ίσως επειδή αλλάζουμε πάνα πολύ συχνά, μόλις δω τη μπλε γραμμή στο παμπερς, κατευθείαν το αλλάζω.

με αυτή την τακτική πόσες πάνες αλλάζεις  την μερα;

 

Link to comment
Share on other sites

Παλιά άλλαζα συνέχεια, κάθε 40 λεπτά μαξιμουμ. Τώρα επειδή το αφήνω γυμνό τελείως για να αναπνέει το δέρμα του, χρησιμοποιούμε λιγότερες πάνες αλλά θέλω σίγουρα 15 την ημέρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Anna-Vangelis είπε:

Παλιά άλλαζα συνέχεια, κάθε 40 λεπτά μαξιμουμ. Τώρα επειδή το αφήνω γυμνό τελείως για να αναπνέει το δέρμα του, χρησιμοποιούμε λιγότερες πάνες αλλά θέλω σίγουρα 15 την ημέρα.

15????? πόσο μηνων;

15 πάνες με τσισα;

Link to comment
Share on other sites

Σε 1 εβδομάδα εβδομάδα γινόμαστε 6 μηνών.

Όταν πίνει γάλα, στάνταρ θα κατουρίσει μετά από λίγο. Και δεν κατουράει μόνο 1 φορά. Δίνω και νερό ενδιάμεσα. 

Κακά κάνει μόνο 1 φορά την ημέρα οπότε σχεδόν όλες οι πάνες είναι με τσισάκια. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna-Vangelis είπε:

Σε 1 εβδομάδα εβδομάδα γινόμαστε 6 μηνών.

Όταν πίνει γάλα, στάνταρ θα κατουρίσει μετά από λίγο. Και δεν κατουράει μόνο 1 φορά. Δίνω και νερό ενδιάμεσα. 

Κακά κάνει μόνο 1 φορά την ημέρα οπότε σχεδόν όλες οι πάνες είναι με τσισάκια. 

εμένα είναι σχεδόν 4 μηνών και μου βρέχει  4 6 πάνες την μερα. τώρα δλδ έχω 4 πάνες από το πρωί. έχει να μου κάνει τσισα 5 ώρες 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον ταίζω κάθε 2 ώρες αντί για κάθε 4 όπως αναγράφεται στις οδηγίες της φόρμουλας γιατί δεν μπορεί να πιεί με τη μια την ποσότητα που υποτίθεται ότι πρέπει να πίνει στην ηλικία του. Ίσως για αυτό να κάνει συχνά τσισάκια.  Αλλά δεν είναι ποτέ βαριές οι πάνες, δεν τις αφήνω να βαρύνουν. Αν τις άφηνα μπορεί κι εγώ να χρησιμοποιούσα τις μισές από όσες χρησιμοποιώ τώρα. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια η μικρη μου εχει μια βδομαδα να κανει τα κακακια της, σας εχει συμβει; Η παιδιατρος ειπε απλα να περιμενω αλλα μου φαινεται πολυ μεγαλο το διαστημα. Τις κανω ασκησουλες με τα ποδια αλλα τιποτα μονο πορδιτσες κανει που βρωμαει ολο το σπιτι χαχα. Εχετε καμια προταση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...