Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, Pagotoula είπε:

γιατι καλε να εχει αφυδατωθει; δεν βρεχει πανες; ειδικα αν θηλαζει κ συνεχεια που λες, το αντιθετο κιολας. εμενα παντα θηλαζε συχνα, κ τη νυχτα, οποτε δεν βλεπω διαφορα.και στο σπιτι εχω συνεχεια ερκοντισιον, οποτε δεν ζεσταινομαστε ιδιαιτερα. άλλα μας φταινε κατα καιρους (γοπ, αλλεργια, εμβολια). η ζεστη οχι.

Εννοώ αν έχει αφυδατωθει επειδή θηλάζει συνέχεια ενώ δεν το συνήθιζε καθολου! Πάνες όπως συνήθως 4-5 γεματες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

υπάρχει άλλο μωράκι στηβ παρέα που να μην κάνει τσισα όταν κοιμάται; Όταν κοιμάται είτε πρωί είτε βράδυ δεν μου κάνει τίποτα!!!!Όταν ξυπνήσει η γενικά όταν είναι ξύπνιος θα κάνει τσισα. να αγχωθω;;;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

αν υπαρχει σοβαρος λογος, γινεται εισαγωγη νωριτερα

 το επαντορεν απο οτι μου ειπαν βρισκεται σε ελλειψη. δεν εχει καταργηθει. προσωπικα το βρηκα σε 2 φαρμακεια στη γειτονια μου κιολας, οχι μεγαλα. στο λεω αν χρειαστει οντως αυτο οτι απλα θελει ψαξιμο κ καπου θα το βρεις αν εισαι αθηνα.

απο εκει κι επειτα ρωτα το γιαρο εστω και για καποια βοηθητικη στερεα, πχ ρυζαλευρο.

Νόμιζα ότι έχει καταργηθεί. Ξεκινήσαμε σήμερα ρυζαλευρο και δύο φορές την ημέρα γιατί γάλα δεν ήπιε μέχρι το μεσημέρι, είχε δλδ 12 ώρες να πιει με κάτι χαζοml ήταν, του τύπου 20 και 30μλ, το μεσημέρι που κοιμήθηκε είπα να δοκιμάσω να την ταΐσω κοιμισμένη όπως έκανα και το προηγούμενο βράδυ και όντως ήπιε 210μλ, απόρησα γιατί αν είχε πρόβλημα ούτε στον υπνο της θα έτρωγε..Και τώρα το βράδυ το ίδιο έκανα και ήπιε αλλα 180μλ...Αυτό είναι το φαΐ της σήμερα...390μλ...Και από 4 κουταλιές ρυζαλευρο..

  • Μου αρέσει 2

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη είπε:

Νόμιζα ότι έχει καταργηθεί. Ξεκινήσαμε σήμερα ρυζαλευρο και δύο φορές την ημέρα γιατί γάλα δεν ήπιε μέχρι το μεσημέρι, είχε δλδ 12 ώρες να πιει με κάτι χαζοml ήταν, του τύπου 20 και 30μλ, το μεσημέρι που κοιμήθηκε είπα να δοκιμάσω να την ταΐσω κοιμισμένη όπως έκανα και το προηγούμενο βράδυ και όντως ήπιε 210μλ, απόρησα γιατί αν είχε πρόβλημα ούτε στον υπνο της θα έτρωγε..Και τώρα το βράδυ το ίδιο έκανα και ήπιε αλλα 180μλ...Αυτό είναι το φαΐ της σήμερα...390μλ...Και από 4 κουταλιές ρυζαλευρο..

Πριν κάτι μήνες πέρασε κ εμένα οισοφαγιτιδα σίγουρα .της έδινα μπιμπερό κ ενώ πείναγε πολύ κ ρούφαγε στις πρώτες γουλιές τέντα πίσω κ κλάμα πολύ .το πάλεψα μ αντί αναγωγικό γαλα κ κάπως έστρωσε .ομως στον ύπνο της δν τ έκανε .τωρα πλέον μ κάνει 5 γεύματα .τα 3 της τ δίνω κοιμισμένη γιατί πίνει πολύ πιο εύκολα .τα 2 π της δίνω ξύπνια θα κάνει ώρα ν φάει .δεν δείχνει ν την ενοχλεί κάτι απλα πιστεύω είναι δύσκολη μ τ γαλα .πρεπει ν την απασχόλισω για ν πιει εντέλει 150 μλ.ο γιατρός μ είπε γενικά ότι δν είναι ίδια όλα τ μωρά κ δν τρώνε τ ίδιο .αλλα είναι πιο φαγάνα αλλα δν θέλουν πολύ γαλα .χορτενουν κ μ λίγο .οσο για το επαντορεν μ είχε πει ότι ήταν πολύ καλό φάρμακο αλλα έχει καταργηθεί .μ τ είχε πει τότε π τ ειχα πει τα συμπτώματα της μικρής αλλα μ είπε ν τ παλέψουμε λίγο έτσι κ βλέπουμε αν θ χρειαστεί ν πάρει κάτι 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pennymav είπε:

Πριν κάτι μήνες πέρασε κ εμένα οισοφαγιτιδα σίγουρα .της έδινα μπιμπερό κ ενώ πείναγε πολύ κ ρούφαγε στις πρώτες γουλιές τέντα πίσω κ κλάμα πολύ .το πάλεψα μ αντί αναγωγικό γαλα κ κάπως έστρωσε .ομως στον ύπνο της δν τ έκανε .τωρα πλέον μ κάνει 5 γεύματα .τα 3 της τ δίνω κοιμισμένη γιατί πίνει πολύ πιο εύκολα .τα 2 π της δίνω ξύπνια θα κάνει ώρα ν φάει .δεν δείχνει ν την ενοχλεί κάτι απλα πιστεύω είναι δύσκολη μ τ γαλα .πρεπει ν την απασχόλισω για ν πιει εντέλει 150 μλ.ο γιατρός μ είπε γενικά ότι δν είναι ίδια όλα τ μωρά κ δν τρώνε τ ίδιο .αλλα είναι πιο φαγάνα αλλα δν θέλουν πολύ γαλα .χορτενουν κ μ λίγο .οσο για το επαντορεν μ είχε πει ότι ήταν πολύ καλό φάρμακο αλλα έχει καταργηθεί .μ τ είχε πει τότε π τ ειχα πει τα συμπτώματα της μικρής αλλα μ είπε ν τ παλέψουμε λίγο έτσι κ βλέπουμε αν θ χρειαστεί ν πάρει κάτι 

Και εμείς έτσι ξεκινήσαμε στην αρχή μόλις βγήκαμε από τη μενν, να το παλέψουμε χωρίς φάρμακο,  στη μενν μου είπαν να της δίνω το nexium, παρόμοιο με το επαντορεν, τεσπα δεν το βρίσκαμε πουθενά,  ήταν σε έλλειψη και μας είπε και ο γιατρός να το σταματήσουμε και βλέπουμε,  μετά από 10 μέρες που το σταματήσαμε,  σταμάτησε και η μπεμπα να τρώει,  το κλάμα ενώ έτρωγε το είχε και τώρα το είχε που μείωσαμε το λαπραζολ που πίνει,  έπρεπε να το είχα πει στο γιατρό ότι μου κλαίει στο γάλα Αλλά νόμιζα ότι είναι γκρίνια λόγω ζέστης η δοντιών....ελπίζω σε λίγες μέρες να την έχει πιάσει για τα καλά το φάρμακο και να επανέλθει...Αλλιώς φαγητό στον ύπνο μέχρι να επανέλθει...


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Ξένη είπε:

Και εμείς έτσι ξεκινήσαμε στην αρχή μόλις βγήκαμε από τη μενν, να το παλέψουμε χωρίς φάρμακο,  στη μενν μου είπαν να της δίνω το nexium, παρόμοιο με το επαντορεν, τεσπα δεν το βρίσκαμε πουθενά,  ήταν σε έλλειψη και μας είπε και ο γιατρός να το σταματήσουμε και βλέπουμε,  μετά από 10 μέρες που το σταματήσαμε,  σταμάτησε και η μπεμπα να τρώει,  το κλάμα ενώ έτρωγε το είχε και τώρα το είχε που μείωσαμε το λαπραζολ που πίνει,  έπρεπε να το είχα πει στο γιατρό ότι μου κλαίει στο γάλα Αλλά νόμιζα ότι είναι γκρίνια λόγω ζέστης η δοντιών....ελπίζω σε λίγες μέρες να την έχει πιάσει για τα καλά το φάρμακο και να επανέλθει...Αλλιώς φαγητό στον ύπνο μέχρι να επανέλθει...

Εγώ αν μπορούσα ν την πιάνω πάντα συν ύπνο για φαγητό θ τ έκανα .αλλ δν μπορείς ν τ πετύχεις .τ ν κανουμε .αφου στην ύπνο τ κατεβάζουν καπάκι .

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει άλλο μωράκι στηβ παρέα που να μην κάνει τσισα όταν κοιμάται; Όταν κοιμάται είτε πρωί είτε βράδυ δεν μου κάνει τίποτα!!!!Όταν ξυπνήσει η γενικά όταν είναι ξύπνιος θα κάνει τσισα. να αγχωθω;;; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 είπε:

υπάρχει άλλο μωράκι στηβ παρέα που να μην κάνει τσισα όταν κοιμάται; Όταν κοιμάται είτε πρωί είτε βράδυ δεν μου κάνει τίποτα!!!!Όταν ξυπνήσει η γενικά όταν είναι ξύπνιος θα κάνει τσισα. να αγχωθω;;; 

Καλημέρα!!! Ναι, και η δικιά μου αν και όχι πάντα και άλλες κοπέλες εδώ το έχουν παρατηρήσει κατά καιρούς!! Μην ανησυχείς! Μου το είχε αναφέρει εμένα και η παιδίατρος Ότι είναι και σημάδι ανάπτυξης και ωρίμανσης! Μεγαλύτερα παιδιά και ενήλικες δεν κάνουν τσισα το βράδυ  πανω τους!! Αυτό προσπαθεί να κάνει η φύση για το κάθε μωρο! Ειδικά τώρα το καλοκαίρι υπάρχει ακομη ένας λόγος-η ζεστη- για να συμβεί αυτο! Αν έχεις τουλάχιστον 4 πάνες να μη σε ανησυχει

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Καλημέρα!!! Ναι, και η δικιά μου αν και όχι πάντα και άλλες κοπέλες εδώ το έχουν παρατηρήσει κατά καιρούς!! Μην ανησυχείς! Μου το είχε αναφέρει εμένα και η παιδίατρος Ότι είναι και σημάδι ανάπτυξης και ωρίμανσης! Μεγαλύτερα παιδιά και ενήλικες δεν κάνουν τσισα το βράδυ  πανω τους!! Αυτό προσπαθεί να κάνει η φύση για το κάθε μωρο! Ειδικά τώρα το καλοκαίρι υπάρχει ακομη ένας λόγος-η ζεστη- για να συμβεί αυτο! Αν έχεις τουλάχιστον 4 πάνες να μη σε ανησυχει

Πολυ μου κορίτσι μου σε ευχαριστώ πολύ. με καθησύχασες.  είχα αγχωθεί πολύ λέω γιατί ρε γαμωτο τι έχει.. αν εξαιρέσεις μια μερα που είχα λιγότερες και πήγα να τον δει η γιατρός ναι χθες π.χ είχα 6 η 7.. προς το παρών έχω μόνο 1.. δεν έχουμε κλιματιστικό και ιδρώνει πάρα πολύ.. ειαμι πολύ στεναχωρημένη 

Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 είπε:

Πολυ μου κορίτσι μου σε ευχαριστώ πολύ. με καθησύχασες.  είχα αγχωθεί πολύ λέω γιατί ρε γαμωτο τι έχει.. αν εξαιρέσεις μια μερα που είχα λιγότερες και πήγα να τον δει η γιατρός ναι χθες π.χ είχα 6 η 7.. προς το παρών έχω μόνο 1.. δεν έχουμε κλιματιστικό και ιδρώνει πάρα πολύ.. ειαμι πολύ στεναχωρημένη 

Παρακαλώ, @mpempaki1!!! Ο ιδρώτας που φαντάζομαι συμβαίνει πιο πολύ στον υπνο σε συνδυασμό με το ότι δεν τρώει όταν κοιμάται μειώνουν τα τσισα!! Προσπάθησε να τον ταΐζεις περισσότερο (εφόσον θέλει εκείνος φυσικα) τωρα στις ζεστές για να ενυδατωνεται!!!  Εμένα χθες έτρωγε συνέχεια λόγω ζέστης μαλλον διψούσε και οι πάνες παρέμειναν 4!! Και φαντάσου υπάρχει κλιματιστικό αλλα και πάλι θα ιδρώσει λιγο

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, mpempaki1 είπε:

υπάρχει άλλο μωράκι στηβ παρέα που να μην κάνει τσισα όταν κοιμάται; Όταν κοιμάται είτε πρωί είτε βράδυ δεν μου κάνει τίποτα!!!!Όταν ξυπνήσει η γενικά όταν είναι ξύπνιος θα κάνει τσισα. να αγχωθω;;; 

Όχι να μην αγχωθείς!!! Εμένα έχει τύχει και 11ωρο να μην κάνει γιατί το πήγε σερί και ξύπνησε με στεγνή πάνα. 

11 ώρες πρίν, Polly1 είπε:

Καλησπέρα! Πώς τα πατε με τη ζέστη;; Εμείς όλη μερα στήθος! Είχα ξεχάσει πώς ειναι να θηλάζει τόσο Πολυ!! Μιλάμε για συνέχεια ομως!! Μήπως έχει αφυδατωθει;; Να ανησυχησω;; Ή θερμοκρασία του χώρου είναι σωστη

Καλημέρα!! Πάλι την ίδια φάση περνάνε τα δικά μας! Χθες πάνω από 4 ωρες ο βραδυνός "θηλασμός" με διάλειμμα μισής ωρίτσας έτσι για να ξεπιαστω βρε αδερφέ!! Τι εκανε τοσες ωρες απορια το χω. Αλλά Εκεί! Δεν ξεκόλλησε με τπτ! Μετά όμως κοιμήθηκε όλο το βράδυ κυρία!

Link to comment
Share on other sites

Just now, asda είπε:

Όχι να μην αγχωθείς!!! Εμένα έχει τύχει και 11ωρο να μην κάνει γιατί το πήγε σερί και ξύπνησε με στεγνή πάνα. 

Καλημέρα!! Πάλι την ίδια φάση περνάνε τα δικά μας! Χθες πάνω από 4 ωρες ο βραδυνός "θηλασμός" με διάλειμμα μισής ωρίτσας έτσι για να ξεπιαστω βρε αδερφέ!! Τι εκανε τοσες ωρες απορια το χω. Αλλά Εκεί! Δεν ξεκόλλησε με τπτ! Μετά όμως κοιμήθηκε όλο το βράδυ κυρία!

Πω Πω!!! Πώς άντεξες 4 ωρες;; Πιπιλανε κιολας μόνο!! Εμείς φαντάσου έχουμε έρθει και διακοπες και ήθελα να κοιμηθεί να τη βάλω καρότσι να βγούμε!!! 11 πηγε μέχρι να γίνουν όλα αυτα

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Ξένη είπε:

Νόμιζα ότι έχει καταργηθεί. Ξεκινήσαμε σήμερα ρυζαλευρο και δύο φορές την ημέρα γιατί γάλα δεν ήπιε μέχρι το μεσημέρι, είχε δλδ 12 ώρες να πιει με κάτι χαζοml ήταν, του τύπου 20 και 30μλ, το μεσημέρι που κοιμήθηκε είπα να δοκιμάσω να την ταΐσω κοιμισμένη όπως έκανα και το προηγούμενο βράδυ και όντως ήπιε 210μλ, απόρησα γιατί αν είχε πρόβλημα ούτε στον υπνο της θα έτρωγε..Και τώρα το βράδυ το ίδιο έκανα και ήπιε αλλα 180μλ...Αυτό είναι το φαΐ της σήμερα...390μλ...Και από 4 κουταλιές ρυζαλευρο..

εμενα ο γιατρος μου ειπε οτι οταν κοιμουνται καταστελεται λιγο η γοπ, γι αυτο και τρωνε κι επισης γι αυτο συνηθως τη νυχτα δεν βγαζουν γουλιες. Πιστευω τωρα ο συνδυασμος φαρμακου και ρυζαλευρου θα κανει τπ θαυμα του. 

Παντως κοριτσια + @Pennymav το επαντορεν ειναι αυτη τη στιγμη στον παγκο της κουζινας μου με ημ.ληξης 07/21. και στα φαρμακεια που ρωτησα μου ειπαν για μεγαλη ελλειψη ωστοσο, οχι για καταργηση. τι να πω... δεν βγαζεις κι ακρη με αυτα. πιστευω ομως οτι ολα την ιδια δραστικη θα εχουν. 

Ξενη αν δεν βρισκεις ουτε επαντορεν ουτε νεξιουν, και το χρειαζεστε, πες μου σε πμ τα στοιχεια σου να σου παρω επαντορεν να στο στειλω. Το εχω βρει στη γειτονια μου σε δυο φαρμακεια.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Πω Πω!!! Πώς άντεξες 4 ωρες;; Πιπιλανε κιολας μόνο!! Εμείς φαντάσου έχουμε έρθει και διακοπες και ήθελα να κοιμηθεί να τη βάλω καρότσι να βγούμε!!! 11 πηγε μέχρι να γίνουν όλα αυτα

Αααα παίζει ρόλο τότε και η αλλαγή περιβάλλοντος. Επισης μπορει να ειναι σωστηωη θερμοκρασια στο σπιτι αλλα οσο βα ναι βγαινεις πιο πολυ εξω και ιδρωνει περισσοτερο οποτε αναπληρωνει ετσθ και τα υγρα. Μπορει να διψαει περισσοτερο να μην ειναι μονο πεινα. Μετά κοιμήθηκε στο καρότσι και όλη τη διάρκεια της βόλτας σας; καλα να περνατε!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, mpempaki1 said:

υπάρχει άλλο μωράκι στηβ παρέα που να μην κάνει τσισα όταν κοιμάται; Όταν κοιμάται είτε πρωί είτε βράδυ δεν μου κάνει τίποτα!!!!Όταν ξυπνήσει η γενικά όταν είναι ξύπνιος θα κάνει τσισα. να αγχωθω;;;

Οχι κοριτσάκι μου μην αγχωνεσαι ειναι οπως στα είπε η Πολυ!! Κ μενα δν κανει οταν κοιμαται, ουτε στο αμαξι κανει κ ολα νορμάλ..ο εγκεφαλος τα ορίζει ολα κ μην σκας αλλα κοιμησου ησυχη κ δν χρειαζεται αλλαγη πανας!! ;)

Just now, Polly1 said:

Πω Πω!!! Πώς άντεξες 4 ωρες;; Πιπιλανε κιολας μόνο!! Εμείς φαντάσου έχουμε έρθει και διακοπες και ήθελα να κοιμηθεί να τη βάλω καρότσι να βγούμε!!! 11 πηγε μέχρι να γίνουν όλα αυτα

Κ μενα ενα 2ημερο λείψαμε κ ειχε κολλησει πανω μου..μπορει λιγο η ζεστη λιγο τ ερεθισματα τ νεα να την οδηγισαν σε παραπανω θηλασμους..ολα καλα!! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...