Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, Murtw.st said:

Τι κοτσάνες βρε τι λες γι αυτό τα συζητάμε μεταξύ μας γιατι καμία μας δεν είναι ειδική! Κοίταξε εμένα μετά τη β επιπέδου κ στα 2 ραντεβού μου εχει σχολιάσει τη θέση του μωρού... εκει γύρω στις 30κατι βδομάδες βέβαια είναι το σημείο που ξέρουμε συνήθως την τελική θέση γιατι πια δεν χωράει να γυρίσει... 

Πωπω λογικό είναι να το έχεις απο φόβο ταλαιπωρηθηκες πολύ!! Κάθε εμπειρία είναι διαφορετική όμως κ λένε πως οι δεύτερες γέννες είναι πιο εύκολες!! 

 

Just now, Pagotoula said:

Κορίτσι μου, σου εύχομαι να μικρύνει η κυστούλα και να μην χρειαστεί ούτε πρόκληση ούτε τίποτα. Εσύ προγραμματίζεις v back προς το παρόν;

Ευχαριστω πολύ κ τις 2 σας!! :) Μακαρι να πανε καλα τα πραγματα για τα μωράκια μας κ μας κ αν ταλαιπωρηθω εστω να τα καταφερουμε να ληξει αισιως!

Ειχα κανει το πρωτο οπως περιεγραψα με προκληση π κατεληξε σε καισαρικη, το 2ο με vbac κ πλεον στο 3ο θεωρείται πως ειναι ασφαλες ν συνεχισω φυσιολογικο τοκετο..θα δειξει εχει ο Θεος! Απλα φοβαμαι καπως παραπανω τωρα..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Murtw.st είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Κ εγω έχω αρχίσει κ κοιτάω ν ενημερώνομαι για τους τύπους μαρσιπου γιατι λύνει τα χέρια κυριολεκτικά κ αν το δούμε κ συναισθηματικά είναι πολύ γλυκό να έχεις το μωράκι σου συνέχεια έτσι!! Εγω πήγα γιατρό χθες για το μηνιαίο (28 εβδ) όλα καλα, το αγόρι μου ξανά γύρισε ισχιακα κ μου είπε κ ο γιατρός οτι 9/10 γυναίκες με συγγενεις ανωμαλίες μήτρας κάνουν ισχιακα μωρά κ πάνε με καισαρική... αλλα δεν με πειράζει καθόλου... οτι είναι καλύτερο κ ασφαλέστερο... ήθελα να σας ρωτήσω. Θα έχετε μαία; 

καλησπερα,

Εγω ειμαι στο 2ο μωρακι με Πητ 10/0372020, το πρωτο το γεννησα 29/01/19 με καισσαρικη και ειχα μαια , ευτηχωσ δηλαδη γιατι κατα τη διαρκεια της εκανα συνεχεια εμετους. αφηστε που ειχα πεθανει απο το φοβο μου μιας και γεννησα πρωορα, ειχα προεκλαμψια για 10 εβδομαδες.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πήγα στο γιατρό. Τελικά αυτά τα πετρώματα δεν είναι συσπάσεις. Μου είπε ότι μάλλον πάει να γυρίσει το μωρό κι επειδή γενικά δεν έχει άπλα, λόγω μικρής κοιλιάς, "σκαλώνει" και (πώς να το πω ότι κάνει κράμπα)...κραμπώνει η μήτρα. Παίζει ρόλο κι η στάση σώματος η δική μου. Σε αυτές τις φάσεις πρέπει να ξαπλώνω και να ηρεμώ. Αν δεν είμαι σπίτι...μην με ρωτήσετε πώς να το κάνω... Στη δουλειά πχ τι να κάνω; Να πάρω σεζλόνγκ και να δουλεύω ξαπλωτή; Η μπουμπού κατά τα άλλα είναι μια χαρά. Μου πήρε και δείγμα για καλλιέργεια κολπικού υγρού, γιατί έχω πολλές παχύρευστες εκκρίσεις αυτές τις μέρες. Ελπίζω μόνο να μην βρεθεί ξανά τίποτα.. Δεν θέλω να πάρω πάλι αντιβίωση.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Sophiag είπε:

καλησπερα,

Εγω ειμαι στο 2ο μωρακι με Πητ 10/0372020, το πρωτο το γεννησα 29/01/19 με καισσαρικη και ειχα μαια , ευτηχωσ δηλαδη γιατι κατα τη διαρκεια της εκανα συνεχεια εμετους. αφηστε που ειχα πεθανει απο το φοβο μου μιας και γεννησα πρωορα, ειχα προεκλαμψια για 10 εβδομαδες.

Καλησπέρα!! Καλωσηρθες στην παρεα μας!!Να σου ζήσει! Πώς είναιη εμπειρία να είσαι έγκυος και να έχεις μωρο μηνων; 

Just now, Pagotoula είπε:

Κορίτσια πήγα στο γιατρό. Τελικά αυτά τα πετρώματα δεν είναι συσπάσεις. Μου είπε ότι μάλλον πάει να γυρίσει το μωρό κι επειδή γενικά δεν έχει άπλα, λόγω μικρής κοιλιάς, "σκαλώνει" και (πώς να το πω ότι κάνει κράμπα)...κραμπώνει η μήτρα. Παίζει ρόλο κι η στάση σώματος η δική μου. Σε αυτές τις φάσεις πρέπει να ξαπλώνω και να ηρεμώ. Αν δεν είμαι σπίτι...μην με ρωτήσετε πώς να το κάνω... Στη δουλειά πχ τι να κάνω; Να πάρω σεζλόνγκ και να δουλεύω ξαπλωτή; Η μπουμπού κατά τα άλλα είναι μια χαρά. Μου πήρε και δείγμα για καλλιέργεια κολπικού υγρού, γιατί έχω πολλές παχύρευστες εκκρίσεις αυτές τις μέρες. Ελπίζω μόνο να μην βρεθεί ξανά τίποτα.. Δεν θέλω να πάρω πάλι αντιβίωση.

Γεια!! Σε ποια βδομαδα εισαι;; Αυτή η ξεκουραση κάνει θαύματα σε όλες τις περιπτώσεις τελικα!! Εκτος από τις εκκρίσεις ειχες κάποιο άλλο συμπτωμα;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Καλησπέρα!! Καλωσηρθες στην παρεα μας!!Να σου ζήσει! Πώς είναιη εμπειρία να είσαι έγκυος και να έχεις μωρο μηνων; 

Γεια!! Σε ποια βδομαδα εισαι;; Αυτή η ξεκουραση κάνει θαύματα σε όλες τις περιπτώσεις τελικα!! Εκτος από τις εκκρίσεις ειχες κάποιο άλλο συμπτωμα;

Στην 26η είμαι τώρα. Αν εννοείς την φορά που μου βρήκε μικρόβιο, όχι δεν είχα κανένα σύμπτωμα, ούτε καν περίεργες εκκρίσεις. Τώρα έχω μόνο τις παχύρευστες εκκρίσεις, τίποτα άλλο. Θα μάθουμε σε 3 μέρες αν οφείλεται σε κάτι....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Pagotoula είπε:

Στην 26η είμαι τώρα. Αν εννοείς την φορά που μου βρήκε μικρόβιο, όχι δεν είχα κανένα σύμπτωμα, ούτε καν περίεργες εκκρίσεις. Τώρα έχω μόνο τις παχύρευστες εκκρίσεις, τίποτα άλλο. Θα μάθουμε σε 3 μέρες αν οφείλεται σε κάτι....

Καλά αποτελέσματα!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Sophiag said:

καλησπερα,

Εγω ειμαι στο 2ο μωρακι με Πητ 10/0372020, το πρωτο το γεννησα 29/01/19 με καισσαρικη και ειχα μαια , ευτηχωσ δηλαδη γιατι κατα τη διαρκεια της εκανα συνεχεια εμετους. αφηστε που ειχα πεθανει απο το φοβο μου μιας και γεννησα πρωορα, ειχα προεκλαμψια για 10 εβδομαδες.

Καλημερα κ καλως ηλθες!! Με το καλο να εχεις το νινακι σου αγκαλια κ ολα να πανε τελεια αυτη τη φορα!! Εχετε δει φυλο?? Πως ηταν ως τωρα η εγκυμοσυνη σου??

8 hours ago, Pagotoula said:

Κορίτσια πήγα στο γιατρό. Τελικά αυτά τα πετρώματα δεν είναι συσπάσεις. Μου είπε ότι μάλλον πάει να γυρίσει το μωρό κι επειδή γενικά δεν έχει άπλα, λόγω μικρής κοιλιάς, "σκαλώνει" και (πώς να το πω ότι κάνει κράμπα)...κραμπώνει η μήτρα. Παίζει ρόλο κι η στάση σώματος η δική μου. Σε αυτές τις φάσεις πρέπει να ξαπλώνω και να ηρεμώ. Αν δεν είμαι σπίτι...μην με ρωτήσετε πώς να το κάνω... Στη δουλειά πχ τι να κάνω; Να πάρω σεζλόνγκ και να δουλεύω ξαπλωτή; Η μπουμπού κατά τα άλλα είναι μια χαρά. Μου πήρε και δείγμα για καλλιέργεια κολπικού υγρού, γιατί έχω πολλές παχύρευστες εκκρίσεις αυτές τις μέρες. Ελπίζω μόνο να μην βρεθεί ξανά τίποτα.. Δεν θέλω να πάρω πάλι αντιβίωση.

Πρωτη φορα τ ακουω κ παίζει να το παθαινω κ να μην δινω βαση :p. Κ στο αμαξι τι να κανεις μεχρι να φτασεις δεν γινεται κατι. Στη δουλεια μπορεις να περπατησεις τριγύρω ηρεμα να χαλαρωσει η μήτρα λίγο ισως?? Αντε κ κοντευουν οι αδειες μας σιγά σιγα..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Sweet_child είπε:

Δεν νομίζω βρε να σου κάνουν εισαγωγή, έναν υπέρηχο για να δουν αν είναι όλα καλά. Τουαλέτα πηγαίνεις κανονικά; Μήπως έφαγες κάτι και σου δημιούργησε αέρια; Πιο πολύ για έντερο μου κάνει. Από υγρά έχεις δει τίποτε περίεργο;

Ευχαριστώ κορίτσια! Κι εγώ σκέφτομαι να πάρω μάρσιπο αυτή τη φορά γιατί το καρότσι είναι δύσχρηστο κάποιες φορές. Μήπως κυκλοφορούν και sling από νεογέννητο άραγε; Εννοώ από 40 ημερών πχ.

Κ μενα σαν ιδεα μου αρεσει το μαρσιπο..κανενα ζευγαρι στον κυκλο μου δεν ειχε για να παρω αποψεις εκτος απο ενα που μας ειπε οτι το χρησιμοποιησε 2-3φορες μονο..θα μας το δωσει οποτε θα δω πως θα παει σε μας γτ αλλιως δεν ξερω αν θα το αγοραζα σιγουρα φοβουμενη μην παει τζαμπα..υπαρχουν για νεογεννητα..αφου εχω δει μαρσιπο με 2ποδια απο κατω..χαχα..τοσο μικρο μωρουλι που δε φαινοταν..

  • Χαχα 1

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , KNecky είπε:

Καλημερα κ καλως ηλθες!! Με το καλο να εχεις το νινακι σου αγκαλια κ ολα να πανε τελεια αυτη τη φορα!! Εχετε δει φυλο?? Πως ηταν ως τωρα η εγκυμοσυνη σου??

Πρωτη φορα τ ακουω κ παίζει να το παθαινω κ να μην δινω βαση :p. Κ στο αμαξι τι να κανεις μεχρι να φτασεις δεν γινεται κατι. Στη δουλεια μπορεις να περπατησεις τριγύρω ηρεμα να χαλαρωσει η μήτρα λίγο ισως?? Αντε κ κοντευουν οι αδειες μας σιγά σιγα..

Καλημέρα κορίτσι μου. Στο αμάξι απλά κάνεις γρήγορα να φτάσεις σπίτι :P

Όσο για τη δουλειά, εμένα δεν με βλέπω να την παλεύω μέχρι αρχές Φλεβάρη που βγαίνω σε άδεια τοκετού (έχω πητ 31.03, οπότε αργώ). Και το φιλοσόφησα με τον άντρα μου... Έχω παλέψει 4μιση χρόνια για αυτό το μωρό, έχω βιώσει 2 αποβολές, έχω κάνει 2 εξωσωματικές, έχω δώσει ένα κάρο λεφτά σε γιατρούς κι εξετάσεις τόσα χρόνια. Εγώ από το φιλότιμό μου και επειδή ξέρω την πίεση και τον όγκο που θα φορτώνονταν οι αλλοί στο τμήμα, αρρώστησα 2 φορές στην εγκυμοσύνη με βρογχίτιδα και ιγμορίτιδα και τις 2-3 μέρες άδεια αισθανόμουν κι άσχημα που τις πήρα. Το τι έχω περάσει εγώ όμως για να έχω αυτό το μωρό, δεν το εκτιμά και δεν το γνωρίζει κιόλας σχεδόν κανείς εκεί μέσα. Ο καθένας κοιτάει τον κώλο του και πως να με εκμεταλλευτεί μέχρι την τελευταία μέρα. Ακόμα φαντάσου δεν έχουν αποφασίσει την αντικαταστάτρια. Και θα μου την εμφανίσουν 2 βδομάδες πριν να την εκπαιδεύσω και να τρεχω... Κι είπα όχι ρε φίλε για 2 φράγγα παραπάνω, να δέχομαι τόση πίεση ως το τέλος. Στην τελική δεν μου μένουν 5 μήνες, αλλά 1μισης. Οπότε με κόβω να πάρω κανα 2 βδόμαδο άδεια και μέσα Γενάρη να αποχαιρετώ κι ας κόψουν τα πουλιά τους. Μπορεί να φαίνονται χαζά, τα πονάκια, οι κράμπες κλπ, αλλά έχω περάσει τόσα που φοβάμαι και τον βήχα μου. Αν μπορούσα θα ήμουν 9 μήνες στον γιατρό με τον υπέρηχο αγκαλιά. Ας περάσω λίγες μέρες το άγχος μου τουλάχιστον ήρεμη στο σπίτι μου. Ο γιατρός από τον 3ο μήνα λόγω επιχείλιου πλακούντα κι άρα φόβου για αιμορραγίες και αντίστασης στη μητριαία, μου χε πει οτι θα μπορούσα να κάθομαι και θα είχα κι αληθινό λόγο. Η επιτροπή θα με πέρναγε αέρα. Αν ήμουν στο δημόσιο, θα το είχα κάνει. Οπότε τώρα για ένα μήνα λέω να το εφαρμόσω... 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Murtw.st είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Κ εγω έχω αρχίσει κ κοιτάω ν ενημερώνομαι για τους τύπους μαρσιπου γιατι λύνει τα χέρια κυριολεκτικά κ αν το δούμε κ συναισθηματικά είναι πολύ γλυκό να έχεις το μωράκι σου συνέχεια έτσι!! Εγω πήγα γιατρό χθες για το μηνιαίο (28 εβδ) όλα καλα, το αγόρι μου ξανά γύρισε ισχιακα κ μου είπε κ ο γιατρός οτι 9/10 γυναίκες με συγγενεις ανωμαλίες μήτρας κάνουν ισχιακα μωρά κ πάνε με καισαρική... αλλα δεν με πειράζει καθόλου... οτι είναι καλύτερο κ ασφαλέστερο... ήθελα να σας ρωτήσω. Θα έχετε μαία; 

Καλημερα! Εχεις εσυ κοριτσι μου καποιο θεματακι στη μητρα?δε θυμαμαι,sorry...καπου ειχα διαβασει εμπειρια κοπελας που το μωρο πηρε θεση τελευταια στιγμη οταν ξεκινησαν οι πονοι γεννας..

Εμενα ο γιατρος μου εχει συγκεκρινενη μαια που συνεργαζεται για τους τοκετους..ειναι κ καποιοι που νομιζω δεν εχουν προβλημα να εχεις δικη σου αλλα δεν ξερω ποσο ευκολοι κ ανοιχτοι θαναι στη συνεργασια την ωρα του τοκετου...αν εισαι σε δημοσιο νοσοκομειο απο αλλες γνωστες μου που ξερω οποια ετυχε να εχει βαρδια εκεινη την ωρα ειχαν,δεν την γνωριαζαν...επισης μπορει να εχεις τη μαια σου διπλα σου σαν υποστηρικτη τοκετου..καπως ετσι λεγεται..αντι για τον συζυγο δηλ...κ ας υπαρχει κ  αλλη μαια εκει..

15 ώρες πρίν, KNecky είπε:

 

Ευχαριστω πολύ κ τις 2 σας!! :) Μακαρι να πανε καλα τα πραγματα για τα μωράκια μας κ μας κ αν ταλαιπωρηθω εστω να τα καταφερουμε να ληξει αισιως!

Ειχα κανει το πρωτο οπως περιεγραψα με προκληση π κατεληξε σε καισαρικη, το 2ο με vbac κ πλεον στο 3ο θεωρείται πως ειναι ασφαλες ν συνεχισω φυσιολογικο τοκετο..θα δειξει εχει ο Θεος! Απλα φοβαμαι καπως παραπανω τωρα..

Μακαρι να πανε ολα καλα με την κυστη κ να μη μεγαλωσει αλλο..δεν εχω γεννησει δεν εχω εμπειρια αλλα διαβαζα οτι οι πονοι της προκλησης ειναι εντονοτεροι απο τους φυσικους πονους..κ οτι συνηθως η προκληση οδηγει σε καισαρικη..νομιζω αυτα τα επιβεβαιωνεις με οσα βιωσες εσυ εεε ή οχι?...σημασια εχει ναναι καλα η μπουμπου κ συ οποτε ο γιατρος σου θα διαλεξει το καλυτερο κ για τις 2 σας

  • Ευχαριστώ 1

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


21 minutes ago, Pagotoula said:

Καλημέρα κορίτσι μου. Στο αμάξι απλά κάνεις γρήγορα να φτάσεις σπίτι :P

Όσο για τη δουλειά, εμένα δεν με βλέπω να την παλεύω μέχρι αρχές Φλεβάρη που βγαίνω σε άδεια τοκετού (έχω πητ 31.03, οπότε αργώ). Και το φιλοσόφησα με τον άντρα μου... Έχω παλέψει 4μιση χρόνια για αυτό το μωρό, έχω βιώσει 2 αποβολές, έχω κάνει 2 εξωσωματικές, έχω δώσει ένα κάρο λεφτά σε γιατρούς κι εξετάσεις τόσα χρόνια. Εγώ από το φιλότιμό μου και επειδή ξέρω την πίεση και τον όγκο που θα φορτώνονταν οι αλλοί στο τμήμα, αρρώστησα 2 φορές στην εγκυμοσύνη με βρογχίτιδα και ιγμορίτιδα και τις 2-3 μέρες άδεια αισθανόμουν κι άσχημα που τις πήρα. Το τι έχω περάσει εγώ όμως για να έχω αυτό το μωρό, δεν το εκτιμά και δεν το γνωρίζει κιόλας σχεδόν κανείς εκεί μέσα. Ο καθένας κοιτάει τον κώλο του και πως να με εκμεταλλευτεί μέχρι την τελευταία μέρα. Ακόμα φαντάσου δεν έχουν αποφασίσει την αντικαταστάτρια. Και θα μου την εμφανίσουν 2 βδομάδες πριν να την εκπαιδεύσω και να τρεχω... Κι είπα όχι ρε φίλε για 2 φράγγα παραπάνω, να δέχομαι τόση πίεση ως το τέλος. Στην τελική δεν μου μένουν 5 μήνες, αλλά 1μισης. Οπότε με κόβω να πάρω κανα 2 βδόμαδο άδεια και μέσα Γενάρη να αποχαιρετώ κι ας κόψουν τα πουλιά τους. Μπορεί να φαίνονται χαζά, τα πονάκια, οι κράμπες κλπ, αλλά έχω περάσει τόσα που φοβάμαι και τον βήχα μου. Αν μπορούσα θα ήμουν 9 μήνες στον γιατρό με τον υπέρηχο αγκαλιά. Ας περάσω λίγες μέρες το άγχος μου τουλάχιστον ήρεμη στο σπίτι μου. Ο γιατρός από τον 3ο μήνα λόγω επιχείλιου πλακούντα κι άρα φόβου για αιμορραγίες και αντίστασης στη μητριαία, μου χε πει οτι θα μπορούσα να κάθομαι και θα είχα κι αληθινό λόγο. Η επιτροπή θα με πέρναγε αέρα. Αν ήμουν στο δημόσιο, θα το είχα κάνει. Οπότε τώρα για ένα μήνα λέω να το εφαρμόσω... 

Πολύ καλα λες κ συμφωνω απολυτα! Κ ειναι πολυ καλο π εχεις την υποστήριξη του συζυγου, μαζι τα εχετε περασει ολα αυτα! Κ μενα το ιδιο εχουν κανει ακομα δν εχει ερθει αντικαταστάτης κ μεσα ιανουαριου την κανω με ελαφρα. Ας ηταν πιο οργανωμενοι στην τελικη. Γενικα παντως συμβουλη π μου εδωσαν ειναι χτυπα αδειες οποτε δν νιωθεις εστω κ λιγο καλα γιατι εχεις καθε καλο λογο οσο εισαι εγκυος ποσο μαλλον εσυ που στο είπε κ ο γιατρος σου!

20 minutes ago, Kathrin17 said:

Μακαρι να πανε ολα καλα με την κυστη κ να μη μεγαλωσει αλλο..δεν εχω γεννησει δεν εχω εμπειρια αλλα διαβαζα οτι οι πονοι της προκλησης ειναι εντονοτεροι απο τους φυσικους πονους..κ οτι συνηθως η προκληση οδηγει σε καισαρικη..νομιζω αυτα τα επιβεβαιωνεις με οσα βιωσες εσυ εεε ή οχι?...σημασια εχει ναναι καλα η μπουμπου κ συ οποτε ο γιατρος σου θα διαλεξει το καλυτερο κ για τις 2 σας

Σε ευχαριστω πολυ πολυ! Μακαρι να πανε ολα καλα κ εστω τον γιατρο τον εμπιστευομαι παρα τους φόβους μου λογω οσων περασα. Η αληθεια ειναι πως πονούσαν πιο πολυ στη δικη μου περίπτωση  οι τεχνητοί πονοι αλλα η καισαρικη εγινε γιατι ζοριστηκε το μωρο μετα απο τοσες ωρες πονων κ επεσαν οι παλμοι του. Αλλα μην σας τρομαζω, πετυχαινουν κ γινονται συνεχως οι προκλησεις κ γεννιουνται υγειη μωρα κανονικοτατα! Εγω γενικα ημουν αρκετα ατυχη στατιστικα.. ξερω γυναικα π εχει κανει 6 παιδια με τεχνητους πονους κ ολα καλα! :)

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ξερει καμμια αν μπορω να παω σε ιδιωτη ιατρο συμβεβλημμενο με εοππυ αντι για γιατρο ικα για να παρω το χαρτι της αδειας που ζητανε απτη δουλεια? Εκλεισα ραντεβου στο ικα κ αρρωστησε ο γιατρός κ εχω μεινει ξεκρεμαστη. :/

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Έκανα μια μικρή έρευνα για τους μάρσιπους. Πολλές μαμάδες προτείνουν (ring) sling ή mei tai, ιδίως το πρώτο είναι για νεογέννητα γιατί μπορείς να τα βάλεις και ξαπλωτά σε θέση θηλασμού. Το πρώτο είναι και δροσερό για το καλοκαίρι. Έχετε υπόψη σας;

@Pagotoula πόσο συμφωνώ μαζί σου! Κάπως έτσι σκέφτηκα κι εγώ και πήρα αναρρωτική άδεια. Έχω μείνει άλλες δύο φορές έγκυος και ποτέ δεν πήρα αναρρωτική παρόλο που είμαι στο δημόσιο. Τώρα όμως πήρα γιατί είχα και αποκόλληση και αιματάκι και έχω ακόμη χαμηλό πλακούντα και στην τελική το μωρό μου κι η υγεία μου προέχουν της δουλειάς. Άλλες παίρνουν χωρίς σοβαρό λόγο, μόνο και μόνο επειδή εργάζονται στο δημόσιο. 

@KNecky εύχομαι να πάνε όλα καλά. Σημασία έχει να γεννήσει η μαμά με ασφάλεια ένα γερό μωρό. Για το γιατρό δεν ξέρω να σου πω δυστυχώς.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Κοριτσια ξερει καμμια αν μπορω να παω σε ιδιωτη ιατρο συμβεβλημμενο με εοππυ αντι για γιατρο ικα για να παρω το χαρτι της αδειας που ζητανε απτη δουλεια? Εκλεισα ραντεβου στο ικα κ αρρωστησε ο γιατρός κ εχω μεινει ξεκρεμαστη. :/

Όταν είχα πάρει να ρωτήσω, μου είπαν ότι πρέπει να πάω σε Κέντρο μάνας και παιδιού, όχι ιδιώτη κι όχι πριν να έχω συμπληρώσει και την 28η. Γιατί δεν κλείνεις νέο ραντεβού ή σε άλλο κένρο μάνας και παιδιού σε κοντινή περιοχή;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , KNecky είπε:

Κοριτσια ξερει καμμια αν μπορω να παω σε ιδιωτη ιατρο συμβεβλημμενο με εοππυ αντι για γιατρο ικα για να παρω το χαρτι της αδειας που ζητανε απτη δουλεια? Εκλεισα ραντεβου στο ικα κ αρρωστησε ο γιατρός κ εχω μεινει ξεκρεμαστη. :/

Καλησπερα κοριτσι μου. Στο πρωτο μου πριν σχεδον τρια χρονια ειχα κλεισει ραντεβου σε ιδιωτη συμβεβλημενο με το εοππυ κ μου εγραψε το χαρτι για αδεια. Δεν ξερω εαν αλλαξε κατι απο τοτε. Παρε ενα τηλ σενα γιατρο που ειναι συμβεβλημενος κ ρωτα καλυτερα.

Just now, Sweet_child είπε:

Γεια σας κορίτσια! Έκανα μια μικρή έρευνα για τους μάρσιπους. Πολλές μαμάδες προτείνουν (ring) sling ή mei tai, ιδίως το πρώτο είναι για νεογέννητα γιατί μπορείς να τα βάλεις και ξαπλωτά σε θέση θηλασμού. Το πρώτο είναι και δροσερό για το καλοκαίρι. Έχετε υπόψη σας;

@Pagotoula πόσο συμφωνώ μαζί σου! Κάπως έτσι σκέφτηκα κι εγώ και πήρα αναρρωτική άδεια. Έχω μείνει άλλες δύο φορές έγκυος και ποτέ δεν πήρα αναρρωτική παρόλο που είμαι στο δημόσιο. Τώρα όμως πήρα γιατί είχα και αποκόλληση και αιματάκι και έχω ακόμη χαμηλό πλακούντα και στην τελική το μωρό μου κι η υγεία μου προέχουν της δουλειάς. Άλλες παίρνουν χωρίς σοβαρό λόγο, μόνο και μόνο επειδή εργάζονται στο δημόσιο. 

@KNecky εύχομαι να πάνε όλα καλά. Σημασία έχει να γεννήσει η μαμά με ασφάλεια ένα γερό μωρό. Για το γιατρό δεν ξέρω να σου πω δυστυχώς.

Καλησπερα. Εγω ειχω κ το sling k to mei tai. κ στα δυο μπαινουν απο νεογεννητο. Το sling δεν με βολεψε, γιατι δεν μοιραζετε το βαρος. To mei tai ηταν το δεξι μου χερι. Πραγματικα  αυτο κ το μαξιλαρι θηλασμου ηταν τα μοναδικα πραγματα που αξιζαν τα χρηματα τους. Το χρησιμοποιουσε κ ο αντρας μου. Δεν πηγαιναμε πουθενα χωρις αυτο. Ακομα κ τις δουλειες του σπιτιου επειδη ηταν λιγο αγκαλιτσας ο μικρος μου τις εκανα με αυτο. Εβρεχε κ με μια ομπρελα βγαιναμε  ανετα εξω για βολτα. Οπως κ να εχει προσεχε τι μαρσιπο θα παρεις, κυκλοφορουν πολλα που ειναι ακαταλληλα για μωρα κ παιδια. Υ[παρχει κ σχετικη ομαδα στο fb οπου μπορεις να ενημερωθεις.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...