Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Υποκοριστικο???


anemoni1989

Recommended Posts

Girls καλησπέρα!!! Αν και δεν ειμαι ιδιαιτερος φαν των υποκοριστικων, για προσωπικους λογοτς εχω μπει στη διαδικασία να ψαχνω (αν υπάρχει) καποιο εναλλακτικο για το ονομα της κορης μου. Θα βαπτιστει Σοφία - Αγγελική... Προσωπικα δεν βρισκω καποιο, αλλα επειδη σε παρομοια θεματα ειδα πως προσφερατε ωραιες επιλογες, ειπα να δοκιμασω την τύχη μου!!! 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!! :)


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θέλεις συνδιασμό των δύο ή ας παραπέμπει το υποκοριστικό μόνο στο ένα;

Για συνδιασμό η αλήθεια είναι πως φαίνεται δυσκολακι....

Για ξεχωριστά κάτι γίνεται...

Απ' το Σοφία ξέρω τα Φαίη, Φένια, Σόφι

Από το Αγγελική τα Άντζελα, Αγγέλα, Αγγελίνα, Αλίκη

Αν μου έρθει κάτι και σε συνδιασμό θα σου γράψω. Με το καλό η βάπτιση, να τη χαίρεστε!!

  • Ευχαριστώ 1

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 15/8/2019 at 1:41 ΠΜ, anemoni1989 είπε:

Girls καλησπέρα!!! Αν και δεν ειμαι ιδιαιτερος φαν των υποκοριστικων, για προσωπικους λογοτς εχω μπει στη διαδικασία να ψαχνω (αν υπάρχει) καποιο εναλλακτικο για το ονομα της κορης μου. Θα βαπτιστει Σοφία - Αγγελική... Προσωπικα δεν βρισκω καποιο, αλλα επειδη σε παρομοια θεματα ειδα πως προσφερατε ωραιες επιλογες, ειπα να δοκιμασω την τύχη μου!!! 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!! :)

Τι κανεις βρε! Καλό καλοκαίρι να περάσετε! Κι εγώ την ίδια απορία είχα για τη δικη μου κόρη που τη βάφτισα Ραφαέλα Ευφροσύνη. Μέχρι και Έλη (το οποίο μου αρέσει πολυ) είχα σκεφτεί αλλά δεν θα με πίστευε κανεις πως κατάφερα και το έβγαλα οποτε παραιτήθηκα από την ιδέα και έτσι τη φωνάζουμε μόνο Ραφαέλα (παρα τις προσπάθειες που κανει η πεθερά μου να την πούμε Φροσουλα!)  

Και το Σοφια και το Αγγελική ειναι πολύ όμορφα. Προτιμώ το πρώτο. Το Αγγελική μου αρέσει στα γαλλικά που γίνεται Αντζελίκ. Θα ήταν μεγάλη υπερβολή το Σοφελή;; Αν μη τι αλλο θα είναι η μοναδική! Η το Σοφέλικα; 

Ασχετο αλλά για δεύτερο το σκέφτεσαι;;;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , P.L.L. είπε:

Τι κανεις βρε! Καλό καλοκαίρι να περάσετε! Κι εγώ την ίδια απορία είχα για τη δικη μου κόρη που τη βάφτισα Ραφαέλα Ευφροσύνη. Μέχρι και Έλη (το οποίο μου αρέσει πολυ) είχα σκεφτεί αλλά δεν θα με πίστευε κανεις πως κατάφερα και το έβγαλα οποτε παραιτήθηκα από την ιδέα και έτσι τη φωνάζουμε μόνο Ραφαέλα (παρα τις προσπάθειες που κανει η πεθερά μου να την πούμε Φροσουλα!)  

Και το Σοφια και το Αγγελική ειναι πολύ όμορφα. Προτιμώ το πρώτο. Το Αγγελική μου αρέσει στα γαλλικά που γίνεται Αντζελίκ. Θα ήταν μεγάλη υπερβολή το Σοφελή;; Αν μη τι αλλο θα είναι η μοναδική! Η το Σοφέλικα; 

Ασχετο αλλά για δεύτερο το σκέφτεσαι;;;

Σοφελη!!!πολύ ωραίο όνομα...ξεχωριστό!!:x

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, P.L.L. είπε:

Τι κανεις βρε! Καλό καλοκαίρι να περάσετε! Κι εγώ την ίδια απορία είχα για τη δικη μου κόρη που τη βάφτισα Ραφαέλα Ευφροσύνη. Μέχρι και Έλη (το οποίο μου αρέσει πολυ) είχα σκεφτεί αλλά δεν θα με πίστευε κανεις πως κατάφερα και το έβγαλα οποτε παραιτήθηκα από την ιδέα και έτσι τη φωνάζουμε μόνο Ραφαέλα (παρα τις προσπάθειες που κανει η πεθερά μου να την πούμε Φροσουλα!)  

Και το Σοφια και το Αγγελική ειναι πολύ όμορφα. Προτιμώ το πρώτο. Το Αγγελική μου αρέσει στα γαλλικά που γίνεται Αντζελίκ. Θα ήταν μεγάλη υπερβολή το Σοφελή;; Αν μη τι αλλο θα είναι η μοναδική! Η το Σοφέλικα; 

Ασχετο αλλά για δεύτερο το σκέφτεσαι;;;

Ελα ρε κοριτσι!!! Καλα ειμαστε!! Μεγαλώνει και ζωηρευει!!!! 

Εν τέλει, καταληξαμε (κατεληξα βασικα μιας και ο σύζυγος διαφωνει αφου θελει να ακουγεται αυτουσιο το όνομα της μαμας του - Σοφία) στο Σονια, που είναι Σοφία στα Σουηδικα!!! Το Σοφελη πολυ ομορφο αλλα δεν υπήρχε περίπτωση να συμφωνήσει με την καμια!!! Αχχαχαχαχαχαχα 

Για 2ο??? Απαπαπαπαπαπα ουτε καν ακομα!!! Αχχαχαχαχαχαχα 

Εσυ ειχες καποιες σκεψεις αν θυμαμαι καλα... Τις εκανες και πραξη??? :)

Η δικια σ η κούκλα τι κανει??? Κανατε μπανια στη θάλασσα??? 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, anemoni1989 είπε:

Ελα ρε κοριτσι!!! Καλα ειμαστε!! Μεγαλώνει και ζωηρευει!!!! 

Εν τέλει, καταληξαμε (κατεληξα βασικα μιας και ο σύζυγος διαφωνει αφου θελει να ακουγεται αυτουσιο το όνομα της μαμας του - Σοφία) στο Σονια, που είναι Σοφία στα Σουηδικα!!! Το Σοφελη πολυ ομορφο αλλα δεν υπήρχε περίπτωση να συμφωνήσει με την καμια!!! Αχχαχαχαχαχαχα 

Για 2ο??? Απαπαπαπαπαπα ουτε καν ακομα!!! Αχχαχαχαχαχαχα 

Εσυ ειχες καποιες σκεψεις αν θυμαμαι καλα... Τις εκανες και πραξη??? :)

Η δικια σ η κούκλα τι κανει??? Κανατε μπανια στη θάλασσα??? 

Ναι είμαστε στο χωριό και το έχουμε ρίξει στα μπάνια! Μια χαρά η μικρή μας. Είναι καλο μωρό, όλο γέλια και χαρες. Βγάζει και το δεύτερο ζευγάρι δόντια τώρα! Γελάει με αυτό το κακαριστο γέλιο και αυτό το φαφουτικο χαμόγελο είναι όλα τα λεφτά! 

Εμεις θελουμε το δεύτερο να έρθει σύντομα για να έχουν μικρή διαφορα και για να μην το μετανιώσουμε αν περάσει ο καιρός! Δεν μας παίρνει ο χρόνος και πολύ, εγώ 37 κι αυτός 41. Δεν έχουμε κανει ακόμα προσπάθειες αλλά μπορεί αυτόν το μήνα που είμαστε σε διακοπες να κάνουμε καμία. Γιατί δεν τον βρίσκω κι εύκολα στο σπίτι όλο δουλεύει ή λείπει σε ταξίδι. Τώρα θα τον βάλω κάτω δε μου γλιτώνει! 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

On 17/8/2019 at 2:51 ΠΜ, P.L.L. είπε:

Ναι είμαστε στο χωριό και το έχουμε ρίξει στα μπάνια! Μια χαρά η μικρή μας. Είναι καλο μωρό, όλο γέλια και χαρες. Βγάζει και το δεύτερο ζευγάρι δόντια τώρα! Γελάει με αυτό το κακαριστο γέλιο και αυτό το φαφουτικο χαμόγελο είναι όλα τα λεφτά! 

Εμεις θελουμε το δεύτερο να έρθει σύντομα για να έχουν μικρή διαφορα και για να μην το μετανιώσουμε αν περάσει ο καιρός! Δεν μας παίρνει ο χρόνος και πολύ, εγώ 37 κι αυτός 41. Δεν έχουμε κανει ακόμα προσπάθειες αλλά μπορεί αυτόν το μήνα που είμαστε σε διακοπες να κάνουμε καμία. Γιατί δεν τον βρίσκω κι εύκολα στο σπίτι όλο δουλεύει ή λείπει σε ταξίδι. Τώρα θα τον βάλω κάτω δε μου γλιτώνει! 

Μια χαρά!!! Αφού το θέλετε,σας το εύχομαι ολόψυχα!!!! :)

Ξεζουμισε τον!!! Αχαχαχαχαχχαχ

  • Μου αρέσει 1

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Μια χαρά!!! Αφού το θέλετε,σας το εύχομαι ολόψυχα!!!! :)

Ξεζουμισε τον!!! Αχαχαχαχαχχαχ

Τι να τον ξεζουμίσω έφυγε. Μόνο μία φορά έγινε κι αυτό πριν τις γόνιμες. Που ξέρεις όμως; Μπορεί και να έγινε η δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

On 16/8/2019 at 7:07 ΜΜ, Mamacita Alina είπε:

Θέλεις συνδιασμό των δύο ή ας παραπέμπει το υποκοριστικό μόνο στο ένα;

Για συνδιασμό η αλήθεια είναι πως φαίνεται δυσκολακι....

Για ξεχωριστά κάτι γίνεται...

Απ' το Σοφία ξέρω τα Φαίη, Φένια, Σόφι

Από το Αγγελική τα Άντζελα, Αγγέλα, Αγγελίνα, Αλίκη

Αν μου έρθει κάτι και σε συνδιασμό θα σου γράψω. Με το καλό η βάπτιση, να τη χαίρεστε!!

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου!! Σκέφτηκα το Σονια,αλλά με μερικούς που το συζήτησα ηταν αρνητικοι... Ότι και καλά δεν είναι τόσο κλασατο όσο το Σοφία...

Δυστυχώς θέλουμε να παραπέμπει στο Σοφία... Μην τυχόν και μείνει παραπονεμένη η μητέρα!!!


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κράτα το Αγγελική που είναι υπέροχο! Απ τα αγαπημένα μου ονόματα. Ο συνδυασμός μόνο κακός μπορεί να βγει κ θα χαλάσετε το όνομα. Και το Σοφία μια χαρα είναι, με νόημα, αλλά κρίμα να τη βγάλετε Αγγελική και να μην την φωνάζετε έτσι! Θα συνηθίσει η πεθερά, ποιος τη χε@ει.. :-P:-P:-P


okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 40 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου!! Σκέφτηκα το Σονια,αλλά με μερικούς που το συζήτησα ηταν αρνητικοι... Ότι και καλά δεν είναι τόσο κλασατο όσο το Σοφία...

Δυστυχώς θέλουμε να παραπέμπει στο Σοφία... Μην τυχόν και μείνει παραπονεμένη η μητέρα!!!

Τίποτα κορίτσι. Η αλήθεια είναι ότι δε με τρελαίνει κι εμενα το Σόνια διότι το Σοφία σαν όνομα έχει πανέμορφη έννοια, φαντάσου είναι το πιο διαδεδομένο ελληνικό όνομα στο εξωτερικό και θεωρώ με το Σόνια ότι τη χάνει... Αν όμως εσάς σας αρέσει εμάς μας περισσεύει καλέ, μη σκας αν αρέσει σε πολλούς το θέμα είναι να αρέσει σε εσάς και στο παιδί... 

Τα μόνα υποκοριστικά που να παραπέμπουν στο Σοφία πάραυτα που μπορω να σκεφτώ είναι το Σόφη και το Σοφίνα.... 

  • Μου αρέσει 1

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σοφίνα σκέφτηκα εγώ

Είναι ωραίο, μοντέρνο και όχι τρομερά παράξενο, όπως το Σοφέλη που άκουσα πιο πάνω κ δεν μου αρέσει κιόλας

Επίσης θυμίζει πάρα πολύ το όνομα της πεθεράς, να καμαρώνουν μανούλα(δεν Δεν ξέρω κατά πόσο το θέλουμε αυτό) και παραδοσιακός σύζυγός

άσε που συνδυάζει πολύ διακριτικά και το Αγγελική (αγγελίνα)

(Δεν ξέρω γιατί αλλά είχα την εντύπωση πως θα δίνατε το όνομα της πεθεράς κ το Ειρήνη)

Link to comment
Share on other sites

On 23/8/2019 at 1:59 ΠΜ, Konsta15 είπε:

Κράτα το Αγγελική που είναι υπέροχο! Απ τα αγαπημένα μου ονόματα. Ο συνδυασμός μόνο κακός μπορεί να βγει κ θα χαλάσετε το όνομα. Και το Σοφία μια χαρα είναι, με νόημα, αλλά κρίμα να τη βγάλετε Αγγελική και να μην την φωνάζετε έτσι! Θα συνηθίσει η πεθερά, ποιος τη χε@ει.. :-P:-P:-P

Δυστυχώς ο σύζυγος. Και επειδή και οι δικοί μου είναι πολύ της παράδοσης,δεν θα έχω στήριξη από κανέναν!! Δηλαδή θεωρώ πολύ πιθανό,ακόμα και αν εμείς τη φωνάζουμε Αγγελική,οι δικοί μου μαζί με τα πεθερικά Νάντη φωνάζουν Σοφία... Παράνοια! Anyway, μάλλον Σόφη θα γίνει και μπροστά στην πεθερά για σπάσιμο Σονια!!! (Κακα τα ψέματα,το Σοφία είναι ωραίο όνομα γαμωτο :tongue:)


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Δυστυχώς ο σύζυγος. Και επειδή και οι δικοί μου είναι πολύ της παράδοσης,δεν θα έχω στήριξη από κανέναν!! Δηλαδή θεωρώ πολύ πιθανό,ακόμα και αν εμείς τη φωνάζουμε Αγγελική,οι δικοί μου μαζί με τα πεθερικά Νάντη φωνάζουν Σοφία... Παράνοια! Anyway, μάλλον Σόφη θα γίνει και μπροστά στην πεθερά για σπάσιμο Σονια!!! (Κακα τα ψέματα,το Σοφία είναι ωραίο όνομα γαμωτο :tongue:)

Τοτε γιατι να κουβαλαει το παιδακι ένα ονομα που δεν ακουγεται; Έχω 2 ονόματα και μου έχει δημιουργήσει αρκετά προβλήματα. Το ένα δεν το ξέρει κανένας, όλοι απορούν όταν το μαθαίνουν. Δηλώθηκε όμως πρώτο και με εχουν παντού περασμένη έτσι, εγώ τους δίνω το δεύτερο και καθιερωμένο και έχω θέματα τόσα χρόνια.

Άσε το αγγελική για άλλη σου κορούλα να ακούγεται κιόλας! Μια χαρά είναι το Σοφία, να την χαίρεστε!

Σε καταλαβαίνω απόλυτα για την στήριξη που λες, κ εγώ σε ίδια φάση ήμουν με πορωμενους με την παράδοση κ έδωσα μαχη μόνη μου να μη βγει το όνομα του πεθερου. Ήταν όμως και άθλιο, ενώ της πεθερας σου είναι μια χαρά. 


okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Konsta15 είπε:

Τοτε γιατι να κουβαλαει το παιδακι ένα ονομα που δεν ακουγεται; Έχω 2 ονόματα και μου έχει δημιουργήσει αρκετά προβλήματα. Το ένα δεν το ξέρει κανένας, όλοι απορούν όταν το μαθαίνουν. Δηλώθηκε όμως πρώτο και με εχουν παντού περασμένη έτσι, εγώ τους δίνω το δεύτερο και καθιερωμένο και έχω θέματα τόσα χρόνια.

Άσε το αγγελική για άλλη σου κορούλα να ακούγεται κιόλας! Μια χαρά είναι το Σοφία, να την χαίρεστε!

Σε καταλαβαίνω απόλυτα για την στήριξη που λες, κ εγώ σε ίδια φάση ήμουν με πορωμενους με την παράδοση κ έδωσα μαχη μόνη μου να μη βγει το όνομα του πεθερου. Ήταν όμως και άθλιο, ενώ της πεθερας σου είναι μια χαρά. 

Το Αγγελική δεν παίζει να μη βγει... Είναι τάμα και θα τη γιορτάζω κανονικά, ανεξάρτητα από το ότι δεν θα ακούγεται!!! 2 ονόματα πάντως έχει και η αδερφή μου,αλλά δε είχε ποτέ θέματα... Εσύ τι προβλήματα αντιμετωπίζεις στην καθημερινότητα σου αν επιτρέπεται??

On 23/8/2019 at 8:45 ΠΜ, Ασία είπε:

Σοφίνα σκέφτηκα εγώ

Είναι ωραίο, μοντέρνο και όχι τρομερά παράξενο, όπως το Σοφέλη που άκουσα πιο πάνω κ δεν μου αρέσει κιόλας

Επίσης θυμίζει πάρα πολύ το όνομα της πεθεράς, να καμαρώνουν μανούλα(δεν Δεν ξέρω κατά πόσο το θέλουμε αυτό) και παραδοσιακός σύζυγός

άσε που συνδυάζει πολύ διακριτικά και το Αγγελική (αγγελίνα)

(Δεν ξέρω γιατί αλλά είχα την εντύπωση πως θα δίνατε το όνομα της πεθεράς κ το Ειρήνη)

Το Αγγελική ήταν αδιαπραγματευτο... Της πεθεράς ήθελα να αποφύγω... Anyway, θα τη βρούμε την άκρη... Η αλήθεια είναι ότι το Σοφία είναι πολύ ωραίο όνομα!!

  • Μου αρέσει 1

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...