Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Μάιου 2020!!!


Ξένη

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και τραπεζα να ηθελε να κανει η κοπελα @Comet δεν χρειαζεται κατι παραπανω απο το να εισηγαγες ενδιαμεσα μες στη μερα καποια αντληση με θηλαστρο. αυτο και μονο σε καθημερινη βαση θα αυξανε και την παραγωγη. σε καμια περιπτωση παντως δεν θα αποτελουσε αυτο λογο για να ξυπναγες μες στη νυχτα να κανεις αντλησεις (σε περιπτωση που κοιμοταν το μωρο). επισης η παραγωγη μας ρυθμιζεται με την εδραιωση του θηλασμου κι εφοσον το μωρο συνεχιζει να θηλαζει κατ απαιτηση. Για γαλακτογωγες τροφες κλπ μιλαμε τον πολυ πρωτο καιρο που και παλι οι περισσοτεροι συμβουλοι δεν θεωρουν οτι καμια τροφη η συμπληρωμα δεν επηρεαζει ουσιαστικα την παραγωγη. Μονο η ζητηση του μωρου και ο θηλασμος με σωστο τροπο την επηρεαζουν. Μετα απο τοσους μηνες που θηλαζει η comet μονο σε παθολογικη κατασταση (πχ διαβητη, αρυθμιστο.θυρεοειδη κλπ) θα μιλουσαμε για μειωμενη παραγωγη. Κατι που προφανως δεν ισχυει.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Και τραπεζα να ηθελε να κανει η κοπελα @Comet δεν χρειαζεται κατι παραπανω απο το να εισηγαγες ενδιαμεσα μες στη μερα καποια αντληση με θηλαστρο. αυτο και μονο σε καθημερινη βαση θα αυξανε και την παραγωγη. σε καμια περιπτωση παντως δεν θα αποτελουσε αυτο λογο για να ξυπναγες μες στη νυχτα να κανεις αντλησεις (σε περιπτωση που κοιμοταν το μωρο). επισης η παραγωγη μας ρυθμιζεται με την εδραιωση του θηλασμου κι εφοσον το μωρο συνεχιζει να θηλαζει κατ απαιτηση. Για γαλακτογωγες τροφες κλπ μιλαμε τον πολυ πρωτο καιρο που και παλι οι περισσοτεροι συμβουλοι δεν θεωρουν οτι καμια τροφη η συμπληρωμα δεν επηρεαζει ουσιαστικα την παραγωγη. Μονο η ζητηση του μωρου και ο θηλασμος με σωστο τροπο την επηρεαζουν. Μετα απο τοσους μηνες που θηλαζει η comet μονο σε παθολογικη κατασταση (πχ διαβητη, αρυθμιστο.θυρεοειδη κλπ) θα μιλουσαμε για μειωμενη παραγωγη. Κατι που προφανως δεν ισχυει.

Το θηλαστρο το είχα νοικιάσει με αυτό το σκεπτικό,να κάνω τράπεζα απλά ο μικρός μου από την αρχή τρώει πολύ συχνά  και έχω κι ένα 2χρονο να φροντίσω.Οσες φορές άντλησα έβγαλα γύρω στα 90-120 μλ.οποτε άφηνα ένα γεύμα για να λειψω 2-3 ώρες.Τον τελευταίο μήνα άντλησα ίσως 5 φορές αλλά έβγαλα γύρω στα 60 τη φορά(αφού εδραιώθηκε ο θηλασμός).Για να συμπληρώσω για τα βαφτίσια γεύμα άντλησα 2φορες,τη μια ξημερώματα που έχω πιο πολύ γαλα.Δεν έχω το χρόνο ούτε τις αντοχές να αντλώ μετά από κάθε γεύμα οπως μου πε η συμβουλος θηλασμου για να αυξήσω την παραγωγή .Θηλάζω το μωρο πολλές φορές τη μέρα,οπότε ζητάει χωρίς να βλέπω την ώρα.Παιρνει καλό βάρος και κατουράει πολύ,απλά δεν θα κάνω τράπεζα κι ελπίζω οπότε χρειαστεί να αντλήσω να χω αρκετο.

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, GeoKK said:

Δεν πρότεινα στην @Comet να ξυπνάει το μωρό της τη νύχτα για να θηλάσει. Δεν το κάνω ούτε και εγώ, ούτε το συστήνει κανένας γιατρός. Επειδή όμως από τα ποσταρίσματα της καταλαβα ότι θέλει να κάνει τράπεζα, της πρότεινα τη νυχτερινή αντληση. 

Εχε πάντως υπόψη σου ότι δεν έχουν όλες οι θηλάζουσες την ίδια γαλακτοπαραγωγή. Αν ήταν έτσι, δεν θα ψάχναμε για γαλακταγωγές τροφές/συμπληρώματα ούτε θα μιλούσαμε για περιπτώσεις υπερπαραγωγής. Επίσης, όλα τα μωρά θα έπαιρναν την κατάλληλη ποσότητα γάλακτος και το κατάλληλο βάρος, κάτι που δεν ισχύει.

Η πολύ ανάλυση φερνει την παράλυση ειδικά στον θηλασμό..  αν κάθεσαι και τα ψάχνεις όλα στο τέλος τρελενεσαι και τα παρατάς... Αν είχαν στήριξη οι γυναίκες από τον περίγυρο τους θα θήλαζαν περισσότερο... Με κάθε γκρίνια του μωρού ωπ φταίει το γάλα... Πας παιδίατρο και σου λέει έχεις γάλα; Το γάλα πως φτιάχνεται; Από τις ορμόνες... Τις ορμόνες της αγάπης όσο πιο χαλαρές είμαστε τόσο το καλύτερο.... Περισσότερο γάλα. . στην ψυχή είναι το θέμα... Πόσες από εμάς που θηλάζουμε μόλις σκεφτούμε το μωρό μας όταν έχει την θηλή στο στόμα κ νιώθουμε πως δεν έχουμε γάλα αρχίζει και καταπίνει... Το έπαθα χθες βράδυ... Μια χαρά κοιμηθηκε... Αν είχα κάτσει να στεναχωρηθω εκείνη την στιγμή ναι δεν θα είχα γάλα.... Με αφορμή το μήνυμα σου πιστεύω πως πολλές γυναίκες πρέπει να ενημερώνονται σωστότερα... Από τους γιατρους όχι μόνο από τους συμβούλους θηλασμού....βέβαια οι περισσότεροι γιατροί δεν ξέρουν τι τους γίνεται με αυτό το θεμα... Ξέρετε γτ πιστεύω; Γτ μαθαίνουν να αντιμετωπίζουν τον ασθενή με βάση την επιστήμη... Ο θηλασμός δεν είναι επιστήμη να αναλυθεί... Είναι στη ψυχή της μητέρας και στην διάθεση του μωρού της.. 

  • Μου αρέσει 2

 
 
 
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια ..

τι κανετε;;;

πως τα πατε με τις στερεες;;καθε ποτε εισαγετε κατι καινουργιο;;Επισης τι λαχανικα εχετε δοκιμασεθ ..πειτε καμμια ιδεα...εγω τωρα ειμαι στο πατατα,καροτο,κολοκυθι,σελινο...

κ στα φροττα μπανανα,μηλο,αχλαδι κ χυμο ροδι

 

  • Μου αρέσει 2

mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

21 ώρες πρίν, dinaki23 είπε:

Γεια σας κοριτσια ..

τι κανετε;;;

πως τα πατε με τις στερεες;;καθε ποτε εισαγετε κατι καινουργιο;;Επισης τι λαχανικα εχετε δοκιμασεθ ..πειτε καμμια ιδεα...εγω τωρα ειμαι στο πατατα,καροτο,κολοκυθι,σελινο...

κ στα φροττα μπανανα,μηλο,αχλαδι κ χυμο ροδι

 

Καλησπέρα,τι κάνεις;Τρώτε στερεές;Τι ωραία...Κι εγώ ανυπομονώ να τον ταισω με κουτάλι.Προς το παρόν γαλατάκι της μαμάς.Εχουμε ένα μήνα ακόμη .Από τον μεγάλο θυμάμαι κάθε 3 μέρες έβαζα κάτι καινούργιο.Στα φρούτα έβαζα και αβοκάντο,2 κουταλιές της σούπας(έχει πολλές θερμίδες).Τρελαινοταν..Στα λαχανικά έβαζα και 2 φασολάκια η 10-12 μπιλακια αρακά(βοηθάει στα κακά)


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 20/10/2020 at 5:24 ΜΜ, dinaki23 είπε:

Γεια σας κοριτσια ..

τι κανετε;;;

πως τα πατε με τις στερεες;;καθε ποτε εισαγετε κατι καινουργιο;;Επισης τι λαχανικα εχετε δοκιμασεθ ..πειτε καμμια ιδεα...εγω τωρα ειμαι στο πατατα,καροτο,κολοκυθι,σελινο...

κ στα φροττα μπανανα,μηλο,αχλαδι κ χυμο ροδι

 

Καλώς την.θελω μέρες να γράψω Αλλά τσουπ πεταγόταν ο μικρός και το ξεχνούσα.

Κι εγώ τα ίδια με σένα. Μόνο που αντί για χυμο ροδιού βάζω πορτοκάλι Βαλένσια. Δεν βάζω αλάτι φυσικά στο φαγητό. 

Εμείς τρώμε το πρωί φρουτοκρεμα, μετα χορτοσουπα/κρεατοσουπα Και από αύριο και κοτόσουπα. Το απόγευμα ρυζαλευρο (του δίνω πολύ λίγο σε σχέση με αυτό που μου έχει πει ο παιδίατρος) και το βράδυ γάλα.αλλα ρε κορίτσια....το βράδυ δεν κοιμάται, ξυπνάει ανά 2 ώρες,πίνει λίγο γάλα και ξανά κοιμάται και ξανά τα ιδια. Έχει χάσει τον ρυθμό του . Είμαστε στο άλμα 23-26. Εσας πως είναι τα μωρά σας; 

Τώρα ίσως βαλω σε επόμενη χορτοσουπα και λίγο παντζάρι . Ίσως λίγο λεμόνακι.  Θα δείξει. Βέβαια και έτσι είναι πολύ νόστιμες. Ευτυχώς που είναι η εποχή των λαχανικών αυτών και έχουν νοστιμιά. Άλλη ερώτηση...Εσεις κάθε μέρα φτιάχνετε την χορτοσουπα ή κρεατοσουπα φρέσκια ; εμένα μου είπαν να φτιάχνω μεριδες για 2 3 μέρες συνεχόμενες.  Δλδ αυριο που έχει κοτόσουπα για 3 μέρες θα του την φτιάξω αύριο και για τις 3 μερες. Λετε  να κανω λαθος;

 


ghbcp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ZOIRITA20813 είπε:

Καλώς την.θελω μέρες να γράψω Αλλά τσουπ πεταγόταν ο μικρός και το ξεχνούσα.

Κι εγώ τα ίδια με σένα. Μόνο που αντί για χυμο ροδιού βάζω πορτοκάλι Βαλένσια. Δεν βάζω αλάτι φυσικά στο φαγητό. 

Εμείς τρώμε το πρωί φρουτοκρεμα, μετα χορτοσουπα/κρεατοσουπα Και από αύριο και κοτόσουπα. Το απόγευμα ρυζαλευρο (του δίνω πολύ λίγο σε σχέση με αυτό που μου έχει πει ο παιδίατρος) και το βράδυ γάλα.αλλα ρε κορίτσια....το βράδυ δεν κοιμάται, ξυπνάει ανά 2 ώρες,πίνει λίγο γάλα και ξανά κοιμάται και ξανά τα ιδια. Έχει χάσει τον ρυθμό του . Είμαστε στο άλμα 23-26. Εσας πως είναι τα μωρά σας; 

Τώρα ίσως βαλω σε επόμενη χορτοσουπα και λίγο παντζάρι . Ίσως λίγο λεμόνακι.  Θα δείξει. Βέβαια και έτσι είναι πολύ νόστιμες. Ευτυχώς που είναι η εποχή των λαχανικών αυτών και έχουν νοστιμιά. Άλλη ερώτηση...Εσεις κάθε μέρα φτιάχνετε την χορτοσουπα ή κρεατοσουπα φρέσκια ; εμένα μου είπαν να φτιάχνω μεριδες για 2 3 μέρες συνεχόμενες.  Δλδ αυριο που έχει κοτόσουπα για 3 μέρες θα του την φτιάξω αύριο και για τις 3 μερες. Λετε  να κανω λαθος;

 

Το μοσχάρι κάντο για 3 μέρες.Το κοτόπουλο για 2 γιατί είναι πιο ευαίσθητο.Ετσι μου χε πει η παιδίατρος.Παντως πολλά μωρά όταν ξεκινάνε στερεές ξυπνούν πάλι το βράδυ.Ισως χάνουν το ρυθμό τους.Νερακι πίνει;Μήπως διψάει με τις στερεές.

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 10/17/2020 at 1:13 PM, Ntepaki22 said:

Η πολύ ανάλυση φερνει την παράλυση ειδικά στον θηλασμό..  αν κάθεσαι και τα ψάχνεις όλα στο τέλος τρελενεσαι και τα παρατάς... Αν είχαν στήριξη οι γυναίκες από τον περίγυρο τους θα θήλαζαν περισσότερο... Με κάθε γκρίνια του μωρού ωπ φταίει το γάλα... Πας παιδίατρο και σου λέει έχεις γάλα; Το γάλα πως φτιάχνεται; Από τις ορμόνες... Τις ορμόνες της αγάπης όσο πιο χαλαρές είμαστε τόσο το καλύτερο.... Περισσότερο γάλα. . στην ψυχή είναι το θέμα... Πόσες από εμάς που θηλάζουμε μόλις σκεφτούμε το μωρό μας όταν έχει την θηλή στο στόμα κ νιώθουμε πως δεν έχουμε γάλα αρχίζει και καταπίνει... Το έπαθα χθες βράδυ... Μια χαρά κοιμηθηκε... Αν είχα κάτσει να στεναχωρηθω εκείνη την στιγμή ναι δεν θα είχα γάλα.... Με αφορμή το μήνυμα σου πιστεύω πως πολλές γυναίκες πρέπει να ενημερώνονται σωστότερα... Από τους γιατρους όχι μόνο από τους συμβούλους θηλασμού....βέβαια οι περισσότεροι γιατροί δεν ξέρουν τι τους γίνεται με αυτό το θεμα... Ξέρετε γτ πιστεύω; Γτ μαθαίνουν να αντιμετωπίζουν τον ασθενή με βάση την επιστήμη... Ο θηλασμός δεν είναι επιστήμη να αναλυθεί... Είναι στη ψυχή της μητέρας και στην διάθεση του μωρού της.. 

Έτσι όπως τα λες είναι. Αλλά δυστυχώς μια ανασφάλεια την έχουμε αν όχι όλες σίγουρα οι περισσότερες. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, GeoKK said:

Έτσι όπως τα λες είναι. Αλλά δυστυχώς μια ανασφάλεια την έχουμε αν όχι όλες σίγουρα οι περισσότερες. 

Για αυτό και ο θηλασμός έχει γίνει τόσο δύσκολος στις μέρες μας..  αγωνιστικούς χαιρετισμούς


 
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 22/10/2020 at 6:24 ΜΜ, Comet είπε:

Το μοσχάρι κάντο για 3 μέρες.Το κοτόπουλο για 2 γιατί είναι πιο ευαίσθητο.Ετσι μου χε πει η παιδίατρος.Παντως πολλά μωρά όταν ξεκινάνε στερεές ξυπνούν πάλι το βράδυ.Ισως χάνουν το ρυθμό τους.Νερακι πίνει;Μήπως διψάει με τις στερεές.

Φαίνεται ότι έχεις δίκιο...χτες βραδυ του έδωσα νερό και ξανακοιμηθηκε. Γαλα ήπιε το πρωί πια. 

 


ghbcp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μουυυυ καλησπέρα!!!! Τι κάνετε;; Πώς τα πάτε με τα ζουζούνια σας;; Μπουσούλησε κανένα;;; 
Ήθελα να ρωτήσω.. το βράδυ πως τα ντύνεται για ύπνο; Τ’αλλάζετε πάνα; 
Εμένα κοιμάται γύρω στις 21:00/22:00 το βράδυ, θα ξυπνήσει κατα τις 2-3 για γάλα και τον αλλάζω πάνα γιατί μέχρι το πρωί μπορεί να τον βρω μούσκεμα!! Του φοράω 2 φανελάκια, ενα κοντο ένα μακρυ και υπνόσακο χωρίς μανίκια.. τον σκέπαζα κ με καμία ψιλή κουβέρτα αλλα δεν τον βολεύει να γυρίσει κ τσατίζεται!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Το ζουζουνι μου κανει δυο τρεις κινησεις μπουσουληματος!!! Ξεκουραζεται λιγο κ ξανα. Ασε που τσαντιζεται οταν δεν μπορει να κουνηθει!!!

Εμενα κοιμαται κατα τις 9 τις τελευταιες μερες και ξυπναει 5-5:30. Πριν ξυπνουσε κατα τις 2 και ηθελε γαλα αλλα πανα σπανια τον αλλαζα γιατι ηταν συνηθως στεγνος. Με το βραδινο του ντυσιμο δεν ξερω τι να κανω φοβαμαι οτι κρυωνει το μωρο. Του φοραω ενα μακρυ φανελακι και τον σκεπαζω με κουβερτα. Του πηρα υπνοσακο χωρις μανικια αλλα ακομη δεν τον φορεσαμε.  Εσενα τον βολεψε; 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Kiki81 είπε:

Καλημερα! Το ζουζουνι μου κανει δυο τρεις κινησεις μπουσουληματος!!! Ξεκουραζεται λιγο κ ξανα. Ασε που τσαντιζεται οταν δεν μπορει να κουνηθει!!!

Εμενα κοιμαται κατα τις 9 τις τελευταιες μερες και ξυπναει 5-5:30. Πριν ξυπνουσε κατα τις 2 και ηθελε γαλα αλλα πανα σπανια τον αλλαζα γιατι ηταν συνηθως στεγνος. Με το βραδινο του ντυσιμο δεν ξερω τι να κανω φοβαμαι οτι κρυωνει το μωρο. Του φοραω ενα μακρυ φανελακι και τον σκεπαζω με κουβερτα. Του πηρα υπνοσακο χωρις μανικια αλλα ακομη δεν τον φορεσαμε.  Εσενα τον βολεψε; 

 

Ναι με βόλεψε αρκετά!!!! Όχι αυτό που είναι με πόδια.. Έχω και το κεφάλι μου ήσυχο στο θέμα κρύωσε δεν κρύωσε.. τις πρώτες μέρες οταν τον βάλεις μπορεί να δυσκολέυεται να γυρίσει αλλα θα το βρεί.

Link to comment
Share on other sites

Ργω του φοραω κορμακι κ πυτζαμακι μακρυ κ μια κουβερτουλα...κοιμαται μπρουμυτα πια...πεφτει στις 7μιση κ θα σηκωθει κατα τις 3 ή καθολου...πανα οπωσδηποτε αλλωλαζω οταν σηκωθει παρολο που γινεται συντελεια απ το κλαμα!!

Εβγαλε και δυο δοντακια!!!!

  • Μου αρέσει 4

mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...